Łazienka w domku

Łazienka w domku

Łazienka w domku jest prosta i nowoczesna!

Nasza babcia mieszka w domku letniskowym, mówi, że jej się bardziej podoba, jedynym problemem, z którym nie może się nawet przyzwyczaić po mieszkaniu w mieście, jest umywalnia, w której trzeba wlać wodę i pobiec do toalety na ulicy. Dlatego postanowiliśmy dodać te małe błogosławieństwa cywilizacji do wiejskiego domu, aby moja babcia miała więcej spokoju w swoim życiu na świeżym powietrzu.

Na początek zdefiniowaliśmy miejsce, w którym zrobimy łazienkę. Pod nim wybraliśmy część pomieszczenia, w której zainstalowano kocioł. Faktem jest, że nasz wiejski dom to dom z bali ułożony na pięciu ścianach. Ciepły pokój pod hallem. Największą trudnością w tworzeniu nowego jest zdemontowanie starego.

1. Usuwamy podłogę i pozwalamy na komunikację

Pierwszą rzeczą, od której zaczęliśmy, było usunięcie starej podłogi. Jest drewniany z płyty 50 mm, układany na drewnianych bali i na pewno nam się przyda. W korytarzu wykonamy betonową podłogę z ciepłym, ciepłym konturem, zarówno w toalecie, jak i przy wejściu do niej.

Następnie układamy wszystkie połączenia, rurociągi ciepłą i zimną wodę, rury kanalizacyjne i automatyczny system odwadniający pralki.

Pod podstawą naszej łazienki wykonujemy fundament murowany o grubości muru pół cegły. Dla niezawodności przyszłego projektu.

Wysokość muru wynosi 6 pełnych rzędów.

Prace betonowe przeprowadzono przy użyciu betoniarki. To znacznie uprościło zadanie. Ponadto cała podłoga cegieł pozostawiona po naprawie opuściła podłogę, co znacznie zmniejszyło zużycie betonu.

Po wylaniu i chwyceniu podstawy podłogi, przystąp do wyrównania ścian. Najprostszym i idealnym rozwiązaniem jest usunięcie ścian z płyt gipsowo-kartonowych posadzonych na ocynkowanym profilu metalowym.

Kocioł grzewczy postanowił nie poruszać się, ponieważ uzyskanie niezbędnych zezwoleń od pracowników gazowych i strażaków jest dość problematyczne dla domków letniskowych, dlatego biorąc pod uwagę ten fakt, nieco zmniejszyło powierzchnię przyszłej łazienki.

W przypadku ścian drewnianych profil sufitu został nałożony przez przymocowanie go do ściany za pomocą urządzenia wczepinowego, wyrównując profil zgodnie z poziomem.

Dolna i górna krawędź profilu została położona w prowadnicy profilu sufitowego. Wysokość pomieszczenia została ustalona na 2,5 metra. Szerokość wynosi 1 metr, a długość 1,8 metra. W przypadku ścian zastosowano 9-mm odporną na wilgoć płytę gipsowo-kartonową. Do tego przyklejona płytka i tapeta. Tak, i doskonale chroni przed wilgocią, gdy nie ma ogrzewania poza sezonem.

Do wykończenia ścian użyto płytek, które zostały umieszczone na specjalnie zakupionej zaprawie w sklepie budowlanym. Aby rozpocząć serię rozpoczęto od dołu do góry, po narysowaniu na poziomie linii początkowej. Najtrudniejsze było zastosowanie zaczynu. Najważniejsze jest, aby następnego dnia nie zostawiać płytek oczyszczonych, bo inaczej przyklei się do płytki.

Cała komunikacja ukryta była w niszy pod stopniem podłogi, pozostawiając jedynie właz do służby. Pod jastrychem podłogowym rura metalowo-plastikowa dla systemu ciepłej podłogi została nawinięta w postaci węża.

W tle idzie na podłogę. Na jastrychach ułożonych na posadzce z płyty cementowej. Zaprawa zaczynowa, kolor szary w odcieniu płytki.

4. Układ całego pokoju

Naprawa ma początek, naprawa nie ma końca ... Po łazience chcieliśmy zrobić cały pokój na korytarzu.

Sufit został wyłożony panelami sufitowymi z PVC do dekoracji wnętrz o szerokości 35 cm Wbudowane reflektory do dekoracji oświetlenia. Wymień drzwi wejściowe na dom, czyniąc je tym samym z wejściem do łazienki. Nie wykonywali pracy panelowej, aby nadać pomieszczeniu styl wiejskiej chaty.

Musiałem zastąpić kołysanie drzwi wejściowych w domu (kiedyś znajdowałem się na zewnątrz, w środku). Odbywa się to w celu, aby drzwi wejściowe do domu nie blokowały drzwi do łazienki.

