Stodoła dla byków

Stodoła dla byków

Jesteśmy zaangażowani w budowę szopy na burenok i domki dla cieląt

Dobry rolnik powinien być w stanie nie tylko dbać o zwierzęta, ale także zorganizować przytulny dom, czyli szopę. Dziś dowiemy się, jak budować przytulne domy dla cieląt i krów. Ponadto przykładowe schematy i zdjęcia budowy szopy własnymi rękami pomogą lepiej zrozumieć cały schemat budowy.

Jakie wymagania musi spełniać stodoła?

Przede wszystkim stodoła dla krów powinna być dość obszerna, aby zwierzę mogło stać swobodnie, położyć się i przejść do koryta i miejsca do spania. Drugi wymóg - jeśli masz zamiar zbudować pokój dla zwierząt gospodarskich własnymi rękami, zrób to z najbardziej optymalnych, tanich materiałów, ale jednocześnie jakościowo. Policz, jak zwierzęta będą zimować w tym budynku, a także rozważaj wentylację, ogrzewanie, oświetlenie, zaopatrzenie w wodę.

Średnią wielkość obory należy obliczyć na podstawie liczby krów. Podajemy normy obszarowe dla krowy i jednego cielaka. Jedna dorosła krowa będzie potrzebować 6 metrów kwadratowych. metrów podłogi, a na krowy z łydką - już 10 metrów kwadratowych. m. Przejście między stoiskami o szerokości powinno wynosić co najmniej 1,2-1,5 metra, a wysokość pomieszczenia - co najmniej 2,5 metra (lub więcej). Nachylenie podłogi - 2-3%.

Szerokość nowoczesne Stables - 1,1 m, długość -. 1,7M dozowniki nie muszą być zgodne z przodu boksu inaczej wilgoci z oddechu zwierzęcia osiądzie na rufie. Przejście do rufy powinno mieć co najmniej 1 metr szerokości. Rynna obornika z tyłu maszyny powinna mieć co najmniej 20 cm szerokości, a głębokość - od 10 cm, ustawić nachylenie tak, aby odpady spływały do ​​pojemnika na odpady. Jego głębokość wynosi około 80 cm, szerokość - około 1,2 metra. Jeśli krowy są trzymane na głębokiej ściółce, nie powstaje śmietnik.

Przytulne pokoje dla krów, zbudowane własnymi rękami, muszą mieć odpowiednią podłogę. A jej stworzenie nie jest możliwe bez odpowiednio ułożonego fundamentu. Średnio szopka jest wykorzystywana przez 10 lat lub dłużej, więc lepiej jest stworzyć konkretny fundament. Po pierwsze, wytrzyma ciężar zarówno dorosłej krowy, jak i cielaka, a po drugie, nie zwilża, nie wchłonie nieprzyjemnych zapachów i nie wpuści gryzoni.

Podstawą obory może być wstążka, monolityczna lub kolumnowa. Monolit oznacza, że ​​najpierw wykopywany jest wykop, następnie kładziony jest szalunek ze zbrojeniem, w które układa się warstwę pokruszonego kamienia lub gęstą warstwę piasku. Następnie wylewa się beton. Po utwardzeniu powierzchnia przyszłej podłogi pokryta jest papą i warstwą specjalnego mastyksu z hydroizolacją.

Jeśli twoja stodoła jest z cegły, lepiej użyć monolitycznego fundamentu, a jeśli drewnianego - kolumnowego. Odbywa się to na tej samej zasadzie, co monolityczne, ale z wypełnieniem słupów fundamentowych w postaciach ze zbrojeniem, izolowanych ruberoidami. Odstęp między biegunami wynosi nie więcej niż dwa metry.

Poduszka na murze powinna być piaszczysta. Generalnie, fundacja może być bardzo różny, ale dbać o izolacji i nachylenie wody (w tym celu, aby nachylenie hydroizolacji piwnicy) i warstwę piasku i pokruszony kamień na zewnętrznej krawędzi.

