Węzeł domieszki

Węzeł domieszki

Mieszanie węzłów własnymi rękami. Zespół mieszający pompę: zasada działania

Tak zwane ciepłe podłogi doskonale sprawdziły się jako system do ogrzewania domów prywatnych. Często można znaleźć mieszkania, w których tylko kilka pokoi jest ogrzewanych w ten sposób. Jednak coraz większa popularność zyskuje tendencję do ogrzania całego domu ciepłymi podłogami. Można również znaleźć kombinowane opcje ogrzewania - ciepłe podłogi i konwencjonalne grzejniki.

System ogrzewania, który dostarcza ciepłe podłogi, zwykle ma temperaturę około osiemdziesięciu stopni Celsjusza. W przypadku ciepłych podłóg temperatura ta jest niedopuszczalna, ponieważ może prowadzić do zepsucia podłóg i elementów wnętrza, a ludzie będą czuć się niekomfortowo w takim pomieszczeniu. W przypadku takich systemów wybiera się temperaturę nie większą niż 40 stopni. Dlatego też zapewniają jednostkę mieszającą Valtec. Poniżej rozważymy wszystkie szczegóły na jego temat.

Czy muszę zainstalować taki węzeł?

Zobaczmy, jak przebiega przeciętny system grzewczy. Składa się z następujących elementów:

 • Kocioł grzewczy.
 • Nośnik ciepła.
 • Obwód wysokotemperaturowy.
 • Wymagana liczba obwodów do ciepłych podłóg.

Jak wspomniano powyżej, kocioł ogrzewa chłodziwo do temperatury 80-90 ° C, a temperatura samej podłogi nie powinna przekraczać wartości trzydziestu stopni. Biorąc pod uwagę wysokość jastrychu oraz fakt, że podłoga jest wyposażona w wykładzinę podłogową, okazuje się, że temperatura płynu chłodzącego krążącego w rurach może wynosić do 55 stopni.

Odpowiednio, można to osiągnąć przez połączenie konturu ciepłej podłogi z obwodem zewnętrznym za pomocą zespołu mieszającego pompy (w tym Valtec). Należy dodać, że nie są one dozwolone w systemie ciepłych podłóg, gdy instalacja nie nagrzewa cieczy zbyt gorącej, a także jeśli system grzewczy jest zbudowany bez użycia obwodów o wysokiej temperaturze.

Sposób działania agregatu pompowego w przypadku ciepłych podłóg

Przeanalizujemy zasadę działania tego elementu, przeznaczoną dla systemów ciepłych podłóg. Pominiemy proces ogrzewania chłodziwa przez kocioł i przejdziemy bezpośrednio do interesującego nas etapu. Podgrzewana ciecz jest wybierana do kolektora ciepłych podłóg, a ze względu na obecność specjalnego zaworu bezpieczeństwa zatrzymuje się w przypadku zbyt wysokiej temperatury. Powstaje ciśnienie, które prowadzi do otwarcia klapy, która pozwala chłodzonej cieczy wypływać z obwodu wstecznego (co oznacza ochłodzoną ciecz, która przeszła przez cały kontur). Zawór zamyka się w czasie, gdy temperatura wody w zbiorniku staje się korzystna dla układu.

Przyjrzymy się bardziej szczegółowo kolektorowi, który zapewnia optymalną temperaturę w ciepłych podłogach i utrzymuje wymagane ciśnienie do cyrkulacji chłodziwa. Jego główne części to:

 • Zawór bezpieczeństwa, o którym wspomniano powyżej. Jest przeznaczony do mieszania w przypadku, gdy woda w kolektorze jest niedopuszczalnie gorąca.
 • Pompa cyrkulacyjna, która utrzymuje ciśnienie wody, tworząc warunki dla równomiernego nagrzewania podłogi.

Ponadto jednostka kolektora może mieć inne elementy pomocnicze, takie jak obejście (urządzenie zaprojektowane w celu ochrony przed przeciążeniami), różne zawory i nawiewy powietrza.

Jest absolutnie pewne, że mieszalnik jest montowany do konturu ciepłych podłóg, jednak nie jest tak jednoznaczny w miejscu instalacji. Może być umieszczony w kotłowni lub bezpośrednio w ogrzewanym pomieszczeniu. Jednostki mieszające są rozróżniane za pomocą zaworów, które są w nich używane. Najczęściej spotykane są dwukierunkowe i trzybiegowe.

