Przekrój drutu według tabeli mocy

Przekrój drutu według tabeli mocy

Obliczanie przekroju kabla według mocy: główne cechy tablicy

Jakość prowadzenia prac elektrycznych wpływa na bezpieczeństwo całego budynku. Czynnikiem decydującym przy wykonywaniu takiej pracy jest przekrój poprzeczny kabla. Aby wykonać obliczenia, konieczne jest poznanie charakterystyki wszystkich podłączonych odbiorców energii elektrycznej. Konieczne jest obliczenie przekroju kabla pod względem mocy. Tabela jest potrzebna, aby zobaczyć wymagane wskaźniki.

Jakościowy i odpowiedni kabel zapewnia bezpieczną i trwałą pracę dowolnej sieci

Obliczanie przekroju kabla według mocy: tabela z ważnymi cechami

Optymalna powierzchnia przekroju kabla pozwala na maksymalny przepływ prądu i nie nagrzewa się. Wykonując projekt okablowania elektrycznego, ważne jest, aby znaleźć odpowiednią wartość dla średnicy drutu, która zmieściłaby się w określonych warunkach zużycia energii. Aby wykonać obliczenia, musisz określić całkowity prąd. W takim przypadku musisz sprawdzić moc wszystkich urządzeń podłączonych do kabla.

Taki stół pomoże wybrać optymalne parametry

Przed pracą oblicza się przekrój drutu i obciążenie. Tabela pomoże ci znaleźć te wartości. Dla standardowej sieci 220 woltów przybliżoną wartość prądu oblicza się w następujący sposób: I (prąd) = (P1 + P2 + .... + Pn) / 220, Pn to moc. Na przykład optymalny prąd dla drutu aluminiowego wynosi 8 A / mm, a dla drutu miedzianego - 10 A / mm.

Tabela pokazuje, jak wykonywać obliczenia, znając charakterystyki techniczne

Nawet po ustaleniu pożądanej wartości możliwe jest wprowadzenie pewnych korekt obciążenia. W końcu rzadko wszystkie urządzenia pracują jednocześnie w sieci. Aby dane były dokładniejsze, wartość przekroju musi zostać pomnożona przez Kc (współczynnik korekcji). W przypadku włączenia całego urządzenia w tym samym czasie, współczynnik ten nie zostanie zastosowany.

Aby wykonać obliczenia, przekrój poprzeczny kabla dla obliczeń mocy jest używany prawidłowo. Należy wziąć pod uwagę, że istnieją dwa typy tego parametru: reaktywny i aktywny.

Więc obliczenia uwzględniające obciążenie

W sieciach elektrycznych przepływa prąd o typie zmiennym, którego indeks może się zmieniać. Do obliczenia średniej potrzebna jest moc czynna. Moc czynną zapewniają grzałki elektryczne i lampy żarowe. Jeśli w sieci są silniki elektryczne i transformatory, mogą wystąpić pewne odchylenia. W tym przypadku powstaje moc bierna. W obliczeniach wskaźnik obciążenia reaktywnego jest odzwierciedlany jako współczynnik (cosφ).

Cechy zużycia prądu

Obliczenia parametrów wzdłuż długości są konieczne do budowy linii produkcyjnych, gdy kabel jest poddawany dużym obciążeniom. Do obliczeń stosuje się przekrój poprzeczny kabla dla mocy i prądu. Kiedy prąd przepływa przez sieć, pojawiają się straty mocy, które zależą od rezystancji występującej w obwodzie.

Zgodnie z parametrami technicznymi największa wartość spadku napięcia nie powinna przekraczać pięciu procent.

Zastosowanie tabeli pomaga znaleźć wartość przekroju kabla wzdłuż długości

Używanie tabeli mocy do zasilania

W praktyce do wykonywania obliczeń wykorzystywana jest tabela. Obliczenie przekroju poprzecznego kabla przez moc jest dokonywane z uwzględnieniem przedstawionej zależności parametrów prądu i mocy na przekroju. Istnieją specjalne normy dotyczące wznoszenia instalacji elektrycznych, w których można zobaczyć informacje na temat niezbędnych pomiarów. Tabela pokazuje wspólne wartości.

