Uzbeckie tandoor

Uzbeckie tandoor

Piec Tandyr własnymi rękami

Fani rekreacji wiejskiej nie reprezentują swoich rozrywek w wiejskim domu bez grilla. Naprawdę, czy może być coś smaczniejszego niż świeże mięso, bogato przyprawione przyprawami i starannie pieczone na węglu drzewnym? Jeśli taka natura istnieje, może to być tylko mięso, które jest pieczone w ceglanym tandrze. Kto nie wie, tandoor to specjalny turecki piekarnik, dzięki któremu uzyskuje się szaszłyk o niewiarygodnych walorach smakowych. A cała tajemnica tak wykwintnego smaku polega na tym, że mięso jest pieczone niezwykle równomiernie, i tylko dlatego, że rozprzestrzenianie się ciepła w tym projekcie jest zrównoważone. Tak więc dzisiaj dowiemy się, jak zbudować tandoor własnymi rękami, zapoznać się z możliwymi opcjami i podać szczegółowe instrukcje, jak je wykonać.

Jak zrobić Tandoor przez siebie

Numer opcji 1. Tradycyjny tandoor z gliny

Zgodnie ze starożytną technologią wspomnianą wcześniej, prawdziwy tandoor powinien zostać uformowany, a nie zbudowany. Ponadto do tego celu należy użyć glinki kaolinowej (najlepiej pochodzenia Ahangar), która ma doskonałe właściwości termoizolacyjne. Aby zapewnić, że korpus pieca nie pęka pod wpływem wysokich temperatur, do gliny dodaje się wełnę owiec lub wielbłądów. Bardzo trudno jest zrobić autentyczny tandoor, ponieważ azjatyccy mistrzowie nie rozprzestrzeniają się bardzo dokładnie na temat dokładnej kompozycji glinki kaolinowej. Mówiąc prosto, będziesz musiał wykonywać wszystkie manipulacje "za oko", stale przeprowadzając eksperymenty.

Przybliżona technologia wytwarzania klasycznej wersji opisywanego pieca wygląda mniej więcej w następujący sposób.

Krok 1. Aby wykonać tandoor ręcznie, konieczne jest zmieszanie gliny z wełną (długość włókien tego ostatniego powinna wynosić około 1-1,5 cm). W rezultacie należy uzyskać dość lepką mieszaninę, która przypomina konsystencję śmietany.

Krok 2. Następnie należy odczekać 7 dni, aby uzyskana kompozycja wyschła i uzyskać pożądany stan. Przez te wszystkie dni mieszaninę należy mieszać okresowo, aby wyschnąć równomiernie. Cała woda gromadząca się z góry powinna zostać natychmiast usunięta (nie można w to przeszkadzać).

Zwróć uwagę! Im niższe stężenie wilgoci w kompozycji, tym mniejsze ryzyko pęknięcia pieca podczas suszenia lub pieczenia. Po zakończeniu treningu konsystencja mieszanki powinna przypominać gęsta glinę odpowiednią do modelowania.

Krok 3. Z powstałej "plasteliny" należy zbudować długie arkusze podłużnej formy o grubości co najmniej 5 centymetrów. Z tych talerzy, stopniowo poruszając się w kółko, i trzeba zbudować tandoor.

Tradycyjne wymiary wyglądają tak:

 • Szyja powinna mieć średnicę 50-60 centymetrów;
 • Przed zwężeniem średnica powinna odpowiadać 100 centymetrom;
 • Zalecana wysokość konstrukcji wynosi od 100 do 150 centymetrów.

Od dołu w boku ciała, musisz zostawić dziurę, przez którą wpadnie powietrze.

Krok 4. Gdy piekarnik jest gotowy, zostaje przeniesiony do cienia i pozostawiony na kolejne 30 dni do wyschnięcia.

Krok 5. Ściany mogą nakładać cegły z gliny ogniotrwałej, znamienny tym, że kompozycja klej w tym przypadku można sobie działać jak kaolin, specjalnej mieszaniny gliny pieca, które zawierają zmiękczacze i piasek krzemionkowy. Wnęka utworzona między warstwami jest wypełnienie z piasku lub soli okresowo ubijania podczas zasypywania.

Krok 6. Wewnętrzna powierzchnia jest pokryta olejem bawełnianym.

