Schemat podłączenia grzejników ogrzewania w systemie dwururowym

Schemat podłączenia grzejników ogrzewania w systemie dwururowym

Podłączenie grzejnika do systemu dwururowego: rodzaje systemów grzewczych i opcje podłączenia urządzeń grzewczych

Zwykle system ogrzewania w domach prywatnych jest autonomiczny, dlatego do jego organizacji wymagany jest zakup kotła o wystarczającej pojemności i określenie, jakie powinno być przeniesienie ciepła do grzejników. Potem wszystko zależy od drobiazgów - wystarczy podłączyć urządzenia grzewcze do kotła za pomocą rurociągu i napełnić go płynem chłodzącym. Najbardziej optymalnym schematem połączenia jest połączenie dwururowe, gdy występuje zarówno przepływ zasilania, jak i powrotu.

Schemat podłączenia chłodnicy systemu dwururowego z niższym okablowaniem

Używaj wersji z jedną rurką i dwiema tubkami, które mogą mieć zarówno zalety, jak i wady. Projekt można zamontować zarówno z dolnym okablowaniem, jak i z góry. Jednak ten ostatni jest najczęściej używany, ponieważ jest wygodniejszy i praktyczny.

Jak wiadomo, zasadą autonomicznego systemu ogrzewania jest stały obieg wody lub innego płynu chłodzącego z kotła do urządzeń iz powrotem. W tym przypadku może poruszać się grawitacyjnie lub siłą, co osiąga się przez podłączenie pompy.

Jaka jest różnica między jedno- i dwururowymi obiegami grzewczymi?

Opcja połączenia dwururowego

Rozważmy jego funkcje:

 1. Instrukcja instalacji obwodu zakłada obecność dwóch oddzielnych rurociągów, do których podłączone jest każde z urządzeń.
 2. W tym przypadku jednym źródłem wody jest zapas, z którego pochodzi gorąca woda, a druga - z powrotem, podając już ochłodzoną wodę.
 3. Ponieważ ścieżki pokonane przez chłodziwo, zarówno w rurze zasilającej, jak i w rurze powrotnej, są równe, ich opór hydrauliczny jest taki sam. Oznacza to, że taki schemat jest zrównoważony hydraulicznie, co sprawia, że ​​jego zastosowanie jest najbardziej optymalne.

Prawidłowe połączenie grzejników z układem dwururowym - metoda ukośna

Wskazówka: zastosowanie przekątnej metody podłączania urządzeń grzewczych w tym przypadku sprawi, że system będzie działać wydajniej.

 1. Jednak programy mogą być ślepym zaułkiem, a to oznacza, że ​​najwięcej:
  • długa droga jest już wykonana przez ochłodzoną wodę pozostawiając ostatnią w obwodzie urządzenia grzewczego;
  • short - uruchamia się od pierwszego.

Z tego powodu konieczne jest ręczne regulowanie dostarczania ciepłej wody do każdego z żurawi akumulatorowych lub stosowanie zaworów termostatycznych.

Schemat może być wymuszony (wbudowana pompa) i przepływ grawitacyjny, a główną zaletą tego ostatniego jest to, że nie wymaga on elektryczności. W tym celu wykonuje się górne okablowanie, a urządzenia grzewcze, podobnie jak w poprzednim przypadku, są połączone diagonalnie.

Wymuszone dwururowe połączenie grzejników z kotłem i pompą

Stosuje się go najczęściej w małych domach wielorodzinnych, mających nie więcej niż dwa piętra. Chociaż będzie idealny w osadach, w których występują przerwy w zasilaniu, nie jest często używany, co tłumaczy się zapotrzebowaniem na dużą liczbę materiałów i nieestetycznym wyglądem.

Stosuje się go nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także w innych budynkach, niezależnie od miejsca przeznaczenia. Jej organizacja wymaga wiele materiału i wysiłku, ale zalety takiego systemu są niezaprzeczalne.

