Termoregulator do ogrzewania podłogowego własnoręcznie

Termoregulator do ogrzewania podłogowego własnoręcznie

Prosty termoregulator do ciepłej podłogi

W deszczową, śnieżną lub slącą pogodę, zawsze jest wymagane po ulicy, aby wysuszyć buty. Za każdym razem, aby nie nosić mokre buty do akumulatora, postanowiono dokonać małej mocy ogrzewania podłogowego do suszenia butów w korytarzu w pobliżu drzwi. Jak wiadomo, aby kontrolować temperaturę ciepłych podłóg, potrzebny jest termostat, można go kupić, ale o wiele przyjemniej jest samemu złożyć urządzenie.

 • Maksymalny prąd przełączania: w zależności od zastosowanego triaka i jego chłodzenia.
 • Napięcie robocze:

230V

 • Zakres temperatury przy określonych wartościach: + 35 ... + 55 ° C
 • Czujnik temperatury: zdalny, typ NTC (ujemny współczynnik temperaturowy)
 • W momencie włączania urządzenia, sieć napięcia przemiennego za pomocą transformatora mniej zasilania (R1, R2, C1, C3, C5, VD1, VD2) jest prostowane i stabilizowany 15V, zielona dioda LED wskazuje obecność napięcia. Przegroda składa się z R4, R5 i R9 ustawia próg włączania / wyłączania regulacji temperatury, jak i zimną połówkę, R9 (termistor) ma maksymalną rezystancję około 10 omów, sygnał wejściowy do kontroli Zenera TL431 poprzez R4, R5 dostarczane napięcie jest powyżej 2,5 V, dioda Zenera jest otwarta. Prąd przechodzi przez łańcuch VD3, R6, HL2, U1, rezystor opto jest otwarty, czerwona dioda wskazuje to. Otwarty opto-opornik U1 tworzy dzielnik R7, R8, C2, triak VS1 włącza się, podłoga się nagrzewa. W momencie, gdy zwiększa się temperatura podłoża, R9 rezystora czujnika (termistor) zmniejsza się i w końcu wychodzi do punktu, gdy napięcie na wejściu sterującym staje się niższa niż 2,5 V Zenera odniesienia TL431 zamknięte, po jej zamknięciu i optosimistor triak, czerwona dioda LED wyłącza się ogrzewanie sekcja jest wyłączona. Gdy podłoga schładza się o kilka stopni, proces się powtarza, urządzenie utrzymuje ustawioną temperaturę.

  R4 ustawia maksymalną temperaturę, im niższa jest rezystancja R4, tym wyższa będzie maksymalna temperatura ogrzewania sekcji grzewczej. R5 ustawia minimalną temperaturę, im wyższa wartość rezystancji R5, tym szerszy zakres regulacji temperatury. R9 (termistor) znajduje się czujnik temperatury, zmniejsza odporność wraz ze wzrostem temperatury, a zatem steruje on / off termostatu w zależności od temperatury podłogi. Za pomocą R7 można wyregulować moc wyjściową regulatora przepustnicy.

  Próg włączenia / wyłączenia termostatu należy wyregulować po zainstalowaniu czujnika R9. Przewody czujnika muszą być odizolowane, na przykład za pomocą rurki termokurczliwej.

  Czujnik należy zainstalować w pobliżu sekcji grzewczej, na przykład pomiędzy zwojami przewodu grzejnego.

  Wszystkie kable i czujnik należy złożyć, a końce należy wyjąć do skrzynki rozdzielczej. W przyszłości podłoga ta będzie pokryta dachówką.

  W moim przypadku obudowa termostatu wykonana jest z niepotrzebnego gniazda RJ-45

  Opłata jest rozwiedziona i dostosowana do konkretnego przypadku. I tak, radzę użyć kątowych zacisków śrubowych z prostymi zaciskami, co będzie bardzo niewygodne.