Krok 7. Następnie pozostaje tylko wykonać wypalanie gotowego pieca, czyli doprowadzić materiał do stanu ceramicznego. Temperatura powinna rosnąć stopniowo i niezbyt szybko. Czas kalcynowania może osiągnąć 24 godzin, to w związku z tym, że jeśli surowy gliny poddana gwałtownemu ciepła, a następnie może przejść pęknięć.

Wideo - Tradycyjne tandoor: technologia i ciekawostki

Numer opcji 2. Wykonywanie tandyr ręcznie z beczki (technologia uproszczona)

Nie jest tajemnicą, że niezwykle trudno jest zrobić taki piekarnik zgodnie z technologią opisaną powyżej, szczególnie w przypadku braku specjalnych umiejętności i wiedzy. I wielu krajowych rzemieślników to potwierdzi. Powierzchnie uzyskuje się za pomocą krzywych, a glina po wyschnięciu często pęka. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, opracowano prostszy "przepis" do tego projektu, który polega na tworzeniu ścian gliny wokół beczki z drewna.

Aby stworzyć taki azjatycki piec, należy wcześniej przygotować:

 • glinka kaolinowa;
 • olej roślinny;
 • piasek szamotowy (ponadto jego ułamek nie powinien przekraczać 0,5 milimetra);
 • drewniana beczka z żelaznymi obręczami;
 • wełna (jedna z opcji wymienionych powyżej).

A teraz dowiemy się, w jaki sposób tandoor powstaje z tego wszystkiego własnymi rękami. Najpierw wlej pełną beczułkę wody i poczekaj co najmniej 24 godziny, aż drewno zacznie moczyć i pęcznieć. Następnie należy zmieszać wełnę (0,5 części), piasek (2 części) i glinę (1 część), odczekać kilka dni, aż uzyskana mieszanina wyschnie. Następnym krokiem jest odprowadzenie wody, całkowite wysuszenie drewna. Wewnętrzne powierzchnie cylindra są przetwarzane za pomocą oleju roślinnego, a następnie moczone przez noc. Następnie lufa od wewnątrz pokryta jest 4- lub 5-centymetrową warstwą uzyskanej mieszaniny gliny. Kompozycję rozprowadza się mokrymi dłońmi, tak aby ściany były jak najbardziej płaskie. Podczas ruchu w górę grubość warstwy gliny powinna wzrastać, to znaczy szyja pieca powinna stopniowo zwężać się. Tradycyjnie, od dołu, trzeba zostawić mały otwór, przez który powietrze dostanie się do obudowy z zewnątrz.

Zwróć uwagę! W celu wysuszenia strukturę należy przenieść do wentylowanego, zacienionego i suchego miejsca. Proces może potrwać od 3 do 4 tygodni. Z biegiem czasu lufa zacznie się opóźniać za glinianymi ścianami.

Gdy wszystko jest suche, żelazne obręcze muszą zostać usunięte, a sama lufa powinna zostać usunięta z tandoor. Następnie piec jest instalowany na grubej "poduszce" z piasku i jest wypalany, to znaczy po raz pierwszy topi się. Wewnątrz należy zapalić mały płomień i utrzymywać go przez około 6 godzin, okresowo ładując małe porcje paliwa. Pod koniec tego czasu piekarnik jest czymś przykryty, ogień jest rozcieńczany mocniej i w rezultacie zostaje doprowadzony do maksymalnej wartości. Ważne jest, aby tandoor powoli się ochłodził.

W razie potrzeby można dodatkowo zaizolować piec, aby zwiększyć jego właściwości termoizolacyjne. W tym celu można zbudować wokół niego mur z cegły.

Numer opcji 3. Wykonujemy tandoor z cegły w naszej własnej sile

Więc sprawiają, że klasyczny wersja pieca jest wystarczająco trudne, już znalezione. Co jest naprawdę istnieje, to jest daleko od wszystkich panów! Dlatego, aby ułatwić zadanie i nie ryzykować niepotrzebnie, należy zapoznać się z technologią produkcji cegły tandoor - więc masz gwarancję, aby uzyskać pożądany rezultat, mimo że gotowy piec będzie bardzo różni się od tradycyjnej wersji powyższych.

