Własny łupacz do drewna

Własny łupacz do drewna

Jak zrobić drewnianego drwala

Zbiór drewna opałowego wymaga znacznego wysiłku: należy je przetrzeć, przypiąć, złożyć do suszarki do drewna, aby wyschły. Przede wszystkim siły idą do lasu, by posiekać. Drwal może złagodzić i przyspieszyć ten proces. Są przedstawione w wystarczających ilościach, ale są warte dużo pieniędzy. W tym samym czasie możesz wykonać prosty łupacz do drewna ze złomu - rury, narożniki itp. Wszystko zajmie dosłownie kilka tysięcy - jeśli nie będzie metalu, będzie musiało zostać kupione.

Jeśli objętość rejestrowania jest mała, można je łatwo obsłużyć za pomocą mechanicznego rozdrabniacza do drewna. Różnią się one prostotą projektu, minimalną liczbą złożonych węzłów, a także faktem, że koszty są minimalne, nawet jeśli gospodarstwo nie ma odpowiednich kawałków żelaza.

Najprostsza i najbezpieczniejsza opcja. Szkoda tylko, że wydajność jest niska. Ale jest bezpieczny

Prosty drewniany łupak własnymi rękami: mechanika

Najprostszy rozdzielacz mechaniczny jest jak studnia studni. Projekt jest jeden do jednego, tylko zamiast wiadra jest zamocowany nóż i uchwyty. Połączenie stojaka (stojaków) i poprzeczki może być najprostsze - zawiasowe. Będzie potrzebować tylko dobrego smaru.

Zasada pracy, chyba wszyscy rozumieją. Drewniany klocek umieścić na podstawce, ostro ciągnąć w dół dźwignię, ze względu na narzędzie siły bezwładności zyskuje znaczną siłę i dzieli blok drewna. Proces powtarza się aż do uzyskania logów o wymaganej grubości.

Najprostszy łupacz do drewna można zmontować za pomocą kilku rur

Rozdzielacz mechaniczny można łatwo zamontować własnymi rękami, a dosłownie z tego, że istnieją rury, narożniki o dowolnym rozmiarze, nawet siekiera może być używana jako krajarka. Ponadto taki wzór można wykonać jako składany - aby móc go nosić.

Istnieje wiele minusów. Cięcie drewna wymaga sporego wysiłku. Podjęto także więcej wysiłku, aby zatrzymać tasak po złożeniu dziennika. Drugi negatyw - podobny drewniany splitter zajmuje solidną powierzchnię, ponieważ im dłuższy dźwignia, tym mniej wysiłku potrzeba do zastosowania. Niemniej jednak nawet takie prymitywne urządzenie mechaniczne znacznie zmniejsza pracochłonność procesu.

Jedna z opcji - tasak jest przyspawany do kwadratowej rury wypełnionej betonem

W tym projekcie tasak musi być ciężki. Dlatego samo ostrze jest przyspawane do całkowicie metalowej kropli. Opcja bardziej przystępna - spawać do rury (okrągłe lub kwadratowe) i wlać ją betonem. Zgadzam się, możesz zrobić taki łupacz drewna własnymi rękami przez każdego, kto wie, jak obsługiwać spawarkę.

Jest to zmodyfikowana konstrukcja noży ręcznych mechanicznych, a które w mniejszy, lepiej rąbania drewna, wymaga mniej wysiłku. W tym modelu, jednostka główna robocze - sprężynę, która jest zamocowana na ramie, a górna część opiera się na stałej belki poprzecznej, na których zamocowany jest rozdzielacz.

Budowa sprężynowego rozdzielacza drewna

W tym projekcie główny wysiłek - utrzymanie tasaka po podzieleniu loga - przyjmuje wiosnę. W związku z tym najważniejsze - do wyboru sprężyny i skupić się więc, że zastosowano zbyt dużej siły, ale były one na tyle, aby złamać nawet skomplikowane, wiązane bloku drewna. Nacisk pod sprężyną może być ruchomy. Następnie możesz dostosować parametry do określonych warunków. Naprawdę, "ponowne dostrojenie" jest wymagane dla konkretnej osoby. Jeśli pracujesz z instrumentu będzie jedna osoba, możemy zrobić wszystko stacjonarny, podnosząc wysokość empirycznie.

