Schemat podłączenia miernika elektrycznego Mercury 201

Schemat podłączenia miernika elektrycznego Mercury 201

Jak samodzielnie podłączyć miernik Mercury 201 8

Wideo: Jak samemu podłączyć miernik rtęci 201 8

To nie jest trudne, jeśli nawet wiesz trochę o elektryczności. Jednofazowy licznik energii elektrycznej Mercury 201 jest obecnie uważany za najbardziej rozpowszechniony licznik energii w Rosji. Liczniki tej marki zastąpiły bardziej przestarzałe modele wyposażone w obrotowe tarcze. Montaż miernika elektrycznego Mercury 201.8 może być wykonany na szynie DIN, tylnej ścianie panelu elektrycznego za pomocą płyty przejściowej, która jest przymocowana do szyny din. Należy również wziąć pod uwagę, że od 2015 r. Płyta przejściowa nie jest uwzględniona w standardowej konfiguracji licznika energii Mercury 201.

Śruby stykowe muszą być dokręcone z wystarczającą siłą - należy zapewnić dobry kontakt. Jeżeli drut w terminalu nie jest odpowiednio zabezpieczony, może to spowodować jego nagrzanie, zniszczenie warstwy izolacyjnej i zamknięcie. W pokrywie terminalu miernika elektrycznego znajduje się perforacja - należy ją usunąć (za pomocą szczypiec lub starannie zepsutą) tak, aby pokrywa przylegała ściśle do blatu. Pokrywa jest przykręcona do korpusu. Licznik elektryczny Mercury 201 nadaje się do montażu w mieszkaniach, domach prywatnych, garażach i ogrodnictwie. Gwarancja na urządzenie wynosi 3 lata, żywotność licznika elektrycznego Mercury 201 jest obliczana na 30 lat. Wymieniając licznik energii elektrycznej, należy powiadomić firmę zajmującą się sprzedażą energii, a po zainstalowaniu nowego licznika - zamknąć go wraz z przedstawicielem. Z reguły zajmuje to dużo czasu - trzeba czekać na osobę i marnować swój czas.

Licznik elektryczny Mercury-201: 5 zalet, modyfikacje

Elektroniczny licznik energii elektrycznej Mercury 201 służy do pomiaru energii elektrycznej w sieciach o napięciu 220 V. Produkty firmy "Incotex" na dzień dzisiejszy należą do najbardziej rozpowszechnionych na rynku krajowym. Liczniki elektryczne tej firmy wyróżnia ich dostępność, niewielkie wymiary, dokładność. Jednym z najpopularniejszych liczników energii elektrycznej z "Incotex" jest miernik Mercury i jego modyfikacje. Informacje na temat działania glukometru i sposobu podłączenia miernika znajdują się w artykule.

Licznik elektryczny Mercury-201: zasada działania, charakterystyka

Miernik Mercury 201 jest urządzeniem elektronicznym do rejestrowania zużycia energii elektrycznej w sieciach prądu przemiennego, które jest zaprojektowane do pracy przy napięciu 220-230 V. Urządzenie może być używane zarówno oddzielnie, jak i za pomocą zautomatyzowanych systemów pomiarowych.

Licznik energii elektrycznej składa się z 2 cewek (uzwojeń): cewki napięciowej i cewki prądu, których elektromagnesy znajdują się pod kątem 90 ° względem siebie w przestrzeni

Licznik Mercury 201 rejestruje i przechowuje dane o ilości zużytej energii elektrycznej od momentu oddania do użytku jednej określonej taryfy.

Urządzenie elektromechaniczne ma wygodny wyświetlacz ciekłokrystaliczny, moduł wąskopasmowego modemu PLC do przesyłania informacji przez sieć energetyczną. Szybkość transmisji sygnału w liczniku wynosi około 7,5 kbit / s. Podsumowując wszystkie wskaźniki, urządzenie wyświetla je w kilowatogodzinach.

Główne zalety Mercury-201 obejmują:

 • Wysoki poziom dokładności. Urządzenie ma dopuszczalną pierwszą klasę dokładności.
 • Mały rozmiar. Urządzenie ma następujące wymiary: 10,5 x 10,5 x 6,4 cm, a jego masa nie przekracza 250 gramów.
 • Niezawodność. Urządzenie jest odporne na przeciążenia prądem krótkotrwałym, przekraczając wartość maksymalną o 30 razy. W tym przypadku odchylenia w odczytach urządzenia wynoszą 1-1,5%.
 • Niski pobór mocy. Całkowita moc zużywana przez miernik wynosi 1,5 W.
 • Trwałość. Średnia żywotność licznika wynosi 30 lat.

