Yak odpowiednio ogrizati winogron

Yak odpowiednio ogrizati winogron

Wiosenne przycinanie winogron dla początkujących

Wszystkie najważniejsze rzeczy dzieją się nagle. Tak stało się z winogronami. Któregoś dnia osioł przygryzł go, ale okazało się, że zrobił wielką przysługę. Zbiory z tych krzewów były lepsze. Od tego czasu winogrona zostały wycięte. Z biegiem czasu poprawiła się pielęgnacja krzewów. A teraz, wiedząc, jak prawidłowo przycinać winogrona na wiosnę, nie jest problemem dla początkujących ogrodników, aby osiągnąć dobre zbiory. Krzewy występują w prawie każdym ogrodzie, ale tylko szczupli właściciele są w stanie osiągnąć smaczne owoce i bogate zbiory.

Kiedy lepiej wyciąć winogrona: jesienią lub wiosną?

Przycinanie winogron może zwiększyć plony, poprawić rozmiar i jakość jagód, ale dbanie o krzewy również staje się znacznie łatwiejsze. Poprawa właściwości jagód jest bezpośrednio związana z faktem, że winogrona nie muszą podawać swojej siły i soków wielkim winoroślom. Dzięki temu klastry mogą uzyskać więcej składników odżywczych. Przed każdym ogrodnikiem pojawia się pytanie, kiedy przeprowadzić przycinanie winogron: wiosną, jesienią lub latem?

Uprawy roślin jesienią lub wczesną wiosną. Czas warto wybrać, kierując się cechami klimatycznymi regionu i odmianami krzewów. Niektóre terytoria nie pozwalają na cięcie winogron późną jesienią. Jest to spowodowane zbyt ostrymi zimami. W takich przypadkach przycinanie przenoszone jest na wczesną wiosnę, dopóki pąki nie zaczną pęcznieć, a sok w winorośli jeszcze się nie porusza. Prowadzenie przycinania, gdy temperatura powietrza wynosi 0-3 stopnie, ale nie w maju. Wiosenne przycinanie winogron odbywa się dla młodych krzewów i odmian, nieodpornych na mróz.

Jeśli zimy w regionie nie są zbyt poważne, przycinanie odbywa się późną jesienią, po 3 tygodniach, liście spadną z buszu. Przyczynia się to do lepszego wyleczenia "ran", zapobiega ryzyku, że krzak "będzie płakać" i straci wiele użytecznych substancji, które są obarczone złymi zbiorami, a czasami śmiercią roślin. Jest to powszechny błąd dla początkujących, którzy nie wiedzą, kiedy wyciąć winogrona na wiosnę. Dlatego większość ogrodników zaleca, aby proces był przeprowadzany przed zimą. Przycięte jesienne krzewy są łatwiejsze do ukrycia przed zimnem.

Doświadczeni producenci wina produkują "przycinanie" nawet latem przed kwitnieniem. Ten proces różni się od tego, co robią wiosną lub jesienią. Latem oczyszczają winogrona bez obrzynarki lub innych ostrych dodatków. W tym okresie dolna część jest wolna od liści, pozostawiając możliwość skupienia się, aby otrzymać więcej światła słonecznego. W środkowej i górnej części buszu jagody są czyszczone.

Takie podejście nie jest na nic. Więcej składników odżywczych trafia na dno krzewu winogronowego, gdzie skupiają się wszystkie pęki. Winiarze są przekonani, że z powodu grawitacji do góry nie docierają do wszystkich minerałów, które są niezbędne do uzyskania niesamowitego smaku, a także do dodatkowych owoców, które odbierają siłę krzaka tylko do niczego. Lepiej jest uzyskać mniejszą ilość kiści winogron, ale z dużymi i smacznymi jagodami.

