Zdjęcie Egg Faberge

Zdjęcie Egg Faberge

7 mało znanych faktów na temat jaj Faberge

Faberge jest dziś prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych marek biżuterii. A wszystko dzięki cennym jajkom, które zostały wyprodukowane przez ten dom jubilerski dla rosyjskiej rodziny cesarskiej. Dziś te dzieła sztuki są ogromną rzadkością, pokryte tajemnicami, a ich koszt sięga dziesiątków milionów dolarów. W naszym przeglądzie mało znane fakty o najsłynniejszych jajach na świecie.

1. Pierwsze jajo zostało zrobione w 1885 r. Na polecenie Aleksandra III

Tradycja malowania pisanek istniała w Rosji od czasów starożytnych. Za nią podążyła też rodzina cesarska. Ale w 1885 roku car Aleksander III, nie znając go sam, nieco przekształcił tę tradycję. Decydując się zaskoczyć męża, cesarzową Marię Feodorownę, zrobił jej specjalny prezent - jajko z tajemnicą.

Było to cenne jajko, pokryte białą emalią, po której znajdował się złoty pasek. Otworzyło się, a wewnątrz było złote "żółtko". W niej zaś siedziała złota kura, wewnątrz której znajdowała się rubinowa korona i wisior. Cesarzowa z takiego prezentu doszła do największej rozkoszy.

W rzeczywistości sam Faberge nie wymyślił tej wielkanocnej lalki. Zgodnie z ideą Aleksandra III, pisanka z tajemnicą miała stać się darmową interpretacją jaja, wykonaną na początku XVIII wieku, której 3 egzemplarze są znane dzisiaj.

Są to: w zamku Rosenborg (Kopenhaga); w Muzeum Historii Sztuki (Wiedeń) oraz w zbiorach prywatnych (dawniej w Galerii Sztuki "Zielone skrytki" w Dreźnie). We wszystkich wyżej wymienionych okazach jaj, kura jest ukryta, otwierając ją, można znaleźć koronę, aw niej - pierścień. Uważa się, że cesarz chciał zadowolić żonę niespodzianką, która przypominałaby jej znajomy przedmiot z duńskiego skarbu królewskiego.

3. We wszystkich jajkach Faberge jest niespodzianka

Cesarzowa była tak zafascynowana prezentem, że Faberge, który zrobił jajko, natychmiast zamienił się w jubilera sądowego i otrzymał zamówienie na całe życie. Musiał co roku robić jajko. Warunek był tylko jeden - jajko powinno zawierać jakąś niespodziankę. Fakt, że powinno się to odbywać w jednym egzemplarzu, nie został nawet omówiony.

Odtąd Aleksander III na każdą Wielkanoc złożył swoją nową cenną jajeczka żonie. Kontynuował tę tradycję, syn Aleksandra III, Mikołaja II, który w święta wielkanocne ofiarował matce i żonie cenne jaja.

Każde jajo Faberge został ukryty mały cud: miniaturową replikę korony królewskiej, rubinowy wisiorek Swan mechaniczne, słonia, złota mini replika pałacu, 11 malutki portret na sztalugach, model statku, dokładną kopię roboczą przewozu królewskiej, etc ..

4. Bolszewicy nie docenili jaj Faberge iw ten sposób ich uratowali

Po rewolucji październikowej bolszewicy próbowali uzupełnić skarbiec "pierwszego na świecie komunistycznego państwa", by sprzedawać rosyjskie skarby sztuki. Zrabowali kościół, sprzedali obrazy dawnych mistrzów z Muzeum Ermitażu i zabrali korony, diademy, naszyjniki i jajka Faberge należące do rodziny cesarza.

W 1925 roku, katalog dworze cesarskim wartości (Korona korony ślubne, berło, jabłko, tiary, naszyjniki i innych biżuterii, w tym słynnych jaj Faberge) zostały wysłane do wszystkich przedstawicieli zagranicznych ZSRR. Część funduszu Diamentowej został sprzedany do angielskiego antykwariusza Hormanu Weissa.

