Zasłony na świetlikach

Zasłony na świetlikach

Meble i wyposażenie wnętrz

Wybór akcesoriów do okna strychu należy traktować ze szczególną surowością. Ponieważ zasłony zainstalowane na oknie muszą mieć atrakcyjny wygląd, niezawodną ochronę przed światłem dziennym, a jednocześnie dobrze jest trzymać się okna. Jak wybrać zasłony na poddaszu, rozważymy dalej.

Zasłony na okna mansardowe: cechy funkcjonalne i odmiany

Projekt strychu dla każdego właściciela staje się dość trudnym problemem, ponieważ proces wyboru zasłon do okna lukarnego musi być przeprowadzony z uwzględnieniem wszystkich cech struktury okna.

Istnieje kilka opcji projektowania okien w pokoju na poddaszu:

 • zakup tkaniny i samodzielne wykonanie z niej zasłon, zgodnie z wcześniej zaplanowanym projektem i biorąc pod uwagę wszystkie indywidualne cechy projektu, w tym przypadku nie powinno być problemów z ruchem zasłon wzdłuż gzymsu i otwieraniem okien;
 • mocowanie zasłon zasłonami, zasłony mocowane są w oknie na dwóch gzymsach lub całkowicie na ramie, która utrzymuje je w pożądanym położeniu;
 • zastępując gzyms hakami, metoda ta pozwala uzyskać nietypowy projekt z zasłon zainstalowanych w oknie strychu;
 • Zastosowanie rolet lub żaluzji jest najbardziej odpowiednie dla nowoczesnych stylistycznych kierunków wnętrza.

Najpopularniejszą opcją do dekoracji okien na strychu jest zakup rolet lub żaluzji, które są przymocowane do okna za pomocą specjalnych mechanizmów. Jeśli żadna opcja z zasłony sklepu nie pasuje do ciebie, istnieje możliwość dostosowania szycia zasłon na życzenie. W tym przypadku z pewnością będą one w harmonii z oknem.

Wybór tego lub innego wariantu zasłon na strych odbywa się przede wszystkim biorąc pod uwagę cechy okna. W odniesieniu do rodzajów okien określa się odpowiednie dla nich zasłony.

Proponujemy zapoznanie się z głównymi rodzajami okien strychowych w odniesieniu do ich projektu i lokalizacji:

 • najbardziej popularną wersją okna jest otwierane okno, umieszczone na poddaszu, takie okno jest instalowane na podstawie dachu, a dla podkreślenia łatwości tego elementu wnętrza, zalecamy zakup standardowej wersji do niego w postaci rolet;
 • okna typu fasady lub gzymsu - okna te prawie nie różnią się od okien zwykłych, dodatkowo miejscem montażu jest ściana, nad dachem;
 • okno-transformator, konstrukcja ta jest w stanie zmodyfikować kształt i uzyskać formę balkonu, takie okna nie są zbyt popularne ze względu na ich wysoki koszt;
 • tunele świetlne - w przypadku, gdy nie ma potrzeby instalowania standardowego okna, to okno jest instalowane, to okno jest pewną rurą, która wnika w poddasze jedną częścią, a druga przechodzi na dach;
 • zastosowanie bardzo dużych okien pozwala na stworzenie niezwykłego i oryginalnego projektu, który z jednej strony nada pomieszczeniu atrakcyjności i wypełni go światłem dziennym;
 • za pomocą dodatkowych dolnych elementów można wykonać dwa okna, z których jeden będzie mansardowy, a drugi standardowy, a ich połączenie w zwykłą konstrukcję sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej lekkie.

Przy wyborze zasłon na strych należy uwzględnić wszystkie indywidualne cechy każdego okna.

Podsufitowe zasłony i opcje krawieckie

Klasyczną opcją do zaprojektowania okna na poddaszu jest zastosowanie rolet. Kurtyny walcowane są wykonane z różnych materiałów, są instalowane na górze otworu. Aby uniknąć zwiotczenia, w celu dodatkowego zamocowania zasłon zaleca się stosowanie prowadnic.

Ta wersja zasłon nadaje się do niemal każdego stylu wnętrza, ponieważ producenci produkują je w szerokiej gamie kolorów i faktur. Możliwe jest wykonanie kombinacji rolet z konwencjonalnymi zasłonami lub tiulami. W ten sposób można uzyskać regulację strumienia świetlnego i nadać pomieszczeniu elegancji i przytulności.

