Schemat aktywacji silnika elektrycznego

Schemat aktywacji silnika elektrycznego

Sposoby łączenia silników elektrycznych

Najpierw przyjrzyjmy się różnicy między 380 a 220 woltów. Jest to tak oczywiste, jak niezrozumiałe dla niewtajemniczonych. Przyzwyczajone, każde urządzenie gospodarstwa domowego jest połączone dwoma przewodami, jeden jest fazą, a drugi obwodem uziemienia. Większość sprzętu jest uziemiona. Jeśli dotyczy silników jednofazowych, robi się to w przypadku awarii mechanizmu nawijającego. Faza pojawi się na obudowie - niezły. Rozważmy sposoby łączenia silników elektrycznych według typu, rozpoczynamy liczbę faz - jedną lub trzy.

Silniki trójfazowe i jednofazowe

Schematy łączące gwiazdę silnika, trójkąt

Zanim omówimy połączenie silnika gwiazdy / trójkąta, zacznijmy od teorii. Silniki trójfazowe i jednofazowe są czasami wyposażone w trzy przewody połączeniowe. Rzuć daleko. Bierzemy następujące dwa przypadki:

  1. Silnik trójfazowy ma wewnętrzną komutację uzwojeń przez obwód gwiazdowy. Bieguny mają jeden wspólny punkt. Trzy fazy są połączone z przeciwnymi końcami uzwojeń. Cewki są absolutnie identyczne, takie same. Wewnątrz tworzy się obracające się pole ruchu, przez które porusza się wał. Wirnik jest reprezentowany przez bęben siluminowy z żyłami miedzianymi. Prąd nie jest dostarczany, bieguny magnetyczne tworzą się przez prądy indukowane. Uchwycony przez wirujące pole wirnika, rozpoczyna się ruch. Szczególną cechą konstrukcji jest niemożność (bez specjalnych środków) podłączenia sieci 230-woltowej. Konieczne byłoby podłączenie uzwojenia do obwodu trójkątnego, nie można tego zrobić. Oczywiście stojan można otworzyć, znaleźć wspólny punkt, wykonać trzy zgięcia, zrywając styki między cewkami. Drugą cechą silnika jest brak zerowego drutu. Wiele sytuacji stanowi ślepy zaułek - dokąd zmierza prąd? Ładunki przesuwają się wzdłuż przewodów między fazami. Prawo elektrotechniki mówi: aby połączyć trzy fazy obciążenia, nie jest konieczne posiadanie wspólnego drutu, jeśli zużycie trzech gałęzi jest takie samo. W przeciwnym razie musisz zapewnić neutralność. Przykład życia: powiedz: musisz podłączyć 380-woltowy czajnik elektryczny. Marasmus? Każda faza ma amplitudę 230 woltów, robotnicy chcą wrzącej wody - nie można odmówić. Przyjmujemy jedną z faz, druga wydajność wtyczki jest zawieszona na neutralnym. Weź pod uwagę, że fazy w obrębie jednego konsumenta powinny być obciążone równo (z grubsza rzecz biorąc, podać każdą linię czajniczek), w przeciwnym razie negatywne konsekwencje wpłyną na podajnik transformatora podstacji.

Przełączanie silnika elektrycznego

Tak więc są dwa silniki, które wyglądają podobnie, musisz połączyć się w inny sposób. Ważną częścią obudowy jest schemat połączeń silnika. Znajduje się na tabliczce znamionowej, jest wytłoczony na obudowie. Staje się jasne, na ile faz silnik jest przeznaczony, jak przecinać łańcuch. Informacje nie są dostępne - spróbujemy udoskonalić defekt własnymi rękami. To zajmie chińskiego testera.

W silniku trójfazowym trzy styki w parach dadzą taki sam opór, równy dwukrotności nominalnej wartości uzwojenia. Wyniki pomiarów napięcia 230 woltów silnika będą różne:

  • Największy wskaźnik testera między końcami faz. Napięcie 220 woltów jest podawane bezpośrednio do jednego, a drugie przez kondensator. Wydajność zależy silnie od mocy, prędkości obrotowej wału. Parametr określa średnie obciążenie wału w trybie pracy.
  • Najmniejsza wartość powstaje między końcami roboczego uzwojenia.
  • Trzecie określenie zajmuje pośrednią pozycję. Suma z oporem roboczego uzwojenia jest równa pierwszemu punktowi listy.

