Okablowanie w skrzynce przyłączeniowej

Okablowanie w skrzynce przyłączeniowej

Jak podłączyć przewody w skrzynce połączeniowej

Energia elektryczna to obszar, w którym wszystko musi być wykonane poprawnie i dokładnie. Pod tym względem wielu woli wszystko rozumieć niezależnie, a nie ufać ludziom zewnętrznym. Jednym z kluczowych momentów jest podłączenie przewodów w skrzynce przyłączeniowej. Od jakości pracy zależy przede wszystkim prawidłowa praca systemu, a po drugie - bezpieczeństwo - elektryczne i pożarowe.

Jeden z rodzajów pudeł dystrybucyjnych (dzielenie, rozgałęzianie)

Co to jest skrzynka połączeniowa

Od ekranu elektrycznego przewody przebiegają przez pokoje w domu lub mieszkaniu. W każdym pokoju z reguły nie ma jednego punktu połączenia: kilka gniazd i przełącznik są dokładnie. Aby ujednolicić sposoby łączenia przewodów i zbierania ich w jednym miejscu, należy użyć puszek rozgałęźnych (czasami nazywa się je rozgałęzieniami lub łączeniem). W nich kable są prowadzone ze wszystkich podłączonych urządzeń, których połączenie odbywa się wewnątrz pustego korpusu.

Aby nie szukać przewodów podczas kolejnej naprawy, układa się ją zgodnie z pewnymi zasadami, które są określone w PUE - Zasady Urządzeń Instalacji Elektrycznych.

Zasady dotyczące okablowania

Jednym z zaleceń jest przeprowadzenie wszystkich połączeń i odgałęzień przewodów w skrzynce połączeniowej. Dlatego druty są dozwolone na górnej ścianie, w odległości 15 cm od sufitu. Po dotarciu do miejsca oddziału kabel spada pionowo w dół. Skrzynka przyłączeniowa jest zainstalowana w miejscu oddziału. W nim wszystkie przewody są połączone zgodnie z wymaganym schematem.

Według rodzaju instalacji skrzynki rozdzielcze są wewnętrzne (do montażu podtynkowego) i zewnętrzne. Pod wewnętrzną ścianą wykonaj otwór, w którym jest wbudowane pudełko. Dzięki tej instalacji pokrywa jest zlicowana z materiałem wykończeniowym. Czasami w trakcie naprawy pokryty jest materiałami wykończeniowymi. Jednak taka instalacja nie zawsze jest możliwa: grubość ścian lub wykończeń na to nie pozwala. Następnie użyj skrzynki do instalacji na zewnątrz, która jest przymocowana bezpośrednio do powierzchni ściany.

Niektóre formy skrzynek połączeniowych

W zależności od kształtu pudełka może być okrągły lub prostokątny. Zazwyczaj istnieją cztery wnioski, ale może być ich więcej. Zaciski mają gwint lub złączkę, do której w wygodny sposób przymocowany jest falisty wąż. W końcu wygodniej jest układać przewody w rury faliste lub rurki z tworzywa sztucznego. W takim przypadku bardzo łatwo będzie wymienić uszkodzony kabel. Najpierw odłącz go w skrzynce połączeniowej, a następnie od konsumenta (gniazdka lub przełącznika), pociągnij i wyciągnij. W jego miejsce zacisnąć nowy. Jeśli, z drugiej strony, układa się w staroświecki sposób - w shtrobe, który następnie tynkuje się gipsem - aby zastąpić kabel, trzeba będzie dłutować ścianę. Jest to zatem zalecenie Rady Ministrów, które zdecydowanie warto wysłuchać.

Co ogólnie dają skrzynki przyłączeniowe:

 • Zwiększona łatwość utrzymania systemu zasilania. Ponieważ wszystkie połączenia są dostępne, łatwo jest określić miejsce uszkodzenia. Jeśli przewody zostaną ułożone w kanałach kablowych (rury faliste lub rury), wymiana uszkodzonego obszaru będzie łatwa.
 • Większość problemów z elektryką występuje w połączeniach, a w tego typu instalacjach mogą być okresowo sprawdzane.
 • Instalacja skrzynek przyłączeniowych zwiększa poziom bezpieczeństwa pożarowego: wszystkie potencjalnie niebezpieczne miejsca znajdują się w określonych miejscach.
 • Wymaga mniej pieniędzy i pracy niż układanie kabla do każdego z wylotów.

W opakowaniu przewody można łączyć na różne sposoby. Niektóre z nich są bardziej skomplikowane, są realizowane, inne są łatwiejsze, ale jeśli zostaną wykonane prawidłowo, wszystkie zapewniają wymaganą niezawodność.

Najpopularniejsza metoda wśród rzemieślników ludowych, ale najbardziej niewiarygodna. Nie jest zalecany do użytku, ponieważ nie zapewnia właściwego kontaktu, co może doprowadzić do przegrzania i pożaru. Ta metoda może być stosowana jako tymczasowa, na przykład w celu sprawdzenia operatywności złożonego obwodu, z obowiązkową późniejszą wymianą przez bardziej niezawodną.

Prawidłowe skręcenie przewodów elektrycznych

Nawet jeśli połączenie jest tymczasowe, należy zrobić wszystko zgodnie z zasadami. Metody skręcania przewodów linkowych i ciernych są podobne, ale mają pewne różnice.

Podczas skręcania skręconych przewodów procedura wygląda następująco:

 • izolacja jest obrana o 4 cm;
 • przewody są rozkręcone o 2 cm (pozycja 1 na zdjęciu);
 • Podłączyć do połączenia nieskręconych przewodów (poz.2);
 • żyły są skręcone palcami (poz. 3);
 • skręcanie jest zaostrzone szczypcami lub szczypcami (poz. 4 na zdjęciu);
 • Izolowany (taśma izolacyjna lub termokurczliwa rura przed montażem).

