Urządzenie szamba w prywatnym domu

Urządzenie szamba w prywatnym domu

Szambo dla prywatnego domu - jak wybrać prawo, opis odmian o charakterystyce i koszcie

Aby uwolnić się od konieczności wdychania zapachów z szamb, warto zakupić szambo dla prywatnego domu, po uprzednim zbadaniu jego cech i preferowaniu konkretnej odmiany. Urządzenie uratuje mieszkańców domu przed kłopotami. Kiedy stałego zamieszkania dużej liczby osób w prywatnym domu, dreny pit po prostu nie może poradzić sobie z zadaniem i będzie to wymagało asystenta, któremu, i może stać się septyczny.

Domy prywatne lub wiejskie różnią się od zwykłych mieszkań tym, że nie ma centralnej sieci kanalizacyjnej, a do usunięcia wody z gospodarstwa domowego i domowego potrzebne będzie specjalne urządzenie. Szambo to szczelny pojemnik, w którym gromadzą się odpady płynne. Oddzielne modele mają funkcję oczyszczania biologicznego, ale nie można ich traktować jako pełnowymiarowych urządzeń do obróbki.

Właściciele wiejskich domów w układzie ścieków powinni zapewnić czyszczenie kanalizacji z uwzględnieniem standardów sanitarnych i właściwości gleby. Niezawodną opcją będzie szambo, zwany także miską, którego funkcją jest gromadzenie i oczyszczanie odpadów opuszczających pomieszczenie. Przechodzi przez ścieki, nie pozwalając przeniknąć do gleby. Zanim zrobisz szambo w prywatnym domu, warto poznać jego strukturę i pracę.

Podczas budowy domku należy zwrócić szczególną uwagę na budowę autonomicznej kanalizacji, ponieważ centralna nie jest dostępna dla projektu. Urządzenie szamba w prywatnym domu pozwala rozwiązywać zadania związane z wyrzucaniem odpadów komunalnych i ich czyszczeniem. Prace prowadzone są w trzech etapach:

 • Odpływy ścieków opuszczające prywatny dom są zbierane w szczelnie zamkniętych plastikowych pojemnikach w lokalnej oczyszczalni ścieków.
 • Wewnątrz szamba cząstki są rozdzielane na ciężkie i lekkie. Pierwszy osiadł na dnie studni, a drugi wchodzi do następnego przedziału.
 • Czyszczenie aerobowe nie zawsze jest możliwe, dlatego często występuje stan beztlenowy. Ścieki są filtrowane, a powstały metan jest usuwany za pomocą rury wydechowej.

Rodzaje szamb i domów prywatnych

Lokalne oczyszczalnie ścieków są podzielone na dwie duże grupy - starą i nową. Pierwszą grupę stanowią cegielne szamb i konstrukcje żelbetowe. Tego typu prywatne domy są rzadziej używane ze względu na czas, energię i koszty materiałowe. Jednak konstrukcje betonowe są uważane za bardziej trwałe. Nowością są gotowe plastikowe szambo dla domu, które mają kilka podgatunków. Niewątpliwych zalet można wyróżnić taniość, praktyczność plastiku, lekkość produktu.

Producenci zbiorników septycznych zainstalowanych w prywatnych domach, rozumieją, że bez kanalizacji nie mogą zrobić, więc oferują szeroki wybór. Wykorzystanie specjalnych zbiorników często staje się rozwiązaniem. Zbiornik septyczny jest zbiornikiem, w którym woda domowa jest przepompowywana przez rury, wypompowywana podczas napełniania. Obliczenia objętości płynu należy wykonać niezależnie i na tej podstawie zamówić zbiornik o odpowiedniej wielkości. Ta opcja ma wiele funkcji:

 • Nie jest wymagana instalacja studni odwadniających, co ma pozytywny wpływ na koszt systemu.
 • Zbiornik na prywatny dom nie będzie drogi, pomimo prostoty urządzenia.
 • Właściciel domu może sam zdecydować, gdzie zostanie zainstalowany szambo. Musisz jednak pomyśleć o wszystkim, aby wejście do maszyny kanalizacyjnej nie zostało naruszone.
 • Koszt pompowania odpadów będzie kosztowny, dlatego jeśli szybko zbierzesz wodę domową i domową, wtedy zbiorczy jednokomorowy zbiornik szamotowy - nie twoja opcja!

