Japońskie drzewo

Japońskie drzewo

Małe japońskie drzewa: sztuka uprawy bonsai

Rośliny domowe to nie tylko kwiaty i palmy, małe japońskie drzewa również zdobyły uznanie wielu kwiaciarni i osiedliły się w domu. Rosnące bonsai - złożona, ale fascynująca nauka, która ma wiele subtelności i niuansów. Czasami nawet wydaje się, że jest to tak skomplikowane i prawie niemożliwe jest osiągnięcie pożądanego rezultatu. Ale rosnące małe japońskie drzewa to przede wszystkim proces, z którego trzeba się dobrze bawić.

Aby rozwijać bonsai w domu, musisz zrozumieć ich odmiany, a także zrozumieć, jakie warunki należy stworzyć dla małego drzewa w domu. W każdym razie będzie to ciekawe doświadczenie, które przyniesie przyjemność w procesie powiększania drzewa, a także sprawi, że wynik będzie w postaci silnej i pięknej rośliny. Bonsai to wprowadzenie do żywej natury w domu.

Pomimo faktu, że miejscem urodzenia bonsai jest Japonia, w rzeczywistości sztuka uprawy miniaturowych drzew pochodzi z Chin, kilka wieków przed naszą erą. Dowodzą tego rysunki znalezione pod koniec ubiegłego wieku, które szczegółowo opisują technologię uprawy bonsai. Te obrazy są przypisywane przez historyków do czasów panowania chińskiej dynastii Tang.

Dosłownie "bonsai" w japońskim tłumaczeniu oznacza "drzewo rosnące na talerzu". Początkowo sztukę uprawiania praktykowali mnisi buddyjscy, którzy zawsze doceniali spokój, wymiarowość, zanurzenie w sobie i otaczający świat przyrody. Jednak nie tylko w Azji były popularne bonsai, historycy i archeolodzy potwierdzili, że starożytni Egipcjanie wiedzieli również, jak uprawiać małe rośliny w małych pojemnikach.

Na przełomie lat 20. i na początku XXI wieku bonsai przenika do Europy i podbija serca wielu hodowców amatorów. Miniaturowe drzewa podbijają swoją dokładnością i urodą, pozwalając zanurzyć się w proces zalotów i kontemplacji pięknej. Rosnąć bonsai w domu nie jest łatwe, ale wynik jest wart wysiłku.

Odmiany małych japońskich drzew

Wielowiekowa historia rozwoju bonsai doprowadziła do tego, że małe drzewa mają różne kształty, rozmiary i nazwę. Do chwili obecnej istnieje ponad dziesięć różnych rodzajów bonsai, z których każdy jest niepowtarzalny i piękny na swój sposób. Trudno powiedzieć, który z nich jest łatwiejszy w uprawie, a który trudniejszy. Wybierając drzewo japońskie, lepiej jest poruszać się po wewnętrznych odczuciach i przyciągać do określonego typu. To, w czym tkwi dusza, będzie wyrastać, cieszyć się procesem i czerpać przyjemność z kontemplacji miniaturowej urody.

Najpopularniejsze typy bonsai:

Jeden z najpopularniejszych i najpopularniejszych gatunków małych drzewek japońskich. Ten styl charakteryzuje się prostym pniem drzewa, z szeroką podstawą liścia u podstawy, która jest węższa do góry. Symbolem takiego drzewa jest siła wewnętrzna, nieugięty pręt.

Małe drzewo o równomiernie rosnącej, ale przechylonej do bocznej beczki nazywa się syakanem. W tym stylu można uprawiać prawie każde drzewo, chociaż w trakcie opiekowania się nim trzeba wykazać się umiejętnościami i umiejętnościami. Symbolem rosnącej z boku drzewa jest elastyczność i umiejętność opierania się wiatrom.

Drzewo w tym stylu rośnie w górę, korona ma tendencję do wznoszenia się w dół, ale korona ma bardziej swobodny kształt, może być lekko zakrzywiona lub nachylona. Do pewnego stopnia - ten styl łączy dwa poprzednie. Symbolem takiej rośliny jest prostota i elastyczność wraz z chęcią rozciągania się w górę i odpornością na przeszkody.

Drzewa tego stylu naprawdę rosną kaskadami, ukoronowaniem. Miękkie gałęzie rozciągają się, delikatnie zginają i nie pękają pod ciężarem śniegu lub wiatrów. Takie drzewo wygląda nietypowo i oryginalnie w doniczce domowej. I symbolizuje umiejętność dostosowania się do otaczających okoliczności.

Z pojemnika, który rośnie w drzewko-sokan, nie ma ani jednego pnia, ale kilka naraz. Z reguły jedna gałąź jest zawsze większa i masywniejsza niż druga. Pnie mogą mieć dwa lub więcej, wyglądają pięknie i harmonijnie. W inny sposób, ten styl nazywa się "ojciec i syn", ponieważ mniejsze drzewo wydaje się rozciągać na większą, chce być podobny. Dlatego ten styl bonsai symbolizuje połączenie pokoleń i transfer doświadczenia.

