Ortis czerwona księga Rosji

Ortis czerwona księga Rosji

Orchis

Orchis (Orchis) to wieloletnia roślina zielna z rodziny storczyków. Nazywa się fioletem lasu. Jest to mała roślina z tajemnymi liśćmi, pokrywająca pojedynczą kwiatową strzałę. W storczyku łaciate liście pokryte są ciemnymi plamami. Podziemne bulwy w tych roślinach są owalne lub płatkowate. Cienka nierozgałęziony typu kwiatostan koniec trzpienia ucha, w którym rozmiar każdego z kwiatów dla każdego bezwzględnie stała i jest określona przez wymiary byka zapylających owada. Kwiat w kwiatostanie ma trzy górne liście i trzy wewnętrzne płatki, z których niższy różni się rozmiarem i kolorem, tworzy szeroką wargę, zaopatrzoną w ostrogą. Na liliowo-białych płatkach okwiatu są, jak gdyby, ścieżki czerwonych plam. Kwitnie od końca maja do lipca. Ten rodzaj storczyków znajduje się wciąż w jasnych lasach i na trawnikach europejskiej części Rosji. Zajmij się tym! Na rysunku z lewej do prawej: Orchis skrapia się (O. maculata L.), a krwistoczerwone storczyków (Incarnata L. O.), storczyk kask (Militaris L. O.).

"Insects of the Red Book" - Duży piękny motyl. Drwal z klatki piersiowej. Ważka jest płaska. Jedyny przedstawiciel podrodzaju chińsko-himalajskiego w faunie Rosji. Chrząszcz ma długość 31-61 mm. Trzmiel. Chrząszcz ma długość 15-27 mm. Zewnętrznie podobny do pszczoły miodnej. Gatunki zagrożone. Jedyny przedstawiciel rodzaju w faunie Rosji. Mieszkanie Dragonfly należy do rodziny tych ważek. Alpine brzana. Nie jak dziwadło.

"Zapoznanie się z Czerwoną Księgą" - Potrzebują ochrony. Na stronach Czerwonej Księgi. Oceniaj działania chłopaków. Riddles. Biologia i literatura. Krzyżówka. Zasady zachowania w przyrodzie. Cele lekcji. Przebiśnieg. Wiele rzadkich zwierząt i ptaków jest strzeżonych przez czerwoną księgę. Zajmij się Ziemią.

"Zwierzęta czerwonej księgi Rosji" - Black Stork. Definicja. Birsh. Status bezpieczeństwa. Ciscaucasia. Wołowy sandacz. Burshi trzymają stada. Zwierzęta z czerwonej księgi Rosji. Desman. Długie palcowanie. Ptak z rodziny Bociany. Czerwona Księga Rosji. Pieczęć z rogatą nosem. Liczba.

"Opis czerwonej księgi Rosji" - Zasady postępowania w przyrodzie. Zwierzęta i rośliny, których już nie ma na Ziemi. Snow Leopard. Krokodyl kubański. Kaukaski kot. Czerwona Księga Rosji. Czerwony kolor. Zwierzęta i rośliny, których liczba zawsze była mała. Drzewo, trawa i ptak nie zawsze wiedzą, jak się bronić. Tulipan z grzankami. Jeyran. W naszym kraju Czerwona Księga została opublikowana po raz pierwszy w 1978 roku. Zwierzęta i rośliny, których liczba gwałtownie maleje.

"Czerwona księga" - Rzadkie i zagrożone rośliny Syberii. Liczba. Historia powstania Czerwonych Książek. Czerwona Księga Federacji Rosyjskiej. Pustułka stepowa. Kryteria. Systematyczne grupy Czerwonej Księgi. Stopień opanowania. Prowadzenie Czerwonej Księgi. Informacje i zasoby bibliograficzne. Czerwona księga. Kategorie. Decyzja w sprawie utworzenia Czerwonej Księgi RSFSR. Rola Czerwonych Książek. Taksony i populacje. Prezentacja czerwonej księgi na temat roślin i grzybów.

"Owady czerwonej księgi Rosji" - Rzadkie owady wymagające ochrony. Krasotel aktywnie eksterminuje gąsienice szkodników leśnych, oczyszczając lasy i ogrody. Apollo. Nie, nie chodzi tu o ptaki i owadożerne zwierzęta, które również nie dotykają Apolla. Duży owad społeczny, gęsto pokryty włosami. Przepełniona kadź jest duża. Beetle-deer. Czerwona księga. Trzmiele żywią się nektarem i są doskonałymi zapylaczami. Ekstrakcja chrząszczy, gąsienic, ślimaków, ślimaków.

