Stewia rośnie w domu z nasion

Stewia rośnie w domu z nasion

Stevia: hodowla i pielęgnacja

Prawie każdego letniego mieszkańca na miejscu ma przytulne miejsce na użyteczne zioła. Mięta pieprzowa, melisa, koty - są zwyczajnymi mieszkańcami średnich ogrodów. Częściej jednak wśród stałych bywalców zielonej "plantacji" można spotkać niezwykłą trawę o jasnozielonych liściach i małych białych kwiatach - stewii. Ten niesamowity przedstawiciel rodziny astroves przybył do kultury naszych szerokości geograficznych z Paragwaju (Ameryka Południowa) i szybko stał się ulubieńcem ogrodników. Zainteresowanie stewią jest całkiem uzasadnione: jest to najlepszy naturalny słodzik, substancja zawarta w nim stearydu jest ponad sto razy słodsza od cukru! Do tego w ludziach za granicą roślina i dzwoń - słodka lub miodowa trawa. Przydatne ulotki można kupić w aptece, ale czy zakupione surowce można porównać do stewii z własnego ogrodu? Co więcej, nie jest trudno wyhodować go samodzielnie.

W średnich szerokościach geograficznych ciepłe stewii uprawiane są tylko przez sadzonki. Siew odbywa się pod koniec marca - początek kwietnia. W domu sadzonki rosną i rozwijają się 60-70 dni. W otwartym terenie wzmocnione krzewy sadzi się, gdy groźba nawrotu przymrozków będzie minimalna: pod koniec maja - na początku czerwca.

Pierwszą rzeczą do zrobienia przed siewem jest sprawdzenie nasion pod kątem kiełkowania, może być wśród nich wiele "manekinów". Określić jakość materiału przez żeglugę: każde ziarno jest rzucane na podłogę z wysokości 50-60 cm i obserwowane podczas lotu. Te okazy, które dokładnie spadają, są wybierane do siewu i elegancko planują wyrzucenie. Nasiona są namaczane przez 30 minut w ciepłej wodzie i suszone aż do sypkości. Podłoże dla stewii przygotowuje się z ziemi darniowej, próchnicy i piasku (1: 1: 0,3), po czym jest przesiewane i sterylizowane w dowolny dogodny sposób, zwykle kalcynowane we wstępnie ogrzanym piecu. Technologia zaszczepiania jest następująca:

 • Przygotowana mieszanina gleby jest zakopywana w skrzyni, ręcznie zaciśnięta i starannie wypoziomowana.
 • Nasiona stewii układa się na powierzchni podłoża, nie pogłębiając.
 • Uprawy są posypywane ciepłą wodą z rozpylacza.
 • Pudełko jest przykryte szkłem (folią) i pozostawione w ciepłym miejscu (+25 ° C).

Pierwsze nieśmiałe pędy pojawią się w ciągu 5-7 dni. Kiedy większość nasion kiełkuje, szkło (film) usuwa się, a pudełko z uprawami przenosi się do ciepłego, lekkiego parapetu. Sadzonki są regularnie podlewane i posypywane wodą o temperaturze pokojowej. Bardzo ważne jest, aby chronić delikatne rośliny przed przeciągami i nagłymi zmianami temperatury. Gdy siewki tworzą 2-4 prawdziwe liście, są one zanurzane w pojedynczych szklankach lub przesadzane do dużego pojemnika. Dorosłe krzewy są systematycznie podlewane, a co 7-10 dni karmione są złożonym nawozem.

Sadzenie sadzonek w stałym miejscu

Pochodzący z ciepłych krajów stewii najlepiej rośnie na słonecznym obszarze chronionym przed wiatrem. Gleba jest preferowana luźna, słabo kwaśna, hojnie ubrana z humusem lub kompostem, ale zawartość torfu lub wapna jest niedopuszczalna. Krótko przed sadzeniem miejsce wykopuje się, korzenie chwastów wybiera się z ziemi, a powierzchnię gleby ostrożnie wyrównuje się grabami ogrodowymi.

