Zdjęcie japońskiego ogrodu

Zdjęcie japońskiego ogrodu

Piękne japońskie ogrody (14 zdjęć)

1. Aoi-den i Kasui-en

Te dwa ogrody można zwiedzać i znajdują się w hotelu Westin w Kioto. Zostały zaprojektowane i zbudowane przez japońskiego mistrza Ogawę Jihei i jego syna Hakuyo.

Przez najstarszą górską bramę w Japonii można dostać się do Tion-in, świątyni i ogrodu, które zostały zbudowane w 1234 roku.

Engakuji to pomnik tych, którzy oddali życie podczas inwazji Mongołów (1274, 1281), a także część górskiej świątyni systemu Kamakura Zen, i składa się z 18 świątyń i rozległych ogrodów.

Zbudowany w 1629 roku dla byłego cesarza, Yentzuji został starannie zagospodarowany i panuje tam idylliczna atmosfera.

Quintessential cichy ogród w Kyodo Gioji Temple nauczy Cię poznawać "Zen" za około 4 USD.

Głównym celem ogrodu, według którego wędrujesz, jest miejsce tradycyjnych japońskich wesel.

Mówi się, że jedna z najstarszych świątyń i ogrodów w dystrykcie Kamakura, Hassader, została zbudowana około 736 roku.

Pod świątynią Kyoto Shorin-in, świątynia Hosen-in jest zrobiona z krwawych tablic z zamku Fusimi (która została ofiarowana jako część pomnika) i jest pochowana w bujnych zielonych ogrodach.

Niewielka świątynia z dużym dziedzictwem, Jizo-in w Kioto została zbudowana w 1367 roku i od tamtej pory była kilkakrotnie odnawiana.

Dzięki niedawno odrestaurowanej herbaciarni, Dzomayo-ji jest doskonałym miejscem do odpoczynku w przyrodzie, podczas gdy w Kamakura, i jest to piąta z pięciu świątyń, które nadzorowały region Kanto.

Znajduje się w Kioto, świątynia Dzheruri-ji została zbudowana około 1047 roku. Staw w centrum świątyni zainstalowano ponad sto lat później.

Znajduje się na Kioto, Kaju-ji jest centrum buddyzmu Shingon, i została założona w 900 przez ówczesnego cesarza Daigo.

W najstarszej buddyjskiej świątyni w Kioto, w Kennin-ji znajdują się dwa ogrody.

Wcześniej należący do założyciela Mitsubishi, ogród Kiesumi w Fukugawa (Tokio) jest rozłożony na powierzchni ponad 8 hektarów.

Ogród japoński (39 zdjęć): widoki. Kamienie ogrodowe, woda w japońskim ogrodzie, suche stawy, ścieżki i roślinność

Japonia zawsze przyciągała umysły ludzi, przede wszystkim swoją tajemnicę, tajemniczość i niezwykłość. Ogród japoński jest niekompatybilny z zamieszek kolorów, jego głównym celem nie jest podziwianie pięknych kwiatów. Najważniejsze jest, aby osoba pomyślała o wzniosłości, przynajmniej na krótki czas, zapominając o niedoskonałości otaczającego świata.

Jeden z wariantów japońskiego ogrodu

Na pierwszy rzut oka niezwykle trudno jest osiągnąć ten efekt niezależnie. Zwłaszcza jeśli zaczniesz uczyć się podstaw tworzenia japońskich ogrodów o złożonych kompozycjach, ale nie poddawaj się. Zanim zaczniesz przemyśleć układ i wybrać elementy do dekoracji, nie jest nie na miejscu, aby zapoznać się z typami ogrodów w stylu japońskim.

Istnieją 4 rodzaje ogrodów:

 • parkowe ogrody - możemy powiedzieć, że zaczęli ogrodniczą i parkową sztukę Japonii, pierwsi przedstawiciele tego typu pojawili się około 6 - 7 wieku, po migracji z Chin;

Parkowe ogrody zajmują znaczną powierzchnię

 • pałac - pojawił się w XI-XII wieku, z nazwy jasne jest, że zwykli śmiertelnicy nie mogą posiadać takich ogrodów;
 • świątynia - są ułożone w klasztorach i powinny postawić osobę na refleksję na wysokie sprawy;
 • Typ domu jest najbardziej rozpowszechniony, nie tylko w Japonii, ale także za granicą.