Połączenie przewodów w skrzynce przyłączeniowej z jednym mieszkaniem za pomocą skrętu jest łatwiejsze. Izolowane przewody są krzyżowane i skręcane palcami wzdłuż całej długości. Następnie weź narzędzie (np. Szczypce i szczypce). W jednym przewodach są zaciśnięte w pobliżu izolacji, a drugi ściśle skręca przewody, zwiększając liczbę zwojów. Punkt połączenia jest izolowany.

Twist szczypce lub szczypce

Przykręcić za pomocą kołpaków montażowych

Jeszcze łatwiejsze jest skręcanie za pomocą specjalnych czapek. Przy ich użyciu połączenie jest bezpieczniej izolowane, kontakt jest lepszy. Zewnętrzna część takiego kapsla jest odlewana z tworzywa sztucznego, które nie podtrzymuje palenia, w środku umieszczona jest metalowa część stożkowa z gwintem. Ta wkładka zapewnia dużą powierzchnię styku, poprawiając charakterystykę elektryczną połączenia. Jest to świetny sposób na połączenie dwóch (lub więcej) przewodów bez lutowania.

Skręcanie drutów za pomocą czapek jest jeszcze prostsze: izolacja jest usuwana o 2 cm, druty są lekko skręcone. Zakładają czapkę, z siłą obracającą się kilka razy, aż metal znajdzie się w czapce. Wszystko, połączenie jest gotowe.

Podłączanie przewodów za pomocą nasadki

Czapki są wybierane w zależności od przekroju i liczby podłączanych przewodów. Ta metoda jest wygodniejsza: zajmuje mniej miejsca niż zwykle, wszystko jest bardziej kompaktowe.

Podłączenie przewodów w skrzynce przyłączeniowej za pomocą zaślepek

Jeśli w domu jest lutownica i wiesz jak sobie z tym poradzić, lepiej użyć lutownicy. Przed skręceniem przewody są kaszone: nakładana jest warstwa kalafonii lub topnika lutowniczego. Ogrzewana lutownica jest zanurzona w kalafonii i jest przeprowadzana kilkakrotnie na części, która została oczyszczona z izolacji. Na nim pojawia się charakterystyczny dotyk czerwonawego koloru.

Następnie druty są skręcane, jak opisano powyżej (skręcanie), a następnie pobierają cynę na lutownicy, podgrzewają skręt, aż roztopiona cyna zacznie płynąć pomiędzy zwojami, obejmując połączenie i zapewniając dobry kontakt.

W ten sposób instalatorzy nie lubią: zajmuje to dużo czasu, ale jeśli podłączycie przewody w skrzynce połączeniowej, nie żałujcie czasu i wysiłku, ale uspokoicie się.

Jeśli istnieje spawarka inwerterowa, można użyć połączenia spawalniczego. Odbywa się to na wierzchu. Prąd spawania jest ustawiony na aparacie:

 • dla przekroju 1,5 mm 2 rzędu 30 A,
 • dla przekroju 2,5 mm 2 - 50 A.

Elektroda jest grafitowa (służy do spawania miedzi). Zaciski uziemiające przylegają starannie do górnej części skrętu, podnosimy do niej elektrodę od spodu, dotykając jej krótko, próbując zapalić łuk i usunąć go. Spawanie odbywa się w ułamku sekundy. Po schłodzeniu punkt połączenia jest odizolowany. Proces spawania drutów w skrzynce przyłączeniowej jest pokazany na filmie.

Inne połączenie przewodów w skrzynce przyłączeniowej odbywa się za pomocą listew zaciskowych - bloków zacisków, ponieważ są one również nazywane. Istnieją różne typy klocków: z zaciskami i śrubami, ale na ogół zasada ich urządzenia jest jedna. Istnieje miedziana tuleja / płyta i system mocowania drutu. Są one rozmieszczone w taki sposób, że po włożeniu w odpowiednie miejsce dwa / trzy / cztery przewody, bezpiecznie je łączymy. W edycji jest to bardzo proste.

Zaciski śrubowe mają plastikową obudowę, w której zamocowana jest płytka stykowa. Są to dwa typy: z ukrytymi kontaktami (nowymi) i otwartymi - ze starej próbki. W którymkolwiek z nich przewodnik jest czyszczony z izolacji (długość do 1 cm) i jest mocowany za pomocą śruby i śrubokręta.

Podłączenie przewodów w skrzynce przyłączeniowej za pomocą listew zaciskowych

Ich wadą jest to, że nie jest bardzo wygodne podłączenie dużej liczby przewodów w nich. Kontakty są ułożone parami, a jeśli potrzebujesz podłączyć trzy lub więcej przewodów, musisz wcisnąć dwa przewody do jednego gniazda, co jest trudne. Ale mogą być stosowane w oddziałach o znacznym zużyciu prądu.

Innym rodzajem podkładek są terminale Vago. Są to podkładki do szybkiego montażu. Zasadniczo stosowane są dwa typy:

 • Z mechanizmem sprężynowym. Nazywa się je jednorazowym, od czasu ich wielokrotnego użycia, jeśli to możliwe, a następnie ze znacznym pogorszeniem jakości kontaktu. Sprawa w strukturze wewnętrznej: w ciele jest płyta z płatkami wiosennymi. Po włożeniu przewodu (tylko ciałem stałym) klapka jest zgięta, zaciskając drut. Zapewniając kontakt, rozbija się o metal. Jeśli przewodnik, z odpowiednim wysiłkiem i może wyciągnąć, to płatek nie jest tej samej postaci. Dlatego ten typ jest uważany za jednorazowy. Mimo to połączenie jest niezawodne i można z nich korzystać. Istnieją również specjalne bloki zacisków o tym samym kształcie, ale w czarnej obudowie. Mają wewnątrz przewody elektryczne. Złącza te są niezbędne, jeśli trzeba połączyć miedź i aluminium, które po prostu nie mieszają się ze względu na aktywne procesy elektrochemiczne, które występują między nimi. Pasta zapobiega utlenianiu, umożliwiając łatwe łączenie dwóch metali.