Takie zawory są nazywane podajnikami. Konstrukcja tego elementu obejmuje czujnik płynu, który sprawdza dostarczane chłodziwo. Jeśli staje się to konieczne, przestaje dostarczać gorący nośnik z urządzenia.

W rezultacie mieszanina jest zasilana w sposób ciągły wodą z obwodu powrotnego. Gdy ta ciecz wystarczająco się ochłodzi, część gorącego płynu chłodzącego dodaje się za pomocą zaworu. Na podstawie takich informacji można założyć, że system z takimi zaworami nigdy się nie przegrzeje, a ciepła podłoga będzie służyć przez długi czas. Niewątpliwą zaletą jest również płynna regulacja, ponieważ zawór ma małą pojemność.

Wielu ekspertów wybiera na korzyść zawory dwukierunkowe podczas instalowania zespołu mieszającego. Należy jednak zauważyć, że do ich zastosowania konieczne jest spełnienie jednego warunku - powierzchnia ogrzewanego pomieszczenia nie powinna przekraczać 200 metrów kwadratowych. m.

Ten typ elementu różni się tym, że jednocześnie jest zarówno zaworem obejściowym, jak i obejściowym. W zaworach trójdrogowych mieszany jest gorący płyn chłodzący i ciecz z obwodu powrotnego. Między kanałem zasilającym a powrotem znajduje się również tłumik. Jego położenie, odpowiednio, reguluje dopływ chłodziwa.

Ten rodzaj połączenia jest uniwersalny, ma zastosowanie do dużych systemów (schemat jednostki mieszania z dużą liczbą obwodów). Jednak nie bez wad. Zdarzają się przypadki, gdy termostat daje sygnał do otwarcia zaworu, a zatem woda jest dostarczana do kolektora w temperaturze do 90 stopni. Jak wspomniano powyżej, taka temperatura, wraz z ostrymi skokami, może prowadzić do pęknięcia, a mianowicie do faktu, że rury pękną.

Inną wadą jest duża przepustowość. Fakt ten może prowadzić do dramatycznej zmiany temperatury nawet przy niewielkim przesunięciu zaworu.

Takie urządzenia są niezbędne w systemie do automatycznej regulacji chłodziwa w zależności od warunków pogodowych. Na przykład, gdy ulica jest zimna, wysyłany jest sygnał, aby podnieść temperaturę płynu chłodzącego, aw przypadku ocieplenia czujnik informuje system, że można obniżyć temperaturę podłogi.

Konstrukcja zaworu oznacza obrót o 90 stopni. Specjalny kontroler dzieli te 90 stopni na 20 sekcji i monitoruje warunki pogodowe za oknem. Jeśli temperatura nośnika nie odpowiada warunkom pogodowym, zawór obraca się o wymaganą liczbę podziałów. Oczywiście, te manipulacje mogą być wykonywane niezależnie, ale jest to bardzo niewygodne.

Rozważ najbardziej popularne schematy węzłów węzłów. Należy powiedzieć, że istnieje zapotrzebowanie na termostaty, czujniki przepływu i zawory dla każdego z kolektorów.

Agregat mieszający Valtek jest przeznaczony do pojedynczego obiegu. Średnia powierzchnia wynosi 20 metrów kwadratowych. m.

 1. Zawór mieszający.
 2. Smoczek od 1 do 3 kwartałów.
 3. Pompa cyrkulacyjna.
 4. Smoczek 1-1 / 2 cala.
 5. Zawór kulowy ½ cala (W / wy).
 6. Złącze 16-1 / 2 cala.
 7. Futorka na 3/4 cala-1/2 cala.
 8. Pół cala baryłki.
 9. Półcalowy trójnik.
 10. Zawór kulowy 1/2 cala (wyjście / wyjście).

Jednostka mieszająca Valtek z jednym obwodem i automatyczną regulacją

1. Zawór mieszający.

2, 16. Futura 1-1 / 2 cali.

4,7,11,21. Złącze 16-1 / 2 cali (męskie).

5,6,12,22. Rura metalowo-plastikowa.