Równie ważne jest wykonanie ruchomej artykulacji ramy i dźwigni, na której jest zamocowany tasak. Najlepsza opcja - łożyska. Powinny być jakościowe, najlepiej - samopoziomujące.

Wykończony, samoprzylepny sprężynowy łuparka do drewna

Minimalna wysokość domowego rozłupywacza drewna wynosi około 800 mm. Ale potem albo musisz zginać, albo ustawić maszynę na stole / ramie. Opcja wygodniejsza, wymagająca minimalnego wysiłku - wykonana we własnym tempie. Określ, na jakiej wysokości wygodnie jest stać na kłodzie, dodaj do tej figury wysokość samego logu, zdobądź wysokość łóżka. Również w tym przypadku trzeba będzie zginać, ale tylko wtedy, gdy zainstalujesz klin na podstawie, a nie za każdym razem, gdy tasak się obniży.

Aby dodać projekty mobilności, rama jest spawana, z jednej strony której zamocowane są koła, a po drugiej stopki są spawane. Zrobić taki łupacz drewna własnymi rękami jest nieco bardziej skomplikowany, ale jeśli jest sprężyna i łożyska, jest to tak trudne zadanie.

Rozszczepia pionową bezwładność

Kolejna prosta opcja do samodzielnej produkcji. Aby wykonać taki splitter, potrzebują dwóch rur o większej i mniejszej średnicy. Nadal potrzebna jest ciężka płyta - podstawa, a właściwie część nakłuwająca - krajarka / tasak.

Projekt jest jednym z najprostszych, wymagany wysiłek jest niewielki. Na masywnej platformie zamocowana jest grubościenna rura lub, lepiej, szpilka. Wysokość - około metra. To jest wiodąca rura. Na nim swobodnie przesuwa się tasak, który przyspawany jest do pierścieni rury o średnicy nieco większej niż rura prowadząca. Wrzucić drewno na opał w następujący sposób: podnieść tasak i uwolnić go. Możesz zmniejszyć nieco przyspieszenie. Ze względu na siłę grawitacji kłoda rozdziela się.

Ale ten mechaniczny rozdzielacz nie od razu odcina wszystkie kłody. Aby zwiększyć jego skuteczność, możesz ustawić agenta ważącego na tasak. W razie potrzeby można go "dodać". Drugą opcją jest uderzanie w kolumnę kilkakrotnie młotkiem. Ta metoda jest dobra, jeśli nóż utknie w drewnie. Alternatywą jest podnieść chumpa do góry i ostro opuścić go. Ale łatwiej machać młotkiem.

Ręczny drwal oczywiście ułatwia przygotowanie drewna opałowego, ale nadal wymaga dużego wysiłku fizycznego. Nie tyle, ile wydają machając zwykłym tasakiem, ale mimo to ... Zrobić jeszcze mniej wysiłku, aby pomóc silnikowi elektrycznemu. Na jej podstawie wykonuje się drwali o różnych wzorach. Ale trudniej jest zrobić taki łupacz do drewna. Tutaj urządzenie jest bardziej skomplikowane i wymagana jest przynajmniej minimalna wiedza elektryków, pożądane jest podłączenie silnika przez rozrusznik oraz przyciski "start" i "start".

Jednym z najczęstszych modeli jest rozłupywarka do drewna ze stożkiem lub śrubą. Różnica między nimi występuje tylko przy braku / obecności nici na elemencie przebijającym, który w tym modelu wykonany jest w kształcie stożka.

