Zdjęcie jajka Faberge

Zdjęcie jajka Faberge

7 mało znanych faktów na temat jaj Faberge

Faberge jest dziś prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych marek biżuterii. A wszystko dzięki cennym jajkom, które zostały wyprodukowane przez ten dom jubilerski dla rosyjskiej rodziny cesarskiej. Dziś te dzieła sztuki są ogromną rzadkością, pokryte tajemnicami, a ich koszt sięga dziesiątków milionów dolarów. W naszym przeglądzie mało znane fakty o najsłynniejszych jajach na świecie.

1. Pierwsze jajo zostało zrobione w 1885 r. Na polecenie Aleksandra III

Tradycja malowania pisanek istniała w Rosji od czasów starożytnych. Za nią podążyła też rodzina cesarska. Ale w 1885 roku car Aleksander III, nie znając go sam, nieco przekształcił tę tradycję. Decydując się zaskoczyć męża, cesarzową Marię Feodorownę, zrobił jej specjalny prezent - jajko z tajemnicą.

Było to cenne jajko, pokryte białą emalią, po której znajdował się złoty pasek. Otworzyło się, a wewnątrz było złote "żółtko". W niej zaś siedziała złota kura, wewnątrz której znajdowała się rubinowa korona i wisior. Cesarzowa z takiego prezentu doszła do największej rozkoszy.

W rzeczywistości sam Faberge nie wymyślił tej wielkanocnej lalki. Zgodnie z ideą Aleksandra III, pisanka z tajemnicą miała stać się darmową interpretacją jaja, wykonaną na początku XVIII wieku, której 3 egzemplarze są znane dzisiaj.

Są to: w zamku Rosenborg (Kopenhaga); w Muzeum Historii Sztuki (Wiedeń) oraz w prywatnej kolekcji (dawniej w Galerii Sztuki "Zielone skrytki" w Dreźnie). We wszystkich wyżej wymienionych okazach jaj, kura jest ukryta, otwierając ją, można znaleźć koronę, aw niej - pierścień. Uważa się, że cesarz chciał zadowolić żonę niespodzianką, która przypominałaby jej znajomy przedmiot z duńskiego skarbu królewskiego.

3. We wszystkich jajkach Faberge jest niespodzianka

Cesarzowa była tak zafascynowana prezentem, że Faberge, który zrobił jajko, natychmiast zamienił się w jubilera sądowego i otrzymał zamówienie na całe życie. Musiał co roku robić jajko. Warunek był tylko jeden - jajko powinno zawierać jakąś niespodziankę. Fakt, że powinno się to odbywać w jednym egzemplarzu, nie został nawet omówiony.

Odtąd Aleksander III na każdą Wielkanoc złożył swoją nową cenną jajeczka żonie. Kontynuował tę tradycję, syn Aleksandra III, Mikołaja II, który w święta wielkanocne ofiarował matce i żonie cenne jaja.

Każde jajo Faberge został ukryty mały cud: miniaturową replikę korony królewskiej, rubinowy wisiorek Swan mechaniczne, słonia, złota mini replika pałacu, 11 malutki portret na sztalugach, model statku, dokładną kopię roboczą przewozu królewskiej, etc ..

4. Bolszewicy nie docenili jaj Faberge iw ten sposób ich uratowali

Po rewolucji październikowej bolszewicy próbowali uzupełnić skarbiec "pierwszego na świecie komunistycznego państwa", by sprzedawać rosyjskie skarby sztuki. zdobyte oni kościół sprzedał obrazy dawnych mistrzów „Hermitage” muzeum i wziął korony, tiary, naszyjniki i jajka Faberge należącej do rodziny cesarskiej.

W 1925 roku, katalog dworze cesarskim wartości (Korona korony ślubne, berło, jabłko, tiary, naszyjniki i innych biżuterii, w tym słynnych jaj Faberge) zostały wysłane do wszystkich przedstawicieli zagranicznych ZSRR. Część Diamentowego Funduszu została sprzedana angielskiemu antykwariuszowi Nomanowi Weissowi.

W 1928 r. Z Funduszu Diamentów skonfiskowano siedem jaj Faberge o niskiej wartości i 45 innych przedmiotów.

Jednak to właśnie dzięki temu niepochlebnemu twórcy oceny arcydzieł biżuterii jaja Faberge zostały uratowane przed stopieniem.