9. Smoczek 1-1 / 2 cala.

10. Tee ½ cala.

13. Głowica termiczna z czujnikiem zdalnym.

14. Nypel 1 cal.

15. Nakrętki nakrętki pompy 1 cal.

18. Pompa krąży.

19. Przedłużka ½ ", 100 mm.

20. Czujnik głowicy termicznej.

Jednostka mieszająca "Valtek9raquo; z automatyczną regulacją, zapewniającą od dwóch do czterech konturów ciepłych podłóg. Obszar ogrzewania - od dwudziestu do sześćdziesięciu kwadratowych. m.

1. Czujnik zdalny na głowicy termicznej.

2. Zawór mieszający.

3. Kran ma 3/4 cala.

4. Kontrakty futures na 1-3 / 4.

5. Tee 1 cal.

6. Nypel 1 cal.

7. Pompa krąży.

8. Zawór zaworu na kolektorze 1-1 / 2 cala.

9. Zakryj zatyczkę od zewnątrz. wątek 1 cal.

10. Kolektor kompletny z dźwigami 1-1 / 2 cala.

11. Złącze do podłączenia rury i rozdzielacza 16-1 / 2 cali.

12. Rura metalowo-plastikowa.

13. Nakrętki nakrętki pompy.

14. Czujnik głowicy termicznej.

Rozważmy kilka elementów, dzięki którym można uzupełnić program:

 • Zawór równoważący obiegu wtórnego, który umożliwia regulację ciepłej i zimnej wody z obwodu powrotnego. Zawór obraca się sześciokątem. Aby niezawodnie go naprawić i zapobiec przemieszczeniu, jest on montowany za pomocą śruby zaciskowej. Należy zauważyć, że w większości przypadków ma skalę do pomiaru natężenia przepływu.
 • Zawór odcinający obiegu chłodnicy, realizujący funkcje równoważenia. Konieczne jest podłączenie węzła z innymi częściami systemu grzewczego. Aby go obrócić, potrzebujesz również sześciokąta.
 • Zawór obejściowy. Rodzaj bezpiecznika, który chroni pompę cyrkulacyjną przy braku przepływającej przez nią wody. Jego działanie następuje po zmniejszeniu ciśnienia w systemie do pewnej wartości.

Rozważmy, jako schemat połączenia jednostek mieszających

Należy zauważyć, że schematy różnią się zasadą systemu ogrzewania, istnieją pojedyncze rury i dwie rury. Załóżmy, że istnieje system jednorurowy, w którym to przypadku urządzenie obejściowe musi być stale otwarte. Konieczne jest zapewnienie, aby pewna ilość gorącego płynu chłodzącego miała możliwość podejścia do grzejników. Jeśli występuje system dwururowy, urządzenie obejścia zostanie trwale zamknięte, ponieważ nie ma potrzeby jego działania.

Mała uwaga: grupa kolektorów nie musi być ustawiona do konturu z grzejnikami. W końcu, jeśli wziąć pod uwagę, że ogrzewany dom o małych wymiarach, temperatura płynu chłodzącego nie będzie miała czasu, aby spaść podczas ruchu przez rury. Dlatego zespół kolektora można również zainstalować w przeciwnym kierunku niż obwód grzejnika.

Oczywiście nie możesz cierpieć, podnosząc węzeł mikstowy własnymi rękami i kupując gotowy produkt. Wszakże takie zadanie będzie wymagało dokładnej analizy różnych schematów pracy. Gotowe węzły można łatwo znaleźć w sklepach budowlanych, na przykład w jednostce mieszania Combimix firmy Valtec. Musimy jednak przygotować się na to, że cena prawdopodobnie nie przyniesie zadowolenia kupującemu. Chociaż cena ta jest uzasadniona: zakup gotowego węzła pomoże uratować konsumenta przed błędami w obliczeniach, montażu i instalacji.

Powiedz kilka słów o najpopularniejszym producencie w Rosji jednostek mieszających - włoskiej firmie Valtec. Zestaw składający się z urządzenia mieszającego i pompy kosztuje około piętnastu tysięcy rubli. Amerykański odpowiednik producenta Watts Isotherm będzie kosztować mniej więcej tyle samo. Ci, którzy nie boją się trudności i mają wolny czas, mogą próbować zestawiać węzeł miksujący własnymi rękami z różnych części.

