Spirea Japońskie księżniczki literackie

Spirea Japońskie księżniczki literackie

Cechy sadzenia i pielęgnacji, odmiany zdjęć wspaniałych japońskich kąkolków

Japońska spirea jest bardzo popularna wśród projektantów krajobrazu, krzewów, a sława ta została nabyta dzięki temu, że jej dekoracyjność zachowała się od wczesnej wiosny i aż do pierwszych przymrozków. Cena materiału do sadzenia jest niewielka i można ją kupić niemal w każdym pokoju dziecinnym.

Ze względu na swoje zewnętrzne piękno, japońska kula jest łatwa w sadzeniu i pielęgnacji. Osobliwością tej rośliny jest to, że jest bardzo odporna i może łatwo dostosować się do różnych warunków naturalnych. Na terenie naszego kraju uprawia się prawie wszędzie, od południowego wybrzeża, do zimnych i suchych regionów. Istnieje jednak kilka odmian, które mogą zamarznąć w trudnych warunkach zimowych, wymagają przycięcia wiosennego, przeprowadzonego dla celów sanitarnych, po czym krzew odzyska i w tym samym roku rozkwitnie.

Japońskie kąkany potrzebują 3-4 godzin bezpośredniego słońca w ciągu dnia, kiedy to minimum zostanie osiągnięte, właściciel rośliny będzie mógł podziwiać nie tylko wspaniały wzrost, ale także obfite kwitnienie. Przy stałym świetle słonecznym krzew naturalnie będzie jeszcze bardziej luksusowy.

Cechy agrotechniczne uprawy japońskiego kultywatora

Płodność gleby, intensywność nawadniania, sposób schronienia w okresie zimowym - to wszystko nie jest tak ważne dla krętnicy. Podlewanie rośliny jest konieczne tylko w pierwszym roku po transplantacji. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przycinania, ale korona rośliny, pod umiejętnymi rękami, jest doskonale uformowana. Krzew może rosnąć od 30 cm do półtora metra, wszystko zależy od rodzaju zakupionej odmiany. Formę korony można scharakteryzować jako kulistą, w niektórych przypadkach gęstą i zagęszczoną, w innych - rzadką i rozczochraną. Samotność jest doskonała, nawet pnie nie świecą nawet w pobliżu ziemi.

Zdjęcie japońskiej spiraea można znaleźć nie tylko w Internecie, ale także na stronach miesięcznych katalogów z materiałem nasadzeniowym, w których ogrodnicy oferują wiele różnych odmian. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do sierpnia. Tylko pędy, które pojawiły się w tym roku w fabryce, kwitną. Okres dojrzewania nasion to październik. Rośliny córki łatwo się korzenią. Dla pomyślnego zakorzenienia konieczne jest wykopanie dołu, którego rozmiar będzie odpowiadał korzeniom. Jeśli gleba jest żyzna, sadzenie nie wymaga dodatkowego nawożenia nawozami. Krzew ten często służy jako żywopłot, w tym celu nadaje się na przykład jako spirea japońskiej odmiany "Goldflame".

Ozdabiając pole z japońskimi nasadzeniami spiraea

Krzew wygląda jasno przez cały rok, więc jest bardzo wygodny do ozdabiania ogrodów. W jego urodzie nie ma tak zwanych "porażek" mających wpływ na pewien sezon. Korzenie rośliny nie przeplatają się z korzeniami sąsiadów, a sam krzak nie różni się dużą liczbą korzonków. Roślina doskonale współistnieje z każdym środowiskiem.

Zalecenie: japońskie alkohole "Crisla" można wykorzystać do stworzenia grupy drzew krzewiastych, której celem jest maskowanie otwartych pni wysokich przedstawicieli wzrostu.

Takie jak: chubushnik, liliowy, magnolii. Zwartość krzewu umożliwia sadzenie go nawet na rabatach z cebulą i jednorocznymi. Mogą również ozdabiać skalniaki, z nisko rosnących bylin. Spiraea jest niezbędna tam, gdzie konieczne jest stworzenie jednego żywego obrazu, na przykład jako żywopłotu, dzielącego krawężnik, podczas sadzenia zboczy.

Cięcie sadzonek co najmniej raz w miesiącu, ale roślina ta nie kwitnie. Dlatego przed sadzeniem pożądane jest, aby zdecydować, jakiego rodzaju jakości krzew ten będzie używany, jak dwukolorowy, lub jako forma dekoracyjno-liściasta. Strzyżenie jest nadające się do użytku, krzew jest całkowicie podszyta i dobrze rozwinięty. Niektóre zwarte rośliny dają wspaniały złoty odcień liści, na przykład odmiany Spirea japońskiego Goldmound.

