Schemat podłączenia licznika jednofazowego

Schemat podłączenia licznika jednofazowego

Jak prawidłowo podłączyć miernik elektryczny samodzielnie

Urządzenie kontrolujące zużycie energii elektrycznej jest niezbędne przede wszystkim dla organizacji zasilania, a następnie dla konsumenta. Dlatego przed podłączeniem miernika należy zapoznać się z niektórymi wymaganiami dotyczącymi tego procesu.

Zacznijmy od tego, że najłatwiejszą opcją jest bezpośrednie połączenie. W przypadku mieszkań i domów prywatnych - jest to najlepsza opcja. Należy zauważyć, że na przykład 3 kW energii zużywa się na mieszkania miejskie zgodnie z normami. Jeśli w mieszkaniu jest kuchenka elektryczna, to 7 kW. Jest to w przybliżeniu nieco więcej niż 13 A. Jest to dla tej cechy i konieczne jest dokonanie wyboru licznika energii elektrycznej. Zwykle ten parametr na miernikach znajduje się w zakresie: 5-15 A i 10-40 A. Oznacza to, że każdy z nich może być zamontowany w mieszkaniu bez dodatkowej instalacji przekładnika prądowego.

Samodzielny montaż licznika elektrycznego

Uwaga, proszę! Różnorodność liczników elektrycznych jest bardzo duża, ale zaciski podłączeniowe są ułożone w tej samej kolejności, zarówno w miejscu na panelu, jak i w kolejności podłączenia. Nawiasem mówiąc, schemat połączenia znajduje się zwykle na odwrotnej stronie osłony terminala. W ten sposób producent zapewnia poprawne połączenie przewodów.

Drugą pozycją, na którą należy zwrócić uwagę, są zasady podłączania licznika energii elektrycznej. Jak wspomniano powyżej, to urządzenie jest niezbędne dla organizacji zasilania, dlatego wszelkie działania związane z jego instalacją powinny być podejmowane tylko w obecności przedstawicieli tej organizacji. Dlatego, kiedy wykonasz instalację i połączenie własnymi rękami, zadzwoń do kontrolera.

 • Po pierwsze, połączenie i instalacja są powiązane z pewnymi zasadami i przepisami, których należy przestrzegać. Wymogi tutaj są trudne.
 • Po drugie, na końcu musisz otrzymać certyfikat akceptacji licznika energii elektrycznej na rękach, który zostanie wypełniony po zaplombowaniu instrumentu. Na co trzeba zainstalować uszczelkę? Jedynym celem nie jest umożliwienie konsumentowi zmiany schematu połączenia.

Jeśli wszystkie te działania nie zostałyby przeprowadzone pod kontrolą organizacji dostarczającej energię, zainstalowane liczniki energii elektrycznej nie będą uważane za urządzenie kontrolne. Oznacza to, że ich zeznania nie zostaną podjęte do zgłoszenia. Taki licznik będzie uważany za normalne urządzenie elektryczne, na przykład jako automatyczne lub RCD.

Jednofazowy obwód przyłączeniowy licznika elektrycznego

Oto schemat tego połączenia:

Schemat podłączenia jednofazowego licznika energii elektrycznej

Na nim wszystko jest doskonale widoczne, gdzie i do którego terminalu należy podłączyć przewody wejściowe i obwody obciążenia. Co najważniejsze, konieczne jest zrozumienie, że kontur fazowy, wzdłuż którego prąd wpada do mieszkania, musi koniecznie przejść przez cewkę. Tutaj zapisuje się zużytą energię elektryczną.

Jeśli patrzysz na przedni panel licznika energii, pierwszy terminal znajduje się na lewej krawędzi. W niektórych typach tych urządzeń terminale znajdują się u dołu. I tutaj także pierwszy terminal jest skrajnie lewy. Cała reszta idzie w prawo w kolejności. Schemat wyraźnie pokazuje, że przewód fazowy obciążenia jest połączony z drugim terminalem, który zostanie przedłużony przez maszyny do wnętrza mieszkania. Przy zeru równie dobrze, tylko przewód doprowadzający będzie musiał być podłączony do trzeciego zacisku, a przewód obciążeniowy do czwartego.