Tak więc zachowało się jedno z najbardziej niewiarygodnych dzieł Fabergégo - jajo Pawia. Wewnątrz arcydzieła kryształu i złota był emaliowany paw. I ten ptak był mechaniczny - kiedy został usunięty ze złotej gałęzi, pawi podniósł ogon jak prawdziwy ptak i mógł nawet chodzić.

5. Los kilku jaj jest nieznany

O znalezieniu kilku jaj cesarskich jest pewne nieznane. Na przykład losy kredensu stworzonego w warsztacie Fabergé w 1889 roku zostały potajemnie pokryte.

Ostatni raz jajo było podobno widziane w jednym z londyńskich sklepów w 1949 roku. Według plotek sprzedano ją nieznanej osobie za 1.250 dolarów.

6. Jedno z cesarskich jajek kupiło kupca złomu metali szlachetnych za 8000 funtów

Jedno z zaginionych cesarskich jajek wielkanocnych znaleziono w całkowicie zaskakujący sposób. To jest jajko, które należały do ​​cesarzowa Maria Fiodorowna, a potem zniknął bez śladu ponad 90 lat, został kupiony na pchlim targu w szlachetnych nabywcy złomu USA.

Ostatni raz ten produkt Faberge był widziany w 1922 roku w Moskwie. Jajo, wykonane ze złota i ozdobione brylantami i szafirami, o wysokości 8,2 cm, zostało skonfiskowane przez bolszewików. Jego los pozostawał nieznany przez długi czas, aż w 1964 unikalna biżuterię nie poszedł pod młotek na aukcji w Nowym Jorku o nazwie „złoty zegarek w kształcie jajka” - 2 450 dolarów.

Amerykanin, który kupił złote jajko za 8 tysięcy funtów (14 000 USD), nie mógł poznać swojej prawdziwej wartości. Przez kilka lat próbował sprzedawać jajko, przechowując je w swojej kuchni. Zmęczony nieudanymi próbami, próbował dowiedzieć się czegoś o producencie i wpisał wyszukiwarkę wygrawerowaną na wbudowanej nazwie zegara. Natknął się więc na artykuł Kirana McCarthy'ego, dyrektora królewskiego domu jubilerskiego "Wartski" (Wartski). Zadzwonił do McCarthy, a następnie przyjechał do Londynu ze zdjęciami swojego zakupu.

Ekspert natychmiast rozpoznał na nich jedno z jajek stworzonych przez słynnego jubilera dla członków rosyjskiej rodziny cesarskiej.

"Prawdopodobnie Indiana Jones doznał podobnych uczuć, gdy odnalazł zaginioną arkę" - szefowa domu jubilerskiego opisał swoje emocje dziennikarzom.

7. Królowa Elżbieta II posiada trzy jaja cesarskie Faberge

W kolekcji brytyjskiej rodziny królewskiej znajdują się trzy cesarskie pisanki Faberge: "Kolumnada", "Kosz kwiatów" i "Mozaika". Kosz kwiatów - najbardziej znane arcydzieło w tej trójce. Miniaturowy bukiet kwiatów jest niesamowicie realistyczny!

Brytyjska kolekcja produktów Faberge jest jedną z największych na świecie. Oprócz legendarnych jaj, ma kilkaset arcydzieł biżuterii: szkatułki, ramki, figurki zwierząt i osobiste dekoracje członków Cesarskich Domów Rosji, Wielkiej Brytanii i Danii. Mimo wielkości brytyjskiej kolekcji to tylko niewielka część 200 000 biżuterii wyprodukowanych przez biżuterię Faberge.

Jajka Faberge (zdjęcie): luksus poza czasem

Jajka Faberge - termin, który już stał się powszechnie znaną nazwą. Są to biżuteria, która jest ceniona znacznie wyżej niż ich obecna wartość. Jaja Faberge są dziełem wielkiego rosyjskiego mistrza Carla Faberge, który zasłynął z robienia pisanek dla rodziny cesarskiej. Każda z jego prac jest ciekawa na swój sposób, wszystkie wykonywane są z profesjonalną dokładnością i dokładnością i imponują swoim niespotykanym pięknem.

Zdjęcie 1 - Jajko Faberge "Kuroczka Kelch"

Charles urodził się w 1846 roku w St. Petersburgu w rodzinie niemieckiej i duńczyka. Chłopak poszedł w ślady ojca, który był właścicielem sklepu z biżuterią w mieście. W 1870 r. Karl przewodził firmie ojca, aw 1882 r. Cesarz Aleksander III, widząc dzieła mistrza na wystawie w Moskwie, zainteresował się niepowtarzalną sztuką Faberge. W 1885 r. Cesarz zamówił Carlowi jajo z biżuterią, które przedstawił swojej żonie na święto Wielkiej Wielkanocy.

