Japoński patchwork

Japoński patchwork

Japoński patchwork

Patchwork to najpopularniejsza technika szwalni i dekorowania z poszarpanych szmat, z których dziś ozdabia się najbardziej stylowe wnętrza. Interesujące jest to, że początkowo tego typu szycie wynikało z potrzeby oszczędzania szmat - strzępki zachodziły na siebie, pokrywając zużycie odzieży i artykułów gospodarstwa domowego. Popularna robótka była w Europie, w Rosji i na Wschodzie, a jego ojczyzna tradycyjnie uważana jest za Anglię. Znany światu i tak zwana japońska mozaika - technika, która ma swoje własne niuanse.

Charakterystyczne cechy patchworku w japońskim stylu są następujące:

 • jeśli w brytyjskiej technice używa się głównie bawełny, to do robótek w stylu japońskiej mozaiki preferują jedwab;
 • mozaika połączona ze ściegiem;
 • dla techniki charakteryzującej się geometrycznymi kształtami i ornamentami, które niosą symbolikę pól ryżowych, a także szeroką gamę kolorów;
 • Do łączenia elementów stosuje się specjalny ścieg - przed sobą igła.

Zwracamy uwagę na wskazówki dotyczące tworzenia podkładek w stylu japońskiej mozaiki własnymi rękami.

Poduszki w technice Japoński patchwork: master class

 • tkanina na bazie - może być monofoniczna;
 • kolor tkanina, może być z nadrukiem kwiatowym lub geometrycznym. Liczba klapek zależy od liczby klocków, które zamierzasz wykonać;
 • sintepon lub holofayber do nadziewania;
 • agrafki;
 • igła;
 • wątek.

 1. Wykonujemy szablony kartonowe o średnicy 21,5 i 19 cm każdy.
 2. Używając większego wzoru, wyciąć krąg monofonicznej tkanki. Po obwodzie kładziemy prosty ścieg, odbiegając od krawędzi o około 5 mm, nie naprawiamy nici. Możesz wprowadzić nitkę koloru kontrastowego, aby była bardziej wygodna.
 3. W środku okręgu tkanki umieść mniejszy szablon.
 4. Obracamy krawędzie wokół szablonu i wygładzamy je żelazkiem. Wyciągamy nić, aby utrzymać tkaninę.
 5. Usuwamy szablon, otrzymujemy tego rodzaju pracę.
 6. Wewnątrz wkładamy farsz, ale trochę, aby nie wykraczał poza redystrybucję wcześniej przygotowanego kwadratu z kolorowej tkaniny o bokach 12,5 cm.
 7. Na wierzch kładziemy klapę kolorowej tkaniny.
 8. Krawędzie są obrócone do środka i mocowane za pomocą agrafek.

Poduszki w technice patchworku można wykonać na inne sposoby.

Kopiowanie informacji jest dozwolone tylko z bezpośrednim i indeksowanym odnośnikiem do źródła

Japońska mozaika dla początkujących: historia, funkcje i szczegółowa klasa mistrzowska

Bardzo popularne i powszechne w ostatnich latach jest rodzaj zastosowanych robótek, takich jak patchwork. Zobaczmy, co jest japońskim patchworkiem dla początkujących? A więc patchwork - to niezwykły rodzaj haftu, w którym z małych kolorowych szmat o różnych kształtach, rozmiarach i fakturach szyje się solidne stylowe elementy. W wyniku żmudnej pracy możliwe jest tworzenie niezwykle skomplikowanych i interesujących aplikacji i zdjęć na gotowym produkcie ze zwykłych szmat.

Początkowo patchwork został wprowadzony w Japonii ze względu na konieczność zaoszczędzenia bardzo drogiego materiału. W końcu w trudnych czasach dla Japończyków tkanina była prawdziwym luksusem i prerogatywą bogatych ludzi. Dlatego rzemieślnicy wykorzystali pozostałości tkanin i zszyli z nich patchwork. W chwili obecnej patchwork zaspokaja pragnienia i pragnienia osób potrzebujących do tworzenia pięknych i unikalnych rzeczy własnymi rękami. Przy niewielkim wysiłku i wytrwałości rzemieślnicy mogą tworzyć przytulne, jasne rzeczy do wnętrza domu bez specjalnych wydatków: dekoracyjne poduszki i panele, a nawet tkaniny do kuchni.

Nie ma znanych źródeł pochodzenia patchworku jako rodzaju robótek. Był popularny i powszechny zarówno w Europie, jak iw Rosji. Najbardziej znany, oczywiście, można go nazwać angielską mozaiką. Jednak najbardziej atrakcyjnym i zawiłym w jej wykonaniu jest japońskie szycie ze strzępków materiału.

