Szklarnia na dachu

Szklarnia na dachu

Ramy i podstawy

Większość ogrodników robi łóżka bez ogrodzenia lub mocując je starymi deskami. Nie zdając sobie z tego sprawy, w planowaniu działek pojawiają się również nowe innowacje. W ostatnich latach coraz popularniejsze zinced łóżka - bardziej trwałe i dokładne.

Huśtać się z budową poważnych struktur szklarniowych nie zawsze jest możliwe. Często nie ma wystarczająco dużo czasu, miejsca na stronie lub po prostu finansowania. W takim przypadku dobrym projektem będzie szklarnia do ogórków własnymi rękami, co wymagać będzie minimalnej inwestycji. Ten budynek, w przeciwieństwie do szklarni, zakłada, że ​​właściciel działki pracuje z roślinami na zewnątrz, nie będąc w stanie wejść do małej konstrukcji.

Szerokie wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych w konstrukcji było w znacznym stopniu ułatwione dzięki wygodnemu materiałowi mocującemu, za pomocą którego arkusze zostały połączone z większością powierzchni. Zauważając podobną funkcję, ogrodnicy zdali sobie sprawę, że szklarnie z profilu do tektury gipsowej będą kosztować je znacznie tańsze niż inne. Materiały naprawcze otrzymały "nowe życie" w obiektach osobistych. Dowiemy się, jak możesz zrobić taką szklarnię własnymi rękami.

Najbardziej ekonomiczne pod względem kosztów ogrzewania jest termo-cieplarnia. Jak to wynika z nazwy - ma drugą, wewnętrzną warstwę schronienia, dzięki której może lepiej gromadzić energię słońca i inteligentniej rozprowadzać ją w całym budynku. W takiej szklarni wczesną wiosną można uzyskać pierwszy zbiór wczesnych warzyw. Zrozum, jak zbudować termos cieplarniany, to proste.

Aby uzyskać najbardziej trwałą i niezawodną szklarnię, najlepiej zastosować rurę profilową do ramy i poliwęglan do powlekania. Spawane szklarnie własnymi rękami - świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i znalezienie niezawodnego asystenta w ogrodzie.

Duże szklarnie - pierwsza radość rolników i zaawansowanych ogrodników, a także dużych rodzin. To jest przestrzeń, w której możesz "wyhodować" duże pieniądze i naprawdę przyjazne dla środowiska warzywa i owoce, których twoje dzieci nie zatrują. Dla przeciętnego człowieka szklarnie dłuższe niż 8 m będą wyraźnie uważane za duże.

Szklarnie domowe różnią się od przemysłowych przede wszystkim wielkością, a także liczbą i złożonością wyposażenia technicznego. W dużych kompleksach szklarniowych uprawa i zbiór plonów odbywa się przez cały rok, a letnie szklarnie są najczęściej używane od wiosny do jesieni. O rodzajach i metodach budowy szklarni czytaj dalej.

Szklarnia wykonana z ram okiennych jest tanim i jednocześnie niespokojnym projektem. Budowanie ze starych klatek z okien jest bardzo opłacalne, ponieważ teraz z mieszkań i prywatnych nieruchomości są one usuwane masowo. Dlatego łatwo jest znaleźć materiały do ​​szklarni.

Niewątpliwie każdy ogrodnik dąży do wzrostu na swojej stronie jak największej liczby różnorodnych kultur. Jednak nie wszyscy mają wystarczająco dużo miejsca. Doskonałym rozwiązaniem może być szklarnia na dachu - dzięki czemu można uzyskać dodatkową przestrzeń do uprawy roślin i uczynić witrynę oryginalną.

Szklarnia jest głównym pomocnikiem każdego ogrodnika. Podczas budowy szklarni na naszej stronie chcemy, aby konstrukcja była pełna, niezawodna i nie zakłócała ​​harmonii krajobrazu. Ale co, jeśli budżet jest ograniczony? Rozsądnym rozwiązaniem będzie murowana szklarnia własnymi rękami - świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i zapewnienie dobrych zbiorów.

Czy istnieje projekt szklarni, który jest montowany i demontowany szybko i łatwo, ale czy jest niezawodny, trwały i doskonale radzi sobie z podstawowymi funkcjami? Odpowiedź brzmi: tak. Nowość na rynku rosyjskim - szklarnie namiotowe zostały już przetestowane przez naszych hodowców samochodów ciężarowych i otrzymały wyjątkowo pozytywne opinie.

