Kwiat geranium, jak dbać w domu

Geranium: pielęgnacja domu, zalecenia dotyczące uprawy. Regularne kwitnące pelargonie: opieka nad nią w domu, sekrety (zdjęcia)

Geranium to wspaniała roślina domowa o wielu zaletach i posiadająca nie tylko luksusowe i kolorowe kwiaty, ale także wiele właściwości leczniczych i właściwości.

Może to być zarówno roślina ogrodowa, jak i kwiat pokojowy zdobiący parapet i wnętrze domu.

Geranium ma wiele odmian i wystarczającą liczbę odmian, aby każda kwiaciarnia, a tylko amatorka i koneser piękna, mogła stworzyć dla siebie odpowiednią kompozycję kwiatową.

Geranium znaleźć godne miejsce dla siebie na parapecie, wśród innych kolorach będzie chronić je przed ewentualnym najazdem wewnętrznych kwiatowych szkodniki - co dosłownie nie tolerują zakład i się go boją.

Cechy rosnących pelargonii

Geranium jest bezpretensjonalny i nie wymaga od jego właściciela żadnych specjalnych warunków do uprawy i opieki nad nią. Niemniej jednak dostępne są pewne cechy i zasady dotyczące hodowli i konserwacji tej rośliny.

• Dla dobrego kwitnienia pelargonii niezbędne jest prawidłowe nawadnianie, odpowiednie oświetlenie i ciepło. Zimą geranium może być trzymany w domu, a bliżej lata, sadzone w otwartym terenie w ogrodzie lub ogrodzie.

• Ten kwiat może być uprawiany zarówno z nasion, jak i przy pomocy sadzonek. Roślina może z łatwością dostrzec jasne promienie słońca, więc w czasie gorącym może być tylko lekko przyciemniona.

• Kluczem do udanego wzrostu pelargonii jest właściwe odwodnienie gleby, a także dobór średnio - wilgotnej i słabo kwaśnej, nasyconej gleby.

• Konieczne jest również karmienie pelargonii i nawożenie, zwłaszcza jeśli rośnie w doniczkach.

• Geranium należy podlewać, ale umiarkowanie, a także w okresie wzrostu chwastów gleby roślin.

• Geranium musi być przycięty w czasie i prawidłowo, w przeciwnym razie może umrzeć, zwłaszcza w zimie.

Geranium: pielęgnacja domowa - rozmnażanie

Reprodukcja pelargonii może być prowadzona na dwa sposoby - przez rozmnażanie i rozmnażanie materiału nasadzeniowego.

Cięcie - najpopularniejszy i nieskomplikowany sposób rozmnażania pelargonii, który od dawna był używany przez kwiaciarnie. Praktycznie nie ma błędów.

Pierwszy sposób rozmnażania.

Sadzonki wycięte z rośliny matki pod koniec sezonu letniego, dobrze, lub na początku jesieni. Łodyga jest usuwana ze szczytu rośliny, co najmniej 4 liście muszą pozostać na sadzonkach. Po tej procedurze łodygę można umieścić w pojemniku z wodą i poczekać, aż uformują się korzenie. Po pojawieniu się systemu korzeniowego roślinę należy sadzić w doniczce z wcześniej przygotowaną ziemią.

Drugi sposób propagacji.

Łodyga, jak to opisano powyżej, jest odcięta od rośliny, a następnie umieszczona w cieniu, aż do jej uschnięcia. Następnie łodyga zanurza się w stymulant o nazwie "Kornevin9raquo; lub sok, wzięty z aloesu, a następnie w proszek węglowy, a po całym procesie jest sadzony w przygotowanym garnku.

W tym przypadku ważne jest, aby sadzonki prawidłowo przygotowały glebę - glebę ogrodową lub szklarnię zmieszaną z piaskiem w stosunku 1/1.

Dlatego w obu przypadkach musisz ćwiczyć, trochę dbać i dbać, a Twój pupil zachwyci Cię obficie kwitnącym i pompatycznym zdrowiem.

Tryb rozmnażania nasion - nie jest to tak popularny sposób rozmnażania materiału sadzeniowego, jak na przykład sadzonki geranium. Ale dla rozwoju nowych odmian pelargonii, ta metoda jest najbardziej odpowiednia metoda, zwłaszcza jeśli istnieje potrzeba od hodowcy lub po prostu miłośnik eksperymentów i niektóre odmiany nasion dostać sadzonki niż materiału źródłowego - kolor, kształt i rozmiar.