Dla tych, którzy interesują się japońskim patchworkiem dla początkujących, powinieneś wiedzieć, że tego rodzaju robótki zostały poddane pewnym transformacjom. Początkowo Japończycy używali kawałków materiału do ozdabiania odzieży, oszczędzając w ten sposób materiał do naprawy starych ubrań.

Potem japońscy rzemieślnicy wymyślili naszywki na ubrania, które przykryły zużytą polushkę i fotele foteli. Charakterystyczną cechą japońskiego patchworku było wykorzystanie malarstwa w sztuce włókienniczej. Stało się tak: na specjalnych drewnianych deskach za pomocą rozmaitych kolorowych skrawków powstały zdjęcia, a gdy zdjęcie było gotowe, skrawki zostały zszyte. Oczywiście należy powiedzieć, że wtedy ta technika nie służyła już celom ekonomicznym, ale raczej twórczym.

Cechy japońskiego patchworku

Osoba, która nie zna subtelności patchworku, może się wydawać, że japońska technika wykonania nie różni się od innych. Jest to jednak całkowicie błędne.

Jakie cechy japońskiego szycia patchworkowego istnieją:

 • równoczesne stosowanie elementów patchworkowego szycia i szwów
 • Japońskie szycie charakteryzuje się własną techniką haftu - sashiko. Przeprowadzana jest metodą "z przodu igłą"
 • Pola ryżowe i piękne kwiaty to dominujący motyw japońskich zastosowań. Japończycy wolą używać do szycia wzorów geometrycznych z fragmentów tkanek.
 • W zdecydowanej większości do japońskiego patchworku używamy tkanin jedwabnych
 • Produkty wykonane w tej technice są ozdobione frędzlami i szczotkami.

Technika japońskiego szycia polega na użyciu tkanin drukowanych i bawełnianych o specjalnym schemacie - rysunku - najczęściej jest to klatka. Ważną rolę odgrywa naturalność kolorów - brązowy, czerwony, zielony. Przed pracą tkaninę należy umyć, wyprasować i odciąć krawędź.

Za pomocą techniki japońskiego patchworku możesz uszyć niezwykłe torby, tekstylia domowe i wiele więcej.

Szczegółowa klasa mistrzowska na temat tworzenia kosmetyczki w technice japońskiego patchworku

Aby uszyć unikalną kosmetyczkę w technice patchworkowego szycia, będziesz potrzebować:

 • Tkanina bawełniana z nadrukiem. Przed rozpoczęciem pracy należy go umyć i wyprasować.
 • Nici z nici dentystycznych
 • Włóknina samoprzylepna
 • Cienki sintepon
 • Błyskawica
 • Nici do szycia
 • Koronkowe
 • Przyciski do dekoracji

Wydrukuj lub przerysuj wzór jak na zdjęciu.

Rozpoczynamy pracę nad kosmetyczką:

 1. Przetłumacz wzór na wybraną tkaninę i wytnij szczegóły. Nie zapomnij uwzględnić szwy, około 6 centymetrów.
 2. Szyjemy szczegóły i prasujemy szwy.
 3. Wycinamy tylną część torby kosmetycznej i szyjemy ją do reszty.
 4. Z włókniny i sinteponu wycinamy prostokąt większy niż część. Złożyć razem z główną tkaniną i przekłuć szpilkami dla lepszego zamocowania.
 5. Zszyj wszystkie szwy i szczegóły.
 6. Szyjemy zamek błyskawiczny.
 7. Zaczynamy ozdabiać kosmetyczkę. Sew aplikacja i przyciski.
 8. Kosmetyczka jest gotowa.

Patchwork to bardzo interesująca aktywność w wolnym czasie. Dla początkujących filmików będzie bardzo pomocna w zrozumieniu zawiłości tego typu ręcznie wykonanego rękodzieła. Twórz piękne rzeczy w swoim domu, a nie tylko własnymi rękami!

Japońska mozaika własnymi rękami: schematy, klasa mistrzowska

Zaczynając jako banalne oszczędzanie tkanin, patchwork stał się prawdziwą sztuką w świecie robótek ręcznych. Praktycznie każdy pradawny stan miał swoje osobliwe cechy tej techniki. Światowe uznanie zyskało angielską mozaikę, która słynie z prostoty form i dostępności tkanin. Ale nie mniej interesujący jest japoński patchwork. Podobnie jak wszystko inne, mieszkańcom kraju wschodzącego słońca udało się doprowadzić tę technikę do perfekcji i przekształcić się w prawdziwą sztukę.

Cechy japońskiego patchworku

W przeciwieństwie do europejskich rzemieślników, Japończycy mają swoje specjalne techniki i techniki. Pierwszą cechą jest obecność linii "do przodu igłą". Jest ozdobiona gotowym płótnem, tworzącym i podkreślającym niezwykłe wzory i rysunki. W ten sposób po prostu zszyte klapy stają się jak dzieło sztuki.