Każdy buduje szklarnię dla swoich potrzeb, więc uczynienie jej "jak wszyscy inni" jest całkowicie bezużyteczne. Solidna rama o dowolnym rozmiarze może być zbudowana z dowolnych materiałów: metalu, drewna, rur PVC, ocynkowanego profilu. Coś lepszego w połączeniu z powłoką ze szkła, coś odpowiedniego dla poliwęglanu lub folii. Nie zapomnij o włókninach.

Główną częścią nowoczesnych szklarni i szklarni jest rama. W zależności od stabilności konstrukcji, odporności na wiatr i śnieg, zdolność do pracy przez cały rok. Metalowe łuki do szklarni nie przenoszą takich obciążeń, ale tak samo dla naszej gospodarki intuicyjnie wybieramy "mocniejsze". Dlatego widzimy stałą konkurencję producentów opracowujących nowe profile do produkcji szklarni i szklarni.

Większość struktur szklarniowych wykorzystywanych przez ogrodników na swoich poletkach do uprawy roślin ma strukturę łukową lub dach dwuspadowy. Do czasu, gdy ekonomiczne łukowe szklarnie podbijały serca konsumentów, najpopularniejszą była cieplarnia "domowa".

Dążąc do dobrych zbiorów, farmerzy ciężarówek stosują szklarnie o różnych kształtach. Niektóre szklarnie umożliwiają uprawę różnych kultur jednocześnie, inne zapewniają wysokiej jakości wentylację, podczas gdy inne mogą wytrzymać nawet najbardziej obfite opady śniegu.

Szklarnia wykonana z drewna jest najlepszym prezentem dla roślin, które planujesz uprawiać w zamkniętym terenie. Trwałe, niezawodne, dobrze zachowane ciepło, nieskazitelny dla środowiska materiał - drewno. Biorąc pod uwagę prawidłowy dobór i obróbkę drewna, szklarnia wykonana z drewna własnymi rękami będzie służyć nie gorszy niż najdroższa opcja zakupu.

Łukowate szklarnie własnymi rękami - to projekt, który przyciąga uwagę wielu ogrodników, mimo że takie projekty są masowo sprzedawane w gotowej formie. Co szklarnia lubiła gospodarować na lądzie? Spróbujmy zrozumieć i zrozumieć, jak zrobić to sam własnymi rękami.

Szklarnia poliwęglanowa własnymi rękami to pomysł, który może zrealizować każdy ogrodnik. Oferujemy praktyczne porady dotyczące budowy. Rysunki i zdjęcia, schematy budowy pokażą ci, jak prawidłowo zainstalować i naprawić szklarnię, tak aby stała przez ponad rok.

Dzisiaj szklarnia na stronie nie jest zaskoczona: małe i duże, tymczasowe i kapitałowe, domowe i fabryczne - wszystkie one pomagają uzyskać plon wcześniej niż zwykle. Niektóre pojawiają się na wiosnę i znikają jesienią. Inne pozostają zimujące w częściowo zdemontowanej formie. A niektórzy nadal "pracują" nawet w czasie mrozów.

Obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów do pokrywania szklarni jest plastik komórkowy. Budynek szklarni wykonany z poliwęglanu własnymi rękami nie jest trudny, a poza tym - ten projekt służył ponad rok. Dlatego zrozumiałe jest pragnienie pozyskania i montażu szklarni tego typu.

Szklana kopuła geodezyjna jest unikalną strukturą, która zajmuje minimalną powierzchnię na lądzie i wymaga bardzo małej ilości materiałów budowlanych. Mając tylko sztabkę, kilka kawałków taśmy budowlanej wykonanych ze stalowych i drewnianych śrub - możesz zbierać taką szklarnię własnymi rękami.

"Czy potrzebujemy podstawy do szklarni?" - myśli każdy ogrodnik, który planuje umieścić tę strukturę na swojej stronie. Jeśli chcesz, aby szklarnia stała długo i sprawi, że będziesz zadowolony z zebranych w niej plonów - koniecznie umieść ją na fundamencie.

Czy chcesz zbudować szklarnię na swojej stronie, a jednocześnie zaoszczędzić pieniądze? Doskonałym rozwiązaniem będzie szklarnia wykonana z plastikowych butelek, ponieważ produkty te są zwykle wysyłane na składowisko w ogromnych ilościach. Zacznij zbierać niepotrzebne butelki w lecie, a wiosną będziesz miał wystarczająco dużo materiału, by zbudować pełnowartościową szklarnię.