Zaciski szeregowe do Vago

Specyfika tych terminali polega na tym, że mogą one działać tylko przy niskich prądach: do 24 A z przekrojem drutu miedzianego 1,5 mm i do 32 A o przekroju 2,5 mm. Przy podłączaniu obciążeń o dużym poborze prądu połączenie przewodów w skrzynce przyłączeniowej należy wykonać w inny sposób.

Ta metoda jest możliwa w obecności specjalnych kleszczy i metalowego rękawa. Tuleja jest zakładana na skręt, jest wkładana w szczypce i zaciskana - jest dociskana. Ta metoda jest odpowiednia dla linii o dużym natężeniu prądu (np. Spawanie lub lutowanie). Zobacz wideo w szczegółach. Nawet składa się z modelu skrzynki przyłączeniowej, więc przyda się.

Wiedząc, w jaki sposób połączyć przewody w skrzynce przyłączeniowej, nie wszystko. Konieczne jest zrozumienie, z którymi przewodnikami się połączyć.

Z reguły grupa rozeta jest osobną linią. W tym przypadku wszystko jest jasne: w skrzynce znajdują się trzy kable dla trzech (lub dwóch) przewodów. Kolor może być taki sam jak na zdjęciu. W tym przypadku zazwyczaj brązowy jest drutem fazowym, niebieski jest neutralny (neutralny), a żółto-zielony jest zmielony.

Schemat gniazdka w skrzynce przyłączeniowej

W innym standardzie kolory mogą być czerwone, czarne i niebieskie. W tym przypadku faza jest czerwona, niebieska jest neutralna, zielona jest zmielona. W każdym razie druty są zbierane w kolorach: cały ten sam kolor w jednej grupie.

Następnie są składane, rozciągane, przycinane do tej samej długości. Nie tnij krótko, pozostaw w magazynie co najmniej 10 cm, aby w razie potrzeby można było ponownie wykonać połączenie. Następnie przewody są połączone wybraną metodą.

Jeśli używane są tylko dwa przewody (w starych domach nie ma uziemienia), wszystko jest dokładnie takie samo, tylko dwa połączenia: fazowy i neutralny. Nawiasem mówiąc, jeśli przewody są tego samego koloru, najpierw znajdź fazę (sondę lub multimetr) i oznaczyć ją, przynajmniej zawijając kawałek taśmy izolacyjnej na izolacji.

Podłączenie przełącznika z jednym przyciskiem

Z przełącznikiem jest to trudniejsze. Istnieją również trzy grupy, ale mają inne połączenie. Są

 • wejście - z innej skrzynki przyłączeniowej lub z tarczy;
 • z żyrandola;
 • z przełącznika.

Jak powinien działać obwód? Moc - "faza" - przechodzi do przełącznika. Z jego produkcji trafia do żyrandola. W takim przypadku żyrandol będzie świecić tylko wtedy, gdy styki przełącznika są zamknięte (w pozycji). Ten rodzaj połączenia pokazano na poniższym zdjęciu.

Podłączenie przełącznika z jednym przyciskiem w skrzynce rozdzielczej

Jeśli się dokładnie przyjrzysz, okazuje się, że faza z lekkim drutem idzie do przełącznika. Pozostawia z innego kontaktu, ale już niebieski (nie mylić) i łączy się z przewodnikiem fazy, który idzie do żyrandola. Neutralne (niebieskie) i naziemne (jeśli sieć) są zwinięte bezpośrednio.

Podłączenie przełącznika z dwoma przyciskami

Łączenie przewodów w skrzynce przyłączeniowej za pomocą dwustożkowego przełącznika jest nieco trudniejsze. Specyfika tego schematu polega na tym, że kabel trójżyłowy (w obwodzie bez uziemienia) musi być położony na przełącznik dla dwóch grup lamp. Jeden przewód jest podłączony do wspólnego styku przełączającego, a drugi do wyjść klucza. Należy pamiętać, jaki kolor przewód jest podłączony do wspólnego styku.

Schemat podłączenia przełącznika z dwoma przyciskami

W takim przypadku faza, która nadejdzie, jest połączona ze wspólnym stykiem przełącznika. Niebieskie przewody (neutralne) z wejścia i dwóch lamp są po prostu skręcone ze sobą. Pozostałe przewody - faza z lamp i dwa przewody od przełącznika. Łączymy je parami: jeden przewód od przełącznika do fazy jednej lampy, drugi do innej lampy.

Schemat połączeń dla podwójnego przełącznika

Jeszcze raz o podłączeniu przewodów w skrzynce przyłączeniowej za pomocą przełącznika z dwoma przyciskami w formacie wideo.

Jak poprawnie podłączyć przewody w skrzynce przyłączeniowej

 1. Cel i rodzaje skrzynek połączeniowych
 2. Schemat połączeń w skrzynce przyłączowej
 3. Sposoby łączenia przewodów w skrzynkach połączeniowych
 4. Montaż pudełka

Wszystkie prace w dziedzinie elektrotechniki wymagają starannego i zrównoważonego podejścia. Każda operacja musi być przeprowadzona ściśle według technologii. Dlatego dość często dla początkujących elektryków powstaje pytanie, jak podłączyć przewody w skrzynce połączeniowej.

