Pudełko na urządzenia automatyczne

Pudełko na urządzenia automatyczne

Tarcza do miernika elektrycznego i automatyki

Panel elektryczny jest przeznaczony do dystrybucji energii elektrycznej i ochrony przewodów elektrycznych przed przeciążeniami i zwarciami. Jeśli wcześniej, aby kontrolować domową sieć energetyczną, wystarczy mieć licznik z kilkoma maszynami, ale teraz wszystko się zmieniło. Niedawno wystarczało 800 watów mocy dla całego mieszkania. Ale teraz zużycie energii elektrycznej osiąga 7 kW, a nawet więcej. Poniższe zdjęcie pokazuje stary (a) i nowoczesny (b) system ochrony przewodów elektrycznych.

Stare i nowe systemy zabezpieczeń instalacji elektrycznych

Wraz ze wzrostem zużycia energii w nowoczesnej sieci potrzebne są niezawodne urządzenia zabezpieczające. Prawidłowo podłączyć elektryczną klapkę, zwracając się o pomoc do specjalistów lub zbierając ją samodzielnie. W obu przypadkach trzeba zrozumieć jego urządzenie, obwód elektryczny, wymagania i zasady instalacji, a także posiadać umiejętności elektryka.

W domu wykonanym z drewna okablowanie elektryczne powinno być wykonywane z najwyższą starannością i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Po wybraniu i zamontowaniu klapy elektrycznej nakładane są następujące wymagania:

 1. Pudełko musi pomieścić niezbędną ilość sprzętu, a nawet z niewielkim marginesem. Wielkość zależy od liczby wpisów. Maszyna jednobiegunowa to 1 moduł. Pozostałe urządzenia są wykonane z wymiarami, które są wielokrotnością jego rozmiaru. Sieć dwunawowa składa się z dwóch modułów, a licznik może mieć więcej niż osiem. Jeśli policzysz wymaganą liczbę urządzeń, możesz wybrać żądane pole. Modele są sprzedawane według rozmiaru lub liczby modułów, które mogą zmieścić się w środku, na przykład urządzenie z 12 lub 36 modułami.
 2. Ekran elektryczny wykonany jest z niepalnego materiału z elektrycznym znakiem bezpieczeństwa, wskazującym napięcie znamionowe. Materiał jest metalem z nieprzewodzącą powłoką lub termoplastem. Urządzenia wytrzymują znaczny nacisk mechaniczny, a dzięki projektowi zawsze możesz znaleźć to, czego potrzebujesz.
 3. Zewnętrzne i wewnętrzne przewody w osłonie są oznaczone znacznikami, w których należy wskazać grupy elementów.
 4. Przewody zerowe i uziemiające są połączone z podkładkami - po jednym dla każdego zacisku. Niebieski oznacza opony za zero i czerń za fazę.
 5. Wybór maszyn odbywa się pod przekrojem kabla. Jeśli ustawiony jest miedziana 2,5 mm 2, maksymalny dopuszczalny prąd dzieli 25 A. RCD lub nastawienie urządzenia są wybrane ze standardowej zakresie w dół, to jest 16 A. Pomiędzy urządzenia łączącego szynowego jest pożądane.
 6. Metalowa skrzynia musi być uziemiona przez drzwi i korpus.
 7. Każde pudełko jest sprzedawane z paszportem, który wskazuje typ i klasę rozdzielnicy, poziom ochrony, środki ostrożności, metodę instalacji i inne dane.
 8. Zewnętrzne okablowanie w skrzyni jest wprowadzane do metalowych rur lub tulei. Pod elektryczną klapą wewnętrznej instalacji osłony wiązek kabli są wydrążone do niej (patrz poniżej).

Montaż rozdzielnicy elektrycznej z niewidocznym okablowaniem

Rodzaj produktu zależy od sposobu zaprojektowania skrzynki. Urządzenie może być następujące:

 • wbudowany - do ukrytego okablowania (rysunek poniżej);
 • faktury - w pomieszczeniach z otwartym okablowaniem;
 • podłoga - głównie dla przemysłu.

Pudełko pierwszego typu jest włożone do niszy i wygląda atrakcyjniej. Na ścianie widoczna jest tylko pokrywa i nie ma wystających części.

Wbudowana osłona elektryczna

Niedogodnością jest konieczność stworzenia niszy, jeśli nie jest to przewidziane w budowie domu. Wskazane jest wykonanie fałszywej ściany z płyty gipsowo-kartonowej. Pudełko jest mocowane przez tylną ścianę za pomocą klejenia na krawędziach za pomocą kleju lub gipsu.

Cięcie nisz w ścianach nośnych pod skrzynką elektryczną jest zabronione!

Model ogólny jest uniwersalny. Może to być otwarte i ukryte okablowanie.

Skrzynia na sprzęt wykonana jest w formie skrzynki z drzwiami (rysunek poniżej). Wewnątrz znajdują się linijki DIN do montażu licznika, urządzeń automatycznych i innego sprzętu.

Billboard elektryczny

Metalowa puszka zawiera otwory na przewody od góry i od dołu. W plastikowym pudełku powstają łamliwe włazy. Wejście przewodów do skrzynki jest chronione za pomocą złączek i uszczelek.

Schematy okablowania są niezbędne do zamontowania osłon i obwodów własnymi rękami, a także koniecznie wymagają elektryka podczas sprawdzania pracy. Mogą być rysowane ręcznie lub tworzone za pomocą specjalnych programów. Ważne jest, aby obwód był wykonany prawidłowo i zapewniać wygodną pracę domowej sieci elektrycznej.

Najpierw określa się rodzaj podłączanej sieci. W mieszkaniach jest jednofazowy, aw domach prywatnych może być podobny lub trójfazowy.

Typ systemu uziemiającego może być TNC, TN-S lub TN-C-S. Pierwszy z nich, łączący uziemienie i zero, został stworzony zgodnie ze starymi standardami iw nowych domach nie jest stosowany.

Schemat typowego panelu elektrycznego pokazano na rys. poniżej. Pokazuje tylko legendę.

Schemat elektryczny tarczy

Wyłącznik jednobiegunowy z licznikiem jest zainstalowany na wejściu jednofazowym. Za nimi znajduje się wspólny ognioodporny RCD. Na kolejnym etapie wszyscy konsumenci są podzieleni na grupy. W razie potrzeby instalowane są automaty różnicowe. Jeśli nie są potrzebne, wystarczy mieć automatyczne urządzenia zabezpieczające. Optymalna dystrybucja jest następująca:

 • grupy gniazd;
 • oświetlenie za pomocą przełączników;
 • oddzielne automaty do łazienki i mocne urządzenia elektryczne: pralka, podgrzewacz wody, klimatyzacja, kuchenka elektryczna.

Charakterystyki techniczne automatów są wybierane dla każdej grupy.

Najprostszy obwód rozdzielnicy z rozgałęzianiem do 3 linii pokazano na rys. poniżej.

Schemat elektryczny z okablowaniem dla trzech linii elektrycznych

Moc jest dostarczana do licznika (faza jest czerwona, zero jest zielona), następnie przechodzi do automatów 1-3 i do obciążeń. Żółty wskazuje przewód uziemiający. Chroni nie tylko urządzenia elektryczne, ale także tarczę.

Podczas podłączania miernika ważne jest, aby nie pomylić zacisków fazowych i zerowych. Wszystkie niezbędne wyjaśnienia znajdują się w instrukcji obsługi dla niego.

W sklepie można natychmiast kupić pudełko ze standardowym pakietem, ale często elementy muszą być wybrane niezależnie, zgodnie z opracowanym schematem. Rodzaje elementów i ich cel są następujące:

 1. Stojaki DIN do umieszczania urządzeń są metalowymi płytkami, które są przymocowane do ekranu elektrycznego.
 2. Automatyczne wprowadzanie - automatyczne przełączanie zasilania do obiektu mocy w przypadku przeciążenia obwodu lub zwarcia (zwarcie).
 3. Urządzenie jest rachunkiem zużycia energii elektrycznej, zainstalowanym w oddzielnym pudełku lub razem z resztą sprzętu. Typ licznika może być indukcyjny lub elektroniczny. Schematy łączenia obu są takie same.
 4. Wyłączniki, które chronią przewody elektryczne (wybrane w zależności od wielkości i rodzaju obciążeń). Są wybierane z orientacją na najwyższy prąd dozwolony dla określonej sekcji przewodu, gdy obciążenie jest włączone. Same urządzenia można zabezpieczyć przed zniszczeniem za pomocą wbudowanych bezpieczników. Maszynę można aktywować natychmiast po zwarciu lub w 15-60 minut, jeśli prąd obciążenia nieznacznie przekracza nominalną.
 5. Szyny dystrybucyjne dla zerowej i naziemnej (może być otwarta i zamknięta).
 6. RCD - urządzenia chroniące człowieka przed porażeniem prądem. Ponadto nie dopuszczają do pożaru, gdy wystąpi prąd upływu w przewodzie. Zamiast nich można stosować automaty różnicowe, które dodatkowo pełnią funkcję automatycznego przełącznika. W tym przypadku zamiast dwóch urządzeń, jeden jest zainstalowany w osłonie. Oszczędza to miejsce. Nominalność urządzenia dobierana jest tak samo lub o krok wyżej niż maszyna znajdująca się przed nim.
 7. Czasami w osłonach instalowany jest przekaźnik napięciowy. Nie jest to konieczne, ale jeśli masz w domu drogie urządzenia elektroniczne, jest to przydatne. Jeżeli napięcie odbiega od ustawionych wartości, obwód ulega uszkodzeniu. Ponadto przyrząd pokazuje, w jaki sposób napięcie w obwodzie zmienia się w czasie.
 8. Okablowanie - środki do tworzenia połączeń.