Łączymy przewód zerowy między uzwojeniami i wyciąga prąd niewyważenia. Grubość okablowania jest o połowę niższa od fazy. Sposób wyłączenia we właściwym czasie uzwojenia początkowego wykorzystuje przekaźnik zabezpieczający przekaźnik. Ręcznie nie kontroluj.

Kwestia pozyskania węzła jest ściśle związana z wykorzystaniem specjalnych katalogów. Nie można użyć obcego przekaźnika rozruchowego z tym typem silnika elektrycznego. Prawdopodobieństwo nieprawidłowego działania, awaria urządzenia jest wysoka. Praktycznie rzemieślnicy odcinają łańcuch ręcznie. Droga jest zła, ma prawo istnieć.

Dodajemy, że utrata jednej fazy może negatywnie wpłynąć na niektóre typy silników. Eksperymentując z urządzeniem, realizując połączenie silnika gwiazda-trójkąt, staraj się unikać sytuacji. Zwyczajem jest uruchamianie specjalnych urządzeń ochronnych, które wycinają żywność w sytuacjach awaryjnych.

Synchroniczne, asynchroniczne, silniki kolektorów

Oprócz liczby faz widzimy funkcję konstruktywną. Z punktu widzenia konsumenta najważniejszy jest moment. Silniki kolekcjonerskie są wykorzystywane głównie przez urządzenia gospodarstwa domowego. Aby zastąpić asynchroniczny z tymi samymi parametrami, jest on nieopłacalny. Silnik kolektora jest znacznie mniejszy (ale więcej przegrzewa). Ważne jest, aby określić typ. Chociaż w zasadzie trójfazowe silniki elektryczne typu asynchronicznego stanowią dominującą część zastosowań rolniczych, garażowych i innych. Kwestię żywienia omówiono osobno.

Omówimy trzy typy silników:

  1. Kolektory są dostarczane z dwoma lub czterema zaciskami. Ten drugi umożliwia odwrócenie. Zmieniamy biegunowość stojana i wirnika. Silniki kolektorów różnią się od możliwości pracy z naprzemiennego i stałego prądu. W tym ostatnim przypadku charakterystyka jest optymalna. Jest to możliwe dzięki stale zmieniającym się uzwojeniu roboczemu wirnika (sekcja kolektora). Pole stojana jest stałe. Najważniejsze, że obecna polaryzacja jest obecna. Schemat połączenia silnika elektrycznego prądu stałego przypomina zmienną. Prędkość obrotowa wału jest regulowana przez amplitudę napięcia zasilania. Albo dzielnik utworzony przez klawisz zasilania jest zajęty, albo część cyklu sinusoidy jest odcięta. Efekt jest podobny: efektywna wartość spadku napięcia.
  2. Silniki asynchroniczne w rzeczywistości są dominujące w branży. Zmiana biegunowości odwrotnej powstaje włączenia rozruchu silników uzwojenia fazowych komutacji trójfazowy. Zmiana prędkości odbywa się w podobny sposób. Zmienia amplitudę napięcia zasilania. Silniki asynchroniczne mają słabą zdolność adaptacji do zmieniających się prędkości. Kolejny powód rzadkiego stosowania w urządzeniach gospodarstwa domowego. Czas powiedzieć: silniki zbierające są zwykle projektowane na jedną fazę, a silniki asynchroniczne zasilane są napięciem 380 woltów. Wyrównanie sił wynika z odpowiedniego przełączania uzwojeń. W praktyce jest to realizowane przez połączenie silnika elektrycznego z trójkątem, gwiazdą. Możliwe jest odtworzenie wirującego pola wewnątrz stojana. Dlaczego schemat połączeń silnika indukcyjnego z gwiazdą nie jest odpowiedni dla napięcia 230 woltów. Konieczne jest tworzenie przesunięć fazowych, staje się możliwe dla obwodu trójkąta. Jeden uzwojenia wynosi 230 woltów napięcia zasilania, drugi - kondensator przesunięte o 90 stopni, jest utworzony na trzecim różnicy zmienna w zależności od żądanego prawa. Daleko od ideału: połączenie gwiazdy silnika elektrycznego i trójkąta jest nierówne.

