Japoński styl we wnętrzu

Japoński styl we wnętrzu

Contents

Japoński styl we wnętrzu

Powściągliwy i lakoniczny, prosty i wykwintny Japoński styl we wnętrzu Rosja jest najbardziej popularna w porównaniu z innymi orientalnymi stylami wystroju wnętrz.

Osobliwością japońskiego stylu we wnętrzu jest to, że harmonijnie łączy wszystkie elementy od dekoracji ścian z aranżacją akcesoriów, kopiując prawdziwą naturę. W tym wnętrzu można poczuć głębię japońskiej filozofii i bliskość człowieka z naturą.

Najpopularniejsze stylizowane wnętrza, w których japoński motyw występuje w niektórych elementach wystroju lub kolorystyce. Jeśli chcesz zrobić mieszkanie w stylu japońskim, najpierw musisz zdecydować, czy możesz mieszkać w takim wnętrzu.

Europejczycy nie mogą łatwo przyzwyczaić się do surowego piękna Japonii. W takich wnętrzach nie znajdziesz dużej liczby rodzinnych zdjęć w ramach oprawionych na półkach pamiątek przywiezionych z różnych krajów czy jasnych obrazów współczesnych artystów. Styl ascetyczny polega jednak nie tylko na odmowie manifestacji indywidualności. Specjalny widok przestrzeni i mebli charakterystyczny dla Europejczyków nadaje japońskiemu stylowi wyjątkowości. Ale ta wyjątkowość dla ludzi daleko od Japonii wydaje się dziwna i niewygodna.

Kto będzie pasował do japońskiego stylu we wnętrzu?

Po pierwsze, ten styl spodoba się ludziom, którzy są zainteresowani filozofią kraju wschodzącego słońca. Jeśli człowiek jest nasycony naukami starożytnych mędrców i jest zainteresowany stylem życia Japończyków, może zaakceptować styl japoński ze wszystkimi jego zaletami i wadami.

Miłośnicy przyrody będą mogli zobaczyć piękno tego wnętrza. Zauważą kontakt filozofii wschodniej z naturalnymi materiałami i oczywiście ją docenią.

Dla zwolenników minimalizmu i skromności styl ten będzie bardzo bliski ducha. Ascetyczny, a nawet surowy japoński styl jest daleki od splendoru i kiczu.

Wielu mieszkańców mega-miast również skłania się ku japońskiemu stylowi. Ciągły hałas, jasna reklama i duża liczba osób w pobliżu może doprowadzić człowieka do stresującego stanu. Prostota japońskiego stylu pozwala zrelaksować się i zrelaksować.

Dekoracja wnętrz w stylu japońskim

Filozofia tego stylu (bez filozofii w takim wnętrzu jest niezbędna) sugeruje, że duża liczba części i akcesoriów jest bezużyteczna i brzydka. Dlatego minimalizm tutaj jest pełnoprawnym mistrzem sytuacji.

Bliskość natury należy wyrazić przede wszystkim w materiałach użytych do wykończenia pokoju. Dlatego do wnętrza w stylu japońskim najlepiej nadają się naturalne materiały: lekkie drewno, bambus, rattan i maty.

Paleta kolorów wnętrza w stylu japońskim

Takie wnętrza są po prostu stworzone do odpoczynku, medytacji i relaksu. Staraj się unikać jaskrawych kolorów. Jasne odcienie od matowego do beżowego są najbardziej odpowiednie dla stylu japońskiego. Umieszczanie akcentów i podkreślanie linii pomaga w ciemnych tonach. Używaj tylko tych kolorów, które występują w przyrodzie: czarnej, ciemnej wiśni, ciemnobrązowej. Czysta biel jest również używana jako dodatkowa, a nie jako tła.

Układ wnętrza w stylu japońskim

Najbardziej odpowiedni apartament z bezpłatnym planowaniem, ponieważ styl japoński nie akceptuje ścian. Są w takim wnętrzu z powodzeniem zastępują ekrany i zasłony. Za pomocą przesuwnych ekranów pokrywających przestrzeń od sufitu do podłogi możesz stworzyć wygodny układ mieszkania. Plus ten styl polega na tym, że nie musisz gdzieś rejestrować nowego układu mieszkania. A jeśli chcesz, możesz powiększyć lub zmniejszyć "pokój" w ciągu zaledwie kilku godzin.

