Montaż grzejników

Montaż grzejników

Samodzielna instalacja baterii: zasady i technologia

W przypadku każdego rodzaju grzejnika obowiązują ogólne zasady dotyczące umieszczania go w pomieszczeniu. Istnieje pewna sekwencja działań, których należy przestrzegać. Technologia jest prosta, ale istnieje wiele niuansów.

Przede wszystkim zalecenia dotyczą miejsca instalacji. Najczęściej instaluje się urządzenia grzewcze tam, gdzie straty ciepła są najbardziej znaczące. A przede wszystkim to okna. Nawet w nowoczesnych, energooszczędnych oknach z podwójnymi szybami, w tych miejscach traci się najwięcej ciepła. Co możemy powiedzieć o starych drewnianych ramach.

Ważne jest, aby prawidłowo umieścić grzejnik i nie popełnić błędu przy wyborze jego wymiarów: ważna jest nie tylko moc

Jeśli pod oknem nie ma grzejnika, zimne powietrze opada wzdłuż ściany i rozlewa się po podłodze. Sytuacja zmienia instalację akumulatora: ciepłe powietrze, wznoszące się, zapobiega "odkurzaniu" zimna na podłodze. Należy pamiętać, że aby ta ochrona była skuteczna, grzejnik musi zajmować co najmniej 70% szerokości okna. Ta norma jest przewidziana w SNiP. Dlatego wybierając grzejniki należy pamiętać, że mały grzejnik pod oknem nie zapewni odpowiedniego poziomu komfortu. W takim przypadku po bokach będą strefy, w których spadnie zimne powietrze, na podłodze pojawią się zimne strefy. W takim przypadku okno może często "pocić się", na ścianach w miejscu, gdzie napotkane zostanie ciepłe i zimne powietrze, wyskoczy kondensacja, pojawi się wilgoć.

Z tego powodu nie należy szukać modelu z najwyższym rozpraszaniem ciepła. Jest to uzasadnione tylko w regionach o bardzo silnym klimacie. Ale na północy nawet z najpotężniejszych odcinków są duże grzejniki. Dla środkowej strefy Rosji wymagane jest średnie przenikanie ciepła, w przypadku południowych zwykle potrzebne są niskie promienniki (o niewielkiej odległości międzyosiowej). Tylko w ten sposób można spełnić kluczową zasadę instalowania baterii: na pokrycie większości otworów okiennych.

Bateria zainstalowana w pobliżu drzwi będzie działać skutecznie

W zimnym klimacie dobrze jest urządzić kurtynę grzewczą przy drzwiach wejściowych. Jest to drugi obszar problemowy, ale jest bardziej typowy dla domów prywatnych. Może ten problem występuje w mieszkaniach na pierwszym piętrze. Tutaj zasady są proste: musisz ustawić grzejnik tak blisko drzwi. Wybierz lokalizację w zależności od układu, biorąc również pod uwagę możliwości orurowania.

Zasady instalowania grzejników

Wymagania dotyczące długości to nie wszystkie zalecenia. Istnieją również zasady umieszczania pod oknem w odniesieniu do podłogi, parapetu i ściany:

 • Grzejnik musi być ustawiony dokładnie w środku otworu okna. Po zainstalowaniu znajdź środek, zaznacz go. Następnie, w prawo iw lewo, odłóż odległość do miejsca zakotwiczenia.
 • Odległość od podłogi wynosi 8-14 cm, co w przypadku mniejszej ilości - będzie trudne do oczyszczenia, jeśli więcej - u dołu tworzą się obszary zimnego powietrza.
 • Od parapetu grzejnik powinien być rozstawiony co 10-12 cm, jeśli lokalizacja jest bliższa, konwekcja pogarsza się, moc cieplna spada.
 • Od ściany do tylnej ściany odległość powinna wynosić 3-5 cm, co zapewnia normalną konwekcję i rozprzestrzenianie ciepła. I jeszcze jedno: przy niewielkiej odległości od ściany opadnie kurz.

Na podstawie tych wymagań określ najbardziej odpowiedni rozmiar grzejnika, a następnie poszukaj modelu, który je zadowoli.

Sposoby mocowania w zależności od rodzaju ściany

Są to ogólne zasady. Niektórzy producenci mają swoje własne zalecenia. I weź to jako poradę: przed zakupem dokładnie przestudiuj wymagania instalacyjne. Upewnij się, że wszystkie warunki są dla Ciebie odpowiednie. Tylko po tym zakupie.

Aby zmniejszyć straty nieprodukcyjne - aby ogrzać ścianę - za grzejnikiem na ścianie, przymocuj folię lub cienki jak na folię izolator cieplny. Taki prosty środek pozwoli zaoszczędzić 10-15% na ogrzewaniu. W ten sposób wzrasta przepływ ciepła. Należy jednak pamiętać, że przy normalnej "pracy", od lśniącej powierzchni do tylnej ściany grzejnika, należy zachować odległość co najmniej 2-3 cm, ponieważ izolator cieplny lub folia musi być przymocowany do ściany, a nie tylko oprzeć się o baterię.