Materiały ścienne można zmieniać. Jeśli potrzebujesz szopy dla większej ilości krów, skorzystaj z niedrogiego bloku z pianki lub cegły silikatowej. Duża drewniana konstrukcja będzie cię kosztowała więcej, a ostatecznie pogarsza się szybciej. Tak więc, na wodoodpornym fundamencie zaczynają rozkładać ściany bloku piankowego, na podstawie rysunku i spodziewanego rozmiaru pomieszczenia (według liczby głów). W razie potrzeby ściany i sufit są izolowane.

Stodoła dla krów musi mieć wybieg dla pieszych, zwykle znajduje się poza oborą. Jego obszar musi być taki, aby zwierzęta mogły swobodnie chodzić. W małych gospodarstwach domowych, zwłaszcza na wsiach, znajdują się głównie jedna lub dwie krowy, czasami jedna lub dwie cielęta. Całkowita długość ścieżki dla krów i cieląt wynosi nie mniej niż 500 metrów.

Obszar długopisu powinien być zamknięty baldachimem i dwiema ściankami bocznymi, a także płotem z furtą, tak aby krowy nie krążyły wokół. Materiałem na ściany i ogrodzenie pióra jest drzewo, bar, na dach - płytka lub posadzka.

Domy dla cieląt wewnątrz obory są specjalną konstrukcją wykonaną z lekkiego białego plastiku, przypominającą wydrążony zbiornik z otwartym przednim bokiem. W tej "kopule" cielak czuje się bardziej komfortowo, chroniony. Dom jest łatwy do czyszczenia, dezynfekcji, czyszczenia i przeprowadzki. Te budynki są sprzedawane w stanie gotowym, jeśli masz jedno lub dwa cielęta, możesz je kupić i używać przez bardzo długi czas.

Domki dla cieląt są zablokowane z przodu żelazną siatką lub płotem, którego wysokość musi wynosić co najmniej połowę wysokości samego domu. Wspornik jest przymocowany do ściany, aby pomieścić pijącego i rufowy pojemnik. Na następnym zdjęciu widać wygląd nowoczesnego pudełka dla cieląt.

1 - plastikowe pudełko, 2 - ogrodzenie, 4 - miska do picia, 5 - licznik karmy, 6 - podajnik, 7 - wejście, 8 - komora na siano

Obowiązkową częścią przytulnej obory są miski na napoje i koryta do karmienia. Obora z dwoma rzędami boksów powinna być wyposażona w zewnętrzne zbiorniki. Długość jednego podajnika powinna rozciągać się na całej szerokości zewnętrznej części budki, aby zwierzę mogło swobodnie jeść, kiedy chce. Podajniki klapy tylnej (bliżej przejścia) powinna wynosić co najmniej 75 cm wysokości, i z przodu (co jest bliżej krowy) - około 30 cm, szerokość u dołu. - 40 cm, szerokość górnej części. - 60 cm, zatem podajnik będzie w postaci odwróconego piramidę, która jest wygodna do dodawania jedzenia i czyszczenia z resztek jedzenia.

Teraz produkowana jest masa zbiorników paszowych, głównie ze sztucznych, gęstych materiałów, które można łatwo czyścić i dezynfekować. Aby ciecz mogła spłynąć po umyciu podajnika, zawsze muszą być w nim otwory. Poziom dna zbiornika zasilającego powinien znajdować się co najmniej 7 cm od dna kabiny, a miska do picia jest umieszczona nad korytem, ​​bliżej rogu od wyjścia z kabiny.

Domy dla cieląt wykonanych z plastiku, aby stworzyć swoje własne, oczywiście w domu, nie będą działać. Potrzebujemy drewnianej deski (lub baru) i elementów złącznych do tego, a także trochę cierpliwości i surowego wzoru.

 • młot;
 • paznokcie;
 • rowkowana deska podłogowa;
 • drewno iglaste;
 • piła;
 • rysunki;
 • ruletka;
 • podszewka z tworzywa sztucznego - do okładzin zewnętrznych (opcjonalnie);
 • żelazne ogrodzenie;
 • pojemniki na wodę i napoje;
 • łączniki do zbiorników;
 • słoma na śmieci.

Aby domy dla cieląt były jak najbardziej przyjazne dla środowiska, nie należy lenić się, aby znaleźć i kupić wysokiej jakości deskę i bar. Wykonaj pomiary zgodnie ze zdjęciem i przejdź do oznaczania i pukania w domu własnymi rękami. Najpierw musisz obliczyć ilość materiału, a następnie narysować rysunek. Zgodnie z rysunkiem, odznacz drewno i odetnij niezbędne elementy.