Rozumiemy różnicę między silnikami synchronicznymi a silnikami asynchronicznymi. Pytanie jest dokładnie obchodzone. Odpowiedź leży na powierzchni: pole stojana silnika synchronicznego jest znacznie silniejsze, wirnik jest namagnesowany (lub faza), więc obrót się nie ześlizguje. Zapewniony jest synchroniczny obrót wału do napięcia zasilania. Częstotliwość zależy od liczby biegunów. Aby rozwiązać problemy związane z początkiem (patrz wyżej), na przykład stosuje się takie techniki:

  1. Wał silnika synchronicznego z bębnem, wyposażony w klatkę wiewiórkową, jest wycinany przy uruchomieniu przez reostat. Pole jest uformowane, tak jak w silniku asynchronicznym, wałek chwytający służy za dźwignię rozruchową. Zakręty są wybierane - łańcuch jest zepsuty. Reostat musi ugasić prądy indukcyjne. Wybierz opór o 7-8 więcej niż wartość "klatki wiewiórki".
  2. Czasem można zauważyć na wirniku silnika synchronicznego - nie wierz w to - kolekcjonera. Start odbywa się za pomocą szczotek, w dalszej pracy są wyłączane.

A jeśli podłączenie asynchronicznego silnika gwiazda-trójkąt jest zjedzone w całości, silniki synchroniczne są omówione niewiele. Istnieje nieczęsty.

Schemat połączenia trójfazowego silnika elektrycznego

Schemat połączenia trójfazowego silnika elektrycznego

Typowy schemat elektryczny silnik trójfazowy składa się z silnika elektrycznego rozrusznika magnetycznego i zabezpieczenia nadprądowego (wyłącznika - automatyczne).

Schematy połączeń mogą się różnić w zależności od rozrusznika magnetycznego, a dokładniej od napięcia roboczego jego cewki K-220 V lub 380 V, w obecności przekaźnika termicznego, połączonego szeregowo z cewką rozrusznika. Przekroczenie prądu pobieranego przez silnik elektryczny powoduje otwarcie styków przekaźnika termicznego, co powoduje odłączenie cewki i odłączenie silnika.

Schemat połączenia trójfazowego silnika elektrycznego

Notacja: 1 - automatyczny przełącznik (3-biegunowy automatyczny), 2 - przekaźnik termiczny ze stykami NC, 3 - grupa styków startera magnetycznego, 4 - cewka rozrusznika magnetycznego (w tym przypadku napięcie robocze cewki wynosi 220 V), 5 - normalnie otwarty blok stykowy, 6 - przycisk "Start9quot;, 7 - przycisk "Stop9quot;.

Różnica między tymi schematami połączeń silnika polega na użyciu różnych rozruszników magnetycznych w tych obwodach. W pierwszym przypadku magnetyczny rozrusznik z napięciem roboczym cewki 4 - 220 V; w fazie zasilania C (dowolna inna jest możliwa), a zero to N.

W drugim przypadku silnik jest połączony za pomocą magnetycznego rozrusznika z cewką 4 na 380 w. Do jego fazy zasilania stosowane są fazy B i C.

Ochrona silników elektrycznych. Obwód ochrony silnika

Podczas pracy z asynchronicznymi silnikami elektrycznymi, podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektrycznych, mogą wystąpić usterki - awarie, często prowadzące do awaryjnego działania, uszkodzenia silnika. przedwczesna awaria.

Przed przystąpieniem do metod ochrona silników elektrycznych  Warto rozważyć główne i najczęstsze przyczyny pracy w nagłych wypadkach asynchroniczne silniki elektryczne:

· Jednofazowe i międzyfazowe zwarcia - w kablu, skrzynce zaciskowej palnika elektrycznego, w uzwojeniu stojana (na korpusie, zamknięciach między obrotowych).