Kiedy trzeba zainstalować grzejniki? Na jakim etapie instalacji systemu? Korzystając z radiatorów zamontowanych z boku, można je najpierw zamocować, a następnie przystąpić do układania rur. Dla dolnego połączenia obraz jest inny: wystarczy znać odległość międzyosiową dysz. W takim przypadku można zainstalować grzejniki po zakończeniu naprawy.

Aby zwiększyć moc cieplną, przymocuj folię do ściany

Podczas instalowania grzejników własnymi rękami ważne jest, aby robić wszystko poprawnie, brać pod uwagę wszystkie szczegóły. Eksperci zalecają, aby przy instalacji baterii sekcyjnych stosować nie mniej niż trzy łączniki: dwa z góry, jeden z dołu. Wszystkie grzejniki sekcyjne, niezależnie od ich rodzaju, są zawieszone na górnych wspornikach kolektorów. Okazuje się, że górne podpory mają główny ładunek, a dół służy do nadawania kierunku.

Procedura instalacji wygląda następująco:

 • Oznakowanie i instalacja elementów złącznych.

Najpierw ścianka jest wyrównana, a następnie przejdź do instalacji grzejników

Staraliśmy się malować całą technologię instalacji grzejników w najbardziej szczegółowy sposób. Pozostaje wyjaśnić pewne kwestie.

Najczęstsze schematy podłączania grzejników. Służą do bocznego połączenia grzałek dowolnego rodzaju i przekroju, oraz panelu i rurki (kliknij na zdjęcie, aby zwiększyć jego rozmiar)

Montaż grzejnika na ścianie

Wszyscy producenci wymagają instalacji grzejników na przygotowanej, płaskiej i czystej ścianie. Prawidłowe ustawienie uchwytów decyduje o wydajności operacji ogrzewania. Pochylenie w dowolnym kierunku spowoduje, że grzejnik nie będzie się grzał i trzeba go będzie przeważać. Dlatego podczas zaznaczania należy pamiętać o poziomie i pionie. Grzejnik powinien być zainstalowany dokładnie w dowolnej płaszczyźnie (sprawdzić na poziomie budynku).

Grzejniki muszą być zainstalowane dokładnie we wszystkich płaszczyznach

Możesz nieznacznie podnieść krawędź, w której jest zainstalowany odpowietrznik (około 1 cm). Tak więc powietrze będzie głównie gromadzić się w tej części, a niższe będzie łatwiejsze i szybsze. Odwrotne nachylenie jest niedopuszczalne.

Teraz o tym, jak ustawić nawiasy. Promienniki sekcyjne o małej masie - aluminiowe, bimetaliczne i stalowe - zawieszone są na dwóch uchwytach (haczykach). Dzięki krótkiej długości baterii można je umieścić między dwiema końcami. Trzeci wspornik jest umieszczony od spodu pośrodku. Jeśli liczba sekcji jest nieparzysta, umieść ją na prawo lub na lewo od najbliższej sekcji. Zazwyczaj instalacja haków pozwoliła na uszczelnienie rozwiązania.

Odwrotne stronniczości jest niedozwolone

Aby zainstalować wsporniki w zaznaczonych miejscach, wywierć otwory, zainstaluj kołki lub drewniane kołki. Zabezpieczyć uchwyty za pomocą samogwintujących śrub o średnicy co najmniej 6 mm i długości co najmniej 35 mm. Są to jednak standardowe wymagania, aby uzyskać więcej szczegółowych informacji w paszporcie na temat urządzenia grzewczego.

Montaż uchwytów z grzejnikami płytowymi jest inny, ale nie w formie kardynalnej. Do takich urządzeń zwykle dołączane są standardowe elementy złączne. Mogą wynosić od dwóch do czterech, w zależności od długości grzejnika (może to być trzy metry).

Spójrz więc na nowoczesne haczyki do zawieszania grzejników sekcyjnych

Na tylnym panelu znajdują się zszywki, którymi są zawieszone. Aby zainstalować element mocujący, musisz zmierzyć odległość od środka grzejnika do zszywek. Tę samą odległość należy odłożyć na ścianie (tam należy najpierw zwrócić uwagę na położenie środka baterii). Następnie przymocuj elementy mocujące, zaznacz otwory na kołki. Dalsze działania są standardowe: wykonujemy wiercenie, instalujemy kołki, mocujemy wsporniki i mocujemy za pomocą śrub.