  Moc sekcji grzewczej wynosi 300 W, triak musi być zainstalowany przez uszczelkę mikową do chłodnicy o wielkości odpowiedniej dla 50 cm2. Jeśli moc sekcji grzewczej nie przekracza 150 W, można obejść się bez grzejnika.

  Następnie mierzymy temperaturę ogrzewania podłogi w różnych pozycjach regulatora, umieszczamy numery paneli i napisy.

  Powodzenia dla wszystkich! Zadbaj o swoje zdrowie!

  Uwaga, proszę! Obwód regulatora temperatury nie ma zabezpieczenia przed przegrzaniem sekcji grzewczej!

  ZY: Zobacz komentarze do artykułu.

  Załączone pliki:

  Oceń ten artykuł

  Średnia punktacja artykułu: 4.7 Głosowało: 1 osoba.

  Komentarze (15) Zebrałem (0) | Subskrybuj

  Aby dodać swój zespół, musisz się zarejestrować

  - VD4 będzie w nasyceniu nawet przed przerwą R9. Grzałka zostanie odłączona od zasilania.

  - jest to konieczne, za pomocą rezystancyjnego dzielnika do ustalenia potencjału linii przewodów sterujących VD4 około 2,3V, a wejścia sterujące VD3-VD4 połączyć poprzez diodę VD5 (katody do anody do VD4 VD3).

  Zaświadczenie o rejestracji nośników EL Nr FS 77 - 59178 z dnia 03.09.2014 wydane przez Roskomnadzor

  Przy korzystaniu z materiałów strony jest ona obowiązkowa

  Schemat połączeń regulatora ogrzewania podłogowego

  Do tej pory system elektrycznego ogrzewania podłogowego jest jednym z najbardziej komfortowych dla człowieka. Podgrzane powietrze unosi się od samego dołu. Dlatego jego najwyższe temperatury obserwuje się w odległości do 50 cm od podłogi. Pod sufitem będą niższe.

  Zasada działania dowolnego konwektora lub grzejnika jest zgodna z kierunkiem przepływu ciepłych mas do sufitu, podczas gdy już schłodzone powietrze zostanie zatężone poniżej. Elektryczne ogrzewanie podłogowe dzięki tej funkcji jest ekonomicznie korzystne.

  Aby kontrolować jego działanie, używany jest termostat. Są w różnych typach. Jednak obwód termoregulatora ma ogólną zasadę dla wszystkich modeli. Aby przeprowadzić instalację samodzielnie, należy rozważyć tę procedurę bardziej szczegółowo.

  Żaden system ogrzewania podłogowego nie może obejść się bez termoregulatora, którego schemat podłączenia jest identyczny w prawie każdym modelu. Jeśli to urządzenie nie jest używane, a przewód grzejny jest podłączony bezpośrednio, system osiągnie granicę temperatury roboczej. To szkodliwe działanie na jastrych, aw przypadku drewnianej podłogi doprowadzi do jej odkształcenia.

  Należy również zauważyć, że żaden producent elektrycznych produktów ogrzewania podłogowego nie udziela gwarancji na swój produkt, chyba że zainstalowano urządzenie sterujące ogrzewaniem. Dlatego obwód termoregulatora należy zbadać przed zainstalowaniem ogrzewania podłogowego.

  W takim przypadku zwykły timer lub dimmer nie będzie działać. Używaj w obwodzie elektrycznym dozwolonym tylko dla tych termostatów. Mają czujnik mierzący temperaturę.

  Istnieją różne rodzaje systemów ogrzewania podłogowego i samych termoregulatorów, których producenci dopuszczają montaż zgodnie z instrukcjami.

  Ciepła podłoga może być przewodowa, matowa lub podczerwona. Pierwsze dwa systemy to jednordzeniowe i dwurdzeniowe. Każdy z nich ma swoje własne funkcje instalacyjne. Ciepła podłoga na podczerwień jest zasadniczo podobna do połączenia z kablem dwużyłowym. Dlatego schemat podłączenia termostatu dla tych dwóch różnych typów jest identyczny (czego nie można powiedzieć o instalacji samego systemu).