Zasady i schemat przycinania winogron dla początkujących

Sam proces nie jest skomplikowaną sprawą, ale wymaga pewnej wiedzy. Niewłaściwe przycinanie winogron nie przyniesie pożądanych rezultatów, ale może doprowadzić do śmierci krzewu. Proces ten lepiej wykonywać w kilku etapach, co pozwoli uniknąć błędów. Zasady przycinania młodych i starych krzewów są już inne. Ważnym warunkiem, który należy zapamiętać dla początkujących, jest usunięcie wszystkich dodatkowych winorośli, ale nie więcej. Najważniejsze jest prawidłowe zrozumienie tego, co jest zbędne, i które gałęzie powinny pozostać.

Drugim ważnym punktem w przycinaniu winogron jest narzędzie. Konieczne jest prowadzenie pracy tylko z silnym i ostrym sekatorem. Pomoże to pokroić winorośle jednym pewnym ruchem. Pędy po tym się nie rozdzielą, proces będzie mniej bolesny dla rośliny. Do pierwszych eksperymentów lepiej wybrać odmiany o dobrej stabilności i przetrwaniu, na przykład winogrona Isabella.

Jeśli krzew rośnie w pierwszym roku, ważne jest, aby określić, jak prawidłowo przyciąć młode winogrona na wiosnę. Zadaniem hodowcy winorośli jest formacja jednej, ale mocna ucieczka przez lato. Cała reszta jest usunięta. Słabe pędy odejmują siły potrzebne do utworzenia dobrego krzewu winogronowego. Aby dać pierwszeństwo ucieczce do rękawa, należy umieścić go w otworze około 10 cm poniżej poziomu gruntu. Nawet ta jedna sesja będzie wymagać podwiązki. Kołek może służyć jako wsparcie.

Czasami w pierwszym roku na buszu tworzą się kwiatostany. Pozostawienie ich wszystkich nie ma sensu - usuń, zostawiając kilka jagód. Nie żałuj ich, dwuletni krzew da żniwo więcej razy. Jeśli nie ma kwiatostanów na krzewie winorośli, nie oznacza to, że nie trzeba usuwać nadmiaru liści i opiekować się nimi. Takie działania są obowiązkowe dla uzyskania dobrych zbiorów w przyszłości.

Stare krzewy są krojone w kilku etapach. Pierwsze przycinanie odbywa się we wrześniu, chociaż liście jeszcze nie padły. W tym czasie wieloletnie rękawy są uwalniane z młodych pnączy. Jeśli gałęzie są nieco wyższe, są one usuwane z steponów, a także odcinane są około jednej dziesiątej długości pędu. Drugi etap przycinania winogron następuje w czasie, gdy liście już opadły, a składniki odżywcze nie są w winorośli, ale przeszły do ​​korzenia i rękawów.

Na drugim etapie wybierz najbardziej rozwinięte pędy. Jeden, umieszczony poniżej, jest przycięty, pozostawiając 3-4 nerki. Ta ucieczka będzie służyć jako konar wymiany. Z drugiej strony winorośl zostaje odcięta, pozostawiając 5 lub 6 oczu, aby w przyszłości powstała strzała owocowa. Podczas przycinania winogron zawsze zostawiaj kilka dodatkowych oczu. Będą potrzebne do utworzenia winorośli w przypadku zamarznięcia, ale jeśli te oczy nie są użyteczne, są odcięte na wiosnę.

Jeśli krzew nigdy wcześniej nie był przycinany, ale już się uformował, nie rozpaczaj. Rozpoczęte winogrona będą nadal uratowane. Aby to zrobić, zostaw kilka gałęzi, aby utworzyć węże krzewu, wszystkie pozostałe są usuwane bez żalu. Na rękawach pozostawiają tylko te pędy, które będą potrzebne do owocowania w przyszłości. Być może, 1 rok będzie musiał cierpieć bez żniwa, ale potem, krzak obdarzy cię dużymi wiązkami.

