Krzesła szkolne

Krzesła szkolne

Krzesło ortopedyczne dla ucznia

Współczesny pokój studenta jest niewyobrażalny bez wygodnych mebli. Dziecko spędza dużo czasu w pozycji siedzącej. W tym okresie ważne jest dbanie o dobre krzesło ortopedyczne. Wygodne meble o odpowiedniej wielkości przyczyniają się do powstania prostej postawy, minimalizują ryzyko skoliozy.

Krzesło ortopedyczne dla ucznia oferowane przez producentów krajowych i europejskich jest dostarczane z różnymi opcjami. Wybierając ten mebel, rodzice muszą wziąć pod uwagę indywidualne cechy dziecka, jego zdrowie i wiek, dostępne zalecenia lekarza. Te lub inne parametry i opcje fotela są wyświetlane dla pewnych odchyleń.

Obliczony dla wieku od sześciu miesięcy do 16 lat, rosnące krzesło zmienia wysokość, położenie oparcia i podnóżka. Wykonany z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego, twardy fotel-transformator dla ucznia jest przydatnym nabytkiem przez długi czas. Ta rzecz pomaga zachować prawidłowe plecy podczas odrabiania zadań domowych przy biurku. Elementy mocujące znajdujące się w konstrukcji umożliwiają dostosowanie mebla do dowolnego wieku.

Krzesło ortopedyczne dla dzieci w wieku szkolnym

Przedszkolaki nie potrzebują specjalnych mebli, ponieważ nie muszą siedzieć przez dłuższy czas. Wraz z rozpoczęciem treningu mogą pojawić się problemy zdrowotne. Pojawienie się chorób przyczynia się do niewygodnych mebli, zwiększając obciążenie kręgosłupa, prowadząc do jego deformacji. Prawidłowo ustawione miejsce pracy chroni zdrowie dziecka, zmniejsza zmęczenie, zwiększa wydajność.

Ergonomiczne krzesła dla dzieci w wieku szkolnym odpowiadają anatomicznym cechom ciała dziecka. Regulowany tył pomaga równomiernie rozkładać obciążenie kręgosłupa dziecka. Prawdopodobieństwo kompresji dysków, ich odkształcenie jest zredukowane do minimum. Dolna i górna część ciała po umieszczeniu na ergonomicznym krześle są umieszczone prawidłowo. Przyczynia się to do normalnej pracy narządów wewnętrznych.

Krzesło komputerowe dla dzieci dla uczniów

Współczesne dzieci spędzają dużo czasu przy komputerze. To urządzenie jest zabawne, komunikuje się z rówieśnikami i poradami, które pomogą Ci poprawnie wykonać zadanie domowe. Krzesła komputerowe dla uczniów różnią się pod względem decyzji projektowych, cech konstrukcyjnych, materiałów produkcyjnych, dostępnych opcji, cech technicznych.

Modele "rosnące" mają regulowaną wysokość. Kąt oparcia można również zmienić, umożliwiając wygodne umieszczenie dziecka za komputerem. Krzesło komputerowe ortopedyczne dla studenta powinno mieć sztywne plecy i miejsce z wycięciem pod kolanami. Taka konstrukcja nie zaciska naczyń krwionośnych osadzonego dziecka. Fotel ortopedyczny dla komputera pomaga utrzymać prawidłową postawę podczas nauki, nie prowadzi do upośledzenia wzroku.

Które krzesło wybrać dla pierwszej równiarki?

Przy zakupie szkolnego krzesełka ortopedycznego konieczne jest zbadanie cech jego projektu, systemu regulacji. Ważny jest mechanizm ruchu oparcia. Ten element ma z reguły trzy warianty nachylenia. Dźwignie sterujące znajdują się po prawej lub poniżej pod siedzeniem. W pobliżu talii krzesło ma pokrętny łuk, który utrzymuje prawidłową pozycję pleców. Kupując krzesełko, uczniom o niższych klasach lepiej jest dać model bez kół, aby zabezpieczyć się przed kontuzjami podczas jazdy na łyżwach. Meble należy zakupić wraz z dzieckiem, które od razu przetestuje wygodę.