Jego charakterystyczną cechą jest duży obszar, najczęściej takie ogrody znajdowały się na płaskim terenie, gdzie płynęła rzeka lub było jezioro. W niektórych przypadkach w ramach projektu wykorzystano pola ryżowe znajdujące się w sąsiedztwie.

Nie jest to własność jednej osoby, ale raczej narodowy skarb, zwłaszcza, że ​​takie ogrody w swojej pierwotnej formie praktycznie nie zachowały się. To świetne miejsce na kreatywność i relaks. W przeszłości to właśnie te miejsca wolały rodziny cesarskie.

Odpoczywaj w parku i nie tracisz popularności

Ten typ stał się podstawą, a ogrodowa sztuka Japonii później zapożyczyła wiele z projektu pierwszych ogrodów. Na przykład ścisły schemat kolorów i minimalizm w designie.

Podobnie jak park, zajmowali znaczący obszar i byli wykorzystywani głównie do przyjemnej rozrywki rodziny cesarskiej i szlachty. Głównym elementem jest wyspa i jezioro (lub nawet kilka), połączone z brzegiem eleganckimi drewnianymi mostami.

W przeciwnym razie projekt był bardzo podobny do ogrodów parkowych, jedyną rzeczą, która była głównym celem - staw był widoczny nie tylko z ziemi, ale także z budynku. Wielkość stawu musiała być wystarczająca na rejsy statkiem, cesarze japońscy kochali tę rozrywkę.

W buddyzmie Zen piękno natury nie jest ostatnim miejscem. Uważa się, że kontemplując piękno i doskonałość dzikiej natury, człowiek może stać się trochę bliżej poznania prawdy. Dlatego ogród japoński jest niezbywalnym elementem każdej szanującej się świątyni w kraju Wschodzącego Słońca.

Ogród świątyni sprawia, że ​​umysł myśli o wieczności

Mark jest także nowym strumieniem w projektowaniu terytorium. To tutaj po raz pierwszy rośliny nawykowe zaczęły zastępować głazy i małe kamienie (w zależności od powierzchni ogrodu). Mówimy o słynnych "ogrodach z kamienia" i suchych strumieniach dla miejsc wiejskich.

Jako główne elementy projektu wykorzystano głazy, kamyki, małe kamienie, kawałki mchu. Szczególną uwagę zwraca się na względne położenie poszczególnych elementów, subtelności tworzenia ogrodu z kamieni są omówione poniżej.

Przy stosowaniu głazów i kamieni wśród roślinności odpowiednie będą mchy.

Ta technika tylko wzmocni ogólne wrażenie szarej starożytności, a to przyniesie ogólne wrażenie ogrodu.

W Japonii już od roku problem wolnego terytorium jest ostry, ale nawet w takich warunkach wiele domów ma swój mały ogródek. Chodzi o to, że jego obszar można policzyć w dosłownie czytanych metrach kwadratowych.

Ogród w stylu japońskim można znaleźć na kilku metrach kwadratowych

Wizualnie ten ogród japoński powinien stworzyć poczucie kontynuacji domu. Pożądane jest używanie wody, jej szemranie będzie sprzyjać pokojowi. Idealną opcją jest połączenie serii małych zbiorników z kaskadami niskich wodospadów.

Jako podgatunek w tej kategorii można zidentyfikować herbaciane ogrody - picie herbaty jest poważną ceremonią i wymaga osobnego podejścia. Ogród herbaciany miał prowadzić osobę po meandrującej ścieżce do źródła wody, a po tradycyjnym myciu rąk nadchodził czas picia herbaty.

Przykład ogrodu herbacianego

Każdy ogród w stylu japońskim jest wyjątkowy, ale istnieje kilka ogólnych zaleceń dotyczących projektowania każdego ogrodu. Możesz także przynieść wiele elementów, które umiejętnie łączą i osiągają niezwykłą atmosferę.