Zdjęcie 2 - Jajko Faberge "Mozaika"

Później cesarska rodzina kazała Faberge co roku nowe, wyjątkowe jajo, którego projekt utrzymywał w tajemnicy aż do momentu wręczenia prezentu. Chociaż inne produkty Faberge były imponujące, to właśnie jaja z biżuterią przyniosły mistrzowi jego światową sławę, otrzymał nawet tytuł "Mistrzów paryskiej gildii jubilerów" we Francji. W 1920 roku wielki mistrz umiera w Szwajcarii, gdzie wyemigrował po rewolucji w Rosji.

Zdjęcie 3 - Jajko Faberge "Drzewo laurowe"

Pierwszy jajko Faberge dla Maria Fiodorowna - żona Aleksandra III był wielkości od 6,5 do 3,5 cm jajo było pokryte białą emalią, złota odbywa się w środku pasa. - Linia, na której jajko jest otwarta. Wewnątrz produktu znajdowało się kolejne jajo ze złota - osobliwe żółtko, aw nim złoty kurczak. Wewnątrz kurczaka była rubinowa korona z rubinową zawiesiną.

Zdjęcie 4 - Jajko Faberge "Kurochka"

Konstrukcja jajka nie była pomysłem samego Charlesa - produkt miał prototyp. W XVIII wieku jubilerzy robili jajka z niespodzianką, wykonane według zasady lalek gniazdujących, z kurczakiem w środku, w którym była korona, a wewnątrz korony - z pierścieniem.

Kontynuacja tradycji paschalnej

Każdego roku cesarz dalej składał żonie na Wielkanoc jajo od Faberge. Przygotowanie prezentu było nie tylko wielkim mistrzem - praca nad każdym jajkiem była prowadzona przez zespół mistrzów i uczniów pod ścisłym nadzorem Faberge. Po śmierci cesarza jego syn Mikołaj II kontynuował tradycję. Podarował jaja biżuterii jego matce i jego żonie, Aleksandrowi. Tylko 54 jajka zostały wyprodukowane dla rodziny cesarskiej.

Zdjęcie 5 - Jajko Faberge "Niebieski zegar jajeczny z wężem"

Nie tylko cesarz Faberge stworzył podobne produkty. Kolejne 17 jaj zostało kupionych przez osoby prywatne, prawie wszystkie z nich były kopiami kopii cesarskich. Ale przed masową produkcją jajek jubilerskich, nie powstało - Faberge docenił jego wyjątkową pracę, wszystkie jajka zostały zamówione dla zamożnych rodzin.

Każde jajo Faberge jest wyjątkową sztuką biżuterii. Na przykład "Jajko z obracającymi się miniaturami", przedstawione cesarzowej Aleksandrze przez jej męża, zostało wykonane z góry kryształ, w środku znalazło się 12 miniatur z pejzażami i niezapomnianymi miejscami dla cesarza.

Zdjęcie 7 - Jajko Faberge "Jajko z obracającymi się miniaturkami"

Jajo cesarskie "Zima" wykonane jest z diamentów, opali i kryształu z koszem zawilce wewnątrz.

Zdjęcie 8 - Jajko Faberge "Zima"

Jajko "Georgievskoe" Mikołaj II nakazał w 1915 roku, kiedy został odznaczony Krzyżem św. Jerzego. Jajko było darem dla matki cesarza, a wewnątrz było zdjęcie Mikołaja.

Zdjęcie 9 - Jajko Faberge "Georgievskoe"

Jajko "Pamięci Azowa" z zielonego heliotropu z diamentami zawierało model fregaty, wykonanej ze złota.

Zdjęcie 10 - Egg Faberge "Memory of Azov"

Niezwykłe jajko "Koronacja" z imperialnym powozem wewnątrz zdumiewa dokładnością produkcji - koła wagonu kręcą się, drzwi się otwierają.

Zdjęcie 11 - Jajko Faberge "Koronacja"

Jajko "Kremlin" - największy z produktów Faberge, wykonany w formie pozytywki.

Zdjęcie 12 - Jajko Faberge "Kreml"

Różowe jajko "Lily of the Valley" zawierało zdjęcia Mikołaja II i jego dwóch córek.

Zdjęcie 13 - Egg Faberge "Konwalie"

Najbardziej znanym z nie-cesarskich jaj jest Jajo Rothschildów.