Cel i rodzaje skrzynek połączeniowych

W mieszkaniu lub domu prywatnym dystrybucja sieci elektrycznych rozpoczyna się od osłony zainstalowanej przy wejściu. Jednak, jak pokazuje praktyka, w każdym pokoju wymagana jest dodatkowa dystrybucja przewodów ze względu na obecność kilku punktów połączeniowych, głównie przełączników i gniazd. Wszystkie linie narysowane do tych punktów są połączone w skrzynkach połączeniowych. Tak więc, oprócz niezawodnego połączenia, zapewniony jest swobodny dostęp do przewodów i kabli dla różnych operacji.

W zależności od rodzaju instalacji skrzynki rozgałęźne mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne, zaprojektowane do montażu podtynkowego. W drugim przypadku przygotowuje się otwór w ścianie zgodnie z rozmiarem skrzynki przyłączowej. Po zainstalowaniu pokrywa skrzynki będzie znajdować się w tej samej płaszczyźnie co powierzchnia ściany. Zewnętrzna skrzynia jest przymocowana do powierzchni ściany i pokryta materiałami wykończeniowymi, na przykład płytami gipsowo-kartonowymi.

Skrzynki dystrybucyjne mają zwykle kształt okrągły lub prostokątny. Są one wyposażone w cztery terminale, aw niektórych projektach może być ich więcej. Na każdym wyjściu znajduje się nitka lub łącznik do wygodniejszego mocowania falistych węży lub rur z tworzyw sztucznych, gdzie układane są druty. W przyszłości znacznie ułatwia to wymianę uszkodzonego kabla. Można go łatwo odłączyć w pudełku, a następnie - od przełącznika lub gniazda i przeciągnąć przez rurę. Podobnie na jego miejsce ułożony jest nowy drut.

Schemat połączeń w skrzynce przyłączowej

Sposoby łączenia przewodów w skrzynkach połączeniowych

Połączenie kabli i przewodów w skrzynkach przyłączeniowych można wykonać na różne sposoby. Najprostszym sposobem, choć nie do końca wiarygodnym, jest zwykły zwrot. Z powodu słabego i niewiarygodnego kontaktu może dojść do przegrzania i zwarcia przewodów. Ta metoda jest zalecana do tymczasowego użycia, na przykład w celu sprawdzenia działania zmontowanego obwodu. Niemniej jednak, nawet podczas tymczasowej operacji, zaleca się przestrzegać pewnych zasad przekręcania.

W przypadku przewodów elastycznych izolacja jest czyszczona w przybliżeniu na 4 cm, druty są oddzielone odległością około 2 cm, a połączenie wykonuje się do połączenia nieoddzielonych drutów. Przewody są najpierw nawijane palcami, a następnie skręcanie powinno być mocno dokręcone szczypcami i izolowane taśmą lub rurką termokurczliwą. Łączenie drutów jednoprzewodowych jest znacznie łatwiejsze. Są skręcone razem na całej długości witryny, oczyszczone z izolacji.

W przypadku skrętów często stosuje się specjalne kołpaki montażowe. Zapewniają bardziej niezawodne połączenie, dobry kontakt i izolację. Każda czapka składa się z dwóch części: zewnętrznej - plastikowej i wewnętrznej, z metalową częścią w kształcie stożka, wewnątrz której znajduje się nić. To połączenie pozwala zwiększyć obszar styku i doskonale nadaje się do dwóch lub więcej przewodów. Sam proces skręcania jest bardzo prosty. Konieczne jest usunięcie izolacji o około 2 cm i lekkie skręcenie połączonych końcówek. Następnie należy zakręcić nakrętkę i kilkakrotnie przekręcić ją, aby uzyskać przewody wewnątrz. Wymiary pokryw są dobierane zgodnie z przekrojem i liczbą podłączonych przewodów.

Jedną z najbardziej niezawodnych metod jest lutowanie. Przed podłączeniem drutu należy użyć kalafonii lub specjalnego strumienia lutowniczego. Następnie przewody są skręcone, cynę pobiera się na rozgrzaną lutownicę, a skręcanie ogrzewa się, aż stopiony metal schłodzi się między zwojami. Połączenie jest całkowicie otoczone, dzięki czemu nawiązany zostaje kontakt jakościowy.

W obecności spawarki inwertorowej połączenie przewodów można przeprowadzić przez spawanie, przeprowadzane na całym miejscu skręcania. Jeżeli przekrój poprzeczny rdzenia wynosi 1,5 mm2, wymagany jest prąd 30A, a przekrój 2,5 mm2 wynosi 50A. Spawanie drutów miedzianych odbywa się za pomocą elektrod grafitowych. Uziemienie jest starannie połączone z górną częścią skrętu, a elektroda jest doprowadzana do dolnej części. Po krótkim dotknięciu pojawia się łuk, powodujący natychmiastowe zgrzewanie. Punkt połączenia powinien ostygnąć, po czym musi zostać zaizolowany.

Łącząc przewody w skrzynce przyłączeniowej, nie możemy zapomnieć o listwach zaciskowych. Mogą być przykręcane lub z zaciskami. Pewna liczba przewodów jest umieszczona w określonym miejscu, po czym są one bezpiecznie połączone za pomocą śrub.

Podłączenie przewodów elektrycznych - 8 najlepszych sposobów

Do chwili obecnej istnieje wiele sposobów łączenia przewodów w skrzynce przyłączowej.

