Termostat do ładowania akumulatora

Termostat do ładowania akumulatora

Termostat na bateriach grzewczych

Czasami konieczne staje się dostosowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Możesz to zrobić instalując termostat do chłodnicy. Jest to małe urządzenie, które reguluje transfer ciepła akumulatora. Może być stosowany z wszystkimi typami grzejników, z wyjątkiem żeliwa. Jedna ważna kwestia - urządzenie może obniżyć początkową temperaturę, ale jeśli nie ma wystarczającej mocy grzewczej, nie może jej zwiększyć.

Termostaty do grzejników

Termostat do chłodnicy składa się z dwóch części - zaworu (zaworu termostatycznego) i głowicy termostatycznej (element termostatyczny, regulator temperatury). Produkty te są produkowane dla różnych rozmiarów rur i różnych rodzajów systemów grzewczych. Głowica termostatyczna jest wyjmowana, regulatory różnych typów, a nawet różni producenci mogą być umieszczani na tym samym zaworze - fotel jest znormalizowany.

Termostat do grzejnika składa się z dwóch części - specjalnego zaworu (zaworu) i głowicy termostatycznej (regulatora)

Zawory i regulatory są różne, więc przed zainstalowaniem termostatu na grzejniku trzeba będzie trochę zapoznać się z jego strukturą, funkcjami i widokami.

Termo-zawór - budowa, przeznaczenie, rodzaje

Zawór w termoregulatorze jest bardzo podobny do tradycyjnego zaworu. Istnieje siodło i stożek blokujący, który otwiera / zamyka kanał dla przepływu chłodziwa. Temperatura grzejnika jest regulowana w następujący sposób: ilość czynnika grzewczego przepływającego przez grzejnik.

Zawór termostatyczny w sekcji

Na układzie jedno-rurowym i dwururowym zawór jest inny. Oporność hydrauliczna zaworu na system jednorurowy jest znacznie niższa (co najmniej dwukrotnie) - tylko w ten sposób można go wyważyć. Pomylić zawory nie mogą być ogrzane. W systemach z naturalną cyrkulacją odpowiednie są zawory do systemów jednorurowych. Podczas ich instalowania, opór hydrauliczny ostatecznie wzrasta, ale system będzie mógł działać.

Każdy zawór ma strzałkę wskazującą ruch płynu chłodzącego. Podczas instalacji jest instalowany w taki sposób, że kierunek przepływu pokrywa się ze strzałką.

Korpus zaworu wykonany jest z metali odpornych na korozję, często dodatkowo pokrytych warstwą ochronną (niklowane lub chromowane). Są zawory od:

 • brąz (z powłoką niklową i chromowaną);
 • mosiądz (pokryty warstwą niklu);
 • stal nierdzewna.

Muszle są zwykle mosiądzem lub brązem z niklem lub

Oczywiste jest, że najlepsza opcja to stal nierdzewna. Jest chemicznie obojętny, nie koroduje, nie reaguje z innymi metalami. Ale koszt takich zaworów jest wielki, trudno je znaleźć. Zawory z brązu i mosiądzu są w przybliżeniu takie same pod względem żywotności. Ważne w tym przypadku jest jakość stopu, a następnie znani producenci. Zaufanie do nieznanego jest kwestią kontrowersyjną, ale jest jeden punkt, który lepiej śledzić. Na ciele musi znajdować się strzałka wskazująca kierunek przepływu. Jeśli nie istnieje, masz bardzo tani produkt, którego lepiej nie kupować.

Ponieważ grzejniki są instalowane na różne sposoby, zawory są wykonane prosto (przez) i ustawione pod kątem. Wybierz typ, który jest lepszy w twoim systemie.

Zawór prosty (przez) i kątowy

Elementy termostatyczne do termostatów grzewczych są trzech rodzajów - ręcznego, mechanicznego i elektronicznego. Wszystkie wykonują te same funkcje, ale na różne sposoby zapewniają inny poziom komfortu, mają różne możliwości.

Głowice termostatyczne ręczne działają jak tradycyjny kran - obróć regulator w jednym lub drugim kierunku, pozwalając na mniej lub bardziej chłodzenie. Najtańsze i najbardziej niezawodne, ale nie najdogodniejsze urządzenie. Aby zmienić transfer ciepła, należy ręcznie obrócić zawór.

Ręczna głowica termiczna jest najprostszą i najbardziej niezawodną opcją

Urządzenia te są niedrogie, można je umieścić na wlocie i wylocie z grzejnika zamiast zaworów kulowych. Możesz dostosować dowolny z nich.

Bardziej złożone urządzenie utrzymujące ustawioną temperaturę w trybie automatycznym. Podstawą głowicy termostatycznej tego typu jest mieszek. Jest to mały elastyczny cylinder wypełniony czynnikiem temperaturowym. Czynnikiem temperaturowym jest gaz lub ciecz o dużym współczynniku rozszerzalności - po podgrzaniu znacznie zwiększają swoją objętość.

Urządzenie termostatyczne do chłodnicy z mechaniczną głowicą termostatyczną

Mieszek wspiera trzpień, który zachodzi na przekrój zaworu. Podczas gdy substancja w mieszkach nie rozgrzała się, trzpień jest podniesiony. Gdy temperatura wzrasta, cylinder zaczyna się zwiększać (gaz lub ciecz rozszerza się), naciska na pręt, który coraz bardziej pokrywa się z przekrojem. Poprzez chłodnicę jest coraz mniej chłodziwa, stopniowo się chłodzi. Chłodzi i mieszków w miechach, z powodu tego, co zmniejsza objętość cylindra, pręt podnosi się, chłodziwo przechodzi przez grzejnik więcej, zaczyna trochę się nagrzewać. Następnie cykl się powtarza.

