Układanie laminatu w przekątnej plusów i minusów

Układanie laminatu w przekątnej plusów i minusów

Ukośny układ laminatu i deski parkietowej we wnętrzu

z 26 października 2014 r

Widzę podłogę ukośnie.

Laminat i deska parkietowa są dobre nie tylko dzięki kolorystyce i fakturze drzewa, co nadaje wnętrzu wyjątkowej przytulności. Ta powłoka pozwala wpływać na postrzeganie pomieszczenia, co jest szczególnie prawdziwe w przypadku długich matryc o podłużnym wzorze. Prawdopodobnie wielu zauważyło ten efekt wizualny w domu: jeśli taka pokrywa zostanie ułożona, na przykład, wzdłuż korytarza, jej długość wizualnie wzrośnie. Matryce leżą po drugiej stronie pokoju, wręcz przeciwnie, skróć je, ale dodaj szerokość.

O wiele bardziej neutralny pod tym względem jest inny sposób układania - ukośny. Wizualnie dodaje objętość, ale nie kradnie ani długości, ani szerokości. Podłoga z laminowaną lub naturalną deską po przekątnej wygląda stylowo i interesująco.

Porozmawiajmy o osobliwościach ukośnego układu parkietu i laminatu we wnętrzu.

Ukośne układanie parkietu i laminatu we wnętrzu: co powinieneś wiedzieć?

Efekty. Kiedy jesteśmy w pokoju, oko natychmiast przylgnie do jakiejkolwiek linii w nim. Kierują naszym spojrzeniem i pozwalają nam zrobić pierwsze wrażenie na temat wielkości i kształtu obiektu. Jeśli linie na podłodze są wzdłuż, wydaje nam się, że pokój jest dłuższy. Jeśli w całej szerokości. A jeśli na przekątnej ...

Dzięki ukośnemu ułożeniu laminatu i parkietu, nasz widok wsuwa się w kąt - w którym są kierowane linie zasięgu. Rogi wydają się oddalać od siebie, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne we wszystkich kierunkach. Ten efekt przybiera podwójną siłę, jeśli jest używany jasny materiał z dobrze zaznaczonymi paskami. Podczas instalacji ciemna okładkaMogę naprzemiennie pręty o różnym nasyceniu - to doda połowę ekspresji.

Ukośne układanie podłóg doskonale nadaje się do wąskich i bardzo wąskich pomieszczeń, a także do pomieszczeń o nieregularnym układzie. Faktem jest, że matryce biegnące równolegle do ścian skupiają na nich uwagę. Podłogi laminowane i parkiety, znajdujące się po przekątnej, odwracają je od ścian. Ukośny układ, jakby przerysowywał pomieszczenie.

Punkt ogniskowania. Ponieważ ten układ desek akcentuje kąty, jeden z nich może stanowić centrum kompozycyjne. Na przykład zainstaluj kominek w narożniku, do którego prowadzą paski podłogowe. Centrum kompozycji zwróci uwagę na siebie, ze względu na rozmiar i kształt pomieszczenia "w cieniu". Zamiast kominka pod tym kątem można umieścić szafkę TV, duże lustro podłogowe, stół jadalny, gablotę lub narożną sofę.

Dokowanie. Podczas łączenia płytek o przekątnej z płytkami pożądane jest umieszczenie obu materiałów pod tym samym kątem. Zwykle płytki układane są w taki sposób, aby kierunek "szwów" pokrywał się z położeniem połączeń laminatu lub parkietu. Pozwala to uniknąć "chaosu" na podłodze, gdy różne relacje są ze sobą w konflikcie. W przeciwnym razie wnętrze może stać się "piekłem perfekcjonisty".

Dokowanie za pomocą płytek

Kąt desek. Wskazane jest układanie matryc pod kątem 45 stopni względem ścian lub blisko niego. Jeśli kąt znacząco odbiega od 45 stopni, podłogi wyglądają brzydko lub co najmniej nienaturalnie. Jest poczucie chaosu i nieregularności.

