Liczniki elektryczne jednofazowe

Liczniki elektryczne jednofazowe

Liczniki energii elektrycznej: co jest lepsze?

Każdy właściciel nieruchomości musi zainstalować specjalne narzędzie do odpowiedzialności za wodę, energię elektryczną, gaz i tym podobne. D. Jeśli konfiguracja narzędziem do odpowiedzialności za ciepło i wodę ma opóźnienie, instalacja miernika powinny być wykonywane w pierwszej kolejności.

Jak wybrać licznik energii elektrycznej?

Absolutnie wszystkie firmy, które produkują takie urządzenia, udzielają gwarancji na okres szesnastu lat, co jest całkiem sporo i sugeruje, że nie będzie potrzeby częstego zastępowania.

Ale w rzadkich przypadkach, gdy wszystko sprowadza się do zakupu nowego urządzenia pomiarowego, kupujący, który nie ma pełnej ilości informacji, może dokonać niewłaściwego wyboru. Jaki jest najlepszy licznik energii elektrycznej? Najpierw musisz zapoznać się z zasadą licznika elektrycznego, a także z istniejącym zasięgiem modelu.

Indukcyjny licznik energii elektrycznej

Istnieją dwa rodzaje liczników energii: indukcyjny i elektroniczny. Jaki el. licznik jest najlepiej używany, zdecyduj, czytając poniższe informacje.

Tak więc pierwszy typ urządzenia jest mechaniczny. Miernik indukcyjny składa się z cewki napięciowej, metalowej tarczy i cewki prądowej. Ze względu na pole magnetyczne, które pojawia się w wyniku oddziaływania dwóch cewek, metalowa tarcza zaczyna się obracać, a także obracać koła z danymi pokazującymi ilość zużytej energii elektrycznej.

Są takie plusy i minusy takich urządzeń. Zalety można przypisać ich stosunkowo niewielkim kosztom i długim okresom użytkowania, a także minusom - błąd w odczytach około 2%. Jednak długi okres obecności takich liczników na rynku przysłania raczej duży procent błędu i czyni je dość popularnymi wśród kupujących. Dlatego aby odpowiedzieć na pytanie, który licznik jest lepszy, spójrzmy na drugi rodzaj urządzeń.

Urządzenie elektroniczne zasadniczo różni się od powyższego. Jest całkowicie pozbawiony jakichkolwiek oznak mechaniki, a prąd jest dostarczany bezpośrednio do chipów i półprzewodników. Te żetony i pokazują ilość zużytej energii elektrycznej, wyświetlając dane na wbudowanym wyświetlaczu elektronicznym. Główne pozytywne cechy tego miernika - mały rozmiar, bardziej dokładnych danych, wyświetlacz elektroniczny, łatwy odczyt oraz zdolność do obliczenia zużycia różnych planów taryfowych. A wysokie koszty i stosunkowo krótki okres eksploatacji to nieprzyjemne dodatki do niego.

Liczniki prądu jednofazowego

W zależności od rodzaju sieci, z którą nawiązano połączenie, urządzenia do pomiaru energii elektrycznej są podzielone na jednofazowe i trójfazowe.

Liczniki jednofazowe są podłączone do dwuprzewodowej sieci jednofazowej. Całkowite obciążenie sieci wraz z liczbą przewodów są głównymi czynnikami. Jednofazowe urządzenia księgowe są stosowane w przypadku, gdy zużycie energii elektrycznej nie przekracza 10 kV. Wytwarza taki licznik 220 V.

Liczniki te są połączone z sieciami trójfazowymi, które stają się jasne dzięki ich nazwie. Ponieważ do ich działania potrzebna jest duża ilość energii, trójfazowe liczniki prądu znalazły zastosowanie w fabrykach lub panelach wielopiętrowych budynków mieszkalnych.

Które lepiej zainstalować w prywatnym domu? Częściej stosuje się jednofazowe. Mogą być podłączone do sieci trójfazowej, ale tylko wtedy takie urządzenie jest potrzebne dla każdej fazy. Instalacja trójfazowego miernika może uzasadniać użycie dowolnego sprzętu o wysokim zapotrzebowaniu na energię elektryczną, na przykład spawarki lub czegoś podobnego. Na wyjściu miernik wytwarza 380 V i chroni budynek przed przepięciami.

Zgodnie z taryfą istnieją również różne liczniki energii elektrycznej. Który z nich jest lepszy?

 1. Jedna taryfa. Zlicza tylko jedną wybraną taryfę. Często używane w życiu codziennym.
 2. Dwutaryfowa. Pozwala liczyć energię zużywaną przez dwa plany taryfowe, na przykład w ciągu jednej taryfy, w nocy zupełnie inaczej. Używany w różnych zakładach i organizacjach, gdzie praca odbywa się na dwie zmiany.
 3. Wielotaryfowa. Oblicza energię w kilku taryfach jednocześnie i redukuje koszty.

Przyrządy jednofazowe mierzą wyłącznie energię czynną przechodzącą przez nie, a trójfazowe, z wyjątkiem czynnego, mierzą także energię bierną, uwzględniając również kierunek przepływu. Pomaga to przyzwoicie zaoszczędzić na dużych obiektach.