Możesz znaleźć dokładny wskaźnik używając różnych parametrów

Aby odebrać kabel dla określonego obciążenia, należy wykonać kilka obliczeń:

 • obliczyć natężenie prądu;
 • zaokrąglić do najwyższej wartości za pomocą tabeli;
 • wybierz najbliższy standardowy parametr.

Jak powiesić żyrandol na suficie napinanym. Edycja krok po kroku krok po kroku pozwoli Ci wykonać całą pracę bez konsultacji ze specjalistami. To, czego potrzebujesz, aby przygotować się do pracy i jak uniknąć błędów, powiemy w artykule.

Wzór do obliczania prądu i napięcia

Jeśli dostępne są już jakieś kable, to aby znaleźć odpowiednią wartość, należy użyć suwmiarki. Przekrój jest mierzony, a obszar jest obliczany. Ponieważ kabel ma zaokrąglony kształt, obliczenia dotyczą obszaru koła i wyglądają następująco: S (obszar) = π (3,14) R (promień) 2. Za pomocą tabeli można poprawnie określić przekrój miedzianego drutu.

Standardowe formuły do ​​określania prądu

Opcje kabli do różnych celów

Określony obwód pozwoli ci dokonać właściwego wyboru przekroju kabla dla twojego mieszkania. Przede wszystkim zaplanuj miejsca, w których będą umieszczone źródła światła i gniazda. Ponadto powinieneś dowiedzieć się, która technika będzie połączona z każdą grupą. Spowoduje to wykonanie planu połączenia wszystkich elementów, a także obliczenie długości okablowania. Nie zapomnij dodać 2 cm do połączeń przewodów.

Określanie przekroju poprzecznego drutu z uwzględnieniem różnych typów

Stosując uzyskane wartości, bieżąca wartość jest obliczana na podstawie wzorów, a przekrój określa się z tabeli. Na przykład, musisz znać przekrój przewodu dla urządzenia domowego, którego moc wynosi 2400 watów. Zakładamy: I = 2400/220 = 10,91 A. Po zaokrągleniu jest 11 A.

Schematy okablowania

Aby określić dokładny indeks obszaru przekroju, stosuje się różne współczynniki. Szczególnie te wartości są istotne dla sieci 380 V. Aby zwiększyć współczynnik bezpieczeństwa do uzyskanego indeksu, należy dodać kolejne 5 A.

Trój drutowy schemat połączeń

Należy pamiętać, że przewody trójżyłowe stosowane są w mieszkaniach. Korzystając z tabel, można wybrać najbliższą bieżącą wartość i odpowiadający jej przekrój poprzeczny. Możesz zobaczyć, jaki przekrój drutu jest potrzebny dla 3 kW, a także dla innych wartości.

Przewody różnych typów mają swoje własne subtelności obliczeń. Prąd trójfazowy stosowany jest wszędzie tam, gdzie potrzebny jest znaczny sprzęt zasilający. Na przykład jest to wykorzystywane do celów produkcyjnych.

Aby zidentyfikować niezbędne parametry w produkcji, ważne jest dokładne obliczenie wszystkich współczynników, a także uwzględnienie strat mocy podczas wahań napięcia. Wykonując prace elektryczne w domu, nie trzeba wykonywać skomplikowanych obliczeń.

Powinieneś zdawać sobie sprawę z różnic między drutami aluminiowymi i miedzianymi. Wariant miedzi wyróżnia się wyższą ceną, ale jednocześnie przewyższa analogicznie pod względem parametrów technicznych. Wyroby aluminiowe mogą kruszyć się na fałdach, a także utleniają się i mają niższe przewodnictwo cieplne. Dla bezpieczeństwa w budynkach mieszkalnych stosuje się wyłącznie produkty miedziane.

Główne materiały do ​​kabli

Ponieważ prąd przemienny przechodzi przez trzy kanały, do prac instalacyjnych wykorzystywany jest kabel trójprzewodowy. Podczas instalacji urządzeń akustycznych stosuje się kable o minimalnej wartości rezystancji. Pomoże to poprawić jakość sygnału i wyeliminować możliwe zakłócenia. Do łączenia takich struktur należy używać przewodów, których rozmiar wynosi 2 * 15 lub 2 * 25.