Przykręć kawałki deski do siebie tak, aby uzyskać strukturę przypominającą kopułę (całkiem odpowiednia i prostokątna, ale o prawidłowej wysokości, co najmniej 180 cm wzrostu dorosłego). Domy dla cieląt zapewniają podłogi pokryte sianem, ściółką słomą. Ponieważ konstrukcja jest umieszczona w pomieszczeniu, nie jest konieczne jej izolowanie. Zobacz w naszej galerii bardziej szczegółowe zdjęcie gotowych budynków.

Wideo "Budowa drewnianej szopy"

Nauczanie wideo o tym, jak zbudować małą drewnianą szopę własnymi rękami.

Domowy podajnik - tak, że burenka była zawsze pełna

Karmienie krowy domowej: rolnik musi wiedzieć

Nowoczesna mini farma dla krów i ich urządzeń

Udostępniaj informacje w sieciach społecznościowych:

Potrzebujesz konsultacji?

"Komfort" ... Byłby taki komfort sam rolnik z żoną i dziećmi ..

Aby doświadczyć jak najmniej rozczarowań w już rozpoczętym procesie budowy chlewu, zaczniemy własnymi rękami od wykonania rysunku, sporządzenia planu i przybliżonego obliczenia szacunku. Może to etap przygotowawczy do wykonania we własnym zakresie, na podstawie oszacowanej populacji rośnie, a jeśli to możliwe, w celu obliczenia dużej farmie świń można znaleźć specjalistę, który pomoże zapewnić wiele niuansów.

  • Wydatki i dochody dla kur niosek
  • Dieta z kurczaka z mięsa
  • Dieta produktywnych gęsi
  • Racja indyków
  • Perliczka
  • Racja przepiórek
  • Bażant diety do mięsa
  • Zysk ze sprzedaży jaj
  • Królik Okrola
  • Siać plony
  • Owce owiec
  • Cow's Nest
  • Wyjście za klacz
  • Kozy Oktota

  Prowadzisz farmę? Udostępnij zdjęcia innym członkom społeczności ZooHoz

  Dom na burenki lub jak zbudować obór własnymi rękami

  Wprowadzone embargo żywnościowe na produkty krajów europejskich wzbudziło zainteresowanie rolnictwem. Niektóre gospodarstwa zwiększyły areał i inwentarz żywy. Nie pozostawaj w tyle za nimi i mieszkańcami sektora prywatnego. Pod wieloma względami sukces hodowli bydła zależy od warunków utrzymania zwierząt.

  Stanowa regulacja życia prywatnego bydła

  Ministerstwo Rolnictwa wydał Zarządzenie nr 551 z 13. 12. 2016 "W sprawie zatwierdzenia przepisów weterynaryjnych dotyczących utrzymywania bydła w celu jego reprodukcji, uprawy i sprzedaży". Właściciel jednej lub dwóch krów może ręcznie zrezygnować z wymagań wymienionych w zamówieniu. Jednak rolnicy, którzy planują sprzedać swoje produkty, są zmuszani do przynoszenia szop dla cieląt w odpowiedniej formie. W końcu będą musieli przejść przez więcej niż jedną wizytę personelu Rosselkhoznadzor. Jednak straty można zminimalizować, budując oborę własnymi rękami, a to jest całkiem realistyczne.

  Mała stodoła może być zbudowana bez pomocy

  Projekt przyszłej stodoły dla krów ustala się na podstawie orientacji gospodarstwa. Bydło hoduje się na mleko lub mięso. Ponownie rozważa się sposób pojawiania się młodych zwierząt - naturalny lub zakup na boku.

  Drugim ważnym parametrem jest lokalizacja obory. Uwzględnia obecność lub brak dróg dojazdowych, ale także poziom wód gruntowych, róży wiatrów, oddalenie od budynków mieszkalnych. W tych dwóch punktach i kierują się, wybierając projekt przyszłej obory.

