Kwiaty Ranunculus

Kwiaty Ranunculus

Ranunculus: lądowanie, opieka (zdjęcie). Osobliwości uprawy wiechy, szkodników i chorób

Ranunculus (ogród jaskier, jaskier azjatycki) - efektowny i jasny kwiat, który będzie ozdobą każdej działki ogrodowej. Ta roślina ma kilka odmian, które są warunkowo podzielone na 2 grupy:

• azjatycki (perski) Ranunculus (jego kwiaty przypominają miniaturowe róże);

• Afrykanin lub chalmoid (kwiatostany wyglądają jak piwonie frotte).

Różnorodność palety kolorów, długi okres kwitnienia i bezpretensjonalność umożliwiają sadzenie jaskierów ogrodowych w klombach i wzrost w warunkach wewnętrznych. W kroju zachowuje świeżość przez okres do 2 tygodni.

Miejsce sadzenia wiechy należy wybrać w cieniu i chronić przed zimnymi wiatrami. Dzięki takiemu ustawieniu kolor kwiatów będzie jaśniejszy, a sam kwiat będzie trwał długo.

Gleba dla tej rośliny potrzebuje światła i płodności o neutralnym pH. Ogród jaskier nie toleruje stagnacji wilgoci w ziemi - jej korzenie szybko gniją. Dlatego, jeśli w miejscu wybranym do sadzenia przeważa glina, muszą najpierw zostać "uszlachetnione" 9raquo; - dodać kompost lub gnilny obornik i piasek.

Roślinę Ranunculus można sadzić na 2 sposoby: nasiona i bulwy. Wysiewanie nasion bezpośrednio do gleby zalecane jest tylko w regionach południowych. Na obszarach o chłodniejszym klimacie, najpierw wyhodować sadzonki w cieplarni lub warunkach domowych, a po przejściu wiosennych przymrozków sadzonki przeszczepia się do łóżka ogrodowego.

Kupując bulwy z Ranunculus, należy je dokładnie zbadać: nie powinny być powolne, przesuszone.

Możesz sadzić bulwy pod koniec kwietnia i do drugiej dekady maja (w zależności od warunków klimatycznych w twoim regionie). Są one wstępnie kondycjonowane przez 8-10 godzin w wilgotnym podłożu (trociny, torf, mech) lub po prostu w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu i promotora wzrostu. Aby zapobiec niszczeniu bulw przez choroby grzybowe, zaleca się ich stosowanie z fungicydami (np. Fundazol, Gamair).

Na przygotowane złoża w obszarze 0,1-0,15 cm od siebie, aby otwory głębokość 5-8 cm na dnie studzienek na małym wzniesieniu wylano ziemię kładzie się na nią ranunkulyusa bulwy ( „paltsami9raquo Dół) i przykryto ziemią.. Zarazki pojawiają się po 1-2 miesiącach.

Ranunculus położył "palce 9raquo; W dół - punkt wzrostu powinien pozostać na szczycie

Ranunculus: cechy rosnące (zdjęcie)

Metoda sadzenia rosnącego Ranunculus jest obarczona ryzykiem niepowodzenia - nasiona tego kwiatu szybko tracą zdolność kiełkowania, zwłaszcza gdy są niewłaściwie przechowywane. Kupując nasiona w sklepie, ważne jest, aby zwrócić uwagę na datę wygaśnięcia. Łatwiej jest zbierać nasiona bezpośrednio z pierwszych wyblakłych kwiatów, zawijając je wcześniej gazą, aby zapobiec wysypaniu się nasion na ziemię. Przed wysianiem nasiona są przechowywane w suchym miejscu w temperaturze + 17-22 stopni.

Do uprawy sadzonek nasiona w połowie lutego wysiewa się w pojemnikach z luźną żyzną glebą. Górną pokrywę ze szkłem lub folią i umieścić w dobrze oświetlonym miejscu na + 15-17 stopni. Aby uzyskać dodatkowe oświetlenie, dobrze jest użyć fitolampów. Ziemia jest okresowo zwilżana, kondensat ze szkła jest usuwany. Siewki pojawią się za 14-20 dni. Od tego momentu schronisko zostaje usunięte. Po pojawieniu się siewek dwie pary tych liści są pobudzane w osobnych doniczkach.