Jak prawidłowo wyciąć winogrona na łuku (pergola)

Wielu producentów wina woli tworzyć krzewy na łuku lub pergoli. Ich uprawa i przycinanie ma kilka cech. Do altan i łuków pasują tylko mrozoodporne odmiany winogron. Takie wsparcie nie stanowi szansy na schronienie krzewu. Głównym zadaniem hodowcy win jest kształtowanie prawidłowej formy rośliny. Pod innymi względami proces nie różni się od przycinania na innych podporach - słabe i nieuszkodzone pędy są usuwane, a ponadto nie zapomnij o zastąpieniu sadzonek i dodatkowych oczach dla bezpieczeństwa.

Aby udekorować łuki lub altany, często sadzimy dziewczęce lub dzikie winogrona. Odmiany są bezpretensjonalne, ale świetnie wyglądają na podporach. Głównymi zaletami takich gatunków jest to, że praktycznie nie są narażone na choroby, szybko rosną, stają się dobrze ugruntowane. Dla nich każda ziemia jest odpowiednia, są odporne na zimno, surowe zimy. Kolejną zaletą jest to, że nie ma potrzeby budowania specjalnego wsparcia. Winogrona przywierają do najmniejszej chropowatości i są w stanie zaplątać się w elewację domu. Jak to wygląda, spójrz na zdjęcie.

Winogrona będą duże, jeśli zapewnisz odpowiednią pielęgnację winogron. Podczas kwitnienia należy zadbać o to, aby na krzaku nie było nadmiaru kwiatostanów, pozostawiając tylko 1-2 na gałąź, a pozostałe zostały usunięte. Aby uzyskać dobre zbiory, przyszłe grona potrzebują światła słonecznego. W tym celu dodatkowe liście są ściągnięte, co tworzy dla nich cień i zapobiega ich normalnemu powstawaniu i rozwojowi. Uważaj, a przydatne substancje nie wchodzą w młode zielone pędy. Zaleca się cięcie na poziomie czwartego liścia, znajdującego się za ostatnim kwiatostanem.

Lekcja wideo o formowaniu wiosennym krzewu winogron

Kadrowanie winogron jesienią nie oznacza, że ​​na wiosnę nie jest wymagana żadna praca. Wręcz przeciwnie, wiosna jest najbardziej odpowiednim czasem na formowanie właściwych krzewów winogronowych. W tej chwili można zobaczyć, które pędy przeżyły po zimie i co można usunąć. W lekcji wideo wyraźnie widać, że eliminacja dodatkowych pędów uniemożliwi krzewowi gronowemu nagradzanie właściciela bogatymi zbiorami. Film pokazuje przykłady nie tylko dużych, już uformowanych krzewów, ale także młodych. Jasne, dostępne wyjaśnienie pomoże szybko nauczyć się procesu nawet dla początkujących.

Przycinanie winogron dla początkujących

Przycinanie winogron - jedno z najbardziej złożonych wydarzeń odbywających się w daczy. Czasem trudno to zrozumieć, jak prawidłowo wyciąć winogrona i kiedy.

Przycinanie krzewu winogronowego jest zredukowane do przycinania 90 procent winorośli, pozostawiając wymaganą liczbę oczu (nerki).

Rozważmy szczegółowo tajemnice poprawnego przycinania winorośli, począwszy od pierwszego roku sadzenia.

Winogrona można przycinać wiosną i jesienią. Podczas przycinania jesienią pożądane jest pokrycie krzaka na zimę, chroniąc przed zamarzaniem. Jeśli w twoim regionie występują ostre zimy, przycinamy wiosną lub okrywamy winorośl na zimę. Nawiasem mówiąc, nieobrzezane winogrona lepiej znoszą zimę.

Cechy struktury i nazwy części winorośli

Podstawa łodygi, która jest pod ziemią, jest nazywana pięta, wyrastają z niego korzenie.

Stamb - część łodygi przed pierwszym pchnięciem poprzecznym, jak we wszystkich drzewach. W części winogronowej łodygi znajduje się pod ziemią, kończy się piętą.

Głowa - pogrubienie na głównej łodydze, z której odchodzą boczne pędy.