System ma możliwość automatycznej regulacji temperatury

Wskazówka: możesz łatwo odebrać go dla każdego budynku, bez względu na stopień skomplikowania.

Duża liczba urządzeń grzewczych może znajdować się na jednej gałęzi, co nie wymaga dodatkowego montażu hydraulicznych regulatorów ciśnienia. Przepływ wody i powrót w takich schematach są połączone osobno, co umożliwia automatyczne dostosowanie ogrzewania wszystkich pomieszczeń w domu. W takim przypadku termostaty nie będą miały wpływu na inne urządzenia, a ich cena tylko nieznacznie zwiększy koszty instalacji.

Połączenie diagonalne dwóch grzejników do jednego pionu

Opcje podłączenia grzejników do systemu

Często mówimy, że słowa "połącz" i "przymocuj", sugerując to samo działanie - łączą grzejnik z przewodami instalacji grzewczej.

Takie podejście jest jednak amatorskie, ponieważ istnieje między nimi pewna różnica techniczna:

 • załóż grzejnik - doprowadzić go do rury linii zasilającej i "powrotu". Przykładem jest boczna wersja grzejnika, gdy rury zbliżają się do instrumentu z jednej strony od góry i od dołu, lub po przekątnej.
 • podłączyć urządzenie grzewcze - utworzyć węzeł przyłączeniowy, w którym znajduje się doprowadzenie lub zwrot, a także użyć zaworów kulowych sterujących, zaworów lub innych podobnych elementów.

Istnieją dwie główne wersje systemu ogrzewania, od których zależy ostateczny montaż schematu ogrzewania domu lub mieszkania:

 1. Górny - linia zasilająca znajduje się powyżej górnego poziomu grzejnika.

W takim przypadku te opcje służą do podłączenia grzejnika:

  • jednostronny boczny (dolny i górny) - metoda jest najskuteczniejsza, gdy używa się baterii nie większej niż 10 sekcji. W przeciwnym razie rozgrzewanie odległe nie jest pełne, przez co znacznie zmniejsza się wydajność urządzenia;

Jednostronne boczne połączenie urządzenia z górnym okablowaniem systemu

  • Przekątna (góra i dół) może składać się z dwóch metod, z których każda jest uważana za najbardziej efektywną w przypadku takiego sposobu okablowania. Możesz używać instrumentów z więcej niż 10 sekcjami, a wszystkie będą rozgrzane tak bardzo, jak to możliwe.
 1. Niższy - przewód zasilający dociera do chłodnicy od dołu, zwykle jest używany podczas instalacji pompy:
  • jednostronne boczne (góra i dół) - w tym przypadku, tak jak w poprzednim, maksymalny efekt z tej metody można uzyskać tylko wtedy, gdy liczba sekcji w urządzeniach grzewczych jest nie większa niż 10, w przeciwnym razie nośnik ciepła po prostu nie ma czasu na ich ogrzanie;

Połączenie boczne z dolnym wiązaniem

  • przekątna (góra i dół) - efekt jest taki sam jak w przypadku górnego okablowania;

Metoda połączenia ukośnego z mniejszym wiązaniem

  • niższa metoda - w tym przypadku pasza pochodzi od dołu do grzejnika i wychodzi z drugiej strony również od dołu. Największy efekt będzie widoczny tylko podczas instalacji pompy;

Jak podłączyć grzejnik dolny koniec

Na zdjęciu jest opcja połączenia, gdy pierścień powrotny za grzejnikiem

Porada: należy ustawić pętlę zasilania i przepływ powrotny dalej niż ostatni grzejnik, zachowując najwyższą ostrożność, ponieważ może to wpłynąć na ustawienie całego systemu grzewczego.

 • w górnej części okablowania maksymalny efekt, jaki uzyskujesz dzięki ukośnemu połączeniu urządzeń;
 • Przy dolnym okablowaniu i pompie najskuteczniejszą opcją jest dolna (dolna-dolna).