Rozłupywarka do drewna stożkowego przyspiesza produkcję drewna opałowego

Churbak dzieli ze względu na to, że stożek obrócony przez silnik wcina się w drewno, stopniowo rozdzierając. W dużych kłódach krawędzie są najpierw łamane, a następnie łamane.

Najpierw część tnąca została obrócona w postaci gładkiego stożka. Jeśli używasz gładkiego stożka, podczas pracy musisz mocno opierać się o kłódkę, aby cylinder "wgrywał się" w drewno. Znacznie łatwiejszy jest proces, jeśli na jego powierzchni nić jest przecinana. W takim przypadku dziennik jest przykręcony do śruby, a następnie dzieli się.

Rysunek o wymiarach stożka z gwintem do drewnianego rozdzielacza śrubowego

Najważniejsze jest prawidłowe wykonanie stożka z gwintem. Jeśli istnieje tokarka i doświadczenie zawodowe, możesz spróbować zrobić siebie. Jeśli nie, musisz zamówić. Gwint jest inny, ale następujące parametry są uważane za optymalne: krok 7 mm, głębokość 3 mm (minimum - 2 mm). Kolejny ważny punkt - głębokość siedziska na reduktorze silnika - nie mniej niż 70 mm.

Wkręt do rozdzielacza drewna

Jeśli jest stożek z porąbanymi nitkami, nie jest trudno wykonać ten łupacz drewna własnymi rękami.

Potrzebujesz wystarczająco silnego silnika elektrycznego (2 kW i więcej lub 5-9 l / s), ale przy małej prędkości obrotowej: 250-600 obr./min. Przy 250 obrotach i poniżej tunika jest bardzo powolna, a jeśli prędkość jest większa niż 500 - praca jest niebezpieczna, w ten sposób może wyciągnąć dziennik z rąk.

Obcinarka do drewna ze śrubą, umieszczona bezpośrednio na wale korbowym

Jeśli możesz znaleźć silnik o takich parametrach, możesz umieścić wykonany szczyt (śrubę) bezpośrednio na wale korbowym (na powyższym zdjęciu). Jeśli występuje więcej obrotów, konieczne jest zastosowanie przekładni redukcyjnej lub wykonanie przekładni łańcuchowej lub taśmowej w celu zmniejszenia prędkości obrotowej.

Współczynnik jest obliczany w zależności od prędkości silnika. Na przykład silnik ma 900 obrotów. Po wykonaniu reduktora 1: 2 otrzymamy 450 obrotów / min. Po prostu najlepsza opcja.

Zmniejszanie biegu dla rozdzielacza drewna z wkrętami

Przekładnia może być paskiem lub łańcuchem. Łańcuch działa kilkakrotnie głośniej, wymaga ciągłych pociągnięć pędzlem, a nawet wyostrzyć gwiazdy o odpowiednich parametrach jest zwykle droższy. Pas transmisyjny jest pożądany podwójny (jak na powyższym zdjęciu). W takim przypadku zmniejszy się poślizg.

Jeśli konstrukcja przewiduje przekładnię, silnik powinien być umieszczony poniżej, a sam śruba musi być zamocowana na powierzchni roboczej. Wysokość powierzchni roboczej, którą wybierasz do uprawy, więc nie musisz pracować na zboczu.

Bezpieczniejszy model. Aby zrobić taki łupacz do drewna własnymi rękami - aby ułatwić sobie życie

Jest jeszcze jeden parametr, taki jak wysokość śruby nad powierzchnią roboczą. Odstęp od stołu do cylindra powinien wynosić 8-20 cm, nie jest konieczne umieszczanie go powyżej - może obracać kłody o małej średnicy. Optymalna odległość wynosi 8-12 cm, nawet małe kłody nie obracają się.

Rozdzielacz hydrauliczny - najpotężniejszy, ale także najbardziej złożony i kosztowny w produkcji. Oprócz ramy, silnika i noży tnących potrzebny jest siłownik hydrauliczny o wystarczającej mocy. Ich koszt nie jest tani. Ponadto potrzebujemy zbiornika oleju i pompy.