Uwaga, proszę! W schemacie podłączania jednofazowego miernika prądu należy zainstalować jedną wspólną maszynę, za pomocą której można odłączyć obwód w celu naprawy związanej z nieprawidłowym działaniem miernika lub jego całkowitą wymianą.

Jak podłączyć miernik trójfazowy

Schemat ten jest nieco bardziej skomplikowany, ale możesz sobie z nim poradzić, jeśli uważnie go przeanalizujesz i zrozumiesz. Oto ona:

Plan okablowania dla trójfazowego licznika energii elektrycznej

Na początek istnieje kilka schematów połączeń, wszystko zależy od rodzaju instalacji elektrycznej.

 1. Bezpośrednie połączenie.
 2. Przez przekładnik prądowy.
 3. Poprzez przekładniki prądowe i napięciowe.

W rzeczywistości wszystkie te obwody są identyczne, różnią się od siebie tylko za pomocą transformatorów. Schemat podłączenia mieszkania, domu lub domku jest zwykle wykonywany bezpośrednio. Takie urządzenia są zwykle ograniczone prądem i nie przekraczają 100 A. Jeśli istnieje potrzeba zwiększenia tej liczby, to transformator jest zainstalowany w obwodzie.

Istnieje osiem styków w bloku zacisków trójfazowego miernika mocy. Znajdują się one w taki sam sposób, jak w jednofazowym, czyli od lewej do prawej. Zasadniczo wszystko jest takie samo, tylko fazy w tym urządzeniu to nie jedna, ale trzy.

Uwaga, proszę! W schemacie podłączenia miernika trójfazowego należy wziąć pod uwagę kolor oznaczenia przewodów. Nie pozwoli ci to na dezorientację podczas podłączania maszyn z kolejnymi wyjściami przewodów do mieszkania lub domu.

Dlatego zastanówmy się nad prostym obwodem bezpośrednim z automatami, tutaj jest on poniżej:

Schemat z automatami

 • Przy wejściu znajduje się czterobiegunowe urządzenie automatyczne.
 • Najpierw montowana jest jedna faza, na przykład żółta (patrz schemat). Od automatu wejściowego do terminalu numer jeden podłączony jest żółty przewód, który jest do niego podłączony.
 • Do zacisku nr 2 podłączony jest również żółty przewód, który jest ciągnięty do automatu jednobiegunowego. Ta ostatnia jest przełącznikiem dla grupy konsumentów, którzy będą podłączeni specjalnie do tej fazy, oznaczonej kolorem żółtym.

Podobnie dzieje się z innymi fazami: zielony - wejście przez styk 3, wyjście przez zestyk 4, wejście czerwone - 5, wyjście - 6. Obwód zerowy z automatu wejściowego jest podłączony do zacisku nr 7 i wychodzi przez terminal numer osiem. Zwróć uwagę, że druty fazowe mogą zmieniać kolor według miejsc, ale zero nie jest.

Montaż panelu elektrycznego, w którym licznik energii elektrycznej jest wymieniany lub instalowany, nie jest rzeczą najprostszą. Ważne jest, aby poprawnie podejść do połączenia przewodów. Dlatego producenci elektrycznych mierników kontrolnych na pokrywie listwy zaciskowej zawsze wskazują schemat okablowania. Konieczne jest przestudiowanie go i nawiązanie z nim połączenia. Chociaż wszystkie informacje podane przez nas w tym artykule są w pełni zgodne z wymaganiami organizacji dostarczających energię, które są wymagane do podłączenia samego licznika energii elektrycznej.

Zmieniłem licznik w celu weryfikacji i okazało się, że połączenie w liczniku zostało wykonane niepoprawnie i pozwala ukraść energię, jeśli zrobisz zero z boku. Jeśli dobrze pamiętam,

potem skrajnie lewy 1 (czerwony) - faza wejściowa, 2 - żółte wejście zerowe, 3-czerwone wyjście fazowe, 4- żółty zero wyjścia. Przy takim połączeniu błąd nie wystąpi? Chcę zrozumieć, jak można to zrobić, aby poprawić, ponieważ licznik jest nowy zapieczętowany. Ale jest połączenie z kontuarem w tarczy na podeście. Ponieważ kiedyś urządzenie zostało skradzione z witryny i konieczne było wprowadzenie nowego do mieszkania. W zasadzie połączenie zostało wykonane tak, jak na starym mierniku, po prostu przedłużono przewody do mieszkania. Jak mogłem wprowadzić w błąd Nie rozumiem złych intencji, że tak nie jest