Wyraźny minus to brak dobrej izolacji akustycznej.

Meble we wnętrzu w stylu japońskim

Filozofia stylu jest bardzo zauważalna i na tym etapie - nic zbędnego, najbardziej wolna przestrzeń. Obfitość mebli wizualnie "przeciąża" wnętrze, dlatego wystrój wnętrza w stylu japońskim wymaga obecności tylko niezbędnych mebli. Łóżko, sofa, stół, krzesła - to niezbędny zestaw mebli, który zwykle znajduje się w podobnych wnętrzach. Skrzynie, szlafroki i szafki (nawet te małe) są prawie niemożliwe do dopasowania do wnętrza w stylu japońskim. Nie zobaczysz w pokojach i znanych w Europie szaf. Rzeczy są przechowywane w szafach wbudowanych w nisze w ścianach. Nie zapominajmy, że ten styl nie może być używany niezależnie od całej japońskiej filozofii, więc minimalizm jest mile widziany nie tylko we wnętrzu, ale także w stylu życia. Jeśli nie masz dużo ubrań, tylko najbardziej potrzebne, to dlaczego potrzebujesz dużej szafy?

Niektóre rzeczy są przechowywane w dużych skrzyniach, które w razie potrzeby mogą stać się dodatkowym miejscem.

Wszystkie meble z reguły niskie. W ten sposób osiąga się lekkość, a przestrzeń jest wypełniona światłem, a wizualnie wydaje się czymś więcej. Tapicerka mebli tapicerowanych musi koniecznie być wykonana z naturalnych materiałów: bawełny, lnu, skóry lub zamszu. Również meble są odpowiednio bogate w naturę.

Zewnętrznie proste meble są ozdobione hieroglifami. To dzięki tej dekoracji wyglądają raczej dzieła sztuki, niż funkcjonalne elementy wnętrza. Mistrzowie, którzy tworzą takie meble, odnoszą się do nich w specjalny sposób, jak do żywej istoty.

Akcesoria i oświetlenie we wnętrzu w stylu japońskim

Podsłuchane światło pomaga się zrelaksować i nastroić spokojny nastrój, dlatego abażury są wykonane z papieru jedwabnego lub ryżowego. Te materiały rozpraszają światło, nadają mu miękkość.

Minimalizm i surowość uniemożliwiają korzystanie z dużej liczby akcesoriów. Ale to nie znaczy, że japoński styl w ogóle ich nie akceptuje. Fani papieru, wazony i tradycyjne japońskie pudła znajdują swoje miejsce we wnętrzach w stylu japońskim. Ale to bardzo precyzyjne miejsce, zdefiniowane dla każdego akcesorium. Nie zapomnij o figurkach Netsuke, które muszą koniecznie znajdować się w takim wnętrzu.

Dekorowanie wnętrza i nadanie mu jeszcze lepszego połączenia z naturą pomoże karzełom drzewek bonsai lub klasycznej japońskiej ikebanie.

Odkryj japoński styl wnętrza

Powściągliwy i egzotyczny japoński styl we wnętrzu współbrzmi z nowoczesnością. Często służy do organizacji przestrzeni małych apartamentów typu studio, przytulnych letnich kawiarni, salonów lub sypialni. Opiera się na minimalizmie, dążeniu do harmonii z naturą i poznania siebie poprzez otaczający świat. Tradycyjny styl wnętrza japońskich pomieszczeń powstał w XVI i XVII wieku, ale jego główne zasady są nadal aktualne.

Odkrywając japoński wystrój wnętrz, ważne jest, aby poczuć i zrozumieć filozofię istnienia i postrzegania Japończyków - próżność otaczającego świata jest nieistotna, jedynie kolejność jest ważna w ich myślach i działaniach. Dlatego, aby osiągnąć harmonię z samym sobą, nie ma potrzeby posiadania obfitego wyposażenia, jasnego wystroju i drogich rzeczy reprezentatywnej klasy. Wystarczy zobaczyć piękno w małym, w przedmiotach codziennego użytku i otoczeniu. Ten styl spodoba się ludziom pokoju, którzy cenią sobie porządek i system. Które jednocześnie czuć bardzo dobrze estetykę i piękno otaczającej przestrzeni.