  Regulator temperatury sam inny tryb kontroli mechanicznych oraz programowalne cyfrowe, a sposób pomiaru ogrzewanie - przez urządzenia z czujnikiem powietrza, lub w połączeniu podłogi. Istnieją również pewne warunki instalacji dla tych odmian.

  Co jest ważne przy wyborze urządzenia

  Początkowo, kupując urządzenie sterujące ogrzewaniem, należy zwrócić uwagę na jego maksymalne obciążenie. Najczęściej w sprzedaży są urządzenia zaprojektowane dla 16 A. To około 3,7 kW.

  Ale są urządzenia zaprojektowane dla mniejszego obciążenia. Konieczne jest skorelowanie mocy elektrycznej ciepłej podłogi z maksymalnym obciążeniem termostatu.

  Najbardziej wygodne jest urządzenie z czujnikiem do pomiaru temperatury podłogi i powietrza. Ale najczęściej w produkcie dostarczany jest tylko jeden punkt pomiarowy.

  Schemat podłączenia termostatu ciepłej podłogi z czujnikiem powłoki i podwójnym zestawem jest identyczny. Ale jeśli urządzenie ma wbudowany miernik ogrzewania powietrza w pomieszczeniu, będzie miał dwa mniej terminali niż poprzednie wersje.

  Dla każdego rodzaju pomieszczenia należy wybrać określony typ regulatora ogrzewania. Do łazienki lepiej kupić mechaniczne odmiany.

  Schemat podłączenia termostatu ciepłej podłogi najczęściej wiąże się z instalacją tego urządzenia w pobliżu gniazda wewnątrz pomieszczenia. Łazienka jest często wilgotna, występują znaczne różnice temperatur. Urządzenia z cyfrowymi wyświetlaczami w takich warunkach będą działać mniej.

  Dlatego sterowanie mechaniczne jest tutaj aktualne. W kuchni, pokoju lub korytarzu można zainstalować cyfrowy regulator temperatury, który będzie wyświetlał poziom ogrzewania na ekranie.

  W sprzedaży dostępne są urządzenia programowalne. Ustawiają temperaturę w czasie. W przypadku tego programu działa przez tydzień, a następnie cykl się powtarza. Schemat podłączenia termostatu nie różni się w zależności od rodzaju sterowania.

  Istnieją urządzenia, które są zainstalowane w liście przewozowym lub w gnieździe. W pierwszym przypadku nie trzeba osłonić kanałów w ścianie pod kątem przewodów i skrzynki montażowej. Ale urządzenie wystaje ponad ścianę, a druty przejdą pod skrzynką.

  Montaż podtynkowy polega na instalacji w metodzie cięcia. Jeśli naprawa przebiega pełną parą, lepiej dać pierwszeństwo tej metodzie. Schemat termoregulatora podłogowego będzie identyczny w obu przypadkach, ale estetyczne modele będą wyglądać jak modele wpuszczane.

  W zależności od typu termostatu, nawiązuje się pewien rodzaj połączenia. Jest to wyraźnie wskazane w instrukcjach producenta. Obwód elektryczny termostatu może mieć 4, 6 lub 7 zacisków.

  W pierwszym przypadku podłączono urządzenie z czujnikiem powietrza. Dwa zaciski (numer podany w instrukcji) są przeznaczone do ogrzewania podłogowego. Brązowy przewodnik jest podłączony do przedziału L (faza) systemu grzewczego, a niebieski do N (zero). Komunikacja z sieci jest również połączona zgodnie z polaryzacją.

  Jeśli końcówki urządzenia mają 6, czujnik znajduje się w zestawie. Jest on podłączony bez względu na polaryzację łączników określonych przez producenta.