Zespół hydraulicznego tasaka

Łuparki hydrauliczne do drewna opałowego wytwarzają solidny wysiłek, ponieważ po jego wytworzeniu używa się metalu o znacznej grubości - 6-10 mm, w zależności od mocy napędu. Wypracowany wysiłek wystarczy do jednorazowego złamania klinów w 6-8 dziennikach. Dlatego noże są wykonane w formie gwiazdki.

Kolun z napędem hydraulicznym wyposażonym w złożony nóż, który rozbija kłody na kilka kłód jednocześnie

Podczas wykonywania noży są one rozstawiane od siebie o kilka centymetrów. Tak więc w pracy było tylko jedno. Na przykład najpierw - poziome, potem - pionowe, potem - prawo i na końcu - lewo. Jednocześnie każde z ostrzy jest wzmacniane przez spawanie płyt wzmacniających od tyłu. Stal jest pożądana do użycia twardego, wstępnie jest wyostrzana na tej samej zasadzie, co na tasakach.

Rozdzielacz do drewna benzyny działa dość szybko, choć brzozy konopne. Musiałem dźgnąć drzewem wiązu - to prawdziwy bałagan, tasak wbija się w drewno. Sądząc po wideo, rozdzielacz benzyny musi poradzić sobie z wiązem.

Łupiarki do drewna i ich konstrukcje

Łuparka do drewna to nowoczesna maszyna przeznaczona do przygotowywania drewna opałowego, zarówno w małych, jak i dużych ilościach. Oprócz swojej głównej funkcji, maszyny do łupania drewna spełniają funkcję przycinania. Podział drewna opałowego zachodzi wystarczająco szybko, wygodnie i bezpiecznie. W ciągu 3-4 godzin możesz zrobić cotygodniowy zapas naturalnych materiałów.

Domowy łupacz do drewna jest aktywnie wykorzystywany na obszarach podmiejskich lub podmiejskich, a bardziej złożone struktury można znaleźć w zakładach przemysłowych.

Wszystkie łupiarki do drewna w zakresie użytkowania są podzielone na:

 1. Gospodarstwo domowe. Może to być domowy rozdzielacz do drewna lub jednostka zakupu, która ma małą pojemność. Możesz samodzielnie wykonać stojak lub typ hydrauliczny.
 2. Profesjonalny. Należą do nich łuparki do drewna i obrabiarki, które mają wiele funkcji i wysoką produktywność.

W zależności od położenia dzienników, można je podzielić na:

 1. Typ poziomy. Dziennik jest umieszczony na poziomej rynnie. Podczas pracy maszyny dziennik może się przesunąć na nóż lub odwrotnie.
 2. Typ pionowy. Kłoda jest montowana pionowo, a na niej naciska nóż, dzieląc na kłody. Zwykle taka metoda podziału jest nieodłącznym elementem profesjonalnych maszyn.
 3. Typ mieszany. Łączy dwa sposoby układania kłód. Zwykle taki mechanizm zawiera maszyny do drewna opałowego.

Rozdzielacz poziomy gospodarstwa domowego

Według rodzaju mocy są one podzielone na modele:

 1. Z silnikiem elektrycznym. Ich praca opiera się na działaniu pompy hydraulicznej. Są to najprostsze konstrukcje zębatkowe, które są instalowane nawet w pomieszczeniu. Możesz także zrobić je sam. Jedyna cecha to konieczność dostępu do sieci.
 2. Z silnikiem benzynowym. Są to mocniejsze i poważniejsze modele, które są wykorzystywane zarówno w sferze przemysłowej, jak i do użytku prywatnego.
 3. Budowa na ciągniku trakcyjnym. Są wykorzystywane w rolnictwie, pozyskiwaniu drewna i innych przedsiębiorstwach.
 4. Z kombinowanymi silnikami.