Japoński projekt lokalu powstał pod wpływem kilku czynników:

 • warunki klimatyczne;
 • ciągłe obawy przed nagłym trzęsieniem ziemi;
 • gęstą populację wysp, aw konsekwencji niewielki obszar mieszkalny na osobę;
 • skąpstwo wnętrza ziemi dla zasobów naturalnych, w szczególności rudy żelaza;
 • narodowe tradycje i filozofia życia.

Główne cechy japońskiego mieszkania zostały wyznaczone już w XVI i XVII wieku. W tym czasie zaczęła tworzyć się warstwa ludności o średnim dochodzie, zdolnym do luksusowego wyposażania swoich domów. To było narodziny systemu kapitalistycznego państwa, z jasno wyrażoną scentralizowaną siłą. Przywódcy kraju szczególnie mieli możliwość wyposażenia swoich mieszkań w najnowszy sposób. Tak się jednak nie stało. Japońska filozofia kieruje obywateli do innych wartości. Piękno i pierwotna natura świata jest prawdziwą wartością, w przeciwieństwie do wszystkich błogosławieństw i osiągnięć ludzkości. Takie poglądy i preferencje doprowadziły do ​​tego, że lokale nie dekorowały w obcej formie, wypełniając je zagranicznymi meblami, dywanami, rzeźbami i innymi rzeczami.

Tradycyjna atmosfera japońskiego domu.

Ponadto, historycznie okazało się, że położenie geograficzne i cechy terenu przyczyniły się do wynalezienia wyjątkowych tradycji wznoszenia domów i innych budynków. Japończycy zbudowali domy z możliwym trzęsieniem ziemi. Ściany domu zostały wykonane prefabrykowane, tak aby po zniszczeniu można je było ponownie zmontować jako projektanta. Starożytne budowle wyróżniała również składana podstawa, dzięki której właściciele mogli rozebrać dom, przenieść go w nowe miejsce i ponownie złożyć. W oryginalnym japońskim domu nie ma wewnętrznych ścian. Wynika to nie tylko z prawdopodobieństwa trzęsienia ziemi, ale także z pragnienia wolnej przestrzeni.

Typowy japoński dom.

To swobodne planowanie pozwoliło poczuć przestrzeń w małym mieszkaniu. Jeśli mieszkańcy miasta nie mieli możliwości wynajęcia przestronnego domu i musieli mieszkać z dużą rodziną w małym mieszkaniu, zrobili wszystko, co mogli, by zaoszczędzić wolną przestrzeń. Dlatego projekt w stylu japońskim wymaga użycia minimalnej ilości mebli, dekorów i tkanin. Najbardziej podobny do tego stylu jest nowoczesny minimalizm. Chociaż w tradycyjnym japońskim domu nie ma wyraźnie oznaczonych pokoi, ale cały obszar ma wyraźne zagospodarowanie przestrzenne. Wykonany jest z pomocą różnych poziomów i sufitów, ekranów z bambusa i papieru oraz ścianek działowych, rozproszonego i akcentowanego oświetlenia.

Nowoczesny japoński styl nieco różni się od tradycyjnego stylu z XVII wieku. Wydarzenia historyczne wzbogaciły doświadczenie i możliwości Kraju Kwitnącej Wiśni. Wydarzenia pierwszej i drugiej wojny światowej, postęp techniczny i naukowy doprowadziły do ​​nowych możliwości konstrukcyjnych i projektowych. Wraz z naturalnymi materiałami dostępnymi w Japonii, betonowymi i metalowymi konstrukcjami, zastosowano nowoczesne materiały imitujące powierzchnię kamienia i drewna. Jednocześnie chęć jednoczenia się z naturą, poznania się poprzez otoczenie zewnętrzne, wizja piękna w małym, pozostała niezmieniona.

Wnętrze nowoczesnego mieszkania.