Suma w dziale "Red Book" 19 prezentacji

Orchis shlemosnosny

Orchis militaris L.

Kategoria i status: 3 b, d - rzadki gatunek.

Krótki opis. Wieloletnich 15-45 cm, z dużym jajowaty stałej, są zastąpione rocznie bulw podziemnego jasnozielone 4-6, eliptyczne liście blisko siebie na podstawie łodygi. Kwitnie w kwietniu-maju, owocuje w czerwcu. Reprodukcja to głównie nasiona.

Dystrybucja. W Rosji gatunek ten rozciąga się na cały kraj od zachodniej granicy do Transbaikalia. Gatunek występuje w Biełgorod, Briańsk, Vladimir, Wołgograd, Woroneż, Irkuck, Kaluga, Kemerowo, Kirow, Kostroma, Kurgan, Kursk, Leningrad, Lipieck, Moskwie, Niżnym Nowogrodzie, Nowogród, Nowosybirsk, Omsk, Orenburg, Orel, Penza, Psków , Riazań, Samara, Saratov na zachodzie, w Swierdłowsku, Smoleńsk, Tambov, Twerze, Tiumeń, Tomsk, Tula, Uljanowsk i Czelabińsk i Jarosław Region., w Republice Ałtaju, Baszkiria, Buriacja, Mari Eł, Mord VIJA, Udmurtia, Tatarstan, Tuwy i Chuvashia, Chakasja, Autonomiczny Okręg Chanty-Mansi, Ałtaju, Zabaykalkom, Krasnojarsk i Perm regionów. Ilość miejscowościach wysp znanych w Archangielsku i Wołogdy obl., South Ural, Republika Południowej Saha (Iakutiia) (1,2). Mniejsza część zakresu gatunku w Rosji obejmuje Wielkiego Kaukazu i obejmuje terytorium Krasnodar i Stawropol, Republika: Adygeya, Kabardyno-Bałkarii, Karaczajo-Cherkessia, Osetia Północna, Czeczenia, Inguszetia i Dagestan. Poza Rosją, zakres gatunków obejmuje Europę, Azję Mniejszą, Iran, Mongolia i północno-zachodnich Chinach (3-5). Pojedyncze lokalizacje istnieją na północy Kazachstanu (2).

Cechy ekologii i fitocenologii. Rośnie na wilgotnych lub suchych łąkach, w jasnych lasach, na leśnych polanach i wśród krzewów, wzdłuż łąkowych zboczy gór do wysokości 2200 metrów. ur. Gatunek ma skłonność do gleb węglanowych.

Liczba. Występuje sporadycznie, w małych grupach.

Stan lokalnych populacji. Populacje gatunku w okr. Petersburg wygasł na początku XX wieku (b). Kilka lokalizacji w europejskiej Rosji wymaga potwierdzenia (7). Populacje na terytorium Kaukazu ulegają degradacji.

Czynniki ograniczające. Rekultywacja gruntów, wypasanie, orka, wzrost obciążenia rekreacyjnego. Roślina ozdobna i lecznicza cierpi z powodu zbiorów.

Przyjęte środki ochrony. Został włączony do Czerwonych Książek ZSRR (1978, 1984) i RSFSR (1988). Gatunek jest zawarty w czerwonych książkach i jest chroniony na terytorium większości podmiotów federacji, gdzie rośnie. Jest chroniony w 13 rezerwach Rosji (8), a także w Rezerwacie Prioksko-Terrasniy (9). Gatunek został włączony do załącznika II do konwencji międzynarodowej CITES.

Niezbędne środki bezpieczeństwa. Identyfikacja populacji gatunków i organizacja ich ochrony. Zakaz zbierania roślin.

Możliwości uprawy. Jest z powodzeniem uprawiana w 4 ogrodach botanicznych w Rosji (10). W kulturze, według jednego z danych (11,12), rozwija się on normalnie i kwitnie, podczas gdy w innych wypada podczas długotrwałej uprawy. Wskazane jest wprowadzenie do kultury przez rozmnażanie nasion.