Deska parkietowa i laminat po przekątnej: jeden ważny plus i jeden znaczący minus

Plus. Wielu woli, aby powłoka w korytarzach i pomieszczeniach była całkowicie rozłożona, bez fug i klap. Często w takich sytuacjach gospodarze stają przed trudnym wyborem. Na przykład: jeśli zamontujesz laminat na korytarzu w pokoju prostopadłym do korytarza, osiada on wzdłuż. I odwrotnie: jeśli pokój jest w poprzek, to w korytarzu - równolegle do ścian, co wcale nie jest pożądane. Co wybrać? Dając pierwszeństwo ukośnemu upakowaniu, właściciele pozbędą się tego dylematu. Wszędzie deska będzie mniej więcej taka sama.

Mniej. Po ukośnym ustawieniu deski parkietowej i laminatu zawsze powstaje więcej odpadów. W związku z tym podłogi są droższe. Zwłaszcza, że ​​mistrzowie oceniają tę pracę nieco wyżej. To, czy te koszty uzasadnią się, zależy od Ciebie.

O cechach układania ukośnego - w naszym następnym artykule.

Parkiet i laminat po przekątnej we wnętrzu

Lekka powłoka po przekątnej dodaje objętości do pokoju

Łączone układanie parkietu

Płyta po przekątnej: dobry wybór na wąski korytarz

Ukośne układanie laminatu - jak prawidłowo układać

Laminat zyskuje popularność jako wykładzina podłogowa, którą wielu właścicieli nie tylko kupuje do wnętrz pokoi w swoich domach, ale także stara się produkować je samodzielnie bez zaangażowania specjalistów z firm budowlanych. W artykule zostanie omówione, w jaki sposób laminowanie przekątnej laminatu wykonywane jest własnymi rękami, nie gorsze niż dla profesjonalistów i jakie są cechy tego procesu.

Podstawy układania laminatu pod kątem

Wielu właścicieli własnych domów często kupuje laminat i dzieło pakowania zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, ale w takim pokrowcu nie ma łaski i rodzynek. Żadna firma budowlana nie przedstawi zdjęć podobnych pokrycia podłogowego jako reklamy własnych usług, ponieważ nie przyciągają one potencjalnych klientów.

Zastosowanie tej metody jest uzasadnione tylko w tych przypadkach, gdy określone warunki lokalu wymagają układania desek w stawie, a nie w inny sposób.

Jeśli pomieszczenie ma pewne wady w układzie lub odwrotnie w stosunku do projektu projektanta (zaokrąglone ściany lub charakterystyczne nawisy nakładek), wówczas estetyczną opcją jest sytuacja, w której laminat układany jest pod kątem do ścian.

Tradycyjne układanie podłóg oznacza układanie desek równolegle do jednej z par ścian. Ukośne układanie oznacza obserwację kąta od 30 do 45 stopni. Kąt jest wybierany w zależności od kąta obserwowanego na skrzyżowaniu dwóch ścian. Przeczytaj także: "Który układ laminatu jest lepszy dla pomieszczenia".

Zaleta układania ukośnego

Zwykle układanie laminatu po przekątnej własnymi rękami jest wykonywane, ponieważ jest oryginalne. Jednak jego zalety i wady to ukośne układanie laminatu i konieczne jest wzięcie ich pod uwagę przed zakupem materiałów i rozpoczęciem pracy.

Mówimy o następujących zaletach technologii:

 • ukrywanie różnych wad projektowych;
 • wygładzanie nierównych ścian;
 • wizualna ekspansja przestrzeni w bardzo wąskich pomieszczeniach z brakiem naturalnego światła;
 • oczywiście układ diagonalny laminowanych paneli jest o wiele piękniejszy.

Właściwie, przy takim sposobie układania, możesz eksperymentować, jeśli jest na to wystarczająco dużo czasu i pieniędzy. Na przykład projektanci, biorąc pod uwagę najnowsze trendy w modzie, jak tworzyć strefy zagospodarowania przestrzennego, łącząc różne kolory i faktury lub łącząc różne wykładziny podłogowe. Przeczytaj także: "Jak układać podłogi laminowane wzdłuż lub w poprzek - wybór sposobu układania".