Podstawowe zasady stylu japońskiego

Dzisiaj, tworząc etniczny styl japoński w aranżacji wnętrz, kierując się następującymi zasadami:

1. Motyw natury leży u podstaw wszystkiego. Jeśli rozpoznasz wiejski dom w stylu japońskim, ważne jest wyposażenie nie tylko domu, ale także ogrodu. Dom powinien być jego naturalną kontynuacją i odgrywać rolę drugorzędną. Widok z dużego okna i drzwi musi otworzyć się na malowniczy trawnik, staw, fontannę lub ławkę w cieniu zakrzywionego drzewa. Jeśli warunki miejskiego mieszkania nie pozwalają na to, by stały się częścią naturalnego krajobrazu, to wnętrze próbuje udekorować malowniczymi widokami. Użyj fontann, akwariów, rosną małe drzewa lub bambus w pokoju.

2. Preferowany jest jasny schemat kolorów. Piękno naturalnych materiałów, które Japończycy starali się uzupełnić nie nudne, monochromatyczne ciepłe kolory - beżowy, piaskowy, kremowy, biały. Często w japońskich wnętrzach jest czarny kolor. Jednak Japończycy nie postrzegają go jako niezależnego koloru, który przenosi pewien semantyczny ładunek. Jest tylko tłem, dzięki któremu możesz zaakcentować jasne szczegóły.

3. Do dekoracji pomieszczeń używaj materiałów naturalnych lub zastępuj je sztucznymi, imitującymi strukturę i wzór drewna, kamienia, bambusa, słomy lub rzepaku.

4. Meble powinny celować w dół. Nie ma wysokich nóg, pleców, półek, zagłówków. Ma gładką monofoniczną powierzchnię i regularne geometryczne kształty.

5. Nic w naszym wnętrzu nie powinno odwracać uwagi od poznania siebie. W związku z tym wykorzystanie dekoracji jest zredukowane do niezbędnego minimum. Formy lakoniczne, surowe jak biznes, meble są niskie i proste, ponieważ starożytna mądrość mówi, że życie powinno odbywać się na matach tatami.

6. Aby wyznaczyć pomieszczenia mieszkalne, użyj bambusowych lub rasowych ścianek działowych na drewnianej ramie, ściany zostaną usunięte. W przestrzeni mieszkalnej powinno być tyle wolnej przestrzeni i mniej rzeczy.

Nowoczesne wnętrze z otwartym układem, przysadzistymi meblami i charakterystyczną niszą w murze.

Aby stworzyć charakterystyczny projekt pomieszczeń w stylu japońskim, bazują one na czystych kolorach.

Oryginalne japońskie kolory:

Półtony nie są mile widziane, wnętrza nie używają jasnych kontrastujących kolorów. Japońska filozofia dąży do uporządkowania, dlatego stara się wykluczyć chaos we wszystkim. Aby uzyskać piękne wnętrze, wystarczy użyć jednego czystego koloru w połączeniu z naturalnymi powierzchniami drewna, bambusa lub kamienia. Na przykład piękno i struktura drzewa jest pięknie podkreślona przez biały kolor. Na jego tle widać sieć rocznych pierścieni i węzłów. Aby ożywić spokojną kolorystykę, podkreślając główne obszary lokalu, używaj czysto czerwonego koloru. Jest kolorem siły i męskości.

Harmonijne połączenie białego i naturalnego drewna z naciskiem na kolor czerwony.

Aby stworzyć poczucie pokoju i harmonii ze światem zewnętrznym, użyj ciemnych kolorów. Najczęściej efekt ten osiąga się dzięki strukturze ciemnego drzewa w połączeniu z czarnymi meblami. Ciemne wnętrze w stylu japońskim nie jest tak powszechne jak światło, ale jest całkiem do przyjęcia. Najważniejsze jest to, że osiągnięto warunek zamówienia geometrycznego.

Geometrycznie zorganizowana przestrzeń w ciemnych kolorach.

Materiały środowiskowe - podstawa stylu

Aby odzwierciedlić kolor wyspy z jej nieodłącznymi cechami minimalizmu, wybierz materiały, które były dostępne dla rdzennych mieszkańców minionych stuleci. Materiały, które były swobodnie dostępne w naturze. Nie były eksportowane z odległych krajów i nie kupowały z sąsiednich krajów.

 • drewno cedru, klonu, sugi lub kiri;
 • płytki kamienne;
 • trzcina i bambus;
 • maty i wikliny;
 • jedwab.