Rękawy (ramiona) - to pędy boczne, odchodzące od głównej łodygi. I oczy na nich, to są te same nerki.

Istnieją terminy, o których należy pamiętać: strzała owocowa i węzeł zastępczy.

Strzałka owocowa - długi rękaw, na którym po przycięciu pozostaje 8-12 nerki.

Węzeł zapasowy - krótki rękaw, po przecięciu, znajduje się 2-4 oczko.

Link do owoców - para pędów składająca się z substytucji węzłów i strzały owocowej. Zdemontowaliśmy wszystkie nazwy, przejdźmy do tajników przycinania winogron.

Istnieje wiele opcji formowania winorośli. Zastanówmy się nad najprostszą i najbardziej zrozumiałą formą: pędy nie powinny rosnąć pionowo, ale poziomo.

Formowanie winogron w pierwszym roku

Wiosną dwa najniższe pąki zostają na centralnym pędzie, reszta zostaje odcięta. Z nich rosną 2 pędy i wiążą je ukośnie w różnych kierunkach.

Późną jesienią, gdy wszystkie liście odpadną, zanim to nie będzie możliwe, w przeciwnym razie winogrona zabraknie soku, skracając pędy. Zostawiamy jeden bieg krótki, pozostawiając 2 nerki, pozostawiając drugi strzelać długo, pozostawiając 4 nerki. Na zimę usuń macicę z kratki i ukryj ją.

Formowanie winogron w drugim roku

Wiosną, po przejściu groźby silnych mrozów (początek kwietnia), usuń schronienie i przywiąż winorośl do dolnego drutu kratki, wierzchołków w różnych kierunkach.

Pnie, które wyrastają z nerek, są dozwolone pionowo lub lekko odchylone od środka buszu.

Jesienią, po opadających liściach, długi rękaw jest odcinany, pozostawiając 2 pędy. Rękawy będą takie same. Następnie wyciąć pionowe pędy: te, które są bliżej centrum i niższe wzdłuż głównej łodygi, odciąć pozostawiając 2 pąki. To będzie substytut suki.

Pionowe pędy znajdują się dalej, odcięte, pozostawiając 4 nerki - będą to strzały owocowe. Usuwamy winorośl i ukrywamy się zimą.

Tworzenie winogron na trzeci rok

Na wiosnę, po zamrożeniu, usuń schronienie z winorośli. Długie owocowe strzały wiążą się z dolnymi kratownicami w poziomie, a końcówki w przeciwnych kierunkach.

Zapasowe węzły wychodzimy rosnąć pionowo. W okresie letnim wszystkie nerki będą wyrastały łodygi. Na początku sierpnia spędzić pościg - przycinanie łodyg na 10-20 cm z powodu tego wzrostu jakości i ilości jagód.

W sierpniu nie gonić za strachem, inaczej na winorośli pojawia się masa kiełków.

Jesienią, po upadku jesieni przyciąć ostatnie 4 pionowe pędy z częścią tulei.

W rezultacie na każdym ramieniu będzie jedno ogniwo z dwoma pionowymi pędami. Ich przycinanie jest również produkowane, podobnie jak w drugim roku. Uciec bliżej centrum przycinanego, pozostawiając 2 nerki, odległe, pozostawiając 4 nerki.

Wszystkie kolejne lata wzrostu krzewu winnego, przeprowadzają cięcie podobnie, jak w trzecim roku.

Uwaga: dla większej niezawodności i bezpieczeństwa możesz zostawić więcej nerek na pędach, ale nie więcej niż 10 na każdym. Odbywa się to w przypadku uszkodzeń spowodowanych przez mróz.

Na przykład, optymalna liczba 3 nerek na węzłach substytucji i 6-7 nerek na strzałach owocowych. Wiosną, jeśli wszystkie nerki przeżyją, nadmiar może zostać skrócony.