Sadzonki są gotowe do wyboru, mają 2 pary liści

Rośliny sadzi się na stałym miejscu, gdy przechodzi mróz. Sadzonki kwitną tylko w przyszłym roku.

Specyfika uprawy Ranunculus polega na tym, że roślina ta nie toleruje przeszczepów, dlatego warto natychmiast określić jej stałe miejsce zamieszkania.

Pielęgnacja wielojądrowa nie jest skomplikowana i ogranicza się do nawadniania, rozluźniania, pielenia, pielenia.

Podlewać klomby z azjatyckimi jaskrami co 2-3 dni. Roślina ta lubi "pić wodę, ale jednocześnie nie toleruje jej nadmiaru - jej bulwy są podatne na uszkodzenia przez różne zgnilizny. Jeśli na liściach pojawiła się biała łatka, pąki zaczęły opadać, to jest sygnał o podmoknięciu gleby. Jednak z powodu braku wilgoci ranunculus również cierpi: liście pokryte są czerwonawymi plamkami, wielkość pąków maleje i szybko giną w stanie półotwartym. Szczególnie ważne jest terminowe podlewanie w czasie aktywnej wegetacji (przy braku wilgoci kwiaty szybko umierają).

Ze względu na tendencję bulw w ranunculus do rozkładu, gleba na klombie musi być rozluźniona co tydzień, aby zapewnić dostęp tlenu do korzeni.

Jaskier ogrodowy reaguje na najlepsze opatrunek. Rośliny płynnej dziewanny (1:10) są nawożone podczas aktywnego wzrostu. Przed kwitnieniem wprowadza się złożone nawozy mineralne o podwyższonej zawartości potasu i fosforu (40-50 g / m2).

Po kwitnieniu kwiatostany są usuwane (z wyjątkiem tych pozostawionych na nasionach). Stymuluje to powstawanie nowych szypułek i przedłuża ozdoby roślin.

Jesienią, po śmierci liści, wykopane są bulwy azjatyckich jaskierów, ponieważ nie są odporne na zimę. DUg bulwy oczyszczono z ziemi, moczone przez 30 minut w roztworze nadmanganianu potasu lub fungicydu (na przykład, fundazol) i pozostawiono do wyschnięcia przez 2-3 dni w suchym wentylowanym.

Bulwy ranunculus są moczone w roztworze grzybobójczym przed przechowywaniem

Przygotowane w ten sposób bulwy są przechowywane w papierowych torebkach w lodówce lub w pudłach z piaskiem, suchych trocin w chłodnym pomieszczeniu w temperaturze + 10-15 ° C. W regionach południowych z ciepłą zimą (do -3 ° C) bulwy można pozostawić na zimę w ziemi, przykrywając łóżka lapnikiem lub suchymi liśćmi.

Choroby i szkodniki z Ranunculus

Ranuncles nie są bardzo podatne na choroby. Jednak przy nadmiernym podlewaniu liści i szypułek może pojawić się biała lub szara powłoka, a korzenie zaczynają gnić. Roślina może złożyć pąki. W takim przypadku należy zmniejszyć liczbę i objętość nawadniania.

Spośród szkodników dla paniculum nicieni są niebezpieczne - małe (do 2 mm) robaki pasożytujące na wszystkich częściach roślin. Szkodę wywołują zarówno dorosłe owady, jak i ich larwy. W przypadku porażki nicieni korzeniowych (root) obserwuje się opóźnienie wzrostu, więdnięcie i wzrost liści - roślina wygląda na zwiędłą. Możesz znaleźć szkodnika kopiąc kwiat - na korzeniach będą widoczne brzydkie narośle (galasy). Aby pozbyć się pasożyta, korzenie Ranunculus są opuszczane do gorącej wody (+ 50-60 stopni), a aby zabić jajka nicieni, czas zanurzenia zwiększa się do 30 minut.

W suchym lecie Ranunclus może zostać dotknięty przez przędziorków, które żywią się sokiem z rośliny. Żółte plamy pojawiają się w miejscach ukąszenia na liściach. W miarę jak roztocza pasożytują w obszarze martwych tkanek, liście przedwcześnie stają się żółte i opadają. Do zwalczania tego szkodnika należy stosować akarycydy (Akarin, Fitoverm, Actellik, Agravertin, Vertimec., Fufanon). Muszą być naprzemienne, ponieważ roztocza szybko rozwijają odporność na stosowane leki. Obróbkę przeprowadza się kilkakrotnie w regularnych odstępach czasu (zgodnie z instrukcjami dla preparatu)

Jeśli liście pojawiły się srebrzyste plamy, uderzeń. pasek, to znaczy przyszli odwiedzić wciornastki, żywiąc się komórkowym sokiem roślin.

