Licznik 3 fazy

Licznik 3 fazy

Podłączenie licznika 3 fazowego

W poprzednim artykule mówiłem o tym, jak podłączyć jednofazowy licznik energii elektrycznej. Dzisiaj opowiem Wam o tym, jak samodzielnie połączyć 3-fazowy licznik energii elektrycznej.

We wszystkich mieszkaniach i najbardziej indywidualnych domach i garażach zasilanie jednofazowe to 220 woltów. I dla każdego licznika przychodzi i przechodzi jedną fazę z zerem. Ale jeśli masz duży dom lub garaż z potężnymi odbiornikami elektrycznymi, więcej niż 10 kilowato-elektrycznych spawarek itp., Musisz użyć 3-fazowego wejścia 380 woltów.

Zalety zasilania trójfazowego.

 1. Wysokie obciążenie na wejście jednofazowe jest przyczyną wahań napięcia, nie tylko w domu, ale także w sąsiednich. A to zmniejsza żywotność sprzętu elektronicznego i domowego.
 2. Są specjalne potężne zgrzewarki, sprężarki, klimatyzatory, obrabiarki itp., które są zaprojektowane do pracy wyłącznie z siecią o napięciu 380 woltów.
 3. Przy tej samej ilości zużytej energii elektrycznej Jednofazowy silnik elektryczny ma mniejszą moc mechaniczną niż trójfazowy silnik elektryczny.
 4. Nie trzeba montować przewodów lub kable o większym przekroju. Ponieważ zgodnie z prawem Ohma przy tym samym obciążeniu prądem wynoszącym 380 woltów, przesyłana jest ponad połowa energii elektrycznej.

Liczniki prądu trójfazowego są włączenie bezpośrednie lub pośrednie. Te ostatnie są połączone za pomocą przekładników prądowych i służą do rozliczania energii elektrycznej przy dużych obciążeniach. W prywatnych domach i garażach używane są wyłącznie mierniki prądu stałego, ponieważ nie przekraczają one 100 amperów lub maksymalnej mocy do 60 kilowatów.

Liczniki są ustawione w specjalne tablice elektryczne z platformą, przeznaczone do montażu na trzech śrubach. Instalacja jest bardzo prosta i szybka.

Musisz pamiętać, że nie można przeciążać miernika prądami przekraczającymi dopuszczalny limit. Przejdźmy do procesu połączenia.

Schemat podłączenia trójfazowego licznika energii elektrycznej.

Po instalacji możesz przystąpić do łączenia licznika. Wszystkie prace są wykonywane tylko po awarii zasilania!

W panelu elektrycznym Przewód zasilający z trzema fazami, zero + uziemienie piątego przewodu przychodzi. Faza "A" jest połączona z 1 kontaktem, "B" - 3 kontakty i "C" - 5 kontaktów.

Uwaga, w przypadku liczników elektronicznych ważna jest kolejność faz, w przeciwnym razie nie będzie działać, jeśli wystąpi niedopasowanie, a na ekranie pojawi się komunikat o błędzie. Kolejność faz określana jest przez specjalne urządzenie profesjonalistów, ale w domu stosuje się metodę szturchania. Połączono, a następnie zobacz, które fazy powodują błąd i zmieniaj ich miejsca.

Wynik fazy Od licznika do maszyn do odbiorców elektrycznych będą odpowiednio kontakty 2, 4, 6.

Zero przychodzi o 7 i wychodzi z 8 kontaktami.

Przewód uziemiający zamocować bezpośrednio do szyny uziemiającej płyty elektrycznej.

Pamiętaj, to zero w panelu elektrycznym domu lub garażu musi być koniecznie połączone z pętlą uziemienia, która jest zamontowana obok ziemi. Jeśli nie zostanie to zrobione, to przy zniknięciu zera w panelu elektrycznym większość odbiorników jednofazowych (przy 220 woltów) wypali się z powodu wynikających z tego przepięć.

W starej indukcji Liczniki trójfazowe używały nieco innego schematu połączenia po podłączeniu. Na pierwszym kontakcie pojawia się pierwsza faza, a następnie pomiędzy pierwszą a drugą zworą, a od trzeciej faza już przechodzi do obciążenia. W związku z tym, gdy są podłączone dwie inne fazy, zworki są wykonane między pinami 4 i 5, 7 i 8. Fazy przychodzą w punkcie 4 i 7 i odchodzą od pinów 6 i 9. Następnie zera są połączone.

W nowych licznikach elektronicznych istniała możliwość połączenia z siecią przesyłu danych w sterowni. Dlatego mają dodatkowe styki do podłączenia kabli niskoprądowych.

Zawsze możesz znaleźć schemat połączeń pod osłoną styków na odwrocie lub w paszporcie technicznym.

Prawidłowe połączenie licznik elektryczny musi być sprawdzony przez przedstawiciela Urzędu Nadzoru Energetycznego. Następnie jest zapieczętowany w celu ochrony przed kradzieżą energii elektrycznej.

Używane mierniki musi zostać zweryfikowana, a za pomocą pieczęci i dokumentów jest to potwierdzające.