Nawet konstrukcja w nowoczesnym japońskim stylu ogranicza wykorzystanie linoleum, winylu i tworzyw sztucznych. Dopuszczalne jest wykończenie powierzchni przyjaznymi środowisku sztucznymi materiałami z dekoracyjną powierzchnią dla naturalnych analogów. Na przykład dla podłogi wybierz laminat zamiast drzewa, zamiast naturalnego jedwabiu użyj bardziej dostępnego materiału o podobnych właściwościach.

Nowoczesne materiały w dekoracji mieszkania w stylu japońskim.

Japoński wystrój wnętrza jest odpowiedni dla siedzącej osoby kontemplującej jego wewnętrzny świat, medytującej, odpoczywającej w domu od zgiełku zewnętrznego świata. Dlatego wszystkie meble charakteryzują się zwykłością. Jakby zwykłe drewniane meble odcięły nogi i położyły się na podłodze. Liczba mebli jest ograniczona, im mniej mają, tym lepiej. W pokoju nie powinno być niczego zbędnego.

Tradycyjnie w domu mają:

 • maty ze słomy lub mat;
 • Niski stolik do herbaty i jedzenia, otoczony małymi poduszkami do siedzenia;
 • Zamiast tradycyjnego łóżka używaj tatami lub umieść materac bezpośrednio na podłodze;
 • kuchnia wyposażona jest w kominek i szafki z zamkniętymi półkami, za którymi ukryte są wszystkie przybory kuchenne;
 • do łazienki częściej sięgają umywalki w postaci miski i tradycyjnej drewnianej wanny (lub podobnego kształtu).

Pokój wyposażony jest w proste drewniane meble z prostymi liniami.

Nowoczesna łazienka w stylu japońskim.

Zwykle do produkcji mebli używano drewna. Im wyższa była pozycja właściciela, tym cenniejsze i bardziej kosztowne było wykorzystanie drzewa. Kufry podróżne, szafki, komody mogą być wykonane z niedrogich drzew iglastych, lub odwrotnie, z wytrzymałego i wytrzymałego drewna tekowego. Drogie meble udekorowano kutymi elementami, lakierowanymi. W tym samym czasie koszt mebli nie był celowy i nie był rzucający się w oczy. Miał prostą formę, nie było na niej bujnej dekoracji. Nowoczesne meble przyjęły te wszystkie zasady, mają ciekawe kształty, przysadzisty design i naturalność.

Dlatego przy wyborze mebli do stworzenia stylu japońskiego we wnętrzu można użyć dwóch opcji:

1. kupować w antykwariacie lub pchlim targu oryginalne przedmioty z historyczną przeszłością;

2. lub wybrać odpowiednie nowoczesne odpowiedniki z japońskiej kolekcji.

Stół i krzesła do herbaty w salonie.

Jak korzystać z drzwi przesuwnych i ścianek działowych we wnętrzu

Ściany Shoji nie tylko wyglądają jak japońskie mieszkania, ale także niosą praktyczny ładunek funkcjonalny. Za ich pomocą można łatwo zmienić układ otwartej przestrzeni życiowej. Zwykle były wykonane z bambusa i papieru ryżowego. Często używano ich zamiast ścian, które nie są w stanie wytrzymać trzęsienia ziemi. Shoji dzięki swojej niewielkiej wadze może wytrzymać kataklizm, aw przypadku deformacji można je łatwo wymienić na nowe. Współcześni producenci oferują kilka opcji godnej wymiany przegród - drzwi coupe o charakterystycznym wzorze, panele z malowanym wiązaniem do zdobienia ścian lub sufitów.

Drzwi i ścianki działowe, a także przenośne ekrany są w stanie zmienić wygląd pomieszczenia i stworzyć przytulny kąt w dowolnym miejscu.

Uwaga zasługuje nie tylko na dekorację wnętrza otworów okiennych, ale także na ich wygląd zewnętrzny. Zwykle japoński dom był wyposażony w długie daszki domu, które pozwalały przeniknąć dom do rozproszonego naturalnego światła i sprowadzały strumienie deszczu z dala od domu. Pomimo faktu, że w japońskim wnętrzu jest dużo okien, do domu wpada niewiele światła, pokój jest w półmroku. To jedna z charakterystycznych cech stylu. Ciemność i półmrok się nie boją, wpuszczają go do domu.