W obecności takiego urządzenia temperatura w pomieszczeniu jest utrzymywana na poziomie + - 1 ° C, ale ogólnie wartość delta zależy od tego, jak obojętna jest substancja w mieszku. Może być wypełniony jakimś gazem lub cieczą. Gazy reagują szybciej na zmiany temperatury, ale są trudniejsze w produkcji.

Mieszki cieczy lub gazu - nie ma dużej różnicy

Płyny zmieniają objętości nieco wolniej, ale są łatwiejsze w produkcji. Ogólnie rzecz biorąc różnica w dokładności utrzymywania temperatury jest rzędu pół stopnia, co jest prawie niemożliwe do zauważenia. W rezultacie większość prezentowanych termostatów do grzejników jest wyposażona w głowice termiczne z mieszkiem cieczy.

Mechaniczna głowica termostatyczna musi być zainstalowana w taki sposób, aby była skierowana do pomieszczenia. Temperatura jest mierzona dokładniej. Ponieważ mają dość przyzwoitą wielkość, ta metoda instalacji nie zawsze jest możliwa. W tych przypadkach możliwe jest dostarczenie termostatu do chłodnicy ze zdalnym czujnikiem. Czujnik temperatury połączony jest z głowicą za pomocą rurki kapilarnej. Możesz umieścić go w dowolnym miejscu, w którym chcesz mierzyć temperaturę powietrza.

Ze zdalnym czujnikiem

Wszelkie zmiany w przekazywaniu ciepła przez grzejnik będą następować w zależności od temperatury powietrza w pomieszczeniu. Jedynym minusem tej decyzji jest wysoki koszt takich modeli. Ale temperatura jest utrzymywana dokładniej.

Elektroniczny termostat grzejnika jest jeszcze większy. Element termostatyczny jest jeszcze większy. Oprócz napełniania elektronicznego zainstalowane są jeszcze dwie baterie.

Termoregulatory elektroniczne do akumulatorów mają duży rozmiar

Ruch trzpienia w zaworze jest w tym przypadku sterowany przez mikroprocesor. Modele te mają dość duży zestaw dodatkowych funkcji. Na przykład możliwość ustawienia temperatury w pomieszczeniu o godzinę. Jak to jest modne w użyciu? Lekarze od dawna dowiodły, że lepiej spać w chłodnym pomieszczeniu. Ponieważ w nocy można zaprogramować niższą temperaturę, a rano, gdy nadejdzie czas, aby się obudzić, można umieścić go wyżej. Wygodny.

Wadą tych modeli jest duży rozmiar, potrzeba monitorowania rozładowania akumulatorów (trwającego kilka lat pracy) i wysoka cena.

Umieszczają termostat na grzejniku na wejściu lub wyjściu grzejnika - nie ma różnicy, działają z jednakowym sukcesem w obu pozycjach. Jak wybrać miejsce instalacji?

Zgodnie z zalecaną wysokością instalacji. Ten artykuł znajduje się w specyfikacji technicznej. Każde urządzenie przechodzi przez ustawienie fabryczne - są one kalibrowane do kontroli temperatury na określonej wysokości i zazwyczaj jest to górny kolektor chłodnicy. W tym przypadku termostat jest zainstalowany na wysokości 60-80 cm, w razie potrzeby wygodnie jest go ustawić ręcznie.

Schematy instalowania regulatorów ciepła dla grzejników

Jeśli masz dolne połączenie siodełkowe (rury są odpowiednie tylko od dołu), istnieją trzy opcje - aby wyszukać urządzenie z możliwością instalacji na dole, umieścić model z czujnikiem zdalnym lub zmienić konfigurację głowicy termicznej. Procedura jest prosta, opis powinien znajdować się w paszporcie. Wystarczy termometr i przekręcić głowicę w jednym, a następnie w innym kierunku o określonych porach.

Instalacja jest standardowa - na wstążce lub lnu z pastą do pakowania

Sam proces instalacji jest standardem. Zawór ma gwint. Pod nim dobierane są odpowiednie okucia lub nacina się przeciwny gwint na metalowej rurze.

Jedna ważna kwestia, którą powinni zapamiętać ci, którzy chcą umieścić termostat na grzejniku w budynkach mieszkalnych. Jeśli masz okablowanie z jednym przewodem, można je zainstalować tylko w przypadku obejścia - odcinek rury skierowany w stronę baterii i łączący obie rury.

Jeśli masz podobny układ (może nie być rur po prawej), obejście jest obowiązkowe. Termostat ustawia się bezpośrednio za grzejnikiem

W przeciwnym razie regulujesz cały pion, który nie jest dokładnie taki, jak twój sąsiad. Za takie naruszenie można napisać bardzo dużą grzywnę. Dlatego lepiej jest założyć obejście (jeśli nie).

Jak dostosować (zmienić konfigurację)

Wszystkie termostaty są ustawione fabrycznie. Ale ich ustawienia są standardowe i mogą nie pokrywać się z pożądanymi parametrami. Jeśli coś Ci nie pasuje w pracy - chcesz, aby było cieplej / chłodniej, możesz zmienić konfigurację termostatu grzejnika. Należy to zrobić po uruchomieniu ogrzewania. Potrzebujesz termometru. Powiesisz go w miejscu, w którym będziesz monitorować stan atmosfery.