Zapewnienie komfortowego życia na pobyt stały w prywatnym domu bez ścieków nie może. Bioseptyczne za pomocą specjalnych bakterii rozwiązuje problem oczyszczania ścieków, dając pewną gwarancję bezpieczeństwa gleby. Proces wygląda następująco:

 1. Zanieczyszczenia trafiają do pierwszej komory popularnego szamba, gdzie są poddawane pierwotnemu oczyszczeniu. Istnieje separacja dużych cząstek i tłuszczów, które osadzają się na dnie.
 2. Odpady są wysyłane do drugiego zbiornika trójdzielnego szamba, gdzie czyszczenie trwa bardziej aktywnie.
 3. Osad wchodzi do pierwszej komory, a oczyszczone odcieki do trzeciej komory, gdzie odbywa się końcowy i główny etap.
 4. Całkowicie oczyszczona woda przez osadnik wtórny wpada do studni.

Odpady, które przeszły przez szambo, nie mogą być uważane za całkowicie czystą wodę, która może być zrzucana do zbiornika lub gleby. Czasami nie można obejść się bez oczyszczania gleby. Projekt oczyszczalni dla prywatnego domu zależy od różnych parametrów: charakterystyki ścieków i gleby. Filtracja gleby jest droższa, ponieważ konieczne będzie ustalenie:

 • chłonny rów;
 • filtr piasku i żwiru;
 • dobrze filtrowanie;
 • pola filtrowania.

Z dostępnej gamy produktów nie jest łatwo dokonać wyboru. Początkowo oko spada na te urządzenia, które są tanie:

 • Tytuł: Unipump Sanivort.
 • Cena: 11328 rubli.
 • Charakterystyka: urządzenie wypompowywało ścieki, gromadząc je w zbiorniku.
 • Zalety: niska cena.
 • Minusy: mała pojemność.

Bardziej poważne szambo, zainstalowane w prywatnych domach, są kilka razy droższe. Jednak często są tego warte:

 • Tytuł: EcoProm Rostock.
 • Cena: 55900 rubli.
 • Specyfikacja produktu: konstrukcja zawierająca filtr biologiczny do oczyszczania ścieków.
 • Zalety: wysoki stopień oczyszczenia.
 • Wady: duże wymiary.

Istnieją całe autonomiczne stacje głębokiego biologicznego oczyszczenia. W prywatnym domu będą odpowiednie:

 • Tytuł: Unilos Astra 3.
 • Cena: 66300 rubli.
 • Specyfikacja produktu: zdolność do zbierania i filtrowania ścieków, występująca w kilku etapach.
 • Zalety: łatwy w użyciu, doskonale radzi sobie z zadaniami.
 • Minusy: nie.

Sklepy detaliczne i sklepy internetowe są pełne wyprzedaży, promocji i rabatów. Przed zainstalowaniem szamba do filtrowania odpadów w prywatnym domu, musisz go kupić. Zamawianie wysyłek pocztą nie jest zalecane, lepiej skorzystać z usług firmy transportowej. Kup szamba do domu, w zależności od jej odmiany można wycenić od 12 000 do 70 000 rubli. Jednak kupowanie to połowa sukcesu. Koszt instalacji może się różnić:

Jak wybrać szamba do prywatnego domu

Rynek urządzeń do organizacji kanalizacji prywatnego domu jest szeroki i oferuje urządzenia na każdy gust. Regiony nie pozostają w tyle za dużymi miastami, takimi jak Moskwa i Sankt Petersburg. Konieczne jest jednak odpowiedzialne podejście do wyboru materiałów, aby nie stwarzać problemów w przyszłości. Konieczne jest początkowe obliczenie ilości odpadów i lokalizacji instalacji. Który septyczny wybór dla prywatnego domu zależy od długości pobytu:

 • Jeśli Twoim celem jest ciągłe przeprowadzanie się do prywatnego domu, najlepiej wybrać bioseptyk. Zapewni to lepszą jakość oczyszczania ścieków.
 • Przyjazd do prywatnego domu na weekend lub na okres letni może być ograniczony do zbiorczego szamba. Projekt jest prosty, nie wymaga kosztu energii elektrycznej, ale wiąże się z okresowym opróżnianiem zbiorników.

Recenzje

Eugene, 34 lata.

Rok temu rozpoczęła się budowa prywatnego domu z perspektywą przeniesienia się tam na stałe miejsce zamieszkania. Sąsiad na miejscu powinien natychmiast pomyśleć o kwestii kanalizacji. Nabyta szambo, która nie tylko zbiera spusty, ale także je czyści. Chociaż wszyscy są szczęśliwi: nie ma nieprzyjemnych zapachów, żadnych szkodliwych emisji do środowiska.

Stanislav, 37 lat.

Kiedy kupili prywatny dom od poprzednich właścicieli, okazało się, że używali szamb, aby pozbyć się odpadów. Dla nas nie była to opcja, więc zdecydowaliśmy się użyć szamba. Zrobiliśmy najprostszy bez funkcji czyszczenia. Mieszkali tu przez prawie dwa miesiące, podczas których musieli opróżniać zbiornik trzy razy. Przyjemność nie jest tania!

W nowym domu wakacyjnym chciałem wyposażyć wszystko w najwyższą kategorię. Jednak cena bioseptyczna natychmiast się odstraszyła, nie wspominając już o kosztach instalacji. Uzgodniliśmy z krewnymi, że na początek warto wypróbować opcję budżetową. Akumulacja szamba całkowicie zbliżyła się do nas: nie mieszkamy na stałe w daczy, nie ma zbyt wiele odpadów.

Septik własnymi rękami za prywatny dom: instalacja i obsługa

Konieczność budowy szamba własnymi rękami do prywatnego domu może powstać, jeśli witryna nie jest wyposażona w kanalizację. Starożytna metoda usuwania ścieków metodą ich akumulacji w pojemniku wymaga stałej konserwacji, która polega na kosztownym wypompowywaniu za pomocą maszyny ściekowej. Problem można rozwiązać skutecznie, instalując szambo, który może pracować przez lata bez interwencji zewnętrznej. Do nowoczesnego zbiornika septycznego serwowanego "na zawsze" potrzebne są kompetentne obliczenia i instalacja.

Betonowy zbiornik septyczny wykonany własnymi rękami

Szambo dla siebie z prywatnym domem

Wszystkie znane szambo są klasyfikowane zgodnie z zasadą ich funkcjonowania:

 • Skumulowany tryb funkcjonowania zakłada obecność całkowicie zamkniętego pojemnika, zamkniętego ze wszystkich stron, wykopanego w ziemi. Obejmuje rury spustowe ze ścieków bytowych, a na górze znajduje się zwykła rura lub właz do okresowego pompowania ścieków;

Pompa do fekali z młynkiem do szamb, czyli urządzenie i funkcje. Rodzaje sprzętu pompującego do potrzeb gospodarstw domowych. Obszar zastosowania, modyfikacje, urządzenie, funkcje.