Źródła informacji. 1. Peshkova, 1&79; 2. Obszary lecznicze. 1&83; 3. Newski, 1&35; 4. Meusel i in., 1&65; 5. Soo, 1&80; 6. Czerwona Księga Natury Leningradu, 2000; 7. Averyanov, 2000; 8. Obecny status, 2003; 9. Alekseev i wsp., 2005; 10. Rośliny czerwonej księgi. 2005; 11. Luke, 1&61; 12. Markovsky Yu.B., komunikacja osobista. Opracował: L.V. Averyanov.

Orchis (Orchis, Northern Orchid)

Rodzina: storczykowatych (Orchidaceae).

Storczyk występuje powszechnie w umiarkowanych i subtropikalnych strefach klimatycznych półkuli północnej. Najczęściej można go znaleźć w Europie Środkowej i Południowej, a także w Azji. Niektóre gatunki storczyków rosną na kontynencie północnoamerykańskim.

Formularz: wieloletnia bulwiasta roślina zielna

Orchis, Orkhis lub Siberian Orchid to rodzaj bylin zielnych z rodziny Oridic. Na świecie występuje około 100 gatunków storczyków, około 40 z nich rośnie na terytorium Rosji. Niektóre gatunki ortis są zawarte w Czerwonych Księgach Rosji i Ukrainy.

Roślina ma korzenie bulwiaste (Salep), zebrane w rozet liści lancetowate, prosty trzpień i kolec jak kwiatostany. storczyki Kwiaty są bardzo dekoracyjne, w zależności od rodzaju, mogą mieć żadnych odcieni bieli, kremu i blady róż do ciemnej purpury i fioletu, wielu członków rodzaju osobliwego cętkowane barwienia. Kwitnienie orchidei od kwietnia do sierpnia. Gatunki żyjące w ciepłych regionach, w najgorętszej porze lata, wpadają w stan spoczynku, a następnie zacząć ponownie kwitną.

Niektóre gatunki orhisov wymagających składu gleby i dać pierwszeństwo poszczególnych rodzajów gleb, inne są tak mało wymagające, że czują się komfortowo nawet na nasypach kolejowych i nietoksycznych wysypisk skał. Większość storczyków preferuje miejsca dobrze oświetlone lub półciemne - skraj lasu, lasy, łąki. Jako pacjenci unikają sąsiedztwa z dominującymi gatunkami roślin. W przypadku, gdy nie można uniknąć konkurencji, oroty wyzwalają miejsce dominanty, pozostawiając sobie bardziej komfortowe pola.

Popularna nazwa rośliny - „kukułka slozki” - nie identyfikuje yatryshnikovyh genus jako takie, to jest zużyta i inne rośliny, w tym nie należą do rodziny storczyków ...

Oto najczęstsze i niektóre unikalne rodzaje storczyków:

Orchis doszła do wniosku, że lub Orchis Humanoid, Human Acyras (O. anthropophora) - wysokość roślin zielnych. 20 - 35 cm, osiągając bezpośredni skok 60 cm grubości rozrzucone kwiatów żółto-zielony lub odcieniach zielonkawo-brązowe brązowe fioletowe krawędzi. Przez cztery lata zakład prowadzi się życie pod ziemią, tylko w piątym roku znajduje się nad ziemią. Kwitnie w czerwcu, po kwitnieniu jego część nadziemna umiera.

Storczyk męski (O. mascula) - wieloletnie rośliny zielne, sparowane (zastąpione i zastępujące) bulwy o kształcie jajowatym lub sferycznym. Na liściach lancetowatych i dolnej części łodygi znajdują się ciemnopurpurowe lub fioletowe plamki. Kwiatostan przypominający kłębek o kształcie cylindrycznym składa się z różnych purpurowych lub jasnofioletowych kwiatów. Okres kwitnienia to czerwiec-lipiec. Został włączony do Czerwonych Księgi Rosji, a także wielu państw europejskich i kaukaskich.

Orchis shlemosnosny (O. militaris). Kwiatostan - ucho tego gatunku storczyka na początku kwitnienia ma kształt piramidy, później - cylindryczny. Na nim gęsto ułożone kwiaty są różowe, purpurowy, fioletowy lub odcienie brązowo-fioletowy z pięciobiegową okwiatu, przypominający hełm. Ozdobny, kwitnie w maju-czerwcu.

Orchis blady (O. pallens). Kilka jasnożółtych lub zielonkawo-żółtych kwiatów tego przedstawiciela storczyka gęsto pokrywa górną część łodygi rośliny, tworząc małe cylindryczne ucho. Liście szeroko-lancetowate mają gładki zielony kolor. Wysokość storczyka jest blada od 10 do 35 cm, okres kwitnienia to kwiecień-maj.