Kupując krzesełko ortopedyczne dla ucznia, należy wziąć pod uwagę:

 • Anatomiczna forma. Wygięte plecy wspierają prawidłową pozycję kręgosłupa.
 • Dostosowanie modelu. Ważne jest, aby dostosować wysokość siedziska, pozycję oparcia.
 • Jakość i bezpieczeństwo środowiskowe materiału.
 • Obecność podłokietników. Modele bez tych dodatkowych elementów są preferowane, ponieważ ręce powinny znajdować się na pulpicie.
 • Wysokość oparcia. Idealne krzesło nie powinno przekraczać łopatek dziecka, gdy siedzi.
 • Obecność wsparcia dla stóp.

Ile kosztuje krzesło ortopedyczne dla dzieci?

Ceny krzeseł ortopedycznych dla ucznia różnią się w zależności od marki, parametrów technicznych, liczby dodatkowych funkcji, materiałów, z których są wykonane:

Stół ortopedyczny i krzesło dla dzieci w wieku szkolnym: porady dotyczące wyboru i informacji zwrotnych

Wraz z dorastaniem dziecka rodzice stają przed nowymi wyzwaniami. A najistotniejszy jest okres szkolny. W tej chwili pojawiają się nowe obawy związane z ponownym wyposażeniem pokoju dziecięcego, zakupem zapasów i oczywiście specjalnymi meblami. Obecnie rodzice przywiązują szczególną wagę do aranżacji kącika ucznia. Wszakże poprawność wyboru zależy nie tylko od wygody podczas zajęć, ale także od zdrowia dziecka. Stoły ortopedyczne i krzesła dla dzieci w wieku szkolnym są najbardziej odpowiednią opcją dla wszystkich cech technicznych. Przy wyborze takich mebli należy wziąć pod uwagę podstawowe niuanse: rozmiar, kształt, regulację wysokości i inne. Jeśli wszystko jest bardzo jasne przy stole, musisz szczegółowo zapoznać się z jego charakterystyką i funkcjami projektowymi, aby kupić krzesło.

Krzesło ortopedyczne. Co to powinno być?

Krzesło ortopedyczne dla ucznia musi spełniać określone kryteria:

 1. Anatomiczna forma. Zaleca się wybór modelu z pewnym oparciem. Korzystna jest zakrzywiona forma wewnętrzna. Jest to konstrukcja, która pozwoli utrzymać kręgosłup we właściwej pozycji w okolicy talii.
 2. Regulowane modele. Bardzo ważne jest, aby krzesło było wyposażone w mechanizm regulacyjny, który pozwoli na regulację wysokości siedziska i umiejscowienia oparcia. Zapewni to dziecku najbardziej wygodną pozycję podczas zajęć.
 3. Jakość tapicerki i materiału kadłuba. Głównym zadaniem rodziców jest otoczenie dziecka materiałami bezpiecznymi dla środowiska. Przed zakupem krzesła należy sprawdzić certyfikat jakości.
 4. Podłokietniki. Zaleca się całkowite ich porzucenie, ponieważ sprowokuje to dziecko do trzymania się za ręce, a nie na stole.
 5. Wysokość oparcia. Jakościowe krzesła ortopedyczne dla dzieci w wieku szkolnym nie powinny znajdować się ponad łopatkami dziecka, gdy siedzi.
 6. Lokalizacja stóp. Ważnym punktem jest obecność stojaka w dolnej części fotela. Pozwala na umieszczenie nóg dziecka pod kątem prostym. Jeśli nie jest zawarty w pakiecie, konieczne jest zainstalowanie samego obiektu, który wykona swoje funkcje.
 7. Kupowanie krzeseł odbywa się tylko z dzieckiem, ponieważ bardzo ważne jest, aby od razu sprawdzić przydatność wygody i cech konstrukcyjnych.

Dzieci poniżej 6 roku życia mają dość żywy styl życia, więc nie potrzebują specjalistycznych mebli. Jednak z początkiem okresu szkolnego warto zauważyć, że jest dość długi, mogą wystąpić pewne problemy zdrowotne, w szczególności skrzywienie kręgosłupa, pogorszenie wzroku. Niewiele osób uważa, że ​​biurko i krzesła ortopedyczne mają bezpośredni związek z tym. Aby całkowicie uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, od pierwszych dni treningu należy odpowiednio wyposażyć miejsce pracy dziecka.

