Japońskie drzewo bonsai

Japońskie drzewo bonsai

Japońskie drzewo bonsai

To japoński, bo sztuka przyszła do nas z tego słonecznego kraju. Z języka japońskiego jego nazwa brzmi "drzewo w misce". Małe drzewa bonsai, zwykle rosnące nie więcej niż 1 metr, dokładnie powtarzają wygląd dorosłego drzewa rosnącego na wolności.

Czasami, aby stworzyć jeszcze bardziej realistyczny obraz, dodaje się do niego mech, kamienie i inne elementy dekoracyjne. W ten sposób można powtórzyć w miniaturze kawałek naturalnego krajobrazu.

Historia japońskiego drzewa bonsai

Wiadomo, że ponad 2000 lat temu sztuka bonsai pochodziła z Chin pod nazwą Penzin, a dopiero w VI wieku została przeniesiona do Japonii. Około stu lat temu sztuka stała się niezwykle popularna w Japonii, a stamtąd przyszła do nas i rozprzestrzeniła się po całym świecie.

W praktyce bonsai używając wielu rodzajów drzew, zarówno iglastych i liściastych i kwiatowych. Można użyć sosna, świerk, modrzew, jałowiec, cyprys, miłorząb, buk, grab, lipa, klon, irga, brzoza, Zelkova, wiśnia, śliwka, jabłko, rododendron.

Bad pomieszczeniu czuć różne rodzaje małych liściach Ficus, Carmona, granat, Murraya, sageretsiya, oliwka, Lagerstroemia, fuksja, mirt, rozmaryn, bukszpan, psidium, liściach chiński wiąz, małych owocach cytrusowych (cytryna, Kinkala, calamondin).

Żywe drzewo bonsai można wyhodować z nasion lub z gotowych sadzonek. Istnieje również tzw. Metoda bonsai, kiedy znajdziesz roślinę na wolności, przeszczep ją do pojemnika, a potem wyhoduj i uformuj.

Pierwsza metoda jest najbardziej złożona i czasochłonna. Jednak to on przynosi największą przyjemność, ponieważ od samego początku możesz pielęgnować i formować swoje drzewo. W zależności od wybranych gatunków roślin, ich ukorzenienie i czas do pierwszego przycinania formowania może trwać do 5 lat.

Kopiowanie informacji jest dozwolone tylko z bezpośrednim i indeksowanym odnośnikiem do źródła

Małe japońskie drzewa: sztuka uprawy bonsai

Rośliny domowe to nie tylko kwiaty i palmy, małe japońskie drzewa również zdobyły uznanie wielu kwiaciarni i osiedliły się w domu. Rosnące bonsai to złożona, ale fascynująca nauka, która ma wiele subtelności i niuansów. Czasami nawet wydaje się, że jest to tak skomplikowane i prawie niemożliwe jest osiągnięcie pożądanego rezultatu. Ale rosnące małe japońskie drzewa to przede wszystkim proces, z którego trzeba się dobrze bawić.

Aby rozwijać bonsai w domu, musisz zrozumieć ich odmiany, a także zrozumieć, jakie warunki należy stworzyć dla małego drzewa w domu. W każdym razie będzie to ciekawe doświadczenie, które przyniesie przyjemność w procesie powiększania drzewa, a także sprawi, że wynik będzie w postaci silnej i pięknej rośliny. Bonsai to wprowadzenie do żywej natury w domu.

Pomimo faktu, że miejscem urodzenia bonsai jest Japonia, w rzeczywistości sztuka uprawy miniaturowych drzew pochodzi z Chin, kilka wieków przed naszą erą. Dowodzą tego rysunki znalezione pod koniec ubiegłego wieku, które szczegółowo opisują technologię uprawy bonsai. Te obrazy są przypisywane przez historyków do czasów panowania chińskiej dynastii Tang.