Wideo - Przycinanie winogron krok po kroku

Oto główne tajemnice przycinania winogron jesienią, których przestrzeganie stanie się obietnicą uzyskania wysokiej jakości i dużego zbioru jagód.

Jak prawidłowo wyciąć winogrona, VIDEO dla początkujących

Prawdopodobnie dla nikogo nie jest tajemnicą, że prawidłowe i terminowe przycinanie winogron jest jedną z najważniejszych operacji w winnicy.

To zależy nie tylko od rocznej ilości i jakości plonów, które otrzymujemy, ale także od ogólnego stanu rośliny, zdolności do wytrzymywania chorób i szkodników, udanego rozwoju w sezonie wegetacyjnym i szczęścia krzewu winogron w zimnych porach roku.

Dla początkujących proces przycinania winorośli może wydawać się skomplikowany i dezorientujący, ale wszystko nie jest takie trudne, najważniejsze jest zrozumienie esencji przycinania i nauczenie się, jak technicznie poprawnie ją wykonywać w praktyce.

A nasz dzisiejszy artykuł i materiały wideo na ten temat pomogą ci w tym. Artykuł ma tylko charakter poglądowy, możesz zapoznać się z każdą z prezentowanych metod kadrowania w oddzielnych materiałach strony klikając na linki «Czytaj więcej ..» lub listę artykułów na dole strony.

Czas na przycinanie winogron. Jesienią czy wiosną?

Płacz po przycięciu wiosny.

Przycinanie rośliny winogronowej odbywa się w spoczynku. W tym stanie winogrona są w zimnej porze roku. Wszystkie procesy biologiczne w nadziemnej części buszu, w tym przepływ soków, są tymczasowo zatrzymywane, a winogrona niosą bez utraty albo małe przycinanie kształtu, albo usunięcie znacznej części wieloletniego drewna.

W stanie spoczynku winogrona wchodzą po naturalnym opadzie liści wraz z pierwszymi nocnymi przymrozkami i wychodzą z niego wczesną wiosną, kiedy średnia dzienna temperatura osiąga +10 stopni w twoim regionie zamieszkania.

Teoretycznie przycinanie można przeprowadzić w dowolnym momencie podczas odpoczynku, ale w praktyce nie można ćwiczyć przycinania w mrozie do pasa w śniegu, a po prostu niemożliwe jest pokrycie uprawy winogron. Z tego powodu większość hodowców win jest przycinana późną jesienią (listopad) lub wczesną wiosną (marzec-kwiecień) przed rozpoczęciem pączkowania.

Jeśli jesteś w strefie północnej uprawy winorośli i prowadzisz kulturę okrywową winogron, polecam jesień przycinanie winnicę w celu ukrycia, aby usunąć wszystkie zbędne dla rozwoju przyszłorocznych winorośli, które znacznie ułatwiają proces układania i krzaków. Pospiesz się z uprawy jesiennej w każdym razie niemożliwe, jak powinno nastąpić odpływ substancji plastikowych z roczną drewna od wielu lat i podziemnych części rośliny, po czym roślina jest gotowy do zimy i może produkować wszelkiego rodzaju przycinania krzewów.

Jeśli Twoja pozycja geograficzna lub asortyment odmian winorośli pozwala prowadzić winogrona w niekierowanej kulturze - twój czas przycinania wiosna. W środowisku doświadczonych plantatorów winorośli często wybuchają spory o szkodę lub, odwrotnie, nieszkodliwość przycinania wiosennego po rozpoczęciu ruchu soków "płaczu" winorośli. Powiedzmy, że przycinanie po rozpoczęciu ruchu soku jest dopuszczalne, ale lepiej nie napinać i nie wycinać wcześniej.

Osobiście, w warunkach południu Białorusi, spędzić przycinanie przykrycie sortuje w listopadzie, na kilka tygodni przed osłoną winnicy i wystąpieniem pierwszych stabilnych mróz i neukryvnyh krzakach „Alpha” (w „Isabella” ludzi) i odmian hodowlanych Bałtyckiego altanki - wczesną wiosną po zejściu śniegu, podczas przycinania drzew owocowych i krzewów.