Dobra strona! Dzięki temu pomogliśmy ustalić błąd połączenia fazowego na trójfazowym liczniku energii elektrycznej. Od trzeciego roku pracuję nad naprawą i konserwacją urządzeń elektrycznych. Czasem na instalacji są roboty i trzeba wykonać wiele nowych zadań. I zarządzam wszystkim ze względu na dobre i szczegółowe artykuły na tej stronie.

W tym artykule wciąż jest za mało, aby podłączyć trójfazowy licznik elektryczny za pomocą przekładników prądowych.

Artykuł był o podłączenie liczników energii elektrycznej 3 fazowych w domu, garażu, itp prądowe są wykorzystywane tylko w przypadku dużych prądów .. Na uwagę całego budynku mieszkalnego, przedsiębiorstwa, itp ...

Transformatory prądowe zostaną opisane w następujących publikacjach.

Dzień dobry! Powiedz mi metalowy plecionek kabla 4x16, jeśli podłączasz trójfazowy zasilacz do domu, musisz gdzieś połączyć?

Alexey, cześć. Nie, ty nie. Służy tylko do ochrony kabla.

Na rękawie z plecionki kabla 4x16 narysowany jest pleciony koniec z zaciskiem. gdzie go podłączyć?

Alexey, cześć. Zwykle jest on podłączony do pętli uziemienia, co nie jest konieczne, ale jest pożądane.

Cześć. W fazie 3 wykonał miernik fazy i biegun na prośbę Mosenergo. Powiedzieli, że połączenie nie jest poprawne. muszą być 2 automaty zamiast dwóch. Chociaż robiłem to oddzielnie, 3 fazy pochodziło z maszyny. Pytanie jest takie. Co zrobić, jeśli Mosenergo nie zrozumie tego, co do nich mówię. Muszę zaopatrzyć Dom, stodołę i garaż w oddzielne fazy. Chcą zmienić maszynę na parę 2 lub zapłacić 10 000 za coś do przerobienia.

Maxim, witaj. Nic nie rozumiałeś, że zamiast dwóch karabinów maszynowych zamiast dwóch? Masz miernik trzech faz. Umieść automat, zacznij posiłek w domu, a w domu rób to, co chcesz. W domu nikt nie przeszkadza ci w dystrybucji faz tak, jak chcesz. Napisz więcej i zrozum, o czym jest problem.

Artykuł jest przydatny. Dziękuję

Miałem sytuację, aby połączyć 3 fazy. Nasza spółdzielnia garażowa jest połączona z sąsiednią linią trójfazową. VU z 3-fazowym miernikiem na naszym urządzeniu. Do mojego garażu jest 68 metrów. Elektryk powiedział, że przywiozłem przewody do VU, aw garażu zainstalowałem maszynę i licznik i oddałem ją do karabinu maszynowego. I zrobił to. Przewodniczący ma zakaz łączenia. Konieczne jest umieszczenie licznika i maszyny w metalowej skrzyni w RU, a klucz powinien zostać mu przekazany. Oczywiste pogwałcenia kodeksu cywilnego i szeregu zamówień. Co można zrobić w tej sytuacji?

PS. Wydaje się, że garaże są karmione bez odpowiedniej dokumentacji (TU, certyfikaty itp.)

Podłączenie za pośrednictwem zasilacza jest trudne. Do TP ponad 1 km. Wsparcie lotnicze jest niemożliwe, ale w terenie nie jest realistyczne. Możesz oczywiście spróbować przeżyć dysk. Silnik Dahlandera, 1,7 kW, 380 woltów bez przewodu neutralnego. Jak to poprowadzisz, nie wiadomo? Z autotransformatorem również pytanie. A okablowanie jest słabe. 4 kW siedzi w fazie przy 20 woltach. Przewody w bloku zostały zamienione na miedziane 6 pól.

Dlatego pożądane jest posiadanie 3 faz.

Egor, witaj. W twoim przypadku lepiej zwrócić się do prawnika lub udać się do biura przewodniczącego. Jaki jest problem, jeśli licznik nie będzie stać w garażu? Naruszenia oczywiście są oczywiste. Ale strona koncentruje się na rozwiązywaniu problemów technicznych, a nie prawnych. Zazwyczaj tak, w garażu są ustawione lady. Musisz zadać pytanie o następny plan i kto będzie odpowiedzialny za licznik, jeśli go zepsują wandale? I jak będziesz patrzył na odczyt licznika, jeśli tego potrzebujesz, jeśli pomieszczenie, w którym znajduje się licznik, jest zamknięte przed wejściem nieznajomych. Ale najlepiej, jak już powiedziałem, zastosować do prawników.

wymagana maksymalna moc wynosi 300 kW. Co nie mechtayu.Nebolshoe hozyaystvo.Na cieplarniany wejściu do domu jest warta 3 faza schetchik.TsE6803V.5-50 A640imp / KW-h / Rfre. Jaką dopuszczalną moc w kW mogę z nią połączyć? Zużyty ładunek lampy DNA3 400

Yuri, cześć. Jeśli nie używać transformatorów prądu, czyli licznik jest włączony bezpośrednio do przewodu, jest niepożądany przekracza 33 kW mocy, a zatem konieczne jest, aby wprowadzić automatyczne zasilanie 50 amperów, inaczej ryzykujesz być wkrótce bez recepty. To 71 żarówek DANAZ-400. Ale od razu taka ilość nie może się zapalić, nastąpi silne przeciążenie. Polecam do podziału na grupy po 70%, 20% i 10% całkowitej liczby lamp i światła, odpowiednio, z największą grupą, tak szybko jak światło pochodni w górę, drugi (w środku), a następnie ostatni najmniejszy.

