Naprawa brodzika

Naprawa brodzika

Naprawa brodzików własnymi rękami

Kabina prysznicowa to rzecz tak wygodna i praktyczna, że ​​wielu z nas od dawna porzuciło kąpiel na rzecz tego urządzenia, bardziej odpowiednią do współczesnego tempa życia. Jednak pomimo wielu oczywistych zalet, kabiny prysznicowe nie są pozbawione wad - istnieje kilka punktów, w których tradycyjne wanny znacznie je przekraczają.

Jednym z takich przedmiotów jest odporność na zużycie. Prosta żeliwna łazienka może trwać przez dziesiątki lat bez konieczności naprawy (z wyjątkiem okresowej renowacji powłoki szkliwa). Kabina prysznicowa ma bardziej złożone urządzenie, więc często dość często pęka - zarówno mechanicznie, jak i elektronicznie.

Ten artykuł poświęcony jest naprawie brodzików prysznicowych: powiemy Ci o rodzajach i przyczynach awarii, a także o sposobach ich eliminacji.

Prysznic wysokiej jakości od wiarygodnego producenta powinien rozpadać się tylko w wyjątkowych przypadkach. Częściej w pojawiających się pęknięciach należy winić instalatorów lub samych użytkowników. Rozważ najczęstsze powody, dla których paleta zaczyna wymagać naprawy:

 • Błędy popełnione podczas instalacji. Podczas instalacji bardzo ważne jest, aby spełniać wymagania określone przez producenta w instrukcji montażu. Jeśli więc położysz kabinę na nierównej powierzchni, ładunek na palecie zostanie rozdzielony nierównomiernie, co doprowadzi do jego uszkodzenia.
 • Nieprzestrzeganie zasad działania. Dotyczy to głównie obciążenia wagowego lub mechanicznego. Palety wykonane z materiałów kruchych, takich jak akryl lub plastik, często ulegają zniszczeniu, jeśli nałoży się na nie ciężar, na który nie są przeznaczone. Ponadto mogą pojawić się małe wióry i pęknięcia, ponieważ ciężkie przedmioty są rzucane na paletę, na przykład głowica prysznicowa.
 • Fabryczne małżeństwo. Jeśli paleta zostanie uszkodzona z powodu usterki wykonanej na etapie produkcji, to twoja wina w tym oczywiście nie będzie. Nawiasem mówiąc, zdarza się to dość rzadko i, jeśli okres gwarancji nie upłynął, nie będzie trudno rozwiązać problem.

Ilość pracy i zestaw niezbędnych narzędzi zależy od stopnia uszkodzenia. Są łatwe (zadrapania lub płytkie pęknięcia), średnie (małe rozdrobnione) i ciężkie (przez otwory). Zobaczmy, co można zrobić w każdym z przypadków.

Jeśli obrażenia nie są poważne, możesz sobie z tym poradzić bardzo szybko. W tym celu będziesz potrzebował: roztworu odtłuszczającego, szmat, pędzla, farby akrylowej na palecie. Najpierw należy spłukać brud, wytrzeć do sucha i odtłuścić miejsce uszkodzenia. Można to zrobić za pomocą alkoholu, acetonu lub cieczy w celu usunięcia lakieru. Następnie uzbrój się w farbę i pędzel i delikatnie przykryj pęknięcie (praca na suchej powierzchni). Po wyschnięciu farby, w razie potrzeby nałóż drugą warstwę. Po jednym dniu paleta będzie ponownie gotowa do użycia.

Z pęknięć o dużej głębi prawie niemożliwe jest pozbycie się jedynie farby akrylowej. Poprawniejszym rozwiązaniem jest wzmocnienie bazy za pomocą akrylowej wkładki. Tutaj masz dwa sposoby - kupić gotowy produkt lub zrobić to samemu.

Do samodzielnego wstawienia potrzebna jest duża ilość farby akrylowej i utwardzacza. Proporcje mieszania podano na opakowaniu - należy je dokładnie obserwować.

Przed przystąpieniem do pracy paleta powinna zostać dokładnie umyta, wszystkie zanieczyszczenia usunięte, odtłuszczone i wysuszone. Następnie całą powierzchnię tacy należy równomiernie pokryć przygotowaną kompozycją. Upewnij się, że warstwa nie jest zbyt gruba, ale jednocześnie pokryła wszystkie pęknięcia.

Po wyschnięciu szorstkość można oczyścić papierem ściernym.

W przypadku uszkodzenia przez zerwanie musimy również stworzyć coś w rodzaju wkładki, ale bardziej trwałą i złożoną w składzie. Oprócz akrylu i utwardzacza należy zakupić żywicę epoksydową.