Przycinanie winogron jesienią, VIDEO dla początkujących:

Narzędzia do krojenia winogron

Jeśli masz młodą winnicę, jedynym niezbędnym narzędziem jest sekator. Jeśli istnieją stare winnicy uruchomiony krzewy lub planowane omoloditelnaya przycinania krzew z całorocznym usunięciu elementów o znacznej grubości drewna - to nie przeszkadza potężny ogród sekator do przycinania drzew owocowych, aw niektórych przypadkach i piła. Mam nadzieję, że wszystko to, oczywiście, będzie dostępne.

Cóż, do przodu, aby wyciąć? Ale nie, narzędzie musi być wyostrzone i zdezynfekowane. Aby zdezynfekować instrument wystarczy przetrzeć jego części tnące jakimkolwiek płynem o wysokiej zawartości alkoholu, ale jak prawidłowo szlifować sekator pokaże nam winorośl Aleksander Krot w tym filmie:

FORMOWANIE CIĘCIA WINNY

Ten rodzaj przycinania winogron jest używany w pierwszych latach życia krzewu winogronowego. Podczas formowania cięcia usuwa wszystkie nie wybranych elementów tworzących sklep tuleję, jak również słabe i winorośli dojrzałych utworzone ramowych szkieletowych roślin jednorocznych i elementy owocowych - jednostki lub winorośl owocowych. Podczas formowania młodego krzewu trwa od dwóch do czterech lat, w zależności od strefy klimatycznej zamieszkania wybranego formirovki winnicach, rośliny wigoru i stopnia opieki.

Wideo kształtowanie i przycinanie kształtu winogron:

Wideo kształtowanie i przycinanie kordon kształcie winogron:

ROCZNE JESIENNE CIĘCIE WINNYCH

Ten rodzaj przycinania odbywa się corocznie po pełnym uformowaniu krzewu winogron i jego wejściu w owocowanie. Ten rodzaj cięcia jest bez zmian z roku na rok, w zależności od wybranego formirovki i pełni rolę utrzymując formowanie niezmieniona przez cały okres buszu. Szczegóły dotyczące techniki i wycinania różnych form winogron mówimy starszych Agrotechnics naukowiec GNU All-Rosja Instytut Uprawy Winorośli i Winiarstwa im. Ya.I. Potapenko Rosselkhozakademii, kandydat nauk rolniczych. nauki. Hisamutdinov A.F.

Wideo z rocznego wykończenia kształtu wentylatora:

Film z rocznego przycinania łukowatych form (chat):

CIĘCIE STAREJ BIEGNIKA WINNY

Na pewno każdy początkujący hodowca ma już kilka starych, zaniedbanych gron, których kondycja, łagodnie mówiąc, wywołuje lęk i strach. Na początek powinieneś jasno określić dla siebie przyszłość tego buszu. Jeśli odmiana nie pasuje do ciebie z jakiegoś powodu, to czy warto poświęcić czas na jej przywrócenie? Jestem pewien, że nie. O wiele bardziej skuteczne jest użycie tego krzewu jako podkładki dla innej odmiany, to znaczy do ponownego wstrzyknięcia. Ale jeśli jesteś zadowolony z odmiany, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest oczywiście odcięcie naszego zaniedbanego krzewu.

Przycinanie odbywa się w celu zastąpienia przestarzałych i brakujących elementów przewodzących szkieletu tworzących krzak w nowe młode pędy. Tego rodzaju przycinanie nie zostanie uwzględnione w tym artykule.

Jak prawidłowo wyciąć winogrona, VIDEO dla początkujących:

Tak więc zapoznaliśmy się z głównymi rodzajami przycinania winogron. Teraz masz ogólne pojęcie o tym, jak prawidłowo przycinać winorośl, ale gorąco polecam przeczytać wszystkie artykuły z tej strony kolumnie wymienione poniżej, które dalej badać każdego rodzaju upraw i tworzących oddzielnie.