Poliwęglan to, możesz powiedzieć, nowość na rynku materiałów budowlanych. W tym samym czasie szybko podbija serca konsumentów. Poliwęglan jest aktywnie wykorzystywany przez rolników ciężarówek jako osłona dla szklarni i szklarni.

Aby przyspieszyć kiełkowanie nasion i uzyskać sadzonki warzyw, nie jest konieczne budowanie pełnowymiarowej szklarni z poliwęglanu lub szkła. To wystarczająco mało mini-szklarni - zwarta konstrukcja z improwizowanych materiałów.

Głównym zadaniem szklarni jest stworzenie komfortowego mikroklimatu dla roślin, aby przyspieszyć ich dojrzewanie i zwiększyć plon. Jednak szklarnia może być również wykorzystywana do uprawy różnych roślin w okresie zimowym. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie prac w celu poprawy struktury. Dowiedzmy się, jak ocieplić szklarnię.

Do budowy szkieletu szklarni najczęściej stosuje się drzewo lub profil metalowy. Ale bardzo niewiele osób wie, że rury polipropylenowe, z PCV lub z tworzywa sztucznego również doskonale sprawdzają się jako materiał do ramy. Ponadto szklarnia wykonana z plastikowych rur przez siebie jest dość ekonomicznym i szybkim do wdrożenia projektem.

Podczas budowy szklarni, jednym z głównych problemów jest wybór materiału. Szeroko rozpowszechnione szklarnie. Ich popularność wynika z licznych zalet szkła przed innymi powłokami do szklarni.

Prace w szklarni nie kończą się jesienią przy zbiorach. Następnie należy przeprowadzić przygotowanie szklarni na zimę - zestaw środków, które ułatwią wiosenną pracę i zapewnią dobre zbiory w przyszłym roku.

Ramy i podstawy

Ramy i podstawy

Ramy i podstawy

Ramy i podstawy

Wznoszenie ramy szklarni własnymi rękami

Naprawiamy film w szklarni

Jak hodować warzywa bez obornika

Szklarnia na dachu to oryginalny sposób na zaoszczędzenie użytecznego obszaru

Jak wiecie, ziemia nie jest teraz tania, więc wielu letnich mieszkańców ma co setne na swoim koncie. Ale co zrobić, jeśli obszar nie pozwala, i rozpocząć własną hodowlę i rozpieszczać się świeżymi warzywami, zieloni naprawdę chcą? Innowacyjnym rozwiązaniem tego problemu dla naszych warunków klimatycznych jest szklarnia na dachu garażu, domu lub wanny.

Nawiasem mówiąc, w niektórych krajach zachodnich pomysł uprawy roślin na dachu pomyślnie przeszedł test. Powstały nawet specjalne programy, dla których zapewniono różne przywileje podatkowe na zazielenienie ich dachów. Nadszedł czas, aby nasi rodacy próbowali zaskoczyć swoich krewnych i przyjaciół, a bardziej przedsiębiorczy ludzie mogą spróbować zarobić na tym dobre pieniądze.

Zdjęcie szklarni dachowej z poliwęglanu w garażu.

Aby uprawiać rośliny cieplarniane własnymi rękami na dachu budynku, istnieją specjalne technologie. Dlatego zanim skonstruujesz strukturę, najpierw musisz poznać jej specyfikę i cechy. Następnie omówimy wszystkie te niuanse.

Szklarnia na dachu dwuspadowym raczej nie zostanie zbudowana, ponieważ wymaga równej platformy.

Technologia uprawy roślin szklarniowych na dachach budynków

Podczas uprawy roślin w szklarni na dachu, nie możesz korzystać z ziemi. Dzieje się tak dlatego, że ma dużą wagę i pod tym względem konstrukcja nie może wytrzymać obciążenia, jeśli początkowo w projekcie, na przykład, prywatny dom, szklarnia nie została dostarczona.

Fotografia szklarnia na płaskim dachu budynek.

W przypadku zadaszenia szklarni wynaleziono specjalne sposoby uprawy roślin, w których proces nie przebiega w taki sam sposób, jak w tradycyjnych strukturach gruntowych.