Jak można zobaczyć na podstawie tego artykułu, wariant dwururowy grzejników łączących z systemem grzewczym jest najbardziej akceptowalny z prawie wszystkich punktów widzenia, z wyjątkiem wzrostu kosztów komponentów. Pozwalają one łatwo regulować temperaturę płynu chłodzącego w różnych pomieszczeniach, a także dokonywać niezbędnych wyważeń, aby uniknąć szoku hydraulicznego.

Instalacja urządzeń grzewczych do systemu nie stwarza trudności, dlatego w domach prywatnych jest wytwarzana zwykle niezależnie. Film wideo w tym artykule będzie okazją do znalezienia dodatkowych informacji na powyższy temat.

Masz jeszcze pytania? Zapytaj ich w naszej grupie vkontakte

Jaka jest łazienka w twoim domu?

Połączenie diagonalne grzejnika: schemat, plusy i minusy

Baterie grzewcze można podłączyć w jednym z trzech obwodów. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę, że każdy ma swoje zalety i wady. Podstawą wyboru jest schemat układu rur. Połączenie diagonalne grzejnika nie jest stosowane w mieszkaniach miejskich, ponieważ zwykle mają one boczne połączenie. Jednak niektórzy mistrzowie domu i specjaliści w wyborze skutecznego systemu preferują opcję przekątną.

Funkcje Diagonal Connection Diagram

Jeśli zastanawiałeś się również, dlaczego połączenie diagonalne jest najskuteczniejsze, opcja ta powinna być rozważana bardziej szczegółowo. Jeśli weźmiemy pod uwagę proces, w którym jest zaangażowane gorące powietrze lub woda, wówczas akcja odbędzie się zgodnie z jednym fizycznym prawem, które obejmuje podnoszenie ciepłych mas w górę, podczas gdy zimne spadają.

Aby zapewnić równomierne rozprowadzenie ciepła na objętości chłodnicy, konieczne jest rozprowadzenie chłodziwa na akumulatorze. Jak wspomniano powyżej, głównym założeniem jest połączenie boczne w mieszkaniach miejskich. Przecież używa wymuszonego obiegu pod wysokim ciśnieniem. Średnica wylotowych i wylotowych dysz wynosi tylko 20 mm. Dzięki nim woda dostaje się pod akumulator pod wysokim ciśnieniem, co pozwala na równomierne i szybkie napełnianie urządzenia.

Jeśli mówimy o budownictwie prywatnym, gdzie cyrkulacja jest naturalna, wypełnienie grzejników następuje pod wpływem wyżej wspomnianego prawa fizyki. Dlatego gorące przepływy przenikają przez górną gałąź, popychając zimną wodę przez dolny wylot z przeciwnej strony. Dwie dysze są umieszczone po przekątnej, jeśli weźmiemy pod uwagę urządzenie. Stąd nazwa połączenia. Nośnik ciepła stopniowo napełnia baterię, ogrzewając całą objętość. Należy wziąć pod uwagę nie tylko prawo wymiany ciepła, ale także prawo fizyczne. Właśnie dlatego ten schemat jest najbardziej skuteczny.

Cechy realizacji schematu przekątnego

Połączenie diagonalne grzejnika ogrzewania można zrealizować niezależnie. Prace powinny rozpocząć się od przygotowania baterii. W tym celu należy zadbać o dostępność:

 • same urządzenia grzewcze;
 • zawory odcinające;
 • rury;
 • Okucia;
 • inne dodatkowe urządzenia według rodzaju liczników ciepła, żurawia Maevsky'ego i głowicy termicznej.