Liczniki energii elektrycznej: co jest lepsze?

Aby wybrać najlepszy licznik, musisz wziąć pod uwagę niektóre parametry urządzenia i dowiedzieć się czegoś o sieci.

 1. Aby określić wybór jedno- lub dwufazowym licznik, trzeba znać rodzaj władzy, w którym zamierzasz umieścić licznik. Aby to zrobić, wystarczy zwrócić uwagę na starego licznika: jeśli mówi 220 / 230V, wtedy należy kupić jedną fazę, a jeśli 220 / 380V lub 230 / 400V - faza.
 2. Które mierniki elektryczne są w stanie lepiej wytrzymać obciążenie? Wiele osób jest zainteresowanych tym problemem. W domu zwykłe urządzenie działa przy obciążeniu nie wyższym niż 60A i mocy 15 kW. Jeśli nagle sieć przekroczy te liczby, warto kupić urządzenie o maksymalnym obciążeniu 100A. Parametry zwykle można zobaczyć na wstępnych maszynach budynków.
 3. Musisz samodzielnie określić liczbę taryf. Jeśli opłaca ci się zapłacić za kilka, to przed instalacją specjalnych urządzeń we właściwych organach, musisz wyjaśnić, czy są w stanie to zapewnić. W przeciwnym razie zakupiony sprzęt jest po prostu nieprzydatny.
 4. Przed wyborem należy również zwrócić uwagę na opcję montażu. Chociaż nie wpływa to na jakość licznika, może skomplikować instalację. Jeśli zdecydujesz się zainstalować licznik w mieszkaniu z modułowego urządzenia i RCD w jednym pudełku z tworzywa sztucznego (HagerGolf, Volta, Vector lub energia) lub w jednym żelaza tarcza SCHRN, to trzeba jedno- lub trójfazowy licznik w modułowej na szynie DIN (nie wszystkie urządzenia na szynie DIN są nieodłączną cechą konstrukcji modułowej). W plastikowym pudełku do zamocowania licznika energii elektrycznej służą trzy śruby lub pręt przejściowy. A jaki jest najlepszy miernik do zasilania poza budynkiem, w jednostce pomiarowo-zabezpieczającej? W tym celu lepiej nadają się BIZ, SHCHU-1N-9, SHCHUR-8. Zanim otworzysz wybór: albo kupisz licznik do montażu na szynie DIN, albo na płaskiej powierzchni. Ale w przypadku wyboru instalacji na szynę din, nadal będzie trzeba ją kupić. Podobnie będzie podczas instalowania mierników w metalowej osłonie, takiej jak SCHURN lub SHCHRUN.

Firmy produkujące najlepsze liczniki energii elektrycznej

Według oficjalnych firmy figury Abarcad z siedzibą w Moskwie, w 2012 roku ponad osiem milionów metrów elektryczne powstał na terytorium Federacji Rosyjskiej, z czego lwia (90%) stanowiły urządzenia jednofazowe. Sugeruje to, że w sferze domowej liczniki prądu są często wymieniane.

Które lepiej zastosować? Wiadomo, że ponad ¾ wszystkich produktów w Rosji są rozliczane przez trzy rosyjskie firmy. Wśród nich koncern "Energomera9raquo; (Stavropol), firma "Incotex9raquo; (Moskwa) i holding "Moskiewska fabryka przyrządów pomiarowych". Wiodącym miejscem w tej trójce jest "Energomera9raquo; z 40% produkcji w aktywach, za nim znajdują się "Incotex9raquo; oraz "Moskiewska fabryka przyrządów pomiarowych" z odpowiednio 29 i 7%. Cena liczników krajowych jest znacznie niższa niż za granicą, ale różnica w jakości nie jest bardzo widoczna.

Liderzy rynku w miernikach energii elektrycznej

Aby zdecydować, który licznik najlepiej jest postawić, należy rozważyć następujące firmy:

 1. Obawa ze strony Stawropola "Energomera9raquo; posiada kilka zakładów nie tylko w Rosji, ale także w bliskiej zagranicy. Specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości mierników zużycia energii wszystkich typów, których cena waha się od 13 do 330 sztuk w europejskiej walucie.
 2. "Incotex9raquo; - duża organizacja krajowa, która ma fabryki w Federacji Rosyjskiej i nie tylko. Specjalnością tej firmy jest rozwój i zbieranie urządzeń elektronicznych, w tym wszystkich rodzajów liczników energii elektrycznej.
 3. "Moskiewska fabryka przyrządów pomiarowych" (MZIP). Stare przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją liczników energii elektrycznej i różnych urządzeń radiowych. Liczba produkowanych urządzeń obejmuje jedno- i dwufazowe liczniki energii elektrycznej.

Schemat podłączenia licznika prądu jednofazowego: wszystko robimy dobrze

Aby uwzględnić zużycie energii elektrycznej, istnieją specjalne urządzenia, które są nam znane jako liczniki energii elektrycznej. Urządzenia te zostały wymyślone w XIX wieku i od tego czasu stale towarzyszą ludzkości.

