Japońska złota księżniczka spirea

Japońska złota księżniczka spirea

Zdjęcie i opis popularnych odmian spiraea

Spireea to liściaste krzewy ozdobne, uprawiane i dziko rosnące praktycznie we wszystkich regionach półkuli północnej. Dzięki wysiłkom hodowców wiele gatunków naturalnych znacznie się rozwinęło, a dziś ogrodnicy mogą wybierać spośród prawie setki niezwykle pięknych i nie podobnych do siebie gatunków.

Krzew można odkryć, przeglądając zdjęcia i opisy popularnych odmian kąkolowatych, w tym roślin:

 • o innym kolorze kwiatostanów i liści;
 • wystarczająco duże i krasnoludki;
 • kwitnące wiosną i latem.

Przy całej różnorodności świata duchów, wszystkie rodzaje krzewów są bezpretensjonalne i już na trzeci rok są gotowe, aby zadowolić ogrodników z pierwszymi kwiatostanami.

Spiraea Golden Princess (Spiraea japonica Golden Princess)

Złota księżniczka - spiraea o szerokiej okrągłej wysokości korony wynoszącej zaledwie 0,6 metra i dwukrotnej średnicy. Cechą charakterystyczną tego, kwitnące od połowy lata do jesieni, aż Bush jest dekoracyjne liście, które w zależności od pory roku zmienia kolor z zielonego na żółty-żółty, a nawet głębokiej pomarańczy.

Gęsto obejmujące wyprostowane pędy, podłużne liście nie przekraczają 7 cm długości i są postrzępione wzdłuż krawędzi. Na tak żywym tle corymbose różowa lub czerwonawa spirea Złotych Księżniczek ma około 5 cm średnicy. Krzew dobrze znosi zimę środkowego pasa, nie wymaga starannej pielęgnacji i specjalnych mieszanek glebowych, ale najlepiej kwitnie w dobrym świetle.

Spiraea japonica Goldflame

Obficie kwitnące latem spirea złoto Płomień nie dziwi intensywnie różowe kwiatostany wiechowaty lub tarczycy jako niezwykle jasny zębaty liście, który ma wygląd fioletowym odcieniu, a następnie staje się blady żółty i zamienia się jesienią teraz pomarańczowo-żółte błyski ognia z karminu. Ze względu na tę cechę odmiana otrzymała również swoją nazwę.

Wysokość krzewu około 0,6-0,8 metra w środkowym pasie rozkwita w drugiej dekadzie czerwca, a ostatnie kwiaty usychają dopiero w połowie sierpnia. Kultura rośnie dość wolno, dając tylko 10 cm wzrostu rocznie. Na plantacjach ogrodowych spirea Gold Flame może być używana do ozdabiania ogrodu kwiatowego i jako podstawa niskiego żywopłotu. Krzew nie sprawi kłopotu, jeśli posadzi się go na luźnej glebie, otrzyma regularne podlewanie i ma wystarczająco dużo światła słonecznego, bez którego żółte liście zanikają lub zmieniają kolor na zielony.

Spiraea Macrophylla (Spiraea japonica Macrophylla)

Odnosząc się do grupy krzewy kwitnące latem tawuła makrofagów wartościowych nie różowe pąki i liści barwny, kolor, którego wierzchołki pędów staje się bardziej intensywny i sprawia, że ​​główny efekt dekoracyjny. Pomarszczone, brzeżne liście tego gatunku o niezwykłym dużym rozmiarze spiroea osiągają 20 cm długości i 10 cm szerokości. Na wiosnę mają fioletowy lub fioletowo-czerwony kolor, który w połowie lata już zdominowany przez kolory zielony i liści jesienią staje się złoty żółty.

Ze względu na wysoką szybkość wzrostu właściwą spirali Macrophilusa, a rośliny uprawne maja do wysokości 10-30 cm od poziomu gruntu ogrodnicy stale poszukuje jasne, jak na zdjęciu Spirei, kolor koniuszka pozostawia na nowo pojawiających się pędów. Roślina toleruje umiarkowane mrozy bez strat i nie wymaga dodatkowego schronienia na zimę. Dokonując tego typu ogrodzie spirea jest niezbędna do klombów, składa się z wieloletnich roślin kwiatowych, w ramach ścieżek ogrodowych i dekoracje na słonecznej stronie budynku.