Dlaczego polecane są ortopedyczne modele mebli? Odpowiedź jest prosta. Takie projekty są projektowane z uwzględnieniem wszystkich cech anatomicznych. Mianowicie, obciążenie kręgosłupa dziecka rozkłada się równomiernie, co znacznie zmniejsza kompresję dysków i ich odkształcenie. Prawidłowe ustawienie górnej i dolnej części ciała przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych.

Funkcjonalność i funkcja projektowania

Kupując krzesełko ortopedyczne dla ucznia, musisz przestudiować jego cechy konstrukcyjne.

 1. Obecność mechanizmu odpowiedzialnego za ruch pleców. Ten system z reguły ma 3 poziomy. Każda pozycja odpowiada pewnemu nachyleniu oparcia, a także dostosowuje sztywność. Dźwignie sterujące mogą znajdować się po prawej stronie lub pod siedzeniem, a układ jest różny w zależności od modelu fotela.
 2. System podnoszenia ładunku z kręgosłupa. Dzięki temu mechanizmowi górna część ciała porusza się z oparciem w prawo i lewo.
 3. Obsługa gorsetu. W obszarze talii, stolec ma pewien kręty kształt, który powtarza prawidłową pozycję kręgosłupa. Z tego powodu jest ściśle dopasowany tył dziecka. W rezultacie wewnętrzne zagięcie nie pozwala kręgosłupowi przyjąć niewłaściwego kształtu.

Niektóre modele są wyposażone w dodatkowe funkcje. Ich obecność znacząco wpływa na koszty. Dlatego warto kupić fotel ortopedyczny dla ucznia, recenzje osób, które długo cieszyły się tymi modelami, warto je poznać. Pozwalają nam ocenić znaczenie dodatkowych elementów.

 1. Mechanizm regulujący podłokietniki pozwala nie tylko dostosować ich wysokość i szerokość, ale także całkowicie zmienić pozycję.
 2. Zagłówki służą do mocowania kręgosłupa w okolicy szyi.
 3. Regulacja głębokości dostosowuje kształt, w zależności od wielkości bioder.
 4. Amortyzatory pomagają zredukować obciążenie kręgosłupa do minimum.

Krzesełko ortopedyczne dla ucznia powinno pod każdym względem zapewnić prawidłową pozycję kręgosłupa, promować dobre krążenie krwi i być tak wygodne i wygodne, jak to możliwe.

 1. Podłokietniki. Wielu ortopedów dziecięcych twierdzi, że dziecko, opierając się na nich, zaczyna się mocno pochylać. Dlatego jeśli preferujesz ten konkretny model, najlepszym wyborem będzie krzesło ze specjalnym systemem do regulacji podłokietników.
 2. Niezawodność i wytrzymałość materiałów, z których wykonane jest krzesło. Z dobrych stron sprawdzają się modele aluminiowe i stalowe. Mają wystarczająco długą żywotność i wytrzymują różne obciążenia.
 3. Dostosowanie wysokości krzesła uratuje nie tylko zdrowy kręgosłup, ale także dobre widzenie dziecka.
 4. Przed zakupem należy sprawdzić certyfikaty jakości w celu ochrony ucznia przed narażeniem na szkodliwe substancje.
 5. Jeśli wózek jest wyposażony w mechanizmy rolkowe, bardzo ważne jest posiadanie urządzenia blokującego.
 6. Anatomiczny kształt oparcia z wewnętrznymi łukami uwolni napięcie kręgosłupa, a to z kolei uwolni komplikacje, które pojawiają się z nieprawidłową postawą.
 • Rozmiar i wysokość stołka powinny w pełni odpowiadać wysokości i wadze dziecka.
 • Wygoda modelu jest weryfikowana przez bezpośrednią weryfikację.
 • Krzesło dla studentów ortopedów (fot-przykłady można znaleźć w artykule) powinny być wyposażone w wystarczająco sztywne plecy.
 • Nogi dziecka pod stołem znajdują się tylko pod kątem prostym.
 • W przypadku uczniów szkół podstawowych preferowane są fotele nieobrotowe bez mechanizmów rolkowych. To wyeliminuje ich niewłaściwe użycie i zapobiegnie możliwym obrażeniom.
 • Biurko powinno w pełni odpowiadać rozmiarowi krzesła.