Po drugie, szczególną uwagę zwraca się na wzory kwiatowe i ozdoby. Mogą to być zarówno wydruki na tkaninie, jak i haftowane wzory.

Po trzecie, stosowanie aplikacji nie jest typowe dla angielskiej technologii. Patchwork w języku japońskim często wykorzystuje tę technikę, aby stworzyć bardziej malowniczy obraz.

Mistrzowie z Japonii nigdy nie używają maszyn do szycia. Dla nich technika ta jest sposobem na dobrą zabawę i stworzenie naprawdę cennej rzeczy. Jest to możliwe tylko pod warunkiem ręcznej pracy.

I, oczywiście, tkaniny. Japońska mozaika wykorzystuje głównie jedwab, podczas gdy świat preferuje tkaniny bawełniane.

Japończycy wiedzą, jak zamienić codzienne sprawy w całą filozofię. Szycie resztek tkaniny nie było wyjątkiem. Połączenie różnych klap, ich kolorów i kształtów pozwala tworzyć prawdziwe malarskie obrazy. Aplikacje i hafty je uzupełniają. To nie jest tylko patchwork. Japońska technologia została ulepszona do takiego poziomu, że już dawno przestała być tylko rzemiosłem.

Są przypadki, kiedy Europejczycy i Amerykanie podjęli podobne prace na malowanie jedwabiu, więc niewiarygodnie wyglądali.

Ponadto technika ta jest w gruncie rzeczy zbliżona do poglądów religijnych, które nadają duszy żywe i nieożywione rzeczy. Patchworking oznacza odrodzenie duszy umierających tkanin, przekształcając je w nową ulepszoną formę.

Podstawowe układy bloków

Jak wiadomo z historii, starożytna japońska mozaika jest aplikacją. Układ bloków w czasach współczesnych jest podyktowany właśnie tą cechą. W większości przypadków do szycia stosuje się wykrój materiału, na którym rozdrabniacze są nakładane w określonej kolejności. W ich aranżacji, wyraźnych geometrycznych liniach, okręgach i kwadratach przeważają różne łuki.

Nie mniej popularne, a może bardziej niż geometryczne, motywy roślinne. Płatki kwiatów i korona drzew są rozłożone z wielobarwnych klap. Ta funkcja nie jest typowa dla angielskiej technologii, ponieważ jest trudniejsza do wykonania.

W rzeczywistości niedoświadczony mistrz, który nie jest w stanie odróżnić japońskiego patchworku od europejskiego. Główną cechą wyróżniającą tego ostatniego jest prostota i klarowność. Japończycy dążą do tego, aby każdy produkt był tak złożony i dziwaczny, jak to tylko możliwe. Należy to rozważyć przy użyciu najprostszego motywu.

Jeden lub dwa razy trudno jest w pełni opanować japoński patchwork. Klasa mistrzowska tej techniki, choć prosta, ale ogólna koncepcja jest zbliżona do filozofii. Na początek konieczne jest opanowanie podstaw.

Do pracy potrzebujesz 3 kartonowych półfabrykatów: 2 kół o różnych średnicach i kwadratu, który idealnie pasuje do mniejszego koła.

Wytnij dużą klapkę na kubek. Na krawędzi kontrastującej nitki wykonamy przerywany szew. Nie naprawiamy końców nici.

Wykonujemy mniejszy krąg, umieszczamy go w tkaninie i wygładzamy w jej krawędziach. Dokręcamy nić, aby przedmiot obrabiany lepiej trzymał formę. Usuwamy tekturowe kółko i umieszczamy kwadratową klapkę na swoim miejscu.

Następnie, w kształcie kwadratu, wygnij krawędzie koła i przymocuj je szpilkami. Obrabiany przedmiot jest gotowy do dalszego szycia za pomocą ściegu do przodu igłą. To najprostszy przykład, który japoński patchwork demonstruje niewtajemniczonym. Klasa mistrzowska tej techniki jest zrozumiała, ale ona sama będzie wymagać pewnych umiejętności od wykonawcy.

Każdy, kto chce nauczyć się japońskiej mozaiki, której schematy są powszechne, spotka się z takim pojęciem jak linia "naprzód". Jest to jeden z podstawowych szwów w szyciu i haftowaniu.

Wykonuje się to przez przepuszczenie igły przez tkankę w równych odległościach. To jest właśnie złożoność techniki: musisz nauczyć się, jak zrobić idealnie gładką kropkowaną linię. Szwy i szczeliny między nimi powinny mieć równe odległości. W przeciwnym razie produkt będzie wyglądał brzydko.