Ogólnie rzecz biorąc, aby uniknąć jakichkolwiek niepowodzeń związanych z uprawą geranium z materiału nasadzeniowego, należy rozpocząć sadzenie nasion pelargonii i eksperymenty z niedrogimi odmianami tej rośliny.

Ziemia do sadzenia nasion geranium powinna być dobrze rozluźniona, a poza tym podstawowa gleba składa się z piasku i próchnicy. Na początku okresu wiosennego można rozpocząć sadzenie.

Zanim zaczniesz sadzić nasiona, gleba pod geranium powinna być dobrze rozlana roztworem manganu (aby chronić roślinę przed taką chorobą jak czarna noga). Po nasiona należy wlać do ziemi z pewną pojemnością i lekko posypać warstwą gleby, ale tak, aby wizualnie nie znaleziono na powierzchni.

Następnie dla zasadzonych nasion wskazane jest, aby stworzyć rodzaj szklarni w postaci folii, do której zostaną przykryte, a następnie usunąć zasadzony materiał w rozgrzanym miejscu.

Geranium: pielęgnacja domowa - gleba, oświetlenie, warunki do kwitnienia

Gleba dla pelargonii musi być nasycona i pożywna, ale niełatwa. Wskazane jest dodanie do gleby niewielkiej glinianej bazy, a także piasku.

Do niezależnego mieszania składników należy pobrać część humusu (liść lub darń), tyle torfu, piasku i taką samą ilość gliniastej gleby z brzegu rzeki.

Taka gleba jest dość dobra w utrzymywaniu wilgoci, w związku z czym gleba nie ulega kwaskowatości. Ponadto zaleca się regularne poluzowanie gleby pod geranium w celu uzyskania lepszego wyczucia kwiatu.

Latem, gdy dzień świetlny jest długi i pełen słońca - geranium, umieszczony na parapecie, świetnie czuje się z każdej strony pokoju.

Jednak najlepsza lokalizacja jest uważany pelargonie jeszcze strony południowej, w pobliżu okna, na podstavochki dla kwiatów, ponieważ to, co roślina jest bezpośrednio związana z lekkiego kochający kolorowej kopii, która nawet w gorące dni od bezpośrednich promieni słonecznych nie może przynieść kakogo- bez szkody.

Ale pomimo tego wszystkiego w upalne dni trzeba chronić geranium przed promieniami słonecznymi za pomocą papieru papirusowego, aby uniknąć pojawienia się oparzeń na roślinie.

Pomieszczenie, w którym rośnie geranium, wymaga wentylacji, ale bez tworzenia przeciągów. Oraz w celu pelargonie rosła silna, pachnące i miłe dla oka z jego jasnych kolorach i luksusowe - to musi być chronione od zawartości w cieniu tak często jak to możliwe i sprawiają, że świeże powietrze i słońce.

Aby upewnić się, że pelargonia może zadowolić swoje gospodarstwa domowe pięknem swoich kwiatów przez cały rok, konieczne jest stworzenie sprzyjających warunków i odpowiedniej opieki.

Obfitość kwiatów w lecie będzie bezpośrednio zależeć od tego, jak roślina spędza zimę.

Pelargonie muszą po prostu spędzać zimowanie gdzieś w chłodnych miejscach jak najdalej od kominków i grzejników, przy temperaturze reżimu nie wyższej niż 13 stopni. W tej chwili roślina absolutnie nie potrzebuje nawożenia i obfitego podlewania.

Z zastrzeżeniem wszelkich przepisów zimą - nie tylko, że roślina nie chorują co niektóre choroby, ale bardziej od wiosny do późnej jesieni zachwyci całą swoją obfitość kwiatów i ich piękno.

Trzeba też pamiętać i wiedzieć, że pelargonie bardzo potrzebują zerwania wyblakłych kwiatostanów. A jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie, roślina ta przedłuży okres kwitnienia od maja do października.

Do tego procesu konieczne jest użycie noża z ostrym i długim ostrzem. Muszą odciąć zwiędłe i pożółkłe liście w taki sposób, aby łodyga pozostała na pelargonie. Aby obrzezać geranium, należy postępować, jesienią pozostawiając procesy z kilkoma guzkami. Wszystkie miejsca przekrojów muszą być smarowane wstępnie aktywowanym węglem aktywnym.

Ale musisz wziąć pod uwagę przy cięciu pelargonii, która po tak bolesnej operacji dla rośliny rozkwitnie na jakiś czas. Musisz więc być cierpliwy i dalej dbać o swoją ulubioną roślinę.