Sadzonki sadzi się wieczorem lub w wilgotnej, pochmurnej pogodzie. Krzaki przepuszcza się grudką ziemi w płytkie (6-8 cm) otwory, wlewa do ziemi i podlewa ciepłą, równomierną wodą. Pod koniec procedury zaleca się, aby łodygi roślin pokryć suchą glebą o około jedną trzecią. Aby dostosować sadzonki było bezbolesne, przez pierwsze 2-3 tygodnie łóżka są pokryte błoną lub włókniną.

Zawartość stewii nie może być nazwana kłopotliwą, ale nie jest również warta słodkiego zalewania:

 • Obietnicą dobrego samopoczucia kultury jest terminowe i kompetentne nawadnianie. Procedura jest przeprowadzana 1-2 razy w tygodniu, oczywiście z poprawką na pogodę. Susza, nawet krótka, stewia jest bardzo twarda, więc gleba pod roślinami powinna być stale mokra.
 • Karmić słodką trawę co 10-15 dni: pod każdym buszem nalewano 4-5 litrów złożonego lub nawozu EM, przygotowanego zgodnie z instrukcją. Responsywna kultura i wprowadzenie organicznych - dwukrotnie podczas sezonu sadzenia jest nawożone sfermentowanym naparem świeżej dziewanny (1:10).
 • Ziemia pod krzakami powinna być okresowo poluzowana i odchwaszczona z trawy chwastów, co utrudnia ich wzrost.

Nie musisz się martwić o zdrowie stewii: w środkowych szerokościach geograficznych pasożyty i choroby praktycznie nie są zagrożone. Jedyną przypadłością, która może spowodować poważne uszkodzenie sadzonek, jest czarna noga, która atakuje rośliny na etapie rozsady. Aby uniknąć zanieczyszczenia, nie należy lekceważyć dezynfekcji gleby. Oprócz kalcynowania w piecu, przygotowane podłoże do dezynfekcji można parzyć w łaźni wodnej, parzyć wrzącą wodą lub przesycać słabym roztworem nadmanganianu potasu.

Aby przygotować słodką trawę, zacznij od początku kwitnienia, który przypada w 16-18 tygodni po siewie, czyli w lipcu. Zbioru można dokonać do połowy września. Rośliny są krojone na wysokość 5-10 cm od powierzchni gleby, wiązane małymi pęczkami i zawieszane do wyschnięcia pod okapem lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu gospodarczym. Niektórzy ogrodnicy wolą suszyć stewię w luźnej formie: liście są odcinane i układane w jednej warstwie na papierze.

Pod koniec sierpnia - początek września dojrzewają nasiona słodkiej trawy, które przydadzą się w następnym sezonie. Poczerniała szypuła rośliny służy jako sygnał do pobrania inokulum. Najważniejsze to nie przegapić chwili, w przeciwnym razie dojrzałe nasiona odlecą.

Świeże zioła ze stewii są dodawane do herbaty do słodzenia lub wykorzystywane jako ozdoba deserów. Suszone liście, sproszkowane, są nie tylko naturalnym, ale także bardzo ekonomicznym substytutem cukru. Tylko 2 łyżki sproszkowanych surowców mogą zastąpić kieliszek "białej śmierci". Ponadto od Stevia na zimę przygotowuje alkoholowe nalewki i syropy, które są używane do gotowania jako słodziki.