Na początek musisz przygotować:

Rozpoczyna się tylko główna rzecz - sama procedura produkcyjna. Proces składa się z kilku etapów, rozpatrzymy szczegóły każdego z nich.

Podnieś odpowiedni płaski obszar, który będzie znajdował się obok tandyr własnymi rękami. Wykop tam okrągły dół, którego średnica powinna być nieco większa niż planowana średnica konstrukcji. Napełnij dno dołu "poduszką" z piasku (grubość powinna wynosić około 10 centymetrów).

Gotowa "poduszka" pokryta jest żelazną siatką, zbudowaną z prętów zbrojeniowych lub grubego drutu.

Zalej dół betonową mieszaniną, ostrożnie wyrównaj wszystkie, używając żelaznej zasady. Nie zapomnij sprawdzić poziomej powierzchni poziomo. Teraz poczekaj co najmniej 7 dni, aż rozwiązanie chwyci, a powierzchnia betonu odnalazła swoją początkową siłę.

Rozpocznij układanie klocka w kółko, którego średnicę zaznaczyłeś na etapie planowania. Z reguły jest to około 100 centymetrów. Leżały na końcu cegieł i przy pomocy ramki, jak zilustrowano na poniższym rysunku, zaczyna tworzyć koło. Do stylizacji należy stosować tylko roztwór pieca składający się z gliny szamotowej, odpowiednich plastyfikatorów i, oczywiście, piasku kwarcowego. Doprowadzi to do tego, że kompozycja nie pęknie po wystrzale, szybko zgarnie i na ogół będzie plastyczna.

Tradycyjnie zostaw niewielką dziurę w dolnej części obudowy, która będzie służyć jako popielniczka podczas pracy. Może to być małe okno wyposażone w żelazne drzwi i komin.

Jeśli wysokość pieca wynosi 100-120 centymetrów, wystarczą cztery rzędy cegieł. Jest to charakterystyczne, przy układaniu ostatniego numeru zwężająca się szyjka powinna być uformowana równolegle, w związku z czym cegła na tym etapie powinna być położona z niewielkim nachyleniem w kierunku do wewnątrz.

Trzeci etap. Wykonujemy powłoki i okładziny

Wewnętrzna i zewnętrzna powierzchnia pieca powinna być pokryta ognioodporną gliną, której grubość powinna wynosić około 5 centymetrów. Ponadto przycinamy korpus tandru z naturalnym kamieniem - dzięki temu gotowy produkt będzie wyglądał atrakcyjniej.

Czwarty etap. Wypalamy piec

Natychmiast zrób rezerwację, że procedura wypalania w tym przypadku odbywa się w taki sam sposób, jak w poprzednich dwóch wersjach. Wewnątrz tandoor konieczne jest rozpalenie ognia, ściany pieca muszą stopniowo rozgrzewać się do wysokiej temperatury (dokładniej do 400 stopni), a następnie powoli - i to jest bardzo ważne! - Aby się ochłodzić.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat budowania domu z cegły, radzimy zapoznać się z tematem wideo poniżej.

Wideo - Tworzenie własnego tandoor

Istnieje wiele wymagań, które muszą koniecznie być przestrzegane podczas używania pieca takiego jak tandyr. Zacznijmy od rozpałki. Tutaj wiele zależy od sezonu. Na przykład w zimie temperatura powinna rosnąć stopniowo - najpierw zapal żetony, pozwól im się wypalić, a potem umieść główne paliwo. W lecie, bez wstępnego zapłonu żetonów, możesz się bez niego obejść. Co do objętości paliwa, powinno to być 2/3 całkowitej objętości pieca. Możesz umieścić więcej, ale dużo energii cieplnej w tym przypadku po prostu odparuje bez podgrzewania ścianek skorupy.

Jeśli chodzi o ograniczenia temperatury, nie są wcale tandoor. Użyj go, kiedy chcesz, najważniejsze - nie zapominaj o tym, co zostało powiedziane w poprzednim akapicie.

Czyszczenie piekarnika również nie jest niczym skomplikowanym: wystarczy chwycić gałkę, pokera i zebrać popiół. Jeśli tłuszcz jest na ścianach, nie martw się - po prostu spali się, gdy użyjesz go ponownie.