Rejestrując witrynę, należy postępować zgodnie z poniższymi zaleceniami:

 • Można zachęcać do używania kamieni;
 • Woda odnosi się również do zalecanych elementów ogrodu. Oczywiście nie jest możliwe zorganizowanie małego jeziora na terenie dla wszystkich, ale efekt z powierzchni wody jest warty kosztów finansowych;

Kaskada małych wodospadów wygląda świetnie

 • jeśli zbiornik nie działa, możesz spróbować ustawić suchy strumień. Głównym zadaniem projektanta jest stworzenie wrażenia, że ​​mały strumień właśnie wyschnął;
 • Ścieżki w ogrodzie japońskim nie powinny się zginać pod ostrymi i prostymi kątami. W naturze można znaleźć jedynie miękkie krzywe i gładkie kontury, w tym samym stylu muszą być również wytyczone ścieżki;

Przykład ścieżki w ogrodzie

 • oświetlenie - dzięki temu wszystko jest proste, można po prostu kupić gotowe oświetlenie do ogrodu w stylu japońskim i zainstalować je w odpowiednich miejscach;
 • właściwie wybrana roślinność również odgrywa ważną rolę;

Oświetlenie powinno być miękkie, zalanie całego obszaru jasnym światłem jest całkowicie bezużyteczne.

 • jeżeli pozwala na to rozmiar strony, to na brzegu jeziora można zainstalować małą pagodę lub co najmniej kilka ławek do odpoczynku i refleksji;
 • w niektórych przypadkach ogród japoński będzie wyglądał na niedokończony bez "shishi-odea" (straszak dla jelenia) lub "tsuku-bai", ten sam strach na wróble, tylko bardziej złożony projekt.

Strach na wróble dla jelenia

Aby go stworzyć, potrzebujesz kilku dużych kamieni, żwiru, aby ozdobić przestrzeń między nimi i, być może, trochę mchu.

Główną trudnością w ustawieniu kamieni jest nie naruszanie podstawowych zasad kamiennego ogrodu:

 • Duże głazy można znaleźć w ogrodzie w dumnej samotności;
 • mniejsze kamienie mogą grupować 3,5 lub nawet 7 kamieni. Zaleca się łączenie form wydłużonych i konwencjonalnych;

Kamienie można pogrupować

Zabrania się umieszczania podłużnych kamieni poziomo.

Tak więc będą przypominać leżące ludzkie ciało, to znaczy, kojarzyć się ze śmiercią - nie najlepszy efekt dla ogrodu.

 • nie próbuj osiągnąć symetrii. Projektując ogród własnymi rękami, lepiej jest właściwie wybrać punkt kontemplacji i zacząć już od niego;

Schemat organizacji ogrodu kamieni

 • przestrzeń pomiędzy poszczególnymi grupami kamieni wypełniona jest żwirem, wyrównuje się i na jego powierzchni można narysować faliste linie zwykłymi grabiami - to symbolizuje morze.

Nie zawsze pod ręką są głazy o pożądanym kształcie, a nie każdy może pracować z dużą masą.

Wyjściem z tej sytuacji mogą stać się wykonane przez siebie kamienie z wypełniaczem z paczek polietylenowych i szkieletem z siatki wzmacniającej, ich powierzchnia jest pomalowana warstwą zaprawy cementowej, a po wyschnięciu kamień taki nie różni się od naturalnego.

Na powierzchni żwiru należy narysować faliste linie

Podczas budowania stawu ważna jest równowaga między wielkością stawu a wielkością samego ogrodu. Burzliwy wodospad nie będzie wyglądał w małym ogrodzie i stanie się źródłem niepokoju, a nie spokojnego nastroju.

Żaden japoński ogród krajobrazowy nie może obejść się bez zbiorników wodnych (jako opcja można zastosować "suche zbiorniki"). Kaskada małych wodospadów lub prosty strumień będzie dobrze wyglądać, ale statyczne zbiorniki wodne są również szeroko rozpowszechnione.