Takie drzewo charakteryzuje się długim, gołym pniem i małą koroną u góry. Roślina praktycznie nie ma gałęzi, ale roślinność na szczycie pnia wygląda harmonijnie i pięknie. Takie drzewa nauczyły się rozwijać jedną z pierwszych, a ich forma symbolizuje zdolność wznoszenia się ponad problemy i próżność.

Ten rodzaj bonsai to kompozycja kilku drzew, które wyglądają razem jak małe rusztowanie. Najczęściej drzewa tego samego gatunku są sadzone w jednym pojemniku, ale euse-ue pozwala także na połączenie kilku rodzajów roślin. Ważna zasada - drzewa powinny być liczbą nieparzystą.

Ishizuki - drzewa wśród kamieni

W tym stylu drzewa rosną na kamieniach iw ich szczelinach. Dosyć trudno jest zająć się taką rośliną w domu, więc może ją uprawiać tylko prawdziwy mistrz, który interesuje się swoim biznesem. Ale Isisuki symbolizuje wytrwałość i zdolność przetrwania w każdych warunkach.

Oczywiście nie są to wszystkie style małych japońskich drzew, ich odmiany są znacznie większe. Ale musisz zacząć od prostych opcji, aby dowiedzieć się, jak dbać o bonsai i dowiedzieć się, jakie są dla nich najlepsze warunki. Wtedy proces ten przyniesie przyjemność, a rezultat zadowoli piękna zdrowa roślina.

Funkcje opieki nad miniaturowymi drzewami

Pomimo niezwykłej natury takich roślin domowych jak bonsai, ich pielęgnacja sugeruje praktycznie takie same warunki, jak w przypadku wielu innych kwiatów. Przede wszystkim musisz przygotować odpowiednią glebę, w której japońskie drzewo będzie się dobrze czuć. Po tym ważne jest, aby zainstalować go w miejscu o wystarczającym oświetleniu, utrzymywać pożądaną temperaturę powietrza i zapewnić regularne nawadnianie.

Bonsai - małe drzewa, ale także potrzebują okresowego przeszczepu. Dlatego ważne jest, aby znać zasady i cechy przeszczepiania miniaturowych drzew.

Charakterystyczną cechą bonsai jest konieczność przycinania korony. Tutaj także musisz spełnić pewne wymagania, aby stworzyć piękną i prawidłową formę mini-drzewa. Biorąc pod uwagę wszystkie te niuanse, możliwe będzie wyhodowanie unikalnej rośliny.

Optymalna transplantacja gleby i bonsai

Głównym celem przeszczepu nie jest zwiększenie zdolności miniaturowego drzewa, lecz przycięcie korzeni i aktualizacja gleby. Dlatego z reguły pula pozostaje taka sama. Przycinanie korzeni może spowolnić wzrost drzewa, pozostaje miniaturowe i schludne.

Jeśli chodzi o glebę, potrzebuje określonej kompozycji, aby bonsai czuć się komfortowo, miał wystarczającą ilość mikroelementów i składników odżywczych. Teren przed wejściem na pokład składa się z 3/5 gleby humusowej, 1/5 torfu i 1/5 piasku, chociaż w wielu dużych kwiaciarniach można kupić gotową mieszankę na bonsai. Jego główne właściwości to lekkość i niska kwasowość.

Transplantacja odbywa się wiosną, gdy zaczyna się aktywny wzrost korzeni i koron. Zmieniając glebę w zbiorniku, gdzie rośnie miniaturowe drzewo, trzeba ostrożnie przyciąć korzenie, pozostawiając zaokrąglony kształt. Najdłuższe powinny być centralne korzenie, a boczne - trochę krótsze. Drzewo jest sadzone w nowej glebie na głębokość nie większą niż 5-6 cm.

Oświetlenie i odpowiednia lokalizacja

Miniaturowe drzewa uwielbiają światło, ale usychają od bezpośredniego światła słonecznego, więc roślina będzie musiała odebrać miejsce na parapecie okna wschodniego lub zachodniego. Szczególnie niebezpieczna jest obecność na słońcu świeżo przeszczepionego drzewa, takie warunki mogą skomplikować jego proces adaptacji.

Jeśli miejsce, w którym stoi garnek z drzewka bonsai, jest przyciemnione, musi zapewnić sztuczne oświetlenie. Matowe liście, które ciągle się kruszą, są problemami złego światła. Latem pojemnik z drewnem można umieścić na świeżym powietrzu - balkon lub otwarty taras.

Miniaturowe drzewa, takie jak woda i wilgoć, ale lepiej nie podlewać ich, ale zainstalować garnek na palecie. Wkłada kamienie, napełnia się wodą do poziomu 2-3 cm i wkłada garnek z rośliną. To niewielka głębokość doniczki sprawia, że ​​gleba szybko wysycha, dlatego wymaga obfitego i regularnego podlewania. Zimą, bonsai wody potrzebują raz w tygodniu, w lecie - raz na 4-5 dni.