Spirea Jenpey / Shirobana (Spiraea japonica Genpei / Shirobana)

Wyjątkowość spiraea Shirobana lub, jak to się nazywa, ta spektakularna klasa Jenpay, w jednoetapowej obecności na corymbose kwiatostanach kwiatów w różnych kolorach. Przy masowym kwitnieniu krzew jest usiany tysiącami małych kwiatów wszystkich odcieni, od śnieżnobiałego do jasnoróżowego, jak na zdjęciu kąkolu tej odmiany. Sam krzew o gęstej, prawie kulistej koronie jest krótki i nie przekracza 0,8 m wysokości. Aby zachować kształt korony, wiosną krzew przycina się do poziomu 10-15 cm nad ziemią.

Pędy, podobnie jak wielu przedstawicieli japońskiej spiraea, są wyprostowane lub lekko nachylone, pokryte czerwono-brązową cienką skórką. Gęsto usiana gałęziach liści Spirei Shirobana ciemnozielone, wąskie lancetowate, i kwiatostanów do 7 cm średnicy dekoracji krzaka tam na początku lipca i kwitną zakończone dopiero w sierpniu. Dzięki wysokiej klasy dekoracyjności łatwo toleruje wzrost w trudnych warunkach miejskich, ale czuje się lepiej na stronach z luźną lekką glebą i dużą ilością światła słonecznego.

Spiraea Crispa (Spiraea japonica Crispa)

Elegancki spirya Crispus - krzew o sferycznej koronie, uformowany ze stojących lub lekko opadających pędów. Wysokość bezpretensjonalnej, nadającej się do użycia w krawężnikach lub rosnących w pojemnikach rośliny wynosi około 0,6 metra. Liczne pędy pokryte podłużny, silnie wyrwaniu wzdłuż krawędzi liści, które mają wygląd zabarwienie czerwonawe, są przeważnie zielone latem i nabyć października pomarańczowy, fioletowy lub brązowy kolor.

Kwiaty tej odmiany, jak na zdjęciu kłosa, są proste, różowe lub liliowe i zebrane w małe kwiatostany o średnicy do 6 cm. Gleba dla duchów Crispus jest odpowiednia dla każdego, najważniejsze jest to, że powinna być dobrze napowietrzona, a nie przesycona wilgocią. Jeśli w szczególnie mroźnej zimie cierpi część pędów. Po przycięciu krzewy można łatwo przywrócić, ale należy pamiętać, że tempo wzrostu tej odmiany jest niskie.

Spiraea Goldmound Spiraea

Krzew zpiraya Wysokość Goldmound do pół metra i szerokość około 60 cm przypomina nieco lekko skompresowaną z góry piłkę. Charakterystyczną cechą tej odmiany jest żółty letni kolor liści, który na wiosnę ma czerwonawy odcień.

Gęsta korona spirea Goldmaund z obfitości średnich liści od czerwca do sierpnia jest ozdobiona delikatnymi różowymi kwiatami, zjednoczonych w rozrzedzony corymbose lub baldaszkowaty kwiatostany. Podobnie jak inne pokrewne gatunki, ta spirea co kilka lat potrzebuje przycinania starych i suchych pędów. W pozostałych krzew jest bezpretensjonalny i rośnie dość szybko.

Krasnoludki Spiraea (Spiraea x pumilionum Zabel)

Hybrydowy karzeł spirea, osiągając wzrost o niemal 30 cm, otrzymano przez skrzyżowanie spirea pełzanie i hacket. Ten okrywowa, pełzania z liści rośliny eliptyczny kształt stożkowy, o długości od 1 do 3 cm. W porównaniu z innymi pokrewnymi gatunkami i odmian spirea kultura karłowatej jest dość rzadko, ale roślina jest skromny i bardzo atrakcyjny.

Białe kwiaty, porośnięte krzewami od czerwca do września, są zbierane w 5-centymetrowych kwiatostanach corymbose. Zimą niektóre pędy mogą zamarznąć, ale pojawiają się nowe gałęzie, które szybko zastępują je i już w tym roku pokrywają się kwiatami.

W stanie dzikim biała spirea, przedstawiona w okresie kwitnienia, jest powszechna na kontynencie północnoamerykańskim oraz w wielu europejskich i syberyjskich regionach Rosji. Jako roślina uprawna, krzew rosnący do 1,6 m wysokości znany jest od 1759 roku. W przeciwieństwie do odmian Spirea, których zdjęcia i opisy zostały podane powyżej, korona rośliny nie jest okrągła, ale wydłużone, składające się z żebrowanych wyprostowany pędów pokrytych czerwono-brązowy kora owłosione.