Uszkodzona tkanka obumiera, liście więdną i odpadają. Uszkodzone pąki po otwarciu, potem kwiaty są zdeformowane. Wciornastki mogą być łatwo przenoszone z porażonych roślin do sąsiednich zdrowych, więc trudno je zniszczyć całkowicie wykorzystywane do tego celu środków owadobójczych (karate, Akhtar, Vertimek, Biotlin, Spark, INTA-sup, itp). Traktowanie roślin odbywa się kilkakrotnie w odstępie 7-10 dni. Z ludowych środków stosować różne napary warzywne, na przykład takie:

• 40-50 g korzeni mniszka lekarskiego zmielić i wlać 1 litr ciepłej wody, nalegać 4-5 godzin;

• 50-60 g naparu z nagietka przez 3 dni w 1 litrze ciepłej wody. Przed użyciem szczep infuzyjny;

• Wlać 80-100 g liści tytoniu wodą (1 L), nalegać 24 godziny. Przed użyciem rozcieńczyć 1: 2.

© 2012-2018 "Opinia kobiet". Podczas kopiowania materiałów wymagany jest link do źródła!

Redaktor naczelny portalu: Ekaterina Danilova

E-mail: [email protected]

Redakcja: +7 (965) 405 64 18

Jak sadzić Ranunculus? Kwiaty ranunculus: sadzenie i pielęgnacja

Ranunculus, lepiej znany jako azjatyckie jaskry, to niezwykle piękne kwiaty, różnorodność kształtów i kolorów, które mogą zachwycić każdą kwiaciarnię. Nie wymagające szczególnej uwagi, bezpretensjonalne i odporne na choroby, słusznie są uważane za godnego konkurenta dla wielu ulubionych ogrodów. Zastanów się, jak posadzić wiechę, w jakich warunkach działa ta cudowna roślina.

Ranunculus uprawia się na działce gospodarstwa domowego, w domu, w zwykłych donicach, dekorując ich pomieszczenia mieszkalne, balkony i tarasy. Piękne podwójne półpełnych kwiatów i gustomahrovye ranunkulyusa szeroką gamę kolorów (za wyjątkiem niebieski i niebieski) do średnicy 10 cm i kwitną od maja do sierpnia. W momencie, gdy dopiero zaczynają się rozwijać, silnie przypominają róże, a po rozłożeniu wyglądają jak frotte maki.

Przygotowanie gleby do sadzenia ogrodu ranunculus

Ranunculus może rosnąć nawet w jasnym słońcu, ale wciąż woli półcień. To właśnie w tym miejscu rozkwit roślin będzie dłuższy, a kwiatostany bardziej żywe. Sadzenie Ranunculus najlepiej jest prowadzić na glebie neutralnej, lekkiej i żyznej, na przykład w czarnoziemie z humusem lub piaskiem lub w torfie neutralizowanym torfem. Absolutnie nieodpowiednie do uprawy te kwiaty są gliniastą ziemią.

Ważne jest, aby gleba nie zatrzymywała wilgoci przez dłuższy czas, ale jednocześnie podczas podlewania dobrze wchłania wodę. Obowiązkowe jest zapewnienie dobrego drenażu, ponieważ w przeciwnym razie kwiaty mogą gnić. Można to zrobić, na przykład, umieszczając niewielką ilość piasku na dnie dołu do lądowania. Przed sadzeniem ranunculus należy wykopać glebę, skompostować ją i potraktować roztworem podkładowym.

Sadzenie ogrodu ranunculus z nasionami

Kwiaty Ranunculus, sadzenie i pielęgnacja, dla których nie spowoduje trudności, mogą być uprawiane z nasion. Jednak nie jest konieczne umieszczanie specjalnych nadziei na tej metodzie, ponieważ kiełkowanie nasion tej rośliny jest bardzo niskie. Jak sadzić Ranunculus za pomocą nasion?