Wybór optymalnej wartości wskaźnika przekroju poprzecznego do użycia w życiu codziennym pomoże uzyskać pewne wartości średnie. Do gniazd warto zakupić kabel 2,5 mm2, a do oświetlenia - 1,5 mm2. Sprzęt o wyższej mocy wymaga przekroju 4-6 mm2.

Opcje okablowania

Specjalna tabela pomoże, jeśli istnieją wątpliwości w obliczeniach. Aby określić dokładne wskaźniki, należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na prąd w obwodzie. Jest to długość poszczególnych sekcji, sposób układania, rodzaj izolacji i dopuszczalna wartość przegrzania. Wszystkie dane pomagają zwiększyć produktywność na skalę produkcyjną i bardziej efektywnie zastosować energię elektryczną.

Obliczanie przekroju kabla i drutu dla mocy i prądu, do podłączenia domu prywatnego (wideo)

Może zainteresuje Cię również:

Pozostaw komentarz Anuluj odpowiedź

© 2017 Aquatic-Home.ru. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Internetowa encyklopedia o komunikacji inżynierskiej w domu

 • Mapa strony
 • Zapytaj eksperta
 • Zasady i prawa autorskie
 • Skontaktuj się z administratorem

Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów na stronie jest zabronione!

Załaduj stół przez przekrój kabla: wybór, obliczenia

Od prawidłowego wyboru odcinka instalacji elektrycznej zależy komfort i bezpieczeństwo w domu. Gdy obciążenie jest przeciążone, przewód przegrzewa się, a izolacja może się stopić, powodując pożar lub zwarcie. Ale przekrój bardziej niż konieczny do podjęcia jest nieopłacalny, ponieważ cena kabla rośnie.

Ogólnie rzecz biorąc, to zależy od liczby klientów, przez pierwszy określenia całkowitej energii zużywanej płaskie, a następnie mnożąc wynik przez 0,75. W PUE zastosowano tabelę obciążeń wzdłuż odcinka kabla. Może z łatwością określić średnicę rdzeni, która zależy od materiału i przepływającego prądu. Z reguły stosowane są przewody miedziane.

Przekrój poprzeczny rdzenia kabla powinien dokładnie odpowiadać przekrojowi - w kierunku zwiększenia standardowego zakresu rozmiarów. Najbardziej niebezpieczny, gdy jest zaniżony. Wtedy przewodnik stale się przegrzewa, a izolacja szybko się zawiesza. A jeśli zainstalujesz odpowiedni wyłącznik, to często się zdarza.

Jeśli przekrój drutu jest zbyt wysoki, będzie kosztować więcej. Chociaż niezbędny jest pewien zapas, tak jak w przyszłości, z reguły konieczne jest podłączenie nowego sprzętu. Wskazane jest zastosowanie współczynnika bezpieczeństwa około 1,5.

Całkowity pobór mocy spada płasko do głównego wejścia, że ​​idzie do centrali, a po to jest rozgałęziony na linii:

 • oświetlenie;
 • grupy gniazd;
 • oddzielne potężne urządzenia elektryczne.

Dlatego największy przekrój kabla zasilającego znajduje się na wejściu. Na liniach wychodzących zmniejsza się w zależności od obciążenia. Przede wszystkim określa się całkowitą moc wszystkich obciążeń. Nie jest to trudne, ponieważ jest wskazane na obudowach wszystkich urządzeń gospodarstwa domowego oraz w paszportach dla nich.

Cała moc jest zsumowana. Podobnie, obliczenia są wykonywane dla każdego konturu. Eksperci proponują pomnożenie tej kwoty przez współczynnik redukcji wynoszący 0,75. Wynika to z faktu, że wszystkie urządzenia nie są jednocześnie podłączone do sieci. Inni sugerują wybór większej sekcji. Tworzy to rezerwę na kolejne uruchomienie dodatkowych urządzeń elektrycznych, które można kupić w przyszłości. Należy zauważyć, że ta wersja obliczeń kabli jest bardziej niezawodna.