Zwarcia są najniebezpieczniejszym rodzajem awarii silnika, ponieważ towarzyszy temu pojawienie się bardzo wysokich prądów, które prowadzą do przegrzania i spalania uzwojeń stojana.

· Przeciążenie termiczne silnika - zwykle występuje, gdy obrót wału jest bardzo trudny (uszkodzenie łożyska, gruz wchodzący w ślimak, uruchomienie silnika pod zbyt dużym obciążeniem lub całkowite zatrzymanie).

Częstą przyczyną przeciążenia termicznego silnika elektrycznego powodującą nieprawidłowe działanie jest utrata jednej z faz zasilania. Prowadzi to do znacznego wzrostu prądu (dwa razy prądu nominalnego) w uzwojeniach stojana pozostałych dwóch faz.

Skutkiem termicznego przeciążenia silnika jest przegrzanie i zniszczenie izolacji uzwojeń stojana, prowadzące do zamknięcia uzwojeń i niesprawności silnika.

Ochrona silników elektrycznych od bieżących przeciążeń jest chwilowym wyłączeniem zasilania silnika elektrycznego, gdy duży prąd pojawia się w jego obwodzie mocy lub obwodzie sterującym, tj. w przypadku zwarcia.

Dla ochrona silników elektrycznych przed skutkami zwarć Używane bezpieczniki elektromagnetyczne przekaźniki, wyłączniki z na wyzwalaczu elektromagnetycznego, dobiera się tak, aby wytrzymać wysokie przetężenia wyjściowych, lecz natychmiast sygnalizowany w przypadku prądów zwarciowych.

Dla ochrona silników elektrycznych od przeciążenia termiczne na schemacie elektrycznym silnika znajdują się przekaźnik termiczny, mając styki obwodu sterującego - przez nie napięcie jest doprowadzane do cewki magnetycznego rozrusznika.

W przypadku przeciążenia termicznego styki te otwierają się, przerywając zasilanie cewki, co prowadzi do powrotu grupy styków mocy do stanu początkowego - silnik elektryczny jest wyłączony.

W prosty i niezawodny sposób  zabezpieczenie silnika przed awarią fazy będzie dodatkowy obwód podłączenia dodatkowego magnetycznego rozrusznika:

Włączanie wyłącznika 1 prowadzi do zamknięcia obwodu zasilania magnetycznej cewki rozrusznika 2 (napięcie robocze tej cewki powinno być

380 V) i zwarcie styków mocy 3 ten rozrusznik, przez który (używany jest tylko jeden styk), dostarczana jest magnetyczna cewka rozruchowa 4.

Włączając przycisk "Start" 6 za pomocą przycisku "Stop" 8 Obwód zasilania cewki zamyka się 4 drugi magnetyczny rozrusznik (jego napięcie robocze może wynosić 380 i 220 V), jego styki mocy są zamknięte 5 a silnik jest pod napięciem.

Po zwolnieniu przycisku "Start" 6 napięcie ze styków mocy 3 przejdzie przez normalnie otwarty blok kontaktowy 7, zapewnienie ciągłości obwodu zasilania cewki rozrusznika magnetycznego.

Jak widać z tego schematy ochrona silnika, Jeśli z jakiegoś powodu nie występuje żadna z faz, napięcie do silnika elektrycznego nie zostanie osiągnięte, co zapobiegnie przeciążeniom cieplnym i przedwczesnemu uszkodzeniu.

Schemat połączenia silnika. Gwiazda, trójkąt, gwiazda - trójkąt

Istnieją dwa główne sposoby łączenia silników trójfazowych:  Połączenie w gwiazdę  i trójkąt połączeniowy.

Podczas podłączania trójfazowego silnika gwiazdowego końce uzwojeń stojana są zredukowane razem, łącząc się w jednym punkcie, a podawanie rozpoczyna się na początku uzwojeń.

Po podłączeniu silnika trójfazowego w trójkącie   Uzwojenia stojana są połączone szeregowo - koniec jednego uzwojenia jest połączony z początkiem następnego.

