Standardowy rozmiar cegły

Standardowy rozmiar cegły

Wielkość cegły.

Rozmiar cegły jest określana przez trzy parametry: długość, szerokość i wysokość. Płaszczyzny tworzące boki cegły nazywane są łyżką, szpilką, łóżkiem.

Cegła - to materiał budowlany, który nosi stuletnią historię. Dawno temu starożytni robotnicy używali go do wznoszenia budynków. Wraz z rozwojem technologii produkcji pojawiły się nowe rodzaje cegieł, ale wielkość cegły nie zmieniła się znacząco od tego czasu.

Proporcje cegły: 1: 1/2: 1/4. To proporcjonalne wymiary cegły tworzą wymaganą wytrzymałość muru. Ważną okolicznością jest masa cegły. Istnieją specjalne normy, które pozwalają na wykorzystanie całkowitych wymiarów cegieł do określenia ich liczby dla konstrukcji dowolnego obiektu, konstrukcji lub konstrukcji.

Wymiary cegieł, określone przez GOST.

1. Pojedynczy (250x120x65 mm). Oznaczenie zgodnie z oznaczeniem europejskim - RF;

2. Podwójny (250х120х138 mm);

3. Półtora (250х120х88 mm);

4. Modułowy (280х130х80 mm);

5. Euro cegła (250h85h65 mm).

Cegły w kształcie są podzielone na:

Z wyjątkiem całkowite wymiary cegły, istnieją pewne pozwolenia na odstępstwa od normy (wady). Wielkość odchylenia zależy od rodzaju materiału budowlanego - budynku lub okładziny. Na surowe materiały nakłada się rygorystyczne środki, ponieważ wygląd budynku zależy od jego właściwości i właściwości.

2) Krzywizna twarzy i krawędzi nie większa niż 0,3 cm;

3) Na bocznych powierzchniach podłużnych dopuszcza się pęknięcie do 3 cm szerokości wzdłuż szerokości cegły.

1) Nie więcej niż dwa detrytus na rogach lub żebrach o długości 1-1,5 cm, pod warunkiem, że nie osiągają pustek;

2) Pęknięcia w całej grubości na łóżku. Na szerokość mogą dotrzeć do pierwszego rzędu pustek;

3) Jedna rysa w punkcie i powierzchnia łyżki.

W przypadku licowania cegieł jest to zabronione:

1) Skale kątów, których głębokość przekracza 1,5 cm;

2) Obecność pęknięć;

3) Złamanie żeber, których szerokość przekracza 0,3 cm, a długość przekracza 1,5 cm.

Najbardziej odpowiedni do pracy jest materiał wierzchni, w którym:

1) Nie więcej niż 1 odpychanie kątów do 1,5 cm głębokości;

2) Oddzielenie pisma odręcznego, które w sumie nie przekracza długości 4 cm;

3) Nie więcej niż jedno złamanie krawędzi, nieprzekraczające 3 cm głębokości i nie więcej niż 1,5 cm wzdłuż długości.

Nowoczesne projekty architektoniczne pozwalają na wykorzystanie cegieł o różnych kształtach i kolorach. Wybór materiałów budowlanych jest dziś bardzo zróżnicowany. Istnieje szansa bez szkody dla niezawodności i wytrzymałości konstrukcji, która łączy się z innymi murami w wersjach tekstury cegieł, na przykład sztucznie starzonych, różnorodnych.

W celu zmniejszenia ciężaru konstrukcji, rozmiar cegły sesquilter i double są często puste. Duże rozpowszechnienie w nowoczesnej konstrukcji otrzymały porowate duże bloki. Zastosowanie cegieł ceramicznych upraszcza i przyspiesza proces budowy, a jednocześnie zmniejsza zużycie muru, ponieważ ten rodzaj cegły jest lżejszy i cieplejszy niż zwykle.

Czerwona, silikatowa i licowa - wymiary i przeznaczenie.

1. Cegłę czerwoną (ceramiczną) uzyskuje się poprzez wypalanie brykietów z wyprasowanej gliny. Czerwony cegła wielofunkcyjny materiał, to jest stosowane w konstrukcji ścian, o różnych strukturach, ściany, fundamenty, ogrodzenia, przy układaniu pieców. Stemple otyły cegły czerwony 300, 250, 200, 150, 120, 100, cegły 75. Marc wskazuje, ile może wytrzymać ciśnienie cegły (kg / cm 2).