Geranium: pielęgnacja domowa - najlepsze opatrunek i podlewanie

Głównym wymogiem, który należy zachować podczas pielęgnacji pelargonii, jest regularne podlewanie. Nie można wykazać szczególnej troski o wilgotność powietrza lub rozpylanie roślin, to geranium nie jest potrzebne. Będzie nawet lepiej, jeśli opryskiwanie będzie wykonywane tylko przez sąsiadujące kwiaty i rośliny, w tym przypadku można łatwo uniknąć takich problemów, jak uzyskanie wody na liściach geranium.

Ale nie musisz również wypełniać geranium, ponieważ może to wywołać pojawienie się pleśni i doprowadzić do rozpadu systemu korzeniowego, szczególnie w zimie.

Konieczne jest uświadomienie sobie, że przy stałym braku wody - rozkwit rośliny będzie słaby, a kwiaty zmiażdżone.

Dlatego warunkiem prawidłowej pielęgnacji pelargonii jest drenaż w dolnej części doniczki z kwiatem i umiarkowanie wilgotną glebą.

Pelargonia poczuje się wspaniale i stale rozkwitnie, jeśli raz na 30 dni jesienią i zimą oraz dwa razy w miesiącu w okresie letnim i wiosennym nawożenie w postaci nawozu.

Nawożenie fosforowe sprzyja obfitemu i długiemu kwitnieniu pelargonii. Zanim zaczniesz zapładniać kwiatek, musisz go dobrze wylać, aby górny opatrunek nie spłonął systemu korzeniowego pelargonii.

Przydatne jest również takie nawożenie, które zawiera - azotowe, potasowe i fosforowe składniki w równych proporcjach.

A także w skład tych nawozów musi koniecznie zawierać różne mikroelementy niezbędne do dobrego życia kwiatu.

Geranium: opieka domowa - dlaczego umiera?

Właściwa pielęgnacja geranium gwarantuje jej życie bez chorób i problemów życiowych. W końcu jednak mogą pojawić się kłopoty w postaci chorób ulotek, kwiatów i systemu korzeniowego, a ten zwrot wydarzeń musi zostać przygotowany.

Głównymi przyczynami śmierci pelargonii jest brak światła słonecznego, nadmierna wilgotność, nadmierne podlewanie oraz pojawienie się chorób grzybowych takich jak:

Gray zgnilizny - roślina utworzona na liściach, w postaci pająka lub płytki, na łodydze, wykazująca ciemny substrat.

Arkusz Rust - pojawiające się w formie uszkodzenia płatka liści żółtymi plamkami o małych wymiarach.

Mączniak prawdziwy - przykryć mączystą łodygą i liśćmi geranium.

Niebezpiecznym zjawiskiem, które może zniszczyć system korzeniowy pelargonii, jest również uszkodzenie nicienia, objawiające się jako węzły na korzeniach rośliny.

Inny geranium może zostać zaatakowany przez takie szkodniki, co może doprowadzić do śmierci rośliny, ponieważ:

• Mszyce, z powodu których liście geranium usychają i pojawiają się plamki o małych rozmiarach. Od spodu na talerzu pojawiają się owady w szaro-zielonym kolorze, które szybko rozmnażają się i wyciągają wszystkie soki z liści geranium.

• Mączlik jest również bardzo niebezpieczny szkodnik, który żywi się sokami roślin i stopniowo, jeśli się nie podejmować działań prowadzi do śmierci roślin.

Te i inne szkodniki mogą zostać zniszczone przez opryskiwanie rośliny specjalnymi środkami, które nie są szkodliwe dla samego geranium.

© 2012-2018 "Opinia kobiet". Podczas kopiowania materiałów wymagany jest link do źródła!

Redaktor naczelny portalu: Ekaterina Danilova

E-mail: [email protected]

Redakcja: +7 (965) 405 64 18

Bodziszek zimą: opieka w domu. Jak dbać o pelargonie na parapecie

Kto z nas nie pamięta pelargonii babci? Ten kwiat jest ucieleśnieniem domowego ciepła i przytulności, dekorował apartament przez wiele pokoleń. Wśród roślin ozdobnych jest bardzo niewielu przedstawicieli, tak bezpretensjonalnych jak pelargonie.

pielęgnacja zimą w domu staje się trochę bardziej skomplikowane, ale nie trzeba być ekspertem w dziedzinie kwiaciarstwa rosną piękne rośliny. Nawiasem mówiąc, jeśli jeszcze nie wiesz, to jest poprawnie nazywane pelargonium. I być bardzo precyzyjny, to Pelargonium rodzaju, który ma około 250 gatunków roślin z rodziny Bodziszkowate.