Podobnie jak wiele innych kultur, na otwartym polu środkowego pasma stewia nie zimuje, w wyniku czego wielu letnich mieszkańców uprawia ją jako roczną. Ale! Ponieważ w pierwszym roku życia słodka trawa rozwija się bardzo wolno, wskazane jest zachowanie krzewów i kontynuowanie ich uprawy w przyszłym roku. Kłącza po wycięciu zieleni są wykopywane z dużą grudą ziemi, umieszczane w skrzynkach i posypane warstwą wilgotnej gleby, tak że tylko "konopie" pozostają nad powierzchnią. Przechowuj łodygi w chłodnej piwnicy lub na dolnej półce lodówki. Kilka krzewów można sadzić w doniczkach i "składać" na parapecie okna, przykrywając je połówkami plastikowych butelek i zapewniając im dobre oświetlenie i regularne podlewanie. Po krótkim okresie odpoczynku stewia znowu zacznie wegetować, aw styczniu da ci nowy zbiór słodkich liści. W wigilię wiosny, rośliny, które zimą w domu będą służyć jako komórki królowej do cięcia sadzonek. Zachowane kłącza z początkiem ciepła są sadzone w otwartym terenie.

Stewia - rośnie w domu z nasion, sadzenia, pielęgnacji

Cześć, drodzy czytelnicy! Prawdopodobnie wszyscy słyszeliście straszne fakty szkód cukrowych, z których jest cukrzyca, zęby ulegają korozji, powstają dodatkowe funty, naruszane są procesy metaboliczne. Na szczęście istnieje doskonała naturalna alternatywa - trawa miód lub stewia, która jest setki razy słodsza niż burak cukrowy lub trzcina cukrowa.

W przypadku dużej filiżanki herbaty wystarczy kilka małych płatków rośliny. Najprostszy sposób na zakup produktu w aptece, ale wielu już myśli o tym, że mają na parapetach i daczy łóżka rosnące stewii, rosnące w domu z nasion, które jest całkiem realne.

Stevia, rosnąca w domu z nasion, o których rozmawiamy dzisiaj, jest znana od dawna. Starożytni Indianie używali rośliny do wytwarzania słodkich napojów i nazywali ją guarani. W Europie trawę miodową uczono dzięki botanikowi Antonio Bertoni, który studiował kulturę w Paragwaju.

Stevia jest prawie 4 razy słodsza od cukru, nie ma szkodliwego wpływu na organizm człowieka. Dlatego może być stosowany przez wszystkich, nawet diabetyków obu typów. Ponadto jest w stanie normalizować procesy metaboliczne, usuwać żużle, usuwać cholesterol z krwi, usuwać stany zapalne jamy ustnej, opuchnięcia, choroby przyzębia, a także przy zastosowaniu zewnętrznym, leczyć rany, czyraki, wrzody.

Oczywiście, chcesz mieć zawsze taką cudowną trawę na wyciągnięcie ręki, najlepiej aby wyhodować ją z nasion, aby móc kontrolować jakość i czystość produktu. W przyrodzie roślina preferuje warunki tropikalne, więc uprawa w otwartym klimacie jest dość problematyczna, ale jeśli chcesz, wszystko jest możliwe.

Stewia - rosnąca w domu z nasion

Rośnie stewia z nasion w domu może być, utrzymując specjalny mikroklimat.

Jak mówią doświadczeni ogrodnicy, kultura jest bardzo kapryśna, wymaga wysokiej temperatury i wilgotności, młode pędy są zbyt delikatne, a kupowane nasiona nie zadowalają obfitymi pędami.

Dlatego o wiele łatwiej jest kupić gotowe sadzonki z trawy miodu i sadzić je w doniczkach lub na daczach. Niemniej jednak, z ogromnym pragnieniem, aby przejść samemu, tworząc słodki krzew z nasion, naprawdę, i jak je wyhodować i zebrać prawidłowo - powiem wam później.

Jak wyhodować sadzonki z nasion

Najpierw musisz znaleźć nasiona, które w przyszłości wyrosną na pełnowartościowe sadzonki. Na szczęście teraz pytanie "jak kupować nasiona" nie powoduje komplikacji, jeśli nie ma takiego opakowania w twoim sklepie ogrodniczym, możesz zamówić towar w jednym z wielu sklepów internetowych i po prostu poczekać na paczkę.