Oto czynniki, które determinują wybór złącza:

 1. Materiał żył (miedź, stal, aluminium).
 2. Warunki pracy (na ulicy, w mieszkaniu, w wodzie, w ziemi, w podłodze, w zwykłych warunkach).
 3. Liczba przewodów (dwa, trzy, cztery itd.).
 4. Sekcja żył (ta sama, inna).

Na podstawie tych czynników wybiera się najbardziej odpowiednią i właściwą metodę. Najpierw przyjrzyjmy się materiałom, z którymi można podłączyć przewody elektryczne w skrzynce połączeniowej.

Najbardziej popularne i skuteczne są następujące opcje połączeń:

 • użycie bloków zacisków;
 • instalacja zacisków sprężynowych (wago);
 • utrwalenie PPE (czapki plastikowe);
 • zaciskanie;
 • lutowanie;
 • twist;
 • instalacja "orzechów";
 • użycie śrub.

Zastanów się nad istotą, zaletami i wadami każdego z tych sposobów!

Korzystanie z listew zaciskowych

Listwy zaciskowe są wyrobami z tworzyw sztucznych, wewnątrz których znajduje się tuleja z mosiądzu, która po obu stronach ma skręcone śruby.

Aby połączyć dwa przewody z listwą zaciskową, należy założyć po obu stronach na końcu produktu i dokręcić je śrubami (z użyciem siły). Ta metoda łączenia jest najczęściej stosowana w skrzynkach połączeniowych, a także w instalowaniu żyrandola, przełączników i gniazd.

Zwracamy uwagę na to, że listwy zaciskowe mają inny wlot, odpowiedni dla określonej części rdzenia.

 • niska cena bloków zaciskowych;
 • szybki i wygodny montaż produktów;
 • dobra jakość wiązania;
 • możesz połączyć aluminium z miedzią.
 • Bardzo często bloki terminali są niskiej jakości, co jest obarczone awarią złącza podczas instalacji.
 • Możliwość łączenia ze sobą tylko dwóch przewodów.
 • Bloki zacisków nie są zalecane do dokręcania aluminiowych i osieroconych produktów. Jest to spowodowane wysoką kruchością aluminium i drobnymi prążkami skręconego drutu: podczas dokręcania śrub styki mogą zostać uszkodzone.
 • Podczas lutowania niezawodność będzie znacznie większa.

Terminale sprężynowe Wago pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno i niewątpliwie stały się najbardziej efektywnymi i bezpiecznymi złączami.

Różnica między terminalami terminali wagonu od konwencjonalnych terminali polega na tym, że do podłączenia przewodów elektrycznych, a nie śruby, wykorzystywany jest specjalny mechanizm. Ten mechanizm dźwigniowy pozwala dokładnie naprawić produkt, nie uszkadzając go. Aby samodzielnie przeprowadzić wiązanie z vagami, konieczne jest oderwanie izolacji i włożenie żył do otworu.

Zwracamy uwagę na fakt, że istnieją terminale Vago do użytku jednorazowego i wielokrotnego użytku. Pierwsza opcja zakłada jednorazowe połączenie i nie jest możliwe przywrócenie go podczas naprawy okablowania: konieczne będzie odcięcie wagonu, naprawa problemu i zainstalowanie nowego listwy zaciskowej. Terminale wagońskie wielokrotnego użytku są droższe, ale za ich pomocą można łatwo odłączyć kontakt, jeśli to konieczne.

 • możliwość aluminiowych i miedzianych przewodów;
 • możliwość jednoczesnego podłączenia kilku rdzeni (więcej niż dwa);
 • zaciski typu wago umożliwiają zamocowanie cienkiego, elastycznego drutu bez uszkodzenia;
 • bloki zacisków są bardzo zwarte;
 • praca nie zajmuje dużo czasu;
 • dobra jakość wiązania;
 • Blok zacisków wagonu posiada specjalny otwór umożliwiający sterowanie pracą sieci za pomocą śrubokręta wskaźnikowego.

Jedyną wadą - Wyższy koszt terminalu.

PPE jest odszyfrowywane jako łączące klipsy izolacyjne. Produkty są zwykłymi plastikowymi nakrętkami mającymi wewnątrz specjalną sprężynę, która utrzymuje druty.

Najczęściej czapki te są używane do łączenia rdzeni w skrzynkach połączeniowych.

Zalety korzystania z tych produktów:

 • niskie koszty środków ochrony indywidualnej;
 • Kapturki wykonane są z niepalnego materiału, więc nie nastąpi samozapłon okablowania w miejscu skręcenia;
 • szybka instalacja;
 • Czapki mają szeroką gamę kolorów. Na przykład, jeśli przewody nie są oznaczone kolorami, używając środków ochrony osobistej, można oznaczyć fazę, zero i ziemię (za pomocą białej, niebieskiej i zielonej nasadki).
 • stosunkowo niska jakość izolacji i fiksacji;
 • Niemożliwe jest połączenie aluminium z miedzią.

Zaciskanie za pomocą specjalnych rękawów

Zagniatanie jest jedną z najbardziej niezawodnych opcji. Jego istota polega na tym, że gołe druty są umieszczane w specjalnej rurce - tulei i zaciskane z wysiłku. Po zaciśnięciu rękaw jest starannie izolowany za pomocą koszulki termokurczliwej (taśmy) lub taśmy elektrycznej.

Przewody mogą być wysyłane z różnych stron rury lub z jednej strony. W pierwszym wariancie ich połączenie powinno znajdować się w przybliżeniu w środku rękawa, w drugim przypadku przekrój wszystkich żył (ogółem) nie powinien przekraczać przekroju tulei.