Zaleca się, aby nasiona Ranunculus były pobierane od pierwszych pączków, które kwitły. Aby to zrobić, należy je owinąć gazą, aby się nie rozpadły. W połowie lutego nasiona Ranunculus muszą być zasiane w żyznej glebie i posypane dwucentymetrową warstwą gleby na wierzchu. Przykryj pojemnik folią lub szkłem i przechowuj nasiona w jasnym miejscu w temperaturze 15-17ºC, nawilżając od czasu do czasu glebę.

Po kilku tygodniach, kiedy pojawiają się pierwsze pędy, schron można usunąć. Kiedy dwie pary ulotek pojawiają się w sadzonkach, należy je zanurkować w pojedyncze doniczki i, jeśli pogoda jest stabilna, są one sadzone w ziemi. Jednak będzie można zadowolić kwitnienie Ranunculus dopiero w przyszłym roku,

Niesamowicie piękne kwiaty Ranunculus, sadzenie i pielęgnacja, które wymagają co najmniej minimum wiedzy, mogą być sadzone i cebulki. W celu przygotowania bulw do sadzenia zaleca się umieszczenie ich na kilka godzin w wilgotnym środowisku (mech, wilgotne trociny lub gąbka).

Biorąc pod uwagę fakt, że kwiat nie toleruje przeszczepu, należy natychmiast pomyśleć o tym, jak prawidłowo obsadzić polinukleus, w jakim miejscu roślina będzie naprawdę wygodna. Bulwy powinny być umieszczone w małym zagłębieniu na głębokości 5-8 cm "beak9raquo; w dół. W takim przypadku należy zachować między nimi odległość 10-15 cm.

Przy obecnym prawdopodobieństwie nagłego spadku temperatury zaleca się pokrycie słomy słomą. Jak widać, sadzenie kwiatów Ranunculus nie jest trudne, a nawet niedoświadczona kwiaciarnia będzie w stanie to zrobić. Kilka miesięcy później pojawią się łodygi kwiatów, z których wkrótce rozwiną się pierwsze kwiaty.

Cechy pielęgnacji ranunculus w ogrodzie

Aby podziwiać piękne kwiaty i wdychać ich nieopisany zapach, nie wystarczy po prostu wiedzieć, jak sadzić Ranunculus, konieczne jest wyposażenie się w wiedzę i właściwą pielęgnację tej rośliny.

Ranunculus wymaga regularnego, ale umiarkowanego podlewania, w rozluźnieniu gleby i nawożeniu nawozami organicznymi. Tak więc kwiaty powinny być karmione co 2 tygodnie w okresie kwitnienia związkami potasu (popiół drzewny, siarczan potasu lub sól potasowa). Ważne jest, aby zawsze monitorować stan rośliny i usuwać wyblakłe kwiatostany w odpowiednim czasie, tak aby nie zakłócały procesu kwitnienia przez nowy.

Jeśli roślina przed okresem kwitnienia odrzuca pąki, oznacza to nadmierne nawilżenie podłoża. W takim przypadku konieczne jest skrócenie nawadniania.

Jeśli ranunkulyusa uderzył korzeni nicienie pasożytnicze robaki - które żywią się sokiem roślin, nie będzie rosnąć, jej liście zwijają się będą, i na korzeniach wszelkich uszkodzonych obszarów owalny lub okrągły kształt. Korzystne dla rozwoju szkodników są wilgotne gleby i reżim temperaturowy 20 do 30 ° C. Aby pozbyć się nicieni musi kopać ranunkulyusy, dokładnie oczyścić korzenie naziemne i umieścić je w gorącej wodzie (50-55 ° C). Ponadto możliwe jest opryskiwanie rośliny 0,02% roztworem fosfamidu lub merkapto-fosforanu trzy razy dziennie przez 5 dni.

Jeżeli na liściach kwiatostanu znajdują się srebrzyste lub jasnożółte plamy, a na odwrotnej stronie widoczne są małe, białe białka, na Ranunculusie pojawia się pająk. Przede wszystkim usuń chore liście, a aby pozbyć się szkodnika, należy użyć środków owadobójczych.