 • Zbiorniki septyczne - zbiorniki sedymentacyjne, w których występuje dodatkowa obróbka gleby, są strukturami wielokomorowymi. Wszystkie komory są zakopane w ziemi i połączone ze sobą przez ściany przelewowe lub rury. W tym przypadku ostatni pojemnik nie jest hermetyczny. W każdym pojemniku woda osiada, a w drugim trafia na ziemię w postaci mniej lub bardziej oczyszczonej z zanieczyszczeń;
 • Oczyszczalnie ścieków mogą wytwarzać bardzo głębokie oczyszczanie ścieków. Powstają one na obszarach, na których nie wolno odprowadzać słabo oczyszczonej wody do środowiska.

Samodzielne urządzenie septyczne

Schemat instalacji szamba własnymi rękami w prywatnym domu wymaga absolutnie prawidłowego określenia lokalizacji jego instalacji. Konieczne jest uwzględnienie głębokości wody pod ziemią.

Przydatna rada! Szambo należy wykopać "w dole" niż sam dom, a także budynki gospodarcze ze studnią. Zgodnie z ogólnie przyjętymi normami sanitarnymi, nie wolno umieszczać go bliżej niż 15 m od jakichkolwiek otwartych zbiorników wodnych, od studni poboru wody i wcale nie bliżej do 50 m. Odległość między szamba a ogrodzeniem sąsiada jest większa niż 2 metry.

Przykłady ceglanych zbiorników na septyczne wykonane samodzielnie

Podczas instalowania oczyszczalni ścieków należy wykonać określoną procedurę:

 1. Po pierwsze, zgodnie z powyższymi zasadami określamy miejsce do zainstalowania szamba.
 2. W drugim etapie wykopujemy dół fundamentowy o wymaganym rozmiarze.
 3. Przygotowujemy szalunek.
 4. Wypełniamy konkretne rozwiązanie (lub budujemy szambo z betonowych pierścieni).
 5. Tworzymy partycję wewnętrzną.
 6. Zainstaluj pokrywę na szamba.

Rozważmy to wszystko krok po kroku.

Krok 1: wybór miejsca i przygotowanie kopalni, rury kanalizacyjne

Kopanie dołu to początkowy etap budowy jakiegokolwiek szamba. Jeśli wszystko jest poprawnie zorganizowane i obliczone, wtedy jego objętość może być najmniejsza. Najważniejsze jest to, aby wokół ścian było wystarczająco dużo miejsca, aby ułatwić instalację pojemnika. Optymalny dla domu prywatnego jest objętość utworzona przez 8-dołkowe stanowisko 2х2х2 m. Niektóre z jego zwiększenia nie mogą uszkodzić wydajności, jeśli istnieje możliwość wynajęcia sprzętu do robót ziemnych.

Krok 2: Żelbet

Po całkowitym wykopaniu wymaganej głębokości wykopu konieczne jest zainstalowanie szalunku, dla którego istnieje zapotrzebowanie na pewną ilość: arkusze osb, drewno, rury kanalizacyjne z PVC. W szalunku należy wykonać otwory, które zapewnią doskonałe odprowadzanie wody z gruntu. Do tego służą plastikowe kawałki rur.

W arkuszach osb okrągłe otwory są wykonane w odległości 30 cm od siebie, ponieważ osb jest zbyt giętkim materiałem o niskiej sztywności, należy go lekko wzmocnić. W tym celu wzdłuż całego obwodu arkusza, bloki 20x30 lub 30x40mm są mocowane za pomocą zwykłych śrub. Pionowe żebra są przymocowane co 50 cm, arkusze takie powinny być wykonane co najmniej na połowę całego wykopu.

Krok 3: Edycja szalunku

Aby upewnić się, że przygotowany szalunek nie rozpadnie się pod wpływem ciężkiej mieszanki betonowej, konieczne jest podpięcie go jakimś rodzajem drewna bezpośrednio do fundamentu. Plastikowe rękawy z kawałków rur wkłada się w przygotowane do nich otwory, tak aby zostały zakopane w ziemi około 5 cm, w przeciwnym razie beton może je wycisnąć i przelać przez otwory.