Jak podłączyć miernik samodzielnie: jednofazowy i trójfazowy

Uruchomienie lub przebudowa instalacji elektrycznej w domu lub mieszkaniu rzadko odbywa się bez instalowania lub wymiany licznika energii elektrycznej. Zgodnie z przepisami, w pracy mogą pracować tylko specjalnie przeszkoleni ludzie z tolerancją do pracy w sieciach do 1000 V. Ale aby zainstalować wszystkie elementy, podłącz miernik do obciążenia (urządzenia elektryczne), bez podłączenia zasilania, możesz samodzielnie. Po tym czasie konieczne jest wezwanie przedstawiciela organizacji zaopatrzenia w energię do przetestowania, uszczelnienia i uruchomienia systemu.

Jeden z wariantów obudowy do licznika

Podłączanie miernika: zasady i podstawowe wymagania

Dokładnie wszystkie wymagania są określone w PUE, a podstawowe zasady to:

 • Powinien być zainstalowany z ochroną przed skutkami warunków pogodowych. Tradycyjnie montowane w specjalnych pudełkach (pudełkach) z niepalnego tworzywa sztucznego. W przypadku instalacji na ulicy skrzynie muszą być zaplombowane i muszą umożliwiać monitorowanie odczytów (należy umieścić szklankę naprzeciwko tablicy wyników).
 • Naprawiono na wysokości 0,8-1,7 m.
 • Podłączenie miernika wykonane jest drutami miedzianymi, przekrój odpowiada maksymalnemu obciążeniu prądowemu (znajduje się w specyfikacji). Minimalny przekrój dla podłączenia licznika energii w mieszkaniu wynosi 2,5 mm2 (dla sieci jednofazowej jest to obecnie 25 A, która jest bardzo mała).
 • Przewody są używane w izolacji, bez skrętów i rozgałęzień.
 • W przypadku sieci jednofazowej data licznika nie jest starsza niż 2 lata, a licznik trójfazowy - jeden rok.

Lokalizacja licznika w budynkach wielorodzinnych jest regulowana przez projekt. Licznik może być zainstalowany na podeście lub w mieszkaniu - w tarczy. Jeśli umieścić w mieszkaniu, zwykle jest w pobliżu drzwi.

Zakończenie osłony wejściowej

Istnieje również kilka opcji w prywatnym domu. Jeśli słupek znajduje się na dziedzińcu, możesz umieścić licznik na filarze, ale lepiej - w pomieszczeniu. Jeśli, zgodnie z wymogami organizacji zasilania, musi być na ulicy, umieścić go na przedniej stronie domu w szczelnym pudełku. Automatyczne maszyny, które trafiają do grup konsumentów (różne urządzenia) są montowane w innym pudełku w pokoju. Również jedno z wymagań przy instalacji przewodów elektrycznych w prywatnym domu: przewody należy obejrzeć wzrokowo.

Ustawianie licznika na biegunie

Aby móc wykonywać prace na liczniku energii elektrycznej, przed nim zainstalowany jest przełącznik wejściowy lub automat. On też jest zapieczętowany i nie ma sposobu na umieszczenie pieczęci na urządzeniu, jak na ladzie. Konieczne jest zapewnienie możliwości oddzielnego uszczelnienia tego urządzenia - kupić małe pudełko i zamontować je wewnątrz osłony obudowy lub umieścić oddzielnie na podeście. Podłączając licznik w prywatnym domu, opcje są takie same: w jednym pudełku z licznikiem na ulicy (całe pudełko jest zaplombowane), w osobnym polu w pobliżu.

Schemat podłączenia jednofazowego licznika energii elektrycznej

Liczniki dla sieci 220 V mogą być mechaniczne i elektroniczne. Są one również podzielone na stawki jednolite i dwustanowiskowe. Natychmiast powiedzieć, że połączenie licznika dowolnego typu, w tym licznika dwu taryfowego, odbywa się według tego samego schematu. Cała różnica w "wypełnieniu", którego konsument nie jest dostępny.