Szczególną uwagę należy zwrócić na następujące funkcje:

 • linia brzegowa - dla japońskich ogrodów przeciwstawiane regularne zaokrąglone kontury. Najlepiej, jeśli brzeg jest zepsuty;
 • odbicie lustra wody - dobrym rozwiązaniem będzie sadzenie roślin na brzegu, który zwisa nad wodą;
 • na dnie jeziora odpowiednie są duże głazy;
 • jeśli wymiary na to pozwalają, to w środku jeziora wymagana jest mała wyspa, do której powinien prowadzić elegancki drewniany most od brzegu.

Mała wysepka w ogrodzie mchów

Japońskim parkom i ogrodom często nie używa się wody w zwykłej formie, w tym przypadku często stosuje się tak zwane "suche strumienie" lub staw. Głównym zadaniem projektanta jest to, że widz ma wrażenie, że woda zniknęła dosłownie kilka godzin temu i następnym razem, gdy woda jest pełna.

Dry creek z małym mostem

Dla najprostszej wersji suchego strumienia instrukcja wygląda następująco:

 • powstaje kanał. W tym celu murawa zostaje usunięta i powstaje wgłębienie w ziemi;
 • kanał jest ułożony kamykami (inne materiały, na przykład granit może być użyty);
 • na brzegach sadzi się rośliny, które zwykle rosną w pobliżu zbiorników wodnych;

Kilka roślin można posadzić w samym strumieniu.

 • dozwolone jest urządzenie małych mostów.

Ścieżki i roślinność w ogrodzie

Podczas układania ścieżek w ogrodzie należy unikać długich prostych odcinków, ale częste ostre złamania będą zbyteczne. Ścieżka powinna wygiąć się płynnie i przechodząc wzdłuż niej, osoba powinna widzieć wszystkie ukryte rogi.

Jeśli chodzi o wygląd, nie powinieneś trzymać się właściwych form, tzn. Płyta nie pasuje. Opcja optymalna - duże kamienie o płaskiej powierzchni, jeśli wykazują oznaki wietrzenia, przyniesie to korzyści. Na brzegach tak dużych kamieni można ozdobić mchem, istnieje wiele opcji, a cena takiej ścieżki będzie jeszcze mniejsza niż zwykłych płytek.

Schemat japońskiego ogrodu

Kamienie można nazwać kręgosłupem (szkieletem) ogrodu, ale bez roślin (bez ciała) każdy ogród będzie pusty. Ale nie każda roślina jest odpowiednia, jeśli jasne plony przynoszą korzyści tylko w zwykłym ogrodzie, wtedy przy dekorowaniu w stylu japońskim kolorystyka powinna być bardziej spokojna.

Najczęściej używane gatunki zimozielone, które są ważne przede wszystkim dlatego, że pozwalają tworzyć ciekawe kształty, które utrzymują się przez cały rok. A wieczna zieleń popycha myśli odwiecznego.

Jeśli chodzi o konkretne gatunki, rośliny takie można wykorzystać w japońskim ogrodzie w Rosji:

 • Klony japońskie (na zimę konieczne będzie dokładne ogrzanie), dozwolone są inne rodzaje klonów;

 • rośliny iglaste - to kwestia różnych rodzajów sosen;
 • bambus jest rzadko używany, w Rosji można wymienić tylko sos - mały bambus, który przy ciepłej pogodzie wzrośnie do maksymalnie 1,5 m;
 • z krzaków można zauważyć azalie, rododendrony, wrzeciona;
 • Byliny nadają się do irysów i chryzantem;

Na zdjęciu fragment ogrodu wodnego z tęczówkami

 • paprocie i mech są również często używane w dekoracji.

Wybierając roślinę do ogrodu japońskiego, należy wziąć pod uwagę klimat Rosji.

Niektóre z nich nie tolerują silnych mrozów.

Ogród japoński - wspaniałe miejsce nie tylko na proste wakacje, ale także na myślenie o wieczności. To miejsce dostosowuje się do spokojnego nastroju i powoduje, że myśli płyną płynnie i mierzalnie jak wody głębokiej rzeki.

Pomimo zewnętrznej prostoty w projekcie, musisz wziąć pod uwagę wiele niuansów, informacje w tym artykule pomogą ci zrozumieć ten problem. Film w tym artykule opisuje podstawowe niuanse związane z dekorowaniem ogrodu w stylu japońskim.