Okablowanie elektryczne w mieszkaniu jest podzielone na grupy i dla każdego z nich obliczane jest obciążenie, po którym obliczane są niezbędne przekroje przewodów i wybierany jest odpowiedni automat. Układ wygląda mniej więcej tak:

 • grupy oświetlenia i gniazd w korytarzu i łazience (6 A, Difavtomat);
 • grupa oświetlenia sypialni i przedpokoju (6 A, wyłącznik);
 • oświetlenie z gniazdkami w kuchni (16 A, Difavomat);
 • grupa gniazd w przedpokoju i sypialni (16 A, Difavtomat);
 • oddzielne połączenie z kuchenką elektryczną, pralką, klimatyzatorem (w zależności od pojemności odbiorników, używany jest przełącznik automatyczny).

Dla grupy gniazd, automat 6A jest instalowany w systemie bezpieczeństwa i routerze domowym (można dodać zasilacz bezprzerwowy).

W rezultacie całkowita moc przy jednoczesnym włączeniu wszystkich obciążeń będzie wynosić około 7 kW. W przypadku sieci wewnętrznej należy zainstalować dwubiegunowy automat wejściowy z 32 A.

Instalacja i okablowanie odbywa się za pomocą następującego oznaczenia kolorystycznego:

 • L - drut fazy białej, czerwonej lub brązowej;
 • N - zero niebieski drut;
 • PE - ziemia żółto-zielona.
 1. Należy przestrzegać oznaczeń barwnych rdzeni.
 2. Połączenia i instalacja urządzeń są przeprowadzane w taki sposób, aby wewnątrz ekranu były umieszczone wyraźnie i wyraźnie bez obwodu (patrz poniżej). Im więcej porządku w nich, tym łatwiej jest serwisować.
 3. Połączenia zasilania są wykonywane od góry do dołu (mocniejsze urządzenia są zainstalowane powyżej). Dzięki takiemu rozwiązaniu osłona elektryczna może być szybciej odłączona od zasilania w razie wypadku.
 4. Moc na wejściu jest dostarczana na końcu, po ostatecznym sprawdzeniu wszystkich komutacji. Poszczególne linie są testowane do pracy przy użyciu schematów czasowych.

Prawidłowo zmontowana osłona elektryczna

Pod tarczą wybrana jest dostępna przestrzeń. Zwykle jest instalowany na korytarzu, w pobliżu wejścia kabla zasilającego. Wysokość instalacji wynosi 1,5-1,7 m. Licznik umieszczany jest w specjalnym pudełku z okienkiem obserwacyjnym. W ścianie otwory są wykonane, aby przymocować skrzynkę do kołków lub śrub.

Gdy tarcza jest zamontowana na ścianie, można ją zmontować w następujący sposób:

 1. Wszystkie grupy przewodów mieszkalnych są wstępnie połączone z panelem, w którym zostanie przeprowadzona instalacja. Powinny być oznakowane, aby ułatwić montaż obwodu.
 2. Śruby na osłonie są przymocowane szynami DIN do montażu urządzeń.
 3. W górnej części zainstalowana jest magistrala neutralna, aw dolnej - uziemienie.
 4. Na wierzchu automatycznego urządzenia wejściowego.
 5. W osobnym pudełku, jak również w ladzie, można umieścić maszynę wprowadzającą.
 6. Grupy maszyn są umieszczane od góry do dołu, ponieważ moc spada. Jako mostek używana jest specjalna szyna lub są wykonane z drutu miedzianego o przekroju 4 mm. Jest to wygodniejsze, gdy rozmieszczenie urządzeń w osłonie i obwodzie elektrycznym jest takie samo.
 7. Kable i przewody są wkładane przez otwory w pudełku. Zewnętrzny warkocz jest wycinany z nich, a uszczelka jest wykonana w punktach połączeń w kolorze. Zawsze musi istnieć rezerwa na dalsze naprawy. Podłącz przewody zerowe do górnej szyny. Górne zaciski automatów są zasilane, a obciążenia podłączone do dolnych zacisków (połączenie fazowe z elektropogami). Przekrój przewodów zmniejsza się, począwszy od wejścia do sekcji z obciążeniami. Przekrój przewodu uziemiającego nie może być mniejszy niż faza na wejściu. Nie można skręcać i tworzyć pętli. Przewody mocy i zero są hodowane po przeciwnych stronach tarczy.
 8. Jeśli nowy miernik nie jest podłączony, zasilanie elektronarzędzi i podświetlenie może być zasilane ze starego. Przewody są wyprowadzane blisko miernika, dzięki czemu sterownik może później nawiązać połączenie i uszczelnić urządzenie.
 9. Po dołączeniu do każdej grupy zaleca się sprawdzenie jej sprawności poprzez dostarczenie napięcia przez tymczasowy obwód przyłączeniowy.

Najpierw należy zmontować rozdzielnicę bez komutacji, zwracając uwagę na lokalizację urządzeń (zestaw testowy na rysunku poniżej). W takim przypadku powinno być możliwe szybkie wyłączenie zasilania od wewnątrz i na zewnątrz.

Montaż próbny rozdzielnicy bez komutacji

Gdy osłona jest zamknięta, powinno być możliwe szybkie sprawdzenie obecności napięcia za pomocą śrubokręta wskaźnikowego lub żarówki.

Panel podłogowy (SCH) znajduje się na podłodze i należy do kilku mieszkań. Zwykle jest on zamknięty i można go otworzyć tylko przy pomocy dyżurnego elektryka. Dostęp mieszkańców do tarczy do urządzeń elektrycznych jest zabroniony. Mogą tylko włączyć maszyny po operacji, otwierając specjalną osłonę.

Na ryc. Poniżej jest schematycznie przedstawiona deska podłogowa z okablowaniem dla trzech mieszkań.

Tarcza płyty elektrycznej na podłodze

Wszystkie wejścia SHCHE są zasilane ze wspólnego pionu (L-bus bus1 L2 L3 i N na ryc. powyżej). W starych zasobach mieszkaniowych stosuje się system uziemienia TN-C. Każda faza jest połączona z oddzielnym mieszkaniem, a magistrala zeroprzewodowa jest wspólna. Zasilanie po przejściu licznika do RCD, a następnie na linii w mieszkaniu znajduje się odgałęzienie (oświetlenie, gniazdka i kuchenki elektryczne). Musi być inny przełącznik pakietów przed kontuarem, ale nie jest on określony w tym schemacie.

Modernizacja OWP może odbywać się poprzez uzyskanie zgody od urzędu mieszkaniowego, a następnie zakup niezbędnego wyposażenia odpowiadającego wymaganej zdolności i funkcjom ochronnym. Następnie elektryk wprowadzi następujące zmiany:

 1. Przewód aluminiowy zasilający jest zastąpiony kablem miedzianym o odpowiednim przekroju. Połączenie jest wykonywane przez specjalny terminal dla różnych przewodów.
 2. Zamiast starych wyłączników, nowe są połączone z niezbędnymi cechami.
 3. Stare przewody uziemiające i zerowe są zastępowane nowoczesnymi.

Radykalny sposób wymiany sprzętu elektrycznego w OWS nastąpi po zainstalowaniu oddzielnego pudełka w mieszkaniu wraz z przeniesieniem licznika do niego. W panelu międzywarstwowym należy zainstalować wyłącznik lub przełącznik z wkładkami topikowymi. Wymaga to zatwierdzenia urzędu mieszkaniowego.

W związku z tym, że ciągle pojawiają się nowe instrumenty, należy pozostawić im miejsce w tarczy. Wśród nich są na przykład takie:

 • urządzenie ograniczające moc;
 • Urządzenie rachunku zużytej energii (nie licznika);
 • urządzenie do równoważenia fazy.

Możesz dowiedzieć się o funkcjach montażu centrali, oglądając ten film.

Nie ma nic trudnego w wyborze i montażu ekranów elektrycznych do automatów, liczników i innych urządzeń. Ważne jest, aby prawidłowo wybrać, obliczyć parametry i zainstalować w nich sprzęt elektryczny, łącząc go z przewodami. Schemat powinien być wizualny i łatwy w utrzymaniu.

Musisz być zalogowany, aby opublikować komentarz.

Gromadzimy tarczę w mieszkaniu i domu niezależnie

Elektryczna klapa w prywatnym domu, w kraju, w mieszkaniu spełnia podwójną funkcję: zapewnia wkład i dystrybucję energii elektrycznej i tworzy bezpieczne warunki pracy. Jeśli istnieje chęć zrozumienia nie najprostszego pytania, możesz samodzielnie zmontować rozdzielnicę. Maszyna wprowadzająca i licznik powinny być wprowadzane przez przedstawicieli organizacji zajmującej się zaopatrzeniem w energię elektryczną, ale możesz odebrać system po swoim kontrze (choć nie lubią tracić pieniędzy). To prawda, że ​​przed uruchomieniem domu trzeba go zaprosić, aby był obecny przy uruchomieniu, a wszyscy sprawdzili i zmierzyli pętlę masy. Wszystko to - płatne usługi, ale kosztują dużo mniej niż kompletny montaż tarczy. Jeśli zrobisz wszystko poprawnie i zgodnie z normami, okaże się, że będzie jeszcze lepiej: robisz to dla siebie.

A w mieszkaniu i prywatnym domu istnieje kilka opcji układu tarczy. Zasadniczo dotyczy to miejsca instalacji automatu wejściowego i licznika. W prywatnym domu, licznik może być umieszczony na słupie, a maszyna może być umieszczona na ścianie domu, prawie pod dachem. Czasami licznik jest umieszczony w domu, ale to jest, jeśli został zbudowany kilka lat temu. Ostatnio w domu mierniki są rzadko rejestrowane, chociaż nie ma żadnych przepisów ani instrukcji w tej sprawie. Jeśli licznik znajduje się w pomieszczeniu, można go umieścić w tarczy, a wybierając model klapy, należy wziąć pod uwagę wymiary licznika.

W niektórych budynkach mieszkalnych stoją w skrzynkach na klatkach schodowych. W takim przypadku szafka jest potrzebna tylko dla RCD i automatów. W innych domach jest w mieszkaniu. Podczas modernizacji sieci elektrycznej szafka będzie musiała zostać kupiona z oczekiwaniem, że tam również będzie pasował, lub kupić osobne pudełko pod ladą z maszyną wprowadzającą.