Obliczanie ilości laminatu do układania

Przed ułożeniem laminatu po przekątnej konieczne jest prawidłowe obliczenie ilości materiału w celu wykonania instalacji bez dodatkowych zakupów i nadpłat. Ukośne układanie wiąże się ze zwiększonymi kosztami, ponieważ laminat nie jest kupowany w magazynie, ale o 15-20% więcej (w przypadku odpadów). Jeśli wcześniej właściciel miał doświadczenie w układaniu takiej osłony, możesz zrobić zapas tylko 5-10 procent.

Rozpoczęcie układania laminatu diagonalnego

Naturalnie, ułożenie laminatu pod kątem, jak każda inna powłoka, może być wykonane tylko po starannym przygotowaniu szorstkiej podłogi: poziomowanie i czyszczenie z kurzu, brudu, gruzu, cieczy itp.

Możesz rozpocząć proces układania:

 • Z odległego kąta pokoju, naprzeciwko drzwi wejściowych. Odbywa się to w taki sposób, że połączenia listew (wzdłuż dłuższych boków) znajdują się wzdłuż promieni słonecznych wchodzących do pomieszczenia przez okna. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie widoczności stawów, co sprawia, że ​​powłoka jest bardziej estetyczna na zdjęciu i optycznie powiększa przestrzeń;
 • także układanie można wykonać z centrum. Aby to zrobić, sznur jest przeciągany przez środek po przekątnej między przeciwległymi rogami pomieszczenia. Sztaplowanie odbywa się równolegle do sznura ze stopniowym usuwaniem z niego na boki.

Po pierwsze, seria paneli jest składana w jedną całą długą strukturę poprzez zatrzaśnięcie zamków. Następnie dołącza do już ułożonego szeregu. Zanim położysz laminat po przekątnej, musisz znaleźć asystenta, który pomoże przynajmniej w początkowej fazie, ponieważ najdłuższe rzędy przejdą przez środek i trudno będzie łączyć takie rzędy między sobą.

Bez asystenta zabieg wykonuje się przy użyciu małej wagi. Po pierwsze, kilka paneli jest zatrzaśniętych, aw pewnym miejscu ładunek jest układany w stos, więc podczas pracy nad pozostałą częścią poprzednia sekcja nie pęka. Przeczytaj także: "Jak układać laminat - sekwencję r. Własnymi rękami."

Układanie, jak w przypadku zwykłej wersji równoległej, wymaga implementacji z pewną rozbieżnością między końcami płyt. Przesunięcie każdego rzędu powinno wynosić około 30-40 centymetrów, tak jak w przypadku instalacji pokładu statku. Ten stan jest wymagany, aby zwiększyć wytrzymałość powłoki.

Oprócz prawidłowego ułożenia laminatu, należy wziąć pod uwagę niektóre cechy tej powłoki. Jest to kwestia ewentualnej zmiany wymiarów podłogi w wyniku wahań temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Każdy ekspert powie, że konieczne jest stworzenie luki kompensacyjnej między podłogą laminowaną a ścianami.

Szerokość tej szczeliny powinna wynosić od 1,5 do 2 centymetrów, a następnie powłoka nie będzie dokładnie deformowana ze względu na wzrost temperatury lub wilgotności powietrza. Aby zachować odległość od laminowanych paneli wokół obwodu pomieszczenia do ścian, należy użyć specjalnych kołków lub małych prętów, które można wykonać własnymi rękami. Po zakończeniu pracy są one usuwane. Same szczeliny zostaną pokryte dekoracyjnymi listwami przypodłogowymi.

Oczywiście, laminat ma wady przekątne, ale są one trywialne: wysoka złożoność pracy i wysokie koszty materiałów (biorąc pod uwagę potrzebę zakupu więcej). Zwiększone zużycie laminatu podczas układania na przekątnej może być wykluczone, jeśli poprosisz o pomoc przy układaniu do specjalisty, wówczas materiałowe prześwit może zostać zredukowany do 3-5 procent.