Oczywiste jest, że produkcja energii elektrycznej - procesowi temu towarzyszą znaczne wydatki, które muszą być rekompensowane przez tych, którzy korzystają z tej energii. Nieautoryzowany dobór energii elektrycznej jest ściśle tłumiony przez organy kontrolujące, a wszyscy gwałciciele są karani znacznymi karami pieniężnymi. Dlatego instalowanie liczników, ich weryfikacja i kontrola są przeprowadzane tylko przez organizacje dostarczające energię.

Rodzaje i rodzaje liczników elektrycznych

Liczniki elektryczne są klasyfikowane według rodzaju połączenia, rodzaju mierzonych wartości, a także według rodzaju konstrukcji. Według rodzaju połączenia liczniki elektryczne są:

  • Bezpośrednie włączenie w obwodzie mocy, w którym miernik jest przełączany bezpośrednio na sieć zasilającą.
  • Przełączanie transformatora przez specjalne transformatory pomiarowe.

Większość znanych nam liczników energii elektrycznej to urządzenia bezpośrednio przełączające.

Według rodzaju zmierzonych wartości liczniki są podzielone na:

  • Liczniki prądu jednofazowego, które uwzględniają zużycie energii w sieciach jednofazowych o napięciu 220 V i częstotliwości 50 Hz.
  • Trójfazowe liczniki energii elektrycznej wziąć pod uwagę energię zużywaną w 380 V, 50 Hz. Wszystkie nowoczesne trójfazowe mierniki są w stanie obliczyć energię elektryczną i jedną, oddzielnie podjętą fazę.

Według rodzaju budowy liczniki są podzielone na:

  • Elektromechaniczne lub indukcyjne liczniki, w których zliczanie odbywa się z powodu obrotu dysku aluminiowego w polu magnetycznym. Szybkość obracania dysku jest proporcjonalna do poboru mocy, a zliczanie odbywa się poprzez zliczanie liczby obrotów dysku za pomocą specjalnego mechanizmu. Na przykład w rozproszonym liczniku jednofazowym SO-I446 - 1 kilowatogodzina zużytej energii odpowiada 1200 obrotom dysku.
  • Liczniki elektroniczne - są urządzeniami, które przekształcają analogowy sygnał elektryczny z bieżącego transformatora pomiarowego w impulsy elektroniczne, których częstotliwość powtarzania jest proporcjonalna do mocy aktualnie zużywanej. Liczenie liczby impulsów pozwala ocenić ilość zużytej energii elektrycznej. Elektroniczne liczniki stopniowo zastępują indukcję dzięki swoim zaletom.

Jakie są zalety urządzeń elektronicznych przed indukcją?

Niezależnie od tego, że liczniki elektroniczne są droższe niż indukcyjne, wciąż mają wiele zalet, które uzasadniają ich powszechne stosowanie.

  • Liczniki elektroniczne mają klasę wysokiej dokładności, zwykle od 0,5 do 2,0, i pozostają w trudnych warunkach lub niskich lub szybko zmieniających się obciążeniach.
  • Mierniki elektroniczne są w stanie wielotaryfowa rachunkowość elektryczność, która pozwala konsumentom zaoszczędzić dużo pieniędzy.
  • Oprócz ilości zużytej energii, liczniki elektroniczne mogą również kontrolować jego jakość, co umożliwia kontrolę nad wykonywaniem zobowiązań umownych ze strony przedsiębiorstwa energetycznego.
  • Oprócz aktywnego zużycia energii, mierniki elektroniczne mogą mierzyć moc bierną i mogą rejestrować zużycie energii elektrycznej w dwóch kierunkach.
  • Dane gromadzone przez licznik elektroniczny są przechowywane w wewnętrznej nieulotnej pamięci urządzenia. Dane te są dostępne poprzez wygodny interfejs cyfrowy.
  • Korzystanie z liczników elektronicznych znacznie ułatwia rozwiązywanie przypadków kradzieży energii elektrycznej. Każda próba nieautoryzowanego dostępu przez taki licznik jest rejestrowana.
  • Liczniki elektroniczne mają cyfrowy interfejs, który pozwala na zdalne odczytanie z nich różnych danych, a także programowanie ich dla wielotaryfowych rozliczeń dla dwóch lub więcej taryf, które mają zastosowanie do określonych przedziałów czasowych.
  • Liczniki elektroniczne mają zwykle mniejsze wymiary niż liczniki indukcyjne, co umożliwia ich montaż w standardowych panelach elektrycznych wraz z innymi modułowe wyposażenie elektryczne.
  • Żywotność producentów liczników elektronicznych deklarowana jest przez co najmniej 30 lat, a przerwy między ich weryfikacją wynoszą od 10 do 16 lat.

Jedną z głównych wad mierników elektronicznych jest ich niska odporność na wyładowania impulsowe wyładowań atmosferycznych, z których często zawodzą. Udział liczników indukcyjnych jest nadal wystarczająco wysoki i nie zamierzają oddawać swoich stanowisk, ponieważ ich niezawodność jest weryfikowana przez ponad sto lat doświadczenia w ich działaniu. Prawda

Dlaczego potrzebuję licznika wielotaryfowego i odpowiedniego systemu pomiaru energii elektrycznej?