Przy wysokiej temperaturze powietrza zaleca się natryskiwanie liści bonsai, poprzez swoją powierzchnię roślina jest również pochłaniana przez wilgoć.

Temperatura i wilgotność

Oprócz wysokich wymagań dotyczących wilgotności gleby, bonsai może żyć i hodować piękne drzewa tylko w niskich temperaturach. Optymalny reżim temperatury wynosi 12-18 stopni, nawet latem. Wiosną, kiedy temperatura powietrza na ulicy wzrośnie powyżej znaku 12-14 stopni, możesz wynieść bonsai na balkon. W takim przypadku drzewo musi być chronione przed przeciągami.

Jeśli chodzi o wilgotność powietrza, średni poziom 40-50% najlepiej nadaje się do miniaturowych drzew. Bonsai nie można umieścić w pobliżu baterii grzewczych, a jeśli w zimie w pomieszczeniu suche powietrze, wilgoć na patelni pomoże roślinie nie doświadczyć niedoborów wilgoci.

Aby stworzyć piękne drzewo o pożądanym kształcie, potrzebuje stałego obrazu korony. Do tego potrzebne są specjalne małe sekatory lub dobrze naostrzone nożyczki. Z reguły przycinanie drzewa odbywa się wiosną przed przeszczepem. W procesie tym konieczne jest usunięcie starych i suchych gałęzi, odcięcie młodych pędów, tworząc niezbędny kształt korony.

Zatem warunki opieki nad bonsai w domu mają swoje własne cechy, ale nie stanowią szczególnej złożoności. Nauczywszy się rozumieć, jak małe drzewo czuje się tak, jak wygląda, każda kwiaciarnia może spełnić wymagania stawiane roślinom. Proces przycinania, przesadzania, podlewania i kontemplacji bonsai pomoże zanurzyć się w świecie przyrody i ciszy. Do tego i docenić te małe, ale unikalne i piękne drzewa japońskie.

Odp: Małe japońskie drzewa: sztuka uprawy bonsai

Bardzo lubię tę sztukę! Próbowałem wyhodować takie drzewo z chińskiej róży - zwykle jest to duży krzew o ogromnych jaskrawych kolorach. Zostało mi dobrze przycięte i wyrosło we właściwym kierunku. Ale okazało się, że to duża roślina dla bonsai.

Fajnie jest mieć wszystko na temat kwiatów i roślin na twojej poczcie.

Bonsai - drzewo na tacy: cechy opieki i rosnące w domu

Według legendy chiński cesarz postanowił obejrzeć swój kraj z pierwszej ręki, dla którego mistrzowie Niebiańskiego Imperium musieli stworzyć małe kopie domów, ludzi i oczywiście drzew. Bonsai, drzewo w miniaturze sprzed prawie piętnastu stuleci, podbiło Japonię, a dziś ta niesamowita sztuka podbiła cały świat.

Podobnie jak wiele wieków temu, celem kwiaciarni, zapalonego bonsai, jest reprodukcja samych tworów natury. Zredukowane kopie dębów, klonów, sosen, kwiatów wiśni lub fig mają realistyczne proporcje, żyją zgodnie z porządkiem natury. Jeśli roślina rośnie drzewo liściaste, kwitnie, staje się pokryta liśćmi i liśćmi na zimowy spokój.

Ponieważ umiejętne podobieństwo prawdziwego drzewa powstaje ręcznie, wzrastanie i dbanie o bonsai to czasochłonne, czasochłonne zadanie, wymagające wiedzy, cierpliwości i zrozumienia potrzeb twojego zielonego zwierzaka.

A jednak coraz więcej początkujących entuzjastycznie podejmuje trudną, ale bardzo ekscytującą pracę. Jak wyhodować bonsai w domu i zająć się małą kopią tego drzewa?

Wśród niewtajemniczonych w subtelności starożytnej agrotechnologii jest opinia, że ​​japońskie drzewa bonsai są roślinami uzyskanymi z ich specjalnych nasion. To nie tak. Doświadczeni hodowcy doskonale wiedzą, że ze zwykłych nasion wyrosły miniaturowe jodły, sosny, jabłonie lub wisteria, a tylko ludzkie ręce zdołały zmusić je do umiarkowanego wzrostu i zmiany ich kształtu.

Jak rozwijać bonsai w domu: wspólne sposoby

Jeśli kwiaciarnia zaczyna interesować się bonsai, najprostszym sposobem jest pozyskanie roślin już uformowanych, na przykład z ficus lub owoców cytrusowych. Pomoże Ci opanować wszystkie metody unikania zwykłego podlewania, aby przyciąć i dostosować kształt tułowia i gałęzi. Zgromadzone doświadczenie pozwoli przejść do bardziej złożonych zadań.

Rozwijaj domy z bonsai na kilka sposobów:

 • poprzez zasianie nasion kultury, którą lubisz, a następnie "edukacji" sadzonki;
 • za pomocą ukorzenionych sadzonek;
 • formowanie sadzonki z żłobka lub dzikiej przyrody;
 • przenieść do doniczki i dokonać korekty dorosłego okazu kulturowego lub dzikiego.