Zestaw zawiera pudełko ochronne, paszport, instrukcję obsługi, gwarancję. Instrukcja naprawy średniej jest dostępna na żądanie. Okres gwarancji na każde urządzenie wynosi 36 miesięcy od daty oddania urządzenia do użytku.

Urządzenie elektroniczne Mercury 201 utrzymuje rachunek mocy elektrycznej "modulo". Oznacza to, że połączenie z polaryzacją prądu wstecznego nie wpływa na odczyt licznika. Tak więc, po podłączeniu miernika jednofazowego, można zamienić wejście i wyjście fazy, doprowadzić fazę do zacisku zerowego, a neutralny do fazy. Niemniej producent zaleca podłączenie licznika energii elektrycznej zgodnie ze schematem. Schemat podłączenia licznika jest dość prosty.

Przed zainstalowaniem i podłączeniem licznika prądu należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, paszport urządzenia, aby zapoznać się ze schematem połączeń bezpośrednich

Zatem jednofazowa rtęć ma cztery zaciski dla przewodów:

 • Pierwszy terminal jest odpowiedzialny za wejście do fazy w mieszkaniu;
 • Drugi to wyjście fazy do instalacji elektrycznych;
 • Neutralny przewód roboczy jest podłączony z sieci zewnętrznej za pośrednictwem trzeciego terminala;
 • Wyjście zerowe do instalacji elektrycznych jest realizowane - przez czwarty zacisk.

Aby podłączyć zaciski do zacisków, zdejmij osłonę z listwy zaciskowej i odkręć śruby mocujące w przedziałach z drutu. Następnie, pozbawiona izolacji, płaska sekcja drutu odpowiadająca terminalowi musi zostać włożona do zacisku stykowego. Śruby mocujące drut można dokręcić za pomocą śrubokrętu Phillips. Rozpocznij mocowanie od górnej śruby. Podobnie, należy podłączyć inne przewody, a następnie - zainstalować osłonę ochronną na swoim miejscu.

Specjaliści zalecają podłączenie urządzenia za pomocą maszyn elektrycznych i urządzeń ochronnych.

Do maszyn z licznika konieczne jest przeprowadzenie fazy, do RCD - fazy i zera. Jednocześnie z pominięciem maszyn automatycznych konieczne jest umieszczenie neutralnych styków roboczych i ochronnych na podłączonych do nich instalacjach elektrycznych. Uziemienie również jest konieczne do przeprowadzenia i na instalacji elektrycznej pracującej przez RCD. Kontakty z maszyn mogą być wyświetlane zarówno na oświetleniu i gniazdach, jak i na urządzeniach domowych. Według RCD, zazwyczaj podłącz potężne urządzenia gospodarstwa domowego (na przykład pralka, kocioł). Na tej samej zasadzie podłącz jednofazowy miernik elektryczny "Aist" z RUE "Gomelenergo".

Jak skręcić miernik energii elektrycznej Mercury-201

Aby zaoszczędzić pieniądze, niektórzy mieszkańcy wolą przekręcić odczyt licznika. Należy zauważyć, że takie działania są nielegalne. W przypadku wykrycia naruszenia najemcy zostaną ukarani grzywną i ponownie obliczyć zużycie energii elektrycznej według standardowych taryf. Jeśli grzywna i dług nie zostaną zapłacone, usługi towarzyszące mogą zabronić ci opuszczenia kraju i przejęcia konta bankowego, odzyskania długu z twoich zarobków lub skonfiskowania własności jako długu. Niemniej jednak, sieć ma wiele obwodów, które pozwalają zmniejszyć odczyty licznika. Ale takie manipulacje mogą nie tylko wyłączyć licznik, ale także spowodować pożar.

Na dzień dzisiejszy najskuteczniejszą metodą skręcania odczytów liczników jest zakup obwodu ze specjalnym panelem kontrolnym.

