Wygodne schody

Wygodne schody

Rozmiar kroku dla schodów powinien być wygodny i bezpieczny

Kroki są jednym z głównych elementów każdej klatki schodowej. Wykonane są z różnych materiałów, mogą stanowić odrębny element i część monolitycznego pochodu drabinowego. W odpowiednich dokumentach regulacyjnych minimalna i maksymalna wielkość kroku dla schodów, na którym bezpieczeństwo całej konstrukcji zależy bezpośrednio. Typowe drabiny i stopnie od dawna zostały obliczone przez projektantów, a dla pomieszczeń o nietypowych wymiarach i wymiarach schodów, obliczenia muszą być wykonywane za każdym razem indywidualnie.

Odmiany i cechy kroków

  • Prosty, o tym samym rozmiarze i umieszczony na schodach;
  • Zakrzywiony, w kształcie klina. Są instalowane na obrotowych lub śrubowych schodach.

Kroki składają się z poziomej części (bieżnik) i pionowej części (pionowej). Normy umożliwiają wytwarzanie schodów z otwartymi pionami, a także z nawisem jednego bieżnika nad drugim, co nazywa się przycinaniem lub nawisem. Wielkość kroku dla schodów jest obliczana na podstawie nachylenia marszu i liczby stopni w nim.

W zależności od miejsca ich lokalizacji, kroki są następujące:

  • niższy fryz. Znajdują się na samym dole marszu drabiny na poziomie podłogi lub platformy, górując nad nią do wysokości pionu;
  • górne fryzy to ostatnie kroki w marszu. Znajdują się one na poziomie podłogi na piętrze lub poniżej, w odległości odpowiadającej wysokości pionu;
  • Zwyczajne, umieszczone pomiędzy stopniami fryzu. W marszu mogą one wynosić od 1 do 16.

Wymiary etapów są obliczane zgodnie z wymaganiami i zaleceniami odpowiednich dokumentów regulacyjnych, które wyraźnie określają ich rozmiary. Przede wszystkim w SNiP 2.08.01-89 * "Budynki mieszkalne" ustala się, że szerokość marszu klatki schodowej wewnętrznej, a tym samym stopień, powinna być nie mniejsza niż 0,90 metra przy jego największym nachyleniu 1: 1,25. A liczba dźwigów w jednym marszu może wynosić od 3 do 18. Te parametry są fundamentalne w obliczeniach.

Wspinaczka po schodach była wygodna i wygodna, przy określaniu wymiarów kroków uwzględnia się wielkość kroku przeciętnej osoby. To 0,60-0,64 metra. Szerokość bieżnika (a) i wysokość pionu (b) dobierane są w zależności od zależności:

a + 2b = 60-64 (cm), lub

Ta formuła została wynaleziona w XVIII wieku przez francuskiego architekta Blondela, ale do dziś nie straciła na aktualności.

Należy zauważyć, że stosunek szerokości do wysokości kroku 300: 150 mm jest najbardziej optymalny. Standardowe wymiary stopni wykonane z różnych materiałów różnią się nieco między sobą. Ich wymiary zależą od głównego celu schodów. Ale ogólne parametry można podać.

Rozmiar bieżnika powinien pozwolić całej stopie na wypłynięcie na powierzchnię. Zalecana głębokość to co najmniej 235-250 mm i nie więcej niż 355 mm dla bezpośrednich kroków. Szwy w wąskiej części nie powinny być mniejsze niż 100 mm, wzdłuż linii przesuwu - 250 mm, a od szerokiego końca - ponad 400 mm. W przypadku schodów użytkowych (w piwnicy, na strychu lub poddaszu) dozwolone jest zmniejszenie bieżnika do 200 mm. Kroki uliczne można wykonać do głębokości 400 mm.

Dość często projekt drabiny zapewnia nawis jednego kroku nad drugim. Nie powinna przekraczać 50 mm, a dla konstrukcji drewnianych - 30 mm. Występ jest wykonywany, jeżeli niemożliwe jest manipulowanie przez urządzenie optymalną głębokością, a technika taka pozwala na nieznaczne zwiększenie. Zanim jednak pozbędziemy się niedostatku milimetrów, warto rozważyć projekt kroków zwanych "krokiem kaczki". Dla każdej nogi tutaj możesz położyć pełny, wygodny rozmiar.

Wysokość stopnia musi wynosić 120-200 mm. Niższe lub wysokie piony są zbyt niewygodne i trudno będzie się na nich wspiąć lub zejść.

Podsumowując, możemy zauważyć następujące. Kroki w tym samym marszu powinny być jednakowej wysokości i głębokości wzdłuż linii ruchu. Gładkość wznoszenia lub opadania ułatwi ruch i zapobiegnie możliwości obrażeń.