Cechy instalowania grzejników w mieszkaniu

Powyższe zasady montażu grzejników są wspólne dla systemów indywidualnych i centralnych. Ale zanim zainstalujesz nowe grzejniki, musisz uzyskać pozwolenie od kierownictwa lub kampanii operacyjnej. System ogrzewania - własność domu i wszelkie nieuprawnione modyfikacje mają konsekwencje - kary administracyjne. Chodzi o to, że gdy zmieniają się parametry sieci grzewczej (zmiana rur, grzejników, instalowanie termostatów itp.), System jest niezrównoważony. Może to prowadzić do tego, że cały pion (wejście) w zimie zamarznie. Dlatego wszystkie zmiany wymagają zgody.

Rodzaje okablowania i podłączenia grzejników w mieszkaniach (kliknij na zdjęcie, aby powiększyć jego rozmiar)

Kolejna funkcja ma charakter techniczny. Z pionowym okablowaniem jednoprzewodowym (jedna rura wchodzi z sufitu, wchodzi do grzejnika, następnie gaśnie i idzie na podłogę) .W trakcie instalowania grzejnika, umieść zworkę między rurą zasilającą i tłoczną. W połączeniu z zaworami kulowymi daje to możliwość wyłączenia chłodnicy w razie potrzeby (lub wypadku). Nie wymaga to zgody lub zgody od kierownika: wyłączyłeś grzejnik, ale płyn chłodzący w pionie nadal krąży w obejściu (ten sam zwornik). Nie musisz zatrzymywać systemu, płacić za niego, słuchać roszczeń sąsiadów.

Obejście jest również potrzebne przy instalowaniu grzejnika z regulatorem w mieszkaniu (ustawienie regulatora również musi być skoordynowane - to znacznie zmienia opór hydrauliczny układu). Osobliwością jego pracy jest to, że blokuje przepływ płynu chłodzącego. Jeśli nie ma skoczka, cały pion jest zablokowany. Konsekwencje są ...

Montaż grzejników własnymi rękami nie jest najprostszym, ale nie najtrudniejszym zadaniem. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że większość producentów udziela gwarancji tylko pod warunkiem instalacji urządzeń grzewczych przez przedstawicieli organizacji posiadających tę licencję. Fakt montażu i zaprasowania należy odnotować w paszporcie chłodnicy, powinien to być podpis instalatora i pieczęć przedsiębiorstwa. Jeśli nie potrzebujesz gwarancji, twoje ręce są na miejscu, możesz sobie z tym poradzić.

Instalacja akumulatorów z własnym zasilaniem komplikuje fakt, że należy wziąć pod uwagę szereg niuansów, od których zależy jakość pracy.

Odgrywa rolę rury wejściowej w średnicy baterii. włożyć baterię i jest zimna 90%.

Ogrzewanie na zboczu. połóż baterię i rozkręć gorące cztery palce. a reszta jest zimna. woda uwolniona. wszystko gorące. ale potem wszystko stało się tak, jak było zimno. . odgrywa rolę rury wlotowej. Wkładam 15 i wyjście 15 .. co zrobić z baterią aluminiową. stoi prawie na podłodze. ale górny metal półtora metra nad nim jest cały czas gorący. . co mi mówisz.

I podpięte jak? Spróbuj połączenia ukośnego - podawaj z jednej strony u góry, a drugą u dołu.

Podłączyłem to. ale nie ma wyniku

ale we mnie rura 15 mm trafia do batori. . i wyjdź z dołu i ponaznu do kranu przez cały batoroy od dołu.

Zaprojektowanie systemu ogrzewania jest dość nietrywialnym zadaniem, wolałbym je przypisać do profesjonalistów, zresztą kiedy zbudowałem dom, złożyłem wniosek do firmy.

Montaż i podłączanie grzejników własnymi rękami

Urządzenie lub rekonstrukcja systemu ogrzewania oznacza instalację lub wymianę urządzeń grzewczych. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli chcesz, możesz sobie z tym poradzić własnymi rękami bez angażowania specjalistów. Jak należy zainstalować grzejniki ogrzewania, gdzie i jak je pozbyć, co należy zrobić w pracy - wszystko to w artykule.

Możliwe jest instalowanie grzejników własnymi rękami

Instalacja każdego rodzaju grzejników wymaga dostępności urządzeń i materiałów eksploatacyjnych. Zbiór niezbędnych materiałów jest prawie taki sam, ale na przykład w przypadku baterii żeliwnych, korki mają duży rozmiar, a żuraw Maevsky nie jest umieszczony, ale gdzieś w najwyższym punkcie systemu znajduje się automatyczny odpowietrznik. Ale instalacja grzejników aluminiowych i bimetalicznych jest absolutnie taka sama.

panel stalowy, również mają pewne różnice, ale tylko w zakresie zawieszania - wsporniki są one włączone, a na plecach istnieją specjalne odlew z metalu łuku, który przylega do haków wspornika grzejnik.