Dzień dobry! Po przeczytaniu artykułu powstaje pytanie - ile pętli uziemienia musi mieć przy łączeniu trzech faz, biorąc pod uwagę fakt, że konieczne jest zerowe i odpowiednio elementarne gniazdka? Czy cała gospodarka, w tym sam elektrolit, może być podłączona do jednej pętli uziemienia?

Alexey, cześć. Zarys może być jednym, a raczej jednym, ale może mieć różne wykonanie. Zwykłe uziemienie, system wyrównywania potencjału budowlanego itp. i tym podobne. W sieciach do 1000 woltów jest ona koniecznie połączona na tablicy z magistralą zerową. Tak więc masz główną magistralę uziemiającą, do której podłączone są wszystkie przewody uziemiające kabli i główny przewód zerowy, do których są przymocowane zera kabli lub wyłączników różnicowo-prądowych.

A jednak główna magistrala zerowa jest podłączona do magistrali uziemiającej, czy nie? Dziękuję

Jeśli jest to 220, to powinno się nie łączyć, ale lepiej się połączyć. Jeśli jest to kwestia 380, trzeba się zjednoczyć. To połączenie zapewnia dodatkową ochronę w przypadku niewłaściwych działań elektryków w podstacji, a także w przypadku klęsk żywiołowych, w tym takich jak błyskawica.

Czy możesz mi powiedzieć, czy 3-fazowy licznik na ulicy jest przymocowany czy nie? Lora

Jeśli licznik jest odpowiedniego wykonania (ulica), to można go ustawić na ulicy, a jeśli nie ma oznaczenia IP65, to licznik jest przymocowany do obudowy odpornej na działanie wilgoci i wilgoci, gdy jest zamontowany na ulicy.

Ile uszczelek jest umieszczonych na 3-fazowym mierniku, jakie kolory powinny być?

Laura, cześć. Nie ma określonego wymagania. W każdej kasie musi być pierwotnie jedna lub dwie uszczelki (w zależności od metra), typowo ołów, ciemnoszary. Są one zazwyczaj pisane z różnymi danymi technicznymi (rok produkcji, OTC, okres weryfikacji itp.). Ale napełniania pokrywą, który zamyka przewód świecy może mieć jedną lub dwie plomby, tutaj jest to zależne od osoby, która będzie uszczelniony, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w ustawie, które później pisze on. W akcie rejestruje numery pieczęci i ich liczbę. Kolor i kształt tych pieczęci może być dowolny. Mogą być zarówno plastikowe, jak i ołowiane, duże i małe. Już jest smak i kolor.

Powiedz mi, jak podłączyć licznik 3-metrowy, linię w mojej daczy 220 w 1 fazie, a następnie podłączę się do sąsiada na linii 3-fazowej 220v? Licznik TRIO ME48 GOST30207-94 i można go używać na ulicy w żelaznej skrzyni? A konkretnie, jak technicznie uziemione?

Edward, cześć. I w istocie pytanie? Jak się połączyć, napisane bardzo szczegółowo. Jeśli chcesz podłączyć miernik trójfazowy do linii jednofazowej, po prostu połącz się z fazą i zerem z dowolną fazą licznika. W przyszłości połączysz dwie kolejne fazy i wszystkie. Na ziemi na stronie znajdują się artykuły. Na liczniku musisz mieć paszport, który określa granice temperatury, w których można go użyć, dlatego jeśli istnieje wskazówka, że ​​można go użyć w temperaturze -40 ° C i nie masz temperatur poniżej zimy, możesz go użyć, jeśli nie ma, to musisz umieścić ogrzewanie w żelaznej skrzyni (są specjalne grzejniki do szaf elektrycznych).

W garażu trzeba mieć 380 V (tokarka z silnikiem o mocy 1,1 kW). Jak będzie wyglądał obwód połączenia startowego (który starter najlepiej będzie zabrać), czy można go zainstalować przed kontuarem z możliwością zdalnego włączenia z garażu.

Aleksander, cześć. Spójrz na stronę na początek jest tak wiele artykułów. Żaden starter nie jest ochronny. Zabezpieczenie w tym przypadku ma postać przekaźnika termicznego, który jest montowany w jednym urządzeniu za pomocą rozrusznika. Rozrusznik można ustawić w dowolnym miejscu, a także przycisk włączania / wyłączania. Jeśli masz jakieś pytania, poproś ich o odpowiedni artykuł, abym mógł ci coś wyjaśnić na przykładzie.