W celu ochrony pokoju przed zbyt jasnym światłem, szczególnie od strony południowej, zaleca się powieszenie żaluzji na oknach. Ich gęsta struktura pozwala zapewnić komfort pobytu na strychu o każdej porze dnia. Ponadto, jeśli okno znajduje się na suficie, ta opcja jest najbardziej odpowiednia. Ponieważ niektóre wersje rolet są wyposażone w zdalne sterowanie, za pomocą którego regulowane jest ich otwieranie i zamykanie.

Do produkcji żaluzji na mansardowe okna stosuj różne materiały w postaci plastiku, metalu, aluminium, a nawet tkaniny. Są one stosowane do różnych rysunków, których rodzaj zależy od wnętrza strychu.

Najłatwiejszy sposób na dekorowanie okien w lukarnie to zasłony z tkaniny. Ta opcja jest odpowiednia w przypadku, gdy okna znajdują się bezpośrednio na ścianie. Chociaż możliwe jest zainstalowanie ich na konstrukcji o niewielkim nachyleniu. Jednak przy wyborze zasłon na poddasze należy preferować materiał odporny na światło, który z upływem czasu nie straci swojego koloru i nie będzie gromadził kurzu.

Mocowanie kurtyn tkaninowych na poddaszu nieco różni się od klasycznej wersji ich montażu. Aby naprawić zasłony, należy zainstalować dwie gzymsy - górną i dolną. Korzystanie z gzymsów profilowych będzie najbardziej odpowiednią opcją.

Dodatkowo do dodatkowej dekoracji zasłon używamy różnorodnych elementów w postaci kamieni, podhvaty, niezwykłych pędzli, które nadają pomieszczeniu dodatkowego komfortu i wdzięku.

Zalecenia dotyczące wyboru zasłon mansardowych

Przy wyborze zasłon na poddasze należy wziąć pod uwagę przede wszystkim specyfikę tego pomieszczenia, która różni się obecnością okien:

 • pewien kąt nachylenia;
 • nietradycyjne formy i rozmiary;
 • obecność ramek zawiasowych;
 • dużo światła dziennego.

Do produkcji ekranu ochronnego, który jest instalowany na oknie i chroni go przed działaniem promieni słonecznych, zalecamy stosowanie tkanin o gęstej teksturze, która nie przenosi światła. Ponadto jedną z właściwości materiału musi być odpychanie pyłu.

Od prawidłowego doboru zasłon w pokoju na poddaszu, w zależności od atmosfery i komfortu, pozostają osoby, które stale lub okresowo w nim przebywają. Nie zaleca się stosowania zasłon lub zasłon o skomplikowanej konfiguracji na strych. Główną cechą zasłon mansardowych jest ich prostota i lakoniczność. Ponadto powinny idealnie pasować do ogólnego stylu poddasza.

Kurtyny Plisse na poddaszu zdjęcie i wybór

Korzystanie z zasłonami plisowanymi we wnętrzu strychu - dość powszechne zjawisko. Ten element wnętrza jest rodzajem żaluzji poziomych i składa się z profilu, na którym płótno jest przymocowane, poprzednio plisowane fałdami.

Aby naprawić tkaninę na podstawie specjalnych sznurków, za pomocą których można otworzyć okno, zbierając tkaninę i zamykając ją. Przy zakupie plisowanych zasłon należy zwrócić uwagę na opcje zaprojektowane specjalnie dla okien mansardowych.

Ponieważ posiadają specjalne akcesoria, które w trakcie pracy pomagają uprościć procedurę ich otwierania. Dlatego obecność na zasłonach tynku w oknach dachowych przedłużaczy, uchwytów sterujących lub specjalnych uchwytów jest obowiązkowa.

Specjalna struktura plisowana zasłon pomaga chronić strych przed światłem dziennym o każdej porze dnia. Ponadto ta wersja zasłon może ozdobić wnętrze strychu atrakcyjnym wyglądem. W sklepie budowlanym można wybrać zasłony plisowane w dowolnym kolorze i odcieniu, są też modele, na których powierzchni nakładany jest rysunek lub fotografia. Wariant kupowania plisowanych zasłon, na których występuje perłowy lub metalizowany natrysk, co przyczynia się do poprawy odbicia światła dziennego.

Ponadto można kupić zasłony, które składają się z dwóch części. Jedna tkanina jest odpowiedzialna za zapewnienie nieznacznego zaciemnienia pomieszczenia, nieznacznie przechodzi promienie ultrafioletowe na strych. Druga opcja przyciemniania przyczynia się do całkowitej ochrony pomieszczenia przed światłem. Do wykonania tych zasłon stosuje się materiał ze specjalną impregnacją, która ułatwia ich pielęgnację i pomaga odeprzeć zasłony za pomocą kurzu i wilgoci.