Dosłownie "bonsai" w japońskim tłumaczeniu oznacza "drzewo rosnące na talerzu". Początkowo sztuka uprawiana była przez mnichów buddyjskich, którzy zawsze doceniali spokój, wymiarowość, zanurzenie w sobie i otaczający świat przyrody. Jednak nie tylko w Azji były popularne bonsai, historycy i archeolodzy potwierdzili, że starożytni Egipcjanie wiedzieli również, jak uprawiać małe rośliny w małych pojemnikach.

Na przełomie lat 20. i na początku XXI wieku bonsai przenika do Europy i podbija serca wielu hodowców amatorów. Miniaturowe drzewa podbijają swoją dokładnością i urodą, pozwalając zanurzyć się w proces zalotów i kontemplacji pięknej. Rosnąć bonsai w domu nie jest łatwe, ale wynik jest wart wysiłku.

Odmiany małych japońskich drzew

Wielowiekowa historia rozwoju bonsai doprowadziła do tego, że małe drzewa mają różne kształty, rozmiary i nazwę. Do chwili obecnej istnieje ponad dziesięć różnych rodzajów bonsai, z których każdy jest niepowtarzalny i piękny na swój sposób. Trudno powiedzieć, który z nich jest łatwiejszy w uprawie, a który trudniejszy. Wybierając japońskie drzewo, lepiej jest poruszać się po wewnętrznych odczuciach i przyciągać do określonego typu. To, w czym tkwi dusza, będzie wyrastać, cieszyć się procesem i czerpać przyjemność z kontemplacji miniaturowej urody.

Najpopularniejsze typy bonsai:

Jeden z najpopularniejszych i najpopularniejszych gatunków małych drzewek japońskich. Ten styl charakteryzuje się prostym pniem drzewa, z szeroką podstawą liścia u podstawy, która jest węższa do góry. Symbolem takiego drzewa jest siła wewnętrzna, nieugięty pręt.

Małe drzewo o równomiernie rosnącej, ale przechylonej do bocznej beczki nazywa się syakanem. W tym stylu można uprawiać prawie każde drzewo, chociaż w trakcie opiekowania się nim trzeba wykazać się umiejętnościami i umiejętnościami. Symbolem rosnącego z boku drzewa jest elastyczność i umiejętność opierania się wiatrom.

Drzewo w tym stylu rośnie w górę, jego korona ma tendencję do wznoszenia się w dół, ale korona ma bardziej swobodny kształt, może być lekko zakrzywiona lub nachylona. Do pewnego stopnia - ten styl łączy dwa poprzednie. Symbolem takiej rośliny jest prostota i elastyczność wraz z chęcią rozciągania się w górę i odpornością na przeszkody.

Drzewa tego stylu naprawdę rosną kaskadami, ukoronowaniem. Miękkie gałęzie rozciągają się, delikatnie zginają i nie pękają pod ciężarem śniegu lub wiatrów. Takie drzewo wygląda nietypowo i oryginalnie w doniczce domowej. I symbolizuje umiejętność dostosowania się do otaczających okoliczności.

Z pojemnika, w którym rośnie sok z drzewa, nie ma ani jednego pnia, ale kilka naraz. Z reguły jedna gałąź jest zawsze większa i masywniejsza niż druga. Pnie mogą mieć dwa lub więcej, wyglądają pięknie i harmonijnie. W inny sposób, ten styl nazywa się "ojciec i syn", ponieważ mniejsze drzewo wydaje się rozciągać na większą, chce być podobny. Dlatego ten styl bonsai symbolizuje połączenie pokoleń i transfer doświadczenia.

Takie drzewo charakteryzuje się długim, gołym pniem i małą koroną u góry. Roślina praktycznie nie ma gałęzi, ale roślinność na szczycie pnia wygląda harmonijnie i pięknie. Takie drzewa nauczyły się rozwijać jedną z pierwszych, a ich forma symbolizuje zdolność wznoszenia się ponad problemy i próżność.