W 1928 r. Z Funduszu Diamentów skonfiskowano siedem jaj Faberge o niskiej wartości i 45 innych przedmiotów.

Jednak to właśnie dzięki temu niepochlebnemu twórcy oceny arcydzieł biżuterii jaja Faberge zostały uratowane przed stopieniem.

Tak więc zachowało się jedno z najbardziej niewiarygodnych dzieł Fabergégo - jajo Pawia. Wewnątrz arcydzieła kryształu i złota był emaliowany paw. I ten ptak był mechaniczny - kiedy został usunięty ze złotej gałęzi, pawi podniósł ogon jak prawdziwy ptak i mógł nawet chodzić.

5. Los kilku jaj jest nieznany

O znalezieniu kilku jaj cesarskich jest pewne nieznane. Na przykład losy kredensu stworzonego w warsztacie Fabergé w 1889 roku zostały potajemnie pokryte.

Ostatni raz jajo było podobno widziane w jednym z londyńskich sklepów w 1949 roku. Według plotek sprzedano ją nieznanej osobie za 1.250 dolarów.

6. Jedno z cesarskich jajek kupiło kupca złomu metali szlachetnych za 8000 funtów

Jedno z zaginionych cesarskich jajek wielkanocnych znaleziono w całkowicie zaskakujący sposób. To jajo, które należało do cesarzowej Marii Feodorovny, a następnie zniknęło bez śladu przez ponad 90 lat, zostało zakupione przez złomującego kupca cennego złomu na pchlim targu w Stanach Zjednoczonych.

Ostatni raz ten produkt Faberge był widziany w 1922 roku w Moskwie. Jajka, wykonane ze złota i ozdobiony diamentami i szafirami, wysokość 8,2 cm, został skonfiskowany przez bolszewików. Jego los pozostawał nieznany przez długi czas, aż w 1964 unikalna biżuterię nie poszedł pod młotek na aukcji w Nowym Jorku o nazwie „złoty zegarek w kształcie jajka” - 2 450 dolarów.

Amerykanin, który kupił złote jajko za 8 tysięcy funtów (14 000 USD), nie mógł poznać swojej prawdziwej wartości. Przez kilka lat próbował sprzedawać jajko, przechowując je w swojej kuchni. Zmęczony nieudanymi próbami, próbował dowiedzieć się czegoś o producencie i wpisał wyszukiwarkę wygrawerowaną na wbudowanej nazwie zegara. Natknął się więc na artykuł Kirana McCarthy'ego, dyrektora królewskiego domu jubilerskiego "Wartski" (Wartski). Zadzwonił do McCarthy, a następnie przyjechał do Londynu ze zdjęciami swojego zakupu.

Ekspert natychmiast rozpoznał na nich jedno z jajek stworzonych przez słynnego jubilera dla członków rosyjskiej rodziny cesarskiej.

"Prawdopodobnie Indiana Jones doznał podobnych uczuć, gdy odnalazł zaginioną arkę" - szefowa domu jubilerskiego opisał swoje emocje dziennikarzom.

7. Królowa Elżbieta II posiada trzy jaja cesarskie Faberge

W kolekcji brytyjskiej rodziny królewskiej znajdują się trzy cesarskie pisanki Faberge: "Kolumnada", "Kosz kwiatów" i "Mozaika". Kosz kwiatów - najbardziej znane arcydzieło w tej trójce. Miniaturowy bukiet kwiatów jest niesamowicie realistyczny!

Brytyjska kolekcja produktów Faberge jest jedną z największych na świecie. Oprócz legendarnych jaj, ma kilkaset arcydzieł biżuterii: szkatułki, ramki, figurki zwierząt i osobiste dekoracje członków Cesarskich Domów Rosji, Wielkiej Brytanii i Danii. Mimo wielkości brytyjskiej kolekcji to tylko niewielka część 200 000 biżuterii wyprodukowanych przez biżuterię Faberge.