Ten piękny kwiat był kiedyś na parapecie w każdym domu, dziś trudno go spełnić. Wielu nie lubi specyficznego zapachu, inni preferują rośliny ozdobne-liściaste. W rzeczywistości bardzo przydatne jest posiadanie doniczki z geranium w domu. Olejki eteryczne emitowane przez liście mogą tworzyć naturalną barierę dla patogenów i wirusów. Ale to nie wszystko, hodowcy kwiatów wiedzą, jak trudno jest traktować swój ogród w domu, gdy jest atakowany przez mszyce. Szczególnie często te pasożyty szaleją podczas zimnej pory roku. Dlatego prawdziwym zbawieniem jest pelargonia w zimie. Opieka domowa jest minimalna i ustawiona obok innych kolorów (takich jak fuksja, na którą często mają wpływ mszyce), chroni je.

Warunki zawartości pelargonii, reżim temperatury

Prawie przez cały rok kwiat czuje się dobrze w normalnej temperaturze pokojowej. Nie wymaga warunków cieplarnianych i generalnie jest zaskakująco bezpretensjonalny. Nieco więcej uwagi wymaga pelargonia w zimie. Opieka domowa wymaga od niej mniejszego nakładu pracy, około +10 stopni. Optymalny do wzięcia garnka z roślin w chłodnym pomieszczeniu, jeśli nie ma takiej możliwości, można bezpiecznie zrobić z parapetu, zawsze czerpie zimno ze szkła. Najważniejsze - upewnij się, że liście nie dotykają okna.

Szczególnie ważne jest, aby obserwować ten stan, jeśli uprawiasz królewski geranium, znany z pięknych kwiatów. Jest bardzo wymagający w warunkach zimowych, w wysokiej temperaturze (+20 i więcej), roślina może odrzucić wszystkie pąki. Dlatego + 10 stopni to maksimum (można obniżyć temperaturę do +4), która przyjmuje pelargonie w zimie. Opieka domowa wymaga również dobrego oświetlenia, dlatego piwnica nie jest odpowiednia. Jeśli masz doniczki w oknie północnym, wymagane jest dodatkowe sztuczne oświetlenie. Osobnym zagadnieniem jest podlewanie rośliny zimą, ale porozmawiamy o tym nieco później.

Alternatywny sposób przechowywania

Dla mieszkańców mieszkania często nierozwiązywalny problem zapewnia chłodny pokój dla ukochanego Pelargonium. Inna metoda została wymyślona przez doświadczenie. Roślina hibernuje w pokoju, tak blisko jak to możliwe do okien, a wraz z nadejściem wiosny, gdy tylko temperatura powietrza wzrośnie do +2, zacznij układać doniczki na balkonie. Najpierw wyjmij na 2 godziny, a następnie stopniowo zwiększaj czas przebywania w zimnie. Ta opcja zapewni piękny kwiat geranium. Zasadniczo roślina jest bezpretensjonalna, co oznacza, że ​​może kwitnąć bez takich poprawek, ale nikt nie da ci 100% gwarancji.

Dość małe rośliny doniczkowe są tak lubiane przez słońce, jak geranium. Jak dbać o pelargonie w domu, możesz intuicyjnie zrozumieć, obserwując stan kwiatu. W wielu źródłach podano informację, że zwykle toleruje cień. Rzeczywiście, roślina nie umrze, ale będzie wyglądać bardzo źle, a kwitnienie się skończy. Nawet liście w cieniu stają się płytkie, w przeciwieństwie do luksusowych lilii wodnych zdrowego kwiatu. Przestawiając doniczki w jasnym świetle słonecznym, widać, że pelargonia zmienia się w luksusową, obficie kwitnącą roślinę.

Ta roślina nie boi się bezpośredniego światła słonecznego, więc możesz bezpiecznie umieścić ją na balkonie na lato lub upuścić na otwartą przestrzeń. Jesienią możesz wykopać dorosły krzew i umieścić go z powrotem w doniczce. Tylko ivelistnaya pelargoniya nie lubi bezpośredniego światła słonecznego, więc lepiej jest pritenyat. Ale pięknie kwitnący bodziszek królewski będzie wdzięczny za plażowanie.

Teraz porozmawiamy o tym, jak podlewać geranium. Jak dbać o pelargonie w domu, pewnie już wiesz w praktyce, ponieważ roślina ta jest tak bezpretensjonalna, że ​​musisz bardzo mocno ją zepsuć. Ale zapewnienie szybkiego wzrostu i kwitnienia jest niemożliwe bez przestrzegania wielu zasad.