Sanitarne lub odmładzające przycinanie odbywa się tak, aby nie zakłócać symetrii pędów. Wytnij tylko złamane gałęzie i martwe drewno. Krzewy, które mają więcej niż 4 lata są poddawane bardziej szczegółowemu przycinaniu, mają kilka gałęzi usuniętych do podstawy pnia.

Ozdobne odmiany japońskiej kiełki: cechy i wady

Japońska spiraea, jak sama nazwa wskazuje, została przywieziona do nas z Japonii, ale jest uprawiana w Chinach. Piękny krzew mający owłosione pędy wydłużone soczyste liście, zielony na górnej i dolnej sizye wchodzących rozjaśnić różnych odcieniach czerwono-pomarańczowy. Kwitnienie trwa do 50 dni w roku. Ten rodzaj spiraea ma wiele odmian, które różnią się intensywnością koloru i kwitnienia, wysokością, w kształcie korony. W naszym kraju najczęstsze odmiany są następujące.

Odmiana spiraea japońskich "Małych księżniczek"

Roślina tworzy zgrabny krzew o wysokości do 60 cm, z zaokrągloną, zwartą koroną, niebiesko-zielonym ulistnieniem w kształcie wydłużonej elipsy. Kwiaty różowego odcienia, zebrane w kwiatostanach pochwy. Kwitnienie występuje na początku lata. Wzrost krzewu jest powolny. Wygląda świetnie zarówno w jednym sadzeniu, jak i w zazielenieniu obrzeży, tworzeniu krzewiastych grup w żywopłocie. Pośród wad tej odmiany można zauważyć szybką utratę intensywności kolorów przez kolory, które mogą wypalić się w jasnym słońcu.

Krzew osiąga wysokość 80 cm. Z ciemnozielonymi wąskimi liśćmi o kształcie lancetowaty, około 2,5 cm długości. Odcień tej odmiany może być biały lub jasny różowy, a czasem nawet czerwony. Wszystko zależy od tego, jak oświetlone jest miejsce, w którym rośnie krzew. Kwitnie w lipcu i obficie wprowadza nowe szypuły do ​​połowy sierpnia. Ta odmiana może urozmaicić ogrody skalne, niskie krawężniki, kompozycje drzew iglastych lub innych krzewów. Wadą odmiany jest nieporządek buszu, bez strzyżenia spirei, chaotycznie tworzy koronę.

Odmiana spiraea japońskiej Albiblory

To biała spirea. Wysokość buszu wynosi 60 cm, a kwiaty same w sobie są śnieżnobiałe, co jest bardzo nietypowe dla wież, które kwitną latem. Podczas kwitnienia nad buszem występuje niewyrażalny, gęsty i bogaty aromat. Liście rośliny mają zielony, owalny kształt, a na jej tle białe kwiatostany wyglądają szczególnie oszałamiająco. Jednak kwitnienie - kwiat nabiera brązowo-owocowego odcienia, więc łodygi kwiatów muszą być usunięte w odpowiednim czasie.

Odmiana spiraea japońskiej "złotej księżniczki"

Ciekawy krzew, osiągający wysokość 50-60 cm, zasięg średnicy korony - 1 mi trochę więcej. Wiosną listowie nabiera jasnego żółtego odcienia, latem staje się lekki, a jesienią liście stają się pomarańczowe, z miękkimi półtonami. Liść ma długość 7-8 cm, kwitnie obficie i zaczyna się w czerwcu. Same kwiaty są różowe lub czerwonawo-różowe, zebrane w pochwie kwiatostan, które mogą mieć do 5 cm średnicy. Roślina przyciąga wiele owadów, dlatego nie zaleca się sadzenia jej w miejscach do spacerów i rekreacji dla dzieci.

Spiro jest często stosowany jako ozdobna roślina okrywowa, która bardzo dobrze dogaduje się z innymi nisko rosnące rośliny, na przykład takich jak bloodroot, lawendy, ziele dziurawca, Rudbekia, krwawnik i dzikich ziół. Ostatnio krzew ten można znaleźć nie tylko w prywatnych ogrodach, ale także w parkach miejskich.

Drewno liściaste

Mała księżniczka Japonii

(Spiraea japonica «Mała księżniczka»)

Piękny krzew liściasty o wysokości do 0,8 m, średnicy korony do 1,2 m, wolno rosnący, roczny przyrost wynoszący 0,1 m wysokości i 0,15 m szerokości. Odmiana karłowa. Liście wiosną i latem na wierzchu ciemnozielone, od spodu niebieskawe, jesienią żółte, owalne, do 3 cm długości. Korona jest gęsta, zaokrąglona, ​​zwarta. Liście są małe, ciemnozielone. Jesienią jest pomalowany na żółto-ochry.