 • Zamknij drzwi, umieść głowicę termostatu w skrajnie lewej pozycji - całkowicie otwartej. Temperatura w pomieszczeniu zacznie wzrastać. Kiedy jest 5-6 stopni wyżej niż jest to pożądane, przekręć pokrętło do końca w prawo.
 • Grzejnik zaczyna się ochładzać. Gdy temperatura spadnie do wartości, która Ci odpowiada, zacznij powoli przekręcać pokrętło w prawo i słuchać. Kiedy usłyszysz, że płyn chłodzący zaszumiał, a grzejnik zaczął się nagrzewać, przestań. Pamiętaj, która postać jest wyświetlana na rączce. Musi zostać wypuszczony, aby osiągnąć wymaganą temperaturę.

Dostosowanie termostatu do akumulatora grzewczego nie jest trudne. I możesz powtórzyć tę akcję kilka razy, zmieniając ustawienia.

Funkcje instalacji i regulacji regulatorów temperatury na akumulatorach grzewczych

Wraz z wymianą starych grzejników żeliwnych na nowoczesne urządzenia grzewcze, przynajmniej dzisiaj zakładają co najmniej zawór odcinający - zawory kulowe - za pomocą których można łatwo odłączyć baterie. Czy warto jednak ograniczyć instalację tego urządzenia, jeśli w przystępnej cenie można również kupić termostat, aby stworzyć komfortowe warunki temperaturowe w mieszkaniu. W takim przypadku instalacja termostatu jest prosta i tania, w żaden sposób odmienna od instalacji zaworu kulowego na rurze zasilającej medium grzewczego.

Jak działa termostat (wideo)

Zasady wyboru regulatorów temperatury

W ogromnej większości przypadków termostaty wkręcane są w otwór we wtyczce akumulatora na przewodzie doprowadzającym gorące chłodziwo. Nie porzucaj instalacji zaraz za termostatem zaworu kulowego, ponieważ pierwszy, nie będący zaworem odcinającym, często tylko częściowo blokuje przepływ płynu chłodzącego do akumulatora. Wręcz przeciwnie, zawór kulowy - w czystej postaci, zawory odcinające, których użycie do sterowania przepływem gorącej wody jest obarczone utratą szczelności żurawia.

Przed wyborem regulatora temperatury w sklepie sprawdź, który system grzewczy jest używany w twoim domu. Dostępne są następujące typy:

 • jednorurowy, sekwencyjny system ogrzewania;
 • dwururowy, równoległy system ogrzewania.

Dla każdego z systemów istnieją osobne modele tych urządzeń, których różnica jest wielkością opór hydrauliczny.

Termoregulatory do jednorurowych i dwururowych systemów grzewczych

Faktem jest, że wybrano choinki do domu obwód jednoprzewodowy podłączenia grzejników, oznacza to, że każdy z akumulatorem w obwodzie szeregowo i wyłączanie co najmniej jeden prowadzi do ustania cyrkulacji ciepłej wody. Przy wymianie starych grzejników nowoczesne konwektory, jak również w nowych budynkach, które umożliwia wyłączenie urządzenia te są zawory kulowe, okucia do obowiązkowo ustawić bypass - rury łączące przewody wlotowe i wylotowe chłodziwa.

Dzieje się tak, gdy po wyłączeniu akumulatora cyrkulacja ciepłej wody nie zatrzymuje się, a twoi sąsiedzi nie pozostają przy zimnych bateriach. Odpowiednio do tego układu stosuje się oddzielny typ regulatorów temperatury o małej rezystancji hydraulicznej. W przeciwnym razie, jeśli umieścisz armaturę regulacyjną o małej średnicy wewnętrznej i odpowiednio duży opór na linii zasilania, prawie cały płyn chłodzący przejdzie przez obejście, podczas gdy grzałki pozostaną zimne.

W systemach dwururowych grzejniki są zainstalowane równolegle, a odłączenie baterii od tego ostatniego w żaden sposób nie wpłynie na to. W tym miejscu nie są używane obejścia obok baterii, a zatem do skutecznej kontroli temperatury konieczne jest zastosowanie innego rodzaju termostatu z wyższym oporem hydraulicznym.

Zasady montażu termostatów

Z faktem, że strona instalacyjna została opracowana, teraz należy powiedzieć kilka słów o położeniu, w którym urządzenie jest zamontowane. Zasady są następujące:

 1. Każdy zawór sterujący, czy to prosty zawór stożkowy, czy termostat, musi być zainstalowany, biorąc pod uwagę kierunek przepływu przepływu chłodziwa. Na każdym urządzeniu można znaleźć strzałkę, której kierunek powinien pokrywać się z kierunkiem przepływu ciepłej wody, a zatem można go zainstalować tylko w tej pozycji.
 2. Również położenie głowicy termicznej w przestrzeni jest bardzo ważne. powinna ona być tylko zainstalowane poziomo, równolegle do podłogi. W przeciwnym razie, jeśli go zamontować w położeniu pionowym, tak jak konwencjonalny kurek albo zawór pokrętła, które w większości przypadków nie jest skierowany do góry, przepływ ciepłego powietrza z korpusu zaworu i z rury zasilającej nie pozwoli termostatyczny dokładnie reaguje na zmiany temperatury otoczenia. Zawór będzie zawsze nedootkryt, a temperatura w pomieszczeniu - poniżej zestawu.

Z tego samego powodu nie zamykaj miejsca, w którym znajduje się termostat, grubych zasłon lub paneli dekoracyjnych. Jeśli nie możesz się bez tego obejść, należy kupić urządzenie ze zdalnym czujnikiem, który można umieścić w pewnej odległości od zaworu. W takim przypadku dokładność regulacji temperatury w pomieszczeniu będzie dość wysoka.