Na pierwszym etapie prac instalowany jest grzejnik. Konieczne jest uwzględnienie zasad. Wynika to z faktu, że będą one zależeć od wydajności wymiany ciepła. Przy zastosowaniu połączenia ukośnego grzejnika część otworu okiennego musi pokrywać się z osią grzejnika. Maksymalnie w odległości 15 cm od progu do górnego kolektora, tak jak w przypadku przejścia od podłogi do dołu kolektora, powinien być taki sam. Od ściany do baterii musisz ustawić odległość do 5 cm, aby uzyskać dokładność. Jeśli chodzi o odległość do parapetu lub podłogi, błąd może sięgnąć 4 cm, natomiast skok między baterią a ścianą może zostać zwiększony lub zmniejszony o 1 cm.

Jeśli zdecydujesz się na użycie przekątnej połączenia grzejnika, musisz wziąć pod uwagę pewne założenia, które będą miały wpływ na szybkość przenikania ciepła. Na przykład, jeśli w pokoju nie ma parapetu, liczba ta może zostać zwiększona maksymalnie o 20%. Aproksymacja akumulatora do podłogi zmniejszy przenikanie ciepła o 7%. Aby poprawić efektywność odzyskiwania ciepła, profesjonaliści zalecają uzupełnienie grzejnika ekranem odbijającym światło, który jest zamontowany na ścianie. W tym celu należy użyć płyty pilśniowej lub tektury, z których każda pokryta jest folią. W takim przypadku transfer ciepła zostanie zwiększony o 25%.

Zalecenia dotyczące wdrożenia schematu połączeń ukośnych

Jeśli chcesz osiągnąć prawidłowe działanie grzejnika, powinieneś podejść do instalacji i instalacji z maksymalną uwagą. Ważne jest ustawienie urządzenia poziomo. Możesz pozbyć się zniekształceń używając poziomu. Na tym etapie ważne będzie stosowanie znaczników. Po zastosowaniu znaczników można zainstalować nawiasy.

Jako element mocujący na kołkach z tworzywa sztucznego znajduje się wkręt samogwintujący. W sprzedaży dzisiaj można znaleźć klamry, które mają kształt szpilek. Są wkręcone w kołek o imponującej średnicy. Teraz wszystko jest gotowe do zainstalowania grzejnika i podłączenia go do systemu rurociągów.

Kompletny zestaw grzejników do schematu przekątnego

Diagonalny schemat połączeń grzejników musi koniecznie obejmować ukończenie baterii. Aby to zrobić, jest uzupełniony żurawiem Maevsky, dzięki któremu można puścić powietrze. Konieczne jest dbanie o obecność metalowych połączeń, które są nadal znane jako amerykańskie. Są one instalowane w rurze odgałęźnej, w tym celu konieczne jest zastosowanie gwintowanych metalowych złączek. Do tego ostatniego, zawory są wzmocnione, dla każdej rury rozgałęzionej musi być jeden taki element. Spowoduje to odłączenie akumulatora od sieci grzewczej, jeśli wystąpi potrzeba naprawy. System sam będzie działał w trybie normalnym.

Więcej informacji na temat schematu połączeń po przekątnej

Schemat połączenia grzejników grzejnych w mieszkaniach miejskich jest raczej rzadko używany. Jednak według ekspertów tę technikę można zastosować, jeśli liczba odcinków w jednej baterii przekracza 12 sztuk. Przy niższym połączeniu bocznym, jak również z cyrkulacją wody pod ciśnieniem, głowa nie może wchłonąć tylu sekcji. Ekstremalne pozostaną trochę ciepłe i nie będzie z nich żadnego sensu.

Schemat ten jest stosowany w dwururowym systemie okablowania. Spadający kontur musi być połączony z górnym odgałęzieniem, natomiast opadający z dolnym. Jeśli cyrkulacja jest wymuszona, połączenie może zostać odwrócone, jednak w tym przypadku wystąpi spadek wydajności.

Gdy używane jest przekątne połączenie grzejników w prywatnym domu, straty ciepła przez akumulatory wynoszą 2%. Dlatego w przypadku obliczeń cieplnych w tym przypadku przyjmuje się współczynnik, który wynosi 1,1.