Istnieją dwie możliwości kontrolowania plisowanych zasłon, pierwszy - sznur, wymaga użycia specjalnej liny, która służy do otwierania i zamykania zasłon. Modele dzień-noc charakteryzują się obecnością dwóch sznurowadeł, z których jeden reguluje otwarcie pierwszego z pasków tkanki, drugi - otwiera drugi pasek.

Stałe w górnej lub dolnej części uchwytu umożliwiają regulację wysokości podnoszenia lub opuszczania zasłon. Jeśli okno jest zbyt wysokie, wówczas dla jego otwarcia przewidziano rozmieszczenie dodatkowych przedłużek lub uchwytów sterujących.

Rolety mansardowe - zastosowanie we wnętrzu

Zastosowanie rolet na strychu wiąże się przede wszystkim z projektowaniem otworów okiennych o nietypowym kształcie. Rolety są podobne do żaluzji, ponieważ są wykonane z wstęgi pewnego materiału, który ściśle dotyka szkła. Jeśli wybierzesz zasłony w pastelowym lub przezroczystym białym odcieniu, praktycznie nie przeszkadzają one w wystroju wnętrza, ponieważ nie będą widoczne w oknie.

Chociaż dla fanów jasnych kolorów dostępna jest szeroka gama rolet, różnych kolorów i odcieni. Materiały stosowane do produkcji zasłon, takich jak len, satyna, bawełna lub jedwab. Niektóre modele zasłon wykonane są z drogiego materiału, charakteryzującego się wysokim poziomem odporności na uszkodzenia mechaniczne i bodźce zewnętrzne w postaci wilgoci, kurzu, słońca itp.

Rolety do okien dachowych są wyposażone w specjalne mechanizmy do ich podnoszenia i opuszczania. Obecność mechanizmu sprężynowego zapewnia płynną regulację zasłon. Pozwala to naprawić płótno na oknie o dowolnym kształcie. Ponadto obecność rolet nie wpływa na otwarcie okna.

Do sterowania i regulacji zasłon stosuje się zarówno elementy sprężyste, jak i standardowy łańcuch. Jednak pierwsza opcja jest bardziej wygodna i niezawodna w działaniu. Zwróć uwagę, że jeśli planujesz zainstalować rolety na strychu, to lepiej podążać za nim w wilgoci, ponieważ nie powinna być zbyt wysoka. Ponadto nie wolno mieć zasłon przed otwartym ogniem. Aby usunąć kurz z powierzchni, użyj szczotki lub odkurzacza. Aby umyć zbyt brudną szmatkę, wystarczy użyć wilgotnej gąbki i roztworu mydła. Aby rolety były używane przez wiele lat, od czasu do czasu zaleca się smarowanie ich mechanizmu za pomocą roztworów silikonowych.

Jak zainstalować rolety z tkaniny na poddaszu

Jedną ze standardowych opcji dekoracji poddasza jest zastosowanie zasłon z tkaniny. Ponieważ okna często znajdują się na suficie lub na ścianie, aby utrzymać zasłony na nich, zaleca się stosowanie specjalnych elementów mocujących.

Aby zapewnić łatwe trzymanie zasłon na ścianie, zalecamy użycie końcówek do instalacji:

 • użycie dwóch gzymsów - na jednym zostanie zainstalowany górny uchwyt płócienny, a na drugim, kurtyna zostanie przymocowana na dole okna;
 • wykonanie dwóch lub trzech otworów, które będą owijać zasłonę na pręcie, konstrukcja ta ułatwi zdjęcie ściereczki i otwarcie okien;
 • użycie specjalnego rzepa - z ich pomocą można zrealizować najbardziej niezwykłe pomysły kombinacji zasłon;
 • mocowanie zasłon ozdobnymi elementami pomocniczymi - w tym przypadku należy użyć taśm, pick-upów lub zacisków.

Oprócz tego wyróżnia się nie tylko wewnętrzne wersje zasłon na poddasze, ale także zewnętrzne osłony, które zapewniają ochronę okna nie tylko przed światłem, ale także przed opadami atmosferycznymi.

Ekrany zewnętrzne są podzielone na dwa typy:

 • niektóre z nich nazywane są markizami;
 • a drugi - rolety.

Do produkcji pierwszego wariantu stosuje się włókno szklane lub polichlorek winylu. Ta wersja zasłon jest nawinięta na rolce, aby chronić je przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi, stosuje się specjalną powłokę na bazie polimeru.

Za pomocą namiotów można zapewnić niezawodną ochronę pomieszczeń przed słońcem i nadmiernym upałem. Między kurtyną a oknem zostaw mały obszar w postaci szczeliny wentylacyjnej. Ponadto, kolejną zaletą markizy jest ochrona okna przed deszczem i zapobieganie pojawianiu się nieprzyjemnego dźwięku podczas spuszczania kropli na szybę.