Chodzi o to, aby z wyprzedzeniem zająć się problemem zaopatrzenia, ponieważ zasiewy należy przeprowadzić nie później niż w połowie marca.

Wybór nasion stewii do sadzenia

Równie ważna jest właściwa selekcja nasion rośliny Stevia przed sadzeniem, ponieważ tradycyjnie kiełkowanie kultury jest niskie. Mój znajomy, jak pamiętam, kupił całą paczkę, zasiał na pudełkach i pojawił się tylko jeden kiełek, to wstyd!

Zalecam sprawdzenie jakości inokulum przed siewem metodą żeglowania - rzucamy nasiona jeden po drugim, jeśli szybko opada na dno, nadaje się do pracy. A te, które wirują i obracają, łatwiej je wyrzucić - nie możesz się doczekać, aby je zastrzelić.

Jak przygotować nasiona do sadzenia

Przed siewem należy również przygotować materiał siewny.

 • Przygotowanie polega na zamoczeniu dobrych nasion w ciepłej wodzie, a następnie pozostają one suszone na papierze do całkowitego wyschnięcia. Pomoże to zwiększyć kiełkowanie materiału i przyspieszy pojawienie się pierwszych młodych pędów.
 • Gotowe nasiona powinny być umieszczone w płytkich otworach po kilka sztuk w każdym otworze, lekko posypane glebą (niektórzy ogrodnicy zalecają i pozostawiają nasiona na powierzchni ziemi). Pozostał do spryskania wodą z pistoletu natryskowego i owinąć pudełko lub naczynie plastikową folią, aby stworzyć ciepły i wilgotny mikroklimat.
 • Wymagane dostateczne oświetlenie. W tym celu, gdy kiełkują nasiona, konieczne jest, aby świetlówki były włączone wokół zbiornika z przyszłym siewem przez 24 godziny na dobę. Po wykiełkowaniu rośliny dzień świetlny można zredukować do 15 godzin dziennie.

Ważna jest delikatna tropikalna kultura dla narodzin światła, dlatego doniczki z nasionami powinny być umieszczone na najcieplejszym parapecie okiennym, jeśli to konieczne, dodatkowe ogrzewanie pomieszczenia. Idealnie, temperatura pod filmem powinna wynosić 24-27 stopni - w chłodniejszych warunkach pędy się nie pojawią.

Jeśli wszystko jest zrobione poprawnie, a nasiona okazują się być dobrej jakości, to pierwsze pędy pojawią się w ciągu 1-2 tygodni.

Którą ziemię wybrać do sadzenia

Ważna jest kapryśna trawa miodna, która ziemia wybierze ogrodnika do sadzenia.

Roślina preferuje lekkie, zapowietrzone gleby gliniaste. Jeśli myślisz, że Ziemia jest zbyt gliniasta, możesz dodać do niej piasek, mieszanka trzech części czarnoziemy i jednej części kompostu zadziała.

Jeśli nie ma dostępu do dobrej ziemi, a następnie wybrać gotową zalewania gleby w sklepie, ponieważ system korzeniowy z powierzchni stewii i jest bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, gruzu, kamieni.

Kwasowość gleby jest również ważna, w przyrodzie może wytrzymać do 4-5, ale w domu konieczne jest przylgnięcie do neutralnego pH.

Jeśli chodzi o doniczki, które zostaną wypełnione niezbędną glebą, nie powinny one być bardzo głębokie, ale szerokie - pamiętajmy, że system korzeniowy kultury jest powierzchowny.

Oto pierwsze kiełki z trawy miodu, a teraz ważne jest, aby właściwie zorganizować opiekę nad sadzonkami. Podobnie jak w przypadku kiełkowania, jest tu wiele cech i wszystko musi być wykonane poprawnie.