Prace przygotowawcze będą takie same jak w poprzednim przypadku. Gdy wszystko będzie gotowe, nałóż warstwę żywicy epoksydowej na uszkodzony obszar. Po wyschnięciu pokryj powierzchnię patelni mieszaniną farby akrylowej i utwardzacza. Po wyschnięciu drugiej warstwy można na nią nałożyć lakier akrylowy - dzięki temu produkt zyska jeszcze większą wytrzymałość.

W poniższym filmie można zobaczyć, w jaki sposób przy pomocy profesjonalisty naprawiane są brodziki.

Jeśli uszkodzenie jest tak poważne, że nie można go wyeliminować, najbardziej odpowiednim rozwiązaniem jest zakup nowej palety. Największą trudnością jest znalezienie palety w sklepach, które są kompatybilne z kabiną prysznicową pod względem rozmiaru, kształtu i cech.

Nowy brodzik powinien być zainstalowany na idealnie płaskiej powierzchni. Powinien być umieszczony ściśle poziomo (poziom budowy znacznie ułatwi ci to zadanie).

Jak prawidłowo zainstalować brodzik prysznicowy, można zobaczyć na następnym filmie z kanału "Leroy Merlin Rosja".

Nie zapomnij o zapewnieniu łatwego dostępu do rur kanalizacyjnych i systemu odwodnienia prysznica.

Co jeśli partycja pęknie?

Przegrody kabin prysznicowych pękają znacznie rzadziej niż palety, ponieważ ładunek na nich nie jest tak silny. Jeśli jednak pojawi się pęknięcie na ścianie lub drzwiach, nie zniechęcaj się. Powrót do idealnego wyglądu partycji jest mało prawdopodobne, ale możliwe jest przywrócenie siły.

Aby to zrobić, będziesz potrzebował tego samego zestawu narzędzi i materiałów, jak również do naprawy palety. Po wstępnym przygotowaniu powierzchni, pęknij za pomocą żywicy epoksydowej. Po wyschnięciu nałóż warstwę farby akrylowej na wierzch. Ostatnim etapem jest pokrycie powierzchni lakierem akrylowym.

 • Przestrzegać kolejności i zasad instalacji kabiny prysznicowej zgodnie z instrukcją montażu.
 • Nie ruszaj się zbytnio na palecie, nie skacz i nie rzucaj w nią ciężkich przedmiotów.
 • Aby dbać o prysznic, stosuj tylko łagodne detergenty, unikaj sproszkowanych produktów o agresywnym składzie chemicznym, które mogą uszkodzić powierzchnie akrylowe i szklane.
 • Wybierając kabinę prysznicową, dać pierwszeństwo produktowi od niezawodnego, sprawdzonego producenta, który zapewnia najdłuższą gwarancję.
 • Wzmocnienie dna prysznica można uzyskać za pomocą jednego popularnego sposobu - poduszki z cegieł. Zamiast zaprawy cementowej zaleca się stosowanie do tego pianki montażowej.

Płynne paznokcie do płytek ceramicznych

Tubadzin Tiles

Wszelkie prawa zastrzeżone, 12+

Kopiowanie materiałów na stronie jest możliwe, jeśli masz aktywny link do naszej strony.

Naprawa brodzików przez siebie: jakie są awarie i jak je eliminować?

W naszym świecie nie ma nic wiecznego, a kabiny prysznicowe również wymagają okresowych napraw.

Ekspozycja na palety różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych jest bardzo prosta, ponieważ mają one główne obciążenie w procesie natrysku.

Akryl, z którego większość palet jest przeznaczona na nowoczesne prysznice, choć mocny, ale jednocześnie dość delikatny materiał. To prawda, że ​​w przeciwieństwie do analogów szkła, takie produkty można naprawiać w domu.

Główne rodzaje awarii i ich eliminacja

Pęknięcia są najczęstszym rodzajem uszkodzenia brodzika brodzik. W zależności od stopnia ich głębokości, pęknięcia są:

 • przez (otwory);
 • mała powierzchnia (nie większa niż 35 cm długości i powierzchnia nie większa niż 100 × 100 mm);
 • sieć małych pęknięć (zadrapań).