Główne rodzaje połączeń

Istnieje również połączenie jednokierunkowe, w którym rura gorącej wody i rura powrotna zostaną połączone z jednej strony grzejnika. Zastosowanie tej zasady jest racjonalne w przypadku budynków jednopiętrowych. Obwód jest odpowiedni w przypadku, gdy chcesz podłączyć długi grzejnik z kilkoma sekcjami do 15. Ale jeśli ten parametr zostanie zwiększony, sprawność ogrzewania zmniejszy się, ponieważ ostatnie sekcje będą zimniejsze.

Biorąc pod uwagę główne opcje łączenia grzejników, należy zwrócić uwagę także na dolne połączenie, które jest odpowiednie dla tych systemów, których rury przechodzą pod powierzchnią podłogi. W tym przypadku nad powierzchnią będzie mały odcinek rury, który jest podawany do dolnej rury odgałęzionej. Rura zasilająca jest zainstalowana po jednej stronie baterii, a rura spustowa po drugiej. Wadą tej metody jest znaczna utrata ciepła, która osiąga 15%. U góry bateria może się zupełnie nie rozgrzać.

Jednokurczowe ukośne połączenie grzejników jest stosowane dość rzadko, ponieważ taki schemat ma znaczną wadę, wyrażoną przy braku możliwości regulacji dostarczania ciepła. Tak więc użytkownik nie będzie w stanie dostosować stopnia ogrzewania grzejników, w niektórych przypadkach ta cecha jest znaczącą wadą. Jednak wymiana ciepła jest obliczana podczas tworzenia projektu ogrzewania, aw przyszłości musi spełniać określone parametry.

Główne zalety połączenia ukośnego

Metoda przekątna jest dobra pod tym względem, że może zapewnić najwyższy współczynnik przenikania ciepła. Jest to prawdą, jeśli porównamy z innymi schematami opisanymi powyżej. Innymi słowy, w przypadku połączenia ukośnego możliwe jest zapewnienie pomieszczeniu maksymalnej ilości ciepła. Połączenie diagonalne grzejników w mieszkaniu powinno zapewnić ruch płynu chłodzącego wewnątrz akumulatora z utworzeniem obwodu gradientowego.

Skuteczność tego programu można zmniejszyć, co stanie się w przypadku dużej liczby sekcji. Ale nawet w tym przypadku ich liczba ograniczona może wynosić 24, podczas gdy w przypadku schematu bocznego parametr ten wynosi tylko 12. Cecha ta może być uważana za ważną zaletę, ponieważ można używać dłuższych grzejników. Przy połączeniu bocznym wzrostowi liczby sekcji towarzyszyć będzie mniej wydajna praca elementów umieszczonych po bokach.

Połączenie diagonalne grzejników, których zalety i wady opisano w artykule, może być wykorzystywane przez użytkownika. Ważną wadą tego schematu nie jest bardzo atrakcyjny wygląd. W końcu nie można twierdzić, że dodatkowa rura nie wygląda zbyt estetycznie. Łączy ona rurę powrotną i górną odgałęzioną rurę grzejnika, z których pierwsza biegnie od dołu. Można również uznać za wadę, że nie wszystkie mieszkania miejskie mają możliwość zapewnienia tego rodzaju połączenia. W końcu, budując radzieckie wieżowce, starali się minimalizować zużycie materiałów i często nie instalowali oddzielnej obwodnicy.

Połączenie diagonalne grzejnika z układem jednorurowym, choć niepożądane, jest nadal możliwe. Ale jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że aby zwiększyć poziom przenikania ciepła, należy wziąć pod uwagę rosnący współczynnik, który czasami osiąga 1,2. W związku z tym wyjściowa moc paszportowa musi zostać zwiększona o 20%.