Przydatna rada! Szalunki są lepsze i bardziej opłacalne do demontażu, dzięki czemu tarcze można przesuwać od ściany do ściany. W tym samym czasie wszystko należy usunąć osobno, jako sąsiednie ściany, a samą ścianę należy podzielić na dwie niezależne części.

Krok 4: Betonowanie

Po zakończeniu wstępnych przygotowań do budowy szamba do prywatnego domu, można już rozpocząć nalewanie betonu. W tym celu najlepiej jest wynająć lub kupić betonomieszarkę. Do przygotowania ciekłego betonu będziesz potrzebował:

 • drobny piasek (2 części);
 • drobny fragment detracyjny zmiażdżony (2 części);
 • cement w workach (1 część).

Krok 5: Montaż metalowych narożników

Wszystko to powinno być wypełnione wodą i dokładnie wymieszane. Ponadto wszystko inne będzie wymagać wzmocnienia. Dzięki tym prętom cement zmienia się w mocny żelbet. Jeśli nie ma pasków, możesz użyć dowolnego innego metalu, ale nie rur. Po zalaniu pierwszej połowy wyrobiska należy odczekać około 2 dni, aż cała masa wyschnie. Następnie deskowanie przestawia się na pozostałe dwie strony i ponownie wykonuje całą procedurę.

Krok 6: układanie płaskiej łupki, mocowanie rury odpowietrzającej

Budowa przegrody w pojemniku

Po zbudowaniu ścian dzielimy całą objętość szamba na dwie części. Ważne jest, aby w pierwszym przedziale nie znajdowały się dziury w ścianach, wszystkie muszą znajdować się w drugim pojemniku. Punkt ten należy uwzględnić nawet na etapie montażu osłon szalunkowych.

Ścianę można wylać z betonu lub z cegły. Musi podzielić cały dół na dwa w przybliżeniu równe dołki. W pierwszym osadzie osadzają się szlam i stałe zanieczyszczenia, które bardzo szybko zatykają pory w ziemi. Inna część pojemnika zostanie wypełniona względnie płynną wodą, która dostanie się przez górną część ściany i przejdzie przez otwory w glebie, gdzie jest filtrowana.

Krok 7: Projektowanie luków do konserwacji szamba

Przydatna rada! Bardzo ważne jest, aby wysokość przelewu przez ścianę była prawidłowa. Mianowicie powinien znajdować się 40 cm poniżej poziomu rury wychodzącej z domu. Tutaj jest minimalna ilość osadu.

Jak zwiększyć aktualną operatywność i standardową żywotność szamba

Kiedy w domu prywatnym zainstalowany jest szambo, nie trzeba go natychmiast uruchamiać. Aby zapewnić, że dno drugiego odcinka nie zapycha się szybko, za pomocą zaostrzonych kawałków rur zwanych bailerami, przebijają one doły na głębokość 2 m. Można je również wiercić wiertłem. Otwory są zamknięte siatką, którą następnie wylewa się gruzem. Powstały drenaż bardzo dobrze usuwa wodę i zapobiega namaczaniu gleby, co znacznie zwiększa żywotność szamba.

Krok 8: Betonowanie zbiornika septycznego zaprawą cementową

Ważnym czynnikiem wpływającym na ogólną wydajność szamba jest obecność wentylacji. Aby to nie było trudne. Wszakże w tym celu wystarczy zastosować rurę kanalizacyjną, która jest po prostu wyświetlana na powierzchni. Możesz zamknąć zbiornik septyczny od góry z czymkolwiek: żelazną blachą, betonową płytą lub możesz sam wylać beton.

Aby to zrobić, zrobić belki z kanału, które są ułożone grubych desek, przetwarzane tar. Zostaw mały właz, aby czasami zeskrobać stałe odpady. Resztę obszaru, uprzednio pokrytą ruberoidami, zalewa się betonem, nie zapominając o zbrojeniu.