Te metody są podzielone na:

 1. Uprawa hydroponiczna. Jest to najprostszy sposób, w którym cały proces odbywa się bez gleby na sztucznym podłożu (podłożu). W tym przypadku wszystkie składniki odżywcze roślin otrzymuje się przez regularne nawadnianie kroplowe w szklarni z roztworem wodnym, w którym dodaje się wszystkie niezbędne pierwiastki śladowe.

Jednak wraz z takimi zaletami, jak brak brudu, szkodników i łatwość pielęgnacji, ta metoda ma swoje wady. Tak więc, dzięki hydroponicznej metodzie uprawy, właściwości ekologiczne, na przykład warzyw, są zredukowane do zera, ponieważ stosuje się nawozy mineralne. Innymi słowy, ta metoda jest najlepiej stosowana do żywności, która nie jest spożywana w żywności. Należą do nich kwiaty.

Zdjęcia roślin uprawianych hydroponicznie.

 1. Uprawa z zastosowaniem żyznej warstwy. Ta metoda jest odpowiednia dla roślin, których korzenie nie mają tendencji do wnikania głęboko w ziemię. Wynika to z tego, że grubość warstwy gleby w szklarniach dachowych nie powinna przekraczać 20 cm.

W przeciwnym przypadku, jeśli jest większy, budynek może przetrwać pod ciężarem ziemi. Ale nawet jeśli ta instrukcja jest stosowana, metoda ta wciąż pozostaje czasochłonne, jak to jest w każdym przypadku wymaga dobrej hydroizolacji dachu (aby zapobiec przenikaniu korzeni pod dachem) z dość uciążliwym obciążeniu obliczeniowym w pracy, a obecność warstwy drenażowej .

Główną zaletą tej metody jest pełna ekologiczna kompatybilność, ponieważ rośliny będą w takich warunkach, które są jak najbardziej zbliżone do naturalnych.

 1. Uprawa o różnych wydajnościach. W przypadku tej metody w szklarni konieczne jest budowanie struktur wielopoziomowych, w których zostaną umieszczone doniczki lub pojemniki. Umieszczenie poziomu może znacznie zwiększyć wydajność na stosunkowo małych obszarach, oszczędzając w ten sposób przestrzeń.

  Również plusy można przypisać mobilności pojemników. Wadą tej opcji jest ryzyko powstania szkodników glebowych, ponieważ przy takim uprawie nie ma dobrego obiegu powietrza.

Zdjęcie roślin cieplarnianych uprawianych w doniczkach i pojemnikach.

Do każdej szklarni potrzebne są wentylacja, ogrzewanie i sprzęt wodny. W przypadku konstrukcji dachowych systemy te mają specjalne wymagania.

W zależności od wielkości i kształtu konstrukcji wentylacja w szklarni może być wymuszona lub naturalna - za pomocą wentylacji. Ta ostatnia jest najprostszą wersją. Jeśli jednak szklarnia znajduje się w warunkach miejskich, konieczne będzie zainstalowanie specjalnych filtrów, które pomogą w zatrzymaniu zanieczyszczonego powietrza.

Urządzenie automatycznej szyby wentylacyjnej.

Bardzo wygodne, jeśli w domu jest już system wentylacyjny. W tym przypadku można go połączyć z szklarnią i wysłać tam dwutlenek węgla, co jest niezwykle ważne dla normalnego wzrostu roślin. Ponadto pozwoli to znacznie zaoszczędzić na zakupie nowego sprzętu, ponieważ jego cena jest dość wysoka. Tak, a instalacja takiego systemu jest dość droga.

Ponadto, ponieważ rośliny syntetyzują tlen, który jest znany jako bardzo użyteczny dla ludzi, może być wysyłany do pomieszczeń w domu. Innymi słowy, co jest szkodliwe dla ludzi, jest użyteczne dla roślin i na odwrót. Czynnik ten można wykorzystać z przewagą.

Podlewanie roślin w zadaszeniu szklarni

Systemy nawadniania dachowego najlepiej nadają się do nawadniania kroplowego. Ta metoda nawadniania eliminuje erozję gleby lub podłoża i zapobiega przenikaniu wody przez pokrycie dachowe. Ponadto jest to świetny sposób na oszczędzanie wody, która również nie jest teraz tania.

Urządzenie systemu do nawadniania kroplowego.

Po tym wszystkim, jeśli to nie jest racjonalne wydać, potem dom ze szklarni na dachu „trafi do kieszeni” nawet dość zamożnym człowiekiem, jako roślina podlewanie powinno odbywać się codziennie. Jednym słowem, ten aspekt musi koniecznie być brany pod uwagę przy aranżacji zadaszonej szklarni.