Haki do tych haczyków

Mayevsky kogut lub automatyczny odpowietrznik

Jest to małe urządzenie do odprowadzania powietrza, które może gromadzić się w chłodnicy. Jest umieszczony na wolnym górnym wyjściu (kolektor). Podczas instalowania grzejników aluminiowych i bimetalowych należy się upewnić, że znajdują się one na każdym grzejniku. Rozmiar tego urządzenia jest znacznie mniejszy niż średnica kolektora, więc potrzebujesz adaptera, ale dźwigi Mayev zwykle są dostarczane z adapterami, musisz tylko znać średnicę kolektora (wymiary łączników).

Żuraw Maevsky i sposób jego instalacji

Oprócz dźwigu Mayevsky istnieją również automatyczne nawiewy powietrza. Można je również nakładać na grzejniki, ale są one nieco większe iz jakiegoś powodu są produkowane tylko w mosiężnej lub niklowanej obudowie. Nie ma białej emalii. Ogólnie rzecz biorąc, zdjęcie okazuje się nieatrakcyjne i, chociaż automatycznie uwalniają powietrze, rzadko się je kładzie.

Wygląda to jak kompaktowy automatyczny odpowietrznik (są bardziej kłopotliwe modele)

Wyjścia grzejnika ze złączem bocznym to cztery. Dwa z nich są zajęte przez rurociąg dostaw i zwrotów, trzeci to dźwig Maya. Czwarte wejście jest zamknięte przez stub. To, podobnie jak większość współczesnych baterii, jest najczęściej malowane białą emalią i nie psuje jej wyglądu.

Gdzie umieścić stub i maevsky żuraw z różnymi sposobami łączenia

Będą jeszcze dwa zawory kulowe lub zawory odcinające z możliwością regulacji. Są one umieszczone na każdej baterii na wlocie i wylocie. Jeśli są to konwencjonalne zawory kulowe, są one potrzebne, aby w razie potrzeby można było wyłączyć grzejnik i wyjąć go (naprawa awaryjna, wymiana w sezonie grzewczym). W takim przypadku, nawet jeśli coś stanie się z chłodnicą, odetniesz go, a reszta systemu zadziała. Plus to rozwiązanie - mała cena zaworów kulowych, minus - niemożność regulacji wymiany ciepła.

Dźwigi do ogrzewania chłodnicy

Prawie te same zadania, ale wciąż z możliwością zmiany natężenia przepływu chłodziwa, są wykonywane przez zawory odcinające. Są droższe, ale pozwalają również na regulację transferu ciepła (mniej), a na zewnątrz wyglądają lepiej, jest to praca bezpośrednia i kątowa, więc samo opasanie jest dokładniejsze.

W razie potrzeby można umieścić termostat na doprowadzeniu chłodziwa za zaworem kulowym. Jest to stosunkowo niewielkie urządzenie, które pozwala zmienić moc cieplną nagrzewnicy. Jeśli grzejnik się ociepli, nie można go ustawić - będzie jeszcze gorzej, ponieważ mogą one tylko zmniejszyć przepływ. Istnieją termoregulatory do akumulatorów różnych typów - automatyczne elektroniczne, ale częściej używają najprostszych - mechanicznych.

Powiązane materiały i narzędzia

Nawet do zawieszenia na ścianach potrzebujesz haczyków lub wsporników. Ich liczba zależy od wielkości baterii:

 • jeżeli przekrój nie jest większy niż 8 lub długość grzejnika nie jest większa niż 1,2 m, wystarczą dwa punkty mocowania od góry i jeden od dołu;
 • Dla każdej następnej 50 cm lub 5-6 sekcji dodaj jeden łącznik od góry i od dołu.

Tadede potrzebował taśmy fum lub lnu, pasty sanitarnej do uszczelniania spoin. Będziemy potrzebować wiertła z wiertłami, poziomu (niwelator jest lepszy, ale konwencjonalny bańka), kilka kołków. Będzie też sprzęt do łączenia rur i kształtek, ale zależy to od rodzaju rury. To wszystko.

Tradycyjnie grzejniki instalowane są pod oknem. Jest to konieczne, aby podnoszące się ciepłe powietrze odcięło chłód od okna. Aby szkło się nie pociło, szerokość grzejnika powinna wynosić co najmniej 70-75% szerokości okna. Musi być zainstalowany:

 • W środku otworu okna tolerancja wynosi 2 cm;
 • odległość od grzejnika do podłogi wynosi 8-12 cm;
 • do parapetu - 10-12 cm;
 • od tylnej ściany do ściany - 2-5 cm.

Odległości od grzejnika do okna

Są to wszystkie zalecenia, których przestrzeganie zapewnia normalny obieg ciepłego powietrza w pomieszczeniu i jego efektywne ogrzewanie.