Najszybszą z tych metod jest tworzenie korony i systemu korzeniowego jedno- lub dwuletnich siewek. Taka roślina już się rozwinęła, a jej partycja naziemna daje przestrzeń wyobraźni i może być modyfikowana, zgodnie z planami kwiaciarni.

Entuzjaści, którzy są zainteresowani tym, jak uprawiać bonsai z nasion, powinni wiedzieć, że ten sposób jest najdłuższy, ale także wdzięczny. Tutaj kontrola nad rośliną u ludzi jest dosłownie od momentu dziobania nasion, a zmiana kształtu pędów i korzeni jest łatwiejsza ze względu na ich elastyczność.

Nie ma potrzeby wybierania egzotycznej rasy drewna lub krzewów. Najważniejsze jest to, że roślina ma małe liście i niewielki roczny wzrost, w przeciwnym razie "oswojenie" przyszłego drzewa bonsai będzie znacznie trudniejsze.

Wybór odpowiedniego drzewa na bonsai

Jakie rodzaje roślin nadają się do bonsai, drzewo w stylu japońskim? Aby szybko uzyskać atrakcyjne drzewo, możesz zwrócić uwagę na:

 • na odmiany pokoi cytrusowych, na przykład Kalamondin lub cytrynę;
 • na granacie karłowatym;
 • niesamowicie pospolity i bezpretensjonalny Ficus Benjamin;
 • na dekoracyjne odmiany jabłoni;
 • na wierzbie;
 • na niewymiarowych sosen;
 • na różnych gatunkach klonu.

Wybór odpowiednich drzewek na bonsai jest niesamowicie wielki, a wielu z nich to rdzenni mieszkańcy Rosji i znajdują się w ogrodach, parkach, miejskich placach i lasach. Wspaniałe kompozycje otrzymuje się z berberysu i irgi, głogu, akacji i brzozy, seniora i lipy, wrzeciona i dębu.

Przed uprawą bonsai, w oparciu o rodzaj rośliny, określ jej przyszłą wysokość i styl.

Nasiona drzew i krzewów nadających się do bonsai dzielą się na dwa rodzaje. Niektóre kultury są natychmiast gotowe do kiełkowania, ale w "programie" wielu gatunków okres hibernacji jest ustanowiony przez ewolucję, gdy kiełek czeka na zimne pory roku. W domu stratyfikacja pomoże imitować zimę.

Nasiona drzew dla japońskich bonsai układane są na 3-5 miesięcy w wilgotnym piasku lub mchu torfowym, po czym pojemnik umieszczany jest w lodówce. Przy niewielkiej dodatniej temperaturze w wilgotnym środowisku nasiono przygotowuje się do wzrostu. Kiedy zostaje przeniesiony na ciepło, kiełek szybko się budzi. W przypadku gatunków zimozielonych i roślin o nasionach o szczególnie silnej skorupie, ciepło lub kontrast temperatur stosuje się do przebudzenia.

Nasiona wysiewa się od wiosny do jesieni. Sadzonki, uzyskane w drugiej połowie lata, już potrzebują podświetlenia, które jest po prostu niezbędne jesienią i zimą.

Do kiełkowania i pierwszych miesięcy życia sadzonki używają podłoża o jasnym piaskowym torfie lub namoczone i zbierane wilgocią tabletki torfowe. Podczas gdy powierzchnia nie wydaje się kiełkować, pojemnik powinien znajdować się w ciemności pod folią. Temperatura powietrza jest wybierana w zależności od drzewa bonsai.

Aby zapobiec skraplaniu i gnić, szklarnia jest wentylowana. Gdy pojawienie się pędów w środku zapewnia niewielki dostęp świeżego powietrza i przeniesienie siewek na światło. W razie potrzeby sadzonki są nawadniane i nawożone związkami kompleksowymi. Kiedy roślina osiąga wysokość 10-12 cm, jest przesadzana.

Na tym etapie główny korzeń jest skrócony o jedną trzecią, aby zatrzymać pionowy wzrost drzewa. Natychmiast przystąpić do formowania przyszłego pnia, do którego należy użyć drutu miedzianego.

Pot i wybór puli dla bonsai

Drzewo bonsai nie jest na darmo nazwane dorosłym na tacy. Aby ograniczyć wzrost zwierzęcia, sadzi się go celowo małą i płytką pojemnością, równolegle tworząc i odcinając część systemu korzeniowego.

Wybierając doniczkę na bonsai, należy wziąć pod uwagę, że z biegiem lat drzewo staje się ciężkie, a zwłaszcza w przypadku nieprawidłowej, nachylonej lub kaskadowej formy, może utracić stabilność. Dlatego w przypadku bonsai o rozmiarach od kilku centymetrów do 9 metrów tradycyjnie produkuje się masywne, często ceramiczne garnki, miski lub pojemniki o różnych kształtach i stylach.