Ostrzach, ząbkowane liście osiągnąć 7 cm długości, szerokości nie większej niż 2 cm. Spirei biały jak na rysunku, lub wiechowaty racemose kwiatostanów od 6 do 15 cm długości, proste połączenie wielu białych kwiatów. Rozmnażanie tego spektakularnego krzewu można wysiać, ale sadzonki dają najlepszy efekt.

Spiraea to listowie Rosea (Spiraea salicifolia Rosea)

Spiraea pink lub Rosea to bezpretensjonalny krzew, który kwitnie obficie od połowy lata do początku jesieni. Dorosła roślina osiąga wysokość półtora metra i tworzy pionowo skierowaną zaokrągloną koronę o średnicy do 1,3-1,5 metra. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest wysoka zimotrwalosc i 20-centymetrowy roczny wzrost potężnych pędów pionowych, pokrytych czerwono-brązową korą. W sporze różowym, wydłużonym, o długości do 10 cm, zielonych liściach i małych, różowych kwiatach zebranych w gęstym kwiatostanach wiechowatych.

Spiraea jest wapienne (Physocarpus opulifolius)

Występujące w środkowej części nie tylko europejskiej części Rosji, ale także w Ameryce Północnej, a także na Syberii, borówka często znana jest ogrodnikom jako spirya kalinolistnaya. Rzeczywiście, rośliny należą do tej samej rodziny i mają nieco podobny wygląd, ale roślina ta nie jest właściwie nazywana krętkami.

Korona o kształcie globu krzewu o wysokości do 3 metrów uformowana jest ze zwisających gałęzi. Liście są trójpłatkowe, pofałdowane z mocno rozciętymi brzegami w kształcie bardzo przypominającym liście Kaliny, które nadały nazwę temu gatunkowi. Kolor liści może być ciemnozielony lub brązowy lub bordowy. Od połowy czerwca do końca lipca korona pęcherzyka pokryta jest zaokrąglonymi kuleczkami, składającymi się z wielu małych białych lub różowych kwiatów.

Sorbaria sorbifolia spirea

Kolejną rośliną ozdobną, która nazywa się spirem jarzębiny, jest ashberry górski, rdzenni mieszkańcy Syberii i Dalekiego Wschodu, uprawianej dziś od północnej granicy strefy leśnej Rosji do stepów. Zamieszanie w klasyfikacji ze względu na podobieństwa zewnętrznego Kwiczoł i niektórych rodzajów alkoholi, a także ich wspólne należący do rodziny Rosaceae. Jednak popiół należy do innego gatunku niż spirea, ale nie staje się mniej atrakcyjną i interesującą rośliną, która osiąga wysokość 3 metrów w ciągu 4 lat.

Duży, 20-letni krzew wyprostowany z brązowo-szarymi gałęziami kory, tworzący grubą kulistą koronę. Liście są bardzo podobne do liści ashberry, ale są bardziej spiczaste. Młode liście, które pojawiają się jako jedne z pierwszych w ogrodzie, często mają purpurowy kolor. W lipcu obficie ujawniają się pachnące kwiaty zebrane w piramidalny kwiatostan panikulujący, o długości do 20-25 cm.

Spiraea Japanese Golden Princess, lądowanie i opieka, zdjęcie

Sadzenie japońskich złotych księżniczek

Pamiętaj, aby usunąć chwasty, poluzować ziemię wokół pnia. Bardzo dobre ściółkowanie. Aby to zrobić, użyj pokruszonej kory, a także torfu lub kompostu.

Następnie naprężony wlew można leczyć gałęziami i liśćmi. Borshchevik jest trujący, więc zawsze nosić rękawiczki.

Japońska spirea - różowy luksus w Twoim ogrodzie

Spirea jest jednym z najbardziej obfitych i pięknie kwitnących krzewów ozdobnych.

Istnieje prawie sto gatunków, które zapewniają różne rozmiary i kształty:

 • wysokość może wynosić od kilku centymetrów do dwóch metrów;
 • są piramidalne, kaskadowe, płaczące i inne;
 • są wiosenne i letnie;
 • kwiaty mogą być białe lub różowe;
 • inny kształt i odcień liści.

Najpopularniejszym gatunkiem jest japoński spiraea. Co ciekawe, wygląda już wczesną wiosną, gdy kwitną czerwonawe liście.

Kwitnie przez całe lato, gałęzie ozdobione są mnóstwem różowych kwiatów z długimi pręcikami. Odcienie mogą się różnić w zależności od odmiany, a także