Jaja Faberge. Ile kosztuje jajko Faberge? Jajka Faberge - wystawa

Luksus, blask i splendor to słowa, które mogą towarzyszyć rozmowie o jajkach Faberge. Niezwykła kolekcja, stworzona przez wybitnych jubilerów na dworze cesarskim, jest dziś znana na całym świecie. Historia jajek Faberge, licząca ponad 100 lat, jest spowita tajemnicą i zawiera wiele faktów, tajemnic i tajemnic.

Karl Faberge urodził się w 1846 roku w Petersburgu. W młodym wieku przeniósł się wraz z rodziną do Niemiec, gdzie znalazł powołanie. Otrzymał lekcje mistrzostwa w biżuterii od najbardziej znanych mistrzów Niemiec, Anglii i Francji. W wieku 26 lat Faberge powrócił do swojej ojczyzny, gdzie ożenił się i rozpoczął pracę w rodzinnej firmie jubilerskiej. W tym czasie jego firma zajmowała się restaurowaniem różnych eksponatów z Ermitażu. Carl postanowił rozszerzyć działalność swojej firmy i postanowił zrobić oryginalną biżuterię. W 1882 roku wykonał spinki do mankietów zamówione przez Aleksandra III, a trzy lata później - i pierwsze jajo, które uczyniło go sławnym na całym świecie. W 1918 roku, w obawie przed aresztowaniem, mistrz uciekł z Rosji najpierw do Rygi, a następnie do Niemiec. Wielki jubiler nie mógł wyzdrowieć z tych wstrząsów, które musiał znosić, aw 1920 roku zmarł na chorobę serca.

Jak powstała słynna kolekcja?

Kolekcja jaj Faberge rozpoczęła się wraz z powstaniem w 1885 roku pierwszego modelu. W tamtych czasach zwyczajowo było przedstawiać drogie prezenty w dniu zmartwychwstania Chrystusa. I, oczywiście, władcy Cesarstwa Rosyjskiego podarowali swym małżonkom królewskie dary. Pierwsza praca została zamówiona przez Aleksandra III jako prezent na Wielkanoc dla jego żony Marii Fiodorowna. Wykonawcą dzieła był Karl Faberge, znany petersburski jubiler pochodzenia niemieckiego. Uroczy żółtko ze złota, które zostało ukryte wewnątrz kurczaka z rubinowym korony cesarzowej stanowiły prysznicem i pozostawiono w Faberge stoczni jako sądu jubilera. Od tego czasu co roku mistrz przygotowywał nowe jajko z niespodzianką. Po śmierci Aleksandra III zachował tradycje wielkanocne prezenty, a do 1917 roku, Mikołaj II wydał Każdej wiosny jaja Faberge do żony i matki. Do tej pory wiele takich przedmiotów przetrwało w skarbach różnych prywatnych kolekcji i funduszy muzealnych. Według różnych źródeł dokumentalnych wykonano łącznie 71 kopii tych oryginalnych reliktów. Spośród nich 52 są dla członków rodziny cesarskiej. Jednak jak wiele z nich do tej pory pozostaje tajemnicą. Faktem jest, że praca zlecona przez cesarza została wprowadzona do oficjalnych dokumentów. Produkty stworzone do prywatnych kolekcji zostały zachowane bez zabezpieczenia. Dlatego wiele dzieł autora pozostało nieznanych przez długi czas. Podobna historia jest związana z „jajkiem” Rothschild przechowywane ponad 100 lat własnością rodziny wśród klientów. Cały świat dowiedział się o nowej pracy słynnego mistrza tylko w 2007 roku, kiedy został wystawiony na sprzedaż.

Gdzie dziś są rzadkości?