Home Ranunculus najlepiej sadzić nie jako jedną roślinę, ale w grupie. A więc, jak sadzić Ranunculus? Zdjęcie wyraźnie pokazuje całą technologię tego procesu. Sadzenie odbywa się w szerokiej donicy lub ozdobnym pudełku. Gleba dla rośliny powinna być taka sama jak dla ogrodu ranunculus: substrat oparty na torfie. Wstępnie na jeden dzień, bulwy muszą być namoczone w wodzie.Na dnie doniczki lub pudełka należy najpierw wlać warstwę drenażu (skorupka jaja, keramzyt, gruz), a następnie warstwę podłoża. Następnie należy umieścić bulwy w ogonie panewki i dodać ilość substratu, tak aby można było zobaczyć jedną z wierzchołków bańki. Dobrze jest podlać kwiat i zachować go po raz pierwszy przy temperaturze nieprzekraczającej 12 ° C, nie zapominając o zwilżaniu gleby od czasu do czasu.

Cechy pielęgnacyjne dla domowych wiech

Jaskry Ranunculus są niezwykle piękne. Jak je zasadzić, dowiedzieliśmy się, teraz zatrzymamy się na głównych czynnościach związanych z opieką nad rośliną. Kiedy kiełki rosną kilka centymetrów, można nieznacznie zwiększyć warunki temperaturowe ich zawartości (do 22 ° C).

Jednak w okresie kwitnienia najbardziej optymalna temperatura dla Ranunculus wynosi 18 ° C. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w wyższej temperaturze roślina zaniknie zbyt szybko.

Ranunculus jest kwiatem miłującym światło, dlatego zaleca się umieszczenie go na południu, na krańcu, na wschodnim lub zachodnim oknie. W ciepłym sezonie szuflada lub garnek jest przydatna do wyjęcia na tarasie lub balkonie. Roślina wymaga regularnego podlewania, a podczas okresu wzrostu konieczne jest dodawanie nawozów. Najlepiej podlewać, ale najważniejsze, żeby nie zamoczyć gleby. Od czasu do czasu można natryskiwać ranunculus wodą. Po więdnięciu kwiatów należy zmniejszyć podlewanie.

Wspaniałe kwiaty Ranunculus, których sadzenie i pielęgnacja są niezwykle proste, z pewnością ucieszą oczy domowników i gości Twojego domu.

Ranunculus: sadzenie i pielęgnacja. Chryzantemy z Ranunculus. Uprawa

To zdumiewające, że kwiat ranunkulus tylko z niedawnymi porami chwycił dusze ogrodników i zaczął osiedlać się w naszych ogrodach. Ten mały kwiat jest jak pełna miniaturowa róża i, podobnie jak on, ma różnorodne kolory i przyjemny zapach.

W tym artykule opisano także, czym jest Ranunculus, lądowanie i opieka nad nim. W specjalnych kwiaciarniach można kupić bryły tej rośliny, jak pęta pazurów, i ozdobić ogród tak ekskluzywną rośliną.

Ranunculus (Ranúnculus asiáticus), w przeciwnym razie jaskier jest azjatycki, jest zielną byliną z rodziny Ljutikov. Jej ojczyzną jest południowo-zachodnia Azja, północno-wschodnia Afryka, wschodnia część Morza Śródziemnego, południowo-wschodnia Europa (Kreta, Karpaty, Rodos).

W swojej ojczyźnie, Ranunculus jest rośliną, która osiąga ponad pół metra wysokości, z rozgałęzionymi prostymi łodygami i delikatnymi, dwuskrzydłowymi liśćmi. Wielkość kwiatu osiąga 6 cm, kwiatostany są pojedyncze lub zebrane w zgrabny kosz zawierający od 2 do 4 kwiatów. Blossom buttercup rozpoczyna się w środku lata na miesiąc.

W ogrodach amatorskich z reguły obserwuje się kwiaty (polynunculus form hybrydowych) z dużymi półpełnymi lub podwójnymi kwiatami o różnych kolorach i odcieniach.

Nazwa rośliny po łacinie oznacza "frog9raquo;, a niektórzy ogrodnicy tłumaczą to faktem, że niektóre jaskry, głównie dzikie, rosną blisko lub bezpośrednio w wodzie.

Kwiat Ranunculus preferuje niezbyt obfite podlewanie, ponieważ jeśli roślina korzeniowa jest zbyt wilgotna, rośliny mogą stać się spleśniałe lub zgniłe. Z tego samego powodu, podczas odwilży, należy go chronić przed wodą.