  Siódmy terminal jest przeznaczony do uziemienia (przewód żółto-zielony). Jeśli dom go posiada, ale nie ma odpowiedniego złącza, należy nawiązać połączenie poza obudową. A jeśli nie ma uziemienia w domu, żółto-zielony przewód podłogi jest resetowany.

  Obwód termoregulatora własnymi rękami zakłada nie tylko poprawne połączenie przewodów. Czujnik zdalny (jeśli jest dołączony) jest zainstalowany w rurze falistej. Jego krawędź jest izolowana w podłodze. Tak więc czujnik można uzyskać w razie potrzeby.

  Poziom instalacji musi wynosić co najmniej 50 cm od podłogi. Jeśli ma czujnik powietrza, wysokość instalacji musi wynosić co najmniej 1,5 m.

  Jeśli właściciele mają małe dzieci, konieczne jest kupienie modeli ze specjalną ochroną. Gwarantuje to, że dziecko nie będzie regulować termostatu w sposób niezależny.

  Modele podwieszone są przymocowane do ściany, nie trzeba kanał kanałów. Na uwagę zasługuje schemat termoregulatora. Zwykle w pobliżu gniazdka lub przełącznika miejsce jest wiercone pod puszką montażową.

  Następnie kanał czujnika i przewodów instalacji grzewczej zacienia się na podłodze. Moc dostarczana jest z przewodów gniazdka lub przełącznika (nie trzeba ich wyciągać z ekranu). Termostat jest instalowany w dolnej części w formie zdemontowanej.

  W modelach mechanicznych konieczne jest dokładne usunięcie koła regulacji, odkręcić śrubę i odłożyć na bok panel górny.

  Jeśli to urządzenie jest wyposażone w wyświetlacz, panel górny jest usuwany (technologia jest opisana w instrukcji obsługi). Łącząc wszystkie przewody zgodnie ze schematem przy wyłączonym zasilaniu sieciowym, urządzenie wkłada się do słoika. Kanały są zamknięte. Górny panel zostaje założony i testowane jest działanie urządzenia.

  Po zbadaniu, jak wygląda schemat termoregulatora dla ciepłej podłogi, możliwe jest szybkie i jakościowe połączenie.

  Rodzaje termostatów i czujników do elektrycznego ogrzewania podłogowego

  System ciepłych podłóg składa się z dwóch elementów: obiegu grzewczego i regulatora temperatury. Ponadto regulatory ciepłych podłóg mogą mieć kilka innych nazw: termostaty i regulatory temperatury, ponieważ są one odpowiedzialne za utrzymanie tej samej (statycznej) temperatury.

  Główną funkcją termostatu dla ciepłej podłogi jest utrzymanie ustawionej temperatury. Osiąga się to poprzez włączanie / wyłączanie elementów grzewczych. Okazuje się, że regulator ciepłej podłogi oszczędza elektryczność, ponieważ system włącza się tylko okresowo, gdy kontrolowana temperatura spada. Dlatego też w obecności takiego urządzenia ogrzewanie jest bardziej ekonomiczne i, mimo że urządzenie nie jest tanie, opłaca się w okresie od kilku miesięcy do jednego roku (w zależności od wartości wybranego modelu).

  Podloga ciepłej podczerwieni pod laminatem została położona przez wielu. Według opinii - doskonale się ogrzewa

  Dodatkowy plus dla tego rozwiązania - jeśli czujnik działa prawidłowo, elementy grzewcze nie przegrzewają się, co wydłuży ich żywotność i zapobiegnie uszkodzeniu grzejników w wyniku wzrostu temperatury.

  System może działać bez termostatu. Ale wtedy funkcje tego urządzenia będą musiały być wykonywane przez osobę: włączanie / wyłączanie ogrzewania w razie potrzeby. Przy takim urządzeniu komfort będzie niższy i nie będzie żadnych oszczędności. Ponadto istnieje ryzyko przepalenia się przewodów grzejnych, jeśli w porę zapomnisz lub wyłączysz system.