Jeśli dojdziemy do płytki zaciskowej dowolnego miernika jednofazowego, widzimy cztery styki. Schemat okablowania jest pokazany na tylnej stronie pokrywy terminala, a na ilustracji wszystko wygląda jak na zdjęciu poniżej.

Jak podłączyć miernik jednofazowy

Jeśli odszyfrujesz obwód, otrzymasz następującą kolejność połączeń:

 1. Przewody fazowe są podłączone do zacisków 1 i 2. Na 1 terminalu pojawia się faza kabla wejściowego, z drugiej fazy następuje odbiornik. Podczas instalacji pierwsza faza jest połączona z obciążeniem, po ustaleniu - faza wejścia.
 2. Do zacisków 3 i 4 przewód zerowy (neutralny) jest podłączony na tej samej zasadzie. Do trzeciego kontaktu jest neutralny od wejścia, do czwartego - od konsumentów (automaty). Procedura łączenia styków jest taka sama - pierwsze 4, a następnie 3.

Połączenie licznika wykonuje się drutami o średnicy 1,7-2 cm. Określona liczba jest wskazana w dokumencie towarzyszącym. Jeśli drut jest splątany, na jego końcach są zainstalowane zaślepki, które są wybrane pod względem grubości i prądu znamionowego. Przyciskają je kleszcze (można ściskać szczypce).

Po podłączeniu goły przewodnik jest włożony tak daleko, jak będzie się znajdował w gnieździe znajdującym się pod płytką kontaktową. Robiąc to, upewnij się, że izolacja nie dostała się pod zacisk i że oczyszczony drut nie wystaje z obudowy. Oznacza to, że długość odizolowanego przewodu musi być dokładnie zachowana.

Drut jest mocowany w starych modelach za pomocą jednej śruby, w nowych - dwóch. Jeśli śruby mocujące są dwa, to drugi jest wykręcony. Lekko skręcając drut, upewnij się, że jest zamocowany, a następnie dokręć drugą śrubę. Po 10-15 minutach styk zostaje zaciśnięty: miedź jest miękkim metalem i lekko podatna.

Chodzi o podłączenie przewodów do miernika jednofazowego. Teraz o schemacie połączenia. Jak już wspomniano, urządzenie wejściowe znajduje się przed licznikiem energii elektrycznej. Jego wartość jest równa maksymalnemu prądowi obciążenia, działa, gdy jest przekroczona, z wyłączeniem uszkodzenia sprzętu. Po włożeniu RCD, który działa w przypadku uszkodzenia izolacji lub gdy ktoś dotknie przewodów przewodzących prąd. Schemat przedstawiono na poniższym zdjęciu.

Schemat podłączenia do jednofazowego licznika energii elektrycznej

Układ do zrozumienia jest prosty: od wejścia, zero i faza są podawane na wejście wyłącznika. Z jego wyjścia wchodzą do miernika i od odpowiednich końcówek wyjściowych (2 i 4) idą do RCD, z którego wyjścia jest doprowadzana faza do automatów obciążenia, a zero (neutralne) przechodzi do szyny zerowej.

Należy zwrócić uwagę, że wyłącznik wejściowy i wejściowy RCD są dwustykowe (dwa przewody wchodzą), aby otworzyć zarówno pętlę - fazę, jak i zero (zero). Jeśli spojrzysz na diagram, zobaczysz, że automaty ładunkowe są jednobiegunowe (jest tylko jeden drut na nich), a neutralny jest zasilany bezpośrednio z magistrali.

Zobacz połączenie licznika w formacie wideo. Model jest mechaniczny, ale proces łączenia przewodów nie jest inny.

Jak podłączyć miernik trójfazowy

W sieci 380 V występują trzy fazy, a liczniki elektryczne tego typu różnią się tylko dużą liczbą styków. Wejścia i wyjścia każdej fazy i neutralny są ułożone parami (patrz schemat). Faza A wchodzi do pierwszego kontaktu, jego wyjście na drugą, faza B - wejście na 3, wyjście na 4 itd.

Jak podłączyć miernik trójfazowy

Zasady i procedury są takie same, tylko więcej przewodów. Najpierw wyczyść, wyrównaj, włóż do złącza i dokręć.