Z 71 modeli do dziś zachowało się tylko 62. Pozostałe prace, znane ze starych fotografii, uznawane są za zagubione. Większość słynnych jaj jest przechowywana w muzeach państwowych na całym świecie: w USA, Monako, Szwajcarii. Po egzekucji rodziny królewskiej wiele dzieł Faberge zostało odsprzedanych, wpadło w prywatne kolekcje. Najwięcej dzieł biżuterii udało się wykupić na lata życia amerykańskiemu miliarderowi Forbesowi. Później, w 2004 roku, kolekcja jaj zbieranych przez magnata została przejęta przez rosyjskiego Vekselberga. Dzisiaj jaja Faberge w Rosji można zobaczyć w Moskwie, w Izbie Zbrojeniowej na Kremlu. Tutaj znajdziesz nie tylko wielkanocne prezenty cesarza, ale także inne produkty stworzone przez Faberge: biżuteria, zegarki, papierośnice i różne figurki. Czekam również na Ciebie z wystawą prac słynnego mistrza w Petersburgu Pałacu Shuvalov. Prezentowane tu jaja Faberge są częścią prywatnej kolekcji pana Vekselberga. Seria słynnych jaj zakupionych od Forbesa jest co roku uzupełniana przez oligarchę.

Prace słynnego mistrza przechowywane są w muzeach różnych krajów, a także osób prywatnych. Kolekcjonerzy z całego świata śledzą aukcje, na których wystawione są dzieła popularnego jubilera, a poszukiwacze skarbów marzą o znalezieniu zaginionych skarbów cesarskich. Zobaczmy, co działa Faberge za najbardziej znaną na świecie.

Jajko, wykonane ze złota, z oryginalną niespodzianką - korona z kurczaka i rubinu - zostało zamówione przez Aleksandra III jako prezent na Wielkanoc 1885 roku dla królowej. Faberge stworzyła kopię modelu, który widziała sama Maria Feodorovna, jeszcze w młodym wieku. Duńskie jajo zrobione było z kości słoniowej i jako niespodzianka w środku miał pierścień. Na pamiątkę wspomnień z dzieciństwa wykonano nową pracę. Unikalna postać kurczaka z Faberge ma złożony mechanizm, dzięki któremu otwiera się dostęp do niespodzianek ukrytych wewnątrz produktu. Pierwsza to miniaturowa korona cesarska, a druga to łańcuszek z zawieszką. Do tej pory druga niespodzianka uważana jest za zagubioną. Po śmierci cesarskiej rodziny jajo błąkało się po Francji, Niemczech i Ameryce. Dziś dzieło słynnego mistrza znajduje się w kolekcji Vekselberga, którą kupił od Forbesa. W ten sposób unikalna rzadkość powróciła do domu.

Kolejna praca wybitnego mistrza. Wykonany jest w nietypowym dla tego czasu stylu - neoklasycyzmu. Wewnątrz jaja ukryta jest pąk róży. Prace zostały wykonane przez firmę Faberge na zlecenie Mikołaja II dla jego żony Alexandra Feodorovna, urodzonej w Darmstadt. Jej rodzinne miasto słynęło ze wspaniałego ogrodu różanego, który nudził młodą cesarzową. W dobrej pamięci obrazów bliskich sercu powstał oryginalny wielkanocny prezent. W płatkach pąka ukryto miniaturową koronę i wisior z rubinem. Obie niespodzianki uważane są za zagubione. Jajko, wraz z resztą kolekcji Forbesa, zostało kupione przez Vekselberga za prawie 100 milionów dolarów.

Jajo, wykonane w secesyjnym stylu różowej emalii, na złotym stojaku z liliami perłowymi i złotymi, zostało przedstawione cesarzowej Aleksandrze Fiodorowna w 1898 roku jako wielkanocna prezentacja. Podobnie jak wszystkie dzieła popularnego mistrza, ma swoją oryginalną niespodziankę. Po kliknięciu na perły z jajka pojawiają się medaliki z wizerunkiem Mikołaja II i jego sióstr: księżniczki Olgi i księżniczki Tatiany. Medalion cesarza wieńczy korona z rubinem i brylantami. Jajo, które wpadło w skład kolekcji Forbesa, zostało również wykupione przez Wiktora Vekselberga. Dzisiaj "konwalie" i inne jaja Faberge, którego wystawa jest organizowana przez oligarchę, może oglądać każdy w Petersburgu.