  Regulator temperatury podłogi może mieć trzy typy:

  • Elektromechaniczne regulatory temperatury. W wyglądzie i zasadzie działania przypominają podobne urządzenie na żelazku: jest przełącznik, przez obrót, który ustawisz żądaną temperaturę. Są to najtańsze i najprostsze w użyciu urządzenia.

  Elektromechaniczny termostat do elektrycznego ogrzewania podłogowego

  Sterowanie cyfrowe - mają nieco bardziej "zaawansowany" wygląd

  Jeden z modeli programowalnego termostatu do elektrycznego ogrzewania podłogowego. Obudowa ma czujnik temperatury powietrza

  Oczywiste jest, że im więcej funkcji i funkcji ma regulator ciepłej podłogi, tym droższe jest urządzenie. A ile potrzebujesz tych funkcji - ty decydujesz. Ale z całą pewnością można powiedzieć, że nie zaleca się używania programatorów podłogowych do łazienki lub kuchni, ponieważ są one odwiedzane niezależnie od czasu. Dlatego idealnym rozwiązaniem są tutaj urządzenia mechaniczne lub cyfrowe. A podczas instalacji systemu w łazience lub basenie termostat znajduje się poza nim: nie tolerują wysokiej wilgotności, w kuchni, basenie itp. nie rozpylaj na urządzenie.

  Co jeszcze nie trzeba robić, to używać jednego urządzenia sterującego do dwóch różnych pomieszczeń. Na przykład niepożądane jest łączenie łazienki i kuchni, chociaż zwykle jest to możliwe. W tym przypadku wystarczy ustawić ogólną temperaturę dla dwóch pokoi. A jeśli włożysz ten, który będzie wygodny w łazience, kuchnia będzie wyraźnie gorąca. Jeśli umieścisz "w kuchni", to w łazience zamarzniesz. I tak prawie z każdym pokojem. Jeśli mimo wszystko istnieje potrzeba użycia jednego termostatu do ciepłej podłogi dla dwóch pomieszczeń lub dwóch obwodów, wówczas należy zastosować modele dwukanałowe, które pozwalają niezależnie kontrolować oba kontury.

  Regulatory dla ciepłej podłogi mogą być fakturowane. Nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, ale jeśli umieścisz wszystkich elektryków z RCD i automatem w specjalnej szafie, wtedy wygląd nie jest ważny

  Różne modele termostatów mogą regulować temperaturę podłogi lub powietrza. Zależy od typu czujnika, który jest kompatybilny z urządzeniem. Wybór typu czujnika zależy od funkcji ogrzewania. Jeśli system jest dodatkowy i jego zadaniem jest zwiększenie komfortu, użyj czujnika temperatury podłogi. Wszakże do ogrzewania powietrza w tym przypadku odpowiedzialny jest inny system, a zadaniem ogrzewania wodnego lub elektrycznego jest stworzenie i utrzymanie komfortowej temperatury tuż pod stopami. Ten czujnik termostatu podłogowego jest odległy. Jest on podłączony do specjalnych zacisków na obudowie. Sam element sterujący znajduje się na końcu kabla elektrycznego, podczas gdy układanie znajduje się w środku pomiędzy uzwojeniami elementu grzejnego na podłodze w odległości co najmniej 50 cm od ściany.

  Czujniki temperatury dla ciepłej podłogi - małe urządzenie na końcu długiego kabla. Umieszczony jest w kawałku rury przymocowanej do podłogi, która znajduje się pomiędzy elementami grzewczymi

  Jeśli elementy grzejne są zainstalowane w jastrychu, czujnik ciepłej podłogi jest umieszczony w roztworze, ale tylko w rurze lub wężu falistym. Następnie, jeśli zostanie zepsuty, będzie można go łatwo wymienić, po prostu odłączając go od zacisków i przeciągając przewody, a następnie należy włożyć działający i podłączyć. Podczas instalowania czujnika dla ciepłej podłogi z filmem nie trzeba go umieszczać w rurze. Podobnie jak w przypadku tego rodzaju ogrzewania, nie ma jastrychu i, jeśli to konieczne, można go zastąpić demontażem części wykładziny podłogowej. Chociaż nadal lepiej jest poświęcić nieco więcej czasu podczas instalacji i wykonać kaskadę pod rurą czujnika, niż rozmontować / złożyć całą konstrukcję dla każdego zamiennika.