Ten rodzaj bonsai to kompozycja kilku drzew, które wyglądają razem jak małe rusztowanie. Najczęściej drzewa tego samego gatunku są sadzone w jednym pojemniku, ale euse-ue pozwala także na połączenie kilku rodzajów roślin. Ważna zasada - drzewa powinny być liczbą nieparzystą.

Ishizuki - drzewa wśród kamieni

W tym stylu drzewa rosną na kamieniach iw ich szczelinach. Dosyć trudno jest zająć się taką rośliną w domu, więc może ją uprawiać tylko prawdziwy mistrz, który interesuje się swoim biznesem. Ale Isisuki symbolizuje wytrwałość i zdolność przetrwania w każdych warunkach.

Oczywiście nie są to wszystkie style małych japońskich drzew, ich odmiany są znacznie większe. Ale musisz zacząć od prostych opcji, aby dowiedzieć się, jak dbać o bonsai i dowiedzieć się, jakie są dla nich najlepsze warunki. Wtedy proces ten przyniesie przyjemność, a rezultat zadowoli piękna zdrowa roślina.

Funkcje opieki nad miniaturowymi drzewami

Pomimo niezwykłej natury takich roślin domowych jak bonsai, ich pielęgnacja sugeruje praktycznie takie same warunki, jak w przypadku wielu innych kwiatów. Przede wszystkim musisz przygotować odpowiednią glebę, w której japońskie drzewo będzie się dobrze czuć. Po tym ważne jest, aby zainstalować go w miejscu o wystarczającym oświetleniu, utrzymywać pożądaną temperaturę powietrza i zapewnić regularne nawadnianie.

Bonsai - małe drzewa, ale także potrzebują okresowego przeszczepu. Dlatego ważne jest, aby znać zasady i cechy przeszczepiania miniaturowych drzew.

Charakterystyczną cechą bonsai jest konieczność przycinania korony. Tutaj także musisz spełnić pewne wymagania, aby stworzyć piękną i prawidłową formę mini-drzewa. Biorąc pod uwagę wszystkie te niuanse, możliwe będzie wyhodowanie unikalnej rośliny.

Optymalna transplantacja gleby i bonsai

Głównym celem przeszczepu nie jest zwiększenie zdolności miniaturowego drzewa, ale przycięcie korzeni i aktualizacja gleby. Dlatego z reguły pula pozostaje taka sama. Przycinanie korzeni może spowolnić wzrost drzewa, pozostaje miniaturowe i schludne.

Jeśli chodzi o glebę, potrzebuje pewnej kompozycji, aby bonsai czuć się komfortowo, miał wystarczającą ilość mikroelementów i składników odżywczych. Teren przed wejściem na pokład składa się z 3/5 gleby humusowej, 1/5 torfu i 1/5 piasku, chociaż w wielu dużych kwiaciarniach można kupić gotową mieszankę na bonsai. Jego główne właściwości to lekkość i niska kwasowość.

Transplantacja odbywa się wiosną, gdy zaczyna się aktywny wzrost korzeni i koron. Zmieniając glebę w zbiorniku, gdzie rośnie miniaturowe drzewo, trzeba ostrożnie przyciąć korzenie, pozostawiając zaokrąglony kształt. Najdłuższe powinny być centralne korzenie, a boczne - trochę krótsze. Drzewo jest sadzone w nowej glebie na głębokość nie większą niż 5-6 cm.

Oświetlenie i odpowiednia lokalizacja

Miniaturowe drzewa uwielbiają światło, ale usychają od bezpośredniego światła słonecznego, więc roślina będzie musiała odebrać miejsce na parapecie okna wschodniego lub zachodniego. Szczególnie niebezpieczna jest obecność na słońcu świeżo przeszczepionego drzewa, takie warunki mogą skomplikować jego proces adaptacji.