Jak określić przekrój drutu?

We wszystkich obliczeniach pojawia się przekrój kabla. Ze względu na średnicę łatwiej jest określić, czy stosowane są następujące formuły:

W przewodach z drutem trzeba najpierw obliczyć liczbę przewodów (N). Następnie mierzy się średnicę (D) jednego z nich, po czym określa się powierzchnię przekroju poprzecznego:

Skrętki stosowane są tam, gdzie wymagana jest elastyczność. Tańsze jednoczęściowe przewodniki są używane do stacjonarnego montażu.

Jak wybrać kabel za pomocą siły?

W celu podniesienia okablowania stosuje się tabelę obciążeń wzdłuż odcinka kabla:

 • Jeżeli linia otwarta ma napięcie 220 V, a całkowita moc wynosi 4 kW, pobiera się przewód miedziany o przekroju 1,5 mm². Ten rozmiar jest zwykle używany do oświetlania okablowania.
 • Przy mocy 6 kW wymagane są żyły o większym przekroju 2,5 mm². Przewód służy do gniazd, do których podłączone są urządzenia gospodarstwa domowego.
 • Moc 10 kW wymaga użycia przewodów o przekroju 6 mm². Zwykle jest przeznaczony do kuchni, w której podłączony jest piec elektryczny. Podejście do takiego ładunku odbywa się w oddzielnej linii.

Elektrycy znają niemiecki kabel NUM do pomieszczeń biurowych i mieszkalnych. W Rosji produkuje się marki kablowe o niższej wydajności, chociaż mogą one mieć tę samą nazwę. Można je odróżnić napływem związku w przestrzeni między żyłami lub w jej braku.

Drut jest wytwarzany w monolicie i wielożyłowym. Każda żyła, a także cały skręt na zewnątrz, jest izolowana PVC, a wypełniacz pomiędzy nimi jest niepalny:

 • Tak więc kabel NUM jest używany w pomieszczeniach zamkniętych, ponieważ izolacja na ulicy jest niszczona przez promienie słoneczne.
 • A jako wewnętrzne i zewnętrzne przewody elektryczne jest szeroko stosowana marka kablowa BBG. Jest wystarczająco tani i niezawodny. Do układania w podłożu nie zaleca się używania.
 • Marka Wire VVG jest płaska i okrągła. Między rdzeniami wypełniacz nie jest nakładany.
 • Kabel VVGng-P-LS jest wykonany z zewnętrznej powłoki, która nie obsługuje spalania. Żyły są przekrojone do przekroju 16 mm², a przekrój - sektor.
 • Gatunki kabli ПВС i ШВВП są wykonane wielostopniowo i służą głównie do podłączania urządzeń gospodarstwa domowego. Jest często używany jako domowe okablowanie elektryczne. Na ulicy, rdzenie nie powinny być używane z powodu korozji. Ponadto, gięcie pęknięć izolacyjnych w niskiej temperaturze.
 • Na ulicy pod ziemią leżały opancerzone i odporne na wilgoć kable АВБШв i ВБШв. Pancerz wykonany jest z dwóch stalowych pasów, co zwiększa niezawodność kabla i czyni go odpornym na obciążenia mechaniczne.

Bardziej dokładnym wynikiem jest obliczenie przekroju kabla dla mocy i prądu, gdzie parametry geometryczne są związane z elektrycznością.

Przy okablowaniu domowym należy brać pod uwagę nie tylko obciążenie czynne, ale także obciążenie reaktywne. Prąd jest określony przez formułę:

Ładunek reaktywny jest wytwarzany przez lampy fluorescencyjne i silniki urządzeń elektrycznych (lodówka, odkurzacz, elektronarzędzia itp.).

Przykład obliczenia przekroju kabla prądowego

Dowiedzmy się, co zrobić, jeśli trzeba określić przekrój kabla miedzianego do podłączenia urządzeń gospodarstwa domowego o łącznej mocy 25 kW i maszyn trójfazowych o 10 kW. Połączenie to jest wykonane pięciordzeniowym kablem ułożonym w ziemi. Jedzenie w domu jest wykonane z sieci trójfazowej.