Na dnie zbiornika powinien znajdować się otwór odpływowy, a nie jeden. Są one używane nie tylko do odprowadzania wody, ale także do mocowania roślin.

Zabezpieczenie rośliny i zabezpieczenie jej przed uszkodzeniem przez grzyby systemu korzeniowego pomoże doniczce na obróbkę bonsai gorącym roztworem nadmanganianu potasu lub poparzeniem wrzącej wody.

Podkład Bonsai jest przeznaczony nie tylko do zapewnienia odżywiania roślin i wilgoci, ale także powinien pomóc korzeniom uzyskać przyczółek we względnie małej objętości garnka. Dlatego do miniaturowej kopii prawdziwych dębów, lip, cytryn, klonów i innych drzew używaj specjalnego podłoża.

W Japonii przez wiele stuleci taka mieszanka oparta na niektórych rodzajach gliny nazywa się acadama. W celu uzyskania większej wartości odżywczej i kruchości w granulowanej substancji dodaje się żyzną glebę i piasek:

 1. W przypadku gatunków drzew liściastych zaleca się stosowanie bonsai z podłożem zawierającym 7 udziałów ziemi darniowej i 3 części dużego umytego piasku.
 2. Hodowle kwitnące uprawiane są na mieszaninie 7 części ziemi darniowej, trzech części piasku i jednej części wysokiej zawartości próchnicy.
 3. Drzewa iglaste, najbardziej popularne wśród miłośników bonsai, potrzebują szczególnie luźnej gleby, do której pobierane są 3 części murawy i 2 części przemytego piasku.

Przed napełnieniem doniczki, podłoże bonsai jest zbierane, usuwając obce wtrącenia, które mogą uszkodzić korzenie, przesiać i wysterylizować. Na dnie zbiornika znajduje się warstwa drenażowa do odprowadzania nadmiaru wilgoci.

Pielęgnacja drzewka bonsai w domu

Nie wystarczy kupić miniaturowe drzewo, posadzić młodą sadzonkę lub ukorzenić łodygę skały, którą lubisz. Ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o drzewo bonsai.

Ciągle ograniczając wzrost, tworząc koronę i uprawiając bonsai w małym garnku, człowiek całkowicie zmienia życie drzewa lub krzewu. Dlatego dbałość o taką kulturę jest uderzająco odmienna od troski o inne rośliny domowe.

Głównym zadaniem kwiaciarni jest dostosowanie podlewania bonsai, z czym nie jest łatwo poradzić sobie z niewielką ilością ziemi i płytkim doniczkiem wypełnionym korzeniami.

Wcześniej tylko kwiaciarnie miały dostęp do lnu, lub mogli zanurzyć garnek z bonsai w misce z wodą, aby namoczyć ziemię od dołu. Obecnie aktywnie stosuje się nawadnianie roślin lub nawadnianie kropelkowe, pozwalając na zwilżenie i bez ryzyka rozmycia w celu zwilżenia gleby pod bonsai.

Do nawadniania należy używać tylko miękkiej, rozmrożonej lub niestabilnej wody. Podczas wegetacji rośliny potrzebują więcej wilgoci, wraz z nadejściem jesieni i zbliżającym się okresem odpoczynku, podlewanie jest zmniejszane i rzadziej, kierując się stanem podłoża.

Karmienie odbywa się z częstotliwością 2-3 tygodni, używając ich mieszanin dla różnych upraw i pór roku. Dla japońskich drzewek bonsai są mineralne opatrunki na bazie glonów.

Nie można opuścić roślin bez jedzenia, ale równie ważne jest, aby nie przekarmić bonsai. Dlatego przy pielęgnacji drzewek bonsai w domu, górny opatrunek wykonuje się bardzo ostrożnie:

 • Wiosną, przy maksymalnej intensywności wzrostu, nawóz zawiera dwa razy więcej azotu niż potasu i fosforu;
 • w lecie proporcje pozostają takie same, ale stężenie zmniejsza się o połowę;
 • bliżej jesieni, zwłaszcza w przypadku roślin liściastych, dwukrotnie zwiększają zawartość potasu i fosforu, a przeciwnie - zmniejszają zawartość azotu.
 • kwitnące i owocowe drzewa i krzewy potrzebują więcej potasu, który idzie do tworzenia pąków i jajników.

Wraz z nadejściem zimy dla egzotycznych roślin zimozielonych nic się nie zmienia, ale drzewa iglaste i liściaste powinny być przygotowane do zimowania. Jak dbać o drzewko bonsai w zimie? Jeśli pozwala na to klimat, pozostają na ulicy lub na nieogrzewanych tarasach. System korzeniowy w małej doniczce na bonsai może ucierpieć najpierw, więc jest dodatkowo osłonięty, a ziemia jest nieco wysuszona. Wraz z nadejściem wiosny roślina budzi się i ponownie potrzebuje podlewania, karmienia i wiązania do formowania korony i korzeni bonsai.