Wiadomo, że szczyt obciążeń elektrycznych występuje w godzinach porannych i wieczornych. Dokładnie w tym czasie występuje zwiększone obciążenie wszystkich urządzeń elektrycznych dystrybucji, co wpływa na wysokie prawdopodobieństwo awarii w tych godzinach. Elektrownie są zmuszone spalać znacznie więcej paliwa, co wpływa na zwiększenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Aby stymulować włączenie potężnych odbiorców energii w nocy, kiedy ładunek jest najniższy, opracowano politykę wielotaryfową.

W Rosji najbardziej stosowaną politykę dwóch taryf, gdy taryfa za energię elektryczną w godzinach nocnych (od 23.00 do 7.00) jest znacznie niższa, a czasem nawet niższa o 2 razy. W niektórych regionach i innych krajach uprzemysłowionych stosuje się do 12 różnych taryf. Aby uwzględnić zużycie energii w tym systemie obliczeń, opracowano jednofazowe dwubiegowe mierniki.

Oczywiście rachunek wielotaryfowy może być utrzymywany wyłącznie za pomocą licznika elektronicznego, więc każdy, kto chce przejść na system wielotaryfowy, będzie musiał kupić właśnie taki instrument.

Jeśli nie można zastosować rachunkowości wielotaryfowej, możliwe jest również zastosowanie zwykłego licznika indukcyjnego, klasa dokładności nie jest mniejsza niż 2,0. Takie urządzenie będzie uzasadnione ekonomicznie ze względu na niższą cenę i niższą czułość, co nie pozwala na rejestrowanie zużycia energii przez urządzenia w trybie czuwania (telewizor, centrum muzyczne, komputer itp.).

Główne cechy, które musisz zwrócić uwagę na wybór sprzętu

Właściwy wybór licznika elektrycznego powinien rozpocząć się od badania jego charakterystyk, które muszą odpowiadać warunkom jego pracy.

  • Liczniki są jedno- i trójfazowe, a to powinno odpowiadać rodzajowi zasilania. Liczniki jednofazowe nie mogą uwzględniać energii elektrycznej w sieciach trójfazowych, a liczniki trójfazowe mogą być jednofazowe, ale ich wykorzystanie w takich sieciach jest ekonomicznie nieopłacalne.
  • Znamionowe napięcie i częstotliwość elektryczna. Zwykle dotyczy to sieci jednofazowych 220 V i trójfazowych 380 V. Częstotliwość prądu przemiennego w naszych sieciach elektrycznych wynosi 50 Hz. Istnieją liczniki zaprojektowane do rozliczania energii elektrycznej z innymi parametrami, ale mają one specjalny cel.
  • Nominalny i maksymalny prąd obciążenia, przy którym może działać licznik energii elektrycznej. Wcześniej było rzeczą normalną, że miernik elektryczny może być oceniany dla prądu znamionowego 5 amperów, ale to nie wystarcza przy powszechnym użyciu wydajnych urządzeń gospodarstwa domowego, więc liczniki o wyższym prądzie znamionowym obciążenia znalazły szerokie zastosowanie. Ponadto liczniki mogą również działać przez długi czas z prądami przekraczającymi prądy znamionowe o 200%.
  • Klasa dokładności charakteryzuje swój największy dopuszczalny błąd, wyrażony w procentach. W przypadku liczników gospodarstw domowych dopuszczalne jest posiadanie klasy dokładności 2,0.
  • Liczba taryf wskazuje, ile taryf może obsługiwać licznik.
  • Zdolność miernika do pracy w zautomatyzowanym systemie komercyjnego pomiaru energii elektrycznej (ASCAE) pozwala na zdalne odczytywanie odczytów, a także prawidłową kalibrację zużytej energii. Wszystkie nowoczesne budynki apartamentowe są wyposażone w takie systemy. W przypadku, gdy nie ma AMR w domu, to znaczy, liczniki z automatycznym taryfikatorem wewnętrznym.
  • Zakres temperatury roboczej. W gospodarstwach domowych zwyczajowo instaluje się liczniki na ulicy, aby zapobiec kradzieży energii elektrycznej. Dlatego im szerszy zakres temperatur, tym lepiej.
  • Całkowite wymiary mogą być ważne, gdy licznik jest zainstalowany w specjalnym pudełku.
  • Przedziały kalibracji i okres użytkowania. W przypadku jednofazowych liczników elektronicznych weryfikacja jest wystarczająca raz na 16 lat, a ich żywotność nie jest mniejsza niż 30 lat.

Rozważmy schemat połączeń bezpośrednio

Każdy jednofazowy licznik elektryczny jest podłączony do sieci co najmniej 4 przewodami. Spośród nich dwa przewody są wejściem i wyjściem fazy, a dwa pozostałe są wejściem i wyjściem roboczego zerowego przewodu. Połączenie odbywa się za pomocą specjalnych zacisków śrubowych umieszczonych na bloku zacisków, zamkniętych pokrywą, która jest zaplombowana przez służby Nadzoru Energetycznego.