Po zakończeniu prac montażowych konieczne jest połączenie węzła mieszanki z konturami. Doskonałymi asystentami w tym przypadku będą specjalne okucia i adaptery. Bardzo ważne jest, aby wykonać balansowanie systemu przed pierwszym uruchomieniem.

Tak więc, dowiedzieliśmy się, w jaki sposób została wykonana instalacja jednostki mieszającej i co ten element reprezentuje. Zauważ, że są takie elementy rzędu 13-16 tysięcy rubli.

Mieszacz do ciepłej podłogi własnymi rękami

System z ogrzewaną wodą podłogą idealnie nadaje się do ogrzewania domów prywatnych, domków wiejskich, nawet do mieszkań w domach wielopiętrowych, choć rzadko jest używany w tym ostatnim. Jego aranżacja wymaga ścisłego przestrzegania technologii, która zagwarantuje trwałość, niezawodność i wydajność. Na przykład należy zwrócić szczególną uwagę na jednostkę mieszającą, która zapewnia idealną temperaturę do napełniania przewodów.

W tym artykule powiemy Ci, jak zrobić węzeł ciepłej podłogi własnymi rękami. Szczegółowy opis krok po kroku będzie przydatny zarówno początkującym mistrzom, jak i tym, którzy zdecydowali się samodzielnie wykonać wszystkie prace instalacyjne.

Stosuje się go tylko w systemach wodnych, które często mają następującą strukturę:

 • kocioł do ogrzewania;
 • chłodziwo (to jest woda);
 • Kontury, którymi krąży płyn chłodzący.

Kocioł podgrzewa wodę do temperatury 75 stopni, a nawet wyższej, a dla obwodu temperatura nie powinna przekraczać 35-40 ° C, a najlepiej nawet mniejszej - około 31-32 ° C.

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę grubość jastrychu betonowego - jeśli jest dość gruby, wtedy chłodziwo może osiągnąć nawet 55 ° C.

Aby zapewnić normalną temperaturę, pomiędzy obiegiem a kotłem występuje mieszanina, która rozcieńcza wodę.

Jaki jest system domieszek i z czego jest on złożony?

Oczywiście, jeśli używasz kotła tylko dla tego systemu, możesz najpierw zainstalować na nim wymagany poziom ogrzewania i odmówić domieszki. W większości przypadków kotły są również używane do ogrzewania konwencjonalnego, a po prostu do podgrzewania wody używanej do celów domowych i higienicznych.

Montując agregat pompujący ciepłą podłogę własnymi rękami, ważne jest, aby reprezentować wszystkie cechy jego pracy, co pozwoli uniknąć pomyłek i niedokładności. Tak więc istota jego pracy jest następująca:

 • woda z kotła zatrzymuje się w kolektorze - jeśli jest za gorąco, opóźnia się przez specjalnie zaprojektowany zawór;
 • pod ciśnieniem otwiera się następna przesłona, która dodaje zimną ciecz z rury powrotnej;
 • Po normalizacji temperatury pierwszy zawór otwiera się i przepuszcza chłodziwo.

To urządzenie składa się z kilku części:

 • zawór, który uruchamia się, gdy woda jest nadmiernie gorąca;
 • Specjalna pompa, której zadaniem jest zwiększenie ciśnienia w rurach i zapewnienie równomiernego ogrzewania;
 • Specjalne urządzenie zwane bypass, zaprojektowane w celu ochrony ciepłej podłogi przed możliwymi przeciążeniami.

Domieszkę należy zamontować bezpośrednio przed konturem systemu, ale można ją zamocować w dowolnej części domu:

 • w pokoju ogrzewasz;
 • w tej części domu, w której znajduje się kocioł wodny;
 • w każdej innej części domu, gdzie zapewniona jest specjalna szafa na sprzęt.

Różnorodność węzłów w zależności od zastosowanych zaworów

Jednostka mieszająca musi być zawsze montowana do konturu podłogi, ale punkt mocowania może się bardzo różnić - od miejsca w pomieszczeniu, w którym znajduje się system, do oddzielnego pomieszczenia, na przykład kotłowni.

Te części mają inną nazwę - zawór dwukierunkowy. Jego konstrukcja zapewnia specjalną głowicę termiczną, której celem jest monitorowanie temperatury wody i, w razie potrzeby, zaprzestanie jej podawania.