Jaskier nie jest szczególnie wymagający dla gleby, ale czuje się lepiej w słonecznym, otwartym miejscu, w ciepłej, wilgotnej glebie, która jest wzbogacona w humus i uwolniona od chwastów. Ziemia do jaskierów wymaga miękkiej, kruchej, neutralnej reakcji.

Najlepszy reżim temperatury kiełkowania cebulek wynosi około +16 ° С, a podczas wzrostu najlepsze warunki będą wynosić +14 ° С. Dzięki cieplejszej zawartości roślina szybko odpadnie w okresie kwitnienia.

Zimą temperatura w pomieszczeniu, w którym uprawia się Ranunculus, nie powinna być niższa niż +6 ° C. Jedynym wyjątkiem jest okres odpoczynku, który trwa miesiąc. Ranunculus, sadzenie i pielęgnacja, które odbywa się na czas i prawidłowo, jest w stanie dostarczyć mocnych i zdrowych podstawowych i dodatkowych bulw.

Żarówki tego kwiatu nie są przeznaczone do długiego przechowywania, nawet przy niskiej temperaturze, szybko się dziobią. Dlatego muszą być sadzone w doniczkach przed nadejściem wiosny.

Ranunculus, sadzenie i pielęgnacja, o którym jest mowa poniżej, słynie z oryginalnego wyglądu i kwiatów z kolorowymi, luksusowymi kwiatami. Na jednej gałęzi można zobaczyć kilka kwiatów w tym samym czasie. Kwitnienie trwa około miesiąca, zwykle jest to czerwiec-lipiec. Ale w sklepach ogrodniczych po forsowaniu, tę kwitnącą roślinę można kupić w zimie. Jeśli kwiat wyrósł wczesną wiosną po destylacji, jest przechowywany w doniczkach i używany do ozdabiania mieszkania, umieszczając go na balkonie.

Ze względu na swoje właściwości dekoracyjne, wielokolorowe jaskry świetnie wyglądają w różnych grupach. Ranuncles są również wykorzystywane do dekoracji parków, działek ogrodowych i kwadratów.

Szczególnie piękne są kwiaty zdobione bukietami ślubnymi lub kompozycjami z kilku gatunków roślin kwiatowych, które towarzyszą różnym uroczystym spotkaniom.

Posadzone Ranunculus również w miejskich ogrodach, kwietnikach, skalniakach, mixborders, wiszących donicach.

Działka do sadzenia Ranunculus, jak również do bulwiastych i bulwiastych kultur, jest przygotowywana od jesieni. Ostatni dozwolony okres to około miesiąc przed sadzeniem. Wynika to z faktu, że gleba powinna być prawidłowo zasiana.

Miejsce lądowania powinno być lekko zacienione i otwarte. Obszary o bliskim występowaniu wody gruntowej lub tak zwane spodki z gromadzącą się wilgocią nie nadają się do sadzenia.

Aby rosnąć Ranunculus w domu na łóżkach, konieczne jest wykonanie i kopanie w ziemi na głębokość 40 cm na jeden metr kwadratowy:

 • kilka wiader z kompostem lub humusem;
 • do 100 gramów prostego superfosfatu;
 • 250 g wapna.

Świeżego obornika można dokonać nie wcześniej niż na rok przed wyładunkiem jaskieru. Ponadto, jeśli gleba jest gliniasta, to trzeba dodać piasek i torf, a jeśli piaszczysty - glinę.

Przed sadzeniem konieczne jest wprowadzenie torfu do gleby, aby zapewnić słabo kwaśną reakcję gleby. Również na dnie rowka do lądowania dodaj 40 gramów calimagnezu i 15 gramów azotanu amonu na 1 metr kwadratowy. m, dobrze wymieszane z glebą.

Aby uzyskać wcześniejsze kwitnienie, cebulki sadzi się w pojemnikach na początku marca, aw połowie maja muszą zostać przeszczepione na otwartą glebę, starając się nie rozpaść ziemnych chmur.

Lądowanie ranunculus w otwartym terenie odbywa się tylko wtedy, gdy gleba się nagrzewa. Taki korzystny okres przypada na początku maja. Przed sadzeniem bulwy muszą być namoczone w wodzie, która jest wstępnie dodawana ze stymulatorami wzrostu w celu przyspieszenia pęcznienia i manganu w celu dezynfekcji.