 • jakość połączenia i izolacja;
 • Obudowy mają niski koszt.
 • Jednorazowy rękaw (jednoczęściowy). Jeśli naprawa jest konieczna, rękaw musi zostać przecięty i wyrzucony, po czym należy zainstalować nowy.
 • Do połączenia potrzebne jest specjalne narzędzie: roztoczek prasy i obcinak do rur (w razie potrzeby skrócenie tulei). Możesz również użyć specjalnego narzędzia do usunięcia izolacji, która ma kompaktowe urządzenie do zaciskania.
 • Zaciskanie drutu aluminiowego i miedzianego może być wykonane tylko ze specjalnym rękawem, który nieczęsto widuje się w sprzedaży.
 • Prace elektryczne zajmie więcej czasu.

Ta metoda jest najbardziej jakościowa ze wszystkich. Aby połączyć dwa przewody ze sobą w skrzynce przyłączeniowej, należy dokładnie oczyścić ich końce, skręcić i zanurzyć w roztopionym lutowiu. Ponadto żyły muszą być zanurzone w wannie do lutowania. Następnie muszą się schłodzić, a na końcu zaizolować za pomocą taśmy magnetycznej lub elektrycznej.

Zwracamy uwagę na to, że surowe lutowanie w zimnej wodzie jest surowo zabronione, ponieważ w tym przypadku jakość wiązania znacznie się pogorszyła (z powodu pojawienia się mikropęknięć).

Zaleta metoda lutowania - doskonała jakość połączenia i niezawodność.

 • lutownica, a co za tym idzie, umiejętność pracy z nią;
 • pracochłonność pracy;
 • lutowanie all-in-one;
 • ograniczenie warunków stosowania zgodnie z PUE;
 • Rezystancja lutowia zwiększa się z czasem, co wpływa na spadek napięcia i przewodność elektryczną.

Postępując w ten sposób, należy unikać lutowania przy użyciu bardziej nowoczesnych metod klejenia.

Należy zauważyć, że istnieje również połączenie przewodów elektrycznych przez spawanie. Proces jest podobny, ale wymaga użycia spawarki zamiast lutownicy, a co za tym idzie umiejętności w operacjach spawania.

Stara metoda "dziadka" polega na skręceniu żył między sobą. Istotą pracy jest czyszczenie przewodów i ostrożnie skręconych szczypiec, po czym miejsce skręcenia jest izolowane.

 • prostota pracy elektrycznej;
 • brak kosztów materiałowych.
 • słaba jakość wiązania żył;
 • Połączenie aluminium i produktów miedzianych jest niedopuszczalne.

Najczęściej drut jest używany do instalacji tymczasowego okablowania. Zaleca się używanie cambrics do izolacji. Według PUE ten sposób łączenia przewodów w skrzynce przyłączeniowej nie może być stosowany w pomieszczeniach o dużej wilgotności iw drewnianym domu.

"Orzech" to zacisk kablowy, który ma dwie specjalne płytki i cztery śruby w rogach, jak widać na poniższym zdjęciu. Aby połączyć druty za pomocą nakrętki, konieczne jest oderwanie dwóch końców drutu i zamocowanie go w płycie, a następnie nałożenie powłoki z karbolytu.

 • niski koszt mocowania;
 • proces instalowania "nakrętki" nie sprawia żadnych trudności;
 • Możliwe jest podłączenie przewodów miedzianych i aluminiowych;
 • dobra izolacja.
 • Konieczne jest okresowe dokręcanie wszystkich śrub;
 • wymiary "nakrętki" nie nadają się do montażu w puszce połączeniowej lub w innych zwartych miejscach.

Prosty, ale jednak skuteczny sposób łączenia przewodów elektrycznych ze sobą - za pomocą śruby. Wszystko czego potrzebujesz, to mieć krótką śrubę, 3 podkładki i nakrętkę pod ręką.

Na gwincie śruby umieszczona jest podkładka, następnie zwinięty przewodnik jest nawinięty, po czym kładzie się kolejną podkładkę - podkładkę rdzeniową (jak pokazano na powyższym schemacie). Na koniec śruba jest starannie dokręcana nakrętką i izolowana.

 • prostota i minimum kosztów pieniężnych;
 • możliwe jest podłączenie rdzeni aluminiowych i miedzianych.

Jeśli chodzi o niedociągnięcia, są one następujące:

 • niska jakość utrwalania;
 • trzeba wydać dużo izolacji;
 • wymiary śruby nie mieszczą się w skrzynce połączeniowej.

Dzięki istniejącym metodom łączenia przewodów w polu zorientowanym, rozważ teraz pozostałe, ważne zagadnienia z tego tematu.

Co jeśli jest kilka drutów?

Po podłączeniu dwóch kontaktów problemy zazwyczaj nie występują. Ale co, jeśli potrzebujesz połączyć trzy, cztery lub więcej w tym samym czasie?

W takim przypadku zaleca się wybranie następujących opcji połączenia (od najlepszego do najgorszego):

 • za pomocą zacisków wago;
 • zaciskanie;
 • lutowanie;
 • skręcanie za pomocą siz;
 • skręcanie i nawijanie taśmy elektrycznej.

Kolejność łączenia przewodów dla każdej metody jest omówiona szczegółowo powyżej. Zdecydowanie zalecamy skorzystanie z pierwszej opcji. odnosi się do najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych. W tym samym czasie wartość VAG nie jest zbyt duża, a okablowanie ma więcej niż 30 lat.

Co jeśli druty mają różne przekroje?

Aby podłączyć przewody o różnych przekrojach w skrzynce przyłączeniowej, zaleca się stosowanie wszystkich tych samych bloków zacisków wagonów lub tańszej opcji - konwencjonalnych listew zaciskowych. W takim przypadku należy ostrożnie dokręcić przewody za pomocą śruby lub przymocować flagę, a wszystko, praca jest skończona.