Terminale są ponumerowane od 1 do 4.

  1. Zacisk # 1 służy do podłączenia przewodu fazowego sieci.
  2. Terminal # 2 przeznaczony jest do podłączenia przewodu fazowego prowadzącego do odbiorników energii elektrycznej, czyli do mieszkania lub domu.
  3. Terminal nr 3 służy do podłączenia przewodu neutralnego sieci.
  4. Zacisk # 4 jest zaprojektowany dla zerowego przewodu prowadzącego do zasilania odbiorników.

Przewodniki fazowe są zwykle oznaczone literą L, a kolory są czerwone lub brązowe, a pracownik zerowy oznaczony jest literą N i kolorem niebieskim. Oprócz nich w nowoczesnym okablowaniu elektrycznym nadal znajduje się przewodnik oznaczony PE i żółty zielony. Jest to ochronny przewód zerowy, który nie jest podłączony do miernika ani do żadnego innego urządzenia. Musi on nieodłącznie przejść do każdego z gniazd uziemiających.

Zapoznaj się z zawiłościami instalacji

Prace przygotowawcze przed instalacją

Najpierw określa się miejsce zainstalowania licznika elektrycznego. W domach mieszkalnych przy wejściach znajdują się specjalne szafy zasilające, w których znajdują się regularne miejsca na liczniki, a właściciele wiejskich domów lub obszarów podmiejskich powinni zadbać o zakup specjalnego pudełka zaprojektowanego specjalnie do instalowania liczników energii elektrycznej. Pudełka te mają przezroczyste drzwi lub okna, dzięki czemu można łatwo odczyty, a także miejsca do instalacji modułowe wyposażenie elektryczne.

Modułowe urządzenia elektryczne to szeroka gama urządzeń pełniących funkcję zabezpieczającą, funkcję przełączania, dystrybucję energii elektrycznej, a także urządzenia kontrolno-księgowe. Modułowe urządzenia są instalowane na specjalnej standardowej szynie DIN o szerokości 35 mm. Szerokość jednego modułu wynosi 17,5 mm, odległość między szynami w pionie - co najmniej 125 mm. Producenci nowoczesnych tablic elektrycznych wskazują na ich pojemność w liczbie modułów.

Nowoczesne jednofazowe liczniki prądu są również urządzeniami modułowymi o szerokości 4 lub więcej standardowych modułów DIN. Jeśli w wybranym panelu elektrycznym nie ma szyny DIN, można ją zamontować lub przymocować do miernika dla innych otworów montażowych. W skrzynkach z przezroczystymi oknami miernik jest zamontowany w taki sposób, aby można było wygodnie odczytać odczyty z niego.

Instalacja sprzętu modułowego

Przed licznikiem energii elektrycznej zwykle umieszcza się maszynę wprowadzającą, która, po pierwsze, pozwala na dowolną pracę z licznikiem, gdy energia jest wyłączona, a po drugie, chroni przed prądami zwarciowymi i długotrwałymi przeciążeniami. Wartość nominalna maszyny jest wybierana zgodnie z planowanym obciążeniem. Sieci jednofazowe korzystają z dwubiegunowych automatów, odłączania i fazy oraz zerowego przewodnika.

Oprócz maszyny indukcyjnej instalowane są również inne urządzenia do dystrybucji energii elektrycznej, ochrony ludzi i sprzętu. Są to urządzenia prądu szczątkowego, wyłączniki i, w razie potrzeby, bloki zacisków, które rozdzielają fazy, zero i ochronne zero na grupy odbiorników.

Po zamontowaniu na szynie DIN wszystkie urządzenia przełączane są za pomocą drutu o odpowiedniej średnicy obciążenia. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego miedzianego drutu jednożyłowego z gatunku PV-1.

Przewody aluminiowe mają właściwość "pływania" w zaciskach terminali, więc po zainstalowaniu miernika, około sześć miesięcy później, dokręć śruby zaciskowe. Siła zaciskająca nie powinna być tak silna, aby przerwać nitkę, ale jest również dość gęsta.

Po przełączeniu wszystkich połączeń w rozdzielnicy, instalacja i dokręcenie śrub zacisków są ponownie sprawdzane. Następnie przy wyłączonej maszynie wejściowej wszystkie urządzenia zabezpieczające i wyłączniki RCD są podłączone do sieci zasilającej. Aby to zrobić, całe kawałki drutu odpowiadające obciążeniu średnicy ze specjalnych zacisków, które znajdują się w panelach dostępu, powodują, że maszyna wejściowa jest podłączona do sieci. Fazę należy przyłożyć do zacisku nr 1 licznika, a zero do zacisku nr 3.

Podczas łączenia z linii napowietrznej stosowany jest specjalny samonośny drut SIP, w którym faza jest przesyłana wzdłuż centralnego aluminiowego przewodnika, a zero jest przesyłane wzdłuż stalowego oplotu w postaci ekranu. Połączenie jest realizowane tylko przez integralne długości przewodów bez żadnych połączeń.