Zasadź cebulki kwiatowe o gęstości 15-20 sztuk na metr kwadratowy z opuszczonymi nogami, głębokość materiału do sadzenia nie powinna przekraczać 4 cm dla ciężkiego podłoża i 7 cm dla światła, a odległość między kwiatami powinna wynosić 15 cm.

Pierwsze pędy pojawią się za dwa tygodnie, a po około kilku miesiącach każda bulwa z rośliny wyrzuci kilka łodyg - powinny one zostać pozostawione do otrzymania nasion. I następujące kwitnące pąki są usuwane w celu przedłużenia okresu kwitnienia.

Wraz z nadejściem jesieni liście opadają, a przystojny Ranunculus kwitnie, którego bulwy muszą być natychmiast wykopane, aby uniknąć ponownego kiełkowania i przechowywania. Należy to zrobić, ponieważ roślina ta nie różni się od mrozoodporności, a kiedy nadchodzi chłód, a temperatura spada poniżej -7 ° C, umiera.

W większości jaskiniach następuje proces dzielenia korzenia: na cebulce matki, pojawiają się dziecięce guzki, dodatkowe kłącza, które są starannie oddzielone i wykorzystywane do dalszego sadzenia. Rozdzielanie należy wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić cienkich korzeni.

Dorosłe bulwy w formie sezonu od pięciu do siedmiu dzieci. Ranunculus, którego cebulki po separacji należy traktować fungicydem, należy pozostawić w spokoju do wiosny.

Co trzy do czterech lat kłącze Ranunculus zastępowane jest przez nowe korzonki, które są kupowane w kwiaciarniach. Są odnawiane, ponieważ z czasem wirusy atakują cebulki, a roślina traci swoją dekoracyjność.

Jesienią rośliny jaskier dają nasiona na szypułkach. Podobnie jak inne bulwiaste, mogą się rozmnażać i Ranunculus. Jak sadzić te kwiaty z nasionami? The

Wybrane zdrowe i pełne nasiona wysiewa się pod koniec lutego w pojemnikach wypełnionych lekko żyzną, piaszczystą, żyzną glebą, którą wstępnie się parzy. Uprawy są lekko zmielone, zwilżone sprayem i pokryte szkłem. Konieczna jest ochrona upraw przed kondensatem - codziennie do tego celu ściera się szkło, a skrzynia jest wentylowana.

Pędy są pokazywane po kilku tygodniach. Następnie, gdy są wzmocnione, szkło jest usuwane, a pojemnik jest umieszczony w chłodnym, niezbyt ciemnym miejscu.

Aby utworzyć panikę, sadzenie i pielęgnacja powinny być odpowiednio zorganizowane. Rośliny wymagają stałego oświetlania upraw: lampy o mocy od 40 do 200 W / 1 kwadrat. m umieszczona na wysokości 60-80 cm, czas świecenia: od 10 do 14 godzin dziennie. Lampy wyłączają się i włączają w tym samym czasie. Kiedy pojawi się czwarty prawdziwy liść, pędy nurkują.

Wraz z początkiem maja przeszczepy przenosi się do cieplarni w ogrodzie i przykrywa materią. Następnie, gdy przechodzi groźba zamrożenia, sprawa zostaje usunięta.

Przechowywanie materiału sadzeniowego

Pozostawione do spędzenia zimy w ziemi, guzki nie mogą znieść zimna i umierają, więc trzeba je odkopać. Należy to zrobić przed pędami i liści całkowicie uschnąć. Jeśli ten okres zostanie pominięty, guzki łatwo zgubią się w glebie i nie będzie można ich znaleźć. Wykopane cebule są suszone, łodygi są od nich odcięte, dzieci są odrywane i wypuszczane z ziemi miękką szczotką.

Przed położeniem guzków do zimowania należy je umieścić w lekkim roztworze nadmanganianu potasu na 20 minut, ponownie wysuszyć i włożyć do papierowej torebki. Możesz przechowywać je w pudełku warzywnym w lodówce lub w piwnicy, utrzymując umiarkowaną wilgotność, aby oszczędzić wiechy. Rosnące kwiaty zależą od warunków przechowywania korzeni.

Zimą żarówki powinny być monitorowane pod kątem chorób grzybowych. Jeśli zidentyfikowana zostanie niezdrowa roślina, miejsce choroby powinno być traktowane koloidalną siarką lub zielenią. Głęboko dotknięta roślina jest natychmiast usuwana, ponieważ choroba może przejść do innych korzeni.