Krok 9: ułożenie wału rewizyjnego

Podstawowe zasady korzystania z samodzielnie wykonanego szamba

Po założeniu szamba do prywatnego domu, musisz przestrzegać ważnych zasad podczas korzystania z niego:

 • Nie wyrzucaj gruzu budowlanego do kanalizacji lub do kanalizacji;
 • Nie można użyć systemu kanalizacyjnego do wyrzucania materiałów polimerowych, saszetek celofanowych, niedopałków papierosów i podpasek higienicznych. Przedmioty te nie mogą być w pełni przetwarzane przez aerobowe formy bakterii;
 • Nie używaj syntetycznych detergentów, wybielaczy i różnych żrących chemikaliów w przypadku, gdy czyszczenie w szamba odbywa się przy pomocy mikroorganizmów;
 • można zrzucić papier toaletowy, dzięki czemu dobrze rozpuszcza się w środowisku wodnym.

Krok 10: Hydroizolacja, zasypka i izolacja

Właściwa konstrukcja i działanie szamba znacznie wydłuży żywotność. A jeśli od czasu do czasu stosuje się nowoczesne preparaty na bazie biologicznej, które rozkładają stałe zanieczyszczenia, wówczas można całkowicie uniknąć czyszczenia przez bardzo długi czas.

Septik własnymi rękami za prywatny dom (wideo)

Instalacja systemu ogrzewania prywatnego domu:

Jak wybrać szambo do prywatnego domu z różnych opcji

Własne ręce Septika bez pompowania 10 lat dla domu i dając: budowę konstrukcji

Szambo zbiornika z betonowych pierścieni, schemat budowy

Ogrzewanie wody w prywatnym domu własnymi rękami, schemat budowy

Rodzaje fundamentów dla prywatnego domu i ich instalacja

Urządzenie szamba w prywatnym domu: cechy pracy

Każdy, kto zbudował własny dom, musiał zmierzyć się z tym, co jest septycznym urządzeniem w prywatnym domu.

A dla tych, którzy jeszcze nie zbudowali systemu kanalizacyjnego w prywatnym domu, omówimy to bardziej szczegółowo.

Szambo jest przeznaczony do zbierania i oczyszczania ścieków domowych. Zasada działania szamba polega na osiąganiu grawitacji, a następnie oczyszczaniu wody w polu filtracji lub wymuszonej metodzie oczyszczania.

Schemat septyczny: pojemnik wykonany z włókna szklanego, który ma zamkniętą obudowę podzieloną wewnętrznie na przedziały z perforowanymi przegrodami. Te przegrody są jakimiś filtrami, które zatrzymują osad i muł i nie pozwalają im na przejście z przedziału do przedziału.

Oczyszczanie ścieków przy użyciu bioenzymów lub specjalnych preparatów. Dzięki zastosowaniu biofermentów rozpad substancji organicznych ulega przyspieszeniu, a jakość oczyszczania ścieków zostaje zwiększona. Po osadzeniu się wody w szambie, wchodzą one do pól filtracyjnych, gdzie są wstępnie oczyszczane, a następnie absorbowane do gleby.

Szambo dla wiejskiego domu, wiejskiego domu

Twoja uwaga! Obecnie do ich produkcji wykorzystywane są nowe technologie - szambo jest bardziej opłacalne niż kanalizacja.

Dzieje się tak z następujących powodów:

 • Zachowuje cały osad, dzięki czemu układ chłonny nie zatyka się.
 • Po szambie znajduje się duży obszar chłonny wykopu filtra.
 • Szambo jest absolutnie szczelne, więc nie ma znaczenia jak głębokie są wody gruntowe.
 • Z szamba zanieczyszczone ścieki nie dostaną się do warstwy gleby niosącej wodę.
 • Cały osad w sepsie ulega rozkładowi, co oznacza, że ​​zmniejsza się wielkość, co zmniejsza liczbę czyszczeń.