Po sprawdzeniu wszystkich połączeń można zasilić odbiorniki i sprawdzić poprawność działania miernika.

Ostatni etap prac: foki

Pieczętowanie jest obowiązkową procedurą wykonywaną przez przedstawiciela organizacji zaopatrzenia w energię elektryczną. Dopiero wtedy stosunki umowne dotyczące dostaw energii elektrycznej mogą wejść w życie prawne.

Jeśli miernik jest zamontowany w panelu dostępu, tylko osłona zacisków jest uszczelniona, a jeśli w specjalnym pudełku na ulicy, całe pudełko może być również zapieczętowane. W tym samym czasie konsument może odczytać odczyty liczników, a dzięki specjalnym drzwiom można uzyskać dostęp do modułowego sprzętu przełączającego i zabezpieczającego.

Każda próba nieautoryzowanego dostępu do terminali licznika jest automatycznie uznawana za naruszenie i może pociągać za sobą znaczne kary. W nowoczesnych licznikach elektronicznych istnieje nawet funkcja elektronicznej pieczęci, gdy wszystkie przypadki otwierania pokrywy terminalu są rejestrowane i przechowywane w pamięci urządzenia.

 • Współczesne liczniki elektryczne są złożonymi urządzeniami, których instalacja i konserwacja musi być wykonywana wyłącznie przez wykwalifikowanych ekspertów z dostępem.
 • Mając możliwość wielorakiej rachunkowości, lepiej jest korzystać z tej usługi, co pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy, ale wtedy będziesz musiał zakupić liczniki z możliwością takiego rozliczania.
 • Nieautoryzowany dostęp do terminali licznika jest zabroniony, wszystkie operacje muszą być wykonywane wyłącznie przez pracowników organizacji energetycznych.

Oglądamy wideo o instalacji i schemacie połączeń licznika jednofazowego

Dodaj komentarz Anuluj odpowiedź

Moskwa, Zoe i Aleksandra Kosmodemyanskikh, 26 +7 (499) 350-26-73

7 najlepszych liczników energii elektrycznej według opinii klientów

Energia elektryczna jest najcenniejszym produktem, który absolutnie każdy potrzebuje. Koszt to, i aby uzyskać niezbędną ilość "kilowatów", trzeba zapłacić. Ile? Według taryf i liczników. Te drugie są różne - elektroniczne i mechaniczne, jedno- i trójfazowe. A także multi- i one-taryfowe. Zrozum, który licznik jest najlepszy w danym przypadku, pomoże artykułowi. Od prawidłowego wyboru urządzenia zależy nie tylko okres jego działania, ale także bezpośrednie oszczędności każdego użytkownika.

Licznik energii elektrycznej, którego firma wybiera

Liczniki energii elektrycznej są instalowane od dziesięcioleci i na podstawie prawnej z zapieczętowaniem i wydaniem dokumentów. Dlatego musisz kupić urządzenie wysokiej jakości, aby z nim nie było dodatkowego bólu głowy w dłuższej perspektywie.

Musisz kupić urządzenie od producentów urządzeń pomiarowych, których niezawodność produkcji nie budzi wątpliwości:

Incotex jest znaną rosyjską firmą z 15-letnim doświadczeniem, która jest częścią silnego i zróżnicowanego holdingu. Produkuje liczniki energii elektrycznej pod marką Mercury, które są pierwszą w Rosji sprzedażą.

Energomera jest największym producentem liczników energii elektrycznej na rynku rosyjskim. Zarejestrowany jako osoba prawna w 2010 roku.

Taypit (T-PI) to firma założona w 1999 roku w St. Petersburgu. Jest częścią tej samej grupy firm. Produkuje liczniki energii elektrycznej NEVA i inne urządzenia pomiarowe.

Najlepsze jednofazowe liczniki energii elektrycznej

Neva 103 1SO - certyfikowany model z 7-bitowym czytniku typu mechanicznego. Charakteryzuje: napięcie 220/230 V prądu stałego w 5/60 Działający w zakresie temperatur od -40 do + 60 ° C, klasy dokładności 1.0, 16-letniego przedziału pomiędzy weryfikacji. W obecności przeciwciał anty-wsteczny, bocznika, diody LED, zaciski śrubowe. Montaż plastikowej szarej obudowy urządzenia odbywa się za pomocą szyny DIN. Silny zatrzaski wygodny montaż jest prosty i szybki.

 • nierozdzielna obudowa, mocny zatrzask mocujący;
 • niewielkie wymiary, niewielka waga, czytelne wielkości;
 • niezawodność projektu, dokładność odczytów, łatwość instalacji, jakość połączenia przewodów;
 • niska cena, prawdziwe życie - około 30 lat.
 • miganie z kliknięciami nie pasuje, co wprowadza użytkowników w błąd.

Urządzenie doceniane jest zarówno przez konsumentów, jak i profesjonalistów. Ma doskonałą równowagę między wartością, jakością i wydajnością. Jedyna rzecz, którą czasami użytkownicy są zdezorientowani przez tryby wskazań i kliknięć.

