Zimne odcienie kolorów

Zimne odcienie kolorów

Odcienie kolorów

Każdy z trzech podstawowych kolorów - czerwony, żółty i niebieski, może mieć ciepłe, neutralne lub zimne odcienie. Nazwy wszystkich z nich prawdopodobnie nie będą przydatne w życiu, chyba że, jeśli jesteś artystą. Ale znajomość podstawowych z pewnością pomoże w wyborze ubrań i stworzeniu wizerunku.

Zimne kolory zawsze mają zauważalny ułamek niebieskiego lub szarego w ich składzie. Chodzą do dziewcząt o typach kolorystycznych "lato" i "zima". W tym przypadku "letnie" dziewczynki lepiej wybierają dymne, pastelowe, wyciszone odcienie i "zimę" - jasne kolory i odcienie zimnego widma.

Najfajniejszym kolorem jest turkus. Bez względu na cień, nie może być ciepło.

Zimne odcienie czerwieni - szkarłat, alizaryna, magenta; żółty - cytryna; zielony - turkusowy; niebieski - lazurowy; fioletowy - indygo; brązowy - taup; szary - kolor mokrego asfaltu; różowy - bardzo różowy, popielaty.

W ciepłych odcieniach pojawia się żółty lub czerwony odcień. Dla czerwonego ciepły odcień będzie marchew, mandarynka; na żółty - miód, szafran; zielony - jasnozielony; niebieski - niebiański; fioletowy - orchidea, liliowy; brązowy - piasek; szary - kwarc; różowy - granat, mauve, łosoś.

Ciepłe kolory są odpowiednie dla typów kolorów "wiosna" i "jesień". Piękno "wiosny" podkreślają jasne i miękkie odcienie, a dla "jesiennych" dziewcząt najjaśniejsze, bogate odcienie będą najlepszym wyborem.

Najcieplejszym kolorem spektrum jest kolor pomarańczowy. Nigdy nie jest zimno.

Najlepiej jest łączyć kolory i odcienie z jednego zakresu temperatur. Mieszanie ciepłych i zimnych odcieni na jednym obrazie neguje zalety każdego z nich, wprowadzając nierównowagę i bałagan.

Tego lata styliści oferują wiele monochromatycznych kokardek, wybierając ubrania i dodatki nie w tonacji, ale w różnych odcieniach tego samego koloru. Takie obrazy wyglądają bardzo stylowo i jednocześnie elegancko.

Kontrast to kolejna rzeczywista metoda mieszania odcieni. W tym celu do głównego odcienia dodano jedną lub dwie kolorowe plamy o kontrastującym kolorze. Aby określić najjaśniejszy i najwyraźniejszy kontrast, użyj koła kolorów. Po prostu narysuj linię prostą od wybranego odcienia przez środek. Kolor, w którym spada linia na drugiej stronie okręgu i będzie przeciwny do wybranego.

Odpowiednia kombinacja odcieni koloru to prawdziwa sztuka, której jednak można się nauczyć.

Kopiowanie informacji jest dozwolone tylko z bezpośrednim i indeksowanym odnośnikiem do źródła

Wszystko o kolorze. Lekcja 2. Teoria koloru. Ciepłe i zimne kolory. Ton i półton.

Wszystko o kolorze. Lekcja 2. Teoria koloru. Ciepłe i zimne kolory. Ton i półton. 9.4.2016 21:01

Jak wspomniano wcześniej, kolory mają trzy cechy: po jednej dla każdej pary: ciepło-zimno, miękko-jasne, nasycone światłem. Dziś rozmyślmy nad rozróżnieniem ciepłych i zimnych kolorów.

Najpierw zrozumiemy kolory chromatyczne. Dla jasności, spójrz jeszcze raz na koło kolorów:

Jak pamiętacie, wszystkie kolory chromatyczne mogą składać się z trzech podstawowych kolorów: czerwonego, żółtego i niebieskiego.