  Maksymalna liczba zwierząt w naszym gospodarstwie nie przekracza dziesięciu. Dla takiego stada szopa może być zbudowana niezależnie. Jeśli jednak planujesz zwiększyć liczbę zwierząt gospodarskich, skorzystaj z usług budowniczych, z doświadczeniem wznoszenia takich budynków. W każdym razie istnieją niuanse, które są oczywiste dla profesjonalistów i nieznane dla początkujących. Ich ignorowanie może prowadzić do smutnych konsekwencji. Począwszy od chorób i kończąc na przypadku zwierząt.

  Standardy mieszkaniowe dla krów - zalecenia lekarzy weterynarii

  Obszar przyszłej obory zależy od sposobu trzymania bydła. Jeśli krowy i byki nie są planowane, aby wiązać, to dla jednego zwierzęcia wystarcza 6 m 2. Ta metoda nazywa się uwiązaną. Jednak w środowisku rolników bardziej popularne jest utrzymywanie krów w oborach (metoda na uwięzi). Osobna przestrzeń życiowa dla krowy jest zorganizowana zgodnie z następującymi standardami:

  • Dorosła krowa potrzebuje skrzynki o powierzchni od 2,2 do 2,7 m 2;
  • W przypadku krowy i cielaka wymagana będzie kabina o powierzchni co najmniej 3 m 2;
  • Jedno cielę ma 1,5 m 2;
  • Dorosły byk będzie musiał dostarczyć skrzynię o powierzchni co najmniej 1,75 m 2.

  Pudełko dla dorosłej krowy powinno wynosić 2,2 m 2

  Dorosłe cielaki zawierają, co do zasady, bez smyczy we wspólnym pisaku. Obszar ten jest obliczany w następujący sposób: wiek poniżej 1 roku - 4 m 2, starszy - 4,5 m 2. Zwierzęta czują się komfortowo, gdy wysokość sufitu jest nie mniejsza niż 2,5 metra. Ale nie powinieneś polegać wyłącznie na podanych danych. Wymiary mogą się różnić w zależności od rasy.

  Planując budowę szopy dla byków i krów, rozważ komfort, bezpieczeństwo ludzi. Takie środki obejmują oddalenie budynków gospodarczych od pomieszczeń mieszkalnych i źródeł wody. Zgodnie z normami sanitarno-epidemiologicznymi mieszkanie dla zwierząt zbudowano w odległości co najmniej 20 metrów od studni i studni.

  Materiały budowlane do stodoły - co jest dobre, a co złe

  Tak więc, teoria została pozostawiona, przechodzimy bezpośrednio do konstrukcji. Podczas budowy pomieszczeń dla bydła wykorzystuje się tradycyjne materiały:

  Możesz budować z cegły, bloku żużlowego, betonu komórkowego lub drewna

  Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Na przykład ceny cegieł, sibilitu lub betonu komórkowego są wystarczająco wysokie. Ale nadal muszą mieć możliwość pracy z nimi, w przeciwnym razie będą musieli zatrudnić murarzy, a ich usługi nie są tanie. W bloku żużlowym często występują substancje toksyczne, które niekorzystnie wpływają na zdrowie zwierząt.

  Budujemy szopę dla krów własnymi rękami i na własny koszt, dlatego musimy zminimalizować ewentualne koszty. Oczywiście, aby stworzyć projekt stodoły dla 10 głowic od zera własnymi rękami, nie jest to łatwe. W związku z tym przyjmiemy za podstawę rysunki podane w ramach tego artykułu.

  Jak widać, oprócz straganów dla krów, są pomieszczenia do przechowywania zapasów. W dużych gospodarstwach hodowli bydła do budowy obory dodaje się pomieszczenia technologiczne: dojenie, maszynownie, myjnie itp. W naszym przypadku nie są one konieczne. Ogólnie rzecz biorąc, budowa małej stodoły sprowadza się do ułożenia fundamentu, wznoszenia ścian, sufitu i dachu oraz instalacji straganów.

  Gdzie zaczyna się szopa dla krów i jak się kończy?