Zdjęcie 14 - Egg Faberge "Egg of the Rothschilds"

O jego istnieniu stało się znane dopiero w 2007 r., Zanim ten produkt był przechowywany w rodzinie Rothschildów. Jajko to oglądaj z inkrustowanym cennym kamienie kogut w środku, który śpiewa co godzinę i skrzydła.

Zdjęcie 15 - Jajko Faberge "Pomnik konny Aleksandra III"

Pisanki dzisiaj Faberge

Nie wszystkie dzieła Faberge przetrwały do ​​naszych czasów - teraz można podziwiać tylko 62 jaja, z których imperialne - 46. Brakujące kopie zaginęły w latach rewolucji. Do 1930 r. Na Kremlu trzymano jaja, uważane za rosyjskie dziedzictwo kulturowe. Następnie władze sprzedały pracę, kupującymi byli Armand Hammer, Bertie Forbes, Emmanuel Vartsky.

Zdjęcie 16 - Jajko Faberge "Yacht Standard"

W 2004 r. Viktor Vekselberg kupił od Forbesa 15 jajek jubilerskich, w ten sposób zwróciwszy je do swojej ojczyzny. W 2011 roku rosyjski biznesmen Vekselberg próbował nawet kupić markę Faberge, ale bez powodzenia. Teraz marka należy do Briana Gilbertsona - południowoafrykańskiego biznesmena.

Zdjęcie 17 - Jajko z Faberge "Renesans"

Możesz obejrzeć jajka Faberge w sali zbrojowni, Muzeum A. Fersmana, Rosyjskie Muzeum Narodowe na wystawie funduszu "The Connection of Times". Wiele produktów znajduje się w prywatnych kolekcjach - w Rosji, USA, Anglii, Monako.

Zdjęcie 18 - Egg Faberge "Gatchina Palace"

Bez względu na ich lokalizację, praca wielkiego jubilera jest wielokrotnie ceniona ponad ich aktualną wartość. Karl Faberge wniósł istotny wkład w rozwój dziedzictwa kulturowego Rosji. Możesz sprawdzić fantastyczne wykonanie Faberge przy pomocy proponowanego wideo.

Najlepsze prace Faberge (15 zdjęć)

30 maja 1846 r. W Imperium Rosyjskim urodził się jeden z najsłynniejszych jubilerów na świecie, Peter Karl Gustavovich Faberge. Przede wszystkim zasłynął z serii "Jaj Faberge". Powstał w latach 1885-1917. dla rosyjskiej rodziny cesarskiej i prywatnych nabywców. W sumie wiadomo o stworzeniu 71 okazów, z których 52 są imperialne.

W 1882 roku na Ogólnorosyjskiej Wystawie Sztuki i Przemysłu w Moskwie jego produkty przyciągnęły uwagę cesarza Aleksandra III. Peter Karl otrzymał patronat rodziny królewskiej i tytuł "jubilera Jego Cesarskiej Mości i jubilera Imperialnego Ermitażu". Ponadto firma Faberge była znana w Europie. Wielu krewnych cesarskiej rodziny w Wielkiej Brytanii, Danii, Grecji i Bułgarii otrzymało produkty w prezencie. W 1900 roku w Paryżu Faberge otrzymał tytuł "Mistrza paryskiej gildii jubilerów" i został odznaczony Orderem Legii Honorowej.

Coronation, 1897. Kopia wozu cesarskiego podczas koronacji Mikołaja II. Jubiler - Michaił Perkhin, Georg Stein. Najbardziej znany z jaj. (Fundacja Wiktora Vekselberga "The Connection of Time")

Renesans, 1894 r. Jubiler - Michaił Perkhin. Agat. Stosowano rodzaj trumny Le Roy z XVII wieku, przechowywany w Zielonych podziemiach w Dreźnie, w ojczystej krainie Faberge. Niespodzianka jest nieznana, istnieje sugestia, że ​​mieli kryształowe jajo "Zmartwychwstanie". (Fundacja Wiktora Vekselberga "The Connection of Time")

"Zegar jajeczny z niebieskim wężem", 1895 r. Zegar jajeczny wykonany w tradycji porcelany Sevres. Stacjonarny wąż służy jako strzała. (Kolekcja księcia Alberta II)

"Kuroczka Kelkh", 1898. Powtarza ikonografię pierwszego cesarskiego jajka "Kurczaka". W środku jest kurczak. (Kolekcja Vekselberg)