Zwracamy uwagę na to, że jeśli druty są wykonane z różnych materiałów, konieczne jest użycie specjalnych wkładek z pastą, które zapobiegną utlenianiu żył. Takie klocki obejmują produkty wago.

Rdzenie o różnym przekroju mogą być również mocowane za pomocą lutowania.

Ujednolicenie produktów osieroconych i jednoczęściowych

Łączenie przewodów stałych i linek nie ma osobliwości, więc możesz użyć dowolnej z wymienionych powyżej metod.

Jedna opcja: zastosowanie zacisków sprężynowych

W celu wykonania klejenia należy wybrać jedną z dwóch opcji: zaciski VAGO lub lutowanie. Tutaj wszystko zależy od twoich preferencji, zalet i wad każdej z dostarczonych przez nas metod.

Jak wykonywać pracę w wodzie i na lądzie?

Podczas prac elektrycznych często zdarza się, że konieczne jest podłączenie przewodów pod wodą lub w ziemi. Teraz krótko rozważymy cechy każdego z przypadków!

W wodzie (na przykład przy instalacji pompy zatapialnej) zalecana jest następująca technologia. Przede wszystkim końce są lutowane, po czym miejsce lutowania jest starannie izolowane klejem topliwym, na którym nakładany jest skurcz termiczny. Jeśli wszystko zostanie zrobione jakościowo i na sumieniu, połączenie będzie szczelne i bezpieczne. W przeciwnym razie może wystąpić zwarcie i przerwa w zasilaniu.

Aby podłączyć przewód elektryczny do ziemi (na przykład po mechanicznym uszkodzeniu), zaleca się stosowanie metody podanej powyżej (topliwy i termokurczliwy), ale lepiej zabezpieczyć się i zastosować poniższą procedurę. Zacisnąć końce kabla za pomocą listwy zaciskowej, zainstalować szczelną skrzynkę połączeniową, a następnie ostrożnie wypełnić pudło specjalnym silikonowym uszczelniaczem. Zwracamy uwagę na to, że tor pod ziemią musi być dodatkowo umieszczony w rurze lub skrzyni, aby zapewnić niezawodną ochronę przed gryzoniami!

Zaleca się również połączenie uszkodzonych końców przewodów w ziemi za pomocą specjalnej skrzynki kablowej, jak na poniższym zdjęciu!

To wszystko, co chciałem wam powiedzieć o tym problemie! Jeśli pominięto jakiś niuans, radzimy przejrzeć lekcje wideo wizualnego. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, które złącza są najlepiej wykorzystywane w określonych warunkach aplikacji, a także w jaki sposób można wykonać połączenie przewodów w skrzynce przyłączeniowej.

Pozdrowienia dla akademików! Twoja strona jest bardzo zadowolona. Mówisz szczerze i otwarcie. Jestem ci wdzięczny za lekcje elektryczne. Będę uczyć się i doradzać innym. Masz wszystko, od teorii i porad, po diagramy i filmy (przykłady na żywo). Nie ma lepszych opcji. Można łatwo organizować specjalne kursy tematyczne dotyczące kształcenia ludności na poziomie zawodowym, który jest zainteresowany elektrykami na poziomie gospodarstwa domowego. Znalazłem cię. Natychmiast siadam na twoje lekcje.

Oczywiście, bycie elementarnym analfabetą jest bardzo złe. Ale w elektryce nie ma nic trudnego. Jest to nauka dla ludzi, aby być silnym i odważnym, ale także wiedzieć, jak naprawić gniazdo, podłączyć coś. To jest akrobacja lotnicza. Coś można zrobić z rozwagą i podstawami elektryków, i zrób to sam. Już zadzwoniłem do "pro" do mieszkania. Czy słyszysz tylko "Pieniądze-pieniądze", o które więcej zapytasz? Zrób to po prostu nie, ponieważ Po 5 minutach trzeba się zepsuć i zepsuć. I z jakiegoś powodu zawsze mylą wolty z watami. Na szczęście nie myliłem baterii z toaletą. A jak zdobyć śrubokręt, a następnie wyjąć zmarłych. To zbyt wiele, nawet dla mnie. Jak możesz nie kochać swojego zawodu, jeśli "profesjonaliści" nie mają własnych narzędzi? Mam więcej narzędzi niż "pro". Doszli do tego, że poprosili mnie o szczypce? Zacząłem w nie wątpić i zacząłem myśleć, a może w jakiś sposób mógłbym spróbować sam spróbować? Nie ma gdzie się spieszyć. Najpierw teoria. Następnie ćwicz na drutach, na mini-schemacie. Jest oczywiste, że bez elektryka nie da się zarządzać na ostatnim etapie, jeśli połączysz się z babcią, to znaczy do fazy. Co więcej, wszyscy mistrzowie zobowiązują się robić tylko od 100 metrów kwadratowych. m, którego nie mam.

Z poważaniem. Wszystkie korzyści z oświecenia. Będziesz i nanotechnologia. Nigdzie nie ma podstaw.

Witam, Chętnie pomożemy i nauczymy każdego, kto chce poznać podstawy elektryka na poziomie mistrza domu! To bardzo przyjemne, że nasza działalność jest oceniana na podstawie zasług, więc na pewno będziemy kontynuować w tym samym duchu! Zostań z nami, a wszelkie trudności związane z elektrycznością będą pod twoją mocą! Z poważaniem, zespół strony "Sam Electric"!

Dziękuję. Doskonała strona internetowa jest bardzo pomocna w sprawach wewnętrznych dzięki naprawom okablowania. Wszystko, co wyjaśnisz, jest proste i doskonale zrozumiałe, że istnieje wideo.