Największą trudnością dla początkujących jest przycinanie laminowanych paneli, które muszą być umieszczone blisko ściany. Chodzi o to, aby ciąć pod kątem, całkowicie powtarzając zarys ściany. Pomocne w tym są kołki, które określają punkt poboczny i dolny panelu, są połączone linią i odcięte od wewnątrz za pomocą elektrycznej wyrzynarki.

Punkty są określane na podstawie pomiaru dwóch odległości:

 • od górnego rogu rzędu do wstawionego kołka;
 • od dolnego rogu rzędu do wstawionego kołka.

Następnie, w tej samej odległości od jednej i drugiej części paska, punkty są ustawione.

Artykuł opisuje szczegółowo, w jaki sposób ułożyć laminat po przekątnej, jakie są główne zalety i powikłania tego procesu. Jeśli właściciel chce uzyskać wysokiej jakości i organicznie wyglądającą powłokę we własnym domu, ta metoda będzie najlepsza. Przeczytaj także: "Jak układać laminat - sekwencja czynności."

Nie zapominaj, że wszelkie trudności pomogą pokonać profesjonalistów z firmy budowlanej, którzy mogą wziąć odpowiedzialność nie tylko za układanie, ale także za wybór pokrycia podłogowego, biorąc pod uwagę podstawowe życzenia właściciela.

Ułożenie laminatu po przekątnej

Układanie laminatu po przekątnej jest bardziej skomplikowanym rodzajem wykładziny niż metodą bezpośrednią. Ale ta opcja ma zalety, między innymi: nadanie pomieszczeniu bardziej stylowego i wyrafinowanego wyglądu, możliwość urozmaicenia znanego wzoru, wizualny wzrost w przestrzeni pomieszczenia.

Z pewnym poziomem treningu, zręcznymi rękami i dostępnością niezbędnego zestawu narzędzi ułożyć laminat w sposób ukośny. Masz dość cierpliwości, obliczyć wymaganą ilość materiału, przygotować zestaw specjalnych narzędzi - i zabrać się do pracy.

Laminat - ukośnie lub prosto?

Aby podłoga wyglądała wyśmienicie i stała się prawdziwą ozdobą Twojego mieszkania, dowiedz się, która opcja jest bardziej odpowiednia w Twoim przypadku: prosta lub skośna.

Ten rodzaj układania nadaje się do pomieszczenia o dowolnej konfiguracji, jeżeli ściany są wystarczająco płaskie i nie ma zniekształceń w skrzyni budowlanej. Ważna funkcja: jeśli w pokoju jest dużo mebli lub na podłodze są dywany, wybierz tylko prosty sposób układania, w przeciwnym razie cały urok przekątnej osłony zostanie utracony za występami i narożnikami. Żadna z eleganckich linii w tym przypadku nie może iść.

W przypadku metody bezpośredniej należy rozpocząć układanie pokrywy od drzwi, tak aby wzór laminatu był równoległy do ​​strumienia światła. Specjaliści zauważają, że światło, które oświetla podłogę od okna, w szwach nie daje cienia, więc powstaje iluzja idealnej powłoki. Podłoga wydaje się bardzo gładka i gładka.

Jeśli pokój jest przestronny, z minimalnym zestawem mebli, możesz wybrać ten sposób układania. Ten rodzaj pokrycia może ukryć niewłaściwą lub zepsutą geometrię ścian. Ukośna powłoka będzie wyglądać estetycznie i efektywnie.

Technika układania jest o wiele bardziej skomplikowana, niż metodą bezpośrednią. Aby poradzić sobie z pracą pod mocami mistrzów, którzy mają doświadczenie w pracy nad układaniem podłogi za pomocą laminatu.

A oto artykuł poświęcony naturalnemu linoleum.