Ustawienie termostatu zwykle nie sprawia użytkownikom żadnych trudności. W tym celu wykonuje się kilka prostych czynności:

 1. Stwórz warunki, aby zapewnić minimalne straty popiołu w pomieszczeniu, szczelne zamknięcie okien, drzwi;
 2. Obróć głowicę termoregulatora w lewo, aż się zatrzyma, dzięki czemu całkowicie otworzysz zawór;
 3. Po podniesieniu temperatury w pomieszczeniu o 5-6 stopni, zamknij zawór przekręcając koronkę do końca w prawo;
 4. Gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie i osiągnie najwygodniejszą dla ciebie wartość, zacznij powoli otwierać zawór, obracając głowicę termostatu w lewo, aż minie minimalny przepływ płynu chłodzącego.

Obecność kanału można określić na podstawie charakterystycznego hałasu i szybkiego nagrzania korpusu zaworu. Następnie regulacja regulatora temperatury akumulatora grzewczego jest uważana za kompletną.

Krótko mówiąc, instalacja termostatu jest dość tanim, prostym i niezawodnym sposobem zapewnienia przestrzegania komfortowego reżimu temperatury w każdym pokoju w mieszkaniu, domku, itp. Naturalnie należy go montować w połączeniu z urządzeniami grzewczymi o niskiej bezwładności cieplnej - nowoczesnymi grzejnikami stalowymi, aluminiowymi i bimetalowymi.

Termoregulatory do grzejników

Przede wszystkim porozmawiajmy o tym, kiedy potrzebujesz termostatów do grzejników. Są potrzebne w tych pomieszczeniach, w których musisz obniżyć temperaturę. Najczęściej są to górne mieszkania w wysokich budynkach z górnym doprowadzeniem chłodziwa i pionowym okablowaniem. Instalując termostat na baterii, ustawiając żądaną temperaturę, masz zagwarantowany określony parametr z błędem jednego stopnia.

Termostaty i zawory spełniają jedną funkcję, ale zapewniają inny poziom komfortu

Kiedy termostaty nie pomogą? Jeśli chcesz zwiększyć moc grzewczą nagrzewnicy. Mogą tylko zmniejszać i podnosić - nie. Z jakimi grzejnikami działają termostaty? Wszystkie oprócz żeliwa mają bardzo dużą bezwładność cieplną i takie urządzenie jest prawie bezużyteczne. Teraz więcej szczegółów na temat typów i funkcji ich instalacji i działania.

Strukturalnie urządzenia do regulacji temperatury akumulatorów składają się z:

Thermoventil (zwany także termo-zaworem) jest w rzeczywistości tradycyjnym zaworem. To samo metalowe ciało z otworem przelotowym, siodłem i stożkiem. Stożek jest mechanizmem blokującym. Upuszczając i wznosząc, zmienia ilość płynącego płynu chłodzącego. Jak zwykle, tylko sposób napędzania tego mechanizmu blokującego jest niezwykły.

Termostat do grzejnika. Jedna z opcji

Stożek blokujący napędza głowicę termiczną (element termostatyczny, termoelement). Jego podstawą jest mały hermetyczny i elastyczny cylinder wypełniony środkiem termicznym. Cylinder używany w termostatach nazywa się "mieszkiem". Czynnikiem termicznym jest gaz lub ciecz, ale nie każdy, ale specjalny: ich objętość powinna silnie zależeć od temperatury. Wciąż są mieszki ze stałymi czynnikami termicznymi, ale czas ich reakcji na zmianę temperatury nie jest krótszy niż pół godziny. Dlatego są używane bardzo rzadko.

Wewnętrzna struktura termostatu z mieszkiem

Oto jak działa to urządzenie: po podgrzaniu substancja zwiększa swoją objętość, rozciąga cylinder. Naciska na tłok, który przesuwa stożek odcinający zaworu termicznego. Stożek blokuje przepływ chłodziwa, substancja w mieszkach chłodzi. Chłodzenie, kurczy się, cylinder maleje. Sprężynowy mechanizm podnosi stożek odcinający, płyn chłodzący ponownie wchodzi do chłodnicy, a głowica urządzenia rozgrzewa się. W ten sposób temperatura pomieszczenia może być utrzymywana z dokładnością do jednego stopnia.

Ale różne urządzenia dają inną dokładność. Chodzi o to, że rozszerzanie się i kurczenie miecha nie odbywa się gwałtownie, ale stopniowo. Dlatego chłodziwo jest odcięte i nie otwiera się ostro, ale płynnie. Ze względu na to, że sytuacja jest całkowicie zamknięta lub całkowicie otwarta, są one dość rzadkie. Co mówi? Fakt, że pokój będzie wygodniejszy.

Wielkość błędu charakteryzuje się takim wskaźnikiem, jak "gesteza" głowicy termicznej. Im niższa wartość, tym szybciej urządzenie reaguje na zmianę temperatury. Ale nie zawsze wymagana jest wysoka precyzja, a ceny różnią się przyzwoicie.

Ale instalując regulator na grzejniku, bądź przygotowany na to, że nigdy nie zostanie ogrzany równomiernie i całkowicie. Ciągle jakaś część będzie zimna. Aby upewnić się, że wszystko w nim jest normalne, nie jest zatkane i nie jest w powietrzu, należy usunąć głowicę termiczną. Cała powierzchnia po chwili stanie się równomiernie ciepła.

Typ elementu termostatycznego

Głowica termiczna do chłodnicy jest górną, wymienną częścią urządzenia. Może być kilku typów:

Prawie wszyscy poważni producenci sprawiają, że zawór (korpus) jest kompatybilny z dowolnym typem termopary. Zasada działania opisana powyżej to termostat wyposażony w głowicę mechaniczną. Ta konfiguracja jest uważana za podstawową i istnieje wiele modyfikacji w tej kategorii. Różnią się one cechami i ceną.