Szklarnia musi być zasilana energią elektryczną.

Będzie to wymagane do działania czujnika ciśnienia, wilgotności gleby i powietrza, a także timera oświetlenia i regulatora temperatury.

Wszystkie te urządzenia są po prostu niezbędne do wygodnego i prawidłowego działania szklarni.

Ogrzewanie do zadaszenia szklarni

W zimnych porach roku rośliny mogą umierać z niskich temperatur, więc muszą być podgrzewane.

Możesz to zrobić na kilka sposobów:

 1. Poprzez dopasowanie konstrukcji do szybu windy, ponieważ są one ciepłe o każdej porze roku.
 2. Naturalne procesy - za pomocą ciepłych łóżek lub kolektorów.
 3. Z wykorzystaniem rekuperacji (międzyprzepływowa wymiana ciepła).
 4. Poprzez zastosowanie grzejników elektrycznych lub podczerwieni do szklarni.

Należy zapewnić, aby powietrze nie przegrzewało się. W przeciwnym razie może również prowadzić do choroby roślin lub śmierci.

Zdjęcie nowoczesnej szklarni z oświetleniem LED.

Uważa się, że szklarnie dachowe są bardziej dostępne dla światła słonecznego, ale mimo to rośliny będą potrzebować dodatkowego oświetlenia zimą i nocą. W tym celu racjonalne jest stosowanie lamp LED, które oprócz urządzeń oświetleniowych obejmują czujniki i zasilacze.

Tak więc, zgodnie ze wszystkimi zaleceniami wymienionymi powyżej, możesz zbudować na swoim dachu doskonałą szklarnię, w której uprawianie ulubionych roślin przyniesie wiele przyjemności. W filmie z tego artykułu możesz wyraźnie zobaczyć, co zostało powiedziane powyżej.

Instalujemy szklarnię na dachu lub poddaszu domu

Często właściciele domków letniskowych obawiają się ekonomii terytorium. Udanym rozwiązaniem tego problemu z daczą będzie umieszczenie szklarni na dachu budynku gospodarstwa. Jeszcze lepiej, uporządkuj to na strychu domu.

Ekonomiczne korzyści szklarni na dachu

Taka decyzja pomoże właścicielowi daczy rozwiązać wiele problemów:

 1. Jest to dodatkowa ochrona przed dachami dachu budynku.
 2. Organizacja szklarni na poddaszu zwiększy izolację cieplną domu.
 3. Straty ciepła, których nie da się całkowicie pozbyć, zostaną celowo wykorzystane.
 4. Oszczędzanie ziemi na stronie pozwoli na wzrost większej ilości upraw. A jeśli sadzonki były wcześniej uprawiane w pokoju na parapecie, przenoszenie skrzyń do szklarni sprawi, że życie będzie bardziej komfortowe, a dom czystszy.
 5. Dwutlenek węgla, wydobywający się z pomieszczeń mieszkalnych, jest niezbędny do wymiany gazowej i fotosyntezy roślin.
 6. Nie ma potrzeby wydawać pieniędzy na oświetlenie, bo dostęp światła rośliny jest przez cały dzień - drzew i budynków nie utrudniają rozwój zakładu, ponieważ struktura wznoszący się nad wszystkim, co daje cień w słoneczny dzień.
 7. Mając szklarnię na dachu, właściciel oszczędza na fundamencie, prowadząc komunikację w zakresie zaopatrzenia w wodę, ogrzewania i wentylacji.

Ważnym czynnikiem jest fakt, że szklarnia położona na ziemi bezpośrednio styka się z glebą wczesną wiosną, gdy jest jeszcze dość zamarznięta. Na dachu tego samego problemu brakuje. Dlatego korzenie roślin otrzymują więcej ciepła, a nasiona kiełkują szybciej.

Sposoby wyposażenia szklarni na dach

Istnieje kilka opcji organizacji tego know-how.

Bezpośrednio na samym budynku, szklarnia jest wyposażona, wykorzystując dach jako podstawę, na wypadek gdyby nie była pochylona. Aby to zrobić, musisz ukończyć ściany. Najlepiej zrobić z nich przezroczysty materiał, na przykład szkło. Zajmij się także drugim dachem, który, podobnie jak ściany, przepuszcza światło.