Zasadniczo dzieło można podzielić:

 1. Typ hydrauliczny, który można wykonać samemu. W swojej pracy prowadzi specjalną pompę hydrauliczną, naciskając na nóż. On z kolei działa z wielką siłą na kłódkę, dzieląc ją na części.
 2. Typ stożkowy. Cięcie drewna opałowego wykonuje się za pomocą stożka z gwintem, który podczas rotacji tnie w kłódkę, dzieląc na części. Oprócz rozdzielacza rake'u, łatwo jest zrobić to samemu. Jedynym niuansem jest potrzeba silniejszego silnika.

Jeśli to możliwe, wszystko struktury są podzielone na maszyny stacjonarne, które reprezentują całe linie do piłowania drewna o znaczeniu przemysłowym i urządzenia mobilne z obecnością kół (typu hydraulicznego, śrubowego, stożkowego i zębatkowego).

1.1 Wykonujemy łuparkę do drewna własnymi rękami

Własny łupek hydrauliczny jest okazją do stworzenia agregatu zdolnego do obróbki dużych ilości drewna. Elementem mocy jest cylinder. Jego trzon rozciąga się w wyniku ciśnienia wewnętrznego płynu. Ważną rolę odgrywa tutaj silnik i pompa.

Własne urządzenie

Najtrudniejszym etapem jest stworzenie części hydraulicznej. Zawiera następujące elementy:

 • cylinder z popychaczem;
 • pompa;
 • jednostka kontrolująca płyn hydrauliczny;
 • zbiornik oleju;
 • silnik napędzający pompę.

Wszystkie te szczegóły można zakupić niezależnie lub wyjąć z wyposażenia ciągnika, który jest niesprawny. Rama do łuparki musi być wykonana z metalu. W tym celu można zastosować narożniki, rurę profilową lub kanały. Łuparki hydrauliczne domowe mogą być typu mobilnego, jeśli przymocujesz koło lub podwozie do ramy.

Niektóre schematy wykonania śrub, stojaków i typu hydraulicznego, nr. Wynika to z dużej liczby niuansów, które należy wziąć pod uwagę w procesie produkcyjnym. Dla uproszczenia procesu możesz polegać na instrukcjach orientacji gotowych jednostek.

1.3 Instrukcja krok po kroku

Przy minimalnej wiedzy na temat rysunków i technologii obróbki metalu, możesz wykonać łuparkę do drewna w ciągu 1-2 dni. W tym celu musisz przejść kilka etapów:

 1. Prosta konstrukcja zawiera pionową metalową ramę, która jest zamontowana na platformie i podnośniku.
 2. Górna część ramy służy do przechowywania drewna opałowego, dlatego musi być odłączalna. Oznacza to, że wartości średnicy i długości będą się różnić.
 3. Prosta konstrukcja (typu śrubowego lub typu rack) wymaga użycia gniazda samochodowego. W tym przypadku, w przypadku bardziej złożonego łuparki do drewna, wymagany jest podnośnik hydrauliczny. Z reguły jest zainstalowany na łóżku typu mobilnego lub stacjonarnego.
 4. Do drugiej części ramy zamontowany jest klinowy nóż, który będzie siekał drewno. Mogą mieć różne rozmiary, ponieważ nóż jest zamocowany w kilku pozycjach.
 5. W środku rozdzielacza znajduje się łóżko, przeznaczone do układania drewna opałowego. Podczas obrotu rękojeści podnośnika część kikuta pręta dociśnie do drewna, a nóż je rozdzieli.
 6. Przez uchwyt ciśnienie oleju w cylindrze zostanie zwolnione. Sama rura sama zajmie początkową pozycję za pomocą sprężyn.

2 Zasady użytkowania rębaka

Śruba, stojak i inna maszyna domowa, która jest używana do celów osobistych, jest łatwa w użyciu. Aby uzyskać posiekane dzienniki wystarczy umieścić drewno w rynnie, który je ściska i popycha do noża. Pokrojony produkt zbiera się w specjalnej tacy, która po napełnieniu zostaje zastąpiona.