Mercury 201.8 - nowoczesny model z 7-cyfrowym wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. Charakteryzuje się cechami o zwiększonych możliwościach operacyjnych: przy pomiarze energii czynnej klasa dokładności wynosi 1,0; napięcie waha się między 220 a 230 V; prąd od nominalnej do maksymalnej - 5 ÷ 80 A; temperatura pracy mieści się w zakresie od -45 do +75 ° C; maksymalna wilgotność wynosi 90%. Funkcje obejmują: modułową obudowę, zaciski śrubowe, bieżący przetwornik pomiarowy. "Siedzenie" jest instalowane za pomocą praktycznej szyny DIN. Dla wygody czytania wskaźników zapewnione jest podświetlenie LED.

 • obecność bocznika i zatrzasku;
 • minimalna waga, zwartość, łatwa instalacja;
 • margines bezpieczeństwa, klasa wysokiej dokładności, koszt demokracji;
 • termin: eksploatacja - 30 lat, między audytami - 16 lat.

Urządzenie jest stosunkowo nowe, więc jego popularność rośnie tylko. W istocie model jest ulepszoną wersją kilku poprzedników.

Miernik mocy CE102M S7 145-JV - model uniwersalny o zwiększonej odporności na wpływy mechaniczne, klimatyczne i elektromagnetyczne. Główne cechy: napięcie i prąd - 230/220 V i 5/60 A; temperatura pracy - od -45 do +70 ° C; wilgotność graniczna - 8%; maksymalna liczba taryf wynosi 4; Dokładność klasyfikacji - 1. Wśród opcji i możliwości: Interfejs komunikacyjny, pamięć nieulotna, wyświetlanie odczytów w martwym sieci, obecność przecieku, wyświetlane informacje dla dnia i miesiąca. Kontrolowany przez przyciski, 7-bitowy w / ekranu oświetlone przy pomocy diod LED, sprawdzanie jest wykonywane przez 16 lat.

 • wielofunkcyjny wyświetlacz ciekłokrystaliczny;
 • możliwość usuwania informacji bez obecności napięcia;
 • ochrona pamięci przed próbami wprowadzania zmian;
 • kompaktowość, znaczna oszczędność, łatwość użycia, łatwość przeprogramowania, ładny design;
 • wysoka trwałość, która wynosi 16 lat.

Urządzenie w pełni spełnia oczekiwania - przede wszystkim w domach ze znaczną liczbą punktów elektrycznych.

Wielotaryfowy ekran LCD samonośny

Mercury 200.02 - komercyjny model przeznaczony do elastycznego pomiaru energii elektrycznej. Charakterystyka obejmuje: napięcie podstawowe 220 (230) V, prąd 5 (60) A, zakres temperatur od -40 do +55 ° C, manipulator cyfrowy CAN. Ponadto: obciążenie jest kontrolowane przez RCD; czujnik prądu jest brany pod uwagę przez bocznik; klasa błędów wynosi 1.0; mocowanie odbywa się za pomocą panelu DIN. Licznik może pracować z lub bez ASKUE. Konto jest utrzymywane dla maksymalnie 4 taryf - wszystkie parametry operacyjne są wyświetlane na ekranie. Przy pomocy elektroniki i bazy danych dostępne są pełne informacje dotyczące zużycia energii w ciągu ostatnich 11 miesięcy.

 • dostępne informacje na temat zmiany cen;
 • indywidualny harmonogram z sezonowym "zima / lato";
 • regulacja obciążenia i kontrola zużytej energii elektrycznej;
 • oszczędność, szybka samowystarczalność, łatwa obsługa;
 • pamięć nieulotna, stylowa konstrukcja;
 • okres w latach: gwarancje - 3, okres próbny 16, usługa - 30.

Według użytkowników urządzenie jest bardzo korzystne pod względem oszczędności. Oczywiście, jeśli właściwie rozprowadzasz dzienne znaczące obciążenie w sieci.

Najlepsze trójfazowe liczniki energii elektrycznej

Mercury 231 AM-01 - komercyjny model do obliczania dynamicznej energii elektrycznej w jednokierunkowy - zliczanie jest przeprowadzane przez urządzenie mechaniczne w 3 lub 4-ogniwowej sieci AC. Działa zarówno niezależnie, jak i w systemie AMR. Charakteryzuje się klasą błędów 1,0, napięcie 3 * 230/400 V, prąd 5 (60) A, wahania temperatury od -40 do +55 ° C, okres między weryfikacją 10 lat. Bez względu na fazowanie bęben obraca się tylko w górę. Wygoda odczytu wskaźników zapewnia wskaźnik LED. Rachunek energetyczny realizowany jest tylko w trybie 1-taryfowym. Mocowanie odbywa się za pomocą DIN-рейки.

 • zgodność ze wszystkimi niezbędnymi standardami;
 • Prostota instalacji i wygoda obsługi;
 • małe wymiary, stosunkowo niewielka waga, dokładność, niezawodność;
 • okres gwarancji wynosi 26 miesięcy.
 • stosunkowo krótki okres na weryfikację.

To dobre urządzenie, wyraźnie wykonujące swoją pracę - zgodnie z instrukcjami. Awarie nie występują - nie ma znaczących skarg od użytkowników.