Autor: Dutko Dmitry www.vinogradnik.by, autorzy wideo: A. Mchedlidze, A. Khisamutdinov, A. Krot, N. Gribanov.

21 komentarzy

Migracja z osobistych wiadomości.

Mam małe pytanie. Na winorośli, pół metra od ziemi, między oczami, utworzył widelec (bifurkacja winorośli). Od niej wyrosły dwa pędy, o tej samej grubości (z ołówkiem) o długości dwóch metrów. Jaki jest najlepszy sposób, aby to zrobić podczas przycinania? Zostawić go takim jakim jest, lub przecież jednym pocięciem i zapewnić najlepsze jedzenie dla reszty? Jakoś przepraszam za cięcie)

Jeśli sens fastiatsiya uciec (zob. Zdjęcia) lepiej wyciąć ten pręt poniżej punktu rozgałęzienia. Jeśli nie chcesz stracić tej winorośli (młode sadzonki i inne pnącza do formowania nie jest obecny) w każdym przypadku konieczne jest usunięcie jednego oddziału jako pędów prawdopodobieństwo pęknięcia w tej części w przyszłości jest bardzo wysokie. Przyczyną tego zjawiska jest nadmierny przepływ azotu zasilającego bawełnę niedopasowania nadziemnych częściach krzewu z podziemnym (silne zakotwiczenie przy niskim obciążeniu zielone pędy) lub częściowe winorośli uszkodzenia skoku mrozy po śmierci główny punkt wzrostu, a zamiast wymuszania nowy punkt wzrostu (pasierba z nerki tak jak powinno być) ucieczka jest rozdwojona w tak anormalny sposób.

Wciąż przecinałem poniżej widelca, ponieważ lepiej jest teraz stracić kawałek winorośli niż przyciąć podłogę formy w ciągu kilku lat, jeśli coś z tym miejscem w szkieletowym szkielecie krzewu pójdzie nie tak ...

Wielkie dzięki. Lubię wszystko bardzo, bardzo przydatne.

Witam, jestem nowy w uprawie winogron, jesienią przycinając gałęzie, przypadkowo, pękł główny pień Powiedz mi, co robić, jak uratować winogrona?

ale nie rozumiem

Irina Tak klarowna i zrozumiała. Mam nadzieję, że sobie poradzę.

poznawcze wideo nauczy się

wielkie dzięki, spróbuję sobie poradzić

Z ZAINTERESOWANYM ROLETĄ ZATRZYMOWANĄ, NAUCZANI NOWĄ DLA SIEBIE, TERAZ PRAGNIĘCIE, NAJBARDZIEJ DZIĘKI, MIAŁO ZAINTERESOWANIE!

Zrewidowałem kilka rolek o opiekę nad winogronami, widzisz, wszystko jest jasne. Zbliżasz się do winogron - i zaczynają się pytania. Gdzie jest wymiana suki? Gdzie jest strzała owocowa? A co powinno zostać odcięte bezlitośnie i co zostawić.

Wielkie dzięki! Oczywiście jesteś świetnym profesjonalistą. Spojrzałem na twoje bardzo artystyczne podania, co do sztuki wysokiej! Świetnie! Tylko bardzo szybko, choć bardzo pięknie. Obserwowałem, zapominając o wszystkim. Dziękuję Jest to bardzo konieczne!

Wszystko jedno jest jasne, wielkie dzięki.

Dziękuję bardzo, może dzięki twojej rady będę w stanie uzyskać dobre zbiory

Dziękuję bardzo!

Witaj, jestem na twojej stronie newbie, ale mam nadzieję na współpracę ....

Dziękuję wszystkim, było jasne.

Dziękuję za twoją stronę, która jest bardzo potrzebna wielu osobom.

Jesteś złotym człowiekiem! Wielkie dzięki za twoją pracę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

67 − 63 =