Kolor czerwony i żółty są postrzegane przez nas psychologicznie jako ciepłe kolory, ponieważ kojarzą się z ogniem i słońcem.

Niebieski jest postrzegany psychicznie przez nas jako zimny kolor, ponieważ jest związany z zimnem i lodem.

W związku z tym te kolory, w których przeważają kolory czerwony i żółty, są uważane za ciepłe (pomarańczowy, czerwony, żółty), te same, w których dominuje kolor niebieski (niebieski, niebieski, fioletowy), są uważane za zimne.

Te kolory, które zawierają taką samą ilość ciepłego i zimnego koloru (zielony = żółty + niebieski, fioletowy = niebieski + czerwony) są zwykle uważane za neutralne.

Teraz wracamy do faktu, że wszystkie kolory drugorzędne i trzeciorzędne składają się z dwóch kolorów chromatycznych w różnych proporcjach (z dodatkiem trzeciego pojawia się szary odcień, ale jeszcze do niego nie wejdziemy). Kolor, który dominuje, zwykle determinuje kolor, ton (przesłanie).

Jednak w barwieniu ważny jest również inny kolor, który jest częścią odcienia. Ten kolor nazywa się półtonem. Półtony sprawiają, że kolory w jednym cieniu są "ciepłe" i "zimne". Na przykład ciepły czerwony i zimny czerwony. Zimny ​​półton - niebieski. Ciepłe półton są żółte i czerwone. Kolor pomarańczowy nie ma zimnych półtonów - to jedyny absolutnie ciepły kolor.

Oto przykłady ciepłych i zimnych odcieni tego samego koloru:

Pierwsza kolumna to ciepłe półtonów, druga to zimne półtonów.

Zwykle, mówiąc o kombinacji kolorów, kolory są łączone z tym samym półtonem. W teorii typów kolorów pod zimnymi i ciepłymi kolorami są po prostu kolory z zimnymi i ciepłymi półtonami.

Ogólne zasady łączenia kolorów w zależności od półtonu:

Kolory z tym samym półtonem są dobrze połączone. Kolory o różnych półtonach nie łączą się dobrze, jednak w ubraniach można je czasami łączyć w małych ilościach, aby umieścić akcenty.

1 zdjęcie - zimna purpura (półtonów niebieski) + zimna zieleń (półtonów niebieski) - harmonijnie

2 zdjęcie - zimna purpura (półtonów niebieski) + ciepła zieleń (półtonów żółty) - dysharmonia.

W naturze kolory są zwykle łączone z półtonami.

Zimne półtony: zimny niebieski, niebieski, zimny jaskrawy czerwony, bordowy, zimny zielony, jasnoszary;

Ciepłe półtonów: ciepły żółty, żółto-pomarańczowy, czerwony gliny, ciepły zielony, oliwek, bagno.

Teraz w odniesieniu do kolorów achromatycznych: czysta biel, szarość i siarka są uważane za chłodne kolory i odpowiednio dobrze z zimnymi kolorami są zharmonizowane.

Nasycenie szarego środka czasami działa jako neutralny kolor, jeśli nie ma zanieczyszczeń niebieskich lub żółtych.

Sugerujemy, abyś ćwiczył rozróżnianie ciepłych i zimnych półtonów: najpierw porównajmy kolory z ciepłym i zimnym podtonem na poniższych zdjęciach.

Teraz, gdy mamy przykłady na naszych oczach, łatwiej nam będzie stworzyć ciepłe i zimne wersje tego samego koloru za pomocą gwaszu. Bierzemy puszki w neutralnych kolorach (pamiętajmy, że pomarańcz jest zawsze ciepły), a dodając kroplę niebieskiego pigmentu lub żółtego, tworzymy kolory z zimną i ciepłą podtytoniową. W ten sposób nasze oko stopniowo nauczy się uchwycić niuanse kolorów, a my będziemy mogli tworzyć harmonijne kompozycje kolorów we wnętrzu, odzieży - w niczym.