Energomera CE300 R31 043-J - model z ekranem ciekłokrystalicznym o dokładności 0,5s; 1.0. Jest przeznaczony do pomiaru zużytej energii elektrycznej w 3 lub 4-kanałowych zwojach prądu przemiennego w pierwszym lub dwóch kierunkach. Połączenie może być wykonane bezpośrednio lub za pośrednictwem transformatora. Specyfikacja produktu: napięcie - 3 * 230/400 V (3 * 57,7 / 100 V); temperatura pracy - od -40 do +60 ° C; skrajne wartości natężenia prądu wynoszą 5/10 ÷ 60/100 A. Licznik ma następujące cechy: działający wskaźnik światła, wysoka czułość na obciążenia, ochrona przed zabronioną manipulacją energią elektryczną i minimalne zużycie energii dla własnego bezpieczeństwa. Do montażu na "siedzeniu" znajduje się szyna DIN.

 • wysoka odporność na wpływy elektromagnetyczne, atmosferyczne i fizyczne;
 • rachunkowość może być prowadzona w jednym lub dwóch kierunkach;
 • Używaj w trybie pracy interfejsu optycznego;
 • niezawodność, wygoda i łatwość użycia;
 • Gwarancja, wzajemna weryfikacja i warunki ogólne to odpowiednio 4, 16 i 30 lat.

Większość użytkowników doceniła to urządzenie - jeśli zainstalujesz je poprawnie i będziesz postępować zgodnie z instrukcjami podczas pracy, będzie ono służyć przez długi czas.

Mercury 231 AT-01 - uniwersalny model komercyjnego wykorzystania, którego celem jest uwzględnienie energii czynnej w pierwszym kierunku. Wskaźniki są pobierane z sieci prądu przemiennego składającej się z 3 lub 4 przewodów. Charakterystyka działania: odchylenia w dokładności podczas pomiaru - 1,0; napięcie o wartości nominalnej wynosi 3 * 230/400 V; możliwy skok natężenia prądu - od 5 do 60 A; dopuszczalne wahania temperatury - od -40 do +55 ° C. Istnieje szereg taryf - od 2 do 4, sezonów - 12. W urządzeniu są dwie ochrony: 2-poziomowa od dostępu do informacji i pamięci od zniekształceń współczynników metrologicznych. W zestawie do instalacji znajduje się wygodny pasek DIN. Zgodnie z paszportem weryfikacja musi być przeprowadzana co 10 lat.

 • 16 stref dziennych; 2 tryby działania - autonomiczne lub w połączeniu z AIMS;
 • na wyświetlaczu LCD wyświetlany jest wskaźnik, a wszystkie informacje zebrane w ciągu ostatnich 11 miesięcy są przesyłane za pośrednictwem komunikacji IrDA;
 • obecność ochrony przed kradzieżą energii, obecność sekwencji zdarzeń;
 • regulacja obciążenia za pomocą RCD, automatyczna autodiagnoza, uszczelnienie elektroniczne;
 • niezawodność, estetyczny wygląd, odpowiednia cena.
 • mierzy wyłącznie energię aktywną.

To urządzenie nie odczytuje energii biernej, ale jest pierwszą w swojej klasie. Charakteryzuje się porównywalną prostotą i możliwością bezpośredniego połączenia.

Jaki rodzaj licznika energii elektrycznej kupić

Liczniki energii elektrycznej są podzielone między sobą według kilku kryteriów. Ze względu na cechy konstrukcyjne są indukcyjne i elektroniczne. Pierwsze są wymyślone przez długi czas - są wyposażone w obracający się dysk, nie mają wysokiej dokładności i do niedawna były instalowane w mieszkaniach lub na podłogach. Te drugie stosowane są wraz z nadejściem XXI wieku, działają bez ruchomych części, mają ekran ciekłokrystaliczny, są mniej błędne przy pomiarze w porównaniu z modelami indukcyjnymi - z tych właśnie powodów szybko wypierają przestarzałe mechaniczne urządzenia z rynku.

Ponadto liczniki są jednofazowe (220 V), które są instalowane w mieszkaniach, oraz trójfazowe (380 V), przewidziane dla domów wyposażonych w kotły, kotły, silniki elektryczne. W celu celowego rozprowadzania energii w ciągu dnia (w celu uniknięcia szczytowych przeciążeń) i oszczędności użytkowników funduszy nowoczesne modele wytwarzane są w wielotaryfowych cenach.

Na podstawie dostarczonych informacji, dobrymi sugestiami będą:

1. Neva 103 1SO - dla zwykłego mieszkania miejskiego;

2. Mercury 200.02 - dla dużych mieszkań komunalnych;

3. Energomera CE300 R31 043-J - dla małej wiejskiej chaty.

4. Najlepszym rozwiązaniem dla dobrze wyposażonego domu wiejskiego jest Mercury 231 AT-01. Musimy pamiętać, że to urządzenie ma wiele taryf. W związku z tym możliwe jest efektywne planowanie zużycia energii przez kilka dni i miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 37 = 46