Schemat podłączenia do miernika 3-fazowego o prądzie zużycia do 100 A jest praktycznie taki sam: wejściowy automat-licznik-RCD. Różnica polega jedynie na rozmieszczeniu faz dla konsumentów: istnieją gałęzie jedno- i trójfazowe.

Jak samodzielnie podłączyć miernik jednofazowy?

Licznik elektryczny to urządzenie do obliczania ilości zużytej energii elektrycznej. Liczniki elektryczne są używane zarówno w produkcji, jak iw życiu codziennym.

Według rodzaju obciążenia liczniki mogą być jednofazowe i trójfazowe. W sieci elektroenergetycznej dla gospodarstw domowych w większości przypadków stosuje się liczniki jednofazowe, ponieważ wszyscy odbiorcy domowi pracują w sieci jednofazowej 220V.

Z założenia liczniki mogą być elektromechaniczne (indukcyjne) i elektroniczne. Ostatnio w produkcji iw domu stare liczniki są zastępowane nowymi licznikami elektronicznymi. Przy uruchamianiu nowych sieci elektrycznych wykorzystuje się dziś tylko nowoczesne liczniki elektroniczne.

Wynika to z faktu, że są one niezawodne w działaniu, a obliczanie energii elektrycznej jest dokładniejsze. Ponadto funkcjonalność niektórych nowych liczników elektronicznych pozwala na zdalne rozpoznawanie i przesyłanie informacji o zużytych kilowatogodzinach.

Narzędzia połączeń

Czasami zdarzają się sytuacje, gdy licznik traci kolejność i należy go wymienić. Również często, jeśli trzeba, stary licznik jest zastępowany nowym, bardziej nowoczesnym. Jeżeli sieć elektryczna jest uruchamiana, pierwsza instalacja miernika odbywa się zgodnie ze wszystkimi nowoczesnymi normami i zasadami.

Niezależnie od tego, dlaczego zostanie zainstalowany nowy licznik, do jego instalacji należy użyć niektórych narzędzi, urządzeń elektrycznych i materiałów eksploatacyjnych:

 • szczypce, przecinaki boczne;
 • mocowanie noża;
 • ściągacz izolacji;
 • śrubokręt;
 • wskaźnik śrubokrętu;
 • wiertarka, perforator;
 • młot;
 • tester strzały lub multimetr cyfrowy;
 • miedziany drut monolityczny;
 • kołki, śruby.

Ogólny schemat podłączenia jednofazowego miernika

Aby poprawnie podłączyć licznik, musisz znać schemat jego połączenia. Należy zauważyć, że proces łączenia wszystkich liczników jednofazowych jest absolutnie taki sam.

 • Po pierwsze, Licznik jest podłączony bezpośrednio do obwodu mocy, tj. szeregowo z napięciem zasilania i obciążeniem elektrycznym. Jeśli weźmiemy pod uwagę obwód elektryczny całkowicie, wygląda to następująco: napięcie wejściowe (zasilające) 220 V - miernik jednofazowy - napięcie wyjściowe 220 V - urządzenie zabezpieczające automatyczne - skrzynka przejściowa (łącząca) - odbiorniki elektryczne.
 • Po drugie, każdy licznik jednofazowy ma cztery specjalne zaciski mocy do podłączenia przewodów. Jeśli policzysz te zaciski od lewej do prawej, to pierwszy terminal jest fazą wejściową, drugi terminal jest fazą wychodzącą. Trzeci terminal to przychodzące zero, a czwarty to wychodzące zero. Tj. licznik jednofazowy ma dwa zaciski wejściowe i dwa zaciski wyjściowe.

Aby upewnić się, że połączenie nie wprowadza w błąd przeznaczenia każdego terminala, schemat połączeń jest zwykle wskazywany na samym mierniku lub w jego paszporcie.

Dla każdego pojedynczego mieszkania miernik jest zwykle instalowany we wspólnej tarczy na podłodze budynku mieszkalnego lub w samym mieszkaniu. Czasami metry są instalowane na ulicy. Zwykle zdarza się, jeśli jest to prywatny dom.