Czym jest bonsai? Jak wyhodować miniaturowe drzewo w domu?

Dla kogoś, roślina doniczkowa jest kwitnącą fiołkiem lub ficus z ciemnymi błyszczącymi liśćmi. I ktoś chce wyhodować prawdziwy las w małej garści ziemi.

Wielu fanów roślin w pomieszczeniach usłyszało tajemnicze słowo "bonsai9raquo;. Ale co to jest bonsai i jak stworzyć miniaturowy cud, po prostu nie rozumiem. Ale tymczasem całkiem możliwe jest zrozumienie tego.

Moda na miniaturowe drzewa rozsianych po całym świecie z Japonii. Ale Japończycy nie są przodkami nowego rodzaju sztuki. Pomysł bonsai przyszedł do nich z Chin. Ale to Japończycy doprowadzili ją do perfekcji.

Pierwsze wzmianki o uprawie miniaturowych drzew wpadły w ręce historyków w 1972 roku. W mauzoleum księcia Zang Hui znaleziono obrazy opisujące szczegółowo technologię uprawy małych drzewek. Sądząc po tym, jak ostrożnie uratowano rysunki dla potomków, technika ta była szczególnie cenna. Liczby należały do ​​czasów panowania chińskiej dynastii Tang, która odpowiada 600 rpne. e.

Chińczycy nazywali niezwykłą pasję "pensai9raquo;. Japończycy odczytali chińską postać na swój własny sposób i uzyskano słowo "bonsai9raquo;" oznaczające "wyrosło na tacy".

Przy okazji, archeolodzy mówią, że nawet starożytni Egipcjanie wiedzieli, czym jest bonsai. Rosły małe rośliny w specjalnych naczyniach, ale nazywały je inaczej. Niestety egipska wersja nazwy nie jest zachowana.

Japończycy doprowadzili do perfekcji sztukę uprawy roślin karłowatych. Każde drzewko wymaga mistrza wielu lat pracy, uwagi i cierpliwości. Tylko w ten sposób możesz otrzymać zielone arcydzieło, które będzie żyło dłużej niż jego twórca. Piękna roślina zostanie przekazana wdzięcznym studentom, którzy dobrze rozumieją, czym jest bonsai i ile wysiłku włożył mistrz w to piękno.

Sztuka bonsai jest pewną filozofią, która pozwala objąć życie i cieszyć się pięknem jego nurtu. Każde drzewo w rękach mistrza przechodzi przez trzy etapy, jak wszystkie żywe istoty na planecie. Po pierwsze, żyje młodością, świeci świeżością i presją, a następnie wchodzi w dojrzałość, osiągając doskonałość formy i piękna, a ostatni etap - starość, ucieleśnia całą mądrość świata. Ponadto, bonsai - symbol ciągłości pokoleń, ponieważ najmłodsi w rodzinie muszą uczyć się na doświadczeniu i być w stanie zachować to, co starzy stworzyli.

Jakie drzewa mogą być uprawiane

Częściej do uprawy w pojemnikach należy stosować gatunki zimozielone. Może to być japoński cyprys, chiński jałowiec, japoński cedr, pięciolistna, czarna lub czerwona japońska sosna. Bonsai z tych gatunków drzew wygląda bardzo imponująco, ale niektórzy wolą uprawiać drzewa liściaste, znajdując szczególny urok w zmieniających się porach roku. W tym przypadku odpowiednia japońska śliwka, jabłonie różnych odmian, wiśnia, niektóre odmiany klonów, rododendron, dzika azalia, różne odmiany gruszek, persimmons, dzikie winogrona, wierzba i inne.

Bonsai-sosna wygląda bardzo pięknie i niecodziennie, co widać na poniższym zdjęciu, więc częściej niż te miniaturowe drzewa iglaste można znaleźć.

Nawet najbardziej doświadczony mistrz nigdy nie otrzyma dwóch całkowicie identycznych roślin. Ale wszystkie piosenki są wyraźnie podzielone na style. Ta tradycja została doprowadzona do sztuki bonsai to Japończycy. Dali oznaczenie wielu cech, według których drzewa są podzielone na style. Jest ich ponad 30, ale uznamy je za najczęstsze.

Jeśli widzisz roślinę bonsai z prostym pniem rozciągającym się do podstawy, to jest to formalny pionowy styl - Tekkan. Inną ważną cechą jest to, że roślina powinna być zwężona do góry. W tym stylu można wyhodować dowolny rodzaj drzewa. Symbolika Tokkan to dumna samotność i nieugięty charakter.

Jeśli roślina jest rozciągnięta pionowo, ale jej gałęzie nie mają wyraźnej struktury, ale są rozmieszczone arbitralnie, jest to styl Mojega. Pień drzewa może być zgięty, ale góra z konieczności rozciąga się do jednej linii z podstawą, tworząc prostopadłą do ziemi. Mojogi symbolizują prostotę i wolność, a także - pragnienie przekraczania granic, stawianie czoła okolicznościom.