Stosowanie sztucznych materiałów wykończeniowych jest często uzasadnione, zwłaszcza jeśli chodzi o kamionkę porcelanową. Zastosowanie stopni w dekoracji schodów staje się coraz bardziej popularne.

Schody na drugie piętro znajdują się nie tylko w domkach, ale także w dwupoziomowych apartamentach miejskich. Właściwa ich instalacja w dużej mierze zależy od prawidłowego określenia wielkości stopni i nachylenia marszu klatki schodowej. Najważniejsze jest ustalenie położenia drabiny i dokonanie niezbędnych obliczeń.

Podczas projektowania schodów należy kierować się ustalonymi regułami, w których określa się dopuszczalne rozmiary marszów, platform, stopni i zamkniętych konstrukcji. Niepisane obliczenia i nieprzestrzeganie norm i wymogów określonych w SNiP mogą prowadzić do niefortunnych konsekwencji.

Infastroika.ru

budowa i naprawa

Ostatnie wpisy

  • Alik do rekordu Sposoby mocowania Mauerlat
  • Dmitry to tape Overlapping - co to jest?
  • Alexander do rekordowej płytki Polymer-piasek do pokryć dachowych
  • Dmitry nagrać domy grzewcze z peletami
  • Andrew do rekordu Ogrzewanie domu pelletami

Wygodne schody w domu

klatka schodowa w prywatnym domku

Zaprojektowanie drabiny jest konieczne już na etapie projektowania całego domu - nie ma możliwości wyjścia na tak ważny moment.

Jeśli twój dom ma więcej niż jedno piętro, piwnicę lub zejście do piwnicy, potrzebujesz klatki schodowej.

Jakie punkty należy zwrócić, aby klatka schodowa była wygodna i bezpieczna?

Przede wszystkim kąt nachylenia Marsz drabiniasty nie powinien przekraczać 45 stopni, w przeciwnym razie takie schody będą strome, a zejście z niego będzie bardzo problematyczne. Optymalny kąt wynosi od 30 do 45 stopni.

Wysokość sceny (pion) powinien znajdować się w granicach rozmiarów - od 14 do 20 cm, jeśli wysokość kroku przekracza 20 cm, z pewnością wejdziesz na taką drabinę, ale będziesz musiał wrócić na nią, nie zapominając o wygodach dla osób starszych i dzieci.

Szerokość sceny (nazywane sabotażem) odbywa się w rozmiarach 27-30 cm, w zależności od rozmiaru męskiej nogi o wartości 45 rubli.Jeśli zmniejszysz szerokość kroku - możesz zejść tylko na boki taką drabiną.

Istnieją specjalne formuły Blondel do obliczania optymalnego kroku drabiny S = a + h * 2 gdzie

S - średnia wielkość kroku

a - bieżnik (szerokość stopnia, część pozioma)

h - wysokość kroku (określana jako pion, pionowa powierzchnia)

Wygodne schody to czas a - h = 120 mm

Bezpieczna klatka to czas a + h = 460 mm

Optymalne obliczenie marszu drabiny można zweryfikować na podstawie takiej nierówności

Podczas projektowania drabiny, rozważ odległość - podać wysokość pomiędzy lotami schodów, aby nie uderzyć głową w sufit podczas wznoszenia. Odległość ta powinna wynosić co najmniej 2 metry.

Szerokość schodów to idealnie 1050-1200 mm, ale czasami zależy to od okoliczności.

Schody są jednomarowe, 2-marcowe, 3-marsze, w zależności od projektu. Liczba kroków jednego marszu nie powinna przekraczać 18.

Podczas wspinaczki od pierwszego piętra do drugiego są organizowane dwa marsze z podestem, tak aby schody nie były tak strome, a nawet 3 marsze w razie potrzeby.

Klatki schodowe polegają na ścianach poprzecznych i schodach schodowych na klatki schodowe.

Projektując drabinę, musisz znać jej wymiary - od podłogi wykończeniowej pierwszego piętra po podłogę na drugim piętrze, a także grubość drugiego piętra. Konieczne jest także poznanie wielkości otwarcia drugiego piętra.

Liczba kroków drabiny jest obliczana na podstawie wielkości odległości od pierwszego do drugiego piętra. Na przykład - jeśli odległość od podłogi pierwszego piętra do podłogi drugiego piętra wynosi 3 metry, a wysokość kroków zdecydowała się zrobić 15 cm, a następnie podzielić 300 cm: 15 cm = 20 kroków. Schody będą składały się z dwóch marszów i lądowania.