Który rozrusznik jest również urządzeniem zabezpieczającym? Jaka jest różnica w trójfazowym rozruszniku 220v i 380v, tylko w uzwojeniach magnesów?

ale co z instalacją licznika w chłodnych warunkach klimatycznych na ulicy a. ogrzewanie i tak dalej?

Andres, cześć. Tak, ogrzewanie i tak dalej. W tym celu w szafach lub (bardziej niezawodnych) specjalnych modułach grzewczych umieszcza się żarówki.

Cześć. Powiedz mi, jak zrobić trójfazowy miernik dla trzech konsumentów, aby każdy miał 380v?

Aleksander, cześć. Połóż jeszcze trzy liczniki (lub dwa, odejmij odczyty z głównego licznika i określ, jak dużo konsument jedził) i przeciągnij każdą z nich na trzy fazy. Jeśli nie musisz rozliczać osobno, to po prostu z lady, aby wyciągnąć każdą z trzech faz.

Witam doradz, który miernik umieścić, zużycie około 40 kW / h 3 fazy 380 v.

Ildar, cześć. Jeśli zapytasz o markę lub producenta, zależy to całkowicie od twojego pragnienia i portfela. Zgodnie z cechami:

- musi być trójfazowy

- faza napięcia roboczego 220 woltów, liniowa 380 woltów

- Licznik musi być albo bezpośrednio przełączany prądem do 100 amperów (dla prądu wynosi on 60 amperów, ale lepiej jest podać niewielki zapas prądu), albo pośrednio, przez przekładniki prądowe.

- Najlepiej elektroniczny (z mniejszym zamieszaniem i jest bardziej dokładny).

Praktyczne diagramy do podłączenia mierników trójfazowych, wyboru i instalacji

Prawidłowo wybrany licznik jest głównym asystentem przy zapisywaniu. Aby dokonać właściwego wyboru przy zakupie, należy przede wszystkim zdecydować - jednofazowe lub trójfazowe. Ale jak się różnią, jak przebiega instalacja i jakie są plusy i minusy każdego z nich?

Jednym słowem - jednofazowe nadają się do sieci o napięciu 220V, a trójfazowe - do napięcia 380V. Pierwsze z nich - jednofazowe - są dobrze znane wszystkim, ponieważ instalowane są w mieszkaniach, biurowcach i prywatnych garażach. Ale te trójfazowe, które w większości przypadków były używane w fabrykach, są coraz częściej używane w domach prywatnych lub wiejskich. Powodem tego był wzrost liczby urządzeń gospodarstwa domowego, które wymagają większej mocy.

Wynik został znaleziony w elektryfikacji domów z wejściami trójfazowymi kabli, a do pomiaru przychodzącej energii wypuszczono wiele modeli mierników trójfazowych wyposażonych w przydatne funkcje. Zajmiemy się wszystkim w porządku.

Jaka jest różnica między trójfazowym licznikiem energii elektrycznej a licznikiem jednofazowym

Liczniki jednofazowe odpowiadają za prąd w dwuprzewodowych sieciach prądu przemiennego o napięciu 220V. Oraz trójfazowe - w sieciach przemiennego prądu trójfazowego (3 i 4-przewodowe) o częstotliwości znamionowej 50 Hz.

Energia jednofazowa jest najczęściej używana do elektryzowania sektora prywatnego, obszarów sypialnych w miastach, biur i pomieszczeń administracyjnych, gdzie zużycie energii wynosi około 10 kW. Odpowiednio, w tym przypadku energia elektryczna jest również rozliczana za pomocą liczników jednofazowych, których wielką zaletą jest prostota ich konstrukcji i instalacji, a także łatwość użytkowania (usuwanie fazy i wskazań).

Ale współczesne realia są takie, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat liczba urządzeń elektrycznych i ich pojemność znacznie wzrosły. Z tego powodu nie tylko przedsiębiorstwa, ale także pomieszczenia mieszkalne - zwłaszcza w sektorze prywatnym - są podłączone do trójfazowego źródła zasilania. Ale czy pozwala ci to w rzeczywistości zużywać więcej energii? Zgodnie z warunkami technicznymi połączenia, okazuje się, że moc z sieci trójfazowych i jednofazowych jest praktycznie równa - odpowiednio 15 kW i 10-15 kW.

Główną zaletą jest możliwość bezpośredniego podłączenia trójfazowych urządzeń elektrycznych, takich jak grzejniki, kotły elektryczne, silniki asynchroniczne, wydajne kuchenki elektryczne. Dokładniej - dwie zalety na raz. Pierwszy - zasilanie trójfazowe zasilanie urządzenia te działają z parametrami wyższej jakości, a drugi - nie ma „asymetria faz” jednoczesne korzystanie z kilku dużych odbiorników energii, ponieważ zawsze istnieje możliwość podłączenia urządzeń do wypłaty fazowej popędził „pochylać”.

Obecność lub brak zerowego przewodu określa, który licznik powinien być ustawiony: trójprzewodowy, jeśli nie ma "zero", a jeśli jest jeden - czteroprzewodowy. W tym celu znajdują się odpowiednie oznaczenia specjalne - 3 lub 4. Ponadto rozróżnia się liczniki przełączania bezpośredniego i transformatora (przy prądzie mającym 100 A i więcej na fazę).