Drugą opcją w postaci żaluzji jest połączenie dwóch paneli aluminiowych, tworzących ciągłą strukturę. Istnieje jednowarstwowa wersja rolety, która nie zawiera komory termoizolacyjnej. Druga opcja charakteryzuje się obecnością nagrzewnicy i materiału dźwiękoszczelnego, dzięki czemu zastosowanie takiej przesłony pozwala na poprawę komfortu przebywania na poddaszu.

Podczas wyboru konkretnej wersji zasłon należy zwrócić uwagę na modele regulowane pilotem. W ten sposób będzie można znacznie uprościć proces ich działania.

Powiązane artykuły

© Portal budowy StrPort 2011-2016. Artykuły o naprawie, budownictwie, materiałach budowlanych.

Kopiowanie informacji z serwisu jest możliwe tylko za zgodą redakcji lub z bezpośrednim odniesieniem do źródła. Podstawa prawna

Poddasze: zdjęcie 40+ najlepszych opcji aranżacji okien

W tym artykule dowiesz się o zasłonach w oknach lukarnych. Jak wyposażyć poddasze w tekstylia okienne?

Opis. Co powinieneś wiedzieć o strychu

Strych jest ostatnim, górnym pokojem w domu. Znajduje się bezpośrednio pod dachem. W niedalekiej przeszłości takie pokoje na poddaszu służyły jako schowek na niepotrzebne rzeczy. Jednak coraz częściej strych to dodatkowa przestrzeń życiowa.

Ze względu na specyfikę lokalizacji sufit na poddaszu ma kształt ścięty. W związku z tym również okna będą miały niewłaściwą konfigurację.

Otwory mogą być umieszczone zarówno na ścianach, jak i na suficie i mają okrągły, trapezoidalny, półkolisty kształt.

 • Standardowy prostokątny kształt. Różnią się rodzajem otwarcia.
 • Sprytne okna. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota zdalnego sterowania.
 • Łukowe okna. Zakrzywione struktury.
 • Połączone. Połączenie kilku rodzajów.
 • Fasada i gzyms. Takie okna znajdują się na połączeniach fasadowych.
 • Okno na poddaszu to balkon.

Istnieją tak zwane tunele świetlne. Wykonaj je, jeśli na strychu znajduje się strych. Następnie samo okno znajduje się na zboczu dachu i łączy się ze strychem za pomocą rury odblaskowej.

Istnieją takie odmiany tkanin okiennych:

 • Standardowe zasłony. Są to tradycyjne zasłony z tkaniny. Nie chronią przed słońcem, raczej rozpraszają promienie słoneczne. Zamknięcie samego otworu, takie zasłony mogą być w pełni pół lub jedna trzecia.
 • Zasłony z bocznymi prowadnicami. Krawędzie takich tkanin są ukryte w aluminiowym profilu. Pozwala to na dokładniejsze zamknięcie otworu. Kontrola odbywa się za pomocą bocznego przewodu.
 • Cieniowanie zasłon. Całkowicie zakłócają przenikanie promieni słonecznych (w przypadku rolet zaciemniających). Użyj specjalnej tkaniny, która w zimie może utrzymać ciepło.

Ta metoda jest wygodna, jeśli okno znajduje się na pionowej ścianie. Następnie nad otworem można zainstalować prosty gzyms i powiesić zasłony z tkaniny po bokach.

Jest to korzystne w wielu przypadkach:

 • Zdolność do wytrzymania całego domu w jednym stylu.
 • Tworzenie eleganckiego, wszechstronnego środowiska.
 • Małe koszty finansowe i pracy.

Tradycyjne klasyczne zasłony można łączyć z innymi typami.

Jeśli okno znajduje się na pochyłej powierzchni, zasłony rzymskie wyglądają dobrze. Dzięki prowadnicom bocznym tkanina dobrze przylega do otworu okiennego i chroni przed światłem słonecznym.

Roleta jest również często stosowana w tego typu oknie. Tkanina takiej kurtyny jest całkowicie schowana w specjalnym pudełku na górze okna. Możesz używać różnych typów: dzień-noc, z napędem elektrycznym.

Plisse to tkanina z roletami złożonymi w harmonijkę. Możesz przesuwać takie zasłony od góry, dołu lub w dwóch kierunkach jednocześnie.

Jeśli twoje okno ma nieregularny kształt, takie zasłony są po prostu niezastąpione. Ale, niestety, plisowane nie będą w stanie całkowicie ochronić cię przed słońcem.