Podczas pracy z łuparką do drewna należy przestrzegać środków bezpieczeństwa

Rozłupywarka do drewna w stojaku, jak każdy inny sprzęt, wymaga przestrzegania środków bezpieczeństwa podczas jego użytkowania. Zawierają one następujące zalecenia:

 • Aby wykluczyć ubrania o swobodnym kroju, które można uzyskać między szczegółami. Powinien być dość obcisły;
 • Używaj całego sprzętu ochronnego (okulary, rękawice itp.). Ich zastosowanie zapewni sam proces;
 • Nie możesz uruchomić jednostki w stanie odurzenia;
 • Proces dzielenia drewna opałowego może się rozpocząć po starannym odizolowaniu wszystkich przewodów i połączeń;
 • Urządzenie nie jest używane w deszczu lub w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Wilgoć może spowodować nieodwracalny proces w pracy silnika.

2.1 Niektóre zalecenia przed użyciem

 • Rozdzielacz jest zainstalowany na płaskiej powierzchni;
 • Miejsce pracy powinno być dostatecznie wolne, bez ciał obcych;
 • Wszystkie typy łuparki mają zalecaną częstotliwość pracy. Możesz się ich nauczyć, czytając instrukcje;
 • Aparat jest używany tylko zgodnie z jego przeznaczeniem;
 • konieczna jest wymiana uszkodzonych lub zużytych części w odpowiednim czasie. Zidentyfikuj je, sprawdzając regularnie stan ogólny;
 • Jeśli na urządzeniu pojawi się nieoczekiwana sytuacja, pojawi się przycisk awaryjnego wyłączenia, który może zawiesić działanie.

Urządzenie powinno być zainstalowane w bezpiecznej odległości od otaczających przedmiotów

Ogólnie rzecz biorąc, drwale są niezbędnym pomocnikiem, zarówno na terenie podmiejskim, jak i w sferze produkcji przemysłowej. Na własny użytek, możesz zrobić je sam, obserwując wszystkie etapy produkcji. Rezultatem jest ekonomiczna i niezwykle użyteczna jednostka.

Łuparka do drewna własnymi rękami

Cięcie drewna opałowego jest czasochłonną, ciężką pracą i nie zawsze jest przyjemne. Ale w daczy, do której nie jest doprowadzana rura gazowa, bez drewna opałowego nie można zrobić. Zwłaszcza zimą, kiedy trzeba ogrzać nie tylko dom, ale i łaźnię, która jest często używana. Dlatego musisz machać toporem lub kupić specjalną maszynę, która nazywa się splitter. To prawda, że ​​nie jest tanie. Dlatego wielu letnich mieszkańców i podmiejskich mieszkańców robi drewno z własnych rąk z improwizowanych materiałów. Co więcej, jego konstrukcja nie ma dużej złożoności, a ponadto istnieje dość duża gama jego modelu. Więc możesz wybrać odpowiednią opcję dla siebie.

Aby zrobić domowy łupek do drewna, musisz wybrać najłatwiejszą opcję. Istnieją dwa:

 • Jest to stały tasak, na którym drewniany dławik jest podawany pod ciśnieniem.
 • Jest to obracający się stożek, który wcina się w uchwyt, przecinając go na pół.

Rozważmy obie opcje i odpowiedz na pytanie, w jaki sposób wykonać rozdzielacz do drewna.

Pierwszy model domowego drwala

Aby zmontować rozdzielacz drewna własnymi rękami, potrzebne są następujące komponenty i części.

 • Silnik elektryczny lub benzynowy.
 • Pompa hydrauliczna.
 • Siłownik hydrauliczny.
 • Grubość blachy wynoszącej 5 mm, którą należy naostrzyć na jednym skosie.
 • Materiały do ​​montażu ramy.