"Oczy Pansy", 1899 rok. Wykonane z jadeitu. Wewnątrz "sztalugi" z medalionami w kształcie serc otwierających - drzewo genealogiczne z portretami. (Cleveland Museum of Art)

Pałac Gatchina, 1901 r. Obraz głównej wiejskiej rezydencji cesarzowej wdowy. To nie jest wyjęte. (Walters Art Museum)

Jajko Rothschilda. Mistrz Michaił Perkhin. Z przodu znajdują się miniaturowe zegarki, niespodzianką jest automatyczny kąkol z cennych kamieni wewnątrz jajka. Rozkłada skrzydła, czterokrotnie macha nimi, po czym pochyla głowę trzy razy, otwiera dziób i śpiewa. Powtarza się co godzinę; czas trwania "wydajności" wynosi 15 sekund. Po tym koncercie dzwon wybija godzinne rytmy. (Rosyjskie Muzeum Narodowe)

"Jajko z kratą i różami", 1907. Jubiler - Henry Wigstrom. Niespodziankę zaginęło, przypuszczalnie był to medalion z portretem carewicza Aleksieja. (Walters Art Museum)

Pałac Aleksandra, 1908. Wykonane z jadeitu. Jubiler - Henry Wigstrom. Niespodzianka - model Pałacu Aleksandra w Carskim Siole. Jajko przedstawia pięć portretów córek. (Shakko / Wikimedia)

"Yacht Standard", 1909 rok. Wizerunek jachtu cesarza Aleksandra III (Shakko / Wikimedia)

"Pomnik konia Aleksandra III", 1910 r. Wewnątrz modelu znajduje się pomnik cesarza Paolo Trubetskoi. (Shakko / Wikimedia)

Część jaja "Drzewo laurowe", 1911 r. Znany również jako "Orange Tree". Wewnątrz - zegarowy ptak. (Kolekcja Vekselberg)

"Catherine the Great", 1914. Znany również jako "Grisaille" lub "Pink cameos". Niespodzianka zaginęła - miniaturowy nosze z modelem Empress Catherine w środku. (Muzeum Hillwood)

"Mozaika", 1914 r. Niespodzianka - kamea z profilami dzieci. Projektantką jest Anna Pichl, jubiler Albert Holstrom. Ostatnie jajo okresu przedwojennego. (Kolekcja królowej Elżbiety II)

"Niebieska konstelacja carewicza", 1917. Nie skończył, nie podano. Nie ma kamieni szlachetnych, tylko niebieskie szkło i stoisko z kryształu. Grawerowanie - pozycja gwiazd na niebie w czasie narodzin Aleksieja. Zegarek i diamentowe gwiazdki zniknęły lub nie zostały wykonane. Odkryty w 2001 roku w funduszach Muzeum Mineralogicznego, który najwyraźniej spadł z powodu niewystarczającej wartości surowców. Według Aleksandra Nikołajewicza Iwanowa oryginalne (i gotowe) jajo należy do niego i znajduje się w Muzeum Faberge w mieście Baden-Baden w Niemczech. Niemniej jednak istnieje wiele oczywistych różnic między eksponatem przechowywanym w Muzeum Fersmana Mineralogii. W przeciwieństwie wystawowa Fersmana Muzeum, jajkiem, znajduje się w Muzeum Faberge, jest sfera niebieskiego szkła, diament inkrustowane obracanie pokrętła i mechanizm mechaniczna wewnątrz, na której widnieje lew konstelację, w którym urodził się książę Alexis. Wsparcie dla sfery składa się z jednego kawałka kryształu górskiego, umieszczonego na podstawie jadeitu. (Shakko / Wikimedia)

Muszę kupić sobie wkrótce Wielkanoc

Wprowadź swój adres e-mail i uzyskaj najciekawsze publikacje

9 opowieści o zdjęciach, które zmienią twój światopogląd

26 grudnia 2017 r

Bodrov, Tsoy, Nikulin: zdjęcia przedstawiające radzieckich celebrytów podczas świąt

24 grudnia 2017 r

Pierwsze zdjęcia aktu w ZSRR: fotograf Rimantas Dihavichus

28 grudnia 2017 r

Pierwsze zdjęcia aktu w ZSRR: fotograf Rimantas Dihavichus

28 grudnia 2017 r

Życie ze stygmatyzacją: obóz cygański na polskiej granicy

31 października 2017 r

Ciekawe fakty: na co poświęcamy nasze życie?

Wprowadź swój adres e-mail i uzyskaj najciekawsze publikacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 88 = 90