Załóżmy, że jesteśmy na etapie projektowania i wygodnie jest dla nas ustawić drabinę z taką samą liczbą kroków w marszach - 10 kroków. Ostatnim dziesiątym krokiem będzie albo drabina albo poziom podłogi drugiego piętra, a następnie robimy krok w marszu drabiny 10 -1 = 9, co jest konieczne do obliczenia otwarcia.

Szerokość kroku (bieżnika) zdecydowałeś zrobić w rozmiarze 30 cm, a następnie pomnożyć 9 (kroki) * 30 cm = 2,70 m. Długość marszu drabiny 2,70 + 1,20 m (schody) = 3,90 m. Drabina powinna pozostawić otwór 3,90 m.

Ale nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli ludzie budują bez projektu i pamiętają o schodach, gdy ściany i sufity są już postawione, a otwór na drugim piętrze jest minimalny - wtedy należy postępować z dostępnych rozmiarów. W takich przypadkach marsze mogą nie być takie same, mają różną liczbę kroków, aby pomieścić drabinę dla dostępnych wymiarów drabin projektowych z na pasie startowymi bez klatek schodowych, na zasadzie spiralnych schodów.

Schody są bardzo różnorodne - w kształcie litery L, w kształcie litery U, spiralne, wahadłowe i tak dalej.

Konstrukcje schodów mogą być wykonane z różnych materiałów - drewna, metalu, żelaza i betonu.

Wśród drewnianych i metalowych schodów znajdują się szeroko rozpowszechnione szydełkowane i dekoracyjne wzory.

Kosour Jest to nachylona belka wspierająca scenę, która przejmuje całe obciążenie. Są drabiny z jednego, dwóch i trzech skośnych.

Drabina schodowa - to jest, gdy kroki są przymocowane do wewnętrznej belki bocznej.

Ze względów bezpieczeństwa klatki schodowe mają płoty o wysokości co najmniej 80 cm - są to kraty, stojaki, tralki i poręcze.

Schody można wykonać na zamówienie, ale jeśli masz umiejętności i masz "złote ręce", to nie jest trudno zrobić sobie drabinę.

Schody wykonane z litego żelazobetonu są bardzo trwałe i nie są skomplikowane w urządzeniu, ale przy wykonywaniu takiej drabiny należy wziąć pod uwagę jej wagę - czy zachodzi ona na siebie?

Możliwe jest wykonanie takiej drabiny własnymi rękami - zbij skrzynkę z desek i odporną na wilgoć sklejkę, przymocuj ramę stalowego zbrojenia o przekroju 12-16 i w sposób ciągły wylewaj beton. Po 2 tygodniach możesz już usunąć deskowanie z desek, a po 28 dniach twoje schody zyskają niezbędną wytrzymałość konstrukcyjną. Podczas wylewania takiej drabiny należy wziąć pod uwagę poziom podłogi końcowej pierwszego piętra w pierwszym etapie.

Klatka schodowa dla domu jest bardzo ważnym elementem, do którego należy podejść z całą odpowiedzialnością.

Komentarze: 3 do "Wygodne schody w domu"

Jesteś bardzo dobrze poinformowany o urządzeniu schodów w domu. Mam schody zbudowane od pierwszego do drugiego piętra, a schody były strome na trzecim piętrze, więc rzadko odwiedzam trzecie piętro, a na drugim biegam cały dzień.

Myślę, że takie rzeczy powinny być wykonywane tylko przez specjalistę. Miałem kilka schodów w domu i wydawało mi się, że pomyślę o zrobieniu kilku kroków, ale to nie jest takie proste ...

Wow, co za przydatny artykuł, po raz pierwszy widzę formuły obliczania schodów. Kilka razy musiałem zrobić kilka schodów, a wszystko było przypadkowe ...

Obliczanie schodów na strunach

Obliczanie wymiarów drewnianej klatki schodowej za pomocą sznurków

Określ wymagane wymiary w milimetrach

T - grubość cięciwy

H - pokaż powstanie

LR - kierunek w górę

SP - położenie pierwszego stopnia w odniesieniu do poziomu podłogi drugiego piętra

Określenie wymaganej ilości materiałów.

Dokładne wymiary wszystkich części.

Szczegółowe rysunki i schematy wszystkich elementów drabiny.

Zalecenia dla wygody schodów.

Długość kroku osoby wynosi od 60 do 66 cm, średnio - 63 cm.

Dogodna drabina odpowiada formule: 2 stopnie wysokości + głębokość kroku = 63 ± 3 cm.

Głębokość stopni drabiny powinna odpowiadać rozmiarowi buta - nie mniej niż 28-30 cm.

Brak głębokości można skompensować przez skokowy występ.

Wysokość kroku powinna wynosić do 20-25 cm.

Zarejestruj się lub zaloguj, aby móc zapisać swoje obliczenia i wysłać je pocztą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 1 = 6