Aby ozdobić okna od wewnątrz, użyj prostych tkanin wykonanych z tkaniny lub papieru. Ich cechą wyróżniającą jest to, że mogą poruszać się nie w pionie, ale w poziomie. Japońskie zasłony, zasłony, zasłony i marszczenia nie są typowe. W nowoczesnych wnętrzach zasłony okienne zastępowane są podobnymi roletami lub rzymskimi.

Do projektowania podłóg używaj litego drewna, płytek kamiennych, kamyków morskich. Na podłodze można położyć tatami. Najważniejsze, żeby ich nie krzyżować. Jest to uważane za zły znak. Podłogi uzupełniane są również dywanami wykonanymi z naturalnych materiałów - winorośli, trzciny, grubych nici.

Aby stworzyć japoński styl we wnętrzu nowoczesnego mieszkania użyj:

 • lekki parkiet lub płyta laminowana;
 • ładowanie podłogi;
 • ceramiczne matowe płytki.

Przytulna podłoga z naturalną wykładziną podłogową.

Do wykończenia ścian używaj materiałów naturalnych lub ich różnych kombinacji. Na przykład, pokój może mieć drewnianą boazerię wokół obwodu. Lub lamele drewniane są skutecznie łączone z gładkimi, otynkowanymi i pomalowanymi ścianami w pastelowych kolorach. Ponadto pomosty z murze mogą naprzemiennie z obszarami pokrytymi papierową tapetą. Gładkie ściany zdobią obrazy lub ryciny przedstawiające naturę.

Nowoczesny design ścian.

Kolor i kształt sufitu odpowiada ogólnej stylistyce:

 • Powinien mieć wyraźny kształt, na przykład prostokąt lub trójkąt;
 • kolor sufitu może powtarzać kolor ścian;
 • do dekoracji używanej tapety, matowej farby, elastycznej tkaniny lub wiszącego panelu.

Aby przydzielić jedną lub drugą strefę na otwartym planie, pułapy są ustalane na kilku poziomach, dzieląc każdą strefę na różne sposoby.

Biały sufit malowany, wyposażony w drewniane belki i listwy.

Tekstylne aranżacje wnętrz są dyskretne i przytulne. Wybierz naturalne tkaniny o dyskretnych odcieniach. Na przykład tkaniny jedwabne, lniane, bawełniane lub mieszane. Tradycyjne rysunki, uzupełniające japońskie tkaniny, przedstawiają widoki góry Fuji, sceny z życia samurajów, hieroglify, zwierzęta.

Do rejestracji używane są tekstylia:

Tekstylia w zwykłym japońskim mieszkaniu.

Tworzenie japońskiego wystroju wnętrz ma na celu przede wszystkim osiągnięcie harmonii i równowagi. Dlatego też, nawet z akcentami, przestrzeń pokoju powinna wyglądać harmonijnie i harmonijnie. Jako elementy dekoracyjne zdobiące dom wybierz charakterystyczne przedmioty o jaskrawym kontrastującym kolorze lub o wybitnym wzorze.

 • obrazy i ryciny;
 • Naczynia porcelanowe i wazony dekoracyjne;
 • zestaw do ceremonii parzenia herbaty;
 • firma z papieru ryżowego lub jedwabiu;
 • drzewa bonsai;
 • Japońskie latarnie;
 • figurki Buddy.

Światło odgrywa ważną rolę w tworzeniu barwy wschodniego wnętrza. Ważną cechą oświetlenia jest wykorzystanie źródeł światła rozproszonego, a nie kierunkowego. W tym celu stosowane są abażury z papieru ryżowego i bambusa - lampa acari. Włączając lampy i kinkiety w różnych częściach pokoju, Japończycy zmieniają postrzeganie wnętrza, oświetlają określone przedmioty lub strefę. Ta metoda jest niezwykle ważna dla oddzielenia pokoju o otwartym układzie.

Połączenie lampy podłogowej i sufitowej z papieru ryżowego.

Japoński wystrój wnętrz ma wyraźne cechy narodowe, co czyni go jednym z najbardziej popularnych stylów etnicznych wśród współczesnych projektantów. Charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów, krajowych wnętrz i artykułów gospodarstwa domowego, pragnieniem harmonii z samym sobą i jednością z naturą. Aby zaaranżować apartament miejski w stylu japońskim niekoniecznie spełnia wszystkie cechy narodowe, wystarczy wziąć interesujący pomysł i go urzeczywistnić.