Jeśli miejsce, w którym stoi garnek z drzewka bonsai, jest przyciemnione, musi zapewnić sztuczne oświetlenie. Matowe liście, które ciągle się kruszą, są problemami złego światła. Latem pojemnik z drewnem można umieścić na świeżym powietrzu - balkon lub otwarty taras.

Miniaturowe drzewa, takie jak woda i wilgoć, ale lepiej nie podlewać ich, ale zainstalować garnek na palecie. Stosuje się kamienie, wypełnione wodą do poziomu 2-3 cm i umieścić doniczkę z rośliną. Mała głębokość doniczki sprawia, że ​​gleba szybko wysycha i dlatego wymaga obfitego i regularnego podlewania. Zimą, bonsai wody potrzebują raz w tygodniu, w lecie - raz na 4-5 dni.

Przy wysokiej temperaturze powietrza zaleca się natryskiwanie liści bonsai, poprzez swoją powierzchnię roślina jest również pochłaniana przez wilgoć.

Temperatura i wilgotność

Oprócz wysokich wymagań odnośnie wilgotności gleby, bonsai może żyć i hodować piękne drzewa tylko w niskich temperaturach. Optymalny reżim temperatury wynosi 12-18 stopni, nawet latem. Wiosną, kiedy temperatura powietrza na ulicy wzrośnie powyżej znaku 12-14 stopni, możesz wynieść bonsai na balkon. W takim przypadku drzewo musi być chronione przed przeciągami.

Jeśli chodzi o wilgotność powietrza, średni poziom 40-50% najlepiej nadaje się do miniaturowych drzew. Bonsai nie można umieścić w pobliżu baterii grzewczych, a jeśli w zimie w pomieszczeniu suche powietrze, wilgoć na patelni pomoże roślinie nie doświadczyć niedoborów wilgoci.

Aby stworzyć piękne drzewo o pożądanym kształcie, potrzebuje stałego obrazu korony. Do tego potrzebne są specjalne małe sekatory lub dobrze naostrzone nożyczki. Z reguły przycinanie drzewa odbywa się wiosną przed przeszczepem. W procesie tym konieczne jest usunięcie starych i suchych gałęzi, odcięcie młodych pędów, tworząc niezbędny kształt korony.

Zatem warunki opieki nad bonsai w domu mają swoje własne cechy, ale nie stanowią szczególnej złożoności. Nauczywszy się rozumieć, jak małe drzewo czuje się tak, jak wygląda, każda kwiaciarnia może spełnić wymagania stawiane roślinom. Proces przycinania, przesadzania, podlewania i kontemplacji bonsai pomoże zanurzyć się w świecie przyrody i ciszy. Do tego i docenić te małe, ale unikalne i piękne drzewa japońskie.

Odp: Małe japońskie drzewa: sztuka uprawy bonsai

Bardzo lubię tę sztukę! Próbowałem wyhodować takie drzewo z chińskiej róży - zwykle jest to duży krzew o ogromnych jaskrawych kolorach. Zostało mi dobrze przycięte i wyrosło we właściwym kierunku. Ale okazało się, że to duża roślina dla bonsai.

Fajnie jest mieć wszystko na temat kwiatów i roślin na twojej poczcie.

Bonsai - drzewo na tacy: cechy opieki i rosnące w domu

Według legendy chiński cesarz postanowił obejrzeć swój kraj z pierwszej ręki, dla którego mistrzowie Niebiańskiego Imperium musieli stworzyć małe kopie domów, ludzi i oczywiście drzew. Bonsai, drzewo w miniaturze sprzed prawie piętnastu stuleci, podbiło Japonię, a dziś ta niesamowita sztuka podbiła cały świat.

Podobnie jak wiele wieków temu, celem kwiaciarni, zapalonego bonsai, jest reprodukcja samych tworów natury. Zredukowane kopie dębów, klonów, sosen, kwiatów wiśni lub fig mają realistyczne proporcje, żyją zgodnie z porządkiem natury. Jeśli roślina rośnie drzewo liściaste, kwitnie, staje się pokryta liśćmi i liśćmi na zimowy spokój.