Możliwość ustawienia licznika zależy od kilku aspektów technicznych. Jeśli stary (lub bezużyteczny) licznik jest wymieniany, demontaż i instalacja jest następująca.

Aby zdemontować licznik, który ma być wymieniony, napięcie wejściowe do miernika zostaje najpierw wyłączone i następuje jego demontaż. Następnie pokrywa terminala na liczniku jest usuwana. Wskaźnik testera, multimetru lub śrubokręta sprawdza brak napięcia na mierniku, po czym wszystkie cztery przewody są wyłączane naprzemiennie za pomocą śrubokręta. Gdy licznik zostanie zwolniony ze wszystkich przewodów, zostanie zdemontowany z miejsca instalacji.

Instalacja i podłączenie nowego licznika odbywa się w odwrotnej kolejności. Najpierw nowy miernik jest montowany w miejsce starego, a następnie cztery przewody są podłączone do zacisków mocy miernika. Pokrywa terminala jest zamknięta, a licznik jest zaplombowany. Następnie przykładane jest napięcie, obciążenie elektryczne jest włączane w postaci odbiorników domowych, a licznik jest wizualnie określany.

Jeśli licznik musi być podłączony w nowym miejscu (na przykład gdzieś w mieszkaniu), proces instalacji będzie nieco bardziej skomplikowany.

Najpierw musisz określić lokalizację licznika. Zwykle miernik jest instalowany w pobliżu wejścia do mieszkania. Po wybraniu miejsca należy wybrać strażnika dla licznika. Osłonę wybiera się tak, aby wewnątrz niej, oprócz samego miernika, można było dodatkowo zainstalować wyłączniki i urządzenia zabezpieczające.

 • Tak więc w miejscu zaznaczonym na ścianie wiertłem lub otworami perforatorowymi wierci się do instalacji osłony. Kołki wbijane są w otwory młotkiem. Następnie śruby przykręca się śrubami do ściany.
 • Następnym krokiem jest zainstalowanie licznika w klapie. Obecnie do mocowania liczników, automatów, wyłączników RCD itd. Użyj specjalnych metalowych szyn DIN, na których wszystko powinno zostać naprawione. Bardzo często w osłonach elektrycznych szyna DIN jest już obecna. Po zainstalowaniu licznika urządzenia modułowe (automaty, wyłączniki RCD) są instalowane w wymaganej ilości.
 • Następnym krokiem jest instalacja przewodowa, tzn. do licznika należy podłączyć wszystkie przewody. Najpierw dwa przewody są połączone z drugim i czwartym zaciskiem, tj. do wyjścia licznika. Aby połączyć przewody, przewody przewodów są czyszczone nożem (a najlepiej specjalną striptizerką izolacyjną). Następnie przewody wychodzące z licznika są podłączone do wspólnego wyłącznika, który dostarcza napięcie do odbiorników elektrycznych.
 • Następnie przewody są połączone z pierwszym i trzecim zaciskiem, tj. do wejścia licznika. W tym celu usunięto z nich również część izolacji. Po podłączeniu przewodów pokrywa zacisków jest zamknięta, a licznik jest zaplombowany.

Zazwyczaj instalacja, podłączenie i uszczelnienie miernika jest wykonywane przez firmę energetyczną. Jeśli sam wykonasz instalację i połączenie, w celu uniknięcia nieporozumień i kar, musisz najpierw skontaktować się z przedstawicielami tej organizacji, którzy sami zatwierdzają prawidłową kolejność pracy.

zużyty prąd. Wykorzystywane są liczniki elektryczne as w pracy i w domu. Rodzaje i rodzaje liczników energii elektrycznej

delikatne urządzenie, as toaleta, wymaga wysokiej jakości pracy. Wcześniej, as połączyć WC, lepiej jest przed

Jednym z ważnych momentów w urządzeniu jest to, że as połączyć akumulator grzewczy jest prawidłowy. Jeśli ich

itp. W tym artykule powiemy as połączyć przełącznik przelotowy jego ręce i pokazujemy schemat połączenia przejścia

napięcie przy występowaniu prądów upływowych. Prądy upływowe w jego włącz, gdy przewody są słabo izolowane lub kiedy

Dane techniczne Difavtomat jego typ RCD i automatyczny wyłącznik montowany w jednym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

67 − 57 =