Rama drewnianego łuparki wykonana jest z kanału nr 22, którego jeden koniec jest przyspawany przygotowanym rozdzielaczem. Cylinder hydrauliczny jest zainstalowany na przeciwległym końcu. Nawiasem mówiąc, to urządzenie wraz z pompą hydrauliczną można wypożyczyć z każdej wywrotki. Wypełniony jest olejem technicznym, może być użyty. Najważniejsze, że w systemie nie ma powietrza.

Obok kanału zainstalowana jest platforma, na której zamontowana jest pompa hydrauliczna. Natychmiast zainstalowany i silnik. Wszystkie elementy układu hydraulicznego połączone są ze sobą za pomocą węży wysokociśnieniowych. Gdy pompa pompuje ciśnienie, olej naciska na wewnętrzny tłok cylindra hydraulicznego, a jego pręt zostanie wyciśnięty z obudowy. Tworzy to poziomy ruch translacyjny.

Płyta jest przymocowana do końca pręta rozłupującego drewno, który będzie działał jako popychacz. Ustawiając kłód z powierzchnią czołową na tłoku, a drugą na tasak, w ruchu do przodu nastąpi cięcie klinu na ostrym brzegu tasaka. Innymi słowy, zasada działania domowego drwala polega na tym, że jedna jego część popycha kłody na drugą maszynę do cięcia. W takim przypadku klin powinien leżeć poziomo i być wycięty na kolbie.

Należy zauważyć, że domowy łupacz do drewna tego typu nie jest najłatwiejszym rozwiązaniem. Jego konstrukcja jest dość skomplikowana. W tym miejscu należy znać schemat podłączenia węża, aby prawidłowo wyregulować ciśnienie w układzie hydraulicznym, aby prawidłowo wybrać silnik pompy hydraulicznej. Dlatego ta jednostka do zbierania drewna jest zwykle montowana przez rzemieślników, jest poza siłą zwykłego człowieka na ulicy.

Ten projekt można zmodyfikować, zastępując złożony układ hydrauliczny układem mechanicznym. To wymaga przekładni zębatkowej, jak pokazano na powyższym zdjęciu. Po obróceniu koła zębatego zębatka porusza się. Oznacza to, że ruch obrotowy zmienia się w ruch translacyjny. Koło jest umieszczone na wale reduktora, szyna jest przymocowana do pręta urządzenia dociskowego. Reduktor jest podłączony do silnika. Taki łupkarz do drewna jest łatwiejszy w obsłudze i konserwacji. Co więcej, jest łatwiejszy w montażu i nie ma w nim żadnych złożonych węzłów.

Drugi model domowego drwala

Jest to najprostsza opcja, ponieważ nie ma złożonych szczegółów. Tutaj ważne jest wykonanie stożka, na którym cięta jest gwintowana nić. Umożliwia on ciągnięcie wycinanego drewna bez wysiłku ze strony producenta. Nawiasem mówiąc, takie stożki do łuparek do drewna są obecnie sprzedawane w niektórych sklepach internetowych. Jest więc okazja, aby go nie wytwarzać, ale kupić w gotowej formie.

Schemat montażu rębaka typu śrubowego własnymi rękami (rysunki, zdjęcia i instrukcje są wskazane poniżej) jest bardzo prosty. Istnieje kilka opcji znacznie różniących się od siebie. Najprostszym sposobem jest zamocowanie nabytego stożka na wale silnika elektrycznego. Jak widać na zdjęciu, w jego konstrukcji są wkręty montażowe wkręcone w rowek wpustu silnika. To przez śruby, a moment obrotowy jest przekazywany do działającego ciała. W kierunku wzdłużnym stożek nie porusza się, ponieważ będzie wspierany przez wycięty klin.

Aby jednak rozgałęźnik działał, konieczne jest przestrzeganie podstawowych parametrów silnika elektrycznego:

 • Po pierwsze, musi być wystarczająco potężny. Minimalny współczynnik mocy wynosi 4 kW.
 • Po drugie, prędkość obrotowa nie powinna być duża, ponieważ moment obrotowy jest ogromnym obciążeniem. Dlatego zaleca się wybór silników do przecinarki do drewna z prędkością mniejszą niż 1000 obr / min.