W zasłonach mansardowych bez dodatkowych szczegółów nie można zrobić. Tak więc, jeśli okno znajduje się pod nachyleniem, to w przypadku tradycyjnych zasłon użyj kilofów, uchwytów, poręczy. Te adaptacje tworzą estetyczne fałdy, utrzymują tkaninę od dołu.

W przypadku rolet, rolety ustawić pilot zdalnego sterowania. Cóż, jeśli istnieje funkcja zamykania okna podczas deszczu podczas twojej nieobecności.

Pokój na poddaszu może działać jako oddzielny apartament lub pokój. W związku z tym zasłony powinny być wybrane w oparciu o potrzeby tej przestrzeni życiowej.

Jeśli strych jest zajęty przez kuchnię, nie można obejść się bez funkcjonalnych rolet lub żaluzji. Jeśli planujesz powiesić tradycyjne zasłony, długość powinna być średnia lub krótka.

Najważniejszą rzeczą jest materiał kurtyny: ze specjalnymi impregnacjami. Naturalne tkaniny, takie jak bawełna, len, jedwab, w tym pokoju szybko stracą swój pierwotny wygląd.

W tym pomieszczeniu lepiej jest użyć cieniowanych zasłon. W końcu dziecko dziecka odpocznie w południe. Możesz wybrać model, który jest ozdobiony gwiazdami, niedźwiedziami, rysunkami.

Od tradycyjnych zasłon w tym przypadku lepiej odmówić. Rolki lub zasłony plisowane na różowo lub niebiesko zrobią lepiej.

W tym pokoju zawieszone są tradycyjne zasłony. Nieźle wyglądające przezroczyste zasłony z grubymi zasłonami.

W zależności od strony, na której znajdują się okna mansardowe, tkaniny mogą mieć różne stopnie zagęszczenia.

Jeśli poddasze pełni rolę przedpokoju, wybór zasłon powinien być oparty na kształcie okna, ogólnym wnętrzu pomieszczenia i stopniu jego oświetlenia.

Tutaj zarówno zasłony tkaninowe, jak i zasłony w kolorach czekoladowym, brązowym i beżowym wyglądają dobrze.

Strych może być nie tylko salonem: mieszkaniem, prywatnym domem. Na poddaszu:

 • Kawiarnia. Zasłony w takim pomieszczeniu powinny być stylowe i spełniać wymogi bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Możesz rozważyć takie opcje: włoskie zasłony, organza, welon, z oczkami lub zawiasami.
 • Warsztaty twórczych ludzi. Zasłony plisowane są najbardziej udanym wyborem, ponieważ pozwalają na ustawienie wymaganego stopnia podświetlenia.
 • Ogrody zimowe i wiejskie domy. Należy rolety, żaluzje, które mogą zapewnić wymagany poziom oświetlenia.

Poddasze to miły "bonus" dla właściciela, a tkaniny okienne mogą korzystnie podkreślać wszystkie zalety tego pokoju.

Układ i konstrukcja lukarn okiennych:

Zasłony w oknach mansardowych: 70 opcji trendu, które przekształcą każde wnętrze

Zasłony w oknach mansardowych nie są tak łatwe do wyboru, a żaden model z najbliższego sklepu nie będzie działał. Chociaż nie są one konieczne, konstrukcja bez ramki tekstylnej wygląda na niekompletną.

Luksusowe, gęste zasłony z ciemnego błękitu na poddaszu sypialni

Jasne, czarno-białe zasłony z wzorem na oknie lukarnym

Liliowe zasłony rzymskie w stylu fusion małej mansardowej sypialni

Rolkowe zasłony na okna mansardowe w nowoczesnej sypialni

Klasyczne zasłony i rzymskie zasłony w przestronnej sypialni drewnianego domu

Co to jest okno poddasza

Mansard, podobnie jak inne okna, jest źródłem światła. Ich specyfika w szczególnej geometrii ścian, w których są montowane. W takich nie ma parapetów i niskich pływów. System otwierania różni się od standardowego - istnieje osiowe połączenie między drzwiami, które ułatwia otwieranie okna.

Mogą być plastikowe lub drewniane. Głównym kryterium jest wysoka wytrzymałość, ponieważ czasami są one ustawione pod kątem do podłogi. Charakterystyczną cechą jest kształt okien, które nie zawsze są prostokątne - mogą być okrągłe, owalne, trójkątne, trapezowe.

Białe zasłony rzymskie na małym oknie na poddaszu

Sypialnia Mansard w stylu Prowansji ze złotymi zasłonami

Przytulna sypialnia w wiejskim stylu z małymi kurtynami

Zasłony na oknie w studio na poddaszu w stylu loftu

Zwróć uwagę! Zasłony do takich okien są konieczne, ponieważ znajdują się na zboczu dachu, co oznacza, że ​​dostaje o 30-40% więcej światła słonecznego niż zwykle.