Aby rozcieńczyć, weź płyn z rurki powrotnej, czyli tej, która była już w układzie i ostygła.

To eliminuje pokrycie podłogowe z przegrzania. Ponadto automatyczne sterowanie systemem odbywa się tak płynnie, jak to tylko możliwe, co zabezpiecza obwód przed przeciążeniami i uderzeniami hydraulicznymi.

Zawory zasilające są idealne do pomieszczeń o powierzchni nie większej niż dwieście metrów kwadratowych.

Ten typ sprzętu łączy w sobie właściwości tradycyjnego zaworu zwrotnego, jak również wspomniane powyżej obejście.

W części wewnętrznej znajduje się specjalna klapa, umieszczona bezpośrednio między rurą zasilającą i zapewniająca przepływ powrotny chłodziwa. W zależności od położenia, w którym klapa zostanie umieszczona, określana jest również objętość przepuszczanej cieczy.

Ten typ jest uniwersalny, może być stosowany na małym obszarze, a także w dużych pomieszczeniach, w których stosuje się kilka konturów.

Jednak taki wariant ma pewne wady. Na przykład zdarzały się przypadki, gdy z powodu odczytów termostatu klapa nagle otworzyła się całkowicie, co doprowadziło do pobrania zbyt gorącej wody. Ma to zły wpływ na działanie systemu, a ponadto gwałtowna zmiana ciśnienia prędzej czy później spowoduje pęknięcia w rurach.

Próbka mieszarki na zaworze trójdrożnym:

Należy zauważyć, że każdy typ kolektorów wyprodukowanych przez jednego lub innego producenta ma swoje własne dodatkowe produkty, takie jak specjalistyczne zawory, specjalne czujniki termiczne i tym podobne.

Schemat miksera na zdjęciu

Oczywiście może to zależeć od schematu mieszania ciepłej podłogi, którą zdecydowałeś zainstalować własnymi rękami.

W szczególności mieszanie można prowadzić bezpośrednio przed samym kolektorem lub w każdym osobnym odgałęzieniu. Opcje instalacji miksera mogą być następujące:

 • Domieszka do obiegu w pokoju nie przekracza 20 metrów kwadratowych;
 • domieszka jest automatycznie dostosowywana;
 • Mikser do umieszczania od 20 do 60 kwadratów, zaprojektowany dla dwóch, trzech lub nawet czterech obwodów grzewczych;
 • samodzielna szafka zaprojektowana do wyposażenia systemu ogrzewania pomieszczeń do 150 metrów kwadratowych.

Są to najpopularniejsze typy instalacji. W każdym oddzielnym przypadku produkty zostaną dostarczone wraz ze szczegółowymi instrukcjami dotyczącymi sposobu instalacji.

Oprócz szczegółów opisanych powyżej można dodatkowo zainstalować inne niezbędne elementy do pełnej funkcji.

 1. Zawór równoważący - służy do regulacji objętości mieszania wody. Aby obrócić zawór zaworu, użyj zwykłego klucza imbusowego. Aby zapobiec przypadkowemu przemieszczeniu, konieczna jest specjalna śruba mocująca. Zazwyczaj taki zawór ma również skalę pokazującą objętość przepuszczanego płynu.
 2. Inny zawór równoważący, ale zawór odcinający, stosowany w obwodzie grzejnika - pozwala na kontakt miksu z innymi jednostkami grzewczymi. Aby go obrócić, używany jest standardowy klucz sześciokątny.
 3. Zawór obejściowy - ta część pełni rolę specjalnego bezpiecznika, który zapobiega sytuacji, w której ciecz może zostać wysłana poza pompę.

Specyficzne schematy mogą się różnić, ponieważ ogrzewanie jest inne - za pomocą jednej lub dwóch rur. Tak więc w pierwszym przypadku obejście musi zawsze znajdować się w pozycji otwartej, co gwarantuje stały przepływ gorącego płynu chłodzącego. W drugim przypadku bypass znajduje się w pozycji zamkniętej, ponieważ nie ma sensu w ciągłym przepływie.