  Wiele materiałów budowlanych wykorzystywanych jest do budowy pomieszczeń pomocniczych i gospodarczych. Jednak do naszych celów lepiej jest używać drewna. Jest na to kilka powodów:

  1. 1. Ekonomiczny. Nie musisz kontaktować się z zewnętrznymi specjalistami - początkujący może pracować z drzewem. Z reguły w większości regionów kraju drzewo jest tańsze niż inne materiały budowlane;
  2. 2. Praktyczne. Budynki wzniesione z cegły, sibitu i ich analogów, nie wspominając już o konstrukcjach szybkowiążących, wymagają dodatkowego ogrzewania. W konstrukcjach drewnianych wystarczająca ilość ciepła od zwierząt;
  3. 3. Ekologiczny. W budynkach z drewna krowy czują się najwygodniej.

  Każda konstrukcja zaczyna się od fundamentu. Obora nie jest wyjątkiem. W oparciu o powyższe standardy sanitarne i praktyczne zalecenia rolników, musimy przygotować fundament pod powierzchnię zabudowy 100 m 2. Biorąc pod uwagę, że budujemy osiedle dla bydła z drzewa, które nie różni się wagą, możemy zrobić z podstawą wstążki.

  Na zalanej podstawie ściany wykonane są z drewna. Najlepszą opcją jest ramka z logów lub belek. Jednak w południowych regionach wielu takich struktur zbudowano z grubych pięciocentymetrowych desek. Ale ten materiał budowlany nie może być stosowany we wszystkich regionach kraju. Zwróć uwagę na taki materiał budowlany, taki jak pręt 100 * 150 mm. Oczywiście będzie to kosztować więcej niż dziennik, ale koszty pracy będą kilka razy mniejsze. Dom z bali drewnianych, może być składany przez kilka dni i taka konstrukcja jest łatwiejsza do przycięcia od wewnątrz. Tak, wewnętrzne pomieszczenia obory będą wymagały tynkowania i wybielania - będzie to dodatkowa ochrona zwierząt przed szkodliwymi bakteriami.

  Wysokość nieogrzewanego pomieszczenia do trzymania bydła rzadko przekracza 2, 5 metrów - zmniejsza to straty ciepła.

  Podłogi. Jak już wspomniano, układanie podłóg drewnianych jest niepraktyczne - są zaimpregnowane amoniakiem, aw ciągu kilku lat zawiodą. Ewentualnie możesz polać betonową podłogą. Taki zasięg będzie trwał przez dziesięciolecia. Ale jest minus - podłogi betonu akumulują się na zimno, co może prowadzić do chorób zwierząt. Innym sposobem wyposażenia podłogi w stodole jest ułożenie jej z wypalonej cegły. To prawda, że ​​w tym przypadku nie ma potrzeby rozmawiać o oszczędnościach. W naszej stodole wypełnimy podłogę betonem, aw przyszłości będziemy używać ściółki ze słomy, wiórów lub trocin. Zapobiegnie to występowaniu przeziębienia i mastitis.

  Dach. Dachy jednospadowe lub dwuspadowe są wykorzystywane do budynków gospodarczych. W naszym przypadku konieczne jest wzniesienie dachu z dwoma stokami. Jest to po prostu wyjaśnione. Powierzchnia obory wynosi 100 metrów kwadratowych. metrów, jeśli postawisz dach z jednym nachyleniem - nadmierne obciążenie śniegiem skróci czas jego działania. Ponadto dwuspadowy dach pozwala na zorganizowanie na poddaszu miejsca do przechowywania suchej karmy (hayloft).

  Powietrze, światło, właściwe odżywianie - zastaw wysokiej wydajności mlecznej

  Oświetlenie nie jest kaprysem, ale koniecznością. Jak wykazują badania lekarzy weterynarii, w zimie, w 16-godzinnym dniu świetlnym, zadziory dają o 8-10% więcej mleka. To prawda, że ​​jedzą więcej. Oczywiście, aby elektryzować stodołę, lepiej zaprosić zawodowego elektryka. Jeśli jednak lokale nie mają zamiaru korzystać z energochłonnych mechanizmów, możesz rozciągnąć linię z tarczy domu (lepiej pod ziemią). Kiedy jednak w pomocniczych pomieszczeniach stodoły planuje się instalację urządzeń zużywających dużą ilość energii elektrycznej (młyn elektryczny, separator itp.), Lepiej jest zainstalować oddzielny licznik energii elektrycznej, a następnie kontynuować oświetlenie już z niego stodoły. Tak, taki schemat połączeń będzie kosztować więcej - będziesz musiał wydawać pieniądze na zakup sprzętu i płacenie za usługi elektryków, ale nie zapominaj, że 70% pożarów w RF występuje z powodu okablowania.