  W przypadku, gdy ciepła podłoga - główny system ogrzewania, potrzebny jest czujnik, który monitoruje stan powietrza. Najczęściej te czujniki są wbudowane w obudowę termostatu dla ciepłej podłogi. Istnieją również modele, które działają jednocześnie z dwoma czujnikami. W obu przypadkach, wybierając miejsce instalacji, należy wziąć pod uwagę, że to właśnie urządzenie określa temperaturę powietrza. Dlatego musi być umiejscowiony tak, aby nie dostał światła słonecznego (podgrzeją obudowę, a temperatura zostanie ustalona niepoprawnie). Konieczne jest także unikanie miejsc, w których występują przeciągi. Będą również wpływać na pomiar stanu powietrza, ale już w innym kierunku - aby zaniżać rzeczywistą wartość. Również w pobliżu nie powinny znajdować się urządzenia i urządzenia aktywnie wytwarzające ciepło.

  Instalacja urządzenia powinna odbywać się przy temperaturze powietrza od 0 ° C do +45 ° C. Regulator temperatury podłogi znajduje się na jednej ze ścian na wysokości od 0,4 m do 1,7 m. Powinien być umieszczony tak, aby nie dostał bezpośredniego światła słonecznego, sprayu i przeciągów. Wybierając wysokość, pamiętaj, że jeśli rodzina ma małe dzieci, pożądane jest umieszczenie urządzenia na wysokości, na której nie będzie ono dostępne dla dzieci: są one bardzo przyciągane przez przyciski / ekrany / kółka. Dlatego lepiej jest zainstalować w miejscu niedostępnym dla dzieci.

  Wybierz miejsce do zainstalowania termostatu, który musisz kompetentnie

  Metodą instalacji są dwa rodzaje termostatów do ciepłej podłogi: nad głową i wpuszczane. Pod wpustem konieczne jest wykonanie otworu w ścianie i zainstalowanie tam standardowego pudełka montażowego - większość modeli jest w nim doskonale umieszczona. Nad głową można przymocować bezpośrednio do powierzchni ściany, a dodatkowe prace nie wymagają, ale nie mają najbardziej atrakcyjnego wyglądu.

  Aby zapewnić ochronę przed zwarciami i zapobiec porażeniu prądem, przed termoregulatorem podłogowym instalowany jest przerywacz podłogowy i / lub wyłącznik automatyczny. Zobacz schemat, pokazuje połączenie zerowania w sieci dwuprzewodowej. RCD można instalować nie wszędzie, ale w pomieszczeniach o dużej wilgotności ich instalacja jest obowiązkowa. Ponieważ w tym przypadku sprzęt okazuje się być dużo, warto ukryć wszystko w obudowie. Należy pamiętać, że tylko osoby z odpowiednim szkoleniem mogą pracować z zasilaczem. Dlatego jeśli zainstalujesz termostat na ciepłej podłodze własnymi rękami, ale nie ma odpowiedniego przygotowania, to dla tej części zaproś elektryka.

  Schemat podłączenia termostatu ciepłej podłogi z uziemieniem lub zerowaniem (linia przerywana)

  Po zainstalowaniu skrzynki montażowej w ścianie w kierunku podłogi, należy wykonać shtroby pod ułożeniem końcówek elementów grzejnych (kabli, mat lub folii). Wąż / wąż falisty jest umieszczony obok czujnika temperatury podłogi w tym samym rowku lub w strobocie. Rowek może być jednym. Następnie staje się wystarczająco szeroki, aby można było łatwo umieścić wszystkie przewody i rurę. Możliwe jest wykonanie oddzielnego kanału dla przewodów każdego obwodu grzewczego, a czasami są one również układane w rurach / wężach falistych. W takim przypadku naprawa będzie łatwiejsza - wyciągnij przewody z obwodów jałowych, uprzednio odłączając je od termostatu, a na ich miejscu wstaw drugi z obwodu nadającego się do użytku. I nie będziesz musiał wykańczać ściany.