Zalety korzystania z projektu

Problem złego pieczenia szaszłyków jest znany wszystkim: w przypadku złej jakości obróbki cieplnej część mięsa jest pieczona do czarnej skorupy, podczas gdy pozostałe kawałki okazują się prawie wilgotne. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyna leży w nierównomiernym rozmieszczeniu węgli pod szaszłykami, a także w tym, że są to węgle o różnych wskaźnikach temperatury. A wyniki takiego narybku opisano powyżej.

Ale ceglany tandyr to zupełnie inna sprawa. Dzięki unikalnemu projektowi taki piekarnik pozwala całkowicie zapomnieć o tak nieprzyjemnych rzeczach jak półpieczone mięso. Kolejną zaletą tandoor jest to, że piecze nie tylko mięso, ale także tradycyjne ciasta wschodnie - smaczne, a przy tym bardzo przydatne dla organizmu.

Tandyr - cechy konstrukcyjne pieca

Konstrukcja takiego pieca jest bardzo podobna do większości konstrukcji tego rodzaju, ale nadal istnieją pewne różnice. Tak więc powierzchnia wewnętrzna wykonana jest z nietypowych (przynajmniej dla takich pieców) materiałów - ceramiki. Ale paliwo może służyć jako drewno i węgiel (można też użyć chrustu).

Zewnętrznie, ceglany tandyr bardzo przypomina przerośnięty gliniasty dzban, który został zamknięty w cegle. Węgiel lub drewno układane jest bezpośrednio wewnątrz konstrukcji, a następnie zapalane. Następnie, gdy paliwo zamienia się w węgiel, szaszłyki są umieszczane w piecu. Co jest charakterystyczne, mięso można zawiesić na haku na specjalnym maszcie, które należy wcześniej załatwić i ułożyć ostro na fundamencie.

Zwróć uwagę! Kolejną zaletą, jaką posiada ceglany tandyr, jest to, że utrzymuje ciepło przez długi czas. Dzięki temu będziesz mógł wykonać kilka partii pieczonego mięsa na raz.

Ciekawostka: opisany piec pojawił się po raz pierwszy w dalekiej Mezopotamii i wkrótce zyskał dużą popularność wśród ludów Azji. Z tego powodu nie można sobie wyobrazić kuchni orientalnej bez tego cudownego piekarnika.

Aby dowiedzieć się, jak wykonać tandyr własnymi rękami, należy najpierw zapoznać się z zasadą działania tego projektu. Jako przykład przyjrzyjmy się klasycznemu uzbeckiemu tandyrowi, wykonanemu z cegieł. Zewnętrznie, ten tandoor jest porównywalny do glinianego garnka, ale tylko do góry nogami (góra wydaje się być zamieniona z dnem). W dolnej części pieca znajduje się specjalny otwór, zwany także popielniczką.

Podstawa, składająca się z gliny, pokryta jest cegłą. Co ważne, pomiędzy warstwą wewnętrzną i zewnętrzną znajduje się mała warstwa powietrza, którą następnie wypełnia się piaskiem lub solą (ta ostatnia opcja jest bardziej preferowana).

Paliwo jest przechowywane w obudowie za pomocą otworu znajdującego się na górze. Chociaż istnieją opcje pieca, który znajduje się z boku, ale w klasycznej wersji uzbeckiej, ta lokalizacja prawie nie występuje.

Zwróć uwagę! Główną wadą tandyr jest to, że popiół ze skorupy jest usuwany za pomocą górnego otworu, co z oczywistych powodów jest bardzo niewygodne (nie dotyczy to przenośnych pieców).

Aby ułatwić przyrządzanie szaszłyków, w piecu w wersji uzbeckiej znajduje się specjalny grill. Na takiej ruszcie można położyć nie tylko mięso, ale także na przykład ryby lub warzywa. Wszystkie te produkty są równie dobrze pieczone.

Zwróć uwagę! Jeśli tandoor zostanie wykonany kompetentnie i zgodnie z technologią, może być gotowany na nim w ciągu sześciu godzin od jednorazowego rozpałki.

Jaka jest tajemnica tak wysokich właściwości oszczędzających ciepło konstrukcji? A sekret tkwi w materiałach, z których budowane są takie piece. Takie materiały mają niewiarygodne właściwości akumulujące ciepło: tak więc, jeśli spróbujesz mocno, ściany tandry mogą być ogrzane do temperatury 400 stopni.