Jak poprawnie zainstalować szambo

Rada! Podczas instalacji tej oczyszczalni należy wziąć pod uwagę, że głębokość instalacji szamba zależy bezpośrednio od głębokości wody gruntowej i głębokości zamarzania gleby. Z tego wynika, że ​​istnieją specjalne normy dotyczące instalacji szamba. Rozważmy je bardziej szczegółowo.

 • Woda gruntowa powinna znajdować się co najmniej półtora metra od szamba lub więcej.
 • Optymalna głębokość zamarzania gleby powinna wynosić 1,4 m lub mniej.
 • Obecność żwiru lub piaszczystych gleb jest optymalna. W przypadku, gdy gleba jest piaszczysta, trzeba będzie przynieść piasek lub żwir do pól filtracyjnych.

Obliczyć objętość ścieków może być według następującego wzoru: liczba mieszkańców * 3 dni * 200 litrów = cu.m.

3 dni - to czas, w którym oczyszczalnie ścieków w oczyszczalniach oczyszczają wodę.

Twoja uwaga! Niektóre zasady instalacji szamba.

 • Montaż rur kanalizacyjnych własnymi rękami musi rozpocząć się od szamba i doprowadzić do domu.
 • Konieczne jest zapewnienie poziomu, w którym przenikanie rur odpływowych do szamba będzie minimalne (minimum 0,6 m).
 • Wskazane jest wykonanie odległości dwóch centymetrów na metr.

Układ strony filtracyjnej

Od pionu do inspekcyjnego studnia powinna znajdować się w odległości nie przekraczającej 12 metrów. Ponadto, studnie powinny znajdować się co 15 metrów. W przypadku, gdy rura się obraca, koniecznie musi być studnia z tacą. W przypadku, gdy zamiast studzienek umieścić trójnik, odległość między nimi nie powinna przekraczać 8 metrów.

W przypadku, gdy ułożone rowy kanalizacyjne własnymi rękami skierowane są pionowo na większą głębokość, wówczas musi istnieć pośrednia studzienka opadowa. Jest to konieczne, aby uniknąć pogłębienia rury z domu.

Jeśli rura się obraca, musi być tokarka, która może być zarówno delta, jak i odwrotnie.

Jak zrobić szambo w prywatnym domu

Rada! Najlepiej jest zainstalować osadnik w okresie letnim-jesiennym. To prawda, że ​​nie jest to konieczne. Jednak w tym czasie obserwuje się minimalny poziom wód gruntowych.

Robimy szambo z pierścieni

Aby zainstalować szambo jest niezbędne do przygotowania dół, trzeba będzie wziąć pod uwagę nie tylko wysokość szamba, ale także wysokość podstawy, na której umieszczony jest szambo i warstwę, która pokryje szambo szczyt.

Pożądane jest zamocowanie szamba za pomocą metalowych pasków lub kabli.

Najpierw musisz wykopać fundament w odległości co najmniej 6 fundamentów metrovolt. Jest to konieczne, aby ścieki wpływające do gruntu nie naruszały stabilności fundamentu i nie zalały piwnicy. Objętość wykopu zależy od liczby modułów.

W przypadku wysokich wód gruntowych wskazane jest ułożenie rury drenażowej, a na dole - warstwy piasku, przesianej i ubitej. Z góry należy ułożyć żelbetową płytę lub bloki. Następnie możesz przeprowadzić napełnianie szamba.

W tym celu lepiej jest użyć mieszanki piasek-cement. Przed zainstalowaniem szamba w ziemi należy ją napełnić czystą wodą, aby ściany nie wygięły się pod wpływem nacisku na podłoże.

Pokrywa szamba musi być umieszczona wyżej niż powierzchnia ziemi. Ma to zapewnić, że woda deszczowa i roztopione nie wejdą do szamba. Zimą pożądane jest pokrycie pokrywki szamba materiałem termoizolacyjnym.