Wszystkie powierzchnie w korytarzu wyłożono płytkami tak jak w łazience. I w końcowym etapie zrobili kaptur w toalecie, łącząc go z okapem z kotła.

Okazało się to zarówno pięknie, jak i nowocześnie, a najważniejszą rzeczą jest teraz, aby nie biegać w nocy, jak trzeba na podwórze, wszystkie korzyści cywilizacji w domu.

O łazience w kraju. Jak zrobić 3 proste sposoby

Jeśli nie wiesz, gdzie zacząć rozwiązywać ten ważny problem, skorzystaj z zaleceń profesjonalisty

Dachas wybudowany 20 lub więcej lat temu, z reguły nie jest wyposażony w łazienki. Toaleta w postaci oddzielnego budynku na terenie staje się dużym problemem dla życia w kraju, szczególnie w zimnych porach roku. O tym, jak rozwiązać problem, mówi architekt Nikita Morozow.

Pokój został wybrany tak, aby znajdował się na zewnętrznej ścianie domu, tak blisko jak to tylko możliwe do szamba. Więc zaoszczędzimy na rurach i pociągniemy komunikację przez pokoje, nie musimy tego robić.

Najpierw zrób ściankę działową, oddzielając pomieszczenie od innych pomieszczeń ścianą ramy ze sklejką lub okładziną OSB. Aby toaleta była naprawdę ciepła, wewnątrz ramy kładziemy materiał termoizolacyjny.

Instalujemy drzwi oddzielające łazienkę od wszystkich dźwięków i zapachów z innych pomieszczeń. Aby zapewnić przepływ powietrza między dolną krawędzią drzwi a progiem, zawsze musi być odstęp wynoszący przynajmniej 5 milimetrów.

W ścianach i na podłodze wykonujemy otwory, przez które wkładamy rury wodne i rurę kanalizacyjną do pomieszczenia. Naprawiamy na ścianie adaptery / krany, aby połączyć muszlę klozetową i umywalkę.

Ściany są chronione przed wilgocią, zabezpieczone przed wilgocią lub tynkowane za pomocą plastikowych paneli. W drugim przypadku możliwe jest przeprowadzenie dodatkowej izolacji poprzez układanie pod szkieletem pianki platerującej, wełny mineralnej lub folii polimerowej.

Pod sufitem musimy zrobić ujście. Można to zrobić za pomocą prostej suszarki, ale wolałem zainstalować prosty wentylator z napędem elektrycznym i doprowadziłem jego moc do osobnego przełącznika - aby zmusić wietrzenie łazienki stało się o wiele wygodniejsze.

Stwórz wygodną toaletę w kraju bez kloaki i wewnętrznej rury wodnej jest również możliwe. Oczywiście będzie to również konieczne do wyposażenia lokalu, ale bezpośrednie wykorzystanie odpadów zostanie dokonane za pomocą biologicznych systemów oczyszczania.

Istnieje kilka rodzajów biotoaletów odpowiednich do stosowania w domach prywatnych.

Systemy z częściowym wykorzystaniem odpadów działają na torf lub na mieszaninę torfu i trocin. Podczas interakcji z masami kałowymi materiał jest kompostowany, a następne porcje wlewa się do pojemnika za pomocą automatycznego podajnika.

Systemy o pełnym wykorzystaniu działają w podobny sposób, ale kompostowanie odbywa się bardziej niezawodnie, a na wyjściu dostajemy skuteczny nawóz.

W procesie usuwania odpadów odcieki są rozdzielane na frakcje ciekłe i stałe: stały fekalia są ekstrahowane do kompostowania, a ciecz jest filtrowana w specjalnym bloku.

System wymaga około 5 kW mocy, dlatego możliwe jest zainstalowanie toalety tylko w domach z dobrym zaopatrzeniem w energię. Podczas utylizacji odpady są spalane na popiół, a wilgoć wyparowuje przez skraplacz.

Masy kałowe wpadające do bio-toalety są zamarznięte, co pozwala zniszczyć prawie wszystkie mikroorganizmy i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Minus - zależność systemu od napięcia w sieci.

Systemy kanalizacji przymusowej, tzw. Saninasos, umożliwiają mielenie i usuwanie ścieków z łazienki do kanalizacji lub do szamba, w których trudno jest prowadzić kanalizację w zwykły sposób. Używane, gdy łazienka jest usuwana z głównego kanału ściekowego i / lub znajduje się poniżej jej poziomu.

Saninasosy zgnieciony odpadów (tylko fekalia i papier toaletowy) bez użycia środków chemicznych, dzięki czemu są w pełni zgodne z szamb i są połączone nie tylko do toalety, ale także z umywalka, prysznic, wanien, pralek i zmywarek.