Teraz o tym, jak powiesić grzejnik. Bardzo pożądane jest, aby ściana za grzejnikiem była płaska - dzięki czemu praca jest łatwiejsza. Na ścianie zaznacz środek otworu, narysuj poziomą linię 10-12 cm poniżej parapetu. Jest to linia, wzdłuż której górna krawędź nagrzewnicy jest wypoziomowana. Wsporniki należy montować tak, aby górna powierzchnia była zbieżna z narysowaną linią, czyli była pozioma. Ten układ jest odpowiedni dla systemów grzewczych z wymuszonym obiegiem (jeśli jest pompa) lub dla mieszkań. W przypadku systemów z naturalnym obiegiem należy wprowadzić niewielkie odchylenie - 1-1,5% - wzdłuż przebiegu chłodziwa. Więcej nie da się zrobić - nastąpi stagnacja.

Prawidłowy montaż grzejników

Należy to wziąć pod uwagę podczas instalowania haków lub wsporników do grzejników. Haczyki są montowane według rodzaju kołków - w ścianie wywiercony jest otwór o odpowiedniej średnicy, w którym jest zamontowany plastikowy kołek i wkręca się w niego hak. Odległość od ściany do grzejnika można łatwo regulować, obracając i obracając korpus haka.

Haki do baterii żeliwnych są grubsze. To - elementy złączne do aluminium i bimetalu

Podczas instalowania haków do grzejników należy pamiętać, że główny ładunek znajduje się na górnych łącznikach. Dno służy tylko do mocowania w danym położeniu względem ściany i jest ustawione 1-1,5 cm niżej niż dolna głowica. W przeciwnym razie po prostu nie można zawiesić grzejnika.

Jeden rodzaj nawiasów

Podczas instalacji wsporników są one przykładane do ściany w miejscu, w którym zostaną zamontowane. Aby to zrobić, najpierw przymocuj baterię do miejsca instalacji, sprawdź, gdzie znajduje się wspornik "stand", zaznacz miejsce na ścianie. Wkładając baterię, można przymocować wspornik do ściany i zaznaczyć położenie na nim elementów mocujących. W tych miejscach wywiercić otwory, włożyć kołki, przymocować wspornik do śrub. Po zainstalowaniu wszystkich elementów złącznych, zawiesić grzejnik.

Nie wszystkie ściany mogą pomieścić nawet lekkie baterie aluminiowe. Jeśli ściany są wykonane z lekkiego betonu lub wyłożone płytą gipsowo-kartonową, wymagana jest instalacja podłogowa. Niektóre rodzaje grzejników żeliwnych i stalowych znajdują się bezpośrednio na nogach, ale nie pasują one do wyglądu ani właściwości każdej osoby.

Nogi do instalacji grzejników aluminiowych i bimetalowych na podłodze

Możliwe jest instalowanie baterii ogrzewania podłogowego z aluminium i bimetalu. Dla nich są specjalne nawiasy. Są przymocowane do podłogi, następnie instalują urządzenie grzewcze, przymocowują dolny kolektor łukiem na zainstalowanych nogach. Podobne nogi mają regulowaną wysokość, jest ustalona. Sposób mocowania do podłogi jest standardowy - na gwoździach lub kołkach, w zależności od materiału.

Opcje dla orurowania grzejników grzewczych

Instalacja grzejników oznacza ich podłączenie do rurociągów. Istnieją trzy główne sposoby łączenia:

W przypadku zainstalowania grzejników i dolnego połączenia nie masz wyboru. Każdy producent sztywno wiąże przepływ wsadu i powrotu, a jego zalecenia muszą być ściśle przestrzegane, ponieważ w przeciwnym razie po prostu nie będzie żadnego ciepła. Dzięki dodatkowemu połączeniu opcji więcej (więcej na ich temat tutaj).

Wiązanie w połączeniu jednokierunkowym

Jednokierunkowe połączenie jest najczęściej używane w mieszkaniach. Może to być dwururowy lub jednorurowy (najczęstsza opcja). W mieszkaniach nadal używa się metalowych rur, więc rozważmy opcję wiązania grzejnika rurami stalowymi na podjazdach. Oprócz rur o odpowiedniej średnicy potrzebne są dwa zawory kulowe, dwa trójniki i dwa gniazda - części z zewnętrznymi gwintami na obu końcach.

Połączenie boczne z obejściem (system jednorurowy)

Wszystko to jest połączone jak pokazano na zdjęciu. W systemie jednorurowym obejście jest obowiązkowe - umożliwia wyłączenie grzejnika bez zatrzymywania lub opuszczania systemu. Żurawia nie można założyć na obejście - zablokujesz ruch płynu chłodzącego nad pionem, co raczej nie zadowoli sąsiadów i najprawdopodobniej będzie karane.

Wszystkie połączenia gwintowe są uszczelniane za pomocą taśmy lub lnu, na które nakłada się pastę opakowaniową. Gdy dźwig jest wkręcony w kolektor chłodnicy, wielokrotne przewijanie nie jest wymagane. Zbyt dużo może prowadzić do pojawienia się mikropęknięć i późniejszego zniszczenia. Dotyczy to prawie wszystkich typów urządzeń grzewczych, z wyjątkiem żeliwa. Kiedy instalujesz całą resztę, proszę, bez fanatyzmu.