Pelargonium bardzo lubi światło słoneczne i regularne podlewanie, unikając nadmiernego przesycenia gleby. Najprostszym sposobem dostosowania tego mechanizmu jest wybór dobrego lekkiego gruntu i systemu odwadniającego. Stagnacja wody u korzeni prowadzi do śmierci roślin, szczególnie ten proces odbywa się w miniaturowych formach.

Pielęgnacja geranium w zimie wymaga ograniczenia podlewania. Konieczne jest zapewnienie minimalnej wilgotności gleby i zapobieganie wysychaniu korzeni. Geranium w sprayu nie powinno nawet w lecie. Uwielbia suche powietrze.

Podobnie jak wszystkie rośliny ozdobne, potrzebuje regularnego wzbogacania gleby i pokoju geranium. Opieka domowa polega na wprowadzaniu nawozów od marca do sierpnia. Należy pamiętać, że do kwitnienia wymagana jest duża ilość potasu i fosforu, a nadmiar azotu jest szkodliwy dla pelargonii. Z jego nadwyżki geranium może przestać rosnąć. Przy braku składników odżywczych geranium cierpi na chlorozę liści. Nie toleruje on świeżych nawozów (obornika), dlatego należy stosować złożone preparaty do roślin kwitnących, które są w dużych ilościach w sprzedaży.

Nie nawozić przez cztery tygodnie po transplantacji, a także w zimie. Ostatniej jesieni wprowadzenie nawozów zapewni wegetatywnej części roślin wszystko, co niezbędne do wzrostu aż do wiosny.

Konieczne jest wybranie optymalnego rozmiaru doniczki, ponieważ niewielka jej ilość stymuluje kwitnienie. Ale jeśli widzisz korzenie, które wystają przez otwory drenażowe, to czas, aby podnieść pulę więcej. Jeśli wzrost młodej rośliny występuje bardzo szybko, to trzeba przeszczepić kilka razy w roku, ale sezon nie ma większego znaczenia. Za każdym razem wymagana jest pula o 1,5 cm większa od poprzedniej. Zasadź roślinę natychmiast w dużej doniczce - skazuj ją na chorobę. Garnki z gliny są najlepszym wyborem, ale należy pamiętać, że ziemia wysycha szybciej.

Często ludzie są rozczarowani, gdy rosną brzydką roślinę o złamanych kształtach. W rzeczywistości jest to cecha pelargonii, z którą należy się liczyć. Konieczne jest regularne przycinanie. Jeśli tego nie zrobisz, roślina będzie się rozciągać, będzie mniej łatwo kwitnąć, ponadto nieobrzezany geranium jest podatny na różne choroby.

Strefowe odmiany wymagają najbardziej przycinania i należy obliczyć, że co najmniej 3 miesiące muszą przejść z tej procedury do kwitnienia, aby mógł powstać pąk kwiatowy. Zwykle przycina się je jesienią przy użyciu sterylnych narzędzi. Nie zapomnij zapytać znajomych, którzy potrzebują geraniowego pokoju. Opieka w domu, rozmnażanie nie jest trudne ani uciążliwe, i właśnie w czasie przycinania będziesz mógł dzielić sadzonki.

Jak już wspomniano, do tego celu stosuje się sadzonki. Niektórzy hodowcy zalecają wybór czasu do sadzenia, a mianowicie od sierpnia do września, ale w rzeczywistości procedura jest zaplanowana na sadzenie młodych roślin. Ogólnie rzecz biorąc, możliwe jest sadzenie przez cały rok, tę opcję zapewniają bezpretensjonalne pelargonie. Wymaga minimum dla roślin takich jak geranium, pielęgnacja. W domu rozmnażanie, kwitnienie przebiegnie bez problemów, jeśli wystarczająco dużo uwagi poświęcisz swojemu zielonemu przyjacielowi. Żadne specjalne umiejętności od ciebie nie będą wymagane.

Aby rozwijać nowy kwiat, trzeba wziąć nową długość łodygi 10-15 cm. Na najmniejsze odmiany mogą być stosowane długość cięcia około 2 cm. Pozostawia nie więcej niż 4 liści i dać kilka godzin położyć się na świeżym powietrzu, aby wysechł. Następnie wkłada się go do małej szklanki i umieszcza w ciepłym i jasnym miejscu do ukorzeniania. Po około trzech tygodniach pojawią się pierwsze korzenie, po których możliwe będzie przeszczepienie młodego geranium do bardziej przestronnego garnka.