Jeśli chodzi o odmiany tandyr, klasyfikacja w tym przypadku opiera się na lokalizacji urządzenia - według tego parametru opisane piece mogą być:

W dzisiejszym artykule zostanie rozważone kilka możliwości tworzenia tandyr w domu, ale szczególną uwagę należy zwrócić na tworzenie ceglanego pieca. Wynika to z faktu, że na przykład konstrukcja przenośna jest w rzeczywistości rodzajem grilla, a dół jest wykorzystywany w większości przypadków do ogrzewania małych pomieszczeń. Więc zaczynajmy.

Piekarnik na zużytym oleju ręcznie - rysunki, schemat i

Piec buglera własnymi rękami - rysunki i schemat montażu

Piec na grilla własnymi rękami - od rysunku i zamawiania do gotowości

Piekarnik na zużytym oleju ręcznie - rysunki, schemat i

Piec buglera własnymi rękami - rysunki i schemat montażu

Piec na grilla własnymi rękami - od rysunku i zamawiania do gotowości

Burzhuyka własnymi rękami - 3 opcje wykonania pieca z diabłem

Jak złożyć piekarnik własnymi rękami z cegły - sprawdzona kolejność

Piec do kąpieli własnymi rękami - szczegółowy podręcznik + zamówienia

Holenderski piekarnik własnymi rękami - instrukcja układania + zamówień

Ogrzewanie piecyków kuchennych własnymi rękami + zamówienie i wideo

Działka

Soczyste produkty gotowane na otwartym ogniu - marzenie czy rzeczywistość? Tandyr - doskonałe rozwiązanie zarówno dla miniaturowego letniego domku, jak i dla dużej rezydencji. Gotuj szaszłyk, lavash, ciasta płaskie, pilaw i inne potrawy kuchni kaukaskiej w narodowych tradycjach. Rozważ tajniki i technologie konstruowania dwóch wariantów tandyr - uzbeckiego i ormiańskiego.

Zalety wykonywania tandyr własnymi rękami

Tandyr - uniwersalny piekarnik, który nadaje się do gotowania różnych potraw przy minimalnych kosztach paliwa. Łączy w sobie pozytywne cechy grilla, grilla i innych podobnych struktur.

Najczęściej tandyr jest zrobiony z gliny. Piece budowane są w dwóch wersjach - stacjonarnej i mobilnej. Jest bardzo wygodne, aby zainstalować mobilny piekarnik w pobliżu domu lub zabrać go ze sobą na piknik.

Wyróżnijmy główne pozytywne cechy tandyr, które wyróżniają ten piec spośród innych funkcjonalnie podobnych urządzeń do gotowania:

1. Soczyste produkty praktycznie niemożliwe do wysuszenia. Gotowanie w piecu tandoor i na grillu jest takie samo z tą różnicą. W pierwszym przypadku żywność znajduje się w pozycji poziomej, a w drugiej - w pozycji pionowej.

2. Możliwość gotowania zdrowej żywności. Dzięki specjalnemu reżimowi termicznemu witaminy i składniki odżywcze są zatrzymywane w produktach, a substancje rakotwórcze nie powstają.

3. Szybkość gotowania różnych potraw stanowi kolejną istotną zaletę tandoor. Ponieważ ściany pieca są równomiernie rozgrzane, proces gotowania odbywa się dość szybko. Średniej wielkości piekarnik przygotowuje 12 szpikulców do szaszłyków w zaledwie 10 minut.

4. Jedzenie w tandoor nigdy się nie pali - wynika to ze specjalnych cech strukturalnych tandoor. Produkty nie stykają się z otwartym ogniem, są przygotowywane przez przeniesienie ciepła.

5. Aby uzyskać równomiernie ugotowane jedzenie, musisz kontrolować czas gotowania, a także okresowo obracać jedzenie.

6. Tandoor - doskonałe rozwiązanie do gotowania ponad pięćdziesięciu różnych potraw. Nadaje się do gotowania warzyw i owoców, ryb i mięsa, grzybów i drobiu itp.

7. Ze względu na to, że nie ma stałego obiegu prądów powietrza w piecu tandoor, potrzeba mniej paliwa do gotowania, niż na przykład do grilla.