Biorąc pod uwagę składnik reaktywny, moc urządzeń i sprzętu gospodarstwa domowego będzie wynosić:

Prądy wejściowe są zdefiniowane:

Jeżeli obciążenia jednofazowe rozkładają się równomiernie na trzy fazy, jeden będzie miał prąd:

Na każdym etapie będzie obecne obciążenie:

Cały sprzęt w tym samym czasie nie działa. Biorąc pod uwagę marżę, dla każdego etapu istnieje prąd:

W przypadku kabla pięciożyłowego uwzględniane są tylko przewody fazowe. W przypadku kabla ułożonego w ziemi można wyznaczyć przekrój przewodów 16 mm2 dla prądu 103,5 A (tabela obciążeń wzdłuż odcinka kabla).

Udoskonalone obliczenie aktualnej wytrzymałości pozwala zaoszczędzić koszty, ponieważ wymagany jest mniejszy przekrój. Jeśli kabel jest bardziej z grubsza obliczony na moc, przekrój rdzenia będzie wynosił 25 mm2, co będzie kosztować więcej.

Przewody mają opór, który należy wziąć pod uwagę. Jest to szczególnie ważne w przypadku długich kabli lub małych przekrojów. Stworzono normy PES, zgodnie z którymi spadek napięcia na kablu nie powinien przekraczać 5%. Obliczenie odbywa się w następujący sposób.

W formułach stosowane są następujące formuły:

Współczynnik 2 pokazuje, że prąd przepływa przez dwa rdzenie.

Przykład obliczenia kabla dla spadku napięcia

Na przykład konieczne jest obliczenie spadku napięcia na nośniku o przekroju żyły 2,5 mm², o długości 20 m. Konieczne jest podłączenie transformatora spawalniczego o mocy 7 kW.

 • Rezystancja drutu wynosi: R = 2 (0,0175 × 20) / 2,5 = 0,28 Ω.
 • Obecna siła w dyrygent: I = 7000/220 = 31,8 A.
 • Spadek napięcia podczas przenoszenia: Upad. = 31,8 x 0,28 = 8,9 V.
 • Procent spadku napięcia: U% = (8, / 220) 9 razy, 100 = 4,1 %.

Przenoszenie jest odpowiednie dla spawarki zgodnie z wymaganiami zasad działania instalacji elektrycznych, ponieważ procent spadku napięcia na niej mieści się w normalnym zakresie. Jednak jego wartość na przewodzie zasilającym pozostaje duża, co może negatywnie wpłynąć na proces spawania. W tym przypadku należy sprawdzić dolną dopuszczalną granicę napięcia zasilania dla spawarki.

Aby niezawodnie chronić przewody przed przegrzaniem przez dłuższy czas, przekraczając prąd znamionowy, przekroje kabli są obliczane dla długookresowych dopuszczalnych prądów. Obliczenia są uproszczone, jeśli tabela obciążeń jest umieszczona na przekroju kabla. Dokładniejszy wynik uzyskuje się, jeśli obliczenia opierają się na maksymalnym obciążeniu prądowym. Dla stabilnej i długotrwałej pracy w obwodzie okablowanie jest zainstalowany wyłącznik.

Obliczanie przekroju kabla pod kątem mocy i prądu. Tabela obliczeń mocy kabli

Przekrój poprzeczny kabla jest standaryzowany we wszystkich krajach. Dotyczy to krajów WNP i Europy. Niniejszy dokument jest regulowany w naszym kraju przez dokument "Zasady instalacji instalacji elektrycznych", które są nazywane PUE. Obliczanie przekroju kabla według mocy jest wybierane za pomocą specjalnych tabel. Oczywiście wielu oblicza niezbędne parametry przewodnika "za oko", ale nie jest to całkowicie poprawne. Dla każdego mieszkania ten wskaźnik może być inny. Wynika to z liczby odbiorców energii elektrycznej i ich pojemności. Bez kompetentnych obliczeń może wystąpić wiele nieprzyjemnych sytuacji, kosztowne naprawy okablowania i mieszkań.