Głównymi przyczynami pękania są:

 • Nieprawidłowa instalacja. Jeśli technologia została uszkodzona podczas montażu palety, na przykład, paleta nie była wyrównana poziomo lub mocowania nie były wystarczająco mocne, wtedy podczas pracy ładunek zostanie rozdzielony nierównomiernie, co może prowadzić do powstawania pęknięć.
 • Początkowe wady fabryczne produktu. Dość rzadki przypadek, ale czasami przed zakupem niemożliwe jest stwierdzenie obecności ukrytych wad wewnętrznych, które mogą pojawić się tylko w procesie eksploatacji. Ale zwykle wychodzą na światło dużo wcześniej, niż upłynął okres gwarancji, więc nie naprawiaj takiej palety.
 • Zaniedbanie w procesie eksploatacji. Najczęstszy powód. W przypadku, gdy w kabinie prysznicowej stosuje się względnie tanie modele palet wykonanych w Chinach, czasami wystarczy po prostu opuścić głowicę prysznica z ręki, aby utworzyć pęknięcie.

Najlepsi producenci generatorów pary do kabin prysznicowych. Który wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się, jakie parametry należy wziąć pod uwagę przy wyborze prostokątnej kabiny prysznicowej.

Instrukcja naprawy krok po kroku

Konkretne kroki w celu wyeliminowania pęknięć bezpośrednio zależą od rodzaju pęknięcia. Ogólnie rzecz biorąc, aby naprawić własną siłą prawie każdą pękniętą paletę, musisz mieć następujące materiały i narzędzia:

 • alkohol etylowy;
 • utwardzacz;
 • papier ścierny;
 • farba akrylowa;
 • żywica epoksydowa;
 • akrylowa wkładka lub włókno szklane;
 • piśmiennicze szkockie;
 • płynny akryl;
 • pędzel;
 • gumowa szpatułka średniej wielkości;
 • Wiertarka ze specjalną dyszą do polerowania;
 • szlifierka kątowa.

W najprostszym przypadku pęknięcie na palecie jest bardzo małe i przechodzi tylko po jego powierzchni.

Aby go wyeliminować, nie musisz nawet usuwać produktu, po prostu wysuszyć go przed naprawą.

Za pomocą pędzla pokryj całą powierzchnię pęknięcia kilkoma warstwami farbą akrylową i pozostaw do wyschnięcia na 24 godziny.

Trochę trudniejszy jest proces naprawy głębokich pęknięć i dziur. W takim przypadku konieczne jest:

 1. Usuń paletę, jeśli uszkodzenie znajduje się w trudno dostępnym miejscu lub przez nią przechodzi.
 2. Shlifmashinkoy rozszerzyć pęknięcie, tworząc na jego złamanych krawędzi aspekt.
 3. Oczyść szew z wszelkiego rodzaju brudu, spłukując go wodą i odtłuszczając za pomocą alkoholu etylowego. Do czyszczenia nie używaj agresywnych detergentów.
 4. Zmieszać płynny akryl z utwardzaczem w odpowiednich proporcjach zgodnie z instrukcją.
 5. Nałóż mieszaninę na uszkodzoną powierzchnię palety plastikową lub gumową szpachelką w dużych ilościach, tak aby całkowicie wypełniła pęknięcie. Następnie nadmiar akrylowy jest usuwany.
 6. Jeśli pęknięcie zostanie przebite, to na odwrotnej stronie, wcześniej również oczyszczonej i odtłuszczonej, należy załączyć łatki wykonane z akrylowej wykładziny lub włókna szklanego, obficie zaimpregnowane żywicą epoksydową.
 7. Uszczelnij pęknięcie za pomocą taśmy klejącej i pozwól, aby kompozycja wyschła. Zwykle trwa od 1 godziny do 24 godzin (czas trwania zależy od składu konkretnego zestawu naprawczego).
 8. Po wyschnięciu taśmy klejącej należy obrać i przeszlifować powierzchnię palety papierem ściernym lub wiertarką elektryczną ze specjalną dyszą.

Niezależnie od złożoności prac, wszystkie muszą być wykonane w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, ponieważ materiały użyte w procesie (farba akrylowa, żywica epoksydowa, utwardzacz) są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego i zwierząt domowych.

W jakich przypadkach konieczna jest wymiana?

Jednak nie wszystko jest tak promienne, ponieważ w niektórych przypadkach wciąż trzeba wymienić paletę na nową. Na przykład, jeśli w miejscu, w którym wymagane jest maksymalne obciążenie, powstaje głębokie pęknięcie, wówczas prawdopodobieństwo jest wysokie, ponieważ naprawa będzie bezużyteczna.

Można oczywiście spróbować naprawić paletę, ale w takim przypadku istnieje ryzyko, że produkt zapadnie się w trakcie prysznica, co może prowadzić nie tylko do wycieku wody, ale także do poważnych obrażeń.

Nie trzeba angażować się w naprawę oraz w przypadku, gdy już wystąpiło wielokrotne pękanie. Dzisiaj zakup nowej palety kosztuje około 2500-4000 rubli.