 • Po pojawieniu się pierwszych pędów, należy usunąć polietylen, aby nie zakłócać wzrostu siewek. W przyszłości należy usuwać uprawy - usuwając najsłabsze pędy lub przesadzając je przez jedną doniczkę na drugą o podobnym zabrudzeniu, aby ułatwić proces przeżycia.
 • Temperatura w pomieszczeniu powinna być również wysoka, co najmniej 20 stopni ciepła. Ważne i właściwe nawilżenie, a kapryśna roślina obawia się zarówno suchości, jak i nadmiaru wilgoci - system korzeniowy na powierzchni szybko schnie lub zaczyna gnić, nie obserwując bilansu wodnego.
 • Najlepiej jest korzystać z niską podlewania (czyli nie podlewać samą ziemię i dodać wody do miski, aby go na małych naczyń włosowatych w glebie w górę i nawilżone wszystkie warstwy) lub kilka razy dziennie, trochę spray z tryskacza.
 • Gdy kiełki osiągną wysokość 20 cm, należy je przyciąć, usuwając wierzchołki o długości około 5-7 cm, aby pozostawić tułów z kilkoma gałęziami. Zabieg ten stymuluje rozgałęzianie pędu, co jest niezbędne do uzyskania wielu słodkich płatków.

Co zrobić z uzyskanymi gałązkami - czytaj dalej. To wszystko sekrety troski o młode sadzonki.

Posadzimy stewię w otwartym terenie

Wraz z nadejściem ciepła możesz pomyśleć o tym, jak posadzić stewię w otwartym terenie, ale przedtem znowu będziesz musiał pracować.

Przede wszystkim ważne jest, aby przed sezonem pędy, biorąc je w ciepłe dni, najpierw w cieniu drzew lub krzewów w ciepłych, osłoniętych obszarach dziedzińca lub w kraju. Z czasem wzrasta okres sadzonek na świeżym powietrzu, krzewy są przyzwyczajone do stopniowego przenoszenia słońca i wiatru, przyzwyczajają się do temperatury otoczenia.

Proces można odczytać tylko przez 8-10 tygodni od momentu kiełkowania i po wystarczająco ogrzanym powietrzu.

Zasadniczo stwardniałe kiełki, w zasadzie w czerwcu, gdy ziemia ogrzeje się do +10 i powyżej, niechcący nie zrujnują delikatnych roślin.

Kapryśna kultura jest kapryśna dosłownie we wszystkim, łącznie z miejscem sadzenia. Dla powinna wyglądać domki ziemi na wzgórzu (na kapanie po deszczu woda nie gromadzą się w korzeniach), ale w tym samym czasie, odosobnione, z dala od przeciągów, dobrze oświetlone, z światła i czystej gleby pestkami i dużej ilości gliny, z neutralnej kwasowości.

Trawa miodna preferuje sam wzrost, więc w jej bezpośrednim sąsiedztwie nie powinny być inne uprawy.

Po wybraniu idealnego miejsca można przystąpić do sadzenia dorosłych krzewów. Aby to zrobić, każdy zarazek jest ostrożnie usuwany z doniczki wraz z gliniastą grudką i sadzimy we wcześniej przygotowanej dołku niezbyt głęboką. Korzenie są lekko ściśnięte, pokryte ziemią, a na wierzchu znajduje się również warstwa mulczu - pomoże to systemowi korzeniowemu utrzymać idealną wilgotność.

W ten sposób sadzimy pędy w odległości 40 cm od siebie i przy 50 cm nawach.

W celu utwardzenia łóżko można przykryć folią lub przykryć każdym zarodkiem przekroju plastikową butelką na tydzień, chociaż w ciepłe dni utwardzone rośliny dobrze rosną na otwartym terenie.

Dbamy o sadzonki w otwartym terenie

Pielęgnacja sadzonek po posadzeniu w otwartym terenie ma na celu utrzymanie wilgoci, pielenie, rozluźnienie i nawożenie.

Podlewanie łóżek nie powinno być większe niż 3-4 razy w tygodniu, ważne jest, aby obserwować równowagę, aby roślina nie była zalana, ale również nie cierpiała na niedobór wilgoci. Po każdym podlewaniu gleba jest delikatnie poluzowana, a wszystkie chwasty występujące na terenie muszą zostać usunięte, ponieważ kultura nie lubi nieproszonych sąsiadów.

