Możliwość regulacji kratki wentylacyjnej

Możliwość regulacji kratki wentylacyjnej

Kratki wentylacyjne z regulowanymi żaluzjami

Regulowane kratki wentylacyjne mogą być stosowane w różnych rodzajach wentylacji: wlotowej, wylotowej lub nawiewowej. Cechą ich konstrukcji jest możliwość regulacji płatków żaluzji w celu uzyskania niezbędnego przepływu powietrza i / lub skierowania przepływu mas powietrza we właściwym kierunku.

Żaluzje regulowanego typu używane są niemal wszędzie, gdzie wentylacja jest możliwa lub po prostu konieczna:

 • lokale mieszkalne i niemieszkalne;
 • fundamenty (do regulacji wilgotności w tajnej przestrzeni);
 • budynki gospodarcze.

Ważną cechą - całkowite zachodzenie na siebie kanału ruchu powietrza - pozwala na chwilę odmówić wentylacji, gdy jest to konieczne lub powoduje pewne niedogodności.

Pod tym względem sieci te zyskują coraz większą popularność.

Żaluzjowane kratki z możliwością regulacji mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu. Zarówno jeden, jak i drugi typ znalazły szerokie zastosowanie. Jednak różnica jest zasadnicza: metal jest podatny na korozję w przeciwieństwie do produktów z tworzyw sztucznych.

Konstrukcja kratowa, jej wymiary i konstrukcja

Dlatego kratek metalowych nie należy instalować w miejscach o wysokiej wilgotności. Ważne jest, aby zrozumieć, że żaden producent nie gwarantuje bezproblemowego działania produktów metalowych, tym bardziej, że są małe części.

Metalowe kratki mogą być pozycjonowane jako bardziej trwałe, jednak, jak dowodzą tego wymagania konsumentów oraz praktyki naprawcze i konstrukcyjne, jest to dalekie od prawdy. To plastikowe kraty, które są bardziej niezawodne ze względu na ich odporność na wilgoć. Jednak niektóre części plastiku w postaci ich częstej mobilności często zawodzą.

Przesłony z żaluzjami mają najprostsze urządzenie, gdy za pomocą obrotu wokół osi żaluzje zmieniają kąt nachylenia. Na pierwszy rzut oka może to wydawać się niczym więcej, jak tylko szansą na dywersyfikację rynku z niepotrzebnymi sprawami. Jest to jednak bardzo duży błąd.

 1. Przesłane żaluzje, które można regulować, mogą określać kierunek strumieni mas powietrza. Jest to bardzo ważne, gdy istnieje wymuszona wentylacja.
 2. Użycie takich krat jest uzasadnione tam, gdzie nie jest wymagana stała wentylacja. Na przykład, gdy wietrzenie podziemnej przestrzeni pod prywatnym domem. W deszczową pogodę te żaluzje są po prostu zamykane i otwierane przez osobę po wystąpieniu optymalnego reżimu i wilgotności.
 3. Ponadto takie urządzenia zapobiegają wnikaniu zanieczyszczeń lub małych gryzoni do kanałów wentylacyjnych.
 4. Ponadto, niektóre regulowane kratki mogą być wyposażone w drobną kratkę, która działa jak rodzaj filtra zgrubnego.

Algorytm instalacji jest prosty, ale tylko pod warunkiem właściwego obliczenia. W przypadku wykonywania wentylacji podczas budowy, instalacja i instalacja kratki wentylacyjnej z żaluzji nie jest trudna.

Wystarczy tylko znać rozmiar i kształt siedzenia.

Ale jeśli instalacja ma miejsce po wzniesieniu ściany, sufitu lub innych elementów, musisz wyciąć otwór.

I ta chwila nie zawsze okazuje się być wdrożona w jakościowy sposób. Błąd kilku milimetrów jest praktycznie niewidoczny i łatwo go ukryć, ale błąd co najmniej jednego centymetra jest poważnym problemem.

Możesz wziąć pod uwagę dokładność wstawienia kratki jako drugi niuans podczas instalacji. Metal pod tym względem ma tę zaletę - punkty mocujące nie mogą ulec uszkodzeniu, jeśli nałożysz dużo wysiłku na śrubę. Nie oznacza to jednak, że modele plastikowe powinny zostać porzucone - wszystko zależy od dokładności mistrza, który wykona instalację.

Instalacja powinna przebiegać w taki sposób, aby nic nie przeszkadzało w swobodnym działaniu żaluzji. Aby to zrobić, delikatnie oczyść kanał z kurzu i dużych cząsteczek bezpośrednio przed wprowadzeniem, aby zapobiec ich przedostawaniu się do mechanizmu obrotowego.

Jak widać, nic szczególnego i skomplikowanego w instalacji i wyborze nie jest. A zalety można zauważyć po kilku godzinach użytkowania - zmiany nie spowodują długiego oczekiwania.