  Z miejsca instalacji czujnika w ścianie i podłodze powstaje osłona, do której następnie układa się falista rura. Spowoduje to obniżenie czujnika temperatury podłogi

  Montaż czujnika ciepłej podłogi

  Stroba pod czujnikiem przechodzi wzdłuż ściany do poziomu podłogi, a następnie wzdłuż podłogi w odległości nie mniejszej niż 50 cm od ściany. A że pomiary były prawidłowe, pożądane jest umieszczenie elementu kontrolnego pośrodku pomiędzy elementami grzejnymi, a nie w pobliżu jednego z nich. W rowku należy umieścić rurę lub wąż (zgodnie z zaleceniami producenta). Jeden koniec jest wprowadzany do skrzynki instalacyjnej, drugi - ten, który będzie w podłodze, bezpiecznie odizolowany, tak aby żadne rozwiązanie nie mogło dostać się do niego. Możliwe jest użycie taśmy izolacyjnej, z owinięciem jej kilkoma warstwami, w celu wykonania wtyczki z piankowego tworzywa sztucznego itp. Po zamocowaniu węża / rury włóż do niego czujnik temperatury podłogi: po prostu opuść go w odpowiedni otwór.

  Po ułożeniu elementów grzejnych (kabli, mat, folii), przewody z nich są podawane do skrzynki instalacyjnej, w której zainstalowany jest termostat do ciepłej podłogi. Następnie, zgodnie ze schematem, który znajduje się na obudowie z tyłu urządzenia, wszystkie przewody są połączone. Dopiero wtedy dostarczana jest moc.

  Schemat połączeń kabli, uziemienia i czujnika temperatury znajduje się z tyłu obudowy termostatu ciepłej podłogi

  Teraz możesz przeprowadzić testowe włączenie (przed wylaniem jastrychu lub ułożeniem wykładziny), aby upewnić się, że system działa. Aby to zrobić, sprawdzając poprawność okablowania i niezawodność ich mocowania, ustaw najniższą temperaturę, włącz RCD. Następnie załóż termostat 30 о С (maksymalna temperatura zgodnie z SNIP). Jeśli system działa, słychać kliknięcie - przekaźnik podłączył obwód do działania. Po kilku minutach wszystkie elementy grzejne powinny być ciepłe. Jeśli temperatura zostanie ponownie ustawiona na minimum, kliknięcie źródła zasilania powinno być ponownie słyszalne. Po tej kontroli można założyć, że instalacja termostatu ciepłej podłogi została zakończona i można rozpocząć nalewanie jastrychu lub układanie wykładziny.

  Jeśli system nie włącza się, najprawdopodobniej ma to miejsce w czujniku. Jest to ogólnie dość powszechne zjawisko - jego niepowodzenie. Więc nie bój się. Trochę stoją, zmieniają się po prostu. Aby sprawdzić przydatność, zmierz rezystancję czujnika ciepłej podłogi. Uzyskane dane porównuje się z danymi paszportowymi. Jest różnica - czujnik jest wadliwy. Wyjmij uszkodzony, włóż nowy, przetestuj wszystko ponownie. Powinien zarabiać.

  Instalacja termostatu i czujnika ciepłej podłogi nie jest najtrudniejszym zadaniem, jest całkiem możliwe do samodzielnego montażu. Jedyną trudnością jest połączenie mocy z ziemią / neutralnym. Do tych prac wskazane jest zaproszenie elektryka. Z resztą instalacji możesz zrobić to sam.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  − 1 = 1