20 japońskich ogrodów z całego świata

Japońskie ogrody są łamane na całym świecie: na dziedzińcach domów, w parkach miejskich, a także w miejscach historycznych, na przykład w świątyniach buddyjskich i Shinto, a także w starych zamkach. W ogrodnictwie japońskim ogrodnictwo to prawdziwa sztuka, taka sama jak sztuka kaligrafii. Pierwsze japońskie ogrody pojawiły się pod wpływem stylizowanych chińskich ogrodów. Tradycja tworzenia japońskich ogrodów została przeniesiona z sensei na ucznia. Zwracamy uwagę na 20 niesamowitych japońskich ogrodów z całego świata.

1. Hongbo Garden, Osaka, Japonia. (63highland)

2. Ogród japoński w Buenos Aires w Argentynie. (LUIS ARGERICH)

3. Ogród świątyni Ryon-ji, Kioto, Japonia. (JAIME PEREZ)

4. Japoński ogród w Dywanie, Australia. (JOHN O'NEILL)

5. Ogród Ritsurin, Takamatsu, Japonia. W centrum typowego ogrodu japońskiego znajduje się dom, z którego można podziwiać ten ogród. (63highland)

6. Oprócz domu mieszkalnego w japońskim ogrodzie mogą istnieć niektóre z tych elementów: woda (most nad wodą lub kamienie); sterty kamieni lub po prostu kamienie; latarnia (zwykle wykonana z kamienia); herbaciarnia lub pawilon; ogrodzenie, ogrodzenie lub tradycyjna ściana. Na zdjęciu: tropikalny ogród Monte Palace, Madera, Portugalia. (GRY ​​JONATHAN & HANNES GROBE)

7. Kamienny ogród Daidzen-ji Cen, Kioto, Japonia. (CHRIS & SUYEN SELKE)

8. Japoński ogród herbaciany, San Francisco, USA. (J. ASH BOWIE)

9. Japońskie ogrody są uważane za miejsce, w którym ludzie opuszczają gorączkowe życie i codzienne stresy. Na zdjęciu: Ginkau-ji, Kyoto, Japonia. (KAISER TIA)

10. Ogród Coracuan, Okayama, Japonia. (63highland)

11. Kayu-siki - ogrody, w których chodzą, aby w pełni cieszyć się ich pięknem. W niektórych miejscach występują nieprawidłowości, dzięki czemu można patrzeć w dół. Na zdjęciu: ogrody Hamilton, Waikato, Nowa Zelandia. (Bit2span)

12. Kamienie służą do budowy torów, mostów i przejść. Na zdjęciu: kamienny ogród Zen w Japonii. (BRIGGITTE JEANNETTE)

13. Ogród japoński w Holandii. (FRANS SCHMIT)

14. Ogród japoński w Portland, USA. (LAURA SCUDDER)

15. Adachi Art Museum, Yasugi, Japonia. (63highland)

16. Woda powinna być częścią naturalnego krajobrazu w japońskim ogrodzie. Dlatego tutaj nie znajdziesz fontann. Woda płynie gładko i delikatnie. Przez najpiękniejsze stawy często latają latarnie. W niektórych ogrodach są nawet suszone stawy, a ponadto tworzą taki sam efekt jak pełne. Na zdjęciu: ogród w Kumamoto w Japonii. (63highland)

17. Ogród Keunukan, Nagahama, Japonia. (63 highland)

18. Japoński kamienny ogród w Koyasan, Japonia. (ANTHONY FINNEY FOTOGRAFIA)

19. Ogrody japońskie w Portland w USA. (STEPHEN GREY)

20. Zielone rośliny to kolejna część japońskich ogrodów. Japońskie tradycje wymagają łagodnych odcieni zieleni, ale tu również kwitną drzewa i rośliny. W japońskich ogrodach Zachodu wykorzystuje się wiele unikalnych w Japonii roślin. Na zdjęciu: Como Park w stanie Minnesota, USA. (KRISTI SAUER)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

74 − 72 =