Drugim wariantem noża do drewna typu śrubowego z silnikiem elektrycznym (wykonanym samodzielnie przez siebie) jest konstrukcja zawierająca reduktor. Jest to urządzenie, które zwiększa moc instalacji, dzięki czemu może korzystać z silników o małej mocy. Na przykład ze starej pralki. Schemat składania tego rozdzielacza drewna jest dobrze zilustrowany na poniższym zdjęciu.

Aby wykonać łuparkę do drewna własnymi rękami, używając reduktora, będziesz potrzebować kilku dodatkowych szczegółów. Mianowicie:

 • Dwa łożyska.
 • Jeden lub dwa przypadki dla nich.
 • Półsprzęg, jeżeli skrzynia biegów i połączenia silnika są wykonane bezpośrednio. Lub elementy pośrednie, takie jak paski, łańcuch.
 • Mocna rama, na której zostaną zainstalowane i naprawione wszystkie części i elementy instalacji zrębków.

Ta własna konstrukcja jest jednak bardziej skomplikowana niż poprzednia konstrukcja, jest stabilna, trwała i niezawodna w działaniu. Jest bardzo ważne, aby dokładnie zebrać wszystkie węzły razem, obserwując wyrównanie układu obracających się elementów. Na przykład: wałki silnika i skrzyni biegów, wał wyjściowy reduktora i wał, na którym zamontowany jest stożek.

Jako modyfikację modelu opisanego powyżej, istnieje uproszczona wersja rozdzielacza do drewna, w której nie ma przekładni jako części składowej instalacji zrębowej. Używane są dwa koła pasowe o różnych średnicach. Koło pasowe o mniejszej średnicy jest zamontowane na silniku elektrycznym, a wał organu roboczego jest większy. Im większa różnica w wielkości kół pasowych, tym większa moc rozłupywarki i mniejsza prędkość obrotowa. Na przykład, jeśli prędkość silnika wynosi 1500 obr./min, wówczas ustawienie koła pasowego na wale narzędzia roboczego jest dwa razy większe niż w silniku, zapewnia się, że prędkość obrotowa stożka będzie wynosić 750 obr./min. W tym samym czasie moc elektrowni wzrasta o 30%.

Cechy samodzielnie wykonanych drewnianych łuparek

Jak widać, nie jest trudno zrobić łuparkę do drewna. Ale trzeba zrozumieć, że ten domowy sprzęt jest narażony na dość duże obciążenia. Dlatego taki element, jak ramka, musi mieć szczególną uwagę. Musi być wykonany z profili metalowych, musi być mocny i niezawodny.

Zasadniczo połączenia w konstrukcji są spawane elektrycznie. Rzadko na śruby. Ale jeśli producent nie posiada umiejętności posiadania spawania elektrycznego, to połączenie śrubowe jest jedyne możliwe. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie każdego elementu pod złączem i prawidłowe wywiercenie otworów montażowych.

Jeśli rozdzielacz do drewna jest montowany własnymi rękami za pomocą łożysk, wówczas nie jest konieczne wykonywanie domowych obudów w celu ich zamocowania. Lepiej jest kupić gotowe części do sadzenia stali lub żeliwa, możesz z drugiej ręki. Zasadniczo można zamówić to urządzenie do zwijarki, ale to znowu jest to ten sam koszt, co w przypadku zakupu gotowych.

Teraz już wiesz, jak rozłupać drewno własnymi rękami. Ktoś pomyśli, że jest to skomplikowana konstrukcja, ale wielu letnich mieszkańców już dawno temu nabyło własne maszyny do cięcia drewna wykonane niezależnie bez pomocy specjalistów.

ul. Bolshaya Dorogomilovskaya, 10

Autostrada Dmitrovskoe, 163a, budynek 1, -1 piętro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + = 12