Opcja spawania

Jeśli istnieją umiejętności / możliwość skorzystania ze spawania, można spawać obejście. Tak właśnie wyglądają grzejniki w mieszkaniach.

W systemie dwururowym obejście nie jest potrzebne. Górne wejście jest podłączone do zasilania, na dole - potrzebny jest przepływ powrotny, oczywiście dźwigi.

Jednostronne orurowanie z systemem dwururowym

Na dolnym przewodów (rur ułożonych na podłodze), ten typ połączenia zrobić bardzo rzadko - okazuje niewygodne i brzydki, dużo lepiej w tym przypadku wykorzystać przekątnej połączenia.

Pasy z połączeniem ukośnym

Montaż grzejników ze złączem diagonalnym to najbardziej optymalna opcja w zakresie wymiany ciepła. W tym przypadku jest najwyższy. Przy niższym okablowaniu ten rodzaj połączenia jest łatwy do zrealizowania (przykład na zdjęciu) - podawaj od góry, wróć z drugiego dołu.

Z podwójnym okablowaniem dolnym

W systemie jednorurowym z pionowymi pionami (w mieszkaniach) wszystko wygląda nie tak dobrze, ale ludzie są pogodzeni ze względu na wyższą wydajność.

Dostawa chłodziwa z góry

Uwaga: w przypadku systemu jednorurowego wymagane jest obejście.

Dopływ chłodziwa od dołu

Pasy do połączenia siodełkowego

Przy niższym okablowaniu lub ukrytych orurowaniu instalacja grzejników w ten sposób jest najwygodniejsza i najmniej widoczna.

Z systemem dwururowym

Dzięki połączeniu siodłowemu i dolnemu okablowaniu jednoprzewodowemu dostępne są dwie opcje - z obejściem i bez obejścia. Bez obejście jednak, o ile było to konieczne, można usunąć z chłodnicy i pomiędzy żurawi do instalacji tymczasowy mostek - raklowe (części rury na odpowiednią długość za pomocą gwintu na końcach).

Połączenie siedziska z systemem jednorurowym

Przy pionowym okablowaniu (pionach w wysokich budynkach) ten rodzaj połączenia można zaobserwować nieczęsto - za dużo strat ciepła (12-15%).

Właściwa instalacja grzejnika z różnymi schematami połączeń

Wcześniej czy później każdy grzejnik musi zostać zmieniony. Dzieje się tak, gdy się zepsuł, zaczynając przeciekać. Lub jeśli na swojej wewnętrznej powierzchni przez wiele lat działania zgromadziło się tyle złóż wapiennych, że nie radzi sobie z funkcją ogrzewania. Wymaga to wysokiej jakości instalacji grzejników spełniających standardy określone przez SNiP.

Co musisz wiedzieć o instalowaniu grzejników

W prywatnym domu instalacja może być wykonywana przez właściciela. Nawet jeśli wystąpi wyciek przy uruchomieniu, można łatwo wyłączyć indywidualne ogrzewanie, aby wyeliminować niedoskonałości. W budynkach wielopiętrowych wszystko jest bardziej skomplikowane. Jeżeli w miejscach połączenia rur i grzejników chłodziwo zaczyna być trawione po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia sezonu grzewczego, trudno jest wyłączyć cały system ogrzewania domu. Ponadto sąsiedzi będą cierpieć z powodu braku ogrzewania lub zalania.

Specjaliści od instalacji hydraulicznych wiedzą, jak prawidłowo zainstalować grzejniki w mieszkaniu, dlatego lepiej powierzyć im wykonanie tej pracy.

Nawet jeśli wypadek wystąpi po uruchomieniu systemu, będzie on odpowiedzialny za to, co się stało. Będą musieli go wyeliminować za własne pieniądze, a także zapłacić za szkody wyrządzone mieszkańcom. Jeśli instalacja grzejników ciepła przez mistrzów, dla których cena była zbyt wysoka, konsument nie może sobie pozwolić, praca będzie musiała być wykonana samodzielnie. W tym celu należy zapoznać się z instrukcjami dołączonymi do nowego urządzenia grzewczego, aby zapoznać się ze schematem instalacji.

Przed instalacją grzejników własnymi rękami należy zapoznać się z następującymi normami SNiP 41-01-2003 "Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja":

 • odległość od grzejnika do podłogi powinna wynosić co najmniej dziesięć centymetrów, do ściany 3-5 centymetrów, do parapetu na pięć lub więcej centymetrów;
 • Długość grzejnika powinna wynosić 50-75% szerokości okna, pod którym jest przymocowana;
 • centralna oś pionowa akumulatora powinna z grubsza pokrywać się z analogiczną osią okna. Tolerancja wynosi 20 mm. Ta norma nie jest obowiązkowa, ale zalecana;
 • również prawidłowa instalacja grzejnika zakłada instalację urządzenia w miejscach o największej cyrkulacji powietrza (pod oknem, w pobliżu drzwi);
 • dopuszcza się zmniejszenie odległości od urządzenia do ściany do 2,5 cm, jeżeli jest on pokryty odbijającym ciepło ekranem zawierającym warstwę folii. Dzięki temu ciepło będzie odpychane od powierzchni ściany i nie będzie przez nią pochłaniane. W wyniku takich działań powietrze ogrzewa się jeszcze bardziej, a oszczędność ciepła będzie wynosić nawet piętnaście procent.