Prosty schemat elektryczny dla małego domu lub mieszkania

Projektując schemat zasilania, bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Przede wszystkim jest on przeznaczony dla osób: za pomocą RCD - ochronnego urządzenia zamykającego (zdjęcie nr 3), które jest instalowane zaraz po mierniku. To urządzenie jest wyzwalane, jeśli prąd upływowy przekracza wartość progową (nastąpiło zwarcie do "ziemi" lub ktoś wsunął palce w gniazdo). To urządzenie przerywa obwód, minimalizując możliwość porażenia prądem. Z RCD faza przechodzi na wejścia automatów, które działają także w przypadku przekroczenia obciążenia lub zwarcia w obwodzie, ale każde z nich znajduje się już w jego obszarze.

Po drugie, konieczne jest zapewnienie normalnej pracy urządzeń gospodarstwa domowego i urządzeń elektrycznych. Nowoczesna, wyrafinowana technologia jest kontrolowana przez mikroprocesory. Potrzebują stabilnej diety do normalnej pracy. Po obejrzeniu pewnego czasu napięcia w naszej sieci nie można nazwać jego stajni: waha się ona od 150-160 V do 280 V. Taka dyspersja importowanej technologii nie wytrzymuje. Ponieważ przynajmniej niektóre grupy maszyn, które odżywiają się złożoną technologią, lepiej włączyć przez stabilizator. Tak, to dużo kosztuje. Ale przy skokach mocy karty kontrolne "latają" jako pierwsze. Nie są naprawiane, po prostu się zmieniają. Koszt takiego zastąpienia wynosi około połowy kosztu urządzenia (mniej lub więcej zależy od rodzaju urządzenia). To nie jest tańsze. Podczas składania tablicy rozdzielczej własnymi rękami lub podczas planowania, pamiętaj o tym.

Jednym z przykładów ułożenia osłony dla małego obwodu jest 6 automatów

Stabilizator jest zainstalowany w jednej lub kilku grupach i jest włączany po RCD i przed automatami grupowymi. Ponieważ urządzenie jest dość duże, nie można go zainstalować w osłonie, ale obok - proszę.

Również w tarczy są zainstalowane dwie opony: uziemienie i zerowanie. Na magistrali uziemiającej wszystkie przewody uziemiające z urządzeń i urządzeń są włączone. Na magistrali "zero" przewód pochodzi z RCD i jest doprowadzany do odpowiednich wejść automatów. Zero jest zwykle oznaczone literą N, niebieski przewód służy do okablowania. W przypadku uziemienia - biały lub żółto-zielony, faza jest prowadzona przez czerwony lub brązowy drut.

Jeden z wariantów zmontowanej małej tarczy

W przypadku samodzielnego montażu panelu elektrycznego należy zakupić samą szafę, a także listwy (zwane szynami DIN lub szynami DIN), do których są przymocowane maszyny, wyłączniki RCD i przełączniki. Podczas instalowania stojaków, sprawdź poziom ich poziomej: nie będzie żadnych problemów z zamocowaniem maszyn.

Jeden z wariantów szyny DIN w korpusie tarczy

Wszystkie maszyny muszą być ze sobą połączone. Można to zrobić za pomocą przewodów - łącząc ich wejścia szeregowo lub za pomocą gotowego grzebienia. Grzebień jest bardziej niezawodny, chociaż kosztuje więcej, ale jeśli weźmiesz pod uwagę czas spędzony na podłączaniu wszystkich urządzeń, jest mało prawdopodobne, że kilkadziesiąt rubli ma tak fundamentalne znaczenie.

Podłączenie grzebienia do automatyki w panelu elektrycznym: przyspieszenie procesu samodzielnego montażu

Nie zawsze schematy zasilania są proste: grupy konsumentów łamią się na podłogach, oddzielnie dedukują хозпостройки, oświetlenie garażu, piwnicę, dziedziniec i terytoria придомовой. Przy dużej liczbie konsumentów, z wyjątkiem ogólnego RCD po liczniku, umieszczają te same urządzenia, tylko mniejszą pojemność - dla każdej grupy. Osobno, przy obowiązkowej instalacji osobistego urządzenia ochronnego, moc wyjściowa do łazienki: jest to jeden z najniebezpieczniejszych pomieszczeń w domu i mieszkaniu.

Bardzo pożądane jest umieszczanie urządzeń ochronnych na każdym z wejść, które trafiają do potężnych urządzeń gospodarstwa domowego (ponad 2,5 kW, a ta moc może nawet posiadać suszarkę do włosów). W przedziale ze stabilizatorem stworzą normalne warunki pracy elektroniki.

Również nie najbardziej skomplikowany obwód, ale o wyższym stopniu ochrony - więcej RCD

Ogólnie rzecz biorąc, przy opracowywaniu dokładnego schematu, będziesz musiał znaleźć kompromis: aby system był bezpieczny i nie wydawał za dużo pieniędzy w tym samym czasie. Sprzęt do podejmowania lepiej sprawdzonych firm, ale warto. Ale energia elektryczna nie jest obszarem, w którym można oszczędzać.

Chodzi o szafki / szuflady do instalowania maszyn i innych elektrycznych farszów, o ich odmianach. W zależności od rodzaju instalacji panele elektryczne są przeznaczone do instalacji na zewnątrz i wewnątrz budynków. Skrzynka do montażu na zewnątrz jest przymocowana do ściany za pomocą kołków. Jeśli ściany są łatwopalne, pod nim znajduje się materiał izolacyjny, który nie przewodzi prądu. W zamontowanej postaci zewnętrzny panel elektryczny wystaje ponad powierzchnię ściany o około 12-18 cm, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca instalacji: dla ułatwienia konserwacji osłona jest zamontowana w taki sposób, że wszystkie jej części są w przybliżeniu na wysokości oczu. Jest to wygodne w pracy, ale może spowodować obrażenia (rogi są ostre), jeśli przestrzeń do szafki zostanie wybrana bezskutecznie. Najlepsza opcja jest za drzwiami lub bliżej rogu: abyś nie mógł uderzyć głową.

Zewnętrzna obudowa rozdzielnicy

Podtynkowa osłona oznacza niszy: jest zainstalowany i uszczelniony. Drzwi znajdują się na tym samym poziomie co powierzchnia ściany, mogą - wystawać o kilka milimetrów - zależą od instalacji i konstrukcji konkretnej szafy.

Pociski są metalowe, malowane farbą proszkową, są plastikowe. Drzwi są solidne lub z przezroczystymi plastikowymi wkładkami. Rozmiary są różne - rozciągnięte, szerokie, kwadratowe. Zasadniczo w każdej niszy lub warunkach można znaleźć odpowiednią opcję. Jedna rada: jeśli możesz, wybierz większą szafkę: łatwiej w niej pracować, zwłaszcza jeśli pierwszy raz montujesz centralę elektryczną własnymi rękami.

Montaż i instalacja rozdzielnicy na zawiasach

Przy wyborze kadłuba często działają z taką koncepcją, jak liczba miejsc. Oznacza to, jak wiele jednobiegunowych maszyn (12 mm grubości) może być zainstalowanych w tej obudowie. Masz schemat, pokazuje on wszystkie urządzenia. Rozważmy, biorąc pod uwagę fakt, że dwubiegunowy ma podwójną szerokość, dodaje około 20% do rozwoju sieci (nagle kupuje inne urządzenie, a nie będzie gdzie się połączyć, lub podczas instalacji zadecyduj z jednej grupy do drugiej, itd.). I dla takiej liczby miejsc "lądowania", szukaj tarczy odpowiedniej dla geometrii.

Instalowanie i łączenie elementów

Wszystkie nowoczesne maszyny i RCD mają standardowe mocowanie do standardowej szyny DIN. Z tyłu mają plastikowy ogranicznik, który zatrzaskuje się na pasku. Umieść urządzenie na szynie, zaczepione na nim wycięciem na tylnej ścianie, palcem wciśnij w dół. Po kliknięciu element zostanie zainstalowany. Pozostaje go połączyć. Zrób to zgodnie ze schematem. Odpowiednie druty są wkładane do zacisków, a styk jest dokręcany za pomocą śrubokrętu, dokręcając śrubę. Mocno nie trzeba go dokręcać - można go łączyć.

Działa, gdy zasilanie jest wyłączone, wszystkie przełączniki są ustawione w pozycji "off". Spróbuj nie bierz przewodów obiema rękami. Po podłączeniu kilku elementów, włącz zasilanie (przełącznik noża wejściowego), a następnie włącz zainstalowane elementy, sprawdzając je pod kątem braku zwarcia (zwarcia).

Połączenie wejściowe i RCD

Faza z wejścia podawana jest do automatu wejściowego, z jego wyjścia przechodzi do odpowiedniego wejścia RCD (wstawić zworkę z miedzianym przewodem wybranej sekcji). W niektórych schematach zerowy przewód z wody jest podawany bezpośrednio na odpowiednie wejście RCD, a już z jego wyjścia przechodzi do magistrali. Przewód fazowy z wyjścia urządzenia ochronnego jest połączony z grzebieniami automatów.

W nowoczesnych programach automat wejściowy jest wprowadzany dwubiegunowo: musi jednocześnie odłączyć oba przewody (faza i zero), aby całkowicie odłączyć napięcie od sieci w przypadku usterki: jest to bezpieczniejsze i są to najnowsze wymagania bezpieczeństwa elektrycznego. Następnie obwód włączania RCD i wygląda jak na zdjęciu poniżej.

Podczas korzystania z dwubiegunowego automatu wejściowego

Po zainstalowaniu RCD na szynie DIN, zobacz wideo.

Na każdym schemacie, przewód ochronny uziemiający jest podłączony do magistrali, która prowadzi do tych samych przewodów z urządzeń elektrycznych. Obecność uziemienia jest oznaką bezpiecznej sieci i czyni ją niezbędną. W sensie dosłownym.

Jak poprawnie podłączyć RCD, zobacz lekcję wideo.