 • Ruletka do pomiarów;
 • Układanka elektryczna;
 • Metalowa linijka;
 • Drewniany pręt uderzający w panele;
 • Ołówek;
 • Specjalny młotek do układania z gumową podstawą;
 • Elementy dystansowe (do mocowania szczelin wzdłuż ścian).

Jak położyć laminat na przekątnej?

Jak położyć laminat po przekątnej? Jeśli jedna ze ścian w twoim mieszkaniu znajduje się pod kątem lub półokręgu względem reszty, powinieneś zacząć od niej pracę. Kąt pod którym będą umiejscowione tablice, każdy sam wybierze. Najczęściej waha się od 30 do 45 stopni. Jeśli kąt jest większy, liczba sadzonek znacznie wzrośnie.

Dla metody bezpośredniej wystarczy znać obszar całego pokoju, podzielić przez jeden kwadrat (jedną tablicę) i zaokrąglić wynik. Wszystko, liczba tablic jest obliczana. Pozostaje dodać 7% do przycinania - i obliczenia się skończyły.

Jak obliczyć laminat podczas układania po przekątnej? Wersja diagonalna ma formułę, która różni się od poprzedniej wersji. Do iloczynu długości pomieszczenia i jego szerokości dodaj iloczyn szerokości jednej deski o 1, 42 na szerokość pomieszczenia.

 • АС - szerokość pomieszczenia;
 • CD to jego długość;
 • 1.42 to pierwiastek kwadratowy wyodrębniony z liczby 2.
 • (АСхCD) + (1,42 АС х szerokość jednej planszy).

Na przykład, wielkość pokoju: 5 na 7 metrów. Szerokość jednej deski wynosi 10 cm (0,1 m), a jej długość wynosi 100 cm (1 m).

Algorytm znajdowania odpowiedniej liczby elementów paneli laminowanych.

 • S pokoje: 5 x 7 = 35 m kw .;
 • S ilości materiału zapasowego: (1, 42 х5 х 0,1) = 0, 71 m2 M;
 • S deski (1 sztuka): 0,1х1 = 0,1 kocim.

Zastępujemy wartości w formule:

Jest to liczba desek wymaganych dla wersji przekątnej dla pomieszczenia o szerokości 5 mi długości 7 m.

A ten artykuł dotyczy wymiany okien z podwójnymi szybami okien plastikowych.

Etapy pracy wykonywane z ukośną stylizacją.

 1. Musisz przygotować podłogę, przygotować jastrych, pozostawić do wyschnięcia, sprawdzić, jak gładko podłoga się wynurzyła. Płyty gipsowo-włóknowe lub gęste arkusze ze sklejki mogą również służyć jako podstawa do laminowanej powłoki.

Kilka praktycznych wskazówek dotyczących układania laminatu.

 • Oblicz wymaganą ilość materiału, biorąc pod uwagę odrzuty i odpady;

Zwróć uwagę: wszystkie zalecenia odnoszą się do pomieszczeń, w których wilgotność względna nie przekracza 65%.

Na tych zdjęciach widać, jak pokój wygląda po ułożeniu laminatu po przekątnej.

Naprawdę trudno jest laminować w przekątnej. Ale wynik spełni Twoje oczekiwania. Czas i energia spędzona na tej odpowiedzialnej pracy w pełni opłacą się estetycznym, eleganckim wyglądem Twojego mieszkania, na którym podłoga będzie przede wszystkim pochwała.

A oto artykuł o wykończeniu zboczy okien.

Tutaj http://ru-house.net/bezopasnost/ znajdziesz więcej artykułów kognitywnych na temat bezpieczeństwa swojego domu.

Czy widzisz niedokładności, niekompletne lub niepoprawne informacje? Czy wiesz, jak ulepszyć artykuł?

Czy chcesz zaproponować publikację zdjęć na ten temat?

Pomóż nam ulepszyć stronę! Pozostaw wiadomość i swoje kontakty w komentarzach - skontaktujemy się z Tobą i wspólnie poprawimy publikację!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 2