Kto może doskonale opanować to szew, może stworzyć najpiękniejsze produkty w technice japońskiej mozaiki. Applikatsiya, schematy i wzory w nim są niemożliwe bez posiadania ściegu do przodu. Ponadto w tej mozaice nie ma zastosowania żadnych środków technicznych do szycia klap.

Początkowo do aktualizacji starych ubrań używano patchworku. Były przykłady w historii tego, jak produkty w tej technice pełniły rolę kolczugi, chroniąc je przed strzałami i tnąc miecz.

Dziś jest to oryginalna technika dekoracyjna. Wielu projektantów używa w swoich pracach japońskiej mozaiki. Torby w tej technice są bardzo popularne, ponieważ są nie tylko piękne, ale także wygodne i praktyczne.

Często znajdowano również przedmioty wewnętrzne (poduszki, narzuty, koce, zasłony), uszyte z łat w stylu japońskim.

Używają go także do robienia ubrań. Nawet w czasach starożytnych wierzono, że podarunek jest bardzo drogi, jeśli jest wykonany za pomocą techniki patchworku. Japońska technologia sprawia, że ​​każda rzecz jest wyjątkowa, ponieważ jest tworzona tylko rękami i dla konkretnej osoby.

Aby uszyć torbę w tej technice, należy wykonać odpowiednią liczbę półfabrykatów. Na przykładzie poprzedniej klasy mistrzowskiej rozważmy łatwy sposób na złożenie torby.

Ponieważ nasze bloki mają kwadratowy kształt, nie jest trudno stworzyć równoległościan z ich pomocą. To będzie początek naszej torby. Zszyj elementy razem, podszewkę i uchwyty - otrzymujemy praktyczną i wygodną torbę na zakupy.

W przyszłości możesz spróbować uczyć się, jak szyć inne klocki, z których składa się japońska mozaika. Torby w tej technice uzupełnią strój, staną się integralną częścią jego zespołu.

Jak wspomniano wcześniej, ten rodzaj robótek był wychwalany przez Japończyków do poziomu prawdziwej sztuki. Dowód na to - bez szwu wzorów w tej technice. Pojawiły się w czasie, gdy Japonia nałożyła ograniczenie na import chińskich tkanin.

Istota "malowania tkaniną" jest następująca: gładką deskę przyjęto jako półfabrykat. Zastosowano rysunek konturu. Na konturach wycięto małe wąskie rowki. Dzięki nim tkanina na przyszłym płótnie.

Następnie zadaniem mistrza było wycięcie pożądanego koloru i wielkości klapy i wypełnienie jej przygotowanymi rowkami. Kawałek płótna zdawał się naciągać na drewniany przedmiot.

Obrazy w tej technice, zwane kinusage, są trochę jak witraże, z tą różnicą, że są nieprzezroczyste.

W dzisiejszych czasach ta sztuka nieco się zmieniła. Dzisiaj polistyren jest stosowany jako kęs, który nie wymaga wstępnego rowkowania.

Oczywiście produkty w technice kylineiga mają wyłącznie zastosowanie i nie mogą być stosowane w życiu codziennym.

Kilka wskazówek dla początkujących

Ci, którzy chcą stworzyć japoński patchwork własnymi rękami, muszą poświęcić dużo czasu i wysiłku, aby opanować tę sztukę w doskonałości.

Najpierw musisz nauczyć się podstawowych kształtów, z których tworzone są bloki do patchworku. Japońska technologia jest trochę jak origami, tak skomplikowana i wymagająca idealnej realizacji we wszystkim. Trochę niedokładne zginanie, nierówna linia, przekrzywiony blok mogą poważnie zepsuć wygląd gotowego produktu.

Konieczne jest również nauczenie się szycia ręcznie. I do opanowania konieczne jest nie tylko szew "do przodu igłą". Już od dawna japońscy mistrzowie stosują hafty jako jeden z głównych elementów szycia patchworkowego. Im więcej szwów zna mistrz, tym bardziej oryginalny jest produkt.

Chociaż patchwork jest zrobiony z łat, dziś trzeba kupić specjalne tkaniny do tej sztuki. W takim przypadku muszą być tej samej jakości, grubości i gęstości, w przeciwnym razie produkt będzie spuchnięty i wypaczony. Jest to jedna z tych sytuacji, w których oszczędności mogą być drogie. Tylko dobre drogie tkaniny jedwabne gwarantują sukces.

Aplikacje kontrastowe doskonale uzupełniają gotowy produkt. W tym przypadku są one wykonywane z tych samych bloków, a nie z poszczególnych klap. Ten ostatni jest raczej rzadki, kiedy trzeba podkreślić szczególnie mały element.

Nie bój się eksperymentować. Kolor i kształt można uzupełnić pięknymi szwami i lekkimi aplikacjami. Lub wręcz przeciwnie - patchworkowa tkanina staje się doskonałym tłem dla obecnego haftowanego obrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 77 = 78