Taki panel kontroluje obwód zainstalowany w korpusie miernika. Po naciśnięciu przycisku na pilocie licznik zacznie przewijać odczyty. W tym samym czasie im dłużej przycisk jest naciskany, tym więcej kW można przewinąć. Średnio takie urządzenie może przewijać od 10 do 12 kW na sekundę. W tym przypadku ciężar licznika z modyfikacją różni się od standardowej tylko o 2,2 grama.

Dane techniczne: Rtęć-201,5

Mercury 201.5 jest modyfikacją miernika jednofazowego 201, który ma podobne parametry techniczne. Działa również w sieciach jednofazowych, ma cztery terminale i pierwszą klasę dokładności. W tym samym czasie waga modyfikacji jest większa niż zwykle Merkury o 100 gramów, a szerokość - o kilka mm.

Liczniki rtęci 201.5 są przeznaczone do komercyjnego pomiaru energii czynnej w jednofazowych obwodach prądu przemiennego i działają zarówno autonomicznie, jak i ASKUE

Główna różnica między licznikami polega na tym, że modyfikacja ma zliczające urządzenie elektromechaniczne licznika.

W ten sposób informacja o ilości zużytej energii elektrycznej jest przekazywana za pomocą dysków cyfrowych. W piątej modyfikacji rtęci takie dyski mają sześć. Wskazania są często sprawdzane przed trzema ostatnimi.

Jak oszukać Mercury'ego - 201,5 metra: schemat

Przewijanie odczytów miernika własnymi rękami za pomocą specjalnych obwodów radiowych jest dość trudne. Nieprawidłowe podłączenie takich obwodów może wymagać naprawy licznika. Ponadto może to kosztować nie tylko dobrze, ale także zdrowie. Dlatego też przebiegli ludzie wymyślili kilka sposobów "oszukiwania" licznika serii Mercury 201.5.

Dlatego zatrzymaj lub zwolnij licznik elektromechaniczny, używając:

 • Magnesy neodymowe. Jeden taki magnes jest zamontowany na liczniku, obok dysku, spowalniając jego przebieg. W takim przypadku, jeśli licznik ma specjalną taśmę magnetyczną, ten sposób nie zadziała.
 • Igły. Aby to zrobić, musisz zrobić dziurę w korpusie licznika, przez którą, w kierunku dysku, włożyć igłę lub szpilkę - obiekt, który będzie utrzymywał ruch dysku. Ta metoda jest odpowiednia tylko dla licznika dysków. W przypadku Mercury 200 ustawienie igły jest bezużyteczne.
 • Transformator. Obecnie wiele firm produkuje specjalne transformatory, które spowalniają lub zatrzymują licznik (w zależności od ich mocy). Ale takie urządzenia mogą niekorzystnie wpływać na całą elektronikę w domu.
 • Specjalne urządzenie. Niektóre urządzenia są podłączone do licznika, powodując awarię jego działania, blokując obracanie dysku. Takie urządzenia nie wpływają na same przewody.

Ponadto dzisiaj większość elektryków świadczy usługi zatrzymywania, zwalniania lub skręcania liczników.

Jak podłączyć miernik Mercury-201 (wideo)

Liczniki elektryczne pierwszej serii Mercury na dziś są najbardziej rozpowszechnione. Liczniki mają wiele zalet, między innymi ich dostępność i łatwość podłączenia. Możesz podłączyć urządzenie prawidłowo, postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami i instrukcjami krok po kroku. Ponadto możesz spróbować "oszukać" licznik, obracając go lub zatrzymując. Pamiętaj jednak, że takie wydarzenia są nielegalne i, jeśli zostaną wykryte, mogą prowadzić do poważnych kar administracyjnych.

Naprawa magnetowidów i odtwarzaczy vhs, odtwarzaczy i nagrywarek DVD, centrów muzycznych, karaoke, wideo tv + vhs, monobloków dvd + vhs, telewizorów, gramofonów itp.

Naprawa starego i nowoczesnego sprzętu.

Pomoc w łączeniu i konfigurowaniu.

Mistrz idzie do naprawy twojego domu. Dowolny obszar Moskwy. Codziennie

Tel. 8-926-222-12-12, tel. 8-916-212-55-88

Kopiowanie jest dozwolone tylko z odniesieniem wstecznym do źródła

Przegląd licznika prądu Mercury 201

Z założenia licznik Mercury 201 dowolnej serii ma tę samą obudowę. To prostokątna plastikowa obudowa. Taki licznik jest bezśrubowy, ze względu na to, że jest maksymalnie zabezpieczony przed włamaniem, poza tym mechanizm jest dość ciasny.