Aby lepiej poznać zalety liczników jednofazowych i trójfazowych przed sobą, należy porównać ich zalety i wady.

Zacznijmy od tego, co traci trójfazowy jednofazowy:

 • wiele problemów związanych z obowiązkowym otrzymaniem pozwolenia na ustanowienie licznika i prawdopodobieństwo otrzymania odmowy
 • Wymiary. Jeżeli wcześniej używany był zasilacz jednofazowy z licznikiem o tej samej nazwie, należy zachować ostrożność w celu ustanowienia osłony wejściowej, a także samego miernika trójfazowego.

Zalety projektowania trójfazowego

Zobacz film o zaletach sieci trójfazowej:

Wymieńmy zalety tego typu liczników:

 • Pozwala oszczędzać. Wiele trójfazowych mierników jest wyposażonych w taryfy, na przykład w dzień iw nocy. Dzięki temu można wydać do 50% mniej energii w godzinach od 23:00 do 7 rano, niż przy podobnym obciążeniu, ale w ciągu dnia.

 • Możliwość wyboru modelu odpowiadającego konkretnym życzeniom dla klasy dokładności. W zależności od tego, czy nabywany model jest przeznaczony do użytku w budynku mieszkalnym, czy w przedsiębiorstwie, istnieją nazwy o błędzie od 0,2 do 2,5%;

 • Dziennik zdarzeń pozwala uwidocznić zmiany w dynamice napięcia, energii czynnej i biernej i bezpośrednio przetłumaczyć je na komputer lub odpowiednie centrum komunikacyjne;

 • Obecność wbudowanego modemu elektrycznego, za pomocą którego wskaźniki są eksportowane przez sieć energetyczną.
 • Istnieją tylko trzy rodzaje liczników trójfazowych

  1. Bezpośrednie liczniki, która podobnie jak jednofazowych są połączone bezpośrednio z siecią 220 lub 380 V. Posiadają one zdolność szerokości pasma do 60 kW, maksymalny poziom prądu wynosi nie więcej niż 100 A, a także do połączenia z przewodami o małym przekroju poprzecznym około 15 mm 2 (25 mm2)

 • Liczniki włĘ ... czenia półpośredniego wymagają połączenia za pośrednictwem transformatorów, dlatego nadaje się do sieci o większej mocy. Zanim zapłacisz za zużytą energię, musisz tylko pomnożyć różnicę w odczytach licznika (obecny w poprzednich) przez współczynnik transformacji.

 • Pośrednie znaczniki włączenia. Ich połączenie odbywa się wyłącznie za pośrednictwem transformatorów napięciowych i prądowych. Zazwyczaj instaluje się je w dużych przedsiębiorstwach, ponieważ są przeznaczone do rozliczania energii z połączeń wysokonapięciowych.

  Jeśli chodzi o instalowanie któregokolwiek z tych liczników, możesz być zadowolony z trudności związanych z ich połączeniem. Wszakże jeśli istnieje uniwersalny schemat dla liczników jednofazowych, to dla liczników trójfazowych istnieje kilka schematów połączeń dla każdego z typów. Teraz zajmiemy się tym wizualnie.

  Bezpośrednie lub bezpośrednie przełączanie urządzeń

  Schemat połączenia tego miernika pod wieloma względami (szczególnie pod względem łatwości implementacji) jest podobny do schematu instalacji miernika jednofazowego. Jest to wskazane w arkuszu danych technicznych oraz na odwrocie okładki. Głównym warunkiem połączenia jest ścisłe przestrzeganie kolejności podłączania przewodów zgodnie z kolorem określonym na schemacie oraz zgodność liczb nieparzystych przewodów z wejściem, a nawet z obciążeniem.

  Procedura podłączania przewodów (wskazana od lewej do prawej):

  1. przewód 1: żółty - wejście, faza A
  2. przewód 2: żółty - wyjście, faza A
  3. przewód 3: zielony - wejście, faza B
  4. przewód 4: zielony - wejście, faza B
  5. przewód 5: czerwony - wejście, faza C
  6. przewód 6: czerwony - wyjście, faza C
  7. przewód 7: niebieski - zero, wejście
  8. przewód 8: niebieski - zero, wyjście

  Liczniki włĘ ... czenia półpośredniego

  To połączenie odbywa się za pośrednictwem przekładników prądowych. Istnieje wiele schematów tego włączenia, ale najczęstsze spośród nich:

  • Schemat połączeń dziesięcioprzewodowych jest najprostszy, a zatem najbardziej popularny. Do połączenia konieczne jest przestrzeganie kolejności 11 przewodów od prawej do lewej: pierwsza trójfaza A, druga trójfazowa B, 7-9 dla fazy C, 10 - neutralna.
  • Połączenie za pośrednictwem skrzynki zaciskowej - jest bardziej skomplikowane niż pierwsze. Połączenie odbywa się za pomocą poduszek testowych;
  • Połączenie typu "gwiazda", podobnie jak poprzednie, jest dość skomplikowane, ale wymaga mniejszej liczby przewodów. Najpierw pierwsze unipolarne wyjścia uzwojenia wtórnego są montowane do wspólnego punktu, a kolejne trzy z innych wyjść są kierowane do licznika, połączone są również uzwojenia prądowe.