Domowa pielęgnacja geranium, choroba i leczenie

Wiele chorób i pasożytów omija stronę geranium, jednak istnieją szkodniki, które nie wyczuwają jej specyficznego zapachu. Najczęściej na Pelargonium zasiedla mączlik. Jeśli pasożyty bit, zakład jest traktowany roztworem mydła i zamknąć film, ale jeśli uszkodzenie jest poważne, trzeba uciekać się do środków chemicznych, które są na sprzedaż wiele. Pojawiają się na pelargonie i przędziorkach. Walka z nimi jest możliwa tylko przy użyciu specjalnych preparatów.

Chorobą grzybiczą, która jest bardzo powszechna w tej roślinie, jest tak zwana czarna noga. Wpływa zarówno na młode, jak i dorosłe rośliny, a przyczyną pojawienia się jest nadmierny i zły system drenażu.

Roślina rośnie słabo - z jakiego powodu?

W wielu przypadkach błędy ogrodnika powodują choroby roślin. Jeśli gałęzie spadające liście, obnażył dolna część geranium i kwitnienia jest opóźniony, to najprawdopodobniej nie jest wystarczająco dużo światła. Ogromny, bujny krzew o całkowitym braku kwitnienia zwykle uzyskuje się z nadmiarem nawozów. Jeśli geranium żółte liście dolne, to trzeba zwrócić uwagę na podlewanie. Na pewno jest nieregularny, lub gleba jest zbyt piaszczysta, szybko wysycha. Jeśli liście wysychają, a podlewanie jest normalne, to być może temperatura powietrza jest zbyt wysoka.

Jak widać, pielęgnacja domowej roboty geranium jest dość łatwa. Choroby, rozmnażanie, podlewanie i górne opatrunek - które powodują tak wiele trudności dla hodowców kwiatów podczas hodowli kapryśnych tropikalnych kwiatów, nie stanowią problemu w uprawie pelargonii. Opieka jest intuicyjnie prosta, leki do leczenia są swobodnie sprzedawane w sprzedaży. Jedyne, co może sprawiać pewne trudności, to przycinanie i kształtowanie pięknego krzewu. Po raz pierwszy lepiej skorzystać z pomocy doświadczonej kwiaciarni.

Opiekuj się geranium w domu dla początkujących

Geranium lub Pelargonium od dawna i mocno zajmuje wiele parapetów jako bezpretensjonalna i piękna roślina. Może być uprawiana w domu i na rabatach kwiatowych: kwiat wygląda świetnie wszędzie. Przed zakupem zaleca się przeczytać, jak dbać o geranium w domu.

Jego nazwa naukowa to geranium - pelargonium - po grecku oznacza "bocian" lub "żuraw". Ta niezwykła nazwa została nadana roślinie ze względu na owoce - długie jak dziób ptaka.

Na świecie istnieje ponad 400 rodzajów pelargonii, które można znaleźć prawie na całym świecie, około 40 gatunków znajduje się na terytorium Rosji. Warto zauważyć, że w Niemczech geranium nazywa się "nosem bociana", a w USA i Anglii - żurawiem.

Ten ki jednorocznych i wieloletnich roślina rośnie do 60 cm., Miękkie liście są pokryte włosami, są płetwowaty-płatkowy lub płetwowaty-wypukłościach. Duże kwiaty mają 5 regularnie umieszczanych kwiatów, zwykle zbieranych w kwiatostanach. Może być frotte i gładka, wśród odcieni są biały, czerwony, fioletowy i niebieski.

Wśród najpopularniejszych gatunków domowe pelargonie są obecne:

 1. Ampelskaia: ma długie gałęzie zwisające w dół, więc lepiej jest powiesić je w doniczkach;
 2. Pachnące: różni się silnym aromatem, który może różnić się w zależności od odmiany: może to być cytryna, wanilia, piołun, róża i inne;
 3. Strefa: dwukolorowe kwiaty wyraźnie oddzielone od siebie;
 4. Royal, inne imiona Marthy Washington, królewskie, angielskie, szlachetne lub domowe: cechą charakterystyczną jest ciemna plama, która znajduje się na wszystkich płatkach dużych kwiatów;
 5. Anioły: odrębny gatunek, charakteryzujący się długim okresem kwitnienia i przyjemnym aromatem;
 6. Ogród, wspaniały, wielkogabarytowy, krwistoczerwony: gatunki te należą do ogrodowych gatunków kwiatów, które mają silne rozwinięte korzenie

Oprócz "czystych" odmian istnieje ogromna liczba mieszańców, które możesz sam uprawiać. Wśród gatunków domowych często występuje nazwa pelargonium. Należą do tej samej rodziny geranium, ale różnią się wyglądem. Pomimo tej dbałości o pelargonium w domu, jak w przypadku pelargonii, prawie tak samo.