Ponieważ umiejętne podobieństwo prawdziwego drzewa powstaje ręcznie, wzrastanie i dbanie o bonsai to czasochłonne, czasochłonne zadanie, wymagające wiedzy, cierpliwości i zrozumienia potrzeb twojego zielonego zwierzaka.

A jednak coraz więcej początkujących entuzjastycznie podejmuje trudną, ale bardzo ekscytującą pracę. Jak wyhodować bonsai w domu i zająć się małą kopią tego drzewa?

Wśród niewtajemniczonych w subtelności starożytnej agrotechnologii jest opinia, że ​​japońskie drzewa bonsai są roślinami uzyskanymi z ich specjalnych nasion. To nie tak. Doświadczeni hodowcy doskonale wiedzą, że miniaturowe jodły, sosny, jabłonie lub wisteria wyłoniły się ze zwykłych nasion i tylko ludzkie ręce zdołały zmusić je do umiarkowanego wzrostu i zmiany ich kształtu.

Jak rozwijać bonsai w domu: wspólne sposoby

Jeśli kwiaciarnia zaczyna interesować się bonsai, najprostszym sposobem jest pozyskanie roślin już uformowanych, na przykład z ficus lub owoców cytrusowych. Pomoże Ci opanować wszystkie metody unikania zwykłego podlewania, aby przyciąć i dostosować kształt tułowia i gałęzi. Zgromadzone doświadczenie pozwoli przejść do bardziej złożonych zadań.

Rozwijaj domy z bonsai na kilka sposobów:

 • poprzez zasianie nasion kultury, którą lubisz, a następnie "edukacji" sadzonki;
 • za pomocą ukorzenionych sadzonek;
 • formowanie sadzonki z żłobka lub dzikiej przyrody;
 • przenieść do doniczki i dokonać korekty dorosłego okazu kulturowego lub dzikiego.

Najszybszą z tych metod jest tworzenie korony i systemu korzeniowego jedno- lub dwuletnich siewek. Taka roślina już się rozwinęła, a jej partycja naziemna daje przestrzeń wyobraźni i może być modyfikowana, zgodnie z planami kwiaciarni.

Entuzjaści, którzy są zainteresowani tym, jak uprawiać bonsai z nasion, powinni wiedzieć, że ten sposób jest najdłuższy, ale także wdzięczny. Tutaj kontrola nad rośliną u ludzi jest dosłownie od momentu dziobania nasion, a zmiana kształtu pędów i korzeni jest łatwiejsza ze względu na ich elastyczność.

Nie ma potrzeby wybierania egzotycznej rasy drewna lub krzewów. Najważniejsze jest to, że roślina ma małe liście i niewielki roczny wzrost, w przeciwnym razie "oswojenie" przyszłego drzewa bonsai będzie znacznie trudniejsze.

Wybór odpowiedniego drzewa na bonsai

Jakie rodzaje roślin nadają się do bonsai, drzewo w stylu japońskim? Aby szybko uzyskać atrakcyjne drzewo, możesz zwrócić uwagę na:

 • na odmiany pokoi cytrusowych, na przykład Kalamondin lub cytrynę;
 • na granacie karłowatym;
 • niesamowicie pospolity i bezpretensjonalny Ficus Benjamin;
 • na dekoracyjne odmiany jabłoni;
 • na wierzbie;
 • na niewymiarowych sosen;
 • na różnych gatunkach klonu.

Wybór odpowiednich drzewek na bonsai jest niesamowicie wielki, a wielu z nich to rdzenni mieszkańcy Rosji i znajdują się w ogrodach, parkach, miejskich placach i lasach. Wspaniałe kompozycje otrzymuje się z berberysu i irgi, głogu, akacji i brzozy, seniora i lipy, wrzeciona i dębu.

Przed uprawą bonsai, w oparciu o rodzaj rośliny, określ jej przyszłą wysokość i styl.