Krzesło ortopedyczne dla uczniaka drewniane

Dość często są to drewniane modele krzeseł ortopedycznych. Niedawno producenci doprowadzili ich do perfekcji: zainstalowali regulator wysokości nie tylko na siedzeniu, ale także na nogach. Te systemy pozwalają krzesłom "rosnąć9raquo; razem z uczniakiem. Do ich produkcji nie używa się sklejki, lecz szeregu naturalnego drewna takich gatunków jak buk, olcha, brzoza, sosna i inne. Powierzchnia jest pokryta specjalnym hipoalergicznym woskiem. Ciało jest wykonane z metalu. Konstrukcja tych krzeseł jest solidna i niezawodna, wytrzymuje obciążenie do 65 kg.

Znaczenie mebli ortopedycznych dla dzieci w wieku szkolnym

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dorastało zdrowe i aktywne. I w dużej mierze zależy od nich. Pierwszą rzeczą, od której musisz zacząć, jest uzyskanie odpowiednich mebli. Krzesło ortopedyczne dla ucznia pozwoli rozwinąć prawidłową postawę i zachowa 100% widoczność. A to z kolei uratuje dziecko przed różnymi kompleksami związanymi z wadami wyglądu.

Wybierając krzesło ortopedyczne dla ucznia po zapoznaniu się z powyższymi wskazówkami, wystarczy kupić idealny model, który będzie pasował do dziecka we wszystkich parametrach i cechach technicznych. Najważniejsze jest dla niego wygodne i wygodne spędzanie czasu ze studiami.

Krzesło ortopedyczne dla ucznia: kup lub nie kupuj

Właściwa postawa powstaje w dzieciństwie i bardzo trudno jest ją naprawić w przyszłości, więc łatwiej jest zapobiec możliwym problemom. Dbanie o zdrowie swoich dzieci jest głównym obowiązkiem rodziców, zwłaszcza w ich rozwoju i rozwoju. Jednym z ważnych elementów rozwoju i utrwalenia nawyku zachowania prawidłowej postawy dla dziecka w wieku szkolnym będzie nabycie fotela ortopedycznego.

Dlaczego uczeń potrzebuje krzesła ortopedycznego

Jednym z najważniejszych etapów w życiu dziecka to lata szkolne. Jest to okres, kiedy przede wszystkim dziecko, na pierwszej równiarka „pochyla się” wiele nieznanych do tej pory problemów i obowiązków, a obciążenie na ciele: zarówno psychiczne i fizyczne - wzrost wiele razy.

Nie ma potrzeby wyjaśniania, ile czasu spędzają nowoczesne dzieci w wieku szkolnym siedząc w ławkach szkolnych iw domu wykonując codzienną pracę domową. Konstrukcja krzesła ortopedyczne pozwala przynieść postawa dziecka siedzi na nim do anatomicznego normą, dając w kształcie litery S naturalną pozycję kręgosłupa, który jest uważany za główne kryterium dla poprawnej postawy. Posiadać prawidłową pozycję fizjologiczną kręgosłupa, w którym kręgi są rozładowywane i krążków międzykręgowych, przyczyniają się do mięśni pleców.

Na zwykłym krześle nie można usiąść z równym grzbietem przez dłuższy czas, nawet dla osoby dorosłej, co powiedzieć o dziecku, którego układ mięśniowo-szkieletowy jest nadal bardzo plastyczny.

Wymuszona długa retencja niewłaściwej postawy prowadzi do pogorszenia ukrwienia, zniszczenia krążków międzykręgowych i deformacji kręgosłupa.

Do tej pory rynek produktów ortopedycznych, istnieje wiele modeli krzeseł szkolnych, które można podzielić na 4 główne typy.

Te modele krzeseł opierają się na koncepcji siedzenia na płaskiej powierzchni. Przy takim wariancie siedzenia trudno jest uniknąć asymetrii w obręczy barkowej, która staje się przyczyną skoliozy. Do korekcji krzywizny poprzecznej w klasycznych modeli krzeseł z wykorzystaniem specjalnej konstrukcji tylnej budynku na dolnej części pleców zamiast fizjologicznego wygięcia lub mocowania z tyłu z uchwytów bocznych. Uważa się jednak, że krzesła klasyczne mają niewielki wpływ ortopedyczny na układ mięśniowo-szkieletowy i nie są w stanie uzyskać podobnego efektu przez długi czas.