To wyposażenie pozwala umieścić łazienkę, łazienkę lub kuchnię w dowolnym miejscu w mieszkaniu, willi lub domku bez wykonywania prac budowlanych na dużą skalę, co znacznie zwiększa możliwości rozwiązań architektonicznych i projektowych dla budownictwa.

Aby zainstalować Saninasos potrzebujesz prądu i zimnej wody do łazienki. Pompa choppera jest zainstalowana za standardową muszlą klozetową z poziomym odpływem, odprowadzając ścieki przez rurę o małej średnicy - 22-32 mm. Wszystkie instalacje wymuszonego systemu kanalizacyjnego są wyposażone w zawór zwrotny, który pozwala uniknąć przedwczesnego włączenia urządzenia i zapobiega przedostawaniu się wody powrotnej do toalety lub innych urządzeń sanitarnych.

Instalacja i konserwacja są bardzo proste, ale mimo to zaleca się zatrudnienie instalatorów do zainstalowania pompy. Należy pamiętać, że różne marki i typy pomp mają różną wydajność, poziom hałasu, stopień kruszenia odpadów, projekt. Są to ważne parametry, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze, a nie po zainstalowaniu urządzenia.

Jak zrobić łazienkę w domu z drewna

Zakup nowego drewnianego wiejskiego domu zwykle obfituje w wiele problemów i obaw. Niemniej jednak, jeśli w projekcie twojego domu jest łazienka - zastanów się, czy lwia część wszystkich problemów została już rozwiązana. Łazienka w drewnianym domu jest najtrudniejszą częścią budowy, żaden lokal mieszkalny nie wymaga takiej samej uwagi i pracy. Sens jest dosłownie wszystko: lokalizacja łazienki i prysznica, wielkość pokoju, bliskość wody, dobra wentylacja. Oprócz projektowania systemów kanalizacyjnych i wentylacyjnych należy starannie rozważyć urządzenie hydroizolacyjne i kwestie dalszego wykończenia wnętrz.

Główne etapy budowy łazienki własnymi rękami

Lokalizacja prysznica odgrywa ważną rolę: po pierwsze musi mieć dostęp do źródła wody, a po drugie musi być podłączona do kanalizacji, lub, co najgorsze, do szopy lub oczyszczalni.

Łazienka w drewnianym domu (bez względu na to, z czego jest zrobiona: profilowana belka lub kłoda lub pocięta ręcznie) jest podzielona na kilka etapów:

  • instalacja kanalizacyjna - Najważniejszą częścią, trzeba się najpierw zająć;
  • następny etap - urządzenie wentylacyjne;
  • ponadto przeprowadzana jest instalacja hydroizolacji i wszystkie niezbędne instalacje są zainstalowane;
  • ostatni etap - prace wykończeniowe.

Układ kanalizacji w drewnianym domu

Łazienka w drewnianym domu: lokalizacja i wymiary

Bez względu na to, jak bardzo chcesz wnieść swoją kreatywność do budowy łazienki, zostanie to zrobione bardziej poprawnie, bez wykraczania poza profesjonalne zasady jego umieszczania:

Jeśli jedna ze ścian łazienki jest zewnętrzna, łatwiej będzie ją przewietrzyć

  • jedna ze ścian łazienki powinna być zewnętrzna, co znacznie ułatwi wentylację;
  • jeśli dom ma kilka pięter, można również wyposażyć kilka łazienek, umieszczając je jeden nad drugim;
  • optymalna lokalizacja - obok sypialni lub garderoby;
  • nieodpowiednie miejsce na łazienkę - obok miejsca odbioru i gotowania;
  • jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce - pomyśl o zrobieniu podstawowej lub dodatkowej łazienki pod schodami.

Jeśli chodzi o wielkość, łazienka wraz z pomieszczeniami gospodarczymi nie powinna zajmować więcej niż 20-25% powierzchni domu. W każdym razie, jeśli właściciel chce mieć ogromną łazienkę - nikt tego nie zabroni, ważne jest tylko martwić się o staranne uszczelnienie.

Zasady wznoszenia łazienki w prywatnym domu

Od starannego przestrzegania wszystkich zasad instalacji zależy funkcjonalność i trwałość przyszłej łazienki.

Głównym problemem stojącym przed budowniczym jest kurczenie się drewnianego domu. Jeżeli budynek z cegły lub żelbetu nie stwarza takich problemów, to drewniany, ze względu na swój materiał, podlega sezonowym zmianom.

Do odprowadzania wody użyj plastikowych lub plastikowych rur

Dlatego konieczne jest uwzględnienie tego faktu podczas układania sieci komunikacyjnych, rezerwowania wolnego miejsca lub używania urządzeń tłumiących.