Że można było kierować się cenami: europejscy producenci mechanicznych термоголовки sprzedają od 15 euro do 25 euro, są modele антивандальные, kosztują od 40 euro. Istnieją urządzenia ze zdalnym czujnikiem. Umieszczają, jeśli warunki nie pozwalają na regulację temperatury na kaloryferze (na przykład jest on zainstalowany za szafką, zamknięty w niszy itp.). Tutaj ogromną rolę odgrywa długość rurki kapilarnej, do której czujnik jest powiązany z termoregulatorem. Ceny w tym segmencie wynoszą od 40 do 50 euro.

Wygląda więc jak ręczne urządzenie do regulacji temperatury grzejników w sekcji

Termostat ręczny jest tym samym zaworem regulacyjnym dla chłodnicy. Zasada działania jest taka sama: obróć uchwyt, zmień ilość przechodzącego płynu chłodzącego. Jedyną różnicą jest to, że jeśli chcesz, możesz po prostu usunąć termoparę i umieścić mechaniczną lub elektroniczną. Ciało nie może być skręcone lub zmienione w tym samym czasie. Są uniwersalne. Głowice do ręcznej regulacji mają niską cenę - od 4 euro.

Elektroniczne głowice termiczne są najdroższymi opcjami, są również najbardziej masywne: w przypadku, gdy jest miejsce na dwie baterie. Różnią się tym, że mają więcej możliwości. Oprócz utrzymywania stabilnej temperatury przez cały czas, możliwe jest programowanie temperatury przez dni tygodnia lub porę dnia. Na przykład po 9 rano wszyscy członkowie rodziny rozchodzą się i pojawiają się dopiero po 18 godzinach. Okazuje się, że nie ma potrzeby wydawać pieniędzy na utrzymanie ciepła w ciągu dnia. Elektroniczne termoelementy i włączaj wszystkie dni, z wyjątkiem weekendów, aby ustawić niższą temperaturę w tym przedziale. Umieść co najmniej 6-8 o C, a wieczorem ponownie podgrzej powietrze do wygodnego 20 stopni. Dzięki tym urządzeniom można zaoszczędzić na ogrzewaniu bez obniżania poziomu komfortu.

Modele elektroniczne mają znacznie szerszą funkcjonalność

Kolejna głowica termiczna jest podzielona w zależności od rodzaju czynnika temperaturowego (substancji zawartej w mieszku). Są to:

Termostat gazowy uważany jest za mniej bezwładny, mówią, że reaguje szybciej na zmiany temperatury. Ale różnica nie jest tak duża, aby dać pierwszeństwo konkretnemu gatunkowi. Najważniejsze to jakość, a nie rodzaj środka do pomiaru temperatury. Termostaty ciekłe nie są mniej jakościowe. Ponadto są łatwiejsze do wykonania, dlatego są produkowane w szerszym asortymencie.

Wybierając termoparę, należy zwrócić uwagę na zakres temperatur obsługiwanych przez urządzenie. Zwykle wynosi od +6 o C do + 26-28 o C. Ale mogą występować różnice. Im szerszy zakres, tym wyższa cena. Zmieniają się również wymiary i wygląd, sposób połączenia.

Zawór termiczny do chłodnicy: klasyfikacja

Porozmawiajmy teraz o dolnej części termostatu - zaworze (zaworze). Przede wszystkim musisz wiedzieć, że przemysł produkuje urządzenia regulujące dla różnych systemów. I potrzebujesz tylko urządzeń do swojego systemu.

Urządzenia do systemów dwururowych mają co najmniej dwa razy więcej oporów hydraulicznych niż w systemach z jedną rurą. Odbywa się to konkretnie, ponieważ wyważenie w tym przypadku jest spowodowane spadkiem ciśnienia na zaworach. Dlatego instalowane są urządzenia o małym przekroju. Umieszczając takie urządzenie w systemie jednorurowym, na pewno zamarzniesz. Dlatego bądź ostrożny.

Istnieją termostaty do chłodnicy w układzie jednorurowym i dwururowym. I nie można używać urządzeń do systemu dwururowego w systemie jednorurowym

Czasami modyfikacje dla systemów jednoprzewodowych są pozycjonowane jako urządzenia dla systemów z naturalnym obiegiem. Mają zmniejszoną odporność hydrauliczną i mogą być stosowane w pojedynczych rurach.

W systemie z jedną rurą zainstalować termostaty o przepustowości co najmniej 3 (Kvs = 3 i więcej).

Za pomocą rurki regulatory temperatury grzejników są kątowe lub proste (przez). Wciąż są modele osiowe. Wybierz w tym przypadku, w zależności od rodzaju podłączenia nagrzewnicy. Jeżeli rura zostanie dosięgnięta z boku, wygodniej jest umieścić prosty zawór, jeśli z dołu - jeden z rogów.

W zależności od rodzaju połączenia zawory termostatyczne do grzejników są proste i kątowe

Są tu różdżki termiczne i materiał, z którego są wykonane. Używaj metali, które mają dobrą odporność na korozję. Niektóre z nich pokryte są dodatkową powłoką ochronną (zwykle niklowanie lub chromowanie). Dlatego zawory termostatyczne są wykonane z:

 • brąz, jest nikiel i chrom;
 • mosiądz, jest nikiel;
 • stal nierdzewna.

Oczywiste jest, że stal nierdzewna jest lepsza, ale istnieje wiele takich zaworów, a w sprzedaży są rzadkie.