Kratka wentylacyjna jest niezbędnym elementem zapewniającym sprawność systemu wentylacyjnego. Ten produkt został stworzony specjalnie w celu ochrony kanału przed zapychaniem. Eksperci twierdzą, że takie urządzenia niezawodnie chronią przed przenikaniem różnych zwierząt. Szczególnie popularne są urządzenia funkcjonalne kontrolujące natężenie przepływu powietrza. Dziś praktycznie wszystkie pomieszczenia biurowe, publiczne i przemysłowe nie obywają się bez systemu wentylacji. Ruchoma klapa, która z kolei jest zamontowana na konstrukcji, reguluje przepływ powietrza. Proces ten jest wykonywany ze względu na kąty nachylenia, które zmieniają się regularnie.

Z czego wykonane są siatki?

W nowoczesnych warunkach technolodzy oferują produkty konsumentom po bardzo niskich kosztach. Aby uzyskać wysokiej jakości konstrukcje dekoracyjne, specjaliści używają metalu lub plastiku. Plastik jest uważany za najbardziej dostępny materiał. Wyroby z tworzyw sztucznych z obecnością ruchomych płatków, dzieli się na:

 • pojedynczy rząd;
 • podwójny rząd.

Ale jeśli oceniasz inne cechy, metal ma wiele zalet w porównaniu z tworzywem sztucznym. Dlatego eksperci zalecają instalowanie metalowych kratek. Często kratki kuchenne wykonane są z aluminium. Mają następujące cechy:

 • lekki i silny;
 • trwałe;
 • funkcjonalny;
 • reprezentacyjny.

Cena krat aluminiowych nie przekracza kosztów plastikowych krat. Aby zapobiec korozji, powierzchnia pokryta jest specjalną farbą proszkową. Zasadniczo jest to biały proszek. Dostosuj strukturę może być albo oddzielne płatki, albo całkowicie. Regulowane żaluzje umożliwiają regulację ilości wchodzącego powietrza. Również prędkość jest regulowana, gdy dostarczane jest powietrze. Lamele z kolei łatwo się zamykają. Aby to zrobić, wystarczy zablokować ruch powietrza. Aby zainstalować kratki, należy użyć śrub samogwintujących lub sprężystych zatrzasków. Nowoczesne konstrukcje metalowe mają wygodne zawory przepływu powietrza.

Należy podkreślić zalety produktów, które powstają przy wprowadzaniu innowacyjnych technologii. Regulowane nakładki są szeroko stosowane do wykładania na aperturze. Podobne projekty według rozmiaru są o kilka milimetrów większe. Produkty regulowane zaworem mają zawór przepływu powietrza. Standardowy produkt jest bardzo łatwy do dostosowania. W takim przypadku potrzebujesz śrubokręta lub śrubokręta.

Produkty dekoracyjne są często wyposażone w zawór przepływu powietrza. Jednak takie szczegóły są produkowane na życzenie kupującego.

Aby zainstalować podobne śruby lub zatrzaski samogwintujące są używane. Zasadniczo takie konstrukcje są wykonane z aluminium. Powierzchnia produktu pokryta jest białą farbą proszkową. Regulowane kratki wentylacyjne są dostępne z dźwignią używaną do wentylacji pomieszczenia. Ten rozwój jest produkowany w pewnej wielkości dla ograniczonego obszaru. Specjaliści często korzystają z tych struktur, aby uprościć proces instalacji.

Sprężynowane zatrzaski do kratek wentylacyjnych są stosowane do ukrytych elementów mocujących. Posiada wysoką funkcjonalność, ponieważ instalacja jest łatwa. Unikalne wzory są instalowane w pomieszczeniach. Dzięki takiemu projektowi proces instalacji zakończy się bardzo szybko.

Kraty zainstalowane w kanale można zakupić za pomocą kompletnego zaworu przepływu powietrza. Przed wyborem tej należy najpierw zapytać o głębokość produktu i średnicę kanału. Do pokrycia tego urządzenia służy powłoka proszkowa. Służy ochronie przed niekorzystnymi skutkami środowiska. Regulowane kratki wentylacyjne można zainstalować za pomocą wkrętów samogwintujących.

Wszystkie modele mają pewne pozytywne cechy i wady. Dlatego zanim wybierzesz produkt, powinieneś skonsultować się z profesjonalnym mistrzem. Ich koszt pochodzi z 800 do 1300 rubli. Zamawiając produkty u autoryzowanego dealera, możesz otrzymać zniżkę.

Kratka wentylacyjna z regulowanymi żaluzjami: formy, wersje i zastosowania

Do problemów, które czasami zdarzają się w mieszkaniu, można przypisać nieprawidłowe działanie wentylacji. A nieuniknione zapachy w poszczególnych pomieszczeniach nie są jedynym problemem, który towarzyszy tej niewielkiej awarii.

Długi brak wymiany mas powietrza w łazience prowadzi do pojawienia się grzyba na szwach pomiędzy płytkami (a najdroższy super odporny na grzyby grzybowe tylko nieznacznie opóźni pojawienie się pleśni). Oprócz przyciemniania i zazieleniania szwów, zacznie puchnąć, trudno je zamknąć, a następnie meble z płyty MDF zawalą się. Nawet najbardziej apetyczne zapachy z kuchni będą absurdalnie odczuwalne w innych pokojach mieszkania.