Po zimowaniu bulw śmietnik jest uporządkowany: wysuszony, zbutwiały i zmiękczony, reszta jest przygotowana do sadzenia w ziemi.

Ranunculus, sadzenie i pielęgnacja, które nie jest związane z pracochłonnymi operacjami, wymaga jednak wdrożenia niektórych działań:

 1. Kiedy pojawiają się pierwsze pędy, należy rozluźnić łóżka po wytrąceniu i podlewaniu oraz w celu usunięcia chwastów.
 2. Podczas pojawiania się pierwszych kwiatów przeprowadza się nawożenie roślin roztworem dziewanny, a gdy zaczyna się masowe kwitnienie, rozpoczynają się nawozy fosforowo-potasowe.
 3. Jeśli pędy są zagrożone nadejściem mrozu, są one pokryte jakimkolwiek włókninem.
 4. Aby zapewnić dobry drenaż na dnie rowka lub doniczki, możesz położyć skorupkę.
 5. Kiedy kwiaty Ranunculus rosną tylko, wymagają obfitego podlewania.
 6. Podczas kwitnienia rośliny do podlewanej wody dodaje się niewielką ilość minerałów potasowych lub organicznych.
 7. Kiedy kwiaty zaczynają zanikać, zmniejsza się częstotliwość podlewania.
 8. Początkujący więdną kwiaty z łodyg są usuwane, a pod koniec lata łodygi są przycinane do ziemi.

Uprawa w doniczkach i forsowanie

Doskonale nadaje się do zalewania specjalnych odmian do doniczek lub karłowatych ranunculus. Kultywacja w tym celu rozpoczyna się od tego, co jest określone, kiedy konieczne jest otrzymanie kwiatów. Cebulki sadzi się od sierpnia do listopada, a roślina kwitnie trzy miesiące po posadzeniu.

Problem z destylacją jaskierów w domu to wysoka temperatura w pomieszczeniach: z tego powodu kwiaty tracą atrakcyjność, gdy się rozciągają. Bulwy roślinne należy przeprowadzać w temperaturze nie wyższej niż +10 ° C, a dalsze zawartości w temperaturze +20 ° C (nie wyższej). Warunki te można dobrze utrzymać w szklarniach.

Aby hodować raununculus w domu, potrzebujesz:

 • mieszanina gleby składa się z gleby kwiatowej i piasku, co zapewnia wodoprzepuszczalność, co najmniej raz na trzy lata przeszczepiane są jaskry;
 • przy nadmiernym wzroście kłącze jest uwalniane od dzieci, które są sadzone w innych doniczkach;
 • sadzenie roślin odbywa się w pojemnikach o średnicy około 20 cm: w pojemnikach o dużych rozmiarach, umieszcza się do trzech sadzonek, a po posadzeniu w małych - jeden.

Przez wiele lat praca prowadzona przez hodowców odniosła sukces: liczne polynunculi, które mogą być uprawiane na zewnątrz i w doniczkach, mają ponad sześćset różnych gatunków i odmian. Istnieją nawet odmiany, które są w stanie pozostać świeże przez prawie dwa tygodnie w bukiecie.

Wszystkie jaskry są podzielone na następujące grupy:

 1. Pionowo - mają duże podwójne kwiaty w kolorze żółtym, czerwonym, białym, fioletowym i różowym (Ranunculus Blomingdale Rose Bicolor, Purpurowy Picotee Ranunculus).
 2. Francuski - rośliny z półpełnymi kwiatami (Ranunculus Mache F1 bicolor Mix i inne).
 3. Perski - mają półpełne lub proste kwiaty na krótkiej łodydze (mieszanka Ranunculus Rebecca i inne).
 4. Afrykańskie - wyróżniają się dużymi, wielkogabarytowymi kwiatami kulistymi (różowoczerwony jaskier Ranunculus, mieszanka Ranunculus Bloomingdale F1 Bicolor, mieszanka Ranunculus Bloomingdale F1).

Oprócz różnic w kształcie kwiatu, jaskry różnią się wysokością łodygi: łodygi o wysokości do 25 cm i wysokie o wysokości do 40 cm są uważane za niewymiarowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 5 = 3