Opieka w domu dla pelargonii, których zdjęcia są łatwe do znalezienia, przyniosły owoce, jest to konieczne obserwuj podstawowe warunki:

 1. Geranium czuje się świetnie w temperaturze pokojowej: w lecie może wahać się w zakresie + 20-25 stopni, w zimie nie powinien spaść poniżej + 10-14 stopni. Lepiej wybrać miejsce z dala od przeciągów.
 2. Ale w świetle kwiat jest bardziej kapryśny: roślinę można nawet pozostawić w bezpośrednim świetle słonecznym, bez obawy o krzywdę, ponieważ brak światła prowadzi do rozdrabniania liści i kwiatów. Jedyne, co może być wymagane, to od czasu do czasu obracać doniczkę, aby roślina była uformowana ze wszystkich stron. Zimą brak światła wypełniają lampy fluorescencyjne. Jeśli światło nie wystarcza, liście zaczną się palić.
 3. W przypadku pelargonii odpowiedni jest najprostszy zakup uniwersalnej gleby. Możesz sam gotować, mieszając 1 część trawy i liści, półtora humusu i połowę piasku. Na dnie garnka należy umieścić drenaż.
 4. Kwiat kocha wilgoć i wymaga regularnego i częstego podlewania. W takim przypadku woda nie powinna stagnować w doniczce ani spadać na liście. Wysoka wilgotność jest również przeciwwskazana. Można użyć wody wodociągowej z kranu, odpowiedniej także do deszczu i stopionej wilgoci. Zimą wymagane jest dwukrotne zmniejszenie częstotliwości nawadniania, ponieważ roślina znajduje się w stanie spoczynku.
 5. Przeszczep jest wymagany tylko wtedy, gdy doniczka jest mała. Nie wybieraj dużych doniczek: geranium źle się do nich odnosi i kwitnie obficie tylko w "ciasnocie". Optymalnym rozmiarem będzie: wysokość 12 cm, średnica - 12-15 cm.
 6. Roślina nie jest wymagająca dla przynęty i jest zadowolona ze standardowych nawozów mineralnych. Wprowadzane są od marca do września dwa razy w miesiącu. Możesz także użyć specjalistycznych nawozów do pelargonii.
 7. Aby uzyskać piękny wygląd, można czasami wyciąć górną i boczne gałęzie, a także usunąć suche liście i kwiaty.
 8. Powielanie pelargonii odbywa się przez sadzonki o każdej porze roku.

Geranium złe dla przeszczepu, dlatego lepiej nie zmieniać doniczek częściej 1-2 razy w roku. Przyczynami mogą być następujące czynniki:

 1. Korzenie stały się ciasne: możesz to sprawdzić, delikatnie wyciągając geranium z doniczki;
 2. Z powodu nadmiaru wilgoci kwiat zaczął zanikać;
 3. Mimo staranności, geranium nie rozwija się i nie kwitnie;
 4. Korzenie są gołe.

Zwykle na wiosnę należy przeszczepić pelargonium, od lutego do kwietnia, ale nie jest to kwestią zasadną: roślinę można przesadzać nawet w zimie, tylko krzak będzie trwał dłużej. Nie jest również wskazane dotykanie rośliny kwitnącej: już teraz wydaje dużo energii na kwitnienie i nie przyjmuje nowego domu. Zamiast przesadzać, możesz zaktualizować górną warstwę gleby, wlewając ją w razie potrzeby.

Niektórzy hodowcy w ramach dodatkowej opieki co wiosną przerzucają geranium na ulicę na klombie, a jesienią "biorą" ją z powrotem. Pomaga to ulepszyć samą roślinę, ale jednocześnie podziel korzenie do reprodukcji.