  Takie liczniki dla pomieszczeń mieszkalnych nie są instalowane, są przeznaczone do pracy w przedsiębiorstwach przemysłowych. Instalacja jest obowiązkiem wykwalifikowanych elektryków.

  Choć często skłonni zainstalować licznik dosłownie umieścić na zawiadomieniu, który model jest wymagający i zgodzić się na zastąpienie bardzo problematyczne, mimo jego oczywistej niedoskonałości, ale nadal warto nauczyć się podstaw kryteria muszą być spełnione przez licznik trójfazowy o cechach .

  Wybór licznika rozpoczyna się od pytania o jego połączenie - przez transformator lub bezpośrednio do sieci, która może być określona przez maksymalny prąd. Licznik ma bezpośredni prądu połączenia rzędu 5-60 / 10-100 amperów i polukosvennogo - 5-7,5 5-10 / amperów. Ściśle według tych odczytów licznika wybiera się i - jeśli obecny 5-7,5A, to licznik musi być podobne, ale nie 5-10A, na przykład.

  Po drugie zwracamy uwagę na obecność profilu mocy i wewnętrznego taryfikatora. Co daje? Kalkulator taryfowy pozwala miernikowi regulować przejścia taryfowe, ustalać harmonogram obciążeń dla dowolnego przedziału czasowego. Profil - przechwytuje, rejestruje i przechowuje wartości mocy przez pewien okres czasu.

  Dla jasności rozważmy charakterystyki licznika trójfazowego z wykorzystaniem jego modelu wielotaryfowego:

  Klasa dokładności jest zdefiniowana w wartościach od 0,2 do 2,5. Im wyższa wartość, tym większy błąd procentowy. W przypadku lokali mieszkalnych klasa 2 jest uważana za najbardziej optymalną.

  • Częstotliwość znamionowa: 50 Hz
  • wartość napięcia znamionowego: V, 3х220 / 380, 3х100 i inne

  Jeżeli napięcie wtórne wynosi 100 V, gdy używany jest transformator pomiarowy, wymagany jest licznik tej samej klasy napięcia (100 V), jak również transformator

  wartość całkowitej mocy zużywanej przez napięcie: 5 VA i moc czynna - 2W

  • wartość maksymalnego prądu znamionowego: A, 5-10, 5-50, 5-100
  • maksymalna wartość całkowitej mocy pobieranej przez prąd: do 0.2VA
  • włączenie: transformator i bezpośredni
  • rejestracja i rozliczanie energii czynnej

  Ponadto zakres wskaźników temperatury jest ważny - im szerszy, tym lepiej. Wartości średnie mieszczą się w zakresie od minus 20 do plus 50 stopni.

  Konieczne jest również zwrócenie uwagi na żywotność (w zależności od modelu i jakości licznika, ale przeciętnie wynosi ona 20-40 lat) i odstępy między testami (5-10 lat).

  Dużym plusem będzie obecność wbudowanego modemu elektrycznego, dzięki któremu wskaźniki będą eksportowane przez sieć energetyczną. Dziennik zdarzeń umożliwia zanotowanie zmian dotyczących dynamiki napięcia, energii czynnej i biernej oraz bezpośrednie ich przetłumaczenie na komputer lub odpowiednie centrum komunikacyjne.

  I co najważniejsze. Po wybraniu licznika, przede wszystkim myślimy o oszczędzaniu. Aby naprawdę zaoszczędzić na energii elektrycznej, należy zwrócić uwagę na dostępność taryf. Na tej podstawie liczniki są jedno-, dwu- i wielotaryfowe.

  Na przykład dwie taryfy składają się z kombinacji pozycji "dzień-noc", stale zastępując się nawzajem zgodnie z harmonogramem "7 rano -11 rano; 11:00 - 7:00. Koszt prądu w nocy jest o 50% niższy niż w ciągu dnia, dlatego warto korzystać z urządzeń wymagających dużej ilości energii (kuchenki elektryczne, pralki i zmywarki itp.) W nocy.

  Praktyczne porady dotyczące podłączenia trójfazowego licznika energii elektrycznej

  Podłączenie tego typu miernika odbywa się za pomocą trójfazowego trójfazowego wyłącznika wejściowego (zawierającego trzy lub cztery styki). Należy zauważyć, że natychmiastowe zastąpienie jej trzech unipolarów kategorycznie jest zabronione. Przełączanie przewodów fazowych w przełącznikach trójfazowych musi następować jednocześnie.

  W przypadku miernika trójfazowego okablowanie jest tak proste, jak to tylko możliwe. Zatem, pierwsze dwa druty są odpowiednio wejściem i wyjściem pierwszej fazy, podobnie, trzeci i czwarty drut odpowiadają wejściu i wyjściu drugiego i piątego i szóstego przewodu do wejścia i wyjścia trzeciej fazy. Siódmy przewód odpowiada wejściu zerowego przewodu, a ósmy - wyjściu zerowego przewodu do odbiornika energii w pomieszczeniach.