Bloki zacisków silniki elektryczne i obwody połączenia uzwojenia (Ryc. 2):

Nie wchodząc w szczegóły teoretycznych podstaw elektrotechniki, możemy tak powiedzieć silniki elektryczne z uzwojeniami połączonymi gwiazdą działają znacznie łagodniej niż przy połączeniu uzwojeń w trójkącie, ale przy podłączaniu uzwojeń gwiazdą silnik nie jest w stanie rozwinąć pełnej mocy. Podczas podłączania uzwojeń w trójkącie silnik pracuje z pełną mocą paszportową (około 1,5 razy więcej niż z połączeniem w gwiazdę), ale ma bardzo wysokie prądy rozruchowe.

Dlatego jest to wskazane (szczególnie w przypadku silników elektrycznych dużej mocy) połączenie gwiazda-trójkąt; Uruchomienie odbywa Wye, następnie (gdy silnik „nabrała rozpędu”), automatycznie przełącza się na trójkącie drukowanej.

Podłączanie napięcia roboczego  poprzez styk NC (normalnie zamknięty) przekaźnika czasowego K1 i styku NC K2, w obwodzie cewki rozruchowej K3.

Włączanie rozrusznika K3, otwiera styk K3 w obwodzie cewki rozruchowej K2 (blokując przypadkowe uruchomienie) i zamyka styk K3, w obwodzie cewki rozrusznika magnetycznego K1 - jest połączony ze stykami przekaźnika czasowego.

Gdy rozrusznik K1 zamyka K1 kontaktów w magnetycznym cewki siłownika K1 obwodu i jednocześnie włącza się zegar, czas otwiera styk przekaźnika K1 K3 obwód cewki rozrusznika, zamyka czas kontaktu w przekaźniku rozrusznika K1 K2 obwodzie cewki.

Wyłączanie rozrusznika K3, zamyka styk K3 w obwodzie cewki rozrusznika magnetycznego K2. Włączenie rozrusznika K2 otwiera styk K2 w obwodzie cewki rozruchowej K3.

Figura 3 pokazuje, że gdy napięcie robocze jest podawane na początek uzwojeń 1, 2 i 3, stycznik magnetyczny K3 jest zasilany przez styki mocy rozrusznika magnetycznego K1. Jego styki mocy K3 łączą końce uzwojeń 4, 5 i 6 - uzwojenia silnika są połączone gwiazdą.

Dalsze wyzwalane minutnik, pokrywającą się z K1 stycznik K3 i wyłączenie rozrusznika jednocześnie w tym K2 - styki zasilania są zamknięte i K2 jest pobudzony uzwojenia silnika na końcach 4, 5 i 6. Teraz silnik jest włączony według schematu trójkąt.

Silnik trójfazowy - w sieci jednofazowej

Być może najbardziej powszechne i proste metoda podłączenia silnika trójfazowego do sieci jednofazowej w przypadku braku napięcia zasilania

380 V to metoda wykorzystująca kondensator zmieniający fazę, przez który podawane jest trzecie uzwojenie silnika.

Przed podłączeniem silnika trójfazowego do sieci jednofazowej należy upewnić się, że jego uzwojenia są połączone "triangle9quot; (patrz rysunek poniżej, opcja 2), ponieważ to połączenie zapewni minimalną utratę mocy silnika 3-fazowego, gdy jest on podłączony do sieci

Moc wytwarzana przez trójfazowy silnik elektryczny zawarty w sieci jednofazowej z takim schematem połączenia uzwojenia może wynosić do 75% mocy znamionowej. Jednocześnie prędkość silnika nie różni się od jego częstotliwości podczas pracy w trybie trójfazowym.

Rysunek pokazuje listwy zaciskowe silników i odpowiednie połączenia uzwojenia. Jednakże wykonanie skrzynki zaciskowej silnika może różnić się od przedstawionej poniżej - zamiast listew zaciskowych można umieścić w zestawie dwa oddzielne wiązki przewodów (po trzy w każdym).

Te wiązki przewodów są "początek9 część; i "ends9quot; uzwojenie silnika. Muszą "zadzwonić", aby oddzielić od siebie uzwojenia i podłączyć je do wymaganego obwodu "triangle9quot; - sukcesywnie, gdy koniec jednego uzwojenia połączony jest z początkiem innego (C1-C6, C2-C4, C3-C5).