Warunki kwitnienia i dojrzewania owoców

Kwiaty nezhno- różowo-czerwone, małe, o średnicy 0,5 cm, zebrane w kwiatostany corymbose na końcach gałęzi, średnica 3,4 cm kwiatostan - Okres kwitnienia: czerwiec - lipiec, czas kwitnienia - około 45 dni, obfitego kwitnienia ..

Optymalne warunki uprawy

Dobrze znosi mrozy i nie przysparza specjalnych kłopotów tym, którzy nie mają możliwości stworzenia specjalnych schronień. Odmiana jest kochająca światło, toleruje lekkie zacienienie. Gleba jest mało wymagająca, ale preferuje mokre, żyzne, luźne gleby. Zaleca się przeprowadzanie regularnej fryzury wczesną wiosną, aby wyciąć stare, wysuszone pędy. Szkodniki: mszyce, przędziorków, tortillum ..

Metody reprodukcji i zasady lądowania

Aby zachować wszystkie cechy odmiany, spiroea musi być rozmnażana wegetatywnie - sadzonki lub warstwy. Sadzonki są wycinane z pół-upartych pędów bieżącego roku o długości 10 cm, zarówno wierzchołkowej, jak i środkowej. Aby poprawić rootowanie, możesz użyć agenta rootowania. Jeśli sadzisz sadzonki w środku lata, to do jesieni będzie czas na stworzenie dobrych korzeni. Tak jak niezawodny i niewłasny sposób jest mnożenie przez warstwy. Aby to zrobić, na wiosnę, podczas otwierania liści, konieczne jest zgięcie rosnących gałęzi bocznych do ziemi, przypiąć je kołkiem i posypać ziemią. Możesz również przywiązać je do kołków, aby rosły poziomo. Przez cały sezon należy utrzymywać glebę wokół buszu w stanie umiarkowanie wilgotnym, wtedy można uzyskać niezależne rośliny do jesieni lub następnej wiosny. Pożądane jest również usunięcie pierwszych młodych kwiatostanów na młodych krzewach, a następnie ich rozwój przebiegnie znacznie szybciej.

Służy do tworzenia niskich krawężników, wyściełania drzewiastych i krzewiastych grup, frędzli, klombów, ozdobnych ogrodów.

Spiraea Japanese 'Little Princess', zdjęcie, opis, sadzenie, pielęgnacja, pielęgnacja

Spiraea Japanese Little Princesses w pełni uzasadnia swoją nazwę.

Japońska spirea "Małe księżniczki

Powolny. Roczny wzrost wynosi 10 cm wysokości i 15 cm szerokości.

Wysokość wynosi 0,8 m, średnica korony wynosi 1 m.

Mieszkanie zaokrąglone, różowo-czerwone, 0,5 cm, zebrane w racemose kwiatostan na końcach gałęzi.

Od eliptycznych do spiczastych jajowate, ciemnozielone, od 1,5 do 3 cm.

Spiraea Japanese 'Little Princesses' szczególnie piękne podczas kwitnienia.

Pojedyncze nasadzenia, grupy dekoracyjne, żywopłoty.

na światło: photophile

do wilgoci: odporna na suszę

do gleby: nie wymagające

do temperatury: mróz

Spiraea Japanese Little Princesses w pełni uzasadnia swoją nazwę. Okres kwitnienia tej uroczo kompaktowy krzew o zaokrąglonym korony i prawdy przypomina małą księżniczkę z bajki: krótki i bardzo gęsty krzew pokryty wszystkich jasnoróżowych pąków, które przekształcić go w delikatnym arcydzieło. Bezpretensjonalny i mróz Mała księżniczka z powolnym wzrostem i piękne gęste listowie ma znacznie szerszy zakres wykorzystania w projektowaniu krajobrazu niż jego „krewnych” - od granic i żywopłotów do alpejskich wzgórz i roli rośliny okrywowe. Nie tracąc atrakcyjności nawet jesienią, krzew jest prawdopodobnie najłatwiejszym przedstawicielem dużej grupy alkoholi.