Możliwe schematy połączeń grzejników

Do domu było ciepło, ważne jest prawidłowe zaprojektowanie obiegu grzewczego. Jednym z elementów jego wydajności jest połączenie grzejników. Niezależnie od tego, jakie grzejniki żeliwne, aluminiowe, bimetaliczne lub stalowe zamierzasz umieścić, ważne jest, aby wybrać właściwy sposób ich podłączenia.

Sposób podłączenia grzejnika wpływa na jego wymianę ciepła

Ilość ciepła, która będzie emitować promiennik, zależy przede wszystkim od rodzaju instalacji grzewczej i wybranego rodzaju przyłącza. Aby wybrać najlepszą opcję, musisz najpierw zrozumieć, jakie rodzaje systemów grzewczych są i jak się różnią.

Jednorurowe ogrzewanie - najbardziej ekonomiczna opcja pod względem kosztów instalacji. Ponieważ ten rodzaj okablowania jest preferowany w budynkach wielopiętrowych, chociaż w prywatnym taki system nie jest niczym niezwykłym. W tym schemacie grzejniki są połączone szeregowo z główną linią, a chłodziwo przechodzi najpierw przez jedną część grzewczą, następnie przechodzi do wejścia drugiego, i tak dalej. Wyjście ostatniego grzejnika jest podłączone do wejścia kotła grzewczego lub pionu w wysokich budynkach.

Przykład systemu jednorurowego

Wadą tego sposobu okablowania jest niemożność dostosowania przekazywania ciepła przez grzejniki. Ustawiając regulator na dowolnym grzejniku, regulujesz resztę systemu. Drugą istotną wadą jest różna temperatura chłodziwa na różnych grzejnikach. Te, które są bliżej kotła, wygrzewają się bardzo dobrze, a co więcej - stają się zimniejsze. Jest to konsekwencja połączenia szeregowego grzejników.

Dwururowy system grzewczy charakteryzuje się tym, że ma dwa gwinty rurociągu - zasilanie i powrót. Każdy grzejnik jest podłączony do obu, to znaczy, że wszystkie grzejniki są połączone z systemem równolegle. Dobrze, że wejście każdego z nich otrzymuje chłodziwo o jednej temperaturze. Drugą pozytywną rzeczą jest to, że można zainstalować termostat na każdym grzejniku i użyć go do zmiany ilości emitowanego ciepła.

Wadą takiego systemu jest to, że liczba przewodów w instalacji elektrycznej jest prawie dwa razy większa. Ale system można łatwo wyważyć.

Tradycyjnie grzejniki są umieszczane pod oknami, co nie jest przypadkowe. Wznoszący się strumień ciepłego powietrza odcina chłód, który pochodzi z okien. Ponadto ciepłe powietrze ogrzewa szkło, nie pozwalając na tworzenie się skroplin. Tylko w tym celu konieczne jest, aby grzejnik zajmował nie mniej niż 70% szerokości otworu okiennego. Tylko w ten sposób okno nie będzie zamglone. Dlatego, wybierając moc grzejników, wybierz go tak, aby szerokość całej baterii grzewczej była nie mniejsza niż ustawiona wartość.

Jak umieścić grzejnik pod oknem

Ponadto należy wybrać odpowiednią wysokość radiatora i miejsce jego umieszczenia pod oknem. Powinien on być umieszczony tak, że odległość do podłogi było w regionie 8-12 cm poniżej Jeśli pominąć niewygodne oczyścić, jeśli podnosimy wyżej. - Stopy będzie zimno. reguluje się również odległość progiem - powinna być 10-12 cm W tym przypadku, ciepło zaokrąglenia powietrze swobodnie barierę. - Sill - i unosi się wzdłuż tafli szklanej.

Ostatnia odległość, jaką należy zachować podczas podłączania grzejników, jest odległością od ściany. Powinien wynosić 3-5 cm, w tym przypadku wzdłuż tylnej ściany grzejnika wznoszące się ciepłe przepływy powietrza wzrośnie, szybkość ogrzewania pomieszczenia poprawi się.