Czytam - tak, wszystko jest poprawne i piękne. Prawdopodobnie przydatne, ale nie jesteś dla mnie, ponieważ już to wszystko wiedziałem

Prawda, nie wiem dlaczego, ale nie mam zaufania do Vago - z jakiegoś powodu urządzenie wydaje się niewiarygodne i słabe. Wolę się rozwijać. (Robię tylko dla siebie - moja specjalność jest inna)

Vago dla niezawodności jest odpowiednikiem zwykłego skrętu, nie spawane.

Pytaj, jak być, nie ma prądu w przełączniku, w żyrandolu, w skrzynce rozdzielczej Znaleziony jeden drut nie jest skręcony, jak być? Aluminiowe okablowanie. Wszystko w jednym kolorze.

Nie wiem, jak dołączyć zdjęcie. ((

Proszę o radę! Na wierzchu sąsiada otworzyłem parkiet i przecięłem drut górnego światła. Drut aluminiowy. Odetnij zepsuty kawałek i umieść miedziany kabel łączący go z zaciskami Vaga 222. Następnie cały ten biznes będzie zawsze wylewany jastrychem. Czy zaciski vagus nadają się do tych celów? Lub doradzi ci jeszcze, jakie jest połączenie z Nebud.

Nie ufałbym takiemu związkowi wago, nadal umieszczali je w pudełkach z możliwością serwisowania. Zaleciłbym połączenie z rękawem.

Czy tuleja jest zamontowana na miedzi-aluminium czy aluminium-aluminium?

Istnieją tuleje blaszane, mogą łączyć różne metale.

Wrzuć aluminium, zmień na miedziany drut, gdy jest taka możliwość. I będziesz szczęśliwy.

Lub w jaki sposób administrator radzi przez specjalny przypadek, aby skompresować.

Dziękuję, rękawy mają więcej pewności siebie.

Powiedz mi, jaki ponury najlepszy zakup?

Aby wycisnąć kilka wkładów, nie musisz mieć szczypiec, potrzebujesz szczypiec i rdzeni. Ponieważ kompresja wystąpi na podłodze, nie powinno być żadnych szczególnych trudności. Zasada obciskania jest taka sama jak w przypadku roztoczy, odkształcenia tulei i drutu aż do pełnego kontaktu. Obnażony drut powinien sięgać do połowy rękawa, szczypce naciskać tuleję, aby nie zsunęła się z drutu. Wstawiamy drugi koniec i powtarzamy. Po ustaleniu przygotowanej tulei na młotku, z łamaczem wzdłuż środka rękawa, zaczynamy deformować go w środku. Im więcej wgnieceń, tym lepiej. Na całej długości kasety. Cóż, musisz to dobrze wyizolować.

Cześć, Dzięki za stronę! Wiele przydatnych informacji. Znajomy elektryk sprawia, że ​​zwykłe obroty i karbowania są prostymi zaciskami śrubowymi. Mówi, że jest to całkiem niezawodny. Ile on ma rację?

Powiedz mi, który terminal Wago (jeśli można go użyć) lepiej jest użyć do podłączenia lampy ulicznej LED o mocy 32W na ulicy i czy konieczne jest dodatkowe odizolowanie terminali, czy po prostu pozwolić im je rozcieńczyć? Martwię się o efekty ultrafioletowe i deszcze.

Jaki jest sens hodowania terminali? Są bardziej strome niż jakakolwiek taśma i chronią przed lekkimi uszkodzeniami mechanicznymi, jeśli woda nie wnika do nich, a jeśli deszcz jest wlewany, lepiej ukryć je pod przykryciem lub od góry obkurczeniem termicznym po obu stronach.

Do ulicy Wago 222 nadaje się.

Dzień dobry! Bardzo przydatna strona. Wspomniałeś o obecności pasty w terminalach wagonu. Czy każdy ma wklejkę we wszystkich i czy jest widoczny gołym okiem?

Czy możesz napisać bardziej szczegółowy artykuł na temat połączeń? Zastanawiałem się, jak zbudować okablowanie wysokiej jakości, zdobyłem informacje na temat metod połączeń, terminali, ich zadań i metod montażu, z zaletami i wadami. Wydaje się to banalnym pytaniem - jak podłączyć długo i długo wysokiej jakości przewody aluminiowe 16kv i 10 kV, zaintrygowane przez pół tygodnia

Mógłbym pomóc w pisaniu, ale w mojej wiedzy teoretycznej

Cześć, Pisaliśmy również o każdej metodzie połączenia osobno. Połącz drut aluminiowy i miedziany w tej sekcji najlepiej przez połączenie śrubowe. Pomiędzy przewodami należy umieścić chromowaną podkładkę elektryczną.

Wszystkie pozdrowienia na mnie pytanie jest możliwe, aby podłączyć przewody w komnote tak, że przy wyłączeniu przełącznika w tym komnote nie działa nożyce i przełącznik światła? jeśli nie, dlaczego

i tutaj generalnie odpowiedzi są udzielane?

Dają, ale nie tak szybko, wielu odwiedzających, wiele pytań. Wszystko w porządku. Jeśli chodzi o twoje pytanie - możesz, ale konieczne jest narysowanie oddzielnej linii od licznika mieszkań. I włącz przełącznik w skrzynce rozdzielczej pokoju.

Dzięki, pomocne! w tym artykule dowiedziałem się o Wago, a następnie zanim musiałem podłączyć kilka przewodów przy pomocy bloków zacisków, chociaż piszę, że to nie zadziała, ale się okazuje. Nadal będę korzystać z Wago

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

60 + = 70