Po zakupie grzejnika instalacja odbywa się w zależności od rodzaju instalacji i schematu elektrycznego.

Poziom dostarczanego ciepła zależy bezpośrednio od rodzaju instalacji grzewczej w mieszkaniu lub domu. Zgodnie ze schematem połączeń rurowych można wyróżnić trzy typy systemów: jednorurowy, dwururowy i kolektor.

Pojedyncza rura jest zainstalowana w taki sposób, że chłodziwo wchodzi do jednej rury (szeregowo) do każdego grzejnika, po czym wraca do kotła schłodzonego. Taki system jest najłatwiejszy do zainstalowania. Jest on powszechnie instalowany w budynkach wielopiętrowych. Jego wadą jest to, że każdy kolejny grzejnik dostaje coraz chłodniejsze chłodziwo, a pomieszczenie ogrzewa się gorzej. Nie ma również możliwości lokalnej naprawy jednej baterii. Jeśli to konieczne, konieczne jest odłączenie całego pionu.

Dwururowy system grzewczy zakłada odbiór gorącego płynu chłodzącego do każdego grzejnika osobno (połączenie równoległe), jedna rura. W ten sposób wszystkie rozgrzewają się do jednej temperatury. Ochłodzona ciecz wpływa do oddzielnej rury powrotnej i przesuwa się do kotła w celu ponownego nagrzania. W takim przypadku zasady instalowania grzejników są uproszczone. Wszakże do wymiany można odłączyć od systemu tylko jeden stary grzejnik.

System zbiórki jest bardzo złożony. Przeznaczony jest dla domków jednorodzinnych. Zakłada on duże zużycie rur, ponieważ do każdej baterii dostarczane są osobne rury. Tylko profesjonaliści mogą zainstalować taki system.

Przed samodzielnym zainstalowaniem grzejnika należy określić sposób jego podłączenia do sieci. Najczęściej takie systemy są stosowane:

 1. Boczny (jednostronny) schemat instalacji grzejników grzewczych, w których rura z gorącym czynnikiem grzewczym jest podłączona do rury odgałęzionej grzejnika. Rura odprowadzająca jest połączona z dolną. Jednocześnie zapewnione jest wysokie przenikanie ciepła. Po podłączeniu do tyłu, gdy rura zasilająca jest podłączona od dołu i rury wylotowej od góry, przenoszenie ciepła jest znacznie zmniejszone. To połączenie w systemie jednorurowym wymaga zainstalowania zworki, która ułatwia działanie systemu.
 2. Drugie, po przekątnej połączenie grzejnika ogrzewania składa się z następujących elementów. Rura doprowadzająca gorącą wodę jest podłączona do górnej rury odgałęzienia baterii, a "powrót" jest podłączony u dołu, po przeciwnej stronie urządzenia grzewczego. To połączenie jest zalecane, jeśli bateria jest długa i ma dużą liczbę sekcji. Schemat przekątnej gwarantuje maksymalny transfer ciepła. Ale jeśli rura zasilająca jest podłączona od dołu i rury wylotowej od góry, transfer ciepła zmniejszy się o 6-10%.
 3. Ostatni sposób - połączenie niższych grzejników - jest używany, gdy konsument chce ukryć rury grzewcze w ścianie, podłodze lub w pobliżu powierzchni. Dzięki temu prosta i rura powrotna jest podłączona od spodu grzejnika, ale z różnych stron. Ten schemat połączeń (inaczej zwany "Leningradem") charakteryzuje się estetyką, a także niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Strata ciepła wynosi do 15%.

Możesz zapytać ekspertów, ile kosztuje instalacja grzejnika i, być może, zgodzić się na ich usługi. Doświadczeni mistrzowie poproszą cię o wybór schematu połączenia i instalacji pomocniczych.

Przeprowadzana jest o każdej porze roku. Nie może być zainstalowany w układzie z obiegiem naturalnym cieczy na dwanaście części baterii oraz sztucznej - ponad 24. Przed montażem należy zakupić holowania lub uszczelniającej taśmy uszczelniającej, ryglowania i kontroli temperatury urządzenia, a elementy złączne z odpowiedniego materiału, na przykład, klamry określonej długości tulejki różne rozmiary. Rozmiar gwintu bębnów musi odpowiadać wymiarom baterii i rur.