Podczas samodzielnego montażu osłony należy zwrócić uwagę, że automat wejściowy i licznik zostaną zaplombowane przez organizację zaopatrzenia w energię. Jeśli na liczniku znajduje się specjalna śruba, na której jest zamocowana uszczelka, to maszyna wejściowa takich urządzeń nie działa. Jeśli nie ma możliwości zapieczętowania, odmówi się uruchomienia lub cała klapa zostanie całkowicie zamknięta. Dlatego wewnątrz wspólnej tarczy umieścić boksu na jednym lub dwóch miejscach (w zależności od rozmiaru i typu maszyny), a w nim podłączona jest maszyna wejściowa. To pudełko jest zapieczętowane po akceptacji.

Poszczególne maszyny są instalowane na stojakach dokładnie tak, jak RCD: są dociskane do stojaka, aż klikną. W zależności od rodzaju maszyny (jeden lub dwa bieguny są przewodami), do nich są podłączone odpowiednie przewody. Jakie rodzaje maszyn istnieją i jakie są różnice między urządzeniami dla sieci jedno- i trójfazowej, patrz wideo, wybór urządzenia zabezpieczającego jest opisany tutaj.

Po zainstalowaniu wymaganej liczby urządzeń na szynie montażowej, ich wejścia są połączone. Jak wspomniano wcześniej, można to zrobić za pomocą przewodów połączeniowych lub specjalnego grzebienia łączącego. Zobacz zdjęcie z połączenia.

Automaty w jednej grupie są połączone skoczkami: faza przychodzi w sumie

Istnieją dwa sposoby tworzenia skoczków:

 • Wytnij przewody o wymaganych długościach, odsłoń ich krawędzie i wygnij łuk. Włóż dwa przewody do jednego zacisku, a następnie dokręć.
 • Weź dość długi dyrygent, z 4-5 cm czyszczony na 1-1,5 cm izolacji. Weź okrągłe szczypce i wygnij odsłonięte żyły, aby łuki były ze sobą połączone. Te odsłonięte obszary są wkładane do odpowiednich gniazd i zaciskane.

Tak, ale elektrycy mówią o słabej jakości połączenia. Bardziej niezawodne jest używanie specjalnych opon. Pod nimi na korpusie znajdują się specjalne łączniki (wąskie szczeliny, bliżej przedniej krawędzi), do których włożone są styki magistrali. Opony te są sprzedawane na metr, pocięte na kawałki o wymaganej długości konwencjonalnych przecinarek do drutu. Wkładając go i instalując przewód zasilający w pierwszej z maszyn, dokręć styki na wszystkich podłączonych urządzeniach. Zobacz, jak połączyć automaty w tarczy za pomocą autobusu, zobacz wideo.

Przewód fazowy jest podłączony do wyjścia automatów, który przechodzi do obciążenia: do urządzeń gospodarstwa domowego, do gniazdek, przełączników itp. W rzeczywistości zakończono montaż klapy.

Wybór maszyn na płycie domu lub mieszkania

W panelu elektrycznym stosowane są trzy rodzaje urządzeń:

 • Automatycznie. Odłącza i włącza zasilanie w trybie ręcznym, a także wyzwala (przerywa obwód) zwarciem w obwodzie.
 • RCD (ochronne urządzenie zamykające). Monitoruje prąd upływu, który występuje, gdy izolacja jest zerwana lub na wypadek, gdyby ktoś złapał przewody. Jeśli wystąpi jedna z tych sytuacji, łańcuch jest zepsuty.
 • Różn. automat (automat różnicowy). To urządzenie, które łączy dwie w jedną obudowę: monitoruje zarówno obecność zwarcia, jak i prąd upływowy.

Automat dyferencjałowy zazwyczaj umieszcza się zamiast pakietu - RCD + automatyczny. Oszczędza to miejsce w tarczy - potrzebuje mniej niż jednego modułu. Czasami jest to ważne: na przykład musisz włączyć inną linię zasilania i nie ma miejsca na instalację, ponieważ nie ma darmowej maszyny.

Automat jest układany zamiast pakietu automatycznego urządzenia i RCD

Ogólnie rzecz biorąc, dwa urządzenia są częściej instalowane. Po pierwsze, jest to tańsze (dif.avtomaty są droższe), a po drugie, z zaciągnięciem jednego z urządzeń bezpieczeństwa wiesz dokładnie, co się stało i na co zwracać uwagę: zwarcia (po wyłączeniu urządzenia) lub ewentualnego przecieku i przeciążenia (pracował RCD). Po uruchomieniu automatu Difa nie znajdziesz tego. Chyba że włożysz specjalny model, który ma pole wyboru, które usterki wyzwolił urządzenie.

Maszyny ochronne są wybierane według prądu, który jest niezbędny dla konsumentów tej grupy. Jest to obliczane po prostu. Dodaj maksymalną moc wszystkich podłączonych urządzeń w grupie, podziel przez 220 V, otrzymasz wymagany prąd. Nominalne urządzenie wymaga nieco więcej, w przeciwnym razie, po uwzględnieniu wszystkich obciążeń, zostanie ono wyłączone w celu przeciążenia.

Na przykład, po złożeniu mocy wszystkich urządzeń w grupie, całkowita wartość wyniosła 6,5 ​​kW (6500 W). Podziel przez 220 V, otrzymujemy 6500 W / 220 V = 29,54 A.

Jakie są liczby w przypadku, które wskazują

WYZNAŃ automaty prądu, mogą być następujące: (w A), 6, 10, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63 najbliżej określonej wartości większej - 32 A. i poszukiwania.

RCD ma dwa rodzaje działań: elektroniczny i elektroniczny mechaniczny. Różnica w cenie urządzenia o tych samych parametrach jest duża - droga elektroniczno-mechaniczna jest droga. Ale żeby kupić tarczę w domu lub mieszkaniu, potrzebujesz ich. Powód jest jeden: są bardziej niezawodne, ponieważ działają niezależnie od źródła zasilania, a do pracy elektronicznej niezbędne jest zasilanie.

Na przykład, sytuacja wygląda następująco: naprawiasz okablowanie, na przykład, wylot i bez zasilania dla tej sieci - maszyna wprowadzająca została wyłączona. W trakcie procesu izolacja uległa uszkodzeniu. Jeśli zainstalowany jest elektromechaniczny RCD, zadziała, nawet jeśli nie ma zasilania. Zrozumiesz, że zrobiłeś coś złego i będziesz szukał przyczyny. Elektroniczny bez zasilacza nie działa, a włączenie sieci z uszkodzoną izolacją może mieć problemy.

Aby zrozumieć, które urządzenie znajduje się przed tobą, wystarczy mieć małą baterię i parę przewodów. Akumulator jest dostarczany do dowolnej pary styków RCD. Elektromechaniczne w tym przypadku zadziała, elektroniczne - nie. Więcej na ten temat w filmie.

Ponadto, RCD są rozróżniane w zależności od rodzaju prądu, na który reagują:

 • typ AC - przemienny prąd sinusoidalny;
 • typ A - prąd przemienny + stała pulsacyjna;
 • typ B - stała naprzemienna + pulsująca + prąd rektyfikowany.

Okazuje się, że typ B zapewnia najbardziej kompletną ochronę, ale te urządzenia są bardzo drogie. Dla pokrycia domu lub mieszkania jest całkiem wystarczy, wpisz A, ale nie AC, które są sprzedawane głównie, ponieważ są tańsze.

Poza typem RCD, jest wybierany zgodnie z bieżącym. I na dwa parametry: nominalny i wyciek. Nominalny to taki, który może przechodzić przez kontakty i nie niszczyć ich (fuse). Prąd znamionowy wyłącznika RCD jest przesunięty o krok wyższy niż prąd znamionowy maszyny instalowanej w parze z nim. Jeśli wymagana jest maszyna o mocy 25 A, wówczas należy przyjąć RCD o 40 A.

Prąd upływu jest jeszcze prostszy: tylko dwie wartości, 10 mA i 30 mA, są umieszczone w elektrycznych tablicach rozdzielczych dla mieszkania i domu. 10 mA znajduje się na linii z jednym urządzeniem, na przykład z kotłem gazowym, pralką itp. a także w pomieszczeniach, w których wymagany jest wysoki stopień ochrony: w pokoju dziecinnym lub łazience. Odpowiednio, RCD o mocy 30 miliamperów instaluje się w linii, w której podłączonych jest kilku konsumentów (urządzeń) - do gniazd w kuchni, pokojach. Na linii iluminacji taka ochrona jest rzadko umieszczana: nie jest konieczna, z wyjątkiem ulicy lub garażu.

Jakie są liczby w przypadku, które wskazują

Inne RCD są różne w operacjach opóźnionego czasu. Są dwojakiego rodzaju:

 • S - selektywny - działa po pewnym czasie po pojawieniu się prądu upływu (dość długi przedział czasu). Zazwyczaj są umieszczane przy wejściu. Następnie, w sytuacji awaryjnej, urządzenie na uszkodzonej linii jest najpierw odłączone. Jeśli prąd upływowy pozostanie, "starszy" selektywny RCD będzie działał, zwykle jest to ten, który jest na wejściu.
 • J - działa również z opóźnieniem (ochrona przed przypadkowymi prądami), ale o wiele mniej. Ten rodzaj RCD jest nakładany na grupy.

Dif Automata są te same typy, as RCD i są również dokładnie wybrane. Tylko przy określaniu aktualnej wydajności natychmiast rozważa się obciążenie i określa wartość nominalną.

Kilka wyjaśnień dla instalacji panelu szafy wbudowane, kolejność połączenia, zobacz film z praktyką i przedmiotów zintegrowanych.

Jeden ważny szczegół, ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa. Na RCD lub DIF znajduje się przycisk "test". Gdy naciśnięty, prąd upływu, a urządzenie powinno praca sztucznie stworzone - ruchy przełącznik w pozycji „off” i linia jest pod napięciem. Tak więc sprawdzana jest pojemność robocza. Musi to być wykonywane co najmniej raz w miesiącu: aby mieć pewność co do niezawodności ochrony. Z kolei sprawdź wszystkie dostępne w obwodzie RCD. To ważne.