Nasiona drzew i krzewów nadających się do bonsai dzielą się na dwa rodzaje. Niektóre kultury są natychmiast gotowe do kiełkowania, ale w "programie" wielu gatunków okres hibernacji jest ustanowiony przez ewolucję, gdy kiełek czeka na zimne pory roku. W domu stratyfikacja pomoże imitować zimę.

Nasiona drzew dla japońskich bonsai przez 3-5 miesięcy układa się w mokrym piasku lub mchu torfowym, po czym pojemnik umieszcza się w lodówce. Przy niewielkiej dodatniej temperaturze w wilgotnym środowisku nasiono przygotowuje się do wzrostu. Kiedy zostaje przeniesiony na ciepło, kiełek szybko się budzi. W przypadku gatunków zimozielonych i roślin o nasionach o szczególnie mocnej skorupie, ciepło lub kontrast temperatur stosuje się do przebudzenia.

Nasiona wysiewa się od wiosny do jesieni. Sadzonki, uzyskane w drugiej połowie lata, już potrzebują podświetlenia, które jest po prostu niezbędne jesienią i zimą.

Do kiełkowania i pierwszych miesięcy życia sadzonki wykorzystują lekkie podłoże z piaskowca-torfu lub namoczone i zbierane wilgocią tabletki torfowe. Podczas gdy powierzchnia nie wydaje się kiełkować, pojemnik powinien znajdować się w ciemności pod folią. Temperatura powietrza jest wybierana w zależności od drzewa bonsai.

Aby zapobiec skraplaniu i gnić, szklarnia jest wentylowana. Gdy pojawienie się pędów w środku zapewnia niewielki dostęp do świeżego powietrza i przenosi siewki na światło. W razie potrzeby sadzonki są nawadniane i nawożone związkami kompleksowymi. Kiedy roślina osiąga wysokość 10-12 cm, jest przesadzana.

Na tym etapie główny korzeń jest skrócony o jedną trzecią, aby zatrzymać pionowy wzrost drzewa. Natychmiast przystąpić do formowania przyszłego pnia, do którego należy użyć drutu miedzianego.

Pot i wybór puli dla bonsai

Drzewo bonsai nie jest na darmo nazwane dorosłym na tacy. Aby ograniczyć wzrost zwierzęcia, sadzi się go celowo małą i płytką pojemnością, równolegle tworząc i odcinając część systemu korzeniowego.

Wybierając doniczkę na bonsai, należy wziąć pod uwagę, że z biegiem lat drzewo staje się ciężkie, a zwłaszcza z nieprawidłową, pochyloną lub kaskadową formą, może utracić stabilność. Dlatego w przypadku bonsai o rozmiarach od kilku centymetrów do 9 metrów tradycyjnie produkuje się masywne, często ceramiczne garnki, miski lub pojemniki o różnych kształtach i stylach.

Na dnie zbiornika powinien znajdować się otwór odpływowy, a nie jeden. Są one używane nie tylko do odprowadzania wody, ale także do mocowania roślin.

Zabezpieczenie rośliny i zabezpieczenie jej przed uszkodzeniem przez grzyby systemu korzeniowego pomoże doniczce na obróbkę bonsai gorącym roztworem nadmanganianu potasu lub poparzeniem wrzącej wody.

Podkład Bonsai jest przeznaczony nie tylko do zapewnienia odżywiania roślin i wilgoci, ale także powinien pomóc korzeniom uzyskać punkt oparcia w stosunkowo niewielkiej objętości doniczki. Dlatego do miniaturowej kopii prawdziwych dębów, lip, cytryn, klonów i innych drzew używaj specjalnego podłoża.