2. Cegła biała (silikatowa) wykonana jest na bazie krzemianu. Charakterystyka tego materiału w porównaniu z czerwoną cegłą: miękkość, lekkość, niska wytrzymałość, wszechstronność. Sfera zastosowania cegieł krzemionkowych jest węższa: konstrukcja ścian i ścianek działowych.

Po wcześniejszym umówieniu się rodzaje cegieł:

• zwykła cegła (gwarantuje wykonanie muru);

• Cegła klinkierowa (charakteryzująca się niską absorpcją wody, wysoką wytrzymałością, która sprawia, że ​​ten rodzaj materiału jest odporny na zastosowanie w różnych agresywnych środowiskach). Sfera zastosowania: materiał dekoracyjny.

• Cegły licujące (mogą być cięte, gładkie itp.). Podstawowe wymiary cegieł:

Oprócz dobrze znanego prostokątnego kształtu, cegła może mieć kształt klina. Zakres tego typu cegieł: sklepienia murowane i łuki promieni o różnej krzywiźnie. Przy stosowaniu cegieł licowych możliwe jest idealne układanie ścian zewnętrznych, do wykonywania dekoracji wnętrz pomieszczeń.

Standardowe rozmiary cegieł

Wielkość cegły jest ważnym parametrem, który określa cechy jej użycia. Wszystkie wymagania techniczne dla elementów budowlanych tego typu określone są w standardzie międzystanowym nr 530-2012 "Cegła i kamień ceramiczny. Ogólne specyfikacje. " Standaryzacja wielkości cegieł pozwala na użycie materiałów od różnych producentów, nie obawiając się, że poszczególne fragmenty konstrukcji budowlanych będą się różnić od siebie.

Dla różnych rodzajów cegieł zapewnia własny rozmiar w wysokości, szerokości i długości.

Co decyduje o wielkości cegieł

Przez długi czas na terytorium aktywnie rozwijających się krajów świata produkcja cegieł odbywała się wyłącznie ręcznie. Często tego rodzaju działań ściśle wiązać się do pory roku, jak masa z gliny, które prowadzą do wytworzenia materiału budowlanego, dostateczna ilość ciepła słonecznego potrzeba uzyskać dobrą twardość. Wraz z rozpoczęciem obrotu technicznej, z maksimum w XIX - początek XX wieku przeszedł technologii zmiany dramatyczny cegieł wytwarzania: tam przenośnik taśmowy, zdolny do dostarczania mieszaniny wody, iłu i piasku do formy prasy hydraulicznej do formowania wyrobów, a okrągły piec . Ta intensyfikacja produkcji pozwoliło na zminimalizowanie wykorzystania pracy ręcznej, ale wymagało opracowania standardów edukacyjnych odnoszących się do wielkości i właściwości bloków.

Nazwa boków cegły.

W 1927 r. Rosja przyjęła pierwszy stanowy standard, który określa liniowe wymiary cegieł. Pozwoliło to na ujednolicenie produkcji, wprowadzenie kontroli jakości i zwiększenie funkcjonalności rozwijającego się przemysłu. Od tego czasu minęło prawie 90 lat, ale ogólne wymagania dotyczące parametrów elementów budowlanych praktycznie nie uległy zmianie.

Podstawowy rozmiar, z którego obliczane są parametry klocków, reguluje dokument GOST 530-2012 o wymiarach 250x120x65 mm. Cegły tego typu mają konwencjonalne oznaczenie "NF" - normalny format (rysunek 1). Istnieje wiele alternatywnych pochodnych z normalnego formatu - tak zwane półtora, podwójna, modułowa i cegła typu Euroformat. Powyższa norma państwowa klasyfikuje bloki ceramiczne w następujący sposób:

Rysunek 1. Standardowy rozmiar cegieł.

  • 0,5 NF - 250h60h65 mm;
  • 0,7 NF ​​- 250h85h65 mm;
  • 0,8 NF - 250 x 120 x 55 mm;
  • 1,0 NF - 250 x 120 x 65 mm;
  • 1,3 NF - 288 x 138 x 65 mm;
  • 1,4 NF - 250 x 120 x 88 mm;
  • 1,8 NF - 288h138h88 mm.

Ponadto, istnieje dość popularna forma cegła, bloków parametrów, które nie są objęte wymogami obecnego standardu - tak zwana podwójna cegła zmieści 2.1 NF (250h120h140 mm).

Wewnętrzna struktura kamieni budowlanych może być całkowicie monolityczna lub mieć prostopadłe lub wzdłużne puste przestrzenie, a ich wymiary liniowe pozostają takie same. Objętość powietrza wewnątrz pustek pozwala zwiększyć właściwości termoizolacyjne cegieł, zmniejszyć ich masę i zwiększyć odporność na odkształcenia mechaniczne.