Prawdopodobnie są to wszystkie informacje, które są niezbędne do złożenia elektrycznej tablicy rozdzielczej własnymi rękami. Być może nadal musisz dowiedzieć się więcej o tym, jak podzielić ładunek na grupy, przeczytaj o tym tutaj.

Dziękuję. Wszystko jest jasne i zrozumiałe. Napisany w prostym i przystępnym języku.

doskonały. Pierwsza równiarka zrozumie ten artykuł.

Świetny artykuł! Nie było wątpliwości, czy mogę samodzielnie podłączyć nową kuchnię i łazienkę do prywatnego domu, czy zadzwonić do elektryka. Teraz jestem pewien, że wszystko można zrobić sam. Jest pomalowany wszystko jest proste i dostępne. Dziękuję bardzo.

Próbujemy. Dziękuję.

Dzięki za artykuł, ale było jedno pytanie). Ziemia i zero muszą być zamknięte, czy nie?

Nie, nie jest. Ziemia i zero nie zamykają się. Jest to wykluczone i grozi poważnymi konsekwencjami.

W latach 90. pracował jako elektryk w gospodarstwie - zawsze „wisiał na jednej śruby,” Ziemia i zera. W obecnych czasach, kiedy używa się takich urządzeń jak RCD, taka sztuczka nawet nie przejdzie.

Witam, to pytanie ... jest stary dom, niedawno zbudowany nową moc do góry i chcą starych, jak podłączyć i jakie maszyn nado.Vvodnoy w starym domu C63.Tak sama w nowym domu będą grzejniki, podgrzewacz wody, etc. Powiedz mi, jak połączyć ...

W starym urlopie elektrycznym? Czy urządzenia elektryczne (potężne) będą działać zarówno w starym, jak i nowym? Jeśli tak, należy ustawić maszynę na niższą wartość. Ile mniej? Zależy od rozkładu obciążenia w starym / nowym domu, ale nie mniej niż dokładnie na etapie. Dokładniej mówiąc, opis nie może być powiedziany. Sami rozważ obciążenie nowego domu i dowiedz się, jaka maszyna jest tam potrzebna.

Chciałbym wyjaśnić z instalacją „maszyny indukcyjnej” - w moim przypadku chodzi o montaż wewnątrz apartamentu el.schitka: Jestem w domu Stalina na lądowanie na 3 mieszkania w panelu trzy są skonfigurowane, z których jedna de pobudza moje mieszkanie. Zgodnie z instrukcjami w panelu musi uczestniczyć maszynę wprowadzający podłączony do sieci przed licznikiem, ale mam „całkowicie wyłącza sieć” urządzenie jest już zainstalowany w panelu po wylądowaniu, a w tym samym czasie, to szczególne miejsce dla urządzenia wejściowego oplombirovku w Panel obudowy nie jest przewidziany do instalacji. Czy muszę w tym przypadku w oparciu o wymagania regulacyjne oprócz tych na schody maszynie Apartement inny zestaw przed licznik zamykanej „maszyny wprowadzającej” w panelu płaskiego, lub mogą być dostarczone dla własnej wygody dwubiegunowej licznika automatyczny postu do złożonego wyłączenie wszystkich automatów grupa ?

Tarcza do automatów

Elektryczna tablica rozdzielcza pod ladą i automatami - projekt i cechy do wyboru

Szafka elektryczna chroni sprzęt elektryczny przed wpływami zewnętrznymi (zwłaszcza na zewnątrz) przed kurzem, wilgocią i wiatrem.

Łatwe i kompaktowe jest umieszczanie elementów okablowania, miernika i bezpieczników.

Ważne jest również, aby klapa spełniała funkcję estetyczną - może być wykonana w postaci schludnego pudełka z otwieraną pokrywą lub szklanych drzwi "wpuszczonych" w ścianę. Sprzęt nie psuje widoku i nie jest dostępny dla dzieci.

Aby zaoszczędzić na usługach elektryków, istnieje możliwość montażu i instalacji panelu elektrycznego pod blatem i automatyki przez siebie. Jak to zrobić, zostaną szczegółowo omówione w artykule.

Skrzynka elektryczna do maszyn: wybór

Istnieje wiele cech, między którymi należy wybrać odpowiednią szafkę elektryczną i skrzynkę do urządzeń elektrycznych. Dla domu i mieszkania - zwykle jest to małe kompaktowe pudełko na licznik energii elektrycznej (wielkość zależy od tego, jakie elementy zostaną w nim umieszczone).

Przy okazji instalacji może to być:

 • Podwieszane lub montowane na ścianie;
 • Outdoor (częściej używany do dużych obiektów).
 1. Wbudowany (ukryty).
 2. Zewnętrzna (faktura, otwarta).

Zewnętrzne jest łatwiejsze do zamocowania, zawieszone na śrubach samogwintujących.

Częściej taka szafa służy do otwartego okablowania. Ale możesz też przynieść ukryty, z tyłu tarczy.

Zaletą wbudowanych modeli jest to, że wyglądają estetycznie, nie wystają, ukrywają zawartość. Trudność polega na tym, że musisz przygotować niszę w ścianie i łatać kanały do ​​układania kabli.

Przez liczbę maszyn, które można w nim umieścić (od 2 sztuk, ale może być 12, 36, 54 i więcej modułów). Większość liczników jest teraz połączona przez kilka maszyn. Po pierwsze, jest to wygodne (na przykład, jeśli osobno zasilasz światło, możesz z nim pracować bez wyłączania zasilania).

Po drugie, większość dzisiejszej energochłonnej technologii wymaga oddzielnej maszyny do obsługi reguł. Po trzecie, umożliwia zapisanie. Na przykład w przypadku sprzętu o niskiej mocy można wyprowadzić okablowanie w mniejszej sekcji (co jest znacznie tańsze), zamiast używać grubego kabla w całym domu.

Okno przeciwdziałające ochronie

Zazwyczaj metalowe skrzynki na liczniki prądu są często nieporęczne i gorsze od lekkiego poliestru, który ma wysoką ochronę przeciwpożarową i często są wykonane z przezroczystych drzwi.

Stopień ochrony IP pokazuje stopień izolacji urządzeń przed wilgocią i pyłem. Im większa cyfra po literowym IP, tym wyższa klasa ochrony. Na przykład:

 1. IP20 nadaje się do instalacji w mieszkaniu - duże cząsteczki kurzu nie przenikają, ale nie ma zabezpieczenia przed wilgocią.
 2. IP 21 - 23 może być zainstalowany w nieogrzewanym pomieszczeniu wewnętrznym, pod okapem.
 3. IP44 można już umieścić na ulicy, ale z dodatkową ochroną, przyłbicę.
 4. Najbardziej chronione szafki elektryczne IP54 i 66 - mogą być instalowane na zewnątrz, bez obawy przed deszczem i wiatrem

Dla ulicy i szafek, które zostaną zainstalowane w gankach, może być wygodne, jeśli jest okno do robienia odczytów. W takiej tarczy nie będzie musiał otwierać drzwi za każdym razem.

Konstrukcja klapy i elementów klapy

Skrzynka na licznik energii elektrycznej składa się z:

 • obudowa;
 • drzwi;
 • din-reiki (pasek mocujący do automatów i licznik);
 • otwory montażowe i przygotowane półotwory do okablowania.

W plastikowych skrzyniach na bocznych częściach znajdują się pewne dziury na dziury, które można wiercić w miejscach najbardziej dogodnych dla właściciela. Może to być włamanie.

Metalowe tarcze mają gotowe otwory.

W razie potrzeby pamięć RAM jest instalowana wewnątrz skrzynek lub dodatkowego gniazdka i innych elementów.

 1. Z kolumny elektrycznej jest bezpośrednio prowadzone wejście (podłączyć wejście do publicznej sieci mogą tylko elektrycy). Druty są umieszczane w osłonie.
 2. Licznik elektryczny jest zamontowany na szynie DIN.
 3. Od tego do każdego automatu z drutem.
 4. Przewody wychodzące przechodzą przez korpus klapy i rozwieszają się w całym domu.
 5. Uziemienie jest warunkiem wstępnym. Może to być kabel trójprzewodowy lub oddzielny przewód, który zaczyna się od zera.
 6. Możesz zainstalować dodatkowe komputery. Są one połączone równolegle z wejściami dwóch głównych pakietów.

Zgodnie z warunkami PUE wymagane jest zainstalowanie jeszcze jednego automatycznego urządzenia przy wejściu do domu, przed licznikiem. Pozwala to na manipulowanie, wyłączanie i zastępowanie miernika.

Jednak teraz, ze względu na liczne przypadki oszustwa, elektrycy mogą wręcz żądać bezpośredniego podłączenia licznika.

Prace montażowe i zasady montażu

W przypadku zagnieżdżonych skrzynek na licznik energii elektrycznej wskazane jest wykonanie fałszywej ściany z płyt gipsowo-kartonowych, w której będzie to wygodne, bez uciekania się do betonowego cięcia (jest to ogólnie zabronione w konstrukcjach nośnych).

W niszy umieszczone są odczyty elektrotechniczne, po bokach "szyte" specjalnym klejem, wkrętami lub gipsem.

Kabel jest położony. W tym celu można wyżłobić rowki lub przymocować okablowanie do ściany za pomocą kanału kablowego.

Następnie miernik jest zainstalowany. Niektóre modele w dolnej części mają język, który jest wyciągnięty, urządzenie jest umieszczone na szynie DIN i zatrzaskuje się klapkę.

Miernik mocy

Licznik jest podłączony. Na dolnym panelu ma cztery wyjścia. Pierwszy to wejście plusa, drugi to znak plus. Trzeci jest wejściem minus, czwarty jest wynikiem ujemnym. Aby uzyskać połączenie, krawędź drutu jest obrana do 27 mm. Nieosłonięty przewód nie może wystawać poza korpus urządzenia, ani też warkocz nie może dostać się do wnętrza zacisku mocującego.

Korpus miernika musi mieć terminal z symbolem "ziemia". Do tego dochodzi zero.