Dobieramy dobry syfon do prysznica z niską paletą.

Przeczytaj tutaj, jakie palety są dostępne w kabinach prysznicowych. Przydatne rekomendacje do wyboru.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo pęknięcia na powierzchni brodzika, postępuj zgodnie z prostymi wskazówkami:

 1. Przestrzegać technologii montażu.
 2. Ostrożnie korzystać z palety podczas pracy kabiny, nie upuszczać na nią ciężkich przedmiotów i nie skakać podczas wykonywania procedur wodnych.
 3. Nie używaj agresywnych detergentów, które mogą rozrzedzać akrylowe ściany palety.
 4. Pozyskiwanie produktów o sprawdzonych znakach w przedmiotach dozwolonego handlu z zapewnieniem gwarancji.

Jeśli nadal musisz uszczelnić pęknięcie, a następnie, aby wydłużyć żywotność produktu, możesz wzmocnić dno palety, wykonując następujące czynności:

 1. Zdejmij przedni ekran i połóż pod spodem poduszkę z cegieł bez użycia zaprawy cementowej;
 2. Wypełnij przestrzeń między cegłami a paletą pianką montażową o niskim współczynniku rozszerzalności.

Czy podoba ci się ten artykuł? Subskrybuj aktualizacje witryny przez RSS lub śledź aktualizacje na Facebooku, Twitterze lub Google Plus.

Subskrybuj aktualizacje przez e-mail:

 • Artem - Płytka łazienkowa Keram Marazzi: zalety i wady, popularne kolekcje1
 • Dmitriy - Kabiny prysznicowe Serena: zalety i wady, najlepsze modele1
 • Alexei - Jak wybrać wodoodporne drzwi łazienkowe o jakości?1
 • Nikita - Kleenka w łazience na ścianach: czy warto wybrać ten materiał?3

Kopiowanie materiałów jest dozwolone tylko po umieszczeniu bezpośredniego aktywnego linku do strony.

Naprawa brodzików akrylowych: 3 rodzaje uszkodzeń

Możesz naprawić brodzik akrylowy własnymi rękami, jeśli z góry zapoznasz się ze wszystkimi niuansami, a obecnie ludzie coraz częściej instalują kabiny prysznicowe. Nie jest tak trudno to zrobić, niż przeprowadzić późniejszą opiekę nad nim. Nieprawidłowa opieka, a także nieprzestrzeganie zasad eksploatacji prowadzą do uszkodzenia palety. Konieczne jest uwzględnienie czynnika, gdy kabina utrzymywała się przez długi czas i była zużyta. W związku z tym należy szybko sprawdzić paletę i usunąć drobne uszkodzenia, aby później nie dokonywać większych napraw.

Uszkodzenie i naprawa brodzika

Naprawy palety są potrzebne, jeśli wybierzesz model akrylowy. Wszystkie pozostałe palety wykonane z bardziej trwałych materiałów nie ulegają poważnym uszkodzeniom podczas pracy.

Brodzik zostanie naprawiony, jeśli wystąpi konstrukcja z usterką fabryczną. Dzieje się tak bardzo rzadko z winy producenta, a jeśli nie upłynął okres gwarancji, paleta może zostać wymieniona.

Palety akrylowe są bardzo kruche i jeśli nie są właściwie obsługiwane, naprawy są nieuniknione. Obrażenia mogą być poważne i niezbyt duże. Im bardziej poważne uszkodzenia, tym trudniejsza jest naprawa palety.

Co do zasady, brodzik akrylowy dostaje najwięcej szkód

 • Dowolny rozmiar jest rozdrobniony;
 • Głębokie i niezbyt pęknięte;
 • Losowo przez otwory (otwory).

Po znalezieniu uszkodzenia cała konstrukcja zostaje zdemontowana. Następnie umyj dno, ściany i starannie wysusz. Kiedy wszystko wyschnie, przystąp do naprawy. Naprawa palety może być wykonana samodzielnie, ponieważ nie wymaga to specjalnych umiejętności i szkolenia.

Pryskał brodzik: co zrobić i jak to naprawić

Paleta wykonana z wysokiej jakości materiału może trwać bardzo długo bez otrzymania jednego poważnego uszkodzenia. Łamią się bardzo rzadko, a następnie z winy samych właścicieli lub instalatorów. Ale jeśli tak się stanie, musisz to pilnie naprawić.

Zepsuł brodzik, a co, jeśli to się stało? Najpierw musisz określić stopień obrażeń. Czy pęknięcie jest głębokie, czy to tylko małe zadrapanie.