Możesz użyć drugiej opcji: aby drugi dach był szczytowy lub jednopołkowy. Oczywiście nie będzie tak wygodnie pracować w takiej szklarni, jak tam, gdzie ściany się rozrosły, ale w planie gospodarczym ta opcja wygrywa.

Ta opcja polega na tym, że właściciel po prostu zmienia wygląd samego dachu, zastępując go przezroczystym. Skrzynki z ziemią i roślinami są zainstalowane na poddaszu.

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy budynek ma swój własny cel. A jeśli dom poddasze zostało wyposażone w oczekiwaniu na odegrać rolę antresolą do przechowywania rzadko używanych przedmiotów o wadze lekkiej, jest całkiem możliwe, że nie będzie w stanie wytrzymać obciążenie, która jest przeznaczona do szklarni.

Dlatego konieczne jest wzmocnienie belek nośnych, samoprzecinanie. Jest jeszcze jedna opcja: ułożyć nową podłogę na strychu, podsuwając ją nieco dalej do ścian. Jego krawędzie muszą być zainstalowane na nowych słupach-podporach. Wtedy szklarnia nie spowoduje dodatkowego stresu na ścianach i suficie budynku.

Jeśli dom pierwotnie planowano jako budynek z poddaszem, który postanowiono zastosować pod szklarnią, to problemy z konwersją praktycznie nie powinny się pojawić.

Szklarnia na dachu lub poddaszu, planowana przed rozpoczęciem budowy

Optymalny z góry, aby zapewnić sprzęt do szklarni nawet przed budową domu lub budynku gospodarczego. Wszakże w tym przypadku, podczas kompilacji projektu, możliwe jest obliczenie nośności podłogi tak, aby następnie nie było ugięcia belek i innych niepożądanych momentów.

Właściciel, który zdecydował się na tę wiedzę, powinien zadbać o takie czynniki, jak:

 • zaopatrzenie w wodę szklarni;
 • hydroizolacja podłóg;
 • wentylacja;
 • zarządzanie światłem.

W szklarni potrzebujesz wody, ponieważ rośliny wymagają stałego podlewania. Możesz oczywiście nosić go w wiadrach w górę, chociaż jest to trudne. Ale w każdym przypadku należy upewnić się, że klatka schodowa w szklarni jest wygodna i trwała.

Najlepiej oczywiście trzymać wodę na górze. Nie jest to takie trudne, jeśli w domu jest już woda.

Jeśli woda znajduje się tylko w kolumnie, niemożliwe jest manipulowanie włączeniem jej, podczas gdy w szklarni, można umieścić tam jakąkolwiek pojemność, która jest wypełniona wężem do podlewania, a następnie podlać ją z rośliny.

I tu pojawia się pytanie: co może się zdarzyć, gdy nagle wąż pęknie lub zostanie wypchnięty ze zbiornika, czy zbiornik z wodą obraca się lub po prostu toną niepostrzeżenie cicho? Odpowiedź nie jest optymistyczna. Dlatego ważne jest, aby dbać o hydroizolację podłogi szklarni.

Możesz go posmarować gorącym bitumem bitumicznym. Jest jeszcze jedna opcja: połóż na niej wodoodporną rolkę.

Warto wziąć pod uwagę, że ciepłe powietrze zawsze podnosi się. Dlatego temperatura w szklarni będzie znacznie wyższa niż na ziemi. W związku z tym problem jego wentylacji jest daleki od ostatniego.

Konieczne jest wykonanie jak największej ilości okien w szklarni. Drzwi na obu końcach pomogą również regulować temperaturę w pomieszczeniu. Możesz nawet zainstalować wewnątrz termoregulator, który automatycznie otworzy okna i drzwi lub poinformuje właściciela, że ​​nadszedł czas na przewietrzenie szklarni.

Rośliny na różnych etapach życia wymagają innej ilości światła słonecznego.

Aby w przewidywalny sposób poradzić sobie z owocami, zbiorem zielonych mas, kwitnieniem, człowiek sztucznie rozciąga lub skraca światło dzienne. Możesz to osiągnąć w szklarni, jeśli planujesz wszystkie opcje z góry.

Najprostszym sposobem na skrócenie dnia jest zainstalowanie parasola lub ocienienie ścian i ocienienie dachu. I możesz go przedłużyć, w tym specjalne lampy ultrafioletowe, przeznaczone do sadzonek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

79 − = 75