Rudbeckia cherry brandy

Rudbeckia cherry brandy

Rudbeckia "Cherry Brandy"

Jednym z gatunków rudbekii są owłosione odmiany "Cherry Brandy". Jest uważany za jeden z najbardziej niezwykłych, ponieważ jego kwiaty są koloru wiśniowego i prawie czarne w środku.

Rudbeckia "Cherry Brandy" - opis

Ten rodzaj rudbekii to owłosiona roślina z roślinami o wysokiej łodydze (około 50-60 cm) wyrastającej z bujnego wylotu liści.

Liście zasadowe i liście kauliny różnią się od siebie. Pierwszy jajowaty i cały, a drugi - na przemian umieszczony, bez ogonków, owłosiony i grubo ząbkowany. Trzon wieńczy kwiat o średnicy około 10 cm. Jego płatki mogą być złote lub bordowe, a wszystkie mają ciemne wypukłe centrum. Ich kwitnienie trwa wystarczająco długo - od końca lipca do pierwszych przymrozków.

Wielu uważa tę kombinację kolorów za zbyt ciemną dla ogrodu kwiatowego. Zaleca się stosowanie w kompozycji o jasnym świetle, niskich kwiatach (różowym lub żółtym). Ponadto, Rudbekia "Cherry Brandy" nadaje się do tworzenia bukietów, ponieważ w formie cięcia zajmuje dużo czasu, aby stać w wazonie.

Rudbeckia owłosione "Cherry Brandy" - sadzenie i pielęgnacja

Do uprawy rudbeckii "Cherry Brandi" konieczne jest przydzielić słoneczne miejsce z żyzną glebą, dobrze oczyszczoną z chwastów. Aby kwiat wyrósł lepiej, zaleca się wapno przed siewem.

Podobnie jak inne rodzaje rudbeckia, lepiej uprawiać ją metodą sadzonek. Siać w pudełkach lub doniczkach powinny być w marcu. W tym celu wystarczy nacisnąć nasiona w sposób płytki lub po prostu posypać glebę. W dobrze ogrzanej glebie, rudbekia kiełkuje w ciągu 2-3 tygodni.

Lądowanie w otwartym terenie może odbywać się dopiero po przejściu ostatnich wiosennych przymrozków. Każdy ula powinien znajdować się w odległości nie mniejszej niż 30 cm.

Kopiowanie informacji jest dozwolone tylko z bezpośrednim i indeksowanym odnośnikiem do źródła

Jak i kiedy posadzić rudbekię: charakterystyka uprawy z nasion

Rudbeckia to roślina kwiatowa pochodząca z Ameryki Północnej. Odnosi się do zielnych przedstawicieli świata botanicznego, może być uprawiana jako roślina jednoroczna, dwuletnia, a także jako roślina wieloletnia. Rudbeckia ma wiele odmian i gatunków, więc każdy ogrodnik może wybrać najbardziej atrakcyjny dla siebie.

I nie pozostawi pracy, by wyhodować rudbekię: roślina jest bezpretensjonalna i nie wymaga zbyt ostrożnej opieki. W artykule zapoznamy się z tym kwiatem: uczymy się jego najpopularniejszych gatunków, dowiadujemy się, jak sadzić rudbeckie i jak dbać.

Rudbekia jest gościem z odległych krajów, już bezpiecznie przystosowanym do naszych warunków klimatycznych. Jego nazwa została nadana na cześć rodziny Rudbeków ze Szwajcarii: rodzina zaangażowała się w botaniki i wniosła istotny wkład w rozwój tej nauki.

Roślina kwitnie wyjątkowo i osiąga wysokość od 30 cm do metra. Szeroko stosowany w projektowaniu krajobrazu, bezpretensjonalny i bardzo dekoracyjny.

Kwiaty są kolorowe, kolorowe, raczej duże: średnica standardowego kwiatu wynosi 10-15 cm, a jednocześnie zbiera się je w kwiatostanach, które dodatkowo zwiększają ogólne wrażenie dekoracyjne.

W wideo - uprawa Rudbeckia:

Kolor płatków jest zwykle następujący:

 • żółto-złoty;
 • brązowy;
 • jednolity żółty;
 • czerwonawo-brązowy;
 • pomarańczowo-żółty.

Są inne opcje, rzadsze.

Najczęściej w naszych ogrodach uprawiano jednoroczne i wieloletnie rudbekia. O ich różnych gatunkach i klasach, a my porozmawiamy poniżej.

Jest to roślina jednoroczna, o niezwykle długim okresie kwitnienia: od czerwca do września. Płatki są bardzo duże i ułożone w taki sposób, aby obejmowały łodygę. Roślina wygląda bardzo malowniczo, zwłaszcza w nasadzeniach grupowych.

Inna nazwa to włochate rudbeckia. Może być uprawiana zarówno jako roczna, jak i dwuletnia. Ma niezwykłe wymiary: trzon osiąga wysokość jednego metra. Kwiaty są koloru jasnożółtego wzdłuż krawędzi i ciemnobrązowego pośrodku. Ale jakie są bezpretensjonalne byliny na domki i jak wyglądają, pomogą zrozumieć ten artykuł.

Przejście między dwoma polarnymi odcieniami jest dekoracyjne, gradientowe. Ten gatunek ma wiele interesujących odmian.

Gatunek ten jest również nazywany promieniującym. Na wysokości dochodzi do 60 cm, nie ma zbyt szerokich, wydłużonych liści. Średnica kwiatów wynosi 9 cm, płatki mają pomarańczowy kolor wzdłuż krawędzi, przechodząc w ciemnofioletowy na środek.

Ta rudbeckia jest wysoce ozdobna, ponieważ ma specyficzny pstrokaty kolor. Płatki są pomalowane na żółto-wiśniowym odcieniu na krawędziach, a w kierunku środka stają się ciemnofioletowe.

Ta odmiana odnosi się do jednorocznych. Wysokość dochodzi do 60 cm, płatki mają jasny odcień żółtego brązu. Okres kwitnienia jest długi: od czerwca do września. Średnica kwiatu jest duża: osiąga dziesięć centymetrów.

Wieloletnia wysokość około pół metra. Kwiaty mają bordowy odcień: ciemniejszy na krawędziach i jasny w kierunku środka. Jest to odmiana doskonale nadająca się na bukiety: w stanie ciętym roślina nie może uschnąć przez dwa tygodnie. Ale to, co wygląda na zdjęciu, to uprawa nasion ageratum, pomoże zrozumieć tę informację.

Odmiana wyróżnia się wyjątkowo dużą wielkością kwiatów: do 20 cm, kolor płatków jest jasny i wyrazisty: głównie brązowawo-pomarańczowy. Obfite i długie kwiaty, niezwykle efektowny wygląd zarówno w pojedynczych, jak i w grupach.

Wskazówka: jeśli chcesz wyhodować określony rodzaj rudbekii z różnymi gatunkami, zaleca się zakup materiału w specjalistycznym sklepie. Faktem jest, że nasiona zbierane niezależnie od rośliny hybrydowej mogą wykazywać zupełnie inne cechy podczas sadzenia, nawet kolor płatków może różnić się od koloru macierzystego. Taki nieprzewidywalny wynik powoduje podział materiału genetycznego.

Same nasiona rośliny są dość duże, czarne, podłużne, jak nasiona słonecznika. Powinny być bez wad i mieć słabo błyszczący połysk.

Jak zrobić żywopłot w daczy własnymi rękami i na co należy zwrócić uwagę, pomoże zrozumieć te informacje.

Ale jak szybko rosną krzewy wyglądają jak żywopłot i jak powinny być sadzone. bardzo szczegółowe w tym filmie.

Rosnące roczne rudbeckia

W tym przypadku można wyhodować roślinę tylko z nasion. Posadź nasiona tak szybko jak to możliwe w otwartym terenie i wstępnie przygotowane sadzonki. Rozważmy bardziej szczegółowo obie metody

Jest to bardziej niezawodny sposób, praktycznie gwarantujący dobre sadzonki. Ale będzie z tym trochę więcej problemów. Posadź nasiona w ziemi na początku kwietnia: sadzenie odbywa się w kubłach torfowych, w szklarni lub w zwykłych plastikowych kubkach. Nasiona nie mogą być sadzone w zimnym gruncie: do ich kiełkowania konieczne jest podgrzanie gleby. Możesz ogrzać się, podlewając ziemię ciepłą wodą.

Nasiona wbija się w ziemię o głębokość około 3 mm, a na wierzch wylewa się niewielką ilość ziemi. Podlewanie po posadzeniu nie jest konieczne, po prostu lekko posyp ziemię. Ważne jest, aby nie dopuścić do przechłodzenia nasion, dlatego najlepiej jest przykryć pojemnik folią lub szkłem.

Przed umieszczeniem sadzonek w otwartym terenie, zacznij hartować rudbeckiy przez dwa tygodnie. W tym celu konieczne jest codzienne wynoszenie pojemników z kwiatem na kilka godzin na zewnątrz. Zacznij od niewielkiej ilości czasu, zwiększając ją każdego dnia. A oto jak sadzone są kwiaty w lutym dla sadzonek, możesz dowiedzieć się, oglądając wideo w tym artykule.

Na wideo-dorastanie corocznego Rudbeckie:

Lądowanie w ziemi zaleca się przeprowadzać bliżej lata, gdy prawdopodobieństwo nocnych przymrozków jest już wykluczone. Sadzenie odbywa się na łóżku z zachowaniem odległości między krzewami na pół metra. Jeśli rudbeckia należy do wysokich klas, wskazane jest pozostawienie odległości równej metrowi, aby przyszłe dorosłe rośliny nie przeszkadzały sobie nawzajem.

Okres kwitnienia rudbeckii trwa od lipca do października: wystarczy cieszyć się dekoracyjnym charakterem rośliny. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat kolorów Rudbekia, powinieneś przejść do linku i przeczytać informacje.

Jeśli posadzisz nasiona jednorocznej rudbeckii w glebie, wtedy jej kwitnienie nastąpi dopiero w przyszłym roku. Lądowanie odbywa się w połowie tego lata, w lipcu. Posadź nasiona w takiej samej odległości, jak w przypadku sadzonek.

Uprawa wieloletnich Rudbekia

Nasiona wieloletniej rośliny najlepiej wysiewać bezpośrednio do gleby. W tym przypadku ważne jest, aby temperować roślinę od samego początku, przygotowując ją do udanego doświadczenia naszych surowych zim.

Nasiona sadzi się w maju, a jeśli chodzi o Północ i Syberię, lepiej jest wylądować w czerwcu. Przed sadzeniem należy nawozić łóżka, aby stworzyć bardziej korzystne warunki dla rudbeckii. Po umieszczeniu nasion w ziemi, lekko posyp je na wierzchu gleby i posyp je wodą. Nasiona wykiełkują jesienią, a następnie będzie możliwe zanurzenie ich w trwałe siedliska. Długoterminowa rudbeckia rozpocznie się następnego lata po posadzeniu.

W sprawie wideo-uprawy długoterminowej Rudbeckia:

Jeśli warunki klimatyczne są poważne, można wyhodować wieloletnie rudbekia i przy pomocy sadzonek. W tym przypadku nasiona powinny być umieszczone w zbiornikach w kwietniu, a pod koniec maja sadzonki wyrosnąć w otwartym terenie.

Rudbekia charakteryzuje się bezpretensjonalnym "charakterem", więc nie będzie trudno się nią zająć. Zastanów się nad podstawowymi środkami dbania o rudbeckie, wyhodowane z nasion.

Roślinę należy regularnie spryskiwać, tworząc korzystny wilgotny mikroklimat. Podlewanie rośliny powinno być regularne, zwiększając ilość podlewania podczas kwitnienia.

Zarazki należy okresowo rozcieńczać, aby silniejsze i silniejsze rośliny miały więcej przestrzeni i składników odżywczych. Łóżko kwiatów z rudbecki również musi być odchwaszczone. Połącz tę procedurę z poluzowaniem: dzięki temu zaoszczędzisz czas.

Podawaj kwiat dwukrotnie w sezonie letnim. Po raz pierwszy zabieg przeprowadzany jest na początku aktywnego wzrostu roślin przy użyciu nawozów mineralnych. Po raz drugi nawożenie przeprowadza się dwadzieścia dni po pierwszym i tym razem lepiej jest wziąć nitroammofoskę i nawóz Rossa.

Jeśli rudbeckia należy do gatunków wieloletnich, wraz z nadejściem mrozów, jej krzewy należy odciąć u nasady, a pozostałe sekcje przykryć lapnikiem lub suchą trawą. Ten środek pomoże roślinie przetrwać mroźną zimę lepiej.

Pożądane jest początkowo posadzić roślinę na słonecznej działce: tutaj będzie znacznie lepiej i obficie kwitną. Projektanci krajobrazu zalecają sadzenie na płotach wysokich rodzajów rudbekii, tworzących tło dla innych roślin, a krawędzie, ścieżki i krawędzie rabatowe można ozdobić cienkimi.

Ogólnie roślina jest mniej podatna na choroby i uszkodzenia szkodliwych owadów. Czasami rudbeckia może cierpieć na mączniaka prawdziwego: choroba przejawia się jako rodzaj szaro-białej powłoki na liściach. W tym przypadku kwiat jest traktowany przez natryskiwanie siarczanem miedzi lub roztworem koloidalnej siarki.

Na wideo - szkodniki kwiatów:

Rudbeckia może być dotknięta i nicieni liści. W tym przypadku choroba objawia się jako charakterystyczne brązowawe plamy na liściach, które prowadzą do ich stopniowego zaniku. Walka z chorobą za pomocą środków owadobójczych, czasami wymagane jest nawet całkowite usunięcie porażonej rośliny, po której następuje spalanie.

W projektowaniu krajobrazu rudbeckia jest chętnie i szeroko stosowana przez ogrodników. Tak więc, roślina może:

 • dekorowanie kwietników;
 • służyć jako rama ogrodzeń i żywopłotów;
 • zacienienie budynków;
 • służą jako krawężnik ścieżek ogrodowych, chodników.

Możliwe są inne zastosowania rudbekii: każdy właściciel gruntu decyduje się na tę kwestię według własnego uznania. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wymiary rośliny, ponieważ niektóre odmiany rudbeckia mogą być dość wysokie. Ważne jest, aby dorosłe kwiaty nie blokowały innych ozdobnych nasadzeń.

Rudbekia jest bardzo piękna i harmonijna w towarzystwie astry i chryzantem. A połączenie z fioletową echinaceą uderza w niezwykłe. Ponadto, w przypadku nasadzeń grupowych, piękno rudbeckii jest dobrze podkreślone:

 • nagietki;
 • monarcha;
 • nagietek;
 • Nivian i inne rośliny rosnące w tle.

Zbadaliśmy cechy rosnącej rudbeckii z nasion. Jak widać, roślina jest bardzo dekoracyjna, a przy tym bezpretensjonalna. Są to dwa ważkie powody, by uprawiać rudbekię we własnym ogrodzie, korzystając z porad naszego artykułu.

 • Pobierz.

Portal informacyjny o projektowaniu krajobrazu. Zadaniem naszych autorów jest szczegółowe opowiadanie, z instrukcjami dotyczącymi zdjęć i wideo, w jaki sposób można wyposażyć witrynę.

Agrotechnika uprawy rudbeckii "Cherry Brandy"

Rudbekia to wieloletnia kłącza o dość wysokich wyprostowanych pędach i kwiatostanach w postaci koszy. Ceniony przez hodowców kwiatów za bezpretensjonalność, obfite kwitnienie i prostotę technologii rolniczej.

Odmiana "Cherry brandy" jest gatunkiem odmian wieloletnich rudbekia włochatych. Na działkach gospodarstwa domowego jest często uprawiana jako roczna. To, że najbardziej spektakularne i obfite kwitnienie występuje tylko w pierwszym roku jego uprawy. W drugim i kolejnych latach jego walory dekoracyjne znacznie się zmniejszają.

Rudbeckia "Cherry brandy" jest wieloletnią kłączą. Wysokość łodyg tej rośliny wynosi około 50 cm, a kwiatostany są wielkości do 15 cm, a kwiaty brzeżne są w bordowych koszach z ciemniejszymi końcami i lekkim środkiem.

Korzenie i liście kalafonii tej rośliny różnią się. Pierwsze są solidne, mają jajowaty kształt i tworzą bujną rozetę. Drugi zsekretnie wycięty, siedzący. Okres kwitnienia tej odmiany jest dość długi, przeciętnie trwa od końca czerwca do mrozów.

Rudbekia tej odmiany nadaje się do cięcia. Ponieważ ma zdolność do długoterminowej konserwacji w formie cięcia.

Aby wyhodować tę odmianę rudbekii, należy wybrać otwarte słoneczne miejsca. Nawet w świetle penumbratus rośliny są silnie rozciągnięte. Gleba do uprawy jest odpowiednia dla prawie każdego. Ale ta kultura rośnie najlepiej i rozwija się na lekkich umiarkowanie wilgotnych iłach.

Jeśli miejsce do sadzenia rudbekii zostało wybrane prawidłowo, to kwitnie obficie bez przerw przez całe lato aż do przymrozków.

Troska o tę odmianę Rudbecka wcale nie jest skomplikowana. Najważniejszą rzeczą jest wykonanie na czas podstawowych środków ostrożności.

Roślina Rudbekia jest raczej higrofilna, ale przy krótkiej suszy łatwo ją tolerować. Największy poziom wilgoci zwykle potrzebny w czasie intensywnego wiosennego odrastania. Jeśli w tym czasie roślina nie osiągnie zielonej masy, wówczas nie będzie obfitego kwitnienia.

W tej kulturze nie wymaga się nawożenia, ale nawozy można stosować na słabe gleby, aby poprawić kwitnienie. W tym celu można stosować różne kompleksy nawozów organicznych przeznaczonych do roślin kwitnących. W sezonie wystarczy tylko dwa dodatkowe opatrunki. Pierwsze przeprowadza się w czasie odrostu wiosennego, drugie przed pączkowaniem.

Podczas dbania o rudbeckie nie należy zapominać o czasowym przycinaniu wyblakłych kwiatostanów. To wydarzenie pozwala wydłużyć okres kwitnienia i znacznie poprawić walory dekoracyjne rośliny.

Propagowanie rudbeckii "Cherry brandy" jest najłatwiejsze do zasadzenia nasion. Możesz je kupić w wyspecjalizowanych sklepach z ogródkami i krajami. Optymalny czas siewu sadzonek to koniec marca początek kwietnia.

Aby to zrobić, przygotuj doniczki z nasionami z luźną i żyzną glebą. Nasiona są starannie ułożone na powierzchni gleby i lekko przyciśnięte. Z góry mogą być posypane ziemią. W temperaturze 18-20 ° C pędy pojawiają się po 2 tygodniach.

Po tym, jak sadzonki wyrosną kilka prawdziwych liści, możesz zacząć je zbierać w osobnych pojemnikach. Aby zasadzić sadzonki na otwartej przestrzeni, należy postępować po wystąpieniu stabilnej ciepłej pogody. W większości regionów Rosji jest to druga połowa maja.

Podczas sadzenia między roślinami należy zachować odstęp 40 cm, który umożliwia normalny i obfity rozwój młodych krzewów.

Rudbeckia "Cherry brandy" może być również pomnożona przez dzielenie zarośniętych krzewów. Ta reprodukcja może być przeprowadzona przez cały sezon wegetacyjny. Ale najlepsze rośliny są sadzone, których podział został przeprowadzony wczesną wiosną.

Użyj w projektowaniu krajobrazu

W projektowaniu krajobrazu "Cherry brandy" może być używana niemal wszędzie. Może z powodzeniem dekorować tory, budynki gospodarcze i ogrodzenia. Jego spektakularny widok pomoże stworzyć piękny krajobraz w wiejskim stylu.

Bogato-bordowe stokrotki tej rośliny ozdabiają się każdym kwietnikiem lub mixborderem. Jesienią, dzięki tej kulturze, chryzantemy i wieczne astry doskonale się do siebie pasują. Bardzo oryginalny wygląd sadzenia rudbekia z wieloletnich zbóż.

Wybierając rośliny do sadzenia obok rudbeck, należy wziąć pod uwagę fakt, że kultura ta rozwija się dość aktywnie, dlatego niektóre rośliny mogą po prostu zrujnować.

Podczas oglądania wideo dowiesz się o uprawie rudbeckii.

Rosnące urocze i bezpretensjonalne rudbeckia "Cherry brandy" na swojej stronie nie jest trudne. Pozytywne emocje wynikające z kwitnienia tej uprawy będą więcej niż pokryć wszystkie wysiłki związane z uprawą.

Znalazłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, poinformować nas.

Pozostaw komentarz

Powiązane artykuły

Główne tajemnice uprawy i reprodukcji wojsk w ogrodzie

Wszystkie pełnomocnictwa: szczegółowe zalecenia od wyboru gatunku do uprawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

41 − = 39