Opierając się na specyfice okien, warto zauważyć, że nie wszystkie gzymsy i zasłony nadają się do jego obramowania. Oczywiście, będziemy musieli zapomnieć o lambrekinach, skomplikowanych kompozycjach. Ale pomimo tego istnieje wiele opcji projektowych.

Stylowa i nowoczesna łazienka pod dachem z dużymi oknami i dwukolorowymi zasłonami

Małe zasłony w łazience w stylu loftu

Wypaczone okno mansardowe z oliwkowymi zasłonami w małej przytulnej sypialni

Rzymskie czarne zasłony i roleta w lekkiej sypialni na poddaszu

 1. Aby stworzyć oryginalny projekt okna, trzeba podjąć wysiłek - trzeba go łączyć, ponieważ okno i ściany mają niestandardową geometrię.
 2. Zasłony w projekcie strychu - kluczowy element dekoracyjny, który może przekształcić cały pokój i uzupełnić ogólny pomysł na projekt.
 3. Jeśli okno pod stropem, tradycyjna wersja zasłon, a jeszcze bardziej ich zwykłe łączniki nie zadziałają, potrzebujemy funkcjonalnych dodatków. W tym przypadku mocowanie odbywa się na 2 okapach: jeden u góry, drugi na zakręcie.
 4. Przy rejestracji należy zachować estetykę. Wielowarstwowe draperie raczej nie będą odpowiednie. W końcu zadaniem jest odebranie dekoracji okna, które podkreśli piękno strychu, a nie zamieni go w zwykły pokój.
 5. Światło powinno wystarczyć. Specyfika przestrzeni na strychu jest mnóstwem kątów i powinny być oświetlone, a zasłony nie powinny zakłócać przenikania światła.

Piękne zasłony lniane wiszące na suficie w sypialni na poddaszu

Klasyczne gęste zasłony w małej sypialni na poddaszu

Sypialnia w skandynawskim stylu z szarymi roletami w paski

Rolety są idealne do pokoju dziecięcego

Okna mansardowe o różnych wzorach wymagają różnych wersji zasłon. Wśród nich najbardziej popularne:

 • Otwieranie okien na podstawie dachu. Dla takiego wygodnego rozwiązania będą rolety.
 • Gzyms lub fasada to zwykłe prostokątne okno. Jedyną różnicą jest miejsce instalacji: ściana pod dachem. Tutaj jest miejsce na wyobraźnię - możesz wybrać dowolne zasłony.
 • Transformatory Windows. Ich konstrukcja zapewnia możliwość przebudowy na balkon. Nie są bardzo powszechne, ponieważ wyróżniają się wysoką ceną.
 • Lekki tunel - ta opcja jest używana, jeśli nie można utworzyć normalnego okna. Tunel jest rodzajem rury, jeden koniec idzie do pokoju na poddaszu, drugi do dachu. Dekoracja w pokoju przypomina oryginalny plafon.
 • Rozszerzenia - pozwalają stworzyć okno o dowolnym oryginalnym kształcie.
 • Dolne elementy oprócz głównego okna dają więcej światła dla pokoju. Są kontynuacją strychu.

Wybierając projekt zasłon na świetlikach, należy wziąć pod uwagę wszystkie cechy projektu.

Dwa rodzaje okien w klasycznej sypialni na poddaszu

Lekkie lekkie zasłony na fasadowym okno w drewnianym wnętrzu

Transformatory Windows - jest to wygodna opcja dla pokoju mansardowego

Łukowate okno z gzymsem i białymi zasłonami

Nie ma ścisłych kryteriów wyboru konkretnego rodzaju tkanki. Wszystko zależy od tego, która strona okna jest zlokalizowana i w jakim pokoju się znajduje.

Zwróć uwagę! Okna mansardowe, niezależnie od ich orientacji, wpuszczają więcej ciepła i światła.

Po stronie słonecznej trzeba wybrać ciasne zasłony, będą dobrze chronić przed promieniami słonecznymi. W takich pomieszczeniach znakomitą techniką będzie zastosowanie specjalnych zasłon foliowych, które odbijają element szklany. Zapewni to mniejsze ogrzewanie latem.