Przykład szafy kolektorów do podłączenia do 12 obwodów TP:

Naturalnie zalecamy kupowanie tylko wysokiej jakości sprzętu sprawdzonych, znanych producentów. To będzie stanowić gwarancję jego trwałości, niezawodności, ochrony przed wyciekami i efektywnego ogrzewania pomieszczeń.

Aby podłączyć urządzenie mieszające do systemu, stosowane są okucia specjalnie zaprojektowane do tego celu. Naprawienie ich nie jest tak trudne.

Jak widać, mieszalnik jest niezwykle ważny w systemie ogrzewania wody "Ciepłe piętro". Pozwala na zapewnienie wymaganej temperatury w obwodach i ochronę przed przedwczesnym uszkodzeniem.

Jeśli podczas instalacji postępujesz zgodnie z instrukcjami dołączonymi do urządzenia, nie będziesz mieć problemów z instalacją i późniejszą obsługą systemu!

Jak poprawnie obliczyć węzeł miksujący - wideo:

Po raz drugi jeżdżę do Phoenix-elegancko. Nie rozumiem, dlaczego taka destylacja w wysokiej temperaturze? Ogień.

 • 01.01.2018 »Jak ocieplić ścianę w mieszkaniu od wewnątrz

  Na płytach PIR ma sens, jeśli potrzebujesz prywatnego domu, aby szybko zamknąć izolację termiczną. Nie pachnie, nie.

 • 01.01.2018 »Najlepsze domowe urządzenie - jak wybierać iz czego

  Cześć. Każdego roku urządzenia są ulepszane, rany dziecięce są eliminowane, radzimy.

 • 01.01.2018 »Najlepsze domowe urządzenie - jak wybierać iz czego

  Przydatny artykuł. Jeśli chcesz poznać moją opinię, podzielę się nią. Ja też robię swoje domowe warzenie.

 • 01.01.2018 »Self-made device Domovenok

  Domovyanok 1 był moim pierwszym bimberem. Kupiłem go w nieświadomości reklamy. .

 • Mieszacz do ciepłej podłogi własnymi rękami

  System ciepłych podłóg jest bardzo szeroko wykorzystywany do ogrzewania prywatnych domów wiejskich. Niektórzy właściciele ogrzewają pokój osobno ciepłą wodą, podczas gdy inni instalują ciepłe podłogi w całym domu.

  Czasami ogrzewanie ciepłymi podłogami jest połączone z prostymi grzejnikami, które wymagają znacznie więcej ciepłej wody do pracy. Aby to zapewnić, należy wykonać węzeł ciepłej mieszanki podłogowej. Co to jest i jak zrobić węzeł noża własnymi rękami, powiemy ci w tym artykule.

  Zasada działania ciepłego systemu ogrzewania podłogowego

  Warto zauważyć, że mieszalnik do ciepłych podłóg może być używany tylko w połączeniu z systemem podgrzewania wody i tylko tak. System grzewczy, który działa za pomocą mieszalnika z ciepłą podłogą, zawiera następujące elementy:

  • wysokiej jakości warstwa hydroizolacyjna;
  • podstawa dna wodnego, czyli płyta betonowa;
  • kocioł grzewczy;
  • podgrzewanie chłodziwa;
  • obwód wysokotemperaturowy do chłodnicy;
  • kontury dla ciepłych podłóg.

  Według norm sanitarnych, temperatura powierzchni ciepłej podłogi nie powinien przekraczać znaku w temperaturze 31 stopni, a kocioł jest w stanie przegrzać wilgoć do prawie 100 stopni.

  Ale jeśli weźmiesz pod uwagę grubość jastrychu i powłoki, temperatura w rurze nie przekroczy wartości około 30 stopni. W tym celu kontury ciepłych podłóg nie są połączone bezpośrednio ze źródłem ogrzewania, ale za pomocą zespołu mieszającego.

  Nie ma potrzeby instalowania urządzenia ugniatającego, jeśli źródło ciepła nie przegrzewa się, a ty nie aplikujesz obwody o wysokiej temperaturze. We wszystkich innych przypadkach zaleca się zainstalowanie ciepłej podłogi pod podłogą, kupując ją w gotowej formie lub własnymi rękami.

  Osobliwości pracy podsekcji ciepłej podłogi

  Ogrzewany kolektor podłogowy odbiera podgrzewany płyn i zatrzymuje się za pomocą specjalnego zaworu, jeśli jego temperatura przekracza dopuszczalną normę.