Gdy silnik trójfazowy jest podłączony do sieci jednofazowej, obwód "triangle9quot; dodano kondensator rozruchowy Cn, który jest używany przez krótki czas (tylko do rozruchu) i kondensator roboczy Cstr.

Jako przycisk SB, aby rozpocząć e-mail. silnik o małej mocy (do 1,5 kW) można użyć zwykłego przycisku "PUSK9 używane w obwodach kontrolnych rozruszników magnetycznych.

W przypadku większych silników lepiej jest zastąpić go urządzeniem przełączającym, na przykład automatem. Jedyną niedogodnością w tym przypadku jest konieczność ręcznego wyłączenia kondensatora Cn automat po tym, jak silnik elektryczny nabrał rozpędu.

Tak więc, schemat realizuje możliwość dwustopniowego sterowania silnikiem, zmniejszając całkowitą pojemność kondensatorów "przyspieszenie9quot; silnik.

Jeśli moc silnika jest niska (do 1 kW), można ją uruchomić bez kondensatora rozruchowego, pozostawiając tylko kondensator roboczy w obwodzie Cstr.

Oblicz pojemność kondensatora roboczego można wyrazić za pomocą następującego wzoru:

  • C slave = 4800 • I / U, UF - Dla silników wchodzących w skład sieci jednofazowej z połączeniem uzwojenia "triangle9quot;.
  • C slave = 2800 • I / U, UF - Dla silników wchodzących w skład sieci jednofazowej z połączeniem uzwojenia "star9quot;

Jest to najdokładniejsza metoda wymagająca jednak pomiaru prądu w obwodzie silnika. Znając znamionową moc silnika, aby określić pojemność kondensatora roboczego, lepiej zastosować następujący wzór:

C slave = 66 · P nom, uF, gdzie P nom - znamionowa moc silnika.

Upraszczając wzór, możemy tak powiedzieć do pracy z trójfazowym silnikiem elektrycznym w sieci jednofazowej, Pojemność kondensatora na każde 0,1 kW jego mocy powinna wynosić około 7 μF.

Tak więc, dla silnika o mocy 1,1 kW, pojemność kondensatora powinna wynosić 77 μF. Taki pojemnik może dokonać wielu kondensatorów połączonych ze sobą równolegle (całkowita pojemność w tym przypadku jest równa sumie), przy wykorzystaniu następujących rodzajów: MBGCH BHT KGB ma napięcie pracy większej od napięcia 1,5 razy.

Obliczając pojemność kondensatora roboczego, można określić pojemność kondensatora rozruchowego - powinien on przekraczać wydajność pracownika 2-3 razy. Stosować kondensatory powinny uruchamiać te same typy i operacyjne, które w skrajnych przypadkach i pod warunkiem bardzo krótkim okresie mogą ubiegać elektrolityczny - K50-3 rodzaje CE-2, K-EGTS obliczona na napięciu co najmniej 450.

Odwróć połączenie silnika - fazowanie

Schemat ten jest często używany do podłączenia trójfazowego silnika elektrycznego, gdzie konieczne jest operacyjne sterowanie kierunkiem obrotu wału silnika - na przykład w bramach garażowych, pompach, różnych ładowarkach, dźwigach dźwigowych itp.

Odwracanie silnika jest realizowany poprzez zmianę fazowanie jego napięcie zasilania. Na przykład, jeśli kolejność łączenia faz z zaciskami silnika trójfazowego jest tradycyjnie przyjęta jako L1, L2, L3, wtedy kierunek obrotu wału będzie pewny, przeciwny, niż przy łączeniu, powiedzmy, z fazowaniem L3, L2, L1.

Cechą odwracalnego schematu połączenia jest użycie dwóch starterów magnetycznych. Ponadto, ich główne styki mocy są połączone w taki sposób, że po uruchomieniu cewki jednego z rozruszników, fazowanie napięcia zasilania silnika będzie się różnić od fazy, gdy cewka drugiego jest aktywowana.