To, jak dobrze grzejniki będą ogrzewane, zależy od sposobu, w jaki dostarczają chłodziwo. Istnieje coraz mniej skutecznych opcji.

Grzejniki z dolnym podłączeniem

Wszystkie grzejniki mają dwa rodzaje połączeń - boczne i dolne. Przy niższym połączeniu nie może występować rozbieżność. Istnieją tylko dwa odgałęzienia - wejście i wyjście. Odpowiednio, z jednej strony chłodziwo jest dostarczane do chłodnicy, a z drugiej strony jest odprowadzane.

Niższe połączenie grzejników dla jednorurowych i dwururowych systemów grzewczych

W szczególności, gdzie podłączyć serwer i gdzie odwrotny zapis jest w instrukcjach instalacji, które muszą być koniecznie dostępne.

Ogrzewanie akumulatorów z bocznym podłączeniem

Przy bocznym połączeniu opcji jest znacznie więcej: tutaj rurociąg zasilający i powrotny może być podłączony w dwóch rozgałęzieniach, odpowiednio, czterech opcjach.

Numer opcji 1. Połączenie diagonalne

Takie połączenie grzejników jest uważane za najbardziej efektywne, jest brane jako standard i tak producenci testują swoje urządzenia grzewcze i dane w paszporcie dla mocy cieplnej - dla takiego połączenia. Wszystkie inne rodzaje połączeń są mniej skuteczne w dostarczaniu ciepła.

Diagonalny schemat połączeń grzejników z układem dwururowym i jednorurowym

Dzieje się tak dlatego, że po podłączeniu diagonalnej baterii, gorący płyn chłodzący jest podawany do górnego wejścia z jednej strony, przechodzi przez cały grzejnik i wychodzi z przeciwległej, spodniej strony.

Jak wynika z tytułu, rurociągi są połączone z jednej strony - z góry, z powrotem - z dołu. Opcja ta jest wygodna, gdy pion znajduje się z boku nagrzewnicy, co często zdarza się w mieszkaniach, ponieważ ten typ połączenia zwykle przeważa. Gdy chłodziwo jest podawane od dołu, taki schemat jest używany rzadko - nie jest bardzo wygodne umieszczanie rur.

Złącze boczne dla systemu dwururowego i jednorurowego

Dzięki temu połączeniu grzejników sprawność grzewcza jest tylko nieznacznie niższa - o 2%. Ale to tylko wtedy, gdy części w grzejnikach są trochę - nie więcej niż 10. Z dłuższą baterią, jest daleko od krawędzi, że będzie źle ogrzać się, a nawet pozostać zimnym. W grzejnikach płytowych, aby rozwiązać problem, nakładają one przedłużacze przepływu - rury, które doprowadzają chłodziwo nieco dalej niż środek. Te same urządzenia mogą być instalowane w grzejnikach aluminiowych lub bimetalowych, poprawiając wymianę ciepła.

Numer opcji 3. Dolne lub piąte połączenie

Ze wszystkich opcji połączenie siodełkowe grzejników jest najmniej skuteczne. Straty wynoszą około 12-14%. Ale ta opcja jest najbardziej niepozorna - rury są zwykle układane na podłodze lub pod nią, a ta metoda jest najbardziej optymalna z punktu widzenia estetyki. I tak, że straty nie wpływają na temperaturę w pomieszczeniu, możesz wziąć grzejnik trochę mocniejszy niż to konieczne.

Połączenie siedzeń grzejników

W systemach z naturalną cyrkulacją ten rodzaj połączenia nie powinien być wykonywany, ale z pompą działa dobrze. W niektórych przypadkach nie gorszy od strony. Przy pewnej prędkości przepływu chłodziwa powstają prądy wirowe, cała powierzchnia jest ogrzewana, a wymiana ciepła wzrasta. Zjawiska te nie zostały jeszcze do końca zbadane, dlatego nie można przewidzieć zachowania płynu chłodzącego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 3 =