Największy z jaj Faberge. Został zamówiony przez Mikołaja II jako prezent dla żony w 1906 roku. Postać wielkanocna pokryta jest białą emalią od dołu, a na górze ozdobiona jest złotą kopułą. Stoisko wykonane jest w formie Kremla Spassky Tower, a przez okna widać wnętrze katedry. Niespodzianką jajka jest pozytywka wykonana ze złota, która gra wielkanocne melodie. Ta muzyka naprawdę spodobała się cesarzowi. Moskiewski Kreml jest jednym z kilku dzieł wielkiego mistrza, który nigdy nie opuścił Rosji. Dziś arcydzieło można zobaczyć w Izbie Zbrojnej na Kremlu.

Jadeitowe jajko zdobione złotem, drogocennymi kamieniami, a także miniaturowe portrety dzieci Mikołaja II, zostało przekazane żonie cesarza w 1908 roku. Nad każdym portretem diamentów znajdują się wielkie litery nazw cesarek. Prezent niespodzianka - miniaturowy model Pałacu Aleksandra, wiejskiej rezydencji Mikołaja II. Pałac, wykonany ze złota, srebra i kryształu górskiego, jest umocniony na złotym stole. Dziś praca jest przechowywana w Izbie Zbrojnej na Kremlu.

Prace słynnego mistrza są coraz droższe. Przez ponad 100-letnią historię arcydzieł jubilerskich ich cena "skoczyła9raquo; średnio w 1000 - 3000 razy. Na przykład ze źródeł dokumentalnych wiadomo, że "jajo Rothschildów" w 1902 roku oszacowano na 6,500 rubli. W ciągu 106 lat, w 2008 roku, została kupiona za 12 milionów dolarów. Najdroższe na dziś jest jajko koronacyjne. Wykonany ze złota i diamentów, z niespodzianką w formie miniaturowego powozu cesarskiego, został wykonany dla żony Mikołaja II w 1896 roku. Wtedy jego koszt wyniósł 6700 rubli. W 2004 r. Jajo zostało sprzedane firmie Vekselberg za 24 miliony dolarów. Rosyjski oligarcha kupił od rodziny Forbesów i innych jaj Faberge, których cena wyniosła 100 milionów dolarów.

Ile są kopie jaj Faberge?

Istnieje wiele dzieł słynnej firmy. Niektóre z nich są dziełem utalentowanych rzemieślników. Jednak tylko marka Faberge zwiększa wartość rynkową produktu. W 1990 roku w Nowym Jorku zorganizowano nawet wystawę falsyfikacji autorskich prac jubilerskich. Jedną z tych kopii, jajko "Kuroczka Kelkh", nabył Malcolm Forbes. Dopiero po wielu latach badacze byli w stanie udowodnić prawdziwe autorstwo dzieła. Dziś kopie dzieł słynnego mistrza można kupić w wielu sklepach internetowych. Wizualnie takie modele dokładnie powtarzają pracę Faberge. Jajka, których zdjęcia prezentujemy tutaj, w tym przypadku można kupić znacznie taniej. Koszt kopii "Kurochki9raquo;," Konwalie9raquo; lub "Kreml moskiewski", w zależności od materiału i złożoności dzieła, wynosi od 1000 do 10 000 rubli. Interesujące jest również to, że w 2008 roku zdecydowano się przywrócić firmę Faberge i rozpocząć produkcję nowych kolekcji słynnych jaj. W chwili obecnej nowe produkty pod znaną marką są produkowane przez utalentowanego francuskiego mistrza, Frederica Zaaviego. Dzisiaj jaja Faberge są przykładami sztuki wysokiej i cenione przez kolekcjonerów na całym świecie.