Główne maszyny można umieścić w najpotężniejszym sprzęcie i uzyskać je przy natężeniu 32 Amperów. A w przypadku dodatkowych oddziałów możliwe jest już luźne pakowanie paczek (w zależności od tego, co będzie przez nich łączone). Ponadto, kabel może być bardziej cienki, na przykład główny ma 2,5 metra kwadratowego. mm, i "słabszy" oddział 0,5 metra kwadratowego. mm.

Pudełko po instalacji

Aby podłączyć dodatkową paczkę, weź mały kawałek drutu (ten sam przekrój, co wejście, tak, że są one równo wciśnięte). Końce są czyszczone. Jeden koniec jest zaciśnięty razem z wejściem do głównej maszyny, a drugi jest przenoszony na wejście dodatkowego. Również z drugim głównym. Każda nowa para pakerów jest połączona równolegle z poprzednią parą.

W domach prywatnych zwykle ląduje się w ziemi do poziomu wody gruntowej, szpilki, do której przyłączone jest zero. W domu wszystko jest w rękach właściciela. Ale jak zrobić uziemienie w mieszkaniu, jeśli tak nie jest?

Do 1998 r. Istnienie uziemienia nie było uważane za obowiązkowy złożony system.

Nowe domy używają schematu TN-C-S .

Pięciożyłowy przewód (do zasilania trójfazowego) jest podłączony do miernika elektrycznego i panelu automatycznego dostępu do maszyny:

 • 1,2,3, czerwone lub brązowe przewody - faza (+).
 • 4, niebieski - zero (-).
 • 5, zielony lub żółto-zielony, - ziemia.

Lub trzyżyłowy do zasilania jednofazowego, ale ziemia (PE) jest nadal obecna i nie będzie problemów z podłączeniem gniazdek Euro.

W starych domach był schemat TN-C. Nie było oddzielnego uziemienia, a uziemienie przewodu "zerowego" przeprowadzono w podstacji transformatorowej. Kabel w takich domach jest czterordzeniowy (dla zasilania trójfazowego):

Dla jednofazowego - to są dwa przewody (fazowe i PEN).

Ponieważ w przewodzie zerowym łączone są dwa druty - zero i masa (PE i N), nazywane są przewodami PEN. W domach z tym obiegiem w gniazdach nie ma styków uziemiających.

Schemat uziemienia w prywatnym domu

Jeśli musisz samodzielnie wydłużyć grunt, wszystkie wyloty w mieszkaniu zostaną zastąpione "Euro", wyciągnij oddzielny kabel i podłącz go do przewodu PEN domu (nie zaleca się robienia tego samemu, wszystkie pytania - do głównego inżyniera Kodeksu karnego).

Oddzielenie wewnątrz odczytu na przewodzie ochronnym i zera wykonano nawet w starych radzieckich tarczach, ale można go "zgnieść" tylko wtedy, gdy kabel ma co najmniej 10 mm (dla miedzi) lub 16 mm (dla aluminium) na całej długości. A jeśli dom ma ponowne uziemienie. Wiedz, że może to inżynier UK.

Nawiasem mówiąc, RCD w systemach TN-C jest zabronione. Bez uziemienia i bez RCD ludzie w takich domach są całkowicie pozbawieni ochrony przed porażeniem elektrycznym. Czy uziemienia na ogrzewanie, a jeszcze bardziej na gaz - również kategorycznie niemożliwe!

Ogólnie rzecz biorąc, system TN-C jest uznawany w kraju jako przestarzały, nie jest już instalowany i nie może być odtwarzany podczas poważnych napraw budynku.

Ze względu na brak funduszy, firmy energetyczne tworzą duplikat po wejściu do domu, a następnie dzielą drut PEN na zero i ziemię. W każdym razie, ale schemat TN-C zniknie z naszych wysokich budynków.

Wybierz szafę elektryczną w zależności od wielkości licznika energii elektrycznej, o liczbę pakerów, które zainstalujesz. Pamiętaj, że konieczne jest wywoływanie elektryków w dwóch etapach: po podłączeniu do wspólnego obwodu i do uszczelnienia i zaprogramowania miernika. Mogą sprawdzić wszystko i przygotować niezbędne dokumenty.

Osłona na miernik elektryczny i automaty - jak prawidłowo wybrać i zmontować

Automatyczne przełączniki i licznik elektryczny są niezbędnymi atrybutami nowoczesnej sieci elektrycznej. Zainstaluj je w specjalnych tablicach rozdzielczych, które są już na stałe zainstalowane w wejściach do budynków mieszkalnych. A co powinien zrobić korsarz we własnym domu? Ten problem dziś nie jest wcale wart, ponieważ na rynku każdy znajdzie dla siebie odpowiednią tarczę dla licznika elektrycznego i automatycznych rozmiarów i konstrukcji. Nawiasem mówiąc, ostatnie kryterium odgrywa dziś ważną rolę, ponieważ tarcza jest najczęściej instalowana wewnątrz domu. Musi więc koniecznie wpasować się w wnętrze pokoju, w którym zostanie zamontowany.

Musisz zacząć od typu zdefiniowanego przez dwa modele:

Zwykle klapy wpuszczane są używane w systemie z zamkniętym okablowaniem. Zajmuje mało miejsca, nie przeszkadza. Jeśli instalacja zostanie przeprowadzona na ścianie, z niej wystaje tylko pokrywa. Jedyną niedogodnością jest konieczność stworzenia niszy przed instalacją, w której zostanie wstawione pudełko. Zamontować takie skrzynki elektryczne mogą być na zaprawie gipsowej lub cementowej, lub na śrubach samogwintujących.

Modele podwieszane są instalowane na dowolnej powierzchni i mocowane tylko za pomocą śrub. Najczęściej są używane w otwartych trasach elektrycznych. Chociaż jest to uniwersalna skrzynka rozdzielcza, która może być doprowadzona z tyłu drutu ukrytego drutu.

Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są skrzynki elektryczne do automatów i liczników, producenci oferują dwa rodzaje: metal, plastik. Powiedzieć, że niektóre są lepsze, ale niektóre nie, w tym przypadku jest to niemożliwe. Nawet plastikowe osłony są wystarczająco wytrzymałe i wytrzymują duże obciążenia mechaniczne, ponieważ są wykonane z termoplastu. Chciałbym dodać, że obie opcje mają doskonałe dane zewnętrzne, a ponadto wybór na współczesnym rynku projektowania jest tak duży, że każdy konsument może znaleźć to, czego potrzebuje.

Projekt panelu elektrycznego

Pudełka do automatycznych przełączników i mierników energii mają dość prosty projekt w postaci pudełka. Obejmuje:

 • Obudowa.
 • Linijka DIN, na której umieszczone są automatyczne przełączniki i licznik.
 • Otwory na tylnym panelu lub na boku dla przewodów elektrycznych.
 • Otwory montażowe.
 • Górna przezroczysta pokrywa drzwiowa.

Uwaga, proszę! Konstrukcja klapy może być różna, wszystko zależy od tego, jakie dodatkowe urządzenia wymagają instalacji sieci elektrycznej w domu. Na przykład instalacja przekaźnika napięciowego lub instalacja RCD. Stąd różne rozmiary pudełka.

Jak zmontować i zainstalować panel elektryczny

Zacznijmy od tego, że w każdym sklepie budowlanym w dziale artykułów elektrycznych można kupić gotową klapę elektryczną, która ma automaty i urządzenie sterujące zasilaniem elektrycznym. Oczywiście jest to wygodne, ale w tym przypadku jest jeden problem - maszyny i miernik mogą nie być odpowiednie do zużycia energii elektrycznej w domu. Dlatego zaleca się samodzielne złożenie osłony. Jak to zrobić?

Przede wszystkim konieczne jest wyjaśnienie przedsiębiorstwu energetycznemu w swojej dzielnicy, jakiego rodzaju liczniki energii elektrycznej podejmują. Dlaczego? Te ostatnie to kilka modeli, które różnią się między sobą dokładnością i mocą. Te dwa wskaźniki powinny być skoordynowane. Nawiasem mówiąc, jeśli sklep ma gotową tarczę z takim kontuarem, masz szczęście. Jeśli nie, konieczne będzie wybranie go do wielkości urządzenia monitorującego.

Co jeszcze jest potrzebne do montażu?

 • Drut miedziany ma długość jednego metra i przekrój 2,5 mm².
 • Przełączniki automatyczne (ich liczba jest określona przez liczbę przewodów wejściowych, a moc jest obliczana zgodnie z mocą odbiorników w każdym obwodzie).
 • Elementy złączne (samogwintujące i plastikowe). Niektórzy producenci produktów montażowych są dostarczane w komplecie z tarczą.

Przede wszystkim należy wstępnie rozprowadzić wszystkie elementy panelu elektrycznego, aby nie przeszkadzały sobie nawzajem, a otwory montażowe nie były zamknięte. Teraz wszystko to jest naprawione, po czym możesz przystąpić do instalacji przewodów.

Uwaga, proszę! Należy pamiętać, że okablowanie odbywa się tylko w pionie lub w poziomie. Żadne witryny nie są przekątne.

Nie będziemy opisywać, który schemat połączeń jest używany w tablicy rozdzielczej. Oto jedna z opcji na poniższym rysunku, gdzie wszystko jest wyraźnie pokazane, więc nie można popełnić błędu.

Jedynym punktem, na który należy zwrócić uwagę, jest numeracja lub oznaczenie terminali licznika energii elektrycznej, na którym zostaną podłączone przewody wejściowe i wyjściowe. Ważne jest, aby nie pomylić, który terminal jest fazą, a który jest równy zeru. Dlatego warto otworzyć instrukcję licznika i zrozumieć to pytanie, ponieważ każdy model ma swoje własne pozycje.