Krzesła tego projektu pozwalają na rozłożenie ciężaru dziecka lub nastolatka na przedniej powierzchni goleni i pośladków. Podział lędźwiowy w tym przypadku pochyla się do przodu, przyjmując pozycję fizjologiczną.

Istnieją 2 modyfikacje takich krzeseł, które różnią się mobilnością powierzchni nośnych.

Druga modyfikacja jest bardziej fizjologiczna pod względem ortopedii, ponieważ podczas siedzenia w tej pozycji ciało dziecka jest zrównoważone w kierunku przód-tył, co zapobiega hipodynamii.

Fotel z ruchomą powierzchnią (dynamiczny)

Często takie ortopedyczne krzesło nazywa się "tańcem". Model charakteryzuje się niestabilnym położeniem, które wynika z pojedynczego punktu podparcia i obecności trzech stopni swobody.

Nieobecność pleców i podłokietników oraz istnienie specjalnym złączem sił do pracy mięśnie pleców, szyi, obręczy barkowej, krążenie krwi, likwiduje zaciski mięśni, utrzymanie prawidłowej postawy i zapobieganie rozwojowi wad kręgosłupa. Koła w tym modelu krzesła ortopedycznej dla dzieci dla studenta jako nieobecny, nie pozwoli, aby użyć go jako zabawy i doprowadzić do przypadkowego urazu.

Ten model krzesła w wersji uproszczonej, w razie potrzeby, można łatwo zrobić własnymi rękami.

Obejrzyj wideo, na którym fotele mobilne dla uczniów są używane w szkole w Krasnojarsku.

Jego konstrukcja przypomina "dynamiczne" krzesło, z którego różnicą jest sztywne mocowanie miednicy podczas siedzenia. W tej sytuacji skrajne odchylenia od pionowej osi stają się niewygodne dla ucznia, co motywuje go do powrotu do fizjologicznej pozycji kręgosłupa za każdym razem. Takie modele krzeseł są bardziej odpowiednie dla uczniów szkół średnich.

Wybierając i kupując krzesło ortopedyczne dla studenta, należy zwrócić uwagę na:

Dzieci rosną bardzo szybko, a pod względem ekonomicznym znacznie łatwiej jest kupić regulowane krzesło na wysokość siedziska, poziom nachylenia oparcia itp., Niż kupowanie nowego co roku;

 • wyposażenie (podłokietniki, podnóżek).

  Podczas siedzenia nogi muszą zawsze leżeć na podłodze, w przeciwnym razie należy zadbać o obecność stoiska. Jeśli krzesło, które wybierzesz na lekcje gotowania, lepiej jest zrobić bez podłokietników, w przeciwnym razie dziecko będzie próbowało wkładać je za każdym razem, przyjmując fizjologicznie niepoprawną pozycję.

 • materiał.

  Kupując opcje budżetu na krzesła, pamiętaj, że może to nie być wystarczająco silne dla nadpobudliwego dziecka.

 • Zdaniem ekspertów, każdy model fotela ortopedycznego ma swoje wady i zalety.

  • Klasyczne modele krzeseł wymagają treningów co 30-40 minut ze względu na brak ergonomicznej konstrukcji. Większość lekarzy ortopedów nie uważa takich modeli za "ortopedyczne" w pełnym tego słowa znaczeniu, ponieważ niezwykle trudno jest zapewnić fizjologiczną pozycję kręgosłupa podczas siedzenia na płaskiej nieruchomej powierzchni.
  • Dynamiczne krzesła są bardziej odpowiednie do zapobiegania osteochondrozy i hipodynamii niż do korygowania istniejących wad. Według lekarzy wpływ takich modeli na kręgosłup w obecności bólu lub asymetrii kręgosłupa może wpływać zarówno na poprawę, jak i pogorszenie.

  Najbardziej odpowiednim modelem z punktu widzenia korekty postawy lub krzywizny kręgosłupa, która się rozpoczyna, jest krzesło ortopedyczne typu "siedzącego stojącego".