Aby określić przekrój kabla pod względem mocy, należy zrozumieć jego zasadę i urządzenie. Można go porównać, na przykład, z rurociągiem wody lub gazu. Podobnie jak w tych komunikatach, przepływ przepływa przez przewodnik. Jego moc ogranicza przekrój przewodu.

Przekrój kabla za pomocą indeksu mocy może być wykonany nieprawidłowo w dwóch przypadkach:

 1. Obecny kanał będzie zbyt wąski. Doprowadzi to do zwiększenia gęstości prądu, aw konsekwencji do przegrzania izolacji. Taki stan przewodnika w czasie będzie się charakteryzował obecnością słabych punktów, w których możliwy jest przeciek. Ten stan kanału może spowodować pożar.
 2. Zbyt szeroka żyła przewodząca prąd. To oczywiście nie jest najgorsza opcja. Przestrzeń transportu przepływu elektrycznego pozwoli na bardziej wydajne i trwałe użytkowanie przewodu. Jednak wraz ze wzrostem przekroju wzrasta również koszt kabla.

Pierwsza opcja to niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia i mienia. Druga metoda jest bezpieczna, ale materiały są dość drogie przy zakupie.

Obliczanie przekroju kabla za pomocą siły opiera się na dobrze znanym prawie opracowanym przez Om. Donosi, że prąd płynący pomnożony przez napięcie będzie równy mocy. Napięcie w życiu codziennym jest uważane za stałe. W sieci jednofazowej jest to 220 V. Dlatego, aby określić przekrój kabla zgodnie z prądem i mocą, pozostają tylko dwie zmienne.

Następnie obliczane są bieżące wartości i oczekiwane obciążenie. Rozmiar kabla według jego mocy można wybrać zgodnie z tabelą PUE. Liczbę tę oblicza się dla przewodu odpowiedniego dla gniazd. Tradycyjnie w przypadku linii lekkich należy przekrój o przekroju 1,5 mm 2.

Jednak zdarza się, że urządzenia takie jak suszarka do włosów, kuchenka mikrofalowa, czajnik elektryczny itp. Są podłączone do grupy gniazd, konieczne jest rozdzielenie obciążenia i prawidłowe obliczenie przekroju kabla pod względem mocy, w odniesieniu do średnicy i obciążenia.

Jeśli nie ma możliwości wybicia gniazdek, wielu elektryków zaleca natychmiastowe zainstalowanie kabla z miedzianym rdzeniem o wielkości do 6 mm 2.

Obliczanie przekroju poprzecznego kabla według mocy, średnicy i obciążenia nie jest równoważnym pojęciem. Pierwszy wskaźnik jest obliczany w mm 2, a drugi - tylko w mm. Wybierz moc i dopuszczalny prąd przez tabelę może być zarówno przez przekrój kabla, jak i przez jego średnicę.

Jeśli w tabeli uwzględniono tylko pole przekroju w mm 2 i dostępna jest tylko średnica kabla, brakujący wskaźnik można znaleźć za pomocą następującego wzoru:

S = 3,14D 2/4 = 0,785D 2,

Jeśli drut w przekroju nie jest okrągły, ale prostokątny, jego pole przekroju oblicza się, mnożąc długość przez szerokość (w taki sam sposób, jak obszar prostokąta).

Obliczenie odcinka kabla kablowego jest najłatwiejsze dzięki zsumowaniu pojemności wszystkich jednostek, które zostaną podłączone do linii. Aby to zrobić, musisz wykonać określoną sekwencję czynności.

Po pierwsze, określa się, które urządzenia elektryczne będą używane w mieszkaniu, które z nich najprawdopodobniej staną się funkcjonalne w tym samym czasie. Następnie należy przejrzeć arkusze danych technicznych każdej z tych jednostek. Konieczne będzie obliczenie sumy mocy tych elektrycznych odbiorców, którzy muszą pracować jednocześnie.

Następnie uzyskany wskaźnik w wyniku obliczeń zaokrągla się w górę. Zapewni to bezpieczne dostarczanie przewodów zasilających. Przekrój przewodu lub kabla jest dalej obliczany za pomocą tabel TLS.