Ciemne zasłony tafty na oknie elewacji i rolka w oknach w otworze dachu

Jasne lniane zasłony w skandynawskiej sypialni

Tkanina wpływa również na różnorodność kompozycji, które można stworzyć w oknie. Przykłady:

 1. Jasny tiul i organza są łatwo przymocowane do dolnego gzymsu, a płynące fale sprawiają, że pomieszczenie jest przestronne i lekkie.
 2. Gęste tkaniny wymagają oczka, które pewnie mocuje je w pożądanej pozycji.
 3. Zasłony mansardowe nie mogą obejść się bez ozdobnych haczyków, ponieważ oprócz ozdabiania i tworzenia kompletnej kompozycji, noszą funkcjonalne obciążenie - przymocuj zasłony w wymaganym miejscu.

Rada! Rozwiązaniem w duchu czasu będzie dostawa zasłon przez napęd elektryczny. Jest to szczególnie wygodne, jeśli okna są roletami. Pilot zdalnego sterowania może łatwo dostosować poziom przenikania światła do pomieszczenia. Bez takich poprawek nie można zrobić, jeśli okna znajdują się pod sufitem.

Piękna wersja okna, płynnie przesuwająca się od dachu do ściany, w połączeniu z grubymi zasłonami, mocowana za pomocą dwóch gzymsów

Niebieskie zasłony na oczkach w sypialni na poddaszu

Optymalną opcją dla projektu otwarcia okna na strychu są rolety lub żaluzje.

Rolety mogą być montowane bezpośrednio do ramy okna lub do otworu. Aby wykluczyć ich zwisanie, stosowane są przewodniki. Są uniwersalne, ponieważ nadają się do każdego stylu. Możesz wprowadzić je do wnętrza, wybierając optymalny kolor lub nawet nadruk na nich.

Rada! Wygląda na atrakcyjną kombinację rolet na poddaszu ze stożkiem lekkich, przewiewnych zasłon lub zasłon. Oprócz regulacji strumienia świetlnego, rozwiązanie to może nadać pomieszczeniu przytulności i elegancji.

Sport i plac zabaw pod dachem z roletami w oknach

Rolety mogą łatwo usunąć kurz. Pomoże to odkurzaczowi i wilgotnej gąbce. Zastaw trwałości tych zasłon - utrzymanie mechanizmu otwierania i zamykania, jego terminowe smarowanie.

Rolety chronią pomieszczenie przed intensywnym światłem, jeśli okno znajduje się po stronie południowej. Są gęste i mogą całkowicie zablokować drogę do światła słonecznego. Żaluzje mogą być:

Wybór tej lub innej opcji zależy od stylu pomieszczenia. Teraz producenci oferują warianty z wydrukowanym lub drukowanym rysunkiem.

Różnorodne rolety - zasłony plisowane. To poziome zasłony z profilem, to plisowana, harmonijkowa plisowana tkanina. Na podstawie jest ustalany za pomocą linek, które służą jako narzędzie do otwierania i zamykania. Przy zakupie konieczne jest poszukiwanie wariantów dla okien mansardowych. Posiadają przedłużenia, uchwyty sterujące z wygodnymi uchwytami, co upraszcza proces obsługi. Ta opcja ma atrakcyjny wygląd.

Lekkie zasłony na transformatorach okiennych we wnętrzu mansardowym

Zasłony plisowane wzorem na poddaszu

Zwykłe zasłony z tkaniny mogą być również opcją do dekoracji okien na strychu. Ta opcja jest odpowiednia, jeśli otwór jest umieszczony na ścianie, chociaż można zawiesić takie zasłony, jeśli istnieje niewielkie nachylenie, również.

Zwróć uwagę! Wybierając zasłony do tego pokoju, musisz wziąć materiał, który się nie wypala, ponieważ dostanie dużo słońca.

Do montażu takich zasłon potrzebujesz 2 profil, lepszy okrągły, gzyms. W dekoracji nie powinno być ograniczeń - odpowiednie będą dekoracyjne pędzle, kilofy, różne kamienie.

Projekt okien ze zwykłymi zasłonami ma swoje zalety, a to:

 1. Możliwość wykonania dekoracji wszystkich okien w domu w jednym stylu
 2. Elegancja i wszechstronność
 3. Duży asortyment kolorów i tekstur
 4. Minimalne koszty finansowe i czasowe

Piękne gęste zasłony w ciemnym kolorze na panoramicznych oknach we wnętrzu stylu loftu

Klasyczne wnętrze z kolorowymi zasłonami

Najważniejszą rzeczą jest dekorowanie okien na poddaszu, które znajdują się pod kątem. Takie zasłony wprowadzą do pokoju oryginalność i styl. Obecność dodatkowej szyny po bokach eliminuje instalację kolejnego okapu. Rzymskie zasłony pasują ciasno do okna.