Orchis o małych kropkach (O. punctulata) jest bardzo dekoracyjny. Jego jasnożółte lub zielonkawożółte kwiaty z ciemnymi impregnacjami tworzą piękne, lekko rzadkie cylindryczne kwiatostany. Rośliny kwitnące mają bogaty aromat waniliowy. Kwitnąca orchidea w małych kropkach w kwietniu i czerwcu owocuje w lipcu. Kiedy metoda rozmnażania nasion wymaga symbiozy ze specjalnymi grzybami glebowymi. W czerwonej księdze Rosji należy do trzeciej kategorii (rzadki gatunek).

Orchid hypophagus purpurea (O. purpurea). - Jeden z najważniejszych przedstawicieli yatryshnikovyh, wysokość rośliny mogą osiągać 80 cm zbliża lancetowate lub eliptyczne liście mają jednolity kolor zielony. Duże, pachnące kwiaty wanilii zebrane w kwiatostany spicate. Ciemne okwiatu tworzą hełmy ponad światło, różowawy lub biały, kwiaty fioletowe cętkowane. Okres kwitnienia to kwiecień-maj. Jest on wymieniony w Czerwonych Księgach wielu stanów.

Małpa Orchis (O. simia) - niski, do 45 cm, wieloletnia roślina zielna. Kilka białych lub różowych kwiatów z małymi fioletowymi plamkami tworzy gęste, krótkie ucho. Kwitnie w kwietniu-maju. Jest on wymieniony w trzeciej kategorii rosyjskiej czerwonej księgi danych (rzadkie gatunki).

Spitzel orchis (O. spitzelii) - krótki, do 30 cm, gatunek storczyka. Kwiatostan spicy składa się z niewielkiej liczby kwiatów, zielonych w środku i fioletowych lub czerwonych bliżej krawędzi z brązowym plamistym. Okres kwitnienia to maj-czerwiec. Jest wymieniony w Czerwonych księgach Szwajcarii i Niemiec.

Bagno Orchis (O. palustris) na wysokości dochodzi do 75 cm, a wystające liście rośliny zebrane są w rozetę podstawową. Kwiatostan składa się z rzadko umieszczonych purpurowo-fioletowych kwiatów. Większość storczyków różni się tym, że preferują one impregnowane wodą, słabo napowietrzonymi, gnilnymi lub glebami alkalicznymi torfowymi. Kwitnie w maju-czerwcu. Współpracował z rosyjskimi i ukraińskimi Red Books.

Perkusista Yatryshnik (O. morio) występuje w krajach bałtyckich, Skandynawii, w regionach górskich Ukrainy i Mołdawii. Kwiatostan - rzadki szpic niski (10-15 cm), zawierający 5-8 fioletowo-fioletowych kwiatów. Preferuje słabo kwaśne lub neutralne gleby i dobrze oświetlone obszary, mało wymagające do nawilżenia. W ciągu dwóch lat po zasiewie prowadzi podziemny tryb życia. Okres kwitnienia od maja do czerwca. Jest on wymieniony w Czerwonych Książkach kilku krajów europejskich.

Orchis Caspian (O. caspia) Siedlisko tego gatunku storczyków ograniczone jest do wschodnich i południowych regionów Zakaukazia, Dagestanu i Iranu. Jest to roślina niska, do 30 cm, z liniowo lancetowatymi liśćmi i kwiatostanem spiczastym, składająca się ze złocisto ciemno-fioletowych kwiatów. Okres kwitnienia to kwiecień-maj.

Karmienie piersią (O. sorrihora) ma swoją nazwę ze względu na specyficzny zapach błędów leśnych, które zostały uwolnione podczas kwitnienia. Preferuje bogate w próchnicę, dobrze nawilżone gleby zasadowe i obszary jasne. Rozszerzony cylindryczny kwiatostan składa się z gęsto położonych purpurowo-brązowych kwiatów. Okres kwitnienia od maja do czerwca. Jest on wymieniony w Czerwonych księgach Rosji i Ukrainy.

Orchis największy (O. maxima) to jeden z największych gatunków storczyków, podobny do purpurowej magenty. Występuje na Ciscaucasia, Zakaukaziu, Dagestanie, w górskich lasach południowo-wschodniego wybrzeża Morza Czarnego. Bardzo dekoracyjne dzięki dużym rozmiarom i zebrane w gęstym uchu z białymi lub różowawymi kwiatami z fioletowymi cętkami i fioletowo-fioletowymi wypustkami.