 1. Konieczne jest przygotowanie wszystkich narzędzi i potraktowanie garnka roztworem chloru, jeśli został już użyty do innej rośliny. Pozwoli to uniknąć przeniesienia choroby.
 2. Na dnie garnka układa się drenaż. Mogą to być małe kamienie lub polistyren.
 3. Geranium jest podlewany, aby ziemia była mokra. Następnie obróć garnek i delikatnie wyciągnij roślinę, starając się nie złamać i nie uszkodzić korzeni. Aby oddzielić ziemię od doniczki, ściany i dno można lekko powalić.
 4. Korzenie są badane, a w przypadku wykrycia zgnilizny lub objawów choroby, delikatnie przycinane.
 5. Kwiat jest opuszczony do doniczki, a puste miejsca są pokryte ziemią, lekko podlane, zagęszczone i wylewane więcej gleb.
 6. Po przeszczepie geranium jest usuwany do ciemnego miejsca na tydzień, a następnie przenoszony do wyznaczonego miejsca. Po 2 miesiącach można wykonać dodatkowe nawożenie.

Podobnie roślina jest przesadzana z ulicy jesienią do początku mrozu. Jeśli to konieczne, możesz dźwigar. Aby to zrobić, skróć wszystkie pędy, pozostawiając około 20 cm. Cięcie musi przejść kilka milimetrów od węzła. W okresie zimowym pelargonie nie dają wystarczającej ilości mocnych pędów, dlatego w okresie od lutego do marca trzeba będzie powtórzyć przycinanie.

Pelargonium może być rozmnażane przez nasiona i sadzonki: pierwsza opcja nadaje się do pozyskiwania nowych odmian, druga - do nowego buszu. Również geranium można rozmnażać do kłącza, ale czekając na to trzeba mieć trochę doświadczenia.

Nasiona Pelargonium można sadzić od początku marca, po wstępnej obróbce gleby słabym roztworem nadmanganianu potasu w celu ochrony przed chorobami. Możesz użyć zakupionej ziemi, dodając do niej piasek i próchnica. Nasiona są rozpraszane na poluzowanej powierzchni i lekko posypane na wierzchu ziemi, następnie przykrywają pojemnik folią, aby stworzyć efekt cieplarniany i oczyszczone przez kilka dni w wysokiej temperaturze. Gdy kiełki są wystarczająco mocne, można je sadzić, po czym rozpoczyna się standardowa pielęgnacja.

Najlepszym czasem do rozmnażania przez sadzonki jest wiosna. Cięte łodygi z 3-4 liśćmi (lepiej jest odciąć od góry) umieszcza się w wodzie i czeka na odrośnięcie korzeni. Po pelargonie suszy się i zakopuje w ziemi.

Jeśli pojawienie się geranium nagle zmieniło się na gorsze, to musisz zwrócić uwagę:

 1. Kiedy nie ma wilgoci, liście wysychają silnie i żółkną, z nadmiarem - stają się wiotkie i nadmiernie przyciemnione, na łodygach występuje szara zgnilizna;
 2. Jeśli liście, zwłaszcza te niższe, zaczęły opadać, brak jest oświetlenia;
 3. Jeśli roślina przestała kwitnąć, oznacza to nadmiernie dużą doniczkę lub brak odpoczynku w zimie.

Jak każda roślina, geranium nawet po dobrej opieki jest podatny na szkodniki i choroby.

 1. Szara pleśń lub zgnilizna: pojawia się na liściach z powodu nadmiernego podlewania. Konieczne jest przerwanie podlewania i usunięcie wszystkich dotkniętych chorobą płatków, a następnie spryskanie geranium środkiem przeciwgrzybiczym.
 2. Root rot: wpływa na korzeń, nie można już wyleczyć rośliny.
 3. Mączniak prawdziwy: jest to choroba grzybicza, która atakuje liście, pozostawiając na nich białą powłokę. Jest to spowodowane wysoką wilgotnością i niską temperaturą. Do leczenia użyj roztworu preparatów chemicznych.
 4. Czarna noga: często wpływa na sadzonki, z powodu tego, co zaczynają gnić. Konieczne jest przerwanie podlewania i usunięcie dotkniętych sadzonek, a następnie potraktowanie rośliny środkiem przeciwgrzybiczym.
 5. Mszyce: można je znaleźć na dnie liści. Możesz się go pozbyć, posypując liście trucizną zgodnie z instrukcjami.
 6. Mączlik: osiada na dnie liścia i odżywia się sokiem z kwiatów. Aby wyeliminować, usuń porażone liście i spryskaj geranium trucizną.

Geranium - bezpretensjonalna roślina z domową pielęgnacją, z którą poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Nie wymaga specjalnych warunków do uprawy i częstych przeszczepów, łatwo transportuje bezpośrednie światło słoneczne i susza. Jedyne, co należy pamiętać: geranium negatywnie odnosi się do wysokiej wilgotności i systematycznej transfuzji. W takich warunkach szybko zwiędnie i umrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

76 − = 66