Wszystkie te problemy mnożą się wiele razy, gdy w rodzinie występuje alergia. Dla grzyba i pleśni są prawie uniwersalne i bardzo silne alergeny.

Jakość pracy systemu wentylacji zależy przede wszystkim od prawidłowego doboru i montażu poszczególnych jego elementów.

Klasyfikacja kratek wentylacyjnych w miejscu instalacji

Wewnętrzna kratka wentylacyjna z regulowanymi żaluzjami, ze stałymi żaluzjami i innymi opcjami jest wspólnym elementem wnętrza naszych łazienek i kuchni. Lokalizacja takich siatek znajduje się w pomieszczeniu.

Kratki wentylacyjne zewnętrzne, których wymiary nie przekraczają 300 x 300 mm, mają różne kształty i wzory i służą do komunikacji wewnętrznych pomieszczeń budynków z powietrzem zewnętrznym. Montowane są na ścianach, frontach i innych elementach zewnętrznych budynków.

Kratki wentylacyjne, które są zamknięte i otwarte mogą być instalowane w budynkach, w których system wentylacyjny jest zbudowany w nieco inny sposób. Taka wentylacja działa na zasadzie przepływu powietrza z pokoju do pokoju. Podróżując pewną trasą, powietrze ostatecznie kończy się kratkami wentylacyjnymi, których wymiary zależą od wielkości budynku, a także od zewnątrz.

Jak kratki wentylacyjne wpuszczają powietrze

Zgodnie z zasadą przepuszczania mas powietrza struktury również się różnią.

Typowa kratka wentylacyjna jest najprostszym modelem. Żaluzje w takim układzie wykonane są w ustalonym wzorze. Zmień lub zablokuj przepływ powietrza, na który projekt nie pozwala. W niektórych przypadkach to właśnie ten system, którego niekwestionowaną zaletą jest niska cena, okazuje się optymalny.

Kratka wentylacyjna z regulowanymi żaluzjami umożliwia osobie wykonywanie regulacji pracy okapu. Z reguły niezbyt rozbudowany mechanizm równoległoboczny pozwala na zmianę poziomu nachylenia wszystkich żaluzji, jednocześnie otwierając lub blokując przepływ powietrza. W wykonywaniu współosiowym istnieją bardziej wyrafinowane mechanizmy.

Istnieje również konstrukcja inercyjna. Najprostszym przykładem wykonania, gdy rolety jest w pozycji pionowej, całkowicie blokuje przepływ powietrza pod wpływem siły ciężkości. W nieobecności różnic ciśnienia w jamach komunikujących (spacje) przepływu powietrza zostaje całkowicie zablokowany, ale jak tylko powietrze zaczyna poruszać się pod wpływem jej żaluzji są podniesione, wychodząc rysunek systemu do pracy. Żaluzje mogą otwierać się w obu kierunkach lub tylko w jednym, służąc jako rodzaj zastawki.

Materiały stosowane w produkcji

Możliwe jest wykonanie kratki wentylacyjnej z regulowanymi żaluzjami lub stałymi z różnych materiałów, w zależności przede wszystkim od planowanego miejsca instalacji.

Klasyka to oczywiście plastik. Wynika to przede wszystkim z praktyczności tego materiału. Plastikowe doskonale odporne na wszelkie naturalne katastrofy, nie boi się ani ciepła, ani zimna, dobrze zamontowany jako łączników mechanicznych i kleju.

Droższe opcje krat to metal. Prostszą i bardziej praktyczną opcją jest aluminium. Gratki wykonane z żeliwa lub brązu wyglądają pięknie i stylowo na fasadzie chaty, ale koszt ich odpowiednich.

Kratki wentylacyjne wykonane z drewna są obecnie coraz rzadziej stosowane. Wybór tego materiału jest najczęściej spowodowany względami dekoracyjnymi. Ta opcja wygląda harmonijnie na budynku z okrągłego drewna lub budynku, wykończonego blokiem.

Kratki wentylacyjne: rozmiary i kształty

Konstrukcje okrągłe (współosiowe), eliptyczne, inne formy są rzadkie. Kratka wentylacyjna z regulowanymi żaluzjami prostokątnymi jest najczęstszą i najbardziej praktyczną opcją.

Wymiary struktur współosiowych są określane przez jedną cyfrę - średnicę. Wymiary prostokątnych siatek to szerokość i wysokość. Oto na przykład wiele standardowych wymiarów zewnętrznej wentylacji aluminiowej.

Aby uniknąć pomyłek przy wyborze kraty powinien wziąć pod uwagę fakt, że wielkość pokład Reprezentuje ona parametry geometryczne produktu, a nie wysokość i szerokość otworu. Dlatego przy zakupie kratki wentylacyjnej konieczne jest dokonanie korekty luki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + = 8