Możesz naprawić dużą szczelinę własnymi rękami, nie tracąc wiele czasu i energii. Do tego potrzebne będą specjalne narzędzia i materiały. Po pierwsze, powierzchnia jest oczyszczona z brudu i zanieczyszczeń, a następnie roztwór alkoholu może wytrzeć całą długość pęknięcia i poczekać, aż wyschnie. Tylko wtedy można namalować pęknięcie.

Aby samemu uszczelnić pęknięcie palety, należy wcześniej przygotować specjalne materiały i narzędzia do pracy

Materiały i narzędzia, które mogą być potrzebne do naprawy:

Gdy farba wyschnie, należy nałożyć drugą warstwę, aby upewnić się, że jakość obrazu. Następnego dnia możesz bezpiecznie korzystać z prysznica, wykorzystując wszystkie jego funkcje.

Jak zaplombować brodzik, jeśli pęknięcie jest głębokie

Palety pękają w przypadku nieprawidłowej instalacji prysznica. Jeśli zainstalujesz go na nierównej powierzchni, paleta pod ciężarem może pęknąć. Głębokie pęknięcia, które muszą zostać naprawione bardzo szybko, aby nie powiększały się. A potem naprawa nie jest już potrzebna, trzeba będzie zmienić paletę.

Niż do uszczelnienia brodzika, jeśli pęknie? Aby to zrobić, będziemy musieli kupić specjalny klej, aby wyeliminować pęknięcie. Para z takiego kleju jest bardzo szkodliwa dla organizmu, więc gdy konieczne jest przyklejenie pęknięcia, należy to zrobić w respiratorze.

Klej jest bardzo elastyczny, wypełnia całą szczelinę, bez rozprowadzania na całej powierzchni naczynia. Klejenie, za jego pomocą, następuje szybko i jakościowo. Wystarczy dobrze wietrzyć wannę, aby nie wdychać trujących oparów.

Aby uszczelnić głęboką szczelinę w brodziku, możesz użyć specjalnego kleju sprzedawanego w wyspecjalizowanych sklepach

Odpowiednie są następujące specjalne środki klejenia:

 • Mieszanina Desmokol;
 • Skład żelkotu;
 • Żywica epoksydowa lub klej.

Wszystkie te narzędzia są bardzo praktyczne i niezawodne. Służy również do naprawy palet i specjalnych mieszanek, które są już sprzedawane w sklepach już gotowe. Za ich pomocą pęknięcie może być uszczelnione i przez długi czas.

Kabiny prysznicowe do samodzielnej naprawy: główne awarie

Prysznic jest zainstalowany w łazienkach zamiast zwykłej wanny. Może to trwać bardzo długo, jeśli zostanie prawidłowo zainstalowany i prawidłowo konserwowany. Kabina jest również wyposażona w panel sterowania. Jeśli któryś z przycisków nie działa, cały projekt zakończy się niepowodzeniem.

Naprawa kabin prysznicowych własnymi rękami może być przeprowadzona tylko wtedy, gdy jesteś absolutnie pewny siebie i jeżeli awaria nie jest bardzo poważna. Jeśli awaria jest bardzo ważna, lepiej skontaktować się ze specjalistą.

Zauważając, że nie jest to duża wada, musisz ją natychmiast naprawić, aby nie stała się poważnym uszkodzeniem.

Jeśli zauważysz uszkodzenie brodzika, należy natychmiast rozpocząć jego naprawę

Poważne pęknięcie kabin prysznicowych:

 • Pęknięcie na patelni;
 • W kokpicie jest pęknięcie;
 • Wyciek;
 • Uszkodzenie kanalizacji;
 • Elektryk jest nieczynny;
 • Zwinięte filmy.

Najczęściej mikser pęka. Uszczelki gumowe ulegają zużyciu i wymagają wymiany. Możesz zmienić wkład, który pod wpływem wody stanie się bezużyteczny. Jeśli elektryk nie działa, należy w takim przypadku skontaktować się ze specjalistą. Bardzo często łamią się rolki drzwi, ponieważ są one używane częściej niż raz dziennie. Lepiej jest je natychmiast wymienić.

Naprawa prysznica własnymi rękami (wideo)

W przypadku taniej kabiny musisz uważać, aby nie trzeba było renowacji, zarówno samej kabiny, jak i jej poszczególnych elementów. Pilnuj porządku i czystości kabiny przez cały czas. Przed instalacją kabiny, najpierw należy umieścić filtr na rurach, aby woda dostała się do kabiny jest już oczyszczona. Po wykonaniu tego wszystkiego możesz korzystać z prysznica i dobrze się bawić przez bardzo długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

67 + = 68