 • Możesz otwierać i zamykać zasłony jednym ruchem ręki.
 • łatwo o nich dbać.
 • wietrzyć pomieszczenie wygodnie. Takie zasłony nie mieszają się nawet przy najsilniejszym wietrze.

Jaskrawa mansarda łazienka z Romańskimi zasłonami na małym okno

Rolety rzymskie - dobra alternatywa dla małej sypialni na poddaszu

Dla fanów minimalizmu jest dedykowany

Jeśli cały dom lub pokój na poddaszu wykonano w stylu minimalizmu, można obejść się bez zasłon. Oczywiście będzie dużo światła i jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie wyposażyć sypialnię tutaj, ale jest utrzymana we wspólnym stylu. Takie rozwiązanie ma swoje zalety. Na przykład cały czas możesz cieszyć się widokiem z okna. Brak kurzu na zasłonach zasłon, bo nie.

Bez dodatkowych akcesoriów do zawieszenia zasłony na strychu nie uda. Zaciski i gzymsy to minimum, które będzie potrzebne, szczególnie jeśli okno znajduje się na ścianie pod zboczem. Są one potrzebne, aby zasłony wyglądały naturalnie. To, co dokładnie wybrać, zależy od rodzaju użytego płótna i stylistycznej pełni wnętrza.

Gęste zasłony ze szwami w oknach lukarnych

Lekkie zasłony na świetliku dachowym są mocowane za pomocą dwóch gzymsów

Zasłony w lukarnach: dekoracja okien o nietypowym kształcie

Okno o nietypowym kształcie na strychu wygląda tak, jak nigdzie indziej w pokoju. Ale jeśli chodzi o wybór zasłon, pytanie, jak je złapać, jest kłopotliwe. Istnieje kilka rozwiązań dla dowolnej formy.

Ta forma jest najrzadsza na strychu, choć znana jest od średniowiecza. To okno daje każdemu pomieszczeniu elewację i wdzięk. Najlepsze rozwiązanie - zasłony, które łączą się ze środkiem otworu lub z lekkim zachowaniem "połówek". Boki zawsze wymagają podbieraków. Niezwykle wygląda symetryczny układ i różne style uchwytów.

Pokój dziecięcy na poddaszu z łukowatym oknem i zasłonami z lambrequins

Łukowate okno z grubymi zasłonami we wschodnim wnętrzu

Najwygodniej jest powiesić zasłony na pochyłym gzymsie. W tym przypadku sama ściereczka zostanie naprawiona, a oświetlenie można regulować, podpierając kurtynę lub nie. Bardzo lekkie w tym pomieszczeniu nie będzie, a ten projekt nie pasuje do wszystkich stylów wnętrza, ponieważ ma masywne draperie.

Inna opcja - kilka małych okapów, ustaw "kroki". Każdy potrzebuje osobnej zasłony.

Skośne okno z rzymskimi zasłonami, zamocowane za pomocą 3 gzymsów, ustawione "kroki"

Drewniane wnętrze sypialni pod dachem ze skośnym oknem i klasycznymi zasłonami

Zasłony na trójkątnych świetlikach (na zdjęciu) można uchwycić za pomocą rozmaitych, szczególnie interesujących narysowań, jeśli okno jest trójkątem równoramiennym. Opcje:

 1. Dwie symetryczne gzymsy. W tym przypadku płótno kurtyny w zamkniętej formie przecina się, tworząc ciekawy efekt zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz.
 2. Gzymsy pod kątem. Jeśli okno jest trójkątne i znajduje się tuż obok pochyłej ściany. Następnie jeden gzyms znajduje się w zwykłym miejscu dla niego - pod sufitem, a drugi na skosie trójkąta.
 3. Jeden gzyms. Jest zamontowany na jednej ze skosów trójkąta. Aby zasłony spełniały swoje funkcje, po przeciwnej stronie otworu zamontowane jest zawieszenie. Atrakcyjne będzie dekorowanie zespołu kurtyny, będzie on zamknięty w dolnej części.

Olbrzymie trójkątne okno na całej ścianie z klasycznymi zasłonami nadaje wnętrzu wyjątkowego luksusu

Zaskakujące jest to, że najłatwiej wybrać zasłony do takiego okna na poddaszu, ponieważ wszystkie standardowe wersje standardowych zasłon wyglądają jak ekologiczne. Jedyne, co w zamkniętej formie nie będą podkreślać oryginalnego kształtu okna.

Zaprojektowanie przysłony w oknie mansardowym nie jest zadaniem najprostszym, ale przejście do procesu z kreatywnością i wyobraźnią sprawia, że ​​meble unikalne dla okien są dość realistyczne. Rynek pełen jest wariantów nietypowych zasłon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

67 − = 59