Są to style bonsai, których zdjęcia wydają się być wykonane z silnym porywistym wiatrem. W przypadku Syakan nachylenie nachylone jest pod kątem do ziemi, ale drzewo rozciąga się w górę. Fukinagasi (pochylony przez wiatr) może mieć zarówno prosty, jak i nachylony pień, ale jego gałęzie są skierowane w jednym kierunku (w kierunku zbocza), jak gdyby drzewo rosło w silnym wietrze. Symbolika tych stylów jest odporna na siły natury i walkę o życie.

Sokan jest tłumaczony jako "dzielony pień". Ten styl został zasugerowany miłośnikom przyrody przez bonsai, ponieważ bardzo często dwa pnie wyrastają z jednego korzenia, z których jeden jest silniejszy i wyższy. Drzewo może być płaskie lub pochyłe, nie jest to bardzo ważne, najważniejsze jest to, że powinien on stanowić wspólną koronę. Stwórz podobne bonsai w domu, dzięki czemu wygląd drugiego pnia będzie najniższym odgałęzieniem. Symbolika tego stylu to ciągłość pokoleń i kult tradycji. Czasami Sokan nazywa się "twins9raquo; lub "ojciec i syn".

Są to nieco podobne rodzaje bonsai w stylu kaskadowym i pół kaskadowym. Kangai - jak drzewo, które rosło na stromej przepaści. Aby przetrwać, musiał dostosować się do trudnych okoliczności. Symbolem stylu jest plastyczność w każdych warunkach.

Khan-kengai ma bardziej poziomy kierunek wzrostu łodygi. Drzewa, jakby rosną na brzegu zbiornika, próbując dotrzeć do korony do wody. Hen-kengai - bonsai, którego zdjęcie wyraźnie pokazuje, że gałęzie nie spadają poniżej środkowej części doniczki, a wierzchołek rośliny znajduje się zawsze powyżej poziomu gruntu.

W przypadku tych plastikowych stylów, zawsze wybierane są rośliny z wygiętymi wałami. Preferowane są sosna, irga, jałowiec.

Ten styl jest uważany za jeden z najtrudniejszych do wykonania. A on jest jednym z najstarszych. W przeciwnym razie styl ten nazywa się "literary9raquo;. Nazwa ta wynika z faktu, że rośliny mają schematyczną formę "japońskich liter". Mistrzowie, jakby pisali kaligraficzne znaki, rosnące drzewa o długich zakrzywionych pniach bez niższych gałęzi. Korona tego gatunku bonsai jest dozwolona tylko na samym szczycie. Styl symbolizuje lekkość i elewację. Do uprawy wybierz gatunki iglaste lub liściaste.

Czy potrafisz sobie wyobrazić donice na bonsai, w których dorastał mały las? To są rośliny w stylu Yose-uh. Kompozycja składa się z dużej liczby drzew o różnych wysokościach pni, o różnej grubości i wieku roślin. Zazwyczaj wybiera się nieparzystą liczbę drzew i często są one tego samego gatunku. Posadź je, nie przestrzegając symetrii i unikając tych samych odległości. W ten sposób mistrz otrzymuje swój własny park lub mały las, najbardziej jak zakątek dzikiej przyrody.

Oświeceni Japończycy nauczyli się widzieć piękno w każdym momencie życia. Udowodnili, że starość może być piękna. Uosobieniem tego stwierdzenia jest styl Sharimika, czyli "martwe drewno". Drzewo sztucznie się starzeje, kora z pnia zostaje częściowo usunięta, a jej drewno jest wybielone, tworząc kontrast pomiędzy żywymi a martwymi. Miejsca z martwym drewnem są wygięte, ale muszą być wyraźnie widoczne. W przypadku tego gatunku najczęściej używa się jałowca.

Idąc, aby rozwinąć opisany cud, początkujący zastanawiają się, jak sadzić bonsai. Można to zrobić na kilka sposobów:

 1. Sposób Misy. Jest to idealna opcja dla początkujących eksperymentatorów. Jest on zamknięty w siewie nasion zebranych na wolności. W tym przypadku można wybrać jedną z wielu zarazków, która jest potrzebna i od samego początku zacząć spowalniać wzrost.
 2. Metoda Toriki. Jest to uprawa miniaturowych roślin z sadzonek lub warstw. Aby skorzystać z tej metody, pokrój lub pokrój korę w odpowiednim miejscu na gałęzi i przetwórz otwór drewna za pomocą stymulacji wzrostu koni. Drewno jest owinięte mchem i folią i czeka na 3 (czasem więcej) miesięcy. Miejsce cięcia nie może wyschnąć przez cały ten czas.
 3. Metoda Yamadori. Przybliżone znaczenie tej nazwy jest "znalezione i wykopane". Wiosną, w lesie lub ogrodzie, można znaleźć odpowiednią roślinę, wykopać ją i pozostawić na kilka miesięcy na konie wierzchnie. Po tym mocne korzenie są nieco skrócone, roślina jest pobierana z gleby, a zaczyna się tworzenie bonsai w doniczce.
 4. Droga Wye. Dzięki tej metodzie w szkółce kupuje się gotową młodą roślinę, którą następnie odcina się i sadzi w płaskim garnku. Albo kup młode bonsai, a następnie je uprawiaj, w oparciu o ich preferencje w stylu.