Japoński styl we wnętrzu: opis i przykłady fotografii

W każdym japońskim klasztorze zwraca się szczególną uwagę na stworzenie atmosfery, która pod każdym względem zapewnia harmonię ludzkiego ducha i ciała. W takim wnętrzu można poczuć głębię japońskiej filozofii, przywodzącą na myśl wagę ludzkiej jedności z naturą na wszystkie możliwe sposoby.

Japoński styl we wnętrzu mieszkania

Cechy stylu japońskiego we wnętrzu

Aby lepiej zrozumieć, co wyróżnia wnętrze w stylu japońskim, wystarczy zapoznać się z jego głównymi komponentami:

 1. Minimalizm i pragmatyzm. Japończycy doceniają przestrzeń. Uważa się, że obfitość "dodatkowych" rzeczy i biżuterii ma negatywny wpływ na energię domu. Dlatego w mieszkaniu powinno być tylko najważniejsze, to, co jest konieczne;
 2. Funkcjonalność. Ta pozycja jest kontynuacją pierwszej, ponieważ zachowanie wolnej przestrzeni zależy bezpośrednio od wygody i wszechstronności wybranych mebli.

Japoński styl wnętrza zakłada obecność wszelkiego rodzaju obiektów transformatorowych, które mogą rozwiązać wiele problemów jednocześnie i zaoszczędzić cenną przestrzeń;

 • Bliskość natury. Tworząc wnętrze w stylu japońskim, należy używać wyłącznie naturalnych materiałów: do wykończenia pokoju, tapicerki meblowej i dekoracji tekstylnej;
 • Mobilność. Historycznie, Japończycy muszą mieszkać w małych mieszkaniach, w których częste zmiany są bardzo ważne.

  Ten sam pokój może służyć do różnych celów. Na przykład salon lub jadalnia, w której zwyczajowo spędza się czas w ciągu dnia, zamienia się w sypialnię bliżej nocy.

  Aby taka metamorfoza była prawdziwa, szczególną uwagę należy zwrócić na wybór wszystkich elementów wnętrza.

 • Pułap

  Klasyczny sufit w stylu japońskim to monofiliczny materiał rozciągliwy. Pożądane jest, aby powierzchnia sufitu napinanego była matowa, ponieważ błyszczący połysk jest sprzeczny z zasadami tego kierunku w projekcie. Analogowy sufit napinany może być szklanym, matowym talerzem z umiarkowanym podświetleniem.

  W tradycyjnych japońskich pokojach na ścianach często znajdują się drewniane ramki pokryte papierem ryżowym, jednak przy częściowym stylizowaniu pomieszczenia wystarczy użyć tapet nadających się do dekoracji.

  Ściany mieszkania w stylu japońskim można również udrapować cienkimi naturalnymi tkaninami, których kolor powinien być jak najbliżej odcienia podłogi.

  Idealnym materiałem na podłogę w stylu japońskim będzie naturalne drzewo światła. Jeśli ta opcja wydaje się zbyt droga, zawsze możesz skorzystać z rozwiązania budżetowego.

  Laminat z bambusa jest doskonałym substytutem naturalnego drewna, a jego wygląd nie mniej skutecznie podkreśla temat wybranego wnętrza.

  Przestrzegając głównych zasad japońskiego stylu w projektowaniu pokoju, nie powinniśmy zapominać o umiejscowieniu tkanego dywanu (tatami). Można go postawić pod komodę lub stół na herbatę.

  Japoński styl we wnętrzu - jest lakoniczny, spokojny i zrównoważony. Jeśli jesteś fanem kolorowego designu z dominacją jaskrawych kolorów, ten styl może Ci nie odpowiadać ...

  W końcu w Japońskie wnętrze dominujący: kremowy, beżowy, jasnoszary, szaro-zielony, biały i drzewny. Aby stworzyć minimalny kontrast w pomieszczeniu, możesz użyć czerwonego i czarnego.