Ponieważ dodatkowe szczegóły nie są tanie, a koszt instalacji grzejników nie można nazwać niskim, zatrudnianie specjalistów może być problematyczne. Ponadto prace te obejmują demontaż grzejników, których cena, choć nie jest wysoka, nadal ma wpływ na całkowity koszt. Dlatego w każdym razie lepiej jest się rozebrać, aby nie przepłacić.

Aby to zrobić, najpierw spuść płyn chłodzący z jednego grzejnika, który zmienia się, jeśli można go zlokalizować, blokując zawory na wlocie; lub z całego systemu jednorurowego. Podczas wykonywania prac w budynku mieszkalnym powinieneś skontaktować się z biurem, aby jego pracownicy wypuszczali wodę ze strefy, w której dokonano wymiany. Następnie można usunąć stary grzejnik.

A także zamontować dźwig Maevsky'ego, za pomocą którego będzie można później uwolnić powietrze z akumulatorów. Zamocuj wsporniki na ścianie, ostrożnie zaznaczając miejsce do montażu. Uważa się, że do instalacji grzejnika średniej wielkości potrzebne będą 2-3 wsporniki do utrzymania jego górnej części i 2 do mocowania dolnej części.

Mocowanie na poziomie i zainstaluj na nim baterię. Jeśli wsporniki są prawidłowo zamontowane, powinny one przylegać ściśle do wsporników, nie przechylać się. Mała drobnostka: urządzenie grzewcze jest zainstalowane z niewielkim nachyleniem (0,3 cm na metr swojej długości), tak że w pobliżu najwyższego punktu znajduje się dźwig Maevsky. Rzeczywisty montaż grzejnika, którego cena jest obniżana poprzez samodzielną instalację, zaczyna się od odkręcenia wtyczek z akumulatora.

Jeśli system jest jednorurowy, zainstaluj obejście z zaworem. W systemie dwururowym należy podłączać tylko napęd, na którym jest zainstalowany zawór. Następnie bieg jest podłączony do rur. W tym celu potrzebne są klucze dynamometryczne. Będą musieli kupić, co zwiększy koszt instalacji grzejnika, ale bez nich nie można tego zrobić. Nie będą przeskakiwać podczas dokręcania nakrętek i innych elementów złącznych, ponieważ instrukcje dla każdego elementu pomocniczego wskazują dopuszczalny moment obrotowy.

Słabe połączenie jest również niebezpieczne ze względu na możliwość wycieków. Połączenia uszczelniane są pastą zwilżoną farbą olejową lub specjalnym uszczelniaczem. Mogą być również spawane. Po instalacji połączenia należy zaciśnij. Będzie wykonywany przez wezwanego hydraulika, ponieważ zakup narzędzia do testowania jest drogi. Po zakończeniu pracy musisz przetestować system i, jeśli to konieczne, natychmiast wyeliminować niedociągnięcia.

Po zapoznaniu się z prawidłową instalacją grzejników, warto zastanowić się, czy musisz wykonać tę pracę samodzielnie. Jeśli nie ma instalacji grzejników, lepiej jest zatrudnić specjalistów, którzy wcześniej dowiedzieli się o cenach instalacji grzejników we wsi, w której zostaną zainstalowane.

Jeśli zainstalowane są aluminiowe lub bimetaliczne grzejniki, pozostaw je w opakowaniu do czasu zakończenia instalacji, aby w razie przypadkowego uderzenia nie uszkodzić powierzchni. Warto zauważyć, że instalacja grzejników żeliwnych ma również swoje własne cechy. Są ciężkie, więc wymagają większej liczby zamków. Ponadto te szczegóły powinny być głębiej osadzone w ścianie, szczególnie jeśli jest to cegła.

Jeśli ściana jest wykonana z płyty gipsowo-kartonowej, ciężka bateria nie jest zawieszona na niej, ale zamontowana na specjalnych stojakach podłogowych, a para uchwytów ściennych jest potrzebna, aby zapobiec upadkowi konstrukcji. Ponadto, jeżeli urządzenie, które ma być zamontowane, jest żeliwne, jego połączenie z rurami wykonuje się za pomocą spawarki. Oznacza to, że w tym przypadku instalacja grzejników przez zgrzewanie gazowe jest wykorzystywana prawie zawsze i nie trzeba tego zaniedbywać.

Z powyższego wynika, że ​​instalacja akumulatorów grzewczych może być dość prosta, jeśli początkowo dobrze jest się do tego przygotować i zapoznać się z wszystkimi instrukcjami dołączonymi do urządzenia. Po zakończeniu wszystkich procedur w ustalonej kolejności, system grzewczy będzie trwały i będzie trwał przez ponad dekadę.

Wszelkie prawa zastrzeżone i chronione prawem

Każde naruszenie praw autorskich pociąga za sobą odpowiedzialność prawną. Skontaktuj się z nami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

54 + = 60