Obwód używa dwóch magnetycznych rozruszników. Po uruchomieniu pierwszego KM1 jego styki mocy są przyciągane (zaznaczone zielonymi przerywanymi liniami), a napięcie uzwojenia silnika jest stopniowane L1, L2, L3. Gdy drugi rozrusznik - KM2 zostanie aktywowany, napięcie do silnika przejdzie przez jego styki mocy KM2 (zakreślone na czerwono przerywaną linią) będzie miało już fazy L3, L2, L1.

Jak widać, tutaj rozruszniki magnetyczne są podłączone zgodnie ze standardowym schematem. O ile, w łańcuchu każdej cewki, normalnie zamknięty styk blokowy drugiego rozrusznika jest połączony szeregowo. Ten środek zapobiegnie zwarciu, jeśli przypadkowo naciśniesz oba przyciski "Start" jednocześnie.

Kalkulator wagi netto

Kalkulator wagi blachy ocynkowanej

Kalkulator wagi i śruby

Kalkulator masy walcowanego metalu

Artykuły na temat własnych obrabiarek

Schemat podłączenia trójfazowego silnika elektrycznego do sieci trójfazowej

Wszyscy elektrycy wiedzą, że trójfazowe silniki elektryczne pracują wydajniej niż silniki jednofazowe na 220 woltów. Dlatego jeśli w garażu kabel zasilający jest podzielony na trzy fazy, najlepszą opcją jest instalacja dowolnej maszyny z silnikiem o napięciu 380 woltów. Jest to nie tylko efektywne pod względem ekonomicznym pracy, ale także pod względem stabilności. W tym przypadku nie ma potrzeby dodawania do obwodu połączenia niektórych urządzeń rozruchowych, ponieważ pole magnetyczne zostanie uformowane w uzwojeniach stojana natychmiast po uruchomieniu silnika. Rzućmy okiem na jeden problem, który często znajduje się dziś na forach elektryk. Pytanie brzmi: jak prawidłowo podłączyć trójfazowy silnik elektryczny do sieci trójfazowej?

Na początek rozważmy konstrukcję trójfazowego silnika elektrycznego. Będziemy tutaj zainteresowani trzema uzwojeniami, które wytwarzają pole magnetyczne, które obraca wirnik silnika. To jest dokładnie to, w jaki sposób następuje konwersja energii elektrycznej na energię mechaniczną.

Istnieją dwa schematy połączeń:

Natychmiast zrób rezerwację, że połączenie z gwiazdą sprawi, że uruchomienie urządzenia będzie bardziej płynne. Ale jednocześnie moc silnika elektrycznego będzie niższa niż wartość nominalna o prawie 30%. W związku z tym połączenie z trójkątem wygrywa. Podłączony silnik nie traci mocy. Ale istnieje jeden niuans, który dotyczy aktualnego obciążenia. Wartość ta wzrasta gwałtownie przy uruchomieniu, co negatywnie wpływa na uzwojenie. Wysoki prąd w drucie miedzianym zwiększa energię cieplną, co wpływa na izolację drutu. Może to prowadzić do przebicia izolacji i awarii samego silnika.

Chciałbym zwrócić państwa uwagę na fakt, że duża część europejskiego sprzętu importowanego do ogromnej części Rosji jest wyposażona w europejskie silniki elektryczne o mocy 400/690 woltów. Nawiasem mówiąc, od dołu jest zdjęcie tabliczki znamionowej takiego silnika.

Zatem te trójfazowe silniki elektryczne muszą być podłączone do domowej sieci 380V tylko za pomocą schematu trójkąta. Jeśli połączysz europejską gwiazdę motoryzacyjną, a następnie pod obciążeniem, natychmiast się przepali. Krajowe trójfazowe silniki elektryczne do sieci trójfazowej są połączone zgodnie ze schematem gwiaździstym. Czasami połączenie wykonuje się w trójkącie, w celu wyciśnięcia z silnika maksymalnej mocy wymaganej dla niektórych typów urządzeń procesowych.