  We wnętrzu w stylu japońskim mile widziane jest pełnowymiarowe oświetlenie wielopoziomowe, które jest regulowane w zależności od pory dnia. Kolorystyka opraw nie powinna radykalnie różnić się od tła cichego wystroju pomieszczenia.

  Ważną cechą oświetlenia jest również wykorzystanie źródeł światła rozproszonego, a nie kierunkowego.

  Dlatego w takich wnętrzach często można znaleźć abażury z papieru ryżowego i bambusa.

  Lampy i kinkiety, umieszczone w różnych częściach pomieszczenia, zostały zaprojektowane w celu zmiany postrzegania wnętrza, do oświetlania określonych obiektów lub obszarów. Ten odbiór wizualnego podziału na strefy jest bardzo ważny w przypadku pomieszczeń z otwartym planem.

  Właściwy wybór mebli jest warunkiem stworzenia harmonijnego wnętrza w stylu japońskim.

  Zazwyczaj meble w stylu są osobliwe:

  - brak artystycznych detali dekoracyjnych na powierzchni mebli;

  Aby stworzyć pełnowymiarowy japoński styl we wnętrzu, wystarczy umieścić w pokoju przesuwany kredens z drzwiami i niski stolik do przechowywania ceremonii parzenia herbaty.

  Japoński minimalizm może uratować potrzebę zakupu wielu mebli, które są wyposażone w "zwykłe" apartamenty.

  W pokojach stylizowanych pod japońskim stylem nie ma nieporęcznych komód, foteli, garderób i toaletki.

  Meble przyłóżkowe charakteryzują się prostotą i małymi wymiarami. Tapicerka mebli tapicerowanych powinna być naturalna i trwała (skóra, zamsz, bawełna).

  Do przechowywania ubrań można wykorzystać nie tylko wbudowaną szafę, ale także małe skrzynie w stylu japońskim, które są uważane za integralną część wnętrza mieszkańców Wschodu.

  Zwróć uwagę na japońskie rodzaje mebli:

  • tatami (maty z trzciny);

  • futon (bawełniany materac);

  • Beba (partycja, ekran);

  • Tansu (komoda z szufladami).

  Jak już wspomniano, w japońskim stylu wnętrza przywitano niewielką liczbę elementów dekoracyjnych i akcesoriów. Najbardziej autentycznym dodatkiem może być:

  • Wazy podłogowe;
  • Gałązki kwiatów wiśni;
  • Japońscy fani;
  • Ikebans;
  • Samurajskie sztylety;
  • Obrazy hieroglifów;
  • Przesuwane ekrany do strefowania przestrzeni;
  • Skrzynki;
  • Liczby Netsuke;
  • Karłowate drzewka bonsai.

  Wypełniając japońskie wnętrze, należy pamiętać, że wszystko, co w nim jest, ma na celu stworzenie atmosfery spokoju i relaksu.

  Projektowanie wnętrz w stylu japońskim - zdjęcie

  Japoński styl we wnętrzu salonu:

  Wnętrze kuchni w stylu japońskim:

  Japoński styl we wnętrzu sypialni:

  Wnętrze łazienki w stylu japońskim:

  Japoński styl we wnętrzu - wideo:

  Opcje projektowania dwupokojowego apartamentu, fot

  Opcje projektowe do jednopokojowego mieszkania, fot

  Wnętrze w paryskim stylu, zdjęcie

  Rzeźbione meble, opcje, zalety i wady, zdjęcie

  Projektowanie wnętrz w stylu romańskim, zdjęcie

  Wspaniały widok: wnętrze w stylu osmańskim

  Wszystkie opcje wykończenia podłogi, przegląd, zalety i wady

  Manieryzm we wnętrzu, cechy stylistyczne, przykłady fotograficzne

  Podświetlenie LED we wnętrzu, opcje, zdjęcie

  Wszystkie style projektowania krajobrazu, lista ze zdjęciami

  Wszystkie style architektoniczne od A do Z

  Wszystkie style wnętrza, pełna lista ze zdjęciami

  Kolor we wnętrzu, wpływy i cechy

  Styl neoklasyczny we wnętrzu: opis i przykłady zdjęć

  Przydatne wskazówki dotyczące projektowania wnętrz

  Wszelkie prawa do zdjęć i tekstów należą do ich autorów.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  17 − = 8