Ostatnio często jesteśmy proszeni o pomoc w określeniu koloru skóry, jej cienia. Co ciekawe, odwracając się z tymi samymi słowami: „Nie mogę odebrać makijażu, nie rozumiem, co jest odpowiednie, a konsultanci handlowi mówią zupełnie inaczej - coś mam ciepłą skórę, jest zimno” Nie jest zaskakujące, Sprzedaż w żółtym sklepu oświetlenia i niezbędny proszek na twarzy kupującego jest mało prawdopodobne, aby był w stanie dokładnie określić kolor i odcień skóry.

Zimne odcienie. Jak rozpoznać ciemne i jasne zimne odcienie? Jak wybrać fajny ton?

Koncepcje "ciepłych" i "zimnych tonów" są szeroko stosowane w szerokim spektrum sfer życia, a szczególnie w sztuce. Praktycznie wszystkie książki związane z malarstwem, modą lub wystrojem wnętrz, odcienie kolorów są wymienione. Ale autorzy najczęściej zatrzymują się na fakcie, że podają fakt wykonania dzieła w takim czy innym tonie. Ponieważ pojęcia ciepłych i zimnych kolorów są szeroko rozpowszechnione, wymagają one bardziej szczegółowego i starannego rozważenia.

Istnieje jedna teoria, którą R. Arnheim stworzył, co tłumaczy ciepłe i zimne dźwięki jako zjawisko. Zgodnie z tą teorią, każdy odcień może być ciepły lub zimny. Jeśli jakikolwiek kolor odbiega w kierunku drugiego, może stać się innym obciążeniem cieplnym niż na początku. Na przykład żółty lub czerwony z domieszką niebieskiego będzie zimny, a żółty i niebieski z odcieniem czerwieni - ciepły. Stąd możemy wyciągnąć wniosek: początkowo ciepły kolor z domieszką zimnego odcienia stanie się również zimny. Ale teoria ta nie jest bezdyskusyjna. W końcu musisz wziąć pod uwagę cały system, w którym znajduje się konkretny kolor. Każdy odcień koloru może stać się ciepły lub zimny, w zależności od tego, jakie zanieczyszczenia do niego dodać. W malarstwie cień jest ważniejszy niż sam kolor. W końcu oryginalny czysty kolor zawsze wygląda surowo i bezstronnie.

Kolor "temperatura" zależy również od nasycenia. Jeśli kolor ma optymalne nasycenie, zawsze będzie wyglądał zimniej niż mniej nasycony ton. Piękno, w którym wszystko jest przestrzegane z rygorem, charakteryzuje się zimnem. W architekturze, w której wymawia się geometryczną proporcjonalność i klarowność, ścisła symetria formy jest zawsze nazywana zimną. I odwrotnie, jeśli w jakimkolwiek dziele sztuki są błędy, rozmycie, odstępstwa od ścisłości, to jest uważane za cieplejsze, uduchowione, zbliżone do wszystkiego, co ziemskie.

Biorąc pod uwagę ciepłe i zimne odcienie, należy również wziąć pod uwagę pojęcie czystości koloru. W spektrum kolorów istnieje kilka tonów, które tradycyjnie uważa się za mieszane, na przykład żółte lub pomarańczowe. Dlatego konieczne jest nauczenie się, jak określać główne czyste kolory, które mogą tworzyć inne odcienie poprzez ich zmieszanie. Przewaga czerwonego lub niebieskiego jest wskaźnikiem temperatury mieszanego odcienia. Jeśli kolor jest zbliżony do czerwonego, jest uważany za ciepły, a jeśli do niebieskiego - jest zimno. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że w malowaniu pojęcie ciepła i chłodu kolorów nie ma żadnego znaczenia. Ważne jest oddzielenie odcieni w "zimniejsze 9raquo; lub "cieplej9raquo;.