  Pod presją przepustnica jest aktywowana i dostarcza płyn w schłodzonej postaci po przejściu przez kontur. Gdy temperatura wody jest normalna, zawór powraca do pierwotnej pozycji.

  Czasami węzeł kolektora nie tylko jest w stanie utrzymać pożądany poziom temperatury, ale także zwiększa ciśnienie w obwodzie w celu poprawy cyrkulacji wilgoci. Zespół mieszający obejmuje takie części:

  1. Zawór bezpieczeństwa zawierający mieszanie przy zbyt wysokiej temperaturze wody.
  2. Pompa cyrkulacyjna do zwiększenia ciśnienia i równomiernego podgrzewania wody.
  3. Obejście (nie we wszystkich jednostkach mieszających jest potrzebne), co chroni przed przeciążeniami.
  4. Zawory wyzwalające i urządzenia odciągowe mogą być również włączone do zespołu mieszacza.

  Zespół mieszający do ciepłej podłogi może różnić się w zależności od wymagań. Jednak zawsze należy go montować do konturu podłogi, gdzie miejsce elementów złącznych jest różne:

  • sam pokój;
  • kotłownia;
  • Szafa kolekcjonerska;
  • inny pokój lub pokój.

  Zawory do jednostek mieszających

  Jednostki mieszające różnią się od siebie, w zależności od zastosowania zaworów różnych typów. Najczęściej stosowanymi zaworami są zawory dwu- i trójdrogowe.

  Rozważ cechy pierwszego i drugiego.

  Zawór dwudrożny (zasilający). Zawór ten jest wyposażony w głowicę termiczną z czujnikiem wilgoci, który stale ją sprawdza i, w razie potrzeby, odcina dopływ gorącej wody ze źródła ogrzewania.

  W rezultacie uzdatniona woda dostaje się do urządzenia mieszającego, a jeśli uda jej się ochłodzić, automatycznie rozcieńcza się bardziej. Dzięki temu ciepła podłoga nie przegrzewa się i może być używana przez dłuższy czas. Przepustowość zaworu jest niewielka, dostosowanie jest powolne bez zauważalnych różnic.

  Głównie do samodzielnego montażu, mistrzowie wybierają ten zawór, można go wykorzystać do ogrzania obszaru o maksymalnej wartości 200 kwadratów.

  Zawór trójdrożny za węzeł. Zawór ten łączy charakterystykę zaworu obejściowego i zaworu obejściowego równoważenia. Miesza się wewnątrz gorącego płynu chłodzącego i schłodzonej przetworzonej cieczy. Czasami takie zawory są wyposażone w serwonapędy zdolne do sterowania regulatorami meteorologicznymi i urządzeniami termostatycznymi.

  Z wnętrza zaworu znajduje się klapa, umieszczona pomiędzy rurami doprowadzającymi wodę i powrotną. Dostosowując swoją pozycję, możesz zmień stosunek ilościowy dostarczonej cieczy.

  Ten zawór jest uniwersalny, doskonały do ​​dużych systemów z wieloma obwodami i sterownikami meteorolo- gicznymi.

  Ale ich zastosowanie ma swoje wady, w szczególności:

  • na sygnał z termostatu, zawory mogą całkowicie otworzyć się i wpuścić do przegrzanej wody, co niekorzystnie wpłynie na funkcjonowanie ciepłej podłogi, dopóki nie może po prostu pęknąć pod ciśnieniem;
  • ogromna wydajność przepływu, dzięki której temperatura może gwałtownie wzrosnąć nawet przy niewielkim przesunięciu zaworu.

  Bardzo często ciepłe podłogi są wyposażone w specjalne czujniki uliczne, które automatycznie dostosowują swoją temperaturę w zależności od warunków pogodowych. W szczególności, jeśli ulica jest zimna, temperatura podłogi zaczyna automatycznie wzrastać.

  Działa to tak: zawór obraca się maksymalnie o 90 stopni. Sterownik dzieli je na 20 segmentów po 4,5 stopnia i sprawdza dostarczoną temperaturę co 20 sekund. Jeżeli rzeczywista temperatura nie odpowiada optymalnej temperaturze, zawór obraca się o 1 podziałkę. Również niektóre czujniki ograniczyć dopływ wody pod nieobecność ludzi w domu.