Orchis pachnący (O. fragrans) występuje na Kaukazie, w niektórych regionach Ukrainy, Morza Śródziemnego, Europy Atlantyckiej, Azji Mniejszej i Iranu. Uwielbia dobrze nawilżone gleby. Wysokość osiąga 30-50 cm, a cętkowane purpurowe kwiaty o aromacie waniliowym zbiera się w kwiatostanach kłosowych. Kwitnie w maju. Jest on wymieniony w Czerwonej Księdze Ukrainy.

Orchis orchis (O. provincialis) skutecznie rośnie na bardzo suchych, dobrze piaszczystych, dobrze napowietrzonych glebach alkalicznych, preferuje miejsca jasne lub lekko zacienione. Duże, ale kilka bladożółtych lub białych kwiatów zbiera się w kwiatostanach kłosowych. Okres kwitnienia to kwiecień-maj. Propaguje oba nasiona i wegetatywnie. Miejsca wzrostu storczyków Provansky podlegają ochronie, zawarte w Czerwonych Księgach Rosji i Ukrainy.

Yatishnik Fedchenko (O. fedtschenkoi) Znaleziono tylko w Turkmenistanie, na zboczach Kopetdagu na zboczach górskich. Rośnie wśród skał, w pęknięciach skał. Kilka fioletowych kwiatów tworzy dość grube ucho. Okres kwitnienia i owocowania przypada na kwiecień-maj. Unikalny gatunek, wymieniony w Czerwonej Księdze Turkmenistanu.

Yatishnik Shelkovnikova (O. punctulata schelkownikowi) rośnie tylko na Kaukazie, a także na Ciscaucasia i niektórych regionach Zakaukazia. Wysokość dochodzi do 80 cm, kwiatostan jest gęstym kolcem złożonym z licznych (od 50 do 100) kwiatów o silnym aromacie waniliowym. Kwitnie w kwietniu-maju. Gatunek ten jest wymieniony w Czerwonej Księdze Armenii.

W wyniku krzyżowania międzygatunkowego uzyskano dużą liczbę naturalnych hybryd sadu.

Większość gatunków storczyków preferuje dobrze oświetlone obszary lub półcienie, ale są też pewne gatunki kochające cień (storczyk shlemoshnic). Orchidea, rosnąca w umiarkowanym klimacie, nie domaga się reżimu temperaturowego, zimotrwalości. Gatunki żyjące na Kaukazie i Krymie (storczyk purpurowy, małpa storczyka) są ciepłolubne.

Wiele gatunków storczyków wybiera się dobrze, ale nie nadmiernie, zwilża obszary o luźnej glebie, inne (ptasie mleczko) rosną na lepkim, nasiąkniętym wodą podłożu. Wymagania dotyczące orotów do składu gleby zależą od gatunku rośliny: większość z nich preferuje gleby wapienne, inne typy, takie jak gleby alkaliczne, inne wolą uprawiać ziemię bogatą w minerały. Niektóre typy storczyków są dobre na ubogich glebach.

Orchis - idealna roślina do projektowania półdzikich obszarów ogrodowych. Gatunki niewymagające składu gleby mogą być skuteczną dekoracją ogrodu skalnego. W łóżkach mieszanych, rzadko używanych - roślina z reguły łatwo ustępuje dominującym gatunkom roślinności, z wyjątkiem pojedynczych grządek.

Bulwy trytonu są stosowane w medycynie ludowej do leczenia chorób układu oddechowego i żołądkowo-jelitowego.

Pod opieką storczyków praktycznie nie ma potrzeby, tylko rośliny posadzone na otwartych obszarach mogą wymagać umiarkowanego, ale regularnego podlewania. Błędem w pielęgnacji będzie nawożenie sadu kompostem - zmiana kwasowości gleby może doprowadzić do śmierci roślin.

Orchis może rozmnażać się za pomocą nasion, w tym. samosiew. Ta metoda jest skomplikowana przez fakt, że nasiona rośliny kiełkują tylko w symbiozie z grzybem pewnego gatunku, a zatem tylko kilkoma z ogromnej liczby nasion.

Innym sposobem, wegetatywnym, jest oddzielanie i sadzenie jednej bulwy. Oddzielny pierwszy korzeń bulw jest zalecany podczas pączkowania, a następnie w odstępie 2-3 tygodni, roślina zastępuje bulwy.

Storczyki są wyjątkowo odporne na choroby i szkodniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

69 − = 59