Lekkość i jej wpływ na temperaturę barwową

Najpierw musisz określić, które kolory są czarno-białe. Uważa się, że kolor biały oznacza wszystkie kolory w tym samym czasie, to znaczy zawiera wszystkie istniejące odcienie. Równoważenie i neutralność temperaturowa to główne cechy bieli. Interesujące jest to, że zielony kolor jest najbliżej białego koloru. Brak koloru oznacza czerń. Nie ma własnej fali kolorów, która oznacza odcienie od jasnego do ciemnego.

Ciemne zimne odcienie zawsze przypominają osobę zimowego chłodu. Należą do nich: zielony, niebieski, fioletowy, fioletowy. Te kolory i niektóre odcienie wydają się zimne, jeśli nie są zbyt nasycone. Mają również nieco popiołowy odcień. Najważniejsze w zimnym kolorze jest brak czerwonego odcienia, tradycyjnie uważanego za ciepły.

Jasne zimne odcienie zawierają różowy, niebieski, jasnozielony kolor. Nie są nasycone i nie są zbyt jasne. Kiedy patrzysz na taki ton, czujesz chłód i powiew zimy. Jeśli kolor jest bardziej żółty, przejdzie w ciepłą gamę odcieni, a jeśli niebieski - na zimno.

Jak ustalić, jaki ton odpowiada danej osobie?

Aby dowiedzieć się, jaki kolor i jego ton będzie widoczny dla człowieka, najważniejsze jest określenie odcienia jego skóry. Ktoś przeżyje zimne i kontrastujące zimowe kolory, inny - jasne kolory wiosny, rozjarzone ciepło lata. Z żółtawą skórą o złotym odcieniu lepiej wybrać ciepłe odcienie. Połączenie z zimnymi kwiatami może się nie udać, ponieważ skóra nabierze bolesnego żółtego wyglądu. Jeśli cera ma jasnoszare podniebienie i kilka niebieskich odlewów, osoba ta zawsze będzie wyglądać dobrze, wybierając zimne odcienie. Na tle ciepłych odcieni skóra wygląda na wyblakłą i może nawet stracić swój zdrowy wygląd. Definiując odpowiednie tony, osoba powinna brać pod uwagę i kontrastować. Niektórzy ludzie nie dostają nasyconych i jaskrawych kolorów, ponieważ na ich tle osoba może się po prostu zgubić. W tym przypadku konieczne jest rozwodzenie się nad delikatnymi i spokojnymi kolorami. Pomogą podkreślić typ twarzy i skóry, sprawią, że osoba stanie się bardziej widoczna i jaśniejsza.

Spokojny i pewny siebie - łatwo

Zimne kolory koloru będą doskonałym wyborem dla osób, które należą do typu zimowego. Oznacza to, że dla tych, którzy mają jasną skórę, wyraziste oczy i nie wyblakłe włosy. Na przykład osoby o ciemnych odcieniach włosów zbliżą się do zimnych odcieni niebieskiego, czerwonego i zielonego. Podkreślają zalety i ukrywają niedociągnięcia. Osoba będzie wyglądać niezapomniany i będzie w stanie wyróżnić się z tłumu.

Właściciele jasnych włosów powinni koncentrować się na takich zimnych kolorach jak fioletowy, jasnoniebieski, jasnoczerwony. Staną się nieodzownym pomocnikiem, jeśli chce się wyglądać pewnie i pięknie. Takie kolory wydzielają jasne blond włosy i pozwalają człowiekowi być jasnym i niezwykłym. Ludzie będą zwracać uwagę nie na ubrania danej osoby, ale na jego twarz, co jest bardzo ważne, na przykład, gdy jesteś zatrudniony. Określ swój ton, który pomoże i podkreśli godność, jest niezwykle ważny. Wyglądać wspaniale i zawsze być na szczycie, to pragnienie wszystkich. Najważniejsze jest, aby poprawnie używać kolorów i ich odcieni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 1 =