  Nawet terminowe usuwanie produktów utrzymania krów nie gwarantuje zdrowej atmosfery w pomieszczeniu. W połączeniu z wysoką wilgotnością powoduje to pojawienie się szkodliwych bakterii. Świeże powietrze dla krów jest nie mniej ważne niż dla ludzi. Dlatego konieczne jest wyposażenie i wentylacja.

  Istnieją dwa rodzaje systemów wentylacyjnych: wymuszone i naturalne. Nie musimy kupować pełnowartościowego systemu zasilania i wydmuchu - uda nam się stworzyć szyby wentylacyjne z rur polipropylenowych lub metalowych. Aby powietrze mogło dostać się do pomieszczenia, dziury przecinają ściany stodoły. Nadmiar ciepłego powietrza unosi się i jest usuwany przez rury umieszczone w suficie. Idealnie, zarówno otwory wlotowe, jak i wylotowe są pokryte kratkami ochronnymi i deflektorami.

  Pełne lub częściowe kopiowanie informacji z witryny bez wskazania aktywnego linku jest zabronione.

  Jak zbudować obórkę (szopa dla zwierząt gospodarskich) własnymi rękami

  W pełni rozwinięte gospodarstwo trudno sobie wyobrazić bez hodowli bydła. Wielu rolników rozpoczyna działalność budując stodołę, preferując krowy dla reszty zwierząt. Przyszłość całego gospodarstwa zależy od tego, jak dobrze będzie wyposażone miejsce utrzymania zwierząt gospodarskich.

  Możesz budować szopę dla byków, bez przyciągania drogich specjalistów z zewnątrz. Ważne z góry określić liczbę miejsc, na którym zaprojektowana zostanie obora i z której będą zbudowane materiały. Jest czasochłonna i kosztowna praca, w której wszystko zależy od materiałów, które będą wykorzystywane w budownictwie. A także decydującym czynnikiem przy obliczaniu ceny będzie klimat obszaru, na którym zbudowana zostanie obora.

  Jak zbudować obór własnymi rękami

  Szopa dla byków jest zwykle zbudowana z bali lub kamienia. Jeśli do budynku wybrano cegłę, należy pamiętać, że pomimo siły struktury, krowy mogą cierpieć na przeziębienie. Obora z dzienników lepiej wentylowane i niezbyt schłodzone podczas mrozów. Jednak solidne podłoże z cementem może dać dobrą wytrzymałość drewnianej konstrukcji. A rolnik nadal będzie robił niektóre ściany z kamienia.

  Kamienna stodoła szybko ochładza się w nocy i bardzo powoli nagrzewa się w ciągu dnia, z powodu której stale tworzy się na jej ścianach kondensacja. Dlatego starają się używać cegły, ponieważ dzięki temu wietrzenie pomieszczenia będzie lepsze, a tym samym zmniejszy się ilość kondensacji na ścianach.

  Podczas budowy można używać innych materiałów. W niektórych regionach należy stosować adobe, gazobeton lub płyty wapienne. Najczęściej wszystko zależy nie tylko od pragnienia rolnika, ale także od klimatu, w którym się znajduje.

  Aby określić wymagane wymiary przyszły obornik, proponuje się przystąpić do takich obliczeń. Jedna dorosła krowa, biorąc pod uwagę karmnik i korytarz, potrzebuje co najmniej sześciu metrów kwadratowych, a krowa cieląca potrzebuje co najmniej dziesięciu metrów kwadratowych.

  Jednym z ważnych szczegółów budowy jest podłoga. Główne kryteria płci w stodole - ciepło i spływanie, ponieważ mieszanki wody, ściółki i moczu nie można pozostawić na podłodze, ponieważ ulegnie ona stagnacji i zgniciu. Wykonać podłogę koniecznie ponad poziomem gruntu, biorąc pod uwagę nieprzepuszczalność dla jakiejkolwiek cieczy. Nachylenie skarpy wynosi co najmniej trzy centymetry, jeśli nachylenie jest większe, spowoduje to negatywny wpływ na kończyny zwierząt, a zdrowa krowa może doprowadzić do poronienia.