  Zazwyczaj uziemienie jest przydzielane w oddzielnym bucie i jest wykonane w postaci połączonego drutu PEN lub PE. Najlepsza opcja, jeśli istnieje separacja na dwa przewody.

  Teraz przeanalizujemy instalację licznika krokowo. Załóżmy, że istnieje potrzeba wymiany trójfazowego przełącznika bezpośredniego.

  Najpierw określimy przyczynę wymiany i czas, w którym ma ona miejsce.

  Następnie konieczne jest usunięcie napięcia poprzez zmianę położenia przełącznika na wyłączniku.

  Po upewnieniu się, że fazy zostały usunięte, demontujemy stary licznik elektryczny.

  Trudności, które mogą pojawić się podczas instalowania nowego licznika, dotyczą różnych producentów i modeli starych i nowych liczników, a jednocześnie ich kształtów i wymiarów.

  Wykonujemy wstępne dopasowanie nowego miernika, nakładając go w obwodzie styku powierzchni (ściany) mocowania i samego korpusu miernika. Ważne jest, aby boczne otwory mocujące obu pasowały do ​​siebie.

  Jeśli wstępne sprawdzenie wykazuje pewne niespójności, eliminujemy je poprzez dodanie odpowiednich otworów do mocowania, przedłużamy przewody, jeśli terminale nowego licznika znajdują się nieco dalej, itp.

  Teraz, gdy wszystko jest w porządku, jesteśmy gotowi połączyć się. Kolejność połączeń jest następująca (od lewej do prawej): pierwszy przewód - faza A (wejście), drugi - jego wyjście; Trzeci to dane wejściowe, a czwarty to wynik fazy B; podobnie - przewody 5 i 6, odpowiadające wejściu i wyjściu fazy C, ostatnie dwa - wejście i wyjście przewodu zerowego.

  Dalszy montaż licznika energii elektrycznej odbywa się zgodnie z dołączoną do niego instrukcją.

  Wśród środków ostrożności, które, biorąc pod uwagę powagę konsekwencji, powinny być ściśle przestrzegane, główne miejsce zajmuje tabu na jakimkolwiek rodzaju amatorskim wykonaniu - tworzeniu niezamierzonych skoczków; działania, które mogą prowadzić do zakłócenia normalnego kontaktu itp. Należy uważać, aby przewody były dobrze rozciągnięte.

  Należy pamiętać, że podłączenie miernika może być wykonane tylko przez wykwalifikowanego elektryka, który ma pozwolenie na wykonywanie takich prac. Po instalacji miernik zostanie zaplombowany przez specjalistę.

  Wideo o praktyce podłączania miernika trójfazowego

  Podsumowując - tezy o głównych punktach

  • Zaletą liczników jednofazowych jest prostota ich projektowania i instalacji, a także wygoda użytkowania (faza i odczyt)
  • Ale trójfazowe mają najwyższą dokładność wskazań, chociaż są bardziej skomplikowane, mają duże wymiary i wymagają wejścia trójfazowego.
  • Zezwalaj na zapisywanie. dzięki taryfom, takim jak dzień i noc, od 23 do 7 rano, możesz wydać do 50% mniej energii niż przy podobnym obciążeniu, ale w ciągu dnia.
  • Umiejętność wyboru klasy dokładności. W zależności od tego, czy kupowany model jest przeznaczony do użytku w budynku mieszkalnym, czy w przedsiębiorstwie, istnieją nazwy z błędem od 0,2 do 2,5%
  • Dziennik zdarzeń pozwala zauważyć zmiany w dynamice napięcia, energii czynnej i biernej i bezpośrednio przetłumaczyć je na komputer lub odpowiednie centrum komunikacyjne
  • Obecność wbudowanego modemu elektrycznego, za pomocą którego wskaźniki są eksportowane przez sieć energetyczną.

  Nie rozumiem! wartość 5-60A to obciążenie na kontakt licznika trójfazowego lub wszystkich trzech?

  5-60 amperów, jest to próg transmitancji mocy. Tłumaczymy ampery na kW, 60 amperów × 220 woltów = 13.200 watów, tłumaczymy waty na kW podzielić przez jeden kilo, tj. 1000 i uzyskać 13,2 kW mocy, którą miernik może przejść na fazę. Ogólnie rzecz biorąc, miernik przejdzie również 15 kW, ale producent zapewni, że między 5 a 60 amperów moc przechodząca przez licznik zostanie przeniesiona do kWh z błędem nie przekraczającym wskazanej klasy dokładności licznika, a błąd może być wyższy lub niższy niż te wartości.

  Dziękujemy za szczegółowy opis i instrukcje dotyczące połączenia.