8. Czas działania tandry nie jest ograniczony. Takie piece są używane przez dziesiątki lat, bez najmniejszej naprawy. Z zastrzeżeniem spełnienia wszystkich norm technologicznych dotyczących produkcji pieca.

Uzbecki Tandoor własnymi rękami - instrukcje krok po kroku i porady od mistrza

Uzbecki piec tandyrowy musi spełniać następujące wymagania:

 • wysoki poziom pojemności cieplnej;
 • minimalne zużycie paliwa;
 • ciągła praca.

Taki piec, z jednym napełnieniem paliwa, przygotowuje jedzenie na trzy godziny. Tańsze warianty uzbeckiego tandru mają formę glinianych wkładek w kształcie dzwonów, podczas gdy inne, droższe, są wykonane z cegieł. Materiał ten pełni funkcję izolacji termicznej.

Projekt tandoor zależy od cech regionu, w którym jest używany. Na obszarze, przy minimalnej ilości paliwa, powstał piekarnik w kształcie pieca. Ten wariant tandyru jest najbardziej ekonomiczny pod względem kosztów paliwa.

Różnica między tandyrą armeńską i uzbecką polega na tym, że pierwsza jest wykonana z cegieł, najczęściej ogniotrwałych, a druga z gliny. W celu dodatkowej izolacji termicznej obie wersje pieca są pokryte specjalnym rozwiązaniem.

Uzbecka wersja tandry wymaga dodatkowego wzmocnienia. Aby wyprodukować tandyr, kiełbasy są wykonane z gliny, ich szerokość powinna odpowiadać szerokości dłoni, osoby, która jest zaangażowana w tę pracę.

Do wykonania pieca stosuje się specjalny rodzaj gliny, oparty na kaolinie, nazywany "live9rdquo; Następnie przygotowuje się mieszaninę wełny wielbłądziej lub owczej i pozostawia się ją do dojrzewania na tydzień. Kompozycja jest mieszana codziennie za pomocą specjalnego urządzenia w postaci kaptura.

Dopiero po tygodniu od momentu przygotowania rozwiązania, tandoor jest formowany. W tym przypadku różne mistrzowie mają różne techniki modelowania. Zastanówmy się nad najbardziej powszechną i dostępną wersją. Cylindryczną formę tandoor można uzyskać za pomocą beczki, najlepiej, jeśli jest wykonana z dębu.

Górna część pieca powinna być zwężona do 50 cm od góry. Podczas dojrzewania roztworu konieczne jest przygotowanie beczki z drewna. Rozmiar jest nieco większy niż szacowane wymiary pieca. Stalowe pierścienie na lufie są osłabione. Co więcej, woda wlewa się i drewno zaczyna puchnąć. Napełnioną beczkę opróżnia się dopiero po pięciu dniach. Następnie lufa odwraca się do góry dnem i pozostawia w tej pozycji na jeden dzień.

Jak tylko produkt wyschnie, na jego wewnętrzną część nakłada się dużo oleju słonecznikowego. Proces impregnacji trwa kolejny dzień. Dopiero po tym rozpoczyna się proces modelowania tandyr.

Tandoor własnymi rękami Zdjęcie:

Z uprzednio przygotowanej zaprawy glinianej budować kiełbasy o średnicy około siedmiu centymetrów. Długość produktów powinna wynosić co najmniej pół metra. Następnie kiełbasy są rozwijane w formie wstążki i cięte proporcjonalnie do wymiarów tandoor. Taśmy nakładają się na siebie nawzajem. W takim przypadku wełna pełni funkcję dodatkowego wzmocnienia pieca.

W górnej części tandoor nakładam paski częściej niż w dolnej części, ponieważ szyjka musi być zwężona do góry. Po całkowitym napełnieniu lufy paskami wykonuje się ich wygładzanie, w wyniku czego uzyskuje się idealnie płaską powierzchnię z minimalną liczbą nieregularności.

Czas suszenia takiego uzbeckiego pieca wynosi około miesiąca, pod warunkiem, że zostanie wybudowany w lecie. Aby wysuszyć piekarnik, zaleca się umieszczenie go w dobrze wentylowanym suchym pomieszczeniu. W procesie suszenia glina stopniowo zrywa się z drewnianej powierzchni beczki. Po miesiącu wyjmij pierścienie z beczki i wyjmij piekarnik.