Instalowanie termostatu na chłodnicy

Termostaty na grzejniku są instalowane głównie na zasilaniu przed wejściem do grzejnika. Każdy z zaworów przesuwa chłodziwo w jednym kierunku. Tam, gdzie przepływ powinien płynąć, pokazuje strzałka na ciele. Chłodziwo musi tam dokładnie płynąć. Jeśli połączysz się niepoprawnie, urządzenie nie będzie działać. Kolejną kwestią jest to, że można umieścić termostat, zarówno na wejściu, jak i na wyjściu, ale obserwując kierunek przepływu. W obu przypadkach działają w ten sam sposób.

Warianty podłączenia i instalacji zaworów regulacyjnych. Ale z uwagi na możliwość naprawy chłodnicy bez zatrzymywania systemu do regulatora, należy umieścić zawór kulowy (kliknij na zdjęcie, aby zwiększyć jego rozmiar)

Warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta dotyczące wysokości instalacji. Większość modeli powinna znajdować się na wysokości 40-60 cm od podłogi. Są kalibrowane do temperatur na tym poziomie. Ale nie wszędzie boisko jest górne. Często grzejniki mają niższe połączenie. Następnie, oprócz typu systemu (pojedyncza lub dwururkowa), wybierz wysokość instalacji. Jeśli taki model nie zostanie znaleziony, można umieścić niższą temperaturę na głowicy termicznej. Jeśli umieścisz zalecaną, będzie zbyt gorąco, ponieważ poniżej, w pobliżu podłogi, powietrze jest chłodniejsze, a model jest ustawiony, aby utrzymać temperaturę mierzoną na wysokości górnej krawędzi grzejnika. Drugą opcją jest samodzielne skonfigurowanie urządzenia. Procedura jest zwykle opisana w paszporcie, a najczęstsza sekwencja działań zostanie opisana poniżej. Trzecią opcją jest umieszczenie termoregulatora ze zdalnym czujnikiem na akumulatorze. Wtedy absolutnie wszystko jest takie samo, na jakiej wysokości jest głowica termiczna. Głównym z nich jest lokalizacja czujnika. Ale takie modele są znacznie droższe. Jeśli jest to krytyczne, lepiej wyregulować regulator.

Należy pamiętać, że głowica termostatyczna musi być obracana poziomo zajrzeć do pokoju. Jeśli jest przyspawany do góry, jest stale w strumieniu gorącego powietrza pochodzącego z rury. Ponieważ substancja w mieszkach jest prawie zawsze ogrzewana, a grzejnik jest wyłączony. Rezultatem jest chłodny pokój.

Aby urządzenie działało poprawnie, musisz zainstalować "głowę" w pokoju

Trochę lepsza sytuacja, jeśli bateria jest zainstalowana w niszy, zamknięta przez ekran lub zasłonę. Termoelement jest również "gorący", ale nie tak bardzo. Tutaj możesz przejść na dwa sposoby: albo ustawić dużą temperaturę na regulatorze, albo użyć czujnika zdalnego. Modele ze zdalnymi sterownikami termicznymi nie są oczywiście tanie, ale można wybrać punkt kontrolny według własnego uznania.

Co jeszcze należy zapamiętać: podczas instalacji w systemie z pojedynczą rurą obejście jest obowiązkowe. I nieuregulowane. Następnie, gdy kanał zostanie zamknięty na grzejniku, pion nie zostanie zablokowany i nie otrzymasz "pozdrowień" od sąsiadów.

Istnieją również różne typy okładzin termoizolacyjnych w zależności od rodzaju połączenia: są one wyposażone w nakrętki złączne, są tulejki zaciskane. Odpowiednio pasują one do tych lub innych rodzajów rur. Zwykle specyfikacja lub opis produktu wskazuje rodzaj połączenia, a także, z którymi rurami może on być używany.

Aby urządzenie działało poprawnie i utrzymywało pożądaną temperaturę, konieczne jest wstępne dostrojenie. Gdy ogrzewanie w pomieszczeniu działa, zamknij drzwi, zainstaluj termometr, gdzie czujesz, że dobrze jest kontrolować temperaturę. Teraz przejdź do konfiguracji:

 • Całkowicie otwórz przepływ płynu chłodzącego. Odbywa się to poprzez obrót głowicy termicznej w lewo do oporu.
 • Temperatura zacznie wzrastać. Kiedy stanie się wyższa w temperaturze 5-6 o C, przejdź do następnego punktu.
 • Zamknij przepływ chłodziwa, obracając głowicę termostatu w prawo, aż się zatrzyma. Pokój będzie coraz chłodniej.
 • Po osiągnięciu żądanej temperatury zacznij stopniowo otwierać zawór. Jak tylko usłyszysz, że płyn chłodzący zaszumiał, a ciało było ciepłe w dotyku, przestań się obracać. Będzie to pozycja, głowica termiczna, w której temperatura będzie dla ciebie wygodna. Zwykle na znacznikach czapki - numery - na nich i można nawigować.

Regulacja termostatu jest prostą procedurą, ale pozwala ją skalibrować zgodnie z własnymi wymaganiami. Przeważnie sekwencja jest standardowa, ale czasami może się różnić. Następnie w paszporcie do produktu należy pomalować całą sekwencję czynności. Niektóre firmy nawet nakręciły teledyski, które wyraźnie pokazują, jak ustanawiać i regulować swoje produkty.

Regulatory temperatury do akumulatorów mogą być wyposażone w trzy typy głowic: ręczną, mechaniczną i elektroniczną. Każdy rodzaj może tylko obniżyć temperaturę, nie może jej podnieść.

Dziękuję za tak przydatne i niezbędne informacje.