Producenci dzisiaj oferują trójfazowe silniki elektryczne, w skrzynce przyłączeniowej, która wyciągnęła wnioski z końców uzwojeń w liczbie trzech lub sześciu sztuk. Jeśli są trzy końce, oznacza to, że obwód połączenia gwiazdy został już wykonany w instalacji wewnątrz silnika. Jeśli istnieje sześć końcówek, to silnik trójfazowy może być podłączony do trójfazowej sieci z gwiazdą i trójkątem. Podczas używania obwodu gwiazdy konieczne jest połączenie trzech końców początku uzwojenia jednym skrętem. Pozostałe trzy (naprzeciwko) łączą 380 woltów z fazami trójfazowej sieci zasilającej. W przypadku schematu trójkąta wszystkie końce muszą być połączone w kolejności, to znaczy sekwencyjnie. Fazy ​​są połączone z trzema punktami połączenia końców zwojów ze sobą. Poniżej znajduje się zdjęcie ukazujące dwa typy podłączenia silnika trójfazowego.

Ten schemat połączenia z siecią trójfazową jest rzadko wykorzystywany. Ale istnieje, więc warto powiedzieć o tym kilka słów. Do czego służy? Cały punkt takiego połączenia opiera się na położeniu, w którym przy uruchamianiu silnika elektrycznego stosowany jest obwód gwiazdowy, to znaczy płynny start, a dla głównej operacji używany jest trójkąt, to znaczy, maksymalna siła jednostki jest ściśnięta.

To prawda, taki schemat jest dość skomplikowany. W takim przypadku na złączu uzwojenia muszą być zainstalowane trzy magnetyczne rozruszniki. Pierwsza jest połączona z siecią zasilającą z jednej strony, az drugiej strony połączone są końce zwojów. Do drugiego i trzeciego przeciwległego końca zwojów są połączone. Drugi rozrusznik jest połączony z trzecią gwiazdą za pomocą trójkąta.

Uwaga, proszę! W tym samym czasie nie można włączyć drugiego i trzeciego rozrusznika. Wystąpi zwarcie między fazami z nimi połączonymi, co spowoduje zresetowanie urządzenia. Dlatego między nimi ustanowiono zamek. W rzeczywistości wszystko stanie się w ten sposób - gdy włączysz jeden, kontakty z drugiego będą otwarte.

Zasada działania jest następująca: kiedy pierwszy rozrusznik jest włączony, przekaźnik czasowy obejmuje również rozrusznik numer trzy, to znaczy gwiazdę podłączoną. Występuje płynny rozruch silnika elektrycznego. Przekaźnik czasowy jest dotykany przez pewien czas, w którym silnik przechodzi do normalnej pracy. Następnie numer startowy 3 jest wyłączony, a drugi element jest włączony, przenosząc trójkąt do obwodu.

Podłączanie silnika elektrycznego za pomocą startera magnetycznego

Zasadniczo schemat połączenia silnika trójfazowego poprzez rozrusznik magnetyczny jest prawie identyczny jak w przypadku automatycznego urządzenia. Dodaje po prostu jednostkę włączania / wyłączania za pomocą przycisków "Start" i "Stop".

Jedna z faz połączenia z silnikiem przechodzi przez przycisk "Start" (jest normalnie zamknięty). Oznacza to, że po naciśnięciu styki zamykają się, a prąd zaczyna płynąć do silnika. Ale jest jedna kwestia. Jeśli zwolnisz start, kontakty zostaną otwarte, a prąd nie dotrze do miejsca docelowego. Dlatego w rozruszniku magnetycznym znajduje się jedno dodatkowe złącze pomocnicze, które nazywane jest stykiem samozatrzasku. W rzeczywistości jest to element blokujący. Konieczne jest, aby po naciśnięciu przycisku "Start" zasilanie elektryczne silnika nie zostało przerwane. Oznacza to, że można go odłączyć tylko za pomocą przycisku "Stop".

Co można dodać do tematu podłączania silnika trójfazowego do sieci trójfazowej za pomocą rozrusznika? Zwróć uwagę na tę chwilę. Czasami po długim uruchomieniu schematu połączenia trójfazowego silnika elektrycznego przycisk startowy przestaje działać. Głównym powodem jest to, że styki przycisków są spalone, ponieważ przy uruchamianiu silnika pojawia się obciążenie początkowe o wysokiej intensywności prądu. Aby rozwiązać ten problem, można bardzo łatwo wyczyścić kontakty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

62 − = 52