Aby upewnić się, że w zbiorniku septycznym jest pobrane gazy, znajdują się specjalne rury wentylacyjne. Należy również pamiętać, że aby rury nie były wbijane, należy je położyć pod kątem do szamba.

Szamba - zakłady lecznicze, od których zależy jakość kanalizacji, dlatego lepiej powierzyć je specjalistom. Oczywiście można to zrobić niezależnie, jednak wymaga to dużej siły i wiedzy, której nie każdy ma.

Łączenie szamba ze studniami filtracyjnymi lub polami filtracyjnymi

Jeśli szambo jest zainstalowane zgodnie z przepisami, zanim mieszanka piaskowo-cementowa zostanie napełniona, konieczne jest połączenie szamba z polami filtracyjnymi za pomocą rur połączonych elastycznymi złączkami. Łączniki zapewnią szczelność połączenia nawet przy niewielkich wzajemnych ruchach.

Na polu filtrującym powinna znajdować się poduszka żwirowa lub piaskowa, przez którą woda wpadnie do gleby. W takim przypadku rura odgałęziona z szamba musi być połączona z perforowaną rurą lub kilkoma perforowanymi rurami przez kolektor.

Rury należy również układać na poduszce filtracyjnej wykonanej ze żwiru lub piasku.

W przypadku, gdy nie chcesz wydawać pieniędzy na specjalny szambo, ponieważ nie będziesz na stałe mieszkał w wiejskim domu, możesz sam stworzyć szambo.

Urządzenie szamba do wiejskiego domu do sezonowego życia może być reprezentowane przez szambo. Możliwe jest wykonanie takiego dołu ze starych opon samochodowych.

Jak zrobić szambo z oponami

Szambo: opony

Najpierw określ, ile potrzebujesz zlewu. Aby to zrobić, użyj powyższej formuły.

Wykop otwór, który pasuje do średnicy twoich opon. Weź pod uwagę fakt, że w przybliżeniu od bagnetowego bagnetu będzie warstwa drenażowa. Również na górze musisz wypełnić warstwę lądu równą około 60 cm.Jeśli w twojej okolicy znajduje się studnia, z której pobierana jest woda do picia, wówczas szambo nie powinno znajdować się bliżej niż 20 metrów od niego.

Napełnij dno dołu łamaną cegłą, żwirem lub piaskiem. Jest to konieczne dla lepszego drenażu. Zamiast opon można użyć cegły, ale w tym przypadku otwory w murze również muszą być wykonane z materiału drenażowego.

Od góry konieczne jest włożenie rurki do bocznej ściany opony, najpierw wycięcie otworu w pożądanej średnicy lub po prostu nałożenie na oponę. Przez tę rurę będą odprowadzane ścieki z domu.

Rurę należy ułożyć pod nachyleniem nie mniejszym niż 10 cm 1 metr. Pożądane jest wypełnienie pozostałej przestrzeni między rurą a lufą piaskiem.

Na górze zrobiony przez siebie szamba musi być pokryta betonową lub żelazną pokrywą. Pokrywę należy zainstalować bardzo ściśle, ponieważ wpłynie to na nieprzyjemne zapachy.

Budowę kanalizacji powinien mieć świadomość, że obecność szamba nie tylko wymagania SNIP lub SES, ale również znakiem kultury i cywilizacji, bo toaleta znajduje się w domu o wiele bardziej komfortowe niż na ulicy.

W takim przypadku, jeśli nie chcesz zrobić szambo własnymi rękami, a pieniądze na jego zakup nie, wtedy nie martw bo szambo może służyć nie tylko ty, ale również kilka domów, i istnieją przypadki, gdy jest on zainstalowany na rozliczenie.

Wystarczy wybrać osadnik nie za pomocą jednej kamery, ale z kilkoma, w zależności od tego, ile domów zostanie zakupionych. Szambo o dużych rozmiarach jest instalowane w taki sam sposób, jak zwykły szambo, ale wymagany jest tylko większy otwór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 22 = 26