Głównym zadaniem w uprawie bonsai jest zmuszenie drzewa do pozostania małym. Aby to zrobić, zwolnij wzrost i nadaj pożądany kształt. Aby zahamować wzrost, korzenie są często przycinane i młode pędy są usuwane, wybierane są skąpe gleby, minimalna ilość nawozu jest używana i specjalne doniczki są wybierane dla bonsai, w których system korzeniowy nie może rosnąć bardzo. Ponadto konieczne jest stosowanie systemu tłumienia odbioru soków, powodując poziome cięcia do drewna lub splatanie beczki za pomocą drutu.

Kiedy roślina jest wystarczająco silnie zakorzeniona, zacznij wycinać i zginać gałęzie. Aby to zrobić, użyj drutu miedzianego, który splątuje gałęzie i naprawia kołki w doniczce. Łuki lepiej zaczynać latem, gdy gałęzie są bardziej elastyczne. Aby nie uszkodzić korony, miejsce zginania jest owinięte miękkim wiązem lub łykiem.

Terminowe przycinanie gałęzi pomaga obudzić niezbędne nerki do wzrostu. Jeśli potrzebujesz skierować gałąź w prawo, aby stworzyć idealny kształt, wybierz nerkę wystającą w pożądanym kierunku, a następnie wyciąć gałąź powyżej, pozostawiając konopie powyżej.

Przy okazji, jeśli uprawiana jest sosna bonsai, przycinanie powinno odbywać się z niezwykłą ostrożnością. Uszkodzone gałęzie mogą stać się żółte. Dotyczy to również innych gatunków drzew iglastych.

Roślina wymaga opieki przez całe życie. Aby uprawiać przyzwoite bonsai, opieka domowa zapewnia cały rok. Obejmuje to transplantacje, nawożenie, podlewanie.

Najlepiej przeprowadzić przeszczep wiosną. Konieczne jest zapewnienie, że korzenie nie rosną i tworzą plątaninę. Tak szybko, jak to się dzieje, drzewo zostaje wyrwane z doniczki, korzenie zostają odcięte, a roślina wraca na swoje miejsce, ale w świeżej ziemi.

Do sadzenia przygotuj mieszaninę 3/5 gleby próchnicy, 1/5 torfu i 1/5 piasku. Grunt w pojemniku jest starannie zagęszczany, aby nie powstawały puste przestrzenie. Wysokość gleby w pojemniku wynosi około 5-6 cm, od góry z reguły ozdobiona jest kamieniami i mchem.

Top dressing odbywa się wiosną i latem. Odstęp jest utrzymywany przez około dwa tygodnie. Najwygodniej jest stosować gotowy płynny nawóz organiczny z ptasimi odchodami, który jest wprowadzany 2 godziny po podlaniu.

Co jeszcze musisz zrobić, aby wyhodować zdrowe i piękne bonsai? Opieka w domu wymaga obfitego i regularnego podlewania. Wielu instaluje pojemnik z drzewem w płaskim naczyniu z wodą. Jej dno wypełniają małe kamienie lub krata. Poziom wody w tacy jest utrzymywany na jednym poziomie. Pozwala to na zwiększenie wilgotności i zmniejszenie podlewania.

Woda jest potrzebna do miniaturowego drzewa w dużych ilościach. Ale trzeba wziąć pod uwagę rodzaj rośliny, ponieważ mieszkańcy różnych stref klimatycznych tworzą różne warunki do podlewania. Na przykład bydło drobnolistne jest drzewem bonsai, którego pielęgnacja wymaga codziennego obfitego podlewania. Ale dla grubych ludzi takie podlewanie jest śmiertelne, a system korzeniowy nie radzi sobie z dużą ilością wilgoci i gnije.

Ważne jest, aby zrozumieć, że miniaturowe drzewo powinno być podlewane częściej, nawet jeśli gatunek nie lubi wilgotnej gleby, gdy występują następujące czynniki:

 • listowie na gałęziach jest duże i liczne;
 • roślina posadzona w małym lub płaskim pojemniku, od tego czasu duży obszar odparowania wilgoci z powierzchni podłoża;
 • pokój jest suchy, a powietrze jest zbyt ciepłe.

Ponadto zakład nie zapobiegnie regularnemu opryskiwaniu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że gatunki wiecznie zielone można spryskiwać tylko wodą destylowaną. Podczas korzystania ze zwykłego kranu na liściach pojawi się nieprzelotna biaława powłoka.

Teraz, gdy rozumiesz, czym jest bonsai, możesz spróbować stworzyć swoje arcydzieło. Ale pomyśl i oceń swoją siłę. Jeśli nie jesteś wystarczająco cierpliwy, może nie powinieneś brać tej żmudnej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 5 =