Jajka Faberge (zdjęcie): luksus poza czasem

Jajka Faberge - termin, który już stał się powszechnie znaną nazwą. Są to biżuteria, która jest ceniona znacznie wyżej niż ich obecna wartość. Jaja Faberge są dziełem wielkiego rosyjskiego mistrza Carla Faberge, który zasłynął z robienia pisanek dla rodziny cesarskiej. Każda z jego prac jest ciekawa na swój sposób, wszystkie wykonywane są z profesjonalną dokładnością i dokładnością i imponują swoim niespotykanym pięknem.

Zdjęcie 1 - Jajko Faberge "Kuroczka Kelch"

Charles urodził się w 1846 roku w St. Petersburgu w rodzinie niemieckiej i duńczyka. Chłopak poszedł w ślady ojca, który był właścicielem sklepu z biżuterią w mieście. W 1870 r. Karl przewodził firmie ojca, aw 1882 r. Cesarz Aleksander III, widząc dzieła mistrza na wystawie w Moskwie, zainteresował się niepowtarzalną sztuką Faberge. W 1885 r. Cesarz zamówił Carlowi jajo z biżuterią, które przedstawił swojej żonie na święto Wielkiej Wielkanocy.

Zdjęcie 2 - Jajko Faberge "Mozaika"

Później cesarska rodzina kazała Faberge co roku nowe, wyjątkowe jajo, którego projekt utrzymywał w tajemnicy aż do momentu wręczenia prezentu. Chociaż inne produkty Faberge były imponujące, to właśnie jaja z biżuterią przyniosły mistrzowi jego światową sławę, otrzymał nawet tytuł "Mistrzów paryskiej gildii jubilerów" we Francji. W 1920 roku wielki mistrz umiera w Szwajcarii, gdzie wyemigrował po rewolucji w Rosji.

Zdjęcie 3 - Jajko Faberge "Drzewo laurowe"

Pierwsze jajo Faberge dla Marii Fiodorowna - żony Aleksandra III miało 6,5 cala na 3,5 cm, jajo było pokryte białą emalią, w środku był złoty pasek - linia, przez którą jajko się otwierało. Wewnątrz produktu znajdowało się kolejne jajo ze złota - osobliwe żółtko, aw nim złoty kurczak. Wewnątrz kurczaka była rubinowa korona z rubinową zawiesiną.

Zdjęcie 4 - Jajko Faberge "Kurochka"

Konstrukcja jajka nie była pomysłem samego Charlesa - produkt miał prototyp. W XVIII wieku jubilerzy robili jajka z niespodzianką, wykonane według zasady lalek gniazdujących, z kurczakiem w środku, w którym była korona, a wewnątrz korony - z pierścieniem.

Kontynuacja tradycji paschalnej

Każdego roku cesarz dalej składał żonie na Wielkanoc jajo od Faberge. Przygotowanie prezentu było nie tylko wielkim mistrzem - praca nad każdym jajkiem była prowadzona przez zespół mistrzów i uczniów pod ścisłym nadzorem Faberge. Po śmierci cesarza jego syn Mikołaj II kontynuował tradycję. Podarował jaja biżuterii jego matce i jego żonie, Aleksandrowi. Tylko 54 jajka zostały wyprodukowane dla rodziny cesarskiej.

Zdjęcie 5 - Egg Faberge "Niebieski zegar z jajkiem"

Nie tylko cesarz Faberge stworzył podobne produkty. Kolejne 17 jaj zostało kupionych przez osoby prywatne, prawie wszystkie z nich były kopiami kopii cesarskich. Ale przed masową produkcją jajek jubilerskich, nie powstało - Faberge docenił jego wyjątkową pracę, wszystkie jajka zostały zamówione dla zamożnych rodzin.