Aby uzyskać dobry plon, stewia wymaga nawożenia, co sprawia, że ​​jej liście są słodkie (gdy wyhodowane wyjątkowo w doniczce, słodkość jest znacznie niższa).

Do tego, co dwa tygodnie pod krzakiem, trzeba dodawać nawozy azotowe, na przemian z organicznymi. Hodowla pociągów pokrywa koszty zgodnie z ich instrukcjami.

Szczególnie ważne są rośliny do przycinania z wyjątkowo uprawą domową, to znaczy, jeśli krzew jest sadzony w doniczce i rośnie kilka lat na parapecie. Z biegiem czasu jego gałązki zaczynają się wydłużać i sięgać po słońce, co zmniejsza liczbę płatków, a przecież ich potrzebujemy. Dlatego, co sześć miesięcy, taka roślina jest odcinana, jest usuwana o połowę długości pędu (od krótkiego do trzeciego). Ta procedura rozpoczyna proces rozgałęziania.

Rośliny sadzone na łóżkach również czasami muszą zostać odcięte, jeśli zaczną nadmiernie się rozciągać.

Podczas przycinania sadzonek lub roślin dorosłych pozostają resztki, które można ukorzenić i wyhodować. Odcięte wierzchołki kiełkują w słodzonej wodzie (1 łyżeczka na szklankę wody, płyn zmienia się co trzy dni). Lepiej jest wzmocnić gałęzie, aby liście nie wpadły do ​​wody, na ratunek przyjdzie karton z wyciętymi otworami.

Pojemnik z wodą jest pokryty ciemnym, nieprzejrzystym materiałem, aby przyspieszyć proces tworzenia korzeni. Po uformowaniu dobrego systemu korzeniowego sadzonki sadzi się w doniczkach lub na otwartym terenie.

Ważne jest, aby omówić zbieranie, suszenie i przechowywanie produktu. Pod koniec lata stewia musi zostać ponownie przesadzona do doniczek i zmagazynowana w cieple, ponieważ nawet pierwsze jesienne przymrozki mogą być dla niej katastrofalne. Wielu rozwija kulturę jako jednoroczniak, po prostu odcinając wszystkie gałęzie i wyrzucając korzenie. W tej chwili warto przygotować produkt na zimę.

Jedynym wartościowym liści roślin, a one zostały wykonane z gałęzi ciętych, suszenie w ciepłym ciemnym pomieszczeniu, suszarce w niskiej temperaturze lub specjalnych suszarek elektrycznych nie więcej niż 12 godzin, tak aby nie zniszczyć składników odżywczych. W przyszłości stewia jest przechowywana w suchych szklanych pojemnikach, papierowych lub lnianych w workach do dwóch lat.

Przy okazji, możesz zacząć zbiory latem, a gdy rosną na parapecie w domu - przez cały rok, wybierając stare liście, które się kręcą. Liście w Stevia rosną 3 miesiące, a następnie można je odrywać, stopniowo wysuszyć lub natychmiast wykorzystać do przygotowania jedzenia i napojów.

Pozostaje mówić, jak korzystać z surowców, co gotować ze stewii?

Okazuje się, że roślina może z łatwością zastąpić cukier. Ważne jest, aby pamiętać, że 1 gr. liście są równe 30 gr. zwykły cukier. Najwygodniej jest używać stewii w postaci syropów i naparów, czasami stosuje się także proszek z trawy.

Słodzik dobrze się prezentował przy przygotowywaniu babeczek, ciast, ciastek, ciastek, naleśników, dżemu. Jedynym daniem cukierniczym, którego nie można wyprodukować bez cukru, jest beza, ponieważ zakłada się krystalizację cukru pod wpływem wysokich temperatur, a stewia po prostu nie może zamienić się w karmel.