  Oczywiście można to zrobić ręcznie i za każdym razem przekręcić zawór, ale trudno będzie ustawić optymalny tryb ogrzewania.

  Schematy mieszania różnych typów

  Schemat węzłów zależy od grupy kolektorów, w każdym przypadku potrzebna jest różna liczba elementów, a same elementy mogą się różnić w schematach. Na przykład schemat połączenia jednego kondygnacji podłogowej będzie obejmował takie urządzenia:

  1. Zawór.
  2. Adapter.
  3. Pompa cyrkulacyjna z nakrętkami.
  4. Zawory kulowe.
  5. Złącze z gwintem wewnętrznym.
  6. Futurka.
  7. Beczka.
  8. Tee.

  A do połączenia z automatyczną regulacją będziesz potrzebował:

  • zawór mieszający;
  • futurka;
  • "Amerykański";
  • rura metalowo-plastikowa;
  • złącze z gwintem wewnętrznym;
  • sutek;
  • głowica termiczna;
  • nakrętki złączkowe do pompy;
  • pompa obiegowa;
  • przedłużacz;
  • kolano;
  • czujnik głowicy termicznej.

  Aby podłączyć kilka obwodów jednocześnie, mikser musi składać się z następujących elementów:

  • Głowica termiczna z czujnikiem.
  • Zawór.
  • Futurka.
  • Sutek.
  • Pompa.
  • Kolektor z zaworami.
  • Wtyczka, wyposażona w gwint zewnętrzny.
  • Kolektor z zaworami kulowymi.
  • Przystawka do podłączenia kolektora do rury.
  • Czujnik.
  • Składane nakrętki.

  Obwód szafy kolektora składa się z jednostki domieszki, grupy kolektora, osadu i Euroconu. Może również zawierać elementy pomocnicze.

  Zawór równoważący dla drugiej obudowy, która reguluje stosunek zasilania zimnej i gorącej wody z przepływu powrotnego. Zawór jest obracany za pomocą sześcianu i przypadkowo nie można go usunąć, jest on mocowany za pomocą śrub zaciskowych.

  Zawór odcinający Obwód chłodnicy służy jako ogniwo łączące jednostkę mieszającą z innymi częściami systemu. Obrócone również sześciokątem;

  Zawór obejściowy - pełni rolę bezpiecznika chroniącego pompę przed takim trybem, w którym nie ma przepływu cieczy. Zawór działa, gdy ciśnienie spada do pożądanego poziomu.

  Schemat węzłów może się różnić w zależności od rodzaju ogrzewania. W przypadku jednorurowego systemu grzewczego obejście powinno być stale otwarte, aby gorąca woda częściowo przepłynęła do grzejników. W systemie dwururowym musi być cały czas zamknięty.

  Gotowy system i jego funkcje

  Jeśli zbierzesz węzeł własnymi rękami i poty nad schematami, których nie chcesz, możesz złożyć system ogrzewania w gotowej formie w dowolnym supermarkecie budowlanym.

  Oczywiście nie będą one tanie, ale uratujesz się od możliwych konsekwencji, jeśli zebrałeś węzeł własnymi rękami, dokonałeś nieprawidłowych obliczeń lub nie zrozumiałeś celu każdego elementu.

  Jeden najbardziej znanych marek Jest urządzeniem mieszającym do ciepłej podłogi z pompą Valtec (Włochy). Jego koszt to około 15 tysięcy rubli. W przybliżeniu taka sama liczba to amerykański odpowiednik Watts Isotherm. Jeśli nie chcesz wydawać takich pieniędzy, zbierz niezbędne dane i zbierz urządzenie samodzielnie.

  Pamiętaj, że po samoorganizacji konstrukcji należy go podłączyć do obwodów za pomocą łączników do mocowania. Następnie produkuj równoważenie węzłów i tylko wtedy możesz uruchomić go do pracy.

  Jak widać montaż zespołu mieszającego jest raczej skomplikowany i lepszy powierzyć to profesjonalistom Wasz przypadek, jeśli czegoś nie znacie lub nie jesteście pewni, że taka praca będzie w waszej mocy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  16 − = 11