Każde jajo Faberge jest wyjątkową sztuką biżuterii. Na przykład "Jajko z obracającymi się miniaturami", przedstawione cesarzowej Aleksandrze przez jej męża, zostało wykonane z góry kryształ, w środku znalazło się 12 miniatur z pejzażami i niezapomnianymi miejscami dla cesarza.

Zdjęcie 7 - Jajko Faberge "Jajko z obracającymi się miniaturkami"

Jajo cesarskie "Zima" wykonane jest z diamentów, opali i kryształu z koszem zawilce wewnątrz.

Zdjęcie 8 - Jajko Faberge "Zima"

Jajko "Georgievskoe" Mikołaj II nakazał w 1915 roku, kiedy został odznaczony Krzyżem św. Jerzego. Jajko było darem dla matki cesarza, a wewnątrz było zdjęcie Mikołaja.

Zdjęcie 9 - Jajko Faberge "Georgievskoe"

Jajko "Pamięci Azowa" z zielonego heliotropu z diamentami zawierało model fregaty, wykonanej ze złota.

Zdjęcie 10 - Egg Faberge "Memory of Azov"

Niezwykłe jajko "Koronacja" z imperialnym powozem wewnątrz zdumiewa dokładnością produkcji - koła powozu wirują, drzwi się otwierają.

Zdjęcie 11 - Jajko Faberge "Koronacja"

Jajko "Kremlin" - największy z produktów Faberge, wykonany w formie pozytywki.

Zdjęcie 12 - Jajko Faberge "Kreml"

Różowe jajko "Lily of the Valley" zawierało zdjęcia Mikołaja II i jego dwóch córek.

Zdjęcie 13 - Egg Faberge "Konwalie"

Najbardziej znanym z nie-cesarskich jaj jest Jajo Rothschildów.

Zdjęcie 14 - Egg Faberge "Egg of the Rothschilds"

O jego istnieniu stało się znane dopiero w 2007 r., Zanim ten produkt był przechowywany w rodzinie Rothschildów. Jajko to oglądaj z inkrustowanym cennym kamienie kogut w środku, który śpiewa co godzinę i skrzydła.

Zdjęcie 15 - Jajko Faberge "Pomnik konny Aleksandra III"

Pisanki dzisiaj Faberge

Nie wszystkie dzieła Faberge przetrwały do ​​naszych czasów - teraz można podziwiać tylko 62 jaja, z których imperialne - 46. Brakujące kopie zaginęły w latach rewolucji. Do 1930 r. Na Kremlu trzymano jaja, uważane za rosyjskie dziedzictwo kulturowe. Następnie władze sprzedały pracę, kupującymi byli Armand Hammer, Bertie Forbes, Emmanuel Vartsky.

Zdjęcie 16 - Jajko Faberge "Yacht Standard"

W 2004 r. Viktor Vekselberg kupił od Forbesa 15 jajek jubilerskich, w ten sposób zwróciwszy je do swojej ojczyzny. W 2011 roku rosyjski biznesmen Vekselberg próbował nawet kupić markę Faberge, ale bez powodzenia. Teraz marka należy do Briana Gilbertsona - południowoafrykańskiego biznesmena.

Zdjęcie 17 - Jajko z Faberge "Renesans"

Możesz obejrzeć jajka Faberge w sali zbrojowni, Muzeum A. Fersmana, Rosyjskie Muzeum Narodowe, na wystawie funduszu "The Connection of Times". Wiele produktów znajduje się w prywatnych kolekcjach - w Rosji, USA, Anglii, Monako.

Zdjęcie 18 - Egg Faberge "Gatchina Palace"

Bez względu na ich lokalizację, praca wielkiego jubilera jest wielokrotnie ceniona ponad ich aktualną wartość. Karl Faberge wniósł istotny wkład w rozwój dziedzictwa kulturowego Rosji. Możesz się upewnić, że Faberge ma fantastyczny kunszt dzięki zaproponowanemu filmowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1