Wygodnie jest przygotować syrop ze stewii i, jeśli to konieczne, użyć go do gotowania, nie cierpiąc z powodu stałego parowania liści. Do tego potrzebujesz:

 • Wlać liście wodą w stosunku 1: 5;
 • gotować na małym ogniu do odparowania;
 • po 15 minutach odcedzić;
 • rozgrzać nawet przed zgrubieniem;
 • ostudzić i wlać do sterylnego słoika;
 • używać w pieczeniu, przy przygotowywaniu napojów.

Najłatwiej zrobić herbatę z miodowej trawy. Dla niego, weź zwykły kubek wrzącej wody 1/3 łyżeczki. w proszku, poczekaj chwilę, przefiltruj i napij się herbaty.

Możesz dodać do napoju kawałek cytryny lub mięty, nadając herbacie oryginalny smak.

Dobry i alkohol i ekstrakt z wody ze stewii. W przypadku pierwszej opcji potrzebujesz:

 • wziąć jedną część liści i 10 części alkoholu (można zmieszać z wódką), pozostawić na jeden dzień;
 • szczep;
 • Stosować, rozcieńczać wodą lub ogrzewać w celu zmniejszenia stopnia wypicia.

Ekstrakt wodny sporządza się w taki sam sposób, jak syrop, tylko ciecz parzona jest dopiero po zgrubieniu, ale pięciokrotnym zmniejszeniu objętości. Teraz już wiesz, jak przygotować ekstrakt do pieczenia i napojów.

A na trzecim - kompot ze stewią. Obejrzyj wideo.

Stewia, pochodząca z nasion, które badaliśmy w tym artykule, może z łatwością zastąpić szkodliwy cukier, a nawet poprawić funkcje serca, metabolizm, obniżyć poziom cholesterolu, dodać odwagi i siły. Oczywiście będziesz musiał pracować, aby uzyskać dobre zbiory, ale będziesz mieć pewność co do jakości surowców. Do widzenia, subskrybuj aktualizacje bloga, udane eksperymenty ogrodowe!

Czy podoba ci się ten artykuł? Udostępnij to znajomym!

Możesz być także zainteresowany:

Stevia jest stale dodawana do herbaty, ale kupiłam gotowy syrop i nigdy nie myślałam o tym, że może być uprawiana na własną rękę. Będę musiał wskazać matce, że dorasta w kraju - wciąż jest eksperymentatorem

Boję się nawet własnej podpowiedzi - wiem, że chcę spróbować. I pilnie staram się nie ufać, by zapłacić w letniej rezydencji - na zdrowie jest to już niemożliwe.

Och, chcę tego rodzaju trawy!

Nasiona, nawiasem mówiąc, są podobne do nasion kwiatów, które dzisiaj zasadziłem na balkonie. A co jeśli stewia dorośnie?

Ollie, nasiona są naprawdę podobne. Tutaj powiesz później, że w wyniku tego wzrosła.

Znam Stevia i ciągle używam jej zamiast cukru, lubię to, jeden z najlepszych zamienników. Svetlana, dziękuję ci za przydatne informacje.

Ze stewią, którą poznałem na Krymie - kupili tam herbatę ze stewią. Bardzo mi się podobało. I że możesz spróbować wyhodować ją w domu, nawet o tym nie myślałaś.

Wiele słyszałem o Stevii, ale jeszcze jej nie wypróbowałem. Dzięki za przepisy. Będę szukać tej miodowej trawy na wyprzedaży.

Czytałem ostatnio o tej interesującej trawie. Postanowiłem spróbować sam ją wyhodować. Twoja rada spadła w samą porę.

Swietłanka, już przeczytała coś o stewii, ale nie zahaczyła. I przeczytałeś to, teraz chcę mieć roślinę dla siebie. Musimy iść do sklepów. Wyszukaj nasiona.

Oto, co oznacza wiek, życie, nauka. Pierwszy raz słyszę o tej roślinie. Naprawdę mnie zainteresowało. Może zdecyduję się go wyhodować, dopóki nie zdecyduję, ale zainteresowanie jest bardzo duże.

Dodaj komentarz Anuluj odpowiedź

 • Ciasto czekoladowe - 4 przepisy na ciasto czekoladowe w domu Wysłany dnia 2012-12-27
 • Ciasto Mleko ptaków. Jak gotować w domu Wysłany dnia 2012-01-01
 • Julienne z grzybami i kurczakiem - 5 klasycznych przepisów opublikowanych w dniu 25.12.2017
 • Salad Bride - 6 klasycznych przepisów krok po kroku opublikowanych w dniu 18.12.2017
 • Naleśniki na kefirze - jak szybko ugotować pyszne naleśniki i po prostu zamieścić na 1/13/2018

Stewia - wyrasta z nasion w domu

Stevia to wieloletnia roślina, która ma użyteczne właściwości. Wiele osób używa go jako substytutu cukru, kupując w aptece lub w sklepie. Jednak nie wszyscy wiedzą, że nawet w domu można hodować stewię z nasion.

Jak wyhodować łodygi z roślin - sadzenie

W domu przygotowuje się do sadzenia pojemnik z mieszaniną gleby z darni i piasku w równych proporcjach. Przed posadzeniem nasion stewii w glebie, wykonać małe zagłębienia (do 1-1,5 cm głębokości). Następnie umieść 1-2 nasiona i posyp je ziemią. Spryskaj ziemię za pomocą rozpylacza.

Rosnące kiełki stewii w domu

Pojemnik z nasionami jest pokrywany i umieszczany pod fluorescencyjną żarówką w pomieszczeniu, w którym reżim temperatury osiągnie +26 + 27 stopni. Przez pierwsze trzy tygodnie doniczka z sadzonkami powinna być pod lampą przez całą dobę.

Zwykle pędy pojawiają się po półtora do dwóch tygodni. Po przejściu młodych roślin można zdjąć pokrywkę. Podlewanie sadzonek podczas wzrostu stewii z nasion odbywa się ostrożnie, roślina nie lubi nadmiaru wilgoci. Lepiej często podlewać wodę, ale stopniowo. Inną opcją jest wlewanie wody do uchwytu. Gdy młode rośliny osiągają wysokość 11-13 cm, szczypią, wycinając od góry 2-3 cm.

Technologia uprawy stewii zakłada przeszczepianie sadzonek do oddzielnych małych doniczek po trzech miesiącach od sadzenia.

Dbaj o stewię w domu

Doniczki ze stewią są umieszczone na oknie południowym lub południowo-zachodnim, ponieważ roślina jest bardzo wymagająca dla światła. Nawiasem mówiąc, w przypadku braku światła słonecznego w liściach krzewu, substancje, które nadają im słodkawy smak, nie będą się kumulować.

Odpowiedni reżim temperaturowy w ciepłym sezonie wynosi + 23 + 26 stopni. Zimą jest wygodnie w chłodniejszych warunkach - + 16 + 17 stopni. To prawda, że ​​przeciągi i zimne ściany stewii są źle tolerowane, a zatem w zimie doniczki z rośliną najlepiej usunąć z parapetu.

Krzewów wodnych często, ale w małych ilościach. Jeśli mówimy o przynęcie, nawóz jest dostarczany latem co dwa do trzech tygodni. Możesz użyć uniwersalnego, kompleksowego nawozu do roślin domowych.

Obowiązkowym punktem dbania o stewię w domu jest formowanie buszu. W tym celu, gdy roślina osiąga wysokość 20-25 cm, jej wierzchołek jest ponownie nakłuty.

Przeszczepianie roślin odbywa się co dwa lata, zmieniając doniczkę na większą.

Kopiowanie informacji jest dozwolone tylko z bezpośrednim i indeksowanym odnośnikiem do źródła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

76 + = 85