Dla mnie właścicielem budynku jest po prostu alfabet.

Dziękuję i pytam, czy można powiedzieć, gdzie można kupić w Petersburgu i regionie

Ta wspaniała i niezbędna hydraulika inżynieryjna, a przede wszystkim ZAWÓR?

Z poważaniem Nik.Saenko

Kontakt. Tel. 9477624

Cieszymy się, że nasze informacje były użyteczne). Chodzi o to, aby powiedzieć, gdzie można kupić, niestety, nie możemy: nie handlujemy nic i nie ma odpowiednich kontaktów.

Spróbuj znaleźć w wyszukiwarce. Wpisz "kupić zawór termostatyczny do grzejników w St. Petersburgu". W wydaniu sklepów będzie dużo (również firm). Będę musiał sobie z nimi poradzić, porównać ceny ...

Zazwyczaj towary on-line są tańsze w zakupie niż w sklepach (nie trzeba płacić czynszu, a pracownicy mniej). Ale są kampanie, które mają sieć sklepów i miejsce zakupów. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do kupowania w Internecie, wygodniej będzie zajrzeć do informacji na stronie, znaleźć adresy sklepów "na żywo" (często jest tam zakładka "gdzie kupić" lub coś podobnego, w skrajnych przypadkach jest numer telefonu) i kupić już tam.

Prosty i zrozumiały.

Na zdjęciu, gdzie jedno i dwururowe zawory Danfoss są wskazane po lewej, po lewej stronie jest jeszcze krutilka, mam też pod klucz dla 10. Co to jest? Dziękuję.

Witajcie, a tym, czym jest ta sama głowica termiczna, jest lepsza, bardziej nowa i ulepszona parafina, ciecz lub gaz!

Cześć, Regulatory temperatury z głowicami pneumatycznymi są bardziej czułe i dokładniejsze. Ale nie fakt, że poczujesz, że różnica nie wynosi 1 ° C, na przykład 1,5 ° C, jeśli stoisz, powiedzmy, parafinę. Zwróć uwagę na jakość i gwarancję producenta. To najlepsze termostaty do grzejników. Różnica w czułości nie jest tak ważna.

W nowym domu na bateriach zainstalowane są termo-zawory bez termogramów. Mierząc wtyczkę podłączeniową na pokrywie termicznej, uzyskuje się M24 (lub coś bliskiego). Konieczne jest wybranie głowicy termicznej (pożądany byłby Danfoss). Czy są jakieś modele z takim gwintem?

Lepiej przejdź na oficjalną stronę Danfos. Jeśli pojawią się problemy z wyszukiwaniem - zapiszę, wyrzucę link do maila.

Dzień dobry, a co jest na miejscu o średnicy 25, a nie 30? Dziękuję, Alexander.

Dzień dobry, ale nic nie sprzedajemy. Witryna ma charakter informacyjny.

Pozdrowienia! Dziękuję za bardzo pouczający artykuł, ale dla mnie była jedna rzecz praktyczna. Czy są specjaliści, którzy podejmą się doradzić, jak postępować? Jest pokój z dwoma oknami, każdy z własną baterią (baterie są takie same, piony są różne). Czy ma sens umieszczanie automatycznych termoregulatorów na obu? Czy nie będą zakłócać pracy nawzajem? Lub, na przykład, postawić automatyczny termostat, a drugi podręcznik?

Cześć, Martwisz się, że czujniki temperatury nie będą działać poprawnie? To nie jest tego warte. Nie są tak wrażliwi. Jeśli jesteś bardzo zmartwiony, weź jeden ze zdalnym czujnikiem i zainstaluj sondę z dala od grzejników. Ze względów ekonomicznych można umieścić termoregulator - jeśli pomieszczenie nie jest zbyt gorące, poradzi sobie. Pomysł z instrukcją również nie jest zły, ale tylko w przypadku upałów i nadmiernego ogrzewania - uda się zdławić jeden grzejnik. Właściwie każda opcja nie jest zła ...

Dziękuję Martw się głównie o drugi przypadek (nadmiar ciepła). Faktem jest, że dom jest stary (57), są tam 2 żeliwa w 9 sekcjach, tylko 18 m.kw. Wyraźny popiersie. W tym samym czasie został zainstalowany regulator z obejściem (jednorurowe taśmy), który, oczywiście, był nieaktywny przez długi czas i nie działa. W rezultacie nawet w -25 w mieszkaniu było to do 26-28 przy wilgotności 13-15%. Teraz dom jest remontowany i zostanie zmieniony na bimetaliczny na 10 sekcji (przyniesione, nie ma wyboru). Za dużo też. Więc pomyślałem o tym, jak to wszystko regulować.

Dodam. W tamtych czasach, kiedy budowali, prawdopodobnie 18 odcinków o powierzchni 18 metrów kwadratowych i nie było nadmiaru pod względem starych drewnianych okien z wszystkimi możliwymi slotami. Teraz są okna z podwójnymi szybami.

Dzięki za szczegółowe informacje, wszystko jest bardzo rozsądne i wizualnie wyjaśnione.

"Co jeszcze należy zapamiętać: podczas instalacji w systemie jednorurowym obejście jest obowiązkowe. I nieuregulowane. Następnie, gdy kanał zostanie zamknięty na grzejniku, pion nie zostanie zablokowany i nie otrzymasz "pozdrowienia" od sąsiadów. "

- Co będzie, jeśli istnieje podejrzenie, że sąsiedzi nie zainstalowano obwodnicy: w naszej dziewiątej odnotrubka z górnego podajnika, na drugim piętrze rury przy chłodnicy grzejnika ZNACZNIE ptaszkiem?