  Dobrze sprawdzone gliniane podłogi. Robią je za pomocą desek zatkanych w glinie. Jeśli drzewo ma być używane bez gliny, pojawi się problem gromadzenia nawozu w moczu pod podłogą, a następnie nastąpi częste zastępowanie posadzki.

  Jak zbudować stodołę dla krów: przygotowanie do budowy

  Podczas planowania pracy, Najważniejsze to nie przyznać się do błędów, które potem będą trudne do naprawienia. Podczas przygotowań do budowy rozwiązuje się zadania takie jak wybór miejsca budowy, projekt, definicja ogólnej koncepcji budowy. W końcu, co dokładnie planuje rolnik i jaki będzie ogólny obraz budowy. Być może nacisk zostanie położony na hodowlę bydła mlecznego lub, odwrotnie, na mięso. Czy właściciel gospodarstwa będzie sadził młode zwierzęta, czy też kupi je na boku. Dla różnych wariantów może być konieczne dodatkowe budynki.

  Wybierając miejsce na stodołę, należy wziąć pod uwagę takie wskaźniki, jak: poziom wód gruntowych, kierunek wiatru i drogi dojazdowe do obiektu.

  Nie zapomnij o koordynacji projektu z wymaganymi władzami. Czasami, aby przejść przez wszystkie etapy pojednania, wymagana jest pomoc prawnika, Projekt zostanie poddany wszelkim zmianom.

  Niewielka obora dla około dziesięciu byków, możesz zbudować siebie, ale jeśli potrzebujesz dużej sali gdzieś na sto bramek, nie możesz obyć się bez specjalistów. Posiadając przynajmniej początkową wiedzę w budownictwie, można rozpocząć budowę małej obory.

  Jak zbudować stodołę dla byków? Pierwszym krokiem jest określenie budżetu. Jeśli dostępnych jest około miliona rubli, możliwe jest zbudowanie stosunkowo niewielkiej obory na 10-15 głów. Duży projekt będzie wymagał inwestycji o wartości co najmniej dwudziestu milionów rubli. W takiej stodole zostaną użyte wszystkie nowoczesne technologie i nowości wzornicze.

  Obory są podzielone zgodnie z metodą trzymania w nim zwierząt wolnych od luźnych i uwiązanych. W oborze zwierzę będzie trzymane w boksie. Jego wymiary są z grubsza następujące:

  • 1 dorosłe zwierzę - 1-1,2 m szerokości i 1,7-2,1 m długości;
  • krowa z cielakiem - 1,5 m szerokości i 2 metry długości;
  • dla cieląt - szerokość 1 mi długość 1,5 m;
  • Cielec ma 1,25 m szerokości i 1,4 m długości.

  Cielęta, które dorastają, są zabierane ze swoich matek i trzymane we wspólnej szopie bez smyczy. Do normalnej konserwacji, 4 m². m. dla każdego cielaka.

  Wysokość szopy nie powinna być mniejsza niż 2,5 metra. Niepożądane jest robić to wyżej, ponieważ pomieszczenie będzie ogrzewane przez długi czas.

  Jeśli gospodarstwo jest małe, najlepiej trzymać całe stado, bez oddzielania krów mlecznych. Wystarczy zrobić kilka gałęzi. W dużych gospodarstwach krowy mleczne są oddzielane.

  Jeśli lokale zostały zbudowane dla stada mlecznego, to powinno być następujące pokoje:

  • dział prania;
  • maszyna;
  • na bazie mleka;
  • spiżarnia na narzędzia;
  • pokój paszowy;
  • pokój dla pracowników.

  W dużej oborze zaprojektowanej dla ponad stu krów mlecznych zazwyczaj wykonuje się dwa rzędy straganów i obowiązkowe są dwa przejścia z jedzeniem, które znajdują się blisko ścian. W centrum jest rząd nawozu.

  W stodole z 300-400 krowami będą już czterorzędowe stoiska.