  Nie rozumiem znaczenia 5-60a

  Dodaj komentarz Anuluj odpowiedź

  Moskwa, Zoe i Aleksandra Kosmodemyanskikh, 26 +7 (499) 350-26-73

  Podłączenie licznika 3-fazowego

  Ponieważ zużycie energii elektrycznej przez urządzenia gospodarstwa domowego jest niewielkie, do zasilania energią elektryczną w obudowie wykorzystywane jest napięcie jednofazowe. Wszystkie urządzenia elektryczne, w tym licznik energii elektrycznej, są podłączone do sieci elektrycznej za pomocą dwóch przewodów. Zwiększenie o 10 kilowatów mocy urządzeń podłączonych do sieci wymaga zmniejszenia obciążenia przewodów. Osiąga się to za pomocą napięcia trójfazowego. W tym samym czasie energia elektryczna jest rozdzielana pomiędzy trzy przewody, gdy gwiazda jest podłączona, a cztery przewody są połączone za pomocą połączenia "gwiazda z zerowym przewodem".

  Aby uwzględnić zużycie energii w sieciach trójfazowych, wykorzystuje się specjalne trójfazowe liczniki energii elektrycznej. Podczas pracy z niewielkimi obciążeniami elektrycznymi stosowane jest połączenie galwaniczne, a dla dużych pojemności używane jest połączenie transformatora tych mierników. Jeśli prądy są większe niż 100 A, a moc maksymalna jest większa niż 60 kilowatów, stosowane są przekładniki prądowe.

  Miernik jest zainstalowany w specjalnej konstrukcji. Zwykle jest to płyta elektryczna przeznaczona do mocowania kilku platform z licznikiem elektrycznym. Z reguły konieczne jest zamocowanie tylko trzech do czterech śrub, co nie wymaga długiego czasu i nie powoduje trudności.

  • Zainstalowany licznik energii elektrycznej nie powinien pracować z ustawionymi dla niego wartościami napięcia i prądu.

  Schemat podłączenia trójfazowego licznika energii elektrycznej znajduje się poniżej.

  Niezawodnie mocując licznik elektryczny w panelu elektrycznym i wyłączając napięcie, można przystąpić do prac instalacyjnych przy podłączaniu elementów obwodu elektrycznego.

  Do połączenia używany jest kabel zasilający z czterema izolowanymi przewodnikami. Na wejściu umieszczony jest wyłącznik, do którego podłączony jest kabel zasilający. Po przełączeniu fazy A, B i C i 0 są odpowiednio połączone z zaciskami 1,3, 5 i 7 miernika.

  Połączenie miernika cyfrowego odbywa się z obowiązkowym przestrzeganiem sekwencji faz - A, B, C. Określone urządzenia mogą określać fazowanie. Miernik wygeneruje komunikat o błędzie, jeśli fazowanie jest nieprawidłowe. W takim przypadku przewody łączące zmieniają miejsce.

  Obciążenie jest podłączone do zacisków 2, 4 i 6, a 0 do 8-tego zacisku.

  • Uziemienie miernika elektrycznego jest podłączone do szafki tablicy elektrycznej, która musi być uziemiona.
  • Jeśli sieć trójfazowa jest używana do łączenia zarówno obciążeń trójfazowych, jak i jednofazowych 0, musi być uziemiona, aby uniknąć możliwych przepięć. Przepięcia występują, gdy izolowane 0 zrywa.

  Konieczne jest podłączenie licznika zgodnie z instrukcją obsługi, ponieważ numeracja zacisków i sam schemat połączeń mogą się różnić w zależności od modelu, zwłaszcza w różnych okresach. Nowe modele liczników elektrycznych pozwalają na zdalny monitoring danych i dlatego mają większą liczbę terminali.

  Praca miernika jest dozwolona tylko po sprawdzeniu i zaplombowaniu przez odpowiednie służby.

  Natknąłem się na gniazda z różnymi kolorami. Wszyscy byli za ich instrukcjami. Najważniejsze, żebyś był uważny.) Możesz także podłączyć kabel LAN do gniazdka telefonicznego, ale nie warto, nerwy są droższe)

  Dzień dobry! I jak podłączyć to gniazdo, temat nie jest ujawniony. Zarys połączenia skrętki łączy się z samym wylotem. Musiałem podłączyć linię telefoniczną do tego gniazda, musiałem zadzwonić przez złącze.

  Jest to nazywane łączeniem ekwipotencjalnym, ale wyrównanie potencjałów, a wyrównanie jest faktycznie zabezpieczeniem przed napięciem krokowym. Aby to zrobić, metalowa kratka jest wykonana w podłodze i przyspawana do paska wzdłuż całego obwodu, a następnie przymocowana do pętli uziemienia

  Siergiej, ty ze swoimi manierami pasą się tylko kozy.

  A jakie są wymagania rejestru?

  Hi Czy możliwe jest podłączenie duplikatu trójfazowego licznika z głównych transformatorów prądu głównego licznika elektrycznego.

  Cześć, to ja znowu))) Ten pribluda przyszedł do reostru przy 5kW, cóż, zdecydowałem się wrócić do reflektora, a potem okazało się, że drut do prawego kartridża został wypalony. Wszyscy zdemontowani zaczęli drążyć zwęglony przewód od kontaktu, który trafia do podstawy lampy. No i jak zwykle - wypadł świder i "grzyb".

  Coś jest mylące w zapisie na rysunku 1.6. Na przykład na ryc. B) szczegóły nr 4 są raczej ostrzami wentylacyjnymi niż pierścieniami zwarciowymi.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  58 − = 55