Zastosowanie cegieł do wyboru rodzaju muru

Doświadczeni murarze są w stanie praktycznie "oko" określić wymaganą liczbę bloków, aby stworzyć ścianę o określonej wysokości. Jednocześnie należy uwzględnić warunki klimatyczne terenu, obecność izolacji termicznej, cechy fundamentu i inne parametry. Standardowe wymiary cegły dobierane są w taki sposób, aby zapewnić najwygodniejszy sposób takich obliczeń. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że cegły nie przylegają do siebie vprithirku - między nimi należy zauważyć odstęp 5-10 mm, który następnie zostanie wypełniony roztworem.

Europejskie wymagania dotyczące parametrów liniowych ceglanych bloków są bardziej lojalni: zachodni projektanci i architekci utrzymać uczciwą opinię, że fragmenty o różnych długościach i szerokościach, można stworzyć elegancką rysunek konstrukcji budowlanych, które będą najbardziej harmonijnie z kształtem starożytnych miast. Jeśli chodzi o normy krajowe, tradycyjnie mają na celu najbardziej efektywne wykorzystanie mocy produkcyjnych.

Cegły o niestandardowych rozmiarach

Wysoka popularność nowoczesnych materiałów - bloczków silikatowych i bloczków z betonu komórkowego - spowodowane przez naturalne pragnienie, aby obniżyć koszty budowy i zmniejszyć obciążenie na fundamencie. Główną wadą takich elementów jest niepozorny wygląd, który wymaga późniejszego wykończenia dekoracyjnego. W celu dekoracji ściany bloków, cegieł często stosuje niestandardowych rozmiarach - o małej grubości, zapewniają one możliwość nadać doskonałość w domu, tworząc złudzenie całej struktury płyt.

Rozszerzone kształty i rozmiary cegieł.

Cegły tego typu mają grubość o połowę mniejszą od standardowych kamieni. Ich zewnętrzna powierzchnia może być idealnie wyrównana lub wytłoczona elementami reliefowymi. Do niedawna podczas budowy konieczne było samodzielne cięcie poszczególnych elementów, co wiązało się z dodatkowym czasem i pieniędzmi. Teraz, podążając za sytuacją rynkową, firmy zajmujące się produkcją materiałów budowlanych, zaczęły dostarczać cegły o nietypowym formacie, przeznaczone do prac dekoracyjnych.

W odrębnej grupie należy również przyznać bloki ceramiczne produkcji zagranicznej - ich parametry mogą znacznie różnić się od standardów krajowych. Obliczenie zużycia takich cegieł należy przeprowadzić, kierując się informacją od producenta.

Podczas prac budowlanych należy wziąć pod uwagę parametry używanej cegły, której standard określają wymagania GOST 530-2012.

Pozwoli to zmaksymalizować wykorzystanie zasobów materialnych i zminimalizować straty finansowe.

Wielkość standardowej cegły i różnorodność cegieł

Przy budowie absolutnie dowolnego budynku (poza panelem) głównym materiałem jest cegła. Takie ściany, w przeciwieństwie do paneli, są bardziej trwałe i trwałe. Instalacja i układanie cegieł trwa jednak znacznie dłużej niż instalacja płyt panelowych. Ale w każdym razie, ten materiał jest używany do budowy większości nowoczesnych budynków, co oznacza, że ​​jest bardziej praktyczny i niezawodny. W dzisiejszym artykule dowiadujemy się o wielkości standardowego klocka i rozmawiamy o jego odmianach.

Jak wiadomo, cegły budowlane różnią się rozmiarem, cechami i przeznaczeniem. W tym przypadku materiał ten można podzielić na 3 kategorie:

Rozmiar standardowej cegły dla każdego z tych typów jest inny. Określają go trzy parametry: długość, szerokość i wysokość.

Rozmiar cegły (standardowy pojedynczy typ), który jest wykorzystywany przy budowie najnowocześniejszych budynków i instytucji, przedstawia się następująco: 250x125x65 mm. W tym przypadku krzemian (podwójny) ma wymiary 250 x 120 x 188 mm.

W budownictwie rozmiar standardowej cegły wynosi 250x125x65 mm. To jest najbardziej odpowiedni rodzaj cegły jest pojedyncza. Ponadto w budownictwie często stosuje się zagęszczoną postać o długości 250 mm, szerokości 120 i wysokości 80 mm. Warto również zwrócić uwagę na odmiany modułowe. Wymiary pojedynczego modułowego modułu wynoszą 138x13x288 mm.