W podobny sposób można podsumować aktualną siłę, która jest wskazana w arkuszach danych technicznych urządzeń elektrycznych. Zaokrąglanie i wyszukiwanie za pomocą tabeli obliczeń mocy jest wykonywane.

Tabela mocy, prądu i przekroju przewodów miedzianych

Propozycja PUE do obliczenia przekroju kabla pod względem mocy, wybór według tabeli powinien opierać się na rodzaju materiału przewodzącego. W przypadku miedzi ma on następującą postać.

Według PUE, w budynkach mieszkalnych konieczne jest stosowanie tylko żył miedzianych do ułożenia okablowania. Zasilanie niektórych urządzeń elektrycznych, które odnosi się do typów inżynieryjnych odbiorników, można podłączyć do sieci za pomocą przewodów aluminiowych o przekroju co najmniej 2,5 mm2.

Tabela mocy, prądu i przekroju poprzecznego drutów aluminiowych

Specjalista będzie również mógł wprowadzić współczynniki korygujące dla rodzaju położenia drutu, temperatury otoczenia, kabla w ziemi itp. Tabela obliczeniowa mocy kabla, przekroju poprzecznego lub wytrzymałości prądowej odnosi się do przewodów w izolacji z tworzywa sztucznego lub gumy. Należą do nich takie wspólne marki jak PKB, PVS, PPV, drogi startowe, AVVG, VVG, APPV, itp. Kable nieizolowane lub przesiewane papierami powinny być obliczane zgodnie z odpowiednią tabelą.

Obliczenie przekroju poprzecznego kabla za pomocą mocy należy po prostu wykorzystać do określenia jego długości. Te dane są ważne podczas tworzenia długich rozszerzeń. Uzyskane dokładne wartości należy zwiększyć o 10-15 cm, co jest konieczne do komutacji poprzez lutowanie, spawanie lub obciskanie.

W budownictwie przekrój poprzeczny kabla jest obliczany zgodnie ze wskaźnikami mocy i długości na etapie projektowania okablowania elektrycznego. Jest to bardzo ważne, szczególnie w przypadku komunikacji, która będzie podlegać znacznym lub dodatkowym obciążeniom.

W domu długość drutu jest obliczana według następującego wzoru:

Najpierw należy znaleźć w tabeli przekrój poprzeczny kabla. Formuła pomoże określić prawidłową długość drutu.

Natężenie prądu zmienia się w zakresie 6-10 A, który został wyprowadzony doświadczalnie. Ta wartość jest obliczana dla prądu płynącego przez 1 mm 2 miedzianego rdzenia. Takie stwierdzenie oznacza, że ​​obliczenie przekroju kabla dla mocy i prądu oparte jest na miedzianym przewodzie o przekroju 1 mm2, zgodnie z którym prąd od 6 do 10 A może przepłynąć do urządzeń gospodarstwa domowego, oczekując na niego bez topienia i przegrzewania.

Zgodnie z kodem PUE, dla każdego drutu podano 40% rezerwy na bezpieczne przegrzanie powłoki. Jeżeli wartość 6A charakteryzuje praca przedstawionego przewodnika jest nieskończenie długim okresem bez ograniczeń czasowych, wówczas wskaźnik 10 A jest odpowiedni dla krótkotrwałego przepływu prądu wzdłuż żyły.

Jeżeli prąd o wartości 12 A przepływa przez miedzianą żyłę o wielkości 1 mm2, w takim żyle będzie ciasno. Spowoduje to zwiększenie gęstości prądu. Żyła zacznie się nagrzewać i stopi izolację.

Dlatego takie wyliczenia są obowiązkowe przy wyborze przekroju kabla dla każdego rodzaju okablowania.

Po zapoznaniu się z metodami pozwalającymi na obliczenie przekroju kabla pod względem mocy i prądu, możliwe jest układanie lub naprawa starych przewodów, które będą trwać przez długi czas i będą całkowicie bezpieczne dla osób mieszkających w domu. Wiele dość prostych, ale skutecznych sposobów pomoże ci dokładnie określić niezbędny rozmiar przekroju dla sieci energetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 58 = 68