  W porównaniu z innymi opcjami sadzenie zapewnia utrzymanie prawidłowej pozycji przez dłuższy czas, podczas gdy dziecko nie potrzebuje regularnych ćwiczeń fizycznych w ciągu dnia.

  Krzesło ortopedyczne - od dawna nie jest egzotyczne i nie jest kaprysem. Każdy kupujący potwierdzi swoją potrzebę i wyjaśni, dlaczego nie jest to strata pieniędzy, ale konieczność dla każdej rodziny, w której uczeń dorasta.

  Oto kilka referencji.

  "Niestety, dość późno dowiedzieliśmy się o istnieniu fotela ortopedycznego: dziecko już się garbiło i przez cały czas siedział przy stole niepoprawnie, ponieważ zawsze używaliśmy zwykłych krzeseł z kuchni. Zdecydowaliśmy się na zakup modelu stacjonarnego (z powodu nadmiernej aktywności syna) i wybraliśmy krzesło z naciskiem na kolana. Po zakupie zauważam, że dziecko zaczęło siedzieć o wiele bardziej równomiernie, nie musi mu o tym przypominać co 10 minut. "

  "Kupiliśmy krzesło z dynamicznym dopasowaniem dla córki uczennicy. Zobaczyła go podczas wizyty i zakochała się w jasnej kolorystyce. Myśleliśmy, że to tylko piękne krzesło, ale okazało się, że zapobiega skoliozie. Nigdy nie było żadnych skarg na plecy, mamy nadzieję, że teraz to się nie stanie. "

  "Syn zaczął dużo siedzieć przy komputerze, a nawet w szkole na zajęciach siedzą przez kilka godzin. Jakiś siedzący tryb życia. Moja głowa zaczęła boleć nieustannie. Wybraliśmy "taneczne" krzesło ortopedyczne - takie krzesło doradzał pediatra. Nie pozwala, by jego syn "rozpadł się" na niewłaściwą pozycję, ponieważ przez miesiąc ból głowy już nie przeszkadzał, a wnętrze idealnie się wmieszało. "

  Prawidłowa postawa i zdrowe plecy to wkład w przyszłość każdej osoby. O wiele łatwiej jest zapobiegać możliwym naruszeniom i korygować drobne niedociągnięcia postawy w dzieciństwie niż poważne i kosztowne leczenie pleców u osoby dorosłej.

  Kupiliśmy siostrzeńca - będziemy trzymać nas z dala od młodzieży). Moje plecy zaczęły boleć przez około dwa lata, a ja mam tylko 25 lat. Lekarze mówią, że musisz uprawiać sport, a to wszystko z powodu siedzącej pracy. Jeden z lekarzy przytoczył przekonujący przykład: w jednostkach względnych obciążenie kręgosłupa: stojąc - 3, leżąc - 1, siedząc - 7.

  Potem wolę stać w autobusie))

  Takie krzesło dla nastoletniego chłopca zmniejszy obciążenie kręgosłupa. Niestety, teraz dzieci poruszają się bardzo mało, ale siedzą więcej (jeśli nie robią lekcji, grają na komputerze przy zabawkach.

  Podobne, że takie krzesła są niezbędne dla wszystkich członków naszej rodziny, tk. nie tylko dziecko robi lekcje i gra, ale czasami mój mąż i ja pracujemy przy komputerze. Po kilku latach takiego siedzącego trybu życia miałem regularny ból pleców w okolicy lędźwiowej i piersiowej. Teraz staram się co godzinę robić przerwy w pracy i rozgrzewać, obok pokoju dziecięcego wisiał pasek, ale moje plecy są wciąż zmęczone. Zawsze uczono nas, że przy siedzącym trybie pracy ważne jest, aby podążać za postawą i utrzymywać plecy prosto, ale ostatnio czytali, że bez wsparcia wymuszona konserwacja nawet takiej prawidłowej postawy przez długi czas powoduje nadwyrężenie pleców. Okazuje się, że krzesło musi zapewniać oparcie dla odciążenia kręgosłupa. Zdecydowaliśmy więc, że z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego zajmiemy się całymi rodzinami cudownymi krzesłami 🙂

  jedynym powodem jest kręgosłup. "

  Wszystkie materiały na stronie mają charakter informacyjny.

  Przed użyciem zdecydowanie zalecamy skonsultowanie się z lekarzem.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  15 − 14 =