Miejsce do zainstalowania tandyr własnymi rękami jest wybierane z góry. Zbudowałem na nim fundament, a także obudowę termiczną. W tym celu piec jest pokryty ognioodporną gliną i jest murowany. Tak więc ciepło w tandyr utrzymuje się przez długi czas. Aby wypełnić luki powstałe między powierzchnią tandry a ścianą, użyj piasku.

W dolnej części piekarnika zainstalowana jest ruszt. Pełni funkcję dmuchawy powietrza. Tak więc komora robocza jest wyposażona w przepływy powietrza. Aby poprawić ciąg w piecu, nad jego szczytem jest zainstalowany komin o kształcie stożka.

Pierwszy piec tandyrowy jest bardzo ważnym procesem. Przed uruchomieniem pieca pokryć wnętrze piekarnika olejem na bazie bawełny. Piec jest podgrzewany przez cały dzień, tylko w tym przypadku ciasta nie przyklejają się do gliny.

Jak zrobić tandoor samemu - tajniki zrobienia pieca ziemnego

Ziemska wersja tandoor zwana jest także jamą. Do jego produkcji żwir łączy się z gliną. Mistrzowie rozróżniają dwie metody wykonywania takich pieców.

Według pierwszej metody w ziemi wykopuje się dziurę. Jego średnica wynosi około pół metra. Wewnętrzna część wcięcia jest ułożona za pomocą cegieł. Aby wypełnić lukę między cegłami, użyj gliny. Aby paliwo dobrze się paliło w piecu, jego dolna część jest wyposażona w otwory doprowadzające powietrze.

Druga wersja tandyr oznacza instalację gotowej struktury gliny w rowku. Proces jego wytwarzania został opisany wcześniej. Tandoor jest zainstalowany w ziemi w taki sposób, że jego górna część wygląda tylko 5-7 cm nad poziomem gruntu. W ten sposób gleba spełnia funkcję dodatkowych oszczędności ciepła. Dolna część tandyr wyposażona jest w dodatkową dmuchawę, a górna część pokryta jest glinianą pokrywą.

Tandoor z własnymi rękami wideo:

W oryginale bawełna lub brzanki są używane do rozpalania tandry, który jest również nazywany bursztynem. To paliwo ma dużo ciepła podczas spalania, a także nadaje potrawom szczególny smak.

Alternatywnym zamiennikiem tych opcji paliwa będzie zwykle drobno posiekane drewno. Nie zaleca się stosowania drewna iglastego pochodzenia, ponieważ zawiera dużą ilość żywicy, która podczas spalania daje złe 'dania smakowe.

Przed gotowaniem w piekarniku podgrzewane jest do momentu, gdy minimalna ilość paliwa pozostanie na dnie. Gdy wnętrze pieca ogrzeje się na czerwono, proces pieca zostaje zatrzymany. Rozpoczyna się łopata węgla i gotowanie.

Armeński tandoor z własnymi rękami wykonanymi z cegieł - technologia produkcji

Aby rozpocząć prace nad produkcją pieca, konieczne jest sporządzenie rysunków dla tandoor. Trudno jest samodzielnie sporządzać rysunki, zalecamy korzystanie z już ukończonych projektów.

Tandoor z cegły własnymi rękami rysunki:

W procesie pracy na ceglanym piecu tandyrowym przygotuj materiały w postaci:

 • dwa warianty cegieł - wykończeniowe i ogniotrwałe;
 • piasek;
 • glina;
 • cement.

Ponadto, po zakończeniu prac, konieczne jest zakup rusztu kratowego, a także różnych narzędzi do pracy z piecem.

Przede wszystkim zdecyduj o wersji pieca. Zdarza się - zwyczajne, podziemne, poziome lub pionowe. Oferujemy opcję produkcji standardowego tandru na bazie ziemi.

Tandoor własnymi rękami z cegły zdjęcie:

Instrukcje dla niezależnej produkcji tandyr z cegły:

1. Najpierw określ położenie tandyr. Jeśli piekarnik jest nieruchomy, należy go umieścić pod daszkiem.

2. Następnie następuje proces wytwarzania fundamentu, do tych celów stosowana jest konkretna zaprawa. Fundament powinien być mocny, ponieważ waży cały ciężar pieca.