Należący do rodziny różowych spirea Japanese Little Princess uważane karłowate krzewy Średnia wysokość rośliny 60 cm, jakkolwiek rośnie solo części dorosłych krzewy can przyrosty prawie 1 m o prostym wynika malovetvyaschimsya gęstą Kroon kulisty, którego średnica jest niemal dwukrotnie większa od wysokości .. Małe owalne liście są bogate odcienie zieleni nie jest korzystny tylko podkreślić piękne kwiaty, ale także tworzyć niezwykle kompaktowy i bujną koronę, podobny do „poduszki”. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów alkoholi, rewers barwi jaśniejszy odcień szarości, a paleta jesienią ustępuje wspaniałe kolorze ochry, żółty, pomarańczowy. W połowie lata, „Mała księżniczka” ukrywanie małych (około 4 cm) kwiatostany małych blado różowe kwiaty, które kwitną na końcach pędów. Czas kwitnienia nie jest gorszy od jego obfitości: bajeczna wspaniałość trwa około 1,5 miesiąca. Jedną z głównych zalet tej klasy spirei jest powolny wzrost (roczny wzrost o wysokich szerokości mniejszej niż 10 cm i 15 cm) i trwałości (przy odpowiedniej pielęgnacji krzewów nie traci efekt dekoracyjny do 30 lat).

Małe księżniczki należy do najbardziej bezpretensjonalnych krzewów. odporne na choroby łatwo transport zimne zimy i suszy, „Mała Księżniczka” całkowicie nieczuły na zanieczyszczenia powietrza i wymagająca do gleby, ale, oczywiście, najlepiej rośnie do zapłodnienia, sypkich i mokrej ziemi. Preferuje ten rodzaj spiraea do plastrów słonecznych, ale może również dostosować się do lekkiego półcienia. Jedynym pracochłonnym elementem opieki jest regularne przycinanie, które przeprowadzane jest co cztery lata wczesną wiosną. Podczas przycinania usuń wierzchołki starych gałęzi, a także osłabione i wysuszone pędy. Przez cały sezon w ogrodzie należy regularnie sprawdzać tył papieru, usunąć wyblakłe kwiaty i suche liście w ramach zapobiegania chorobom i ochrony przed szkodnikami, takimi jak Rosa ćmy, przędziorka i mszyce. Dzięki terminowemu przycinaniu kwiatostanów Małe księżniczki nie straci dekoracyjności przez cały sezon, a w sierpniu może znów zakwitnąć.

W przeciwieństwie do większości spiral, do których można zastosować tylko metodę propagacji, odmiana ta propagowana jest za pomocą konwencjonalnego podziału. Krzewik Małej Księżniczki dzieli się na kilka pędów, każdy zasadzony jako niezależna roślina. Jedynym warunkiem pomyślnego przeżycia takich "sadzonek" jest obfite podlewanie, które stymuluje korzenie.

W projektowaniu krajobrazu ten gatunek spiraea jest szeroko stosowany zarówno w nasadzeniach grupowych, jak iw pojedynczych częściach solowych. Małe księżniczki - Idealny krzew do wyściełania, frędzlowania, wprowadzania plam barwnych i tworzenia krawężników.

W różnych drzewiastych grupach spirei japońska mała księżniczka często działa jako towarzysząca, podkreślająca roślinność. Aktywnie wykorzystuj ten rodzaj i do grania rabaty kwiatowe, uzyskując bujne, delikatne linie w klombach, brokuły i mixborders z krzewiastych. Niskie żywopłot stanowi doskonałą opcję odróżniania przestrzeni w ogrodzie od jasnego elementu dekoracyjnego. Unikalne nuty przenoszą Małe Księżniczki do grup krajobrazowych nad brzegami zbiorników wodnych i strumieni. Ten gatunek spirea jest uważany za idealną roślinę do oprawiania kamieni i jest bardzo często spotykany w ogrodach skalnych, gdzie może być stosowany jako roślina okrywowa, miękkie poduszki, które podkreślają semantyczny ładunek kompozycji. Ponadto jest to prawie jedyny krzew, który nie należy do rodziny Vereskov, która wygląda świetnie w skalniakach.

Partnerzy dla "Małej Księżniczki", aby łatwo podnieść. W ogrodach skalnych i ogrodach kwiatowych wygląda dobrze obok lawendy, pięciornika, dziurawca, ozdobnych ziół, a także innych niskich bylin lub krzewów. Od drzewiastych najlepszych "sąsiadów" Małych Książąt są iglaste - jodłowe, świerkowe, sosnowe.

Odrębny kierunek wykorzystania Małych Księżniczek do dekoracji witryny - jej lądowanie w różnych pojemnikach i donicach na ogród przed domem, taras, teren rekreacyjny, ogrody doniczkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 4