Na pierwszym planie (na przednim panelu) znajduje się wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD), który wyświetla niezbędne informacje na temat obliczania energii elektrycznej. W pobliżu wyświetlacza LCD (po prawej stronie) podano główne parametry techniczne.

Wymiary konstrukcji są zwarte i wygodne i wynoszą: 105 * 105 * 65 mm, gdzie 105 to szerokość i wysokość urządzenia, a 65 - jego głębokość. Średnio ciężar urządzenia waha się od 250 do 350 gramów, w zależności od serii. Ze względu na ten rozmiar i wagę mechanizm można przymocować do powierzchni bez dodatkowych zamocowań. Do ściany (lub do dowolnej innej powierzchni wybranej przez konsumenta) licznik jest mocowany za pomocą szyny DIN.

Dolny panel mechanizmu zostanie usunięty. Jego celem jest ochrona styków urządzenia. Oznacza to, że jeśli zostanie on usunięty, dostęp do elektrycznych styków wejściowych urządzenia zostanie otwarty. Połączenie z tymi stykami wykonuje się za pomocą połączenia śrubowego, jak pokazano na poniższym zdjęciu:

Niektóre podstawowe parametry sprawiają, że miernik jest bardziej przyjazny dla użytkownika. Na przykład klasa dokładności ma margines technologiczny, a dzięki obwodowi bocznikowemu możliwe jest dokładne zmierzenie składowej stałej prądu.

Poniższy rysunek pokazuje całkowite wymiary (rysunek) Mercury 201.

Główne i dodatkowe cechy

Przed przystąpieniem do badania charakterystyk technicznych urządzenia należy zauważyć, że miernik elektryczny ma szczególną ochronę przed kradzieżą energii elektrycznej poprzez odwrócenie polaryzacji. Oznacza to, że jeśli zmienisz fazę na zero, miernik nadal będzie pokazywał dokładne dane i nie przestanie działać.

Charakterystyki techniczne licznika Mercury 201 różnią się od siebie w zależności od jego modyfikacji. Opis modeli od 201.1 do 201.6, ich maksymalne obciążenie i inne parametry są wskazane w poniższej tabeli:

Oprócz podstawowych wartości miernik ma również dodatkowe charakterystyki techniczne (takie jak zakres temperatur, warunki pracy, okres gwarancji i okres użytkowania). Są one wymienione w poniższej tabeli:

Główną różnicą między urządzeniami jest fakt, że w niektórych modelach wyświetlacz zużytej energii elektrycznej jest pokazywany na wyświetlaczach ciekłokrystalicznych (wskaźnikach), aw niektórych modelach jest mechaniczna jednostka licząca.

Również w niektórych modelach jest modem PLC, za pomocą którego można rejestrować wszystkie zmiany w urządzeniach.

Licznik energii Mercury 201 stał się bardzo popularny wśród mieszkańców prywatnych domów i mieszkań. Powodem tego są nie tylko właściwości techniczne, ale także przystępna cena. Ze względu na dokładność pomiarów i akceptowalną cenę, licznik zyskał uznanie wśród odbiorców energii elektrycznej.

Poniższy film wideo zawiera przegląd tego modelu licznika:

Miernik rtęci 201 jest podłączony do zasilania elektrycznego, podobnie jak wszystkie podobne konstrukcje do obliczania energii elektrycznej. Tylko przy podłączeniu głównego uważany jest za prawidłowy wybór przewodu do wejścia i wyjścia. Przewód wejściowy jest określany automatycznie - będzie taki, jaki został zdefiniowany przez producenta i organizację zasilania. W przypadku przewodnika wszystkie przewody (na przykład SHVVP) są używane na wyjściu.

Poniżej znajduje się poprawny schemat podłączenia Mercury 201 do sieci:

Zbadaliśmy więc, jak prawidłowo podłączyć ten model licznika energii elektrycznej, a także charakterystykę techniczną Mercury 201. Mamy nadzieję, że podane informacje są dla Ciebie przydatne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 68 = 73