3. Zanim zaczniesz tworzyć fundament, zbuduj rowek. W nim trzeba ułożyć poduszkę z piasku i żwiru. Powstały pojemnik wlewa się z betonowym roztworem do wcześniej określonego poziomu. Czas wysychania fundamentu wynosi około dwóch dni.

4. Standardowy piec tandoor ma wysokość około 120-140 cm, na fundamencie trzeba narysować kształt struktury. W tym przypadku średnica pieca wynosi 100 cm.

5. Używając zaprawy murarskiej i glinianej, rozłóż pierwszy rząd cegieł. Nie zapominaj, że pierwszy rząd jest wyposażony w popielniczkę, więc musisz zostawić pod nią otwór.

6. Kolejne uporządkowanie układania cegieł jest określane przez cegły. W każdym razie tandoor zwęża się ku górze. Gdy średnica pieca do 100 cm, przy czym górna część powinna wynosić 50 cm. Po zakończeniu muru, wewnętrzne i zewnętrzne części pieca są pokryte gliny.

7. Szwy między cegłami są wypełnione suchą gliną. Aby pokryć zewnętrzną część piekarnika, rozcieńczyć glinkę wodą do uzyskania kremowej konsystencji i odcedzić. To rozwiązanie pozostawia się do rozliczenia. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać idealnie gładką i gładką powierzchnię pieca.

8. Po całkowitym wyschnięciu pieca należy go stopić za pomocą drewna opałowego. W ten sposób glina jest spalana i utwardzana. Dopiero potem używaj piekarnika do tego celu.

Tandoor własnymi rękami z cegły zdjęcie:

Dodatkowo dekoruj piekarnik od zewnątrz rozbitym szkłem lub ceramicznymi płytkami. Z tych materiałów rozplanuj różnorodne wzory, które sprawią, że piekarnik będzie prawdziwą ozdobą Twojego podwórka.

Inna opcja tworzenia tandyr za pomocą szablonu:

1. Przygotuj rowek dla fundamentu. Na dole rowka wypełnij piasek, grubość warstwy wynosi około 20 centymetrów.

2. Następnie następuje proces układania pierwszych warstw cegieł. Każdy wiersz, zwiększa rozmiar, w porównaniu do poprzedniego.

3. Aby dodatkowo wzmocnić piekarnik, użyj siatki gipsowej. Umieść go na ścianie i przykryj glinianą zaprawą.

4. Aby uzyskać kopułę o idealnym kształcie, przygotuj szablon, zgodnie z którym zostanie wykonany mur. Jako szablonu użyj dużej beczki lub kociołka.

5. Wnętrze kotła przykryte jest gazetą i pokryte gliną. Następnie poczekaj, aż glina wyschnie i pokryj kopułę wełną owczą. Następnie kopuła jest ponownie pokryta gliną. Należy pamiętać, że do produkcji kopuły używana jest wyłącznie ogniotrwała glina.

6. Po wyschnięciu pieca zostaje on wypalony. W tym celu umieść paliwo w piecu i rozpal ogień. Gotowy wysokiej jakości piekarnik nie pęka, zadzwoni podczas gwintowania. Dopiero potem piekarnik tandoor jest gotowy do gotowania.

Możliwe jest samodzielne wykonanie Tandoor. Głównym warunkiem uzyskania pieca jakościowego jest uważne przestrzeganie wszystkich technologii i zaleceń opisanych powyżej. Tylko w tym przypadku będzie można uzyskać dobry piekarnik z nieograniczoną długością życia.

Tandoor własnymi rękami wykonanymi z cegły wideo:

Powiązane artykuły

© Portal budowy StrPort 2011-2016. Artykuły o naprawie, budownictwie, materiałach budowlanych.

Kopiowanie informacji z serwisu jest możliwe tylko za zgodą redakcji lub z bezpośrednim odniesieniem do źródła. Podstawa prawna

KATALOG PRODUKTÓW

Jak złożyć zamówienie na naszej stronie internetowej:

Po otrzymaniu zgłoszenia, kierownik sprawdzi dostępność towarów w magazynie, obliczy koszt zamówienia i odpowie w najbliższym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

29 − = 26