W Japonii przez wiele stuleci taka mieszanka oparta na niektórych rodzajach gliny nazywa się acadama. W celu uzyskania większej wartości odżywczej i kruchości w granulowanej substancji dodaje się żyzną glebę i piasek:

 1. W przypadku gatunków drzew liściastych, bonsai zaleca się podłoże z udziałem 7 akcji ziemi darniowej i 3 części dużego przemytego piasku.
 2. Hodowle kwitnące uprawiane są na mieszaninie 7 części ziemi darniowej, trzech części piasku i jednej części wysokiej zawartości próchnicy.
 3. Drzewa iglaste, najbardziej popularne wśród miłośników bonsai, potrzebują szczególnie luźnej gleby, do której pobierane są 3 części murawy i 2 części przemytego piasku.

Przed napełnieniem doniczki, podłoże bonsai jest zbierane, usuwając obce wtrącenia, które mogą uszkodzić korzenie, przesiać i wysterylizować. Na dnie zbiornika znajduje się warstwa drenażowa do odprowadzania nadmiaru wilgoci.

Pielęgnacja drzewka bonsai w domu

Nie wystarczy kupić miniaturowe drzewo, posadzić młodą sadzonkę lub ukorzenić łodygę skały, którą lubisz. Ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o drzewo bonsai.

Ciągle ograniczając wzrost, tworząc koronę i uprawiając bonsai w małym garnku, człowiek całkowicie zmienia życie drzewa lub krzewu. Dlatego dbałość o taką kulturę jest uderzająco odmienna od troski o inne rośliny domowe.

Głównym zadaniem kwiaciarni jest dostosowanie podlewania bonsai, z czym nie jest łatwo poradzić sobie z niewielką ilością ziemi i płytkim doniczkiem wypełnionym korzeniami.

Wcześniej tylko kwiaciarnie miały dostęp do lnu, lub mogli zanurzyć garnek z bonsai w misce z wodą, aby namoczyć ziemię od dołu. Obecnie aktywnie stosuje się nawadnianie roślin lub nawadnianie kropelkowe, pozwalając na zwilżenie i bez ryzyka rozmycia w celu zwilżenia gleby pod bonsai.

Do nawadniania należy używać tylko miękkiej, rozmrożonej lub niestabilnej wody. Podczas wegetacji rośliny potrzebują więcej wilgoci, wraz z nadejściem jesieni i zbliżającym się okresem odpoczynku, podlewanie jest zmniejszane i rzadziej, kierując się stanem podłoża.

Karmienie odbywa się z częstotliwością 2-3 tygodni, używając ich mieszanin dla różnych upraw i pór roku. Dla japońskich drzewek bonsai są mineralne opatrunki na bazie glonów.

Nie można opuścić roślin bez jedzenia, ale równie ważne jest, aby nie przekarmić bonsai. Dlatego przy pielęgnacji drzewek bonsai w domu, górny opatrunek wykonuje się bardzo ostrożnie:

 • Wiosną, przy maksymalnej intensywności wzrostu, nawóz zawiera dwa razy więcej azotu niż potasu i fosforu;
 • w lecie proporcje pozostają takie same, ale stężenie zmniejsza się o połowę;
 • bliżej jesieni, zwłaszcza w przypadku roślin liściastych, dwukrotnie zwiększają zawartość potasu i fosforu, a przeciwnie - zmniejszają zawartość azotu.
 • kwitnące i owocowe drzewa i krzewy potrzebują więcej potasu, który idzie do tworzenia pąków i jajników.

Wraz z nadejściem zimy dla egzotycznych roślin zimozielonych nic się nie zmienia, ale drzewa iglaste i liściaste powinny być przygotowane do zimowania. Jak dbać o drzewko bonsai w zimie? Jeśli pozwala na to klimat, pozostają na ulicy lub na nieogrzewanych tarasach. System korzeniowy w małej doniczce na bonsai może ucierpieć najpierw, więc jest dodatkowo osłonięty, a ziemia jest nieco wysuszona. Wraz z nadejściem wiosny roślina budzi się i ponownie potrzebuje podlewania, karmienia i wiązania do formowania korony i korzeni bonsai.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 2