Skontaktuj się z kampanią zarządzania. Nic nie możesz zrobić samemu. Chociaż z górnym podawaniem i będzie - ponieważ chłodziwo już oddał ciepło w grzejnikach siedmiu wyższych pięter. Jest to brak pionowego okablowania i górnego podawania w wysokich budynkach: na niższe piętra jest już uporządkowany chłodzony płyn chłodzący.

Dziękuję. I czy w tym przypadku, w inny sposób, niezależnie dostarczyć grzejnik, na przykład, od obu pionów, lub tylko od tego, który idzie w górę?

Jeśli stosujesz się do zasad, nie możesz zmienić połączenia grzejnika. Siodło można zmienić tylko (obie rury od dołu) do przekątnej - (podawanie od góry z jednej strony, powrót od dołu z drugiej). Drugi typ połączenia jest najbardziej efektywny. Chociaż sama rura zasilająca jest już zimna, nie przyniesie to wiele dobrego.

Jeśli mówimy o faktach, wiele z nich jest arbitralnie połączonych z rurą zasilającą. Robią to nielegalnie. Jeśli ten fakt stanie się znany, to będzie grzywna istotna. W twoim przypadku być może jedynym legalnym sposobem podniesienia temperatury w mieszkaniu - aby ocieplić ściany od zewnątrz. Lub rozważ opcję instalacji aluminiowych lub bimetalowych grzejników - mają one wyższą moc grzewczą. Ale nawet to wymaga zgody Kodeksu karnego.

Myślę, że kran należy zainstalować przed termostatem. Czy jest regulowany przez SNiPs?

Żadna instalacja regulatorów temperatury nie jest regulowana, ale masz rację. Żuraw nie przeszkadza - w razie potrzeby będzie można odłączyć chłodnicę i serwisować, wyjmować lub wymieniać termostat.

Cześć. Kupiłem prosty termo-zawór, jak na zdjęciu "Według rodzaju podłączenia zawory termostatyczne do grzejników są proste ..". Po prawej (zgodnie z rysunkiem) koniec jest taki sam jak na rysunku, adapter do podłączenia do chłodnicy, podłączony do nakrętki zaworu. Połączenia adaptera z zaworem są prawie stożkowe i nie zawierają uszczelek. Jest to normalne (sprzedający zawahał się, odpowiadając na to pytanie)? Jeśli tak, to z jakim wysiłkiem należy zaciśnąć nakrętkę mocującą?

Cześć, Obecność lub nieobecność pierścienia uszczelniającego zależy od firmy - niektórzy ją posiadają, inni nie. W twoim przypadku wydaje się, że normalne będzie stać bez układania - stożkowy kształt jest po prostu dla lepszego połączenia bez uszczelnienia. Siła zacisku nie jest zarejestrowana. Najprawdopodobniej dlatego, że zakładali różne typy rur. Podczas instalowania termo-zaworu pod nakrętką złączową konieczne będzie owinięcie taśmy foliowej lub płótna. Bez farby (jest to zabronione), ale jest możliwe z pastą do pakowania. Następnie dokręć połączenie, aby rozpocząć nie jest bardzo mocne. Jak zwykle podczas instalacji ogrzewania. Po otwarciu ogrzewania postępuj zgodnie z połączeniem. Jeśli zrobi się mokro, dokręcić ją o pół obrotu na raz.

Cześć, Wielkie dzięki za artykuł informacyjny. Mam to pytanie: Danfoss nie ma ręcznych regulacji w katalogach zaworów grzejnikowych, czy rozumiem poprawnie, że możliwe jest umieszczenie zaworu na termostacie, ale bez głowicy termicznej? A jeśli to konieczne, to możesz umieścić na nim termoparę? Czy nadal musisz wybrać zawory ręczne innych producentów?

Możesz później kupić zawór termo. Jeśli masz dość skręcania rąk.

Dziękuję) po przeczytaniu zrealizowane wszystkie naraz))) zamawiane przez internet natychmiast zawór RA-Fn + termostatycznych elementów RAS-C2! Po 4 miesięcy otpishus jak cud sztuki burżuazyjnej)))

Today testowane Danfoss zawór RA-Fn + rozpiętość element termostatyczny RAS-C2 pomiędzy pozycją otwartą i pełni zamkniętym zaworze 2 ° C. W ten sposób, w temperaturze 22 ° C otwiera się całkowicie na 23 części, a w temperaturze 24 ° C jest całkowicie zamknięty i na początku częściowego otwarcia 23 ° C THINK Jaka jest różnica w zimnej pogodzie 1 ° C i zobaczyć, co się dzieje, ale jesteśmy przekonani, że jest lepiej niż zawór kulowy lub SPIN uruchomiony do kotła co godzinę

Czy w fabryce jest termostat z zadaną temperaturą?

Cóż, wiem na pewno, że temperatura X jest dla mnie wygodna. Dlaczego potrzebuję dostosowania?

Wszystko, co osobiście widziałem, jest uregulowane. Przy stałej operacji sztuczka oczywiście nie zadziała, ponieważ każde urządzenie ma błąd, który oczywiście ulegnie zmianie podczas pracy.

temperatura głowicy termicznej będzie zależała od wysokości jego położenia względem podłogi))) temperatura na cokole w przeciągu nieszczelnych okien lub blisko sufitu. jakie jest ustawienie wstępne. Temperatura w pokoju jest dostosowana do Ciebie. może wynosić do jednej setnej z błędem 1 stopnia. KUP PROGRAMATORA TAM SZCZEGÓŁOWO LUB ZE SŁUCHAWKĄ TERMICZNĄ ELEKTRONICZNĄ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

52 + = 54