Do drenażu wody najlepiej używać rur metalowo-plastikowych lub plastikowych, ponieważ nie deformują się, są narażone na działanie ścian i przegród, które uległy zmianie w wyniku przeciągu. Podczas mocowania rurociągu konieczne jest użycie zacisków z gumowymi uszczelkami.

Projekt łazienki w drewnianym domu najlepiej wykonać na podstawie przesuwnego systemu szkieletu - samodzielnej konstrukcji nośnej, która jest niezależna w stosunku do ścian domu i dlatego nie jest narażona na skurcz.

Rama przesuwna to system profili metalowych przymocowanych do ściany.

Głównym wymogiem instalacji jest zapewnienie mobilności profilu. Aby to zrobić, w ścianie, za pomocą wiertła, wykonane są wydłużone, owalne otwory, tak aby wkręty, wchodząc do nich, nie dotykały ściany. Śruby są mocno dokręcone, aby nie zakłócały mobilności całej konstrukcji.

Poszycie, montaż sufitu i podłogi w łazience

Po zainstalowaniu profilu można przystąpić do powlekania płyt gipsowo-kartonowych. Po pierwsze, konieczne jest przygotowanie podstawy: za pomocą nitów już istniejące profile w kształcie litery U są przymocowane tak samo, modyfikując je tak, aby wygodnie było przymocować arkusze płyt kartonowo-gipsowych.

Płyt gipsowo-kartonowych mocuje się do ściany za pomocą wkrętów samogwintujących

Płytę gipsową można mocować za pomocą wkrętów samogwintujących. Warto z góry ustalić położenie przewodów i podczas instalowania w nich otworów w płytach kartonowo-gipsowych. Nad płytą gipsowo-kartonową można układać płytki.

Sufit w łazience lepiej powielać: dzięki temu można wygodnie ukryć wszystkie elementy wentylacyjne.

Schemat hydroizolacji podłogi w łazience w drewnianym domu

Podłoga jest ułożona inaczej: w zależności od rodzaju fundamentu. Jeśli podstawa jest betonowa - podłoga jest taka sama jak w kamiennym domu. Jeśli podstawą są drewniane kłody, to najpierw zagęszczona wodoodporna sklejka, następnie hydroglass, wzmocniony jastrych i wreszcie dachówka.

Ponadto łazienka w drewnianym domu wymaga starannej hydroizolacji. Jeśli pozwalają na to fundusze - możesz położyć podłogę z polimeru, jeśli budżet jest ograniczony - możesz zastosować wodoodporną mieszankę lub przykleić wodoodporne pokrycie podłogowe własnymi rękami.

Wstępne wykończenie łazienki w drewnianym domu należy wykonać ostrożnie: konieczne jest wyrównanie, oczyszczenie impregnatu antyseptycznego i uszczelnienie pęknięć w podłodze przed bezpośrednim położeniem warstwy hydroizolacyjnej i wykończeniowej.

Urządzenie wentylacyjne w łazience

Domy drewniane są łatwe do dojrzewania i bardzo podatne na grzyby pleśniowe. Aby uniknąć tych nieprzyjemnych konsekwencji - należy zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia.

Jeśli przynajmniej jedna ze ścian łazienki jest zewnętrzna, to sam pokój jest wentylowany. Dodatkowa wentylacja wymaga drogiego, ognioodpornego sprzętu.

Urządzenie wentylacyjne w łazience

Zainstalowanie wentylacji lepiej powierzyć profesjonalistce, ponieważ nieprawidłowość w tym zakresie może spowodować dalszy zapłon systemu. Pomijając fakt, że wszystkie użyte materiały muszą być niepalne, cała struktura nie musi stykać się z drewna i zamontowane na specjalnych wspornikach. System wymaga również zaworów ognioodpornych i niezawodnej ochrony przed wilgocią.

Wnoszenie wody do łazienki w drewnianym domu

Ostatnim etapem prac jest zaopatrzenie w wodę. Przed dostawą wszystkie systemy, od kanalizacji do systemu wentylacyjnego, muszą być zainstalowane i dokładnie sprawdzone. W celu uniknięcia zamarznięcia wody w rurach, wszystkie sieci odwodnienia musi być izolowany i podłoże jest folią paroizolacyjną.

Schemat doprowadzenia wody do drewnianego domu

Tak więc, wyposażenie i przygotowanie toalety do pracy własnymi rękami wymaga dużego nakładu pracy, materiałów budowlanych i specjalnego wyposażenia (przynajmniej systemu wentylacji). Nie można mieszkać na estetycznej stronie numerze: lepiej wydać mniej piękne wykończenie, ale zastanów uszczelniania i zrobić wentylację pomieszczenia, nie wspominając najważniejsze - właściwego podsumowując spustowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

34 − = 25