  Uważa się, że im większa liczba bydła, tym im bardziej efektywnie działa gospodarstwo. Budując stodołę, o wiele bardziej opłaca się budować czterorzędowe stoiska dla byków. Oprócz materiałów budowlanych o czterorzędowym schemacie budowy znacznie wygodniej jest zaimplementować automatyzację. Doyku, czyszczenie obornika i dystrybucja żywności mogą być przenoszone na maszyny.

  Zajmij się miejscem macierzyństwa, w którym urodzi się krowa, będzie ono zawierało cielęta do dwóch tygodni, a następnie można je przenieść do osobnych boksów lub do wspólnego pokoju.

  Tego właśnie nie potrzebuje ta stodoła system ogrzewania. Dobrze zbudowany budynek, bez pęknięć i przeciągów, będzie wystarczający, ponieważ główne ciepło pochodzi od samych krów.

  Najbardziej praktyczny fundament, według doświadczonych rolników jest to kupka z żelbetowym pokryciem dachowym wykonanym ze zbrojonego betonu. Konieczne jest uwzględnienie specyfiki terenu przed wyborem projektu rusztu. Możliwe jest również wykonanie fundamentu monolitycznego, wolnostojącego lub palowego.

  Zrób to ze stali i zamontuj za pomocą śrub i spawania elektrycznego. Aby zapobiec korozji metalu, stosuje się podkład ze specjalną emalią.

  Wszystkie obliczenia zostaną zaprojektowane zgodnie z lokalizacją przyszłej obory. To ważne cechy terenu gdzie budowana jest konstrukcja, ilość opadów w zimnych porach roku i wietrze. Rama musi być tak silna, jak to tylko możliwe, co zapewniają połączenia pionowe i poziome.

  Trójwarstwowe płyty warstwowe z wełną mineralną w postaci podgrzewacza - najlepsza opcja dla stodoły. Dzięki tym materiałom w pomieszczeniu dla bydła, ciepłe temperatury zimą i umiarkowane latem będą stale utrzymywane. Na zewnątrz panele są licowane stalą i malowane.

  Największa ilość jasnej stodoły dla krowy osiąga dzięki oknom, dlatego szczególną uwagę zwraca się na konstrukcję okien. Różne wzory są możliwe i materiały. Zazwyczaj okna PCV są instalowane z dodatkiem poliwęglanu. Dzięki ich konstrukcji mogą one zarówno kołysać się, jak i podnosić. W przypadku szopy, w której trzymane są cielęta, instalowane są przesuwne okna, a w przypadku dojenia możliwe są różne opcje:

  • okna z podwójnymi szybami z podwójnymi szybami;
  • składane okna z wypełnieniem z poliwęglanu;
  • przesuwane okna z bezbarwnym poliwęglanem.

  Czasami dodawane są rolowane zasłony.

  Powinno istnieć nie tylko naturalne, ale także sztuczne oświetlenie za pomocą uchwytów. Wszyscy elektrycy w stodole muszą przestrzegać środków bezpieczeństwa pożarowego.

  Drzwi pożądane jest wykonanie zamachu i jest obowiązkowe z grzejnikiem. Brama wykonana jest za pomocą wciągnika.

  Poidła dla krów własnymi rękami

  Picie można zrobić z metalu, na końcu musi być kran, z którego będzie dostarczana czysta woda. A także są wykonane z desek.

  Zła wentylacja w letnim upale jest w stanie znacząco zmniejszyć produkcję mleka u krów. Po 25-30 stopniach zwierzęta zaczynają źle jeść, co pociąga za sobą ogólną utratę gospodarstwa.

  Zwykle robimy taką stodołę z drewna. Konieczne jest prawidłowe obliczenie pojemności szopy, ponieważ dla jednego dorosłego zwierzęcia potrzeba około trzech ton siana na jedzenie i jednej tony na śmieci.

  Jeśli rolnik zamierza hodować bydło, to dla gobies można kupić specjalne maszyny do parowania. Jest to bardzo wygodne Jeśli byk jest duży, ale krowa jest średniej wielkości.

  Przestrzegając wszystkich zasad projektowania, możesz zbudować doskonałą oborę dla swoich zwierząt, a oni będą dziękować swojemu panu z obfitości mleka i płodności.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  − 2 = 4