Należy zauważyć, że przy budowaniu ścian można również stosować tak zwane kamienie ceramiczne. Nie mają one żadnego związku z kamieniami, dlatego też w produkcji są one oznaczone jako ceramiczne bloki. Wielu sprzedawców nazywa je "podwójną cegłą", więc kupując nie myśl, że jest to inny rodzaj materiału. Kamień ceramiczny, blok i podwójna cegła - to ten sam produkt. Jego wymiary są następujące: 250x125x138 milimetrów (odpowiednio długość * szerokość * wysokość).

GOST (standardy państwowe) dla produktów tego typu w Rosji nie mają zastosowania, szczególnie w przypadku nowych produktów technicznych, które pojawiły się na rynku kilka lat temu. Oczywiście zastosowanie cegieł ceramicznych w budowie domu mieszkalnego lub innych budynków jest bardzo korzystne, ponieważ duże rozmiary jego murów są minimalne. W związku z tym prędkość pracy jest kilkakrotnie większa niż czas układania pojedynczego materiału. Ponadto oszczędności sięgają zaprawy cementowej, którą należy przygotować do układania rzędów cegieł.

Wykorzystywany jest głównie kamień ceramiczny do budowy budynków wielopiętrowych, niezależnie od tego, czy jest to dom mieszkalny czy garaż. Statystyki pokazują, że liczba jednopiętrowych domów, w których ten rodzaj materiału jest wykorzystywany do budowy, jest jedna. Chociaż nawet jeśli porównać całkowitą liczbę wielopiętrowych instytucji ze ścianami z kamienia ceramicznego i tych samych budynków z klasyczną pojedynczą cegłą, różnica będzie kilkadziesiąt razy.

Dlaczego ten materiał nie jest zbyt popularny w Rosji?

Fakt, że wielu klientów po prostu nie wiedzą, jak się zachować w kamieniu w 10-20 lat po instalacji i czy ściana będzie trzymać aż do tego czasu. W związku z tym, wydaje się, że przy stałej różnicy temperatur wynoszącej 60 lub więcej stopni Celsjusza (różnica pomiędzy temperaturą powietrza w okresach letnich i zimowych) takie cegły mogą łatwo kruszy się w jednym cyklu pracy. Chociaż nie ma obiektywnych powodów, aby nazwać ten kamień najbardziej niewiarygodnym, ponieważ nie przeprowadzono badań naukowych w tej kwestii. Okazuje się, że układanie kamienia ceramicznego - to jak gra w ruletkę: Nigdy nie wiadomo, kiedy budynek zostanie zapełniony, a czy to będzie wkrótce.

Ale wracając do rozmiaru. Na początku artykułu wskazaliśmy dokładny rozmiar standardowej cegły. W zależności od typu jego długość może wynosić 65-138 milimetrów. Jednakże wartości te mogą zależeć od miejsca zastosowania określonego rodzaju materiału (na przykład wymiary cegły licowej mogą wynosić od 65 do 500 milimetrów na wysokość). Zauważmy również, że różnica wymiarów pojedynczej cegły i sekwensu nie wynosi 1,5 razy, tak jak nam się wydaje zewnętrznie. Jeśli przyjrzymy się dokładniej i porównamy wysokość pierwszego (65 milimetrów) i drugiego (88 milimetrów), możemy powiedzieć, że jest dokładnie 1,35 razy wyższa. Ale dla uproszczenia percepcji takie materiały są określane jako "sesqui9raquo;.

Dlaczego dokładnie 250х120 milimetrów?

Większość nowoczesnych rodzajów cegieł ma długość 250 i szerokość 120 milimetrów. Różnica polega jedynie na wysokości materiału (na przykład, wielkość białej cegły 250x120h88 milimetrów). Po co to jest? I potrzebujesz tego, aby podczas układania tej cegły była wygodna w użyciu. Na jego wielkość materiał idealnie leży w dłoni, a także w budowie i montażu na ścianie jest używany w większości fizycznej siły budowniczych siebie, rozmiar danych są najbardziej wygodne przy układaniu wierszy (nie żuraw wieżowy ich stos).

Niewiele osób wie, ale powszechne standardy cegieł w Rosji zostały wprowadzone zaledwie kilka lat temu - w 2008 roku. I to pomimo faktu, że po raz pierwszy zastosowano go w 1927 roku. Co zaskakujące, w czasach sowieckich prawie wszystkie budynki zostały wykonane z cegły, nie spełniając żadnych norm i wymagań. Jednak budynki te są w chwili obecnej najbardziej trwałe i odporne na zużycie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 85 = 88