Urządzenia są więc instalowane i łączone ze sobą przewodami. Pozostaje tylko przeprowadzić instalację. W tym celu nałóż skrzynkę przyłączeniową na powierzchnię, która zostanie zainstalowana, i sporządzaj notatki dotyczące osprzętu montażowego za pomocą ołówka lub innego ostrego narzędzia (np. Śrubokręta). Teraz w nich wierci się otwory o średnicy 6 mm i głębokości 6 mm, w których napędza się kołki. I już przez nich, zamontuj tarczę.

Jeśli możesz zainstalować i zainstalować centralę bez problemów, to nie masz prawa podłączyć go samodzielnie. Dlatego będziesz musiał zadzwonić do przedstawicieli organizacji zasilającej, która przeprowadzi połączenie, to znaczy podłączyć miernik kontrolny za pomocą kabla wejściowego. Jeśli przedstawiciele firmy sieciowej nie wiedzą, jak to zrobić, musisz szukać organizacji, która ma licencję i dostęp do tego typu pracy.

Należy pamiętać, że po podłączeniu sterownik musi wykonać napełnienie miernika.

I jeszcze jedno. aby móc łatwo naprawić urządzenie monitorujące i jego demontaż, konieczne jest zainstalowanie w sieci (przed nim) innego automatu, który nazywa się generycznym. Najczęściej jest duży i nie jest przeznaczony do instalacji w rozdzielnicy. Co robić w tym przypadku? Jedynym rozwiązaniem jest wykupienie skrzynki pod maszyną i zainstalowanie jej obok tarczy.

Wiele osób uważa się za doświadczonych ekspertów w dziedzinie sieci elektrycznych, dlatego dopuszczają wiele błędów, które mogą mieć poważne konsekwencje zarówno dla nieruchomości, jak i dla osoby. Dlatego przypominamy, że możliwe jest przeprowadzanie napraw lub sprawdzanie obecności napięcia podczas wyrzucania automatów w osłonie, tylko wtedy, gdy wspólny wyłącznik jest odłączony. Lepiej, ogólnie rzecz biorąc, nigdzie nie iść, na wszelkie problemy zadzwonić do elektryka.

Składanie panelu elektrycznego własnymi rękami - instrukcje i zalecenia krok po kroku

 • Licznik "Energomera" - zasada pracy na przykładzie znaku CE6803V

 • Szuflada uliczna do pomiaru energii elektrycznej - kryteria klasyfikacji i wyboru

  Tarcza do miernika elektrycznego i automatyki

  Panel elektryczny jest przeznaczony do dystrybucji energii elektrycznej i ochrony przewodów elektrycznych przed przeciążeniami i zwarciami. Jeśli wcześniej, aby kontrolować domową sieć energetyczną, wystarczy mieć licznik z kilkoma maszynami, ale teraz wszystko się zmieniło. Niedawno wystarczało 800 watów mocy dla całego mieszkania. Ale teraz zużycie energii elektrycznej osiąga 7 kW, a nawet więcej. Poniższe zdjęcie pokazuje stary (a) i nowoczesny (b) system ochrony przewodów elektrycznych.

  Stare i nowe systemy zabezpieczeń instalacji elektrycznych

  Wraz ze wzrostem zużycia energii w nowoczesnej sieci potrzebne są niezawodne urządzenia zabezpieczające. Prawidłowo podłączyć elektryczną klapkę, zwracając się o pomoc do specjalistów lub zbierając ją samodzielnie. W obu przypadkach trzeba zrozumieć jego urządzenie, obwód elektryczny, wymagania i zasady instalacji, a także posiadać umiejętności elektryka.

  W domu wykonanym z drewna okablowanie elektryczne powinno być wykonywane z najwyższą starannością i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

  Po wybraniu i zamontowaniu klapy elektrycznej nakładane są następujące wymagania:

  1. Pudełko musi pomieścić niezbędną ilość sprzętu, a nawet z niewielkim marginesem. Wielkość zależy od liczby wpisów. Maszyna jednobiegunowa to 1 moduł. Pozostałe urządzenia są wykonane z wymiarami, które są wielokrotnością jego rozmiaru. Sieć dwunawowa składa się z dwóch modułów, a licznik może mieć więcej niż osiem. Jeśli policzysz wymaganą liczbę urządzeń, możesz wybrać żądane pole. Modele są sprzedawane według rozmiaru lub liczby modułów, które mogą zmieścić się w środku, na przykład urządzenie z 12 lub 36 modułami.
  2. Ekran elektryczny wykonany jest z niepalnego materiału z elektrycznym znakiem bezpieczeństwa, wskazującym napięcie znamionowe. Materiał jest metalem z nieprzewodzącą powłoką lub termoplastem. Urządzenia wytrzymują znaczny nacisk mechaniczny, a dzięki projektowi zawsze możesz znaleźć to, czego potrzebujesz.
  3. Zewnętrzne i wewnętrzne przewody w osłonie są oznaczone znacznikami, w których należy wskazać grupy elementów.
  4. Przewody zerowe i uziemiające są połączone z podkładkami - po jednym dla każdego zacisku. Niebieski oznacza opony za zero i czerń za fazę.
  5. Wybór maszyn odbywa się pod przekrojem kabla. Jeżeli przewód miedziany jest zainstalowany na 2,5 mm2, maksymalny dopuszczalny prąd wynosi 25 A. Parametry RCD lub automatyki wybierane są ze standardowego zakresu w kierunku zmniejszania, czyli 16 A. Pożądane jest podłączenie urządzeń do szynoprzewodów.
  6. Metalowa skrzynia musi być uziemiona przez drzwi i korpus.
  7. Każde pudełko jest sprzedawane z paszportem, który wskazuje typ i klasę rozdzielnicy, poziom ochrony, środki ostrożności, metodę instalacji i inne dane.
  8. Zewnętrzne okablowanie w skrzyni jest wprowadzane do metalowych rur lub tulei. Pod elektryczną klapą wewnętrznej instalacji osłony wiązek kabli są wydrążone do niej (patrz poniżej).

  Montaż rozdzielnicy elektrycznej z niewidocznym okablowaniem

  Rodzaj produktu zależy od sposobu zaprojektowania skrzynki. Urządzenie może być następujące:

  • wbudowany - do ukrytego okablowania (rysunek poniżej);
  • faktury - w pomieszczeniach z otwartym okablowaniem;
  • podłoga - głównie dla przemysłu.

  Pudełko pierwszego typu jest włożone do niszy i wygląda atrakcyjniej. Na ścianie widoczna jest tylko pokrywa i nie ma wystających części.

  Wbudowana osłona elektryczna

  Niedogodnością jest konieczność stworzenia niszy, jeśli nie jest to przewidziane w budowie domu. Wskazane jest wykonanie fałszywej ściany z płyty gipsowo-kartonowej. Pudełko jest mocowane przez tylną ścianę za pomocą klejenia na krawędziach za pomocą kleju lub gipsu.

  Cięcie nisz w ścianach nośnych pod skrzynką elektryczną jest zabronione!

  Model ogólny jest uniwersalny. Może to być otwarte i ukryte okablowanie.

  Skrzynia na sprzęt wykonana jest w formie skrzynki z drzwiami (rysunek poniżej). Wewnątrz znajdują się linijki DIN do montażu licznika, urządzeń automatycznych i innego sprzętu.

  Billboard elektryczny

  Metalowa puszka zawiera otwory na przewody od góry i od dołu. W plastikowym pudełku powstają łamliwe włazy. Wejście przewodów do skrzynki jest chronione za pomocą złączek i uszczelek.

  Schematy okablowania są niezbędne do zamontowania osłon i obwodów własnymi rękami, a także koniecznie wymagają elektryka podczas sprawdzania pracy. Mogą być rysowane ręcznie lub tworzone za pomocą specjalnych programów. Ważne jest, aby obwód był wykonany prawidłowo i zapewniać wygodną pracę domowej sieci elektrycznej.

  Najpierw określa się rodzaj podłączanej sieci. W mieszkaniach jest jednofazowy, aw domach prywatnych może być podobny lub trójfazowy.

  Typ systemu uziemiającego może być TNC, TN-S lub TN-C-S. Pierwszy z nich, łączący uziemienie i zero, został stworzony zgodnie ze starymi standardami iw nowych domach nie jest stosowany.

  Schemat typowego panelu elektrycznego pokazano na rys. poniżej. Pokazuje tylko legendę.

  Schemat elektryczny tarczy

  Wyłącznik jednobiegunowy z licznikiem jest zainstalowany na wejściu jednofazowym. Za nimi znajduje się wspólny ognioodporny RCD. Na kolejnym etapie wszyscy konsumenci są podzieleni na grupy. W razie potrzeby instalowane są automaty różnicowe. Jeśli nie są potrzebne, wystarczy mieć automatyczne urządzenia zabezpieczające. Optymalna dystrybucja jest następująca:

  • grupy gniazd;
  • oświetlenie za pomocą przełączników;
  • oddzielne automaty do łazienki i mocne urządzenia elektryczne: pralka, podgrzewacz wody, klimatyzacja, kuchenka elektryczna.

  Charakterystyki techniczne automatów są wybierane dla każdej grupy.

  Najprostszy obwód rozdzielnicy z rozgałęzianiem do 3 linii pokazano na rys. poniżej.

  Schemat elektryczny z okablowaniem dla trzech linii elektrycznych

  Moc jest dostarczana do licznika (faza jest czerwona, zero jest zielona), następnie przechodzi do automatów 1-3 i do obciążeń. Żółty wskazuje przewód uziemiający. Chroni nie tylko urządzenia elektryczne, ale także tarczę.

  Podczas podłączania miernika ważne jest, aby nie pomylić zacisków fazowych i zerowych. Wszystkie niezbędne wyjaśnienia znajdują się w instrukcji obsługi dla niego.

  W sklepie można natychmiast kupić pudełko ze standardowym pakietem, ale często elementy muszą być wybrane niezależnie, zgodnie z opracowanym schematem. Rodzaje elementów i ich cel są następujące:

  1. Stojaki DIN do umieszczania urządzeń są metalowymi płytkami, które są przymocowane do ekranu elektrycznego.
  2. Automatyczne wprowadzanie - automatyczne przełączanie zasilania do obiektu mocy w przypadku przeciążenia obwodu lub zwarcia (zwarcie).
  3. Urządzenie jest rachunkiem zużycia energii elektrycznej, zainstalowanym w oddzielnym pudełku lub razem z resztą sprzętu. Typ licznika może być indukcyjny lub elektroniczny. Schematy łączenia obu są takie same.
  4. Wyłączniki, które chronią przewody elektryczne (wybrane w zależności od wielkości i rodzaju obciążeń). Są wybierane z orientacją na najwyższy prąd dozwolony dla określonej sekcji przewodu, gdy obciążenie jest włączone. Same urządzenia można zabezpieczyć przed zniszczeniem za pomocą wbudowanych bezpieczników. Maszynę można aktywować natychmiast po zwarciu lub w 15-60 minut, jeśli prąd obciążenia nieznacznie przekracza nominalną.
  5. Szyny dystrybucyjne dla zerowej i naziemnej (może być otwarta i zamknięta).
  6. RCD - urządzenia chroniące człowieka przed porażeniem prądem. Ponadto nie dopuszczają do pożaru, gdy wystąpi prąd upływu w przewodzie. Zamiast nich można stosować automaty różnicowe, które dodatkowo pełnią funkcję automatycznego przełącznika. W tym przypadku zamiast dwóch urządzeń, jeden jest zainstalowany w osłonie. Oszczędza to miejsce. Nominalność urządzenia dobierana jest tak samo lub o krok wyżej niż maszyna znajdująca się przed nim.
  7. Czasami w osłonach instalowany jest przekaźnik napięciowy. Nie jest to konieczne, ale jeśli masz w domu drogie urządzenia elektroniczne, jest to przydatne. Jeżeli napięcie odbiega od ustawionych wartości, obwód ulega uszkodzeniu. Ponadto przyrząd pokazuje, w jaki sposób napięcie w obwodzie zmienia się w czasie.
  8. Okablowanie - środki do tworzenia połączeń.

  Okablowanie elektryczne w mieszkaniu jest podzielone na grupy i dla każdego z nich obliczane jest obciążenie, po którym obliczane są niezbędne przekroje przewodów i wybierany jest odpowiedni automat. Układ wygląda mniej więcej tak:

  • grupy oświetlenia i gniazd w korytarzu i łazience (6 A, Difavtomat);
  • grupa oświetlenia sypialni i przedpokoju (6 A, wyłącznik);
  • oświetlenie z gniazdkami w kuchni (16 A, Difavomat);
  • grupa gniazd w przedpokoju i sypialni (16 A, Difavtomat);
  • oddzielne połączenie z kuchenką elektryczną, pralką, klimatyzatorem (w zależności od pojemności odbiorników, używany jest przełącznik automatyczny).

  Dla grupy gniazd, automat 6A jest instalowany w systemie bezpieczeństwa i routerze domowym (można dodać zasilacz bezprzerwowy).

  W rezultacie całkowita moc przy jednoczesnym włączeniu wszystkich obciążeń będzie wynosić około 7 kW. W przypadku sieci wewnętrznej należy zainstalować dwubiegunowy automat wejściowy z 32 A.

  Instalacja i okablowanie odbywa się za pomocą następującego oznaczenia kolorystycznego:

  • L - drut fazy białej, czerwonej lub brązowej;
  • N - zero niebieski drut;
  • PE - ziemia żółto-zielona.
  1. Należy przestrzegać oznaczeń barwnych rdzeni.
  2. Połączenia i instalacja urządzeń są przeprowadzane w taki sposób, aby wewnątrz ekranu były umieszczone wyraźnie i wyraźnie bez obwodu (patrz poniżej). Im więcej porządku w nich, tym łatwiej jest serwisować.
  3. Połączenia zasilania są wykonywane od góry do dołu (mocniejsze urządzenia są zainstalowane powyżej). Dzięki takiemu rozwiązaniu osłona elektryczna może być szybciej odłączona od zasilania w razie wypadku.
  4. Moc na wejściu jest dostarczana na końcu, po ostatecznym sprawdzeniu wszystkich komutacji. Poszczególne linie są testowane do pracy przy użyciu schematów czasowych.

  Prawidłowo zmontowana osłona elektryczna

  Pod tarczą wybrana jest dostępna przestrzeń. Zwykle jest instalowany na korytarzu, w pobliżu wejścia kabla zasilającego. Wysokość instalacji wynosi 1,5-1,7 m. Licznik umieszczany jest w specjalnym pudełku z okienkiem obserwacyjnym. W ścianie otwory są wykonane, aby przymocować skrzynkę do kołków lub śrub.

  Gdy tarcza jest zamontowana na ścianie, można ją zmontować w następujący sposób:

  1. Wszystkie grupy przewodów mieszkalnych są wstępnie połączone z panelem, w którym zostanie przeprowadzona instalacja. Powinny być oznakowane, aby ułatwić montaż obwodu.
  2. Śruby na osłonie są przymocowane szynami DIN do montażu urządzeń.
  3. W górnej części zainstalowana jest magistrala neutralna, aw dolnej - uziemienie.
  4. Na wierzchu automatycznego urządzenia wejściowego.
  5. W osobnym pudełku, jak również w ladzie, można umieścić maszynę wprowadzającą.
  6. Grupy maszyn są umieszczane od góry do dołu, ponieważ moc spada. Jako mostek używana jest specjalna szyna lub są wykonane z drutu miedzianego o przekroju 4 mm. Jest to wygodniejsze, gdy rozmieszczenie urządzeń w osłonie i obwodzie elektrycznym jest takie samo.
  7. Kable i przewody są wkładane przez otwory w pudełku. Zewnętrzny warkocz jest wycinany z nich, a uszczelka jest wykonana w punktach połączeń w kolorze. Zawsze musi istnieć rezerwa na dalsze naprawy. Podłącz przewody zerowe do górnej szyny. Górne zaciski automatów są zasilane, a obciążenia podłączone do dolnych zacisków (połączenie fazowe z elektropogami). Przekrój przewodów zmniejsza się, począwszy od wejścia do sekcji z obciążeniami. Przekrój przewodu uziemiającego nie może być mniejszy niż faza na wejściu. Nie można skręcać i tworzyć pętli. Przewody mocy i zero są hodowane po przeciwnych stronach tarczy.
  8. Jeśli nowy miernik nie jest podłączony, zasilanie elektronarzędzi i podświetlenie może być zasilane ze starego. Przewody są wyprowadzane blisko miernika, dzięki czemu sterownik może później nawiązać połączenie i uszczelnić urządzenie.
  9. Po dołączeniu do każdej grupy zaleca się sprawdzenie jej sprawności poprzez dostarczenie napięcia przez tymczasowy obwód przyłączeniowy.

  Najpierw należy zmontować rozdzielnicę bez komutacji, zwracając uwagę na lokalizację urządzeń (zestaw testowy na rysunku poniżej). W takim przypadku powinno być możliwe szybkie wyłączenie zasilania od wewnątrz i na zewnątrz.

  Montaż próbny rozdzielnicy bez komutacji

  Gdy osłona jest zamknięta, powinno być możliwe szybkie sprawdzenie obecności napięcia za pomocą śrubokręta wskaźnikowego lub żarówki.

  Panel podłogowy (SCH) znajduje się na podłodze i należy do kilku mieszkań. Zwykle jest on zamknięty i można go otworzyć tylko przy pomocy dyżurnego elektryka. Dostęp mieszkańców do tarczy do urządzeń elektrycznych jest zabroniony. Mogą tylko włączyć maszyny po operacji, otwierając specjalną osłonę.

  Na ryc. Poniżej jest schematycznie przedstawiona deska podłogowa z okablowaniem dla trzech mieszkań.

  Tarcza płyty elektrycznej na podłodze

  Wszystkie wejścia SHCHE są zasilane ze wspólnego pionu (L-bus bus1 L2 L3 i N na ryc. powyżej). W starych zasobach mieszkaniowych stosuje się system uziemienia TN-C. Każda faza jest połączona z oddzielnym mieszkaniem, a magistrala zeroprzewodowa jest wspólna. Zasilanie po przejściu licznika do RCD, a następnie na linii w mieszkaniu znajduje się odgałęzienie (oświetlenie, gniazdka i kuchenki elektryczne). Musi być inny przełącznik pakietów przed kontuarem, ale nie jest on określony w tym schemacie.

  Modernizacja OWP może odbywać się poprzez uzyskanie zgody od urzędu mieszkaniowego, a następnie zakup niezbędnego wyposażenia odpowiadającego wymaganej zdolności i funkcjom ochronnym. Następnie elektryk wprowadzi następujące zmiany:

  1. Przewód aluminiowy zasilający jest zastąpiony kablem miedzianym o odpowiednim przekroju. Połączenie jest wykonywane przez specjalny terminal dla różnych przewodów.
  2. Zamiast starych wyłączników, nowe są połączone z niezbędnymi cechami.
  3. Stare przewody uziemiające i zerowe są zastępowane nowoczesnymi.

  Radykalny sposób wymiany sprzętu elektrycznego w OWS nastąpi po zainstalowaniu oddzielnego pudełka w mieszkaniu wraz z przeniesieniem licznika do niego. W panelu międzywarstwowym należy zainstalować wyłącznik lub przełącznik z wkładkami topikowymi. Wymaga to zatwierdzenia urzędu mieszkaniowego.

  W związku z tym, że ciągle pojawiają się nowe instrumenty, należy pozostawić im miejsce w tarczy. Wśród nich są na przykład takie:

  • urządzenie ograniczające moc;
  • Urządzenie rachunku zużytej energii (nie licznika);
  • urządzenie do równoważenia fazy.

  Możesz dowiedzieć się o funkcjach montażu centrali, oglądając ten film.

  Nie ma nic trudnego w wyborze i montażu ekranów elektrycznych do automatów, liczników i innych urządzeń. Ważne jest, aby prawidłowo wybrać, obliczyć parametry i zainstalować w nich sprzęt elektryczny, łącząc go z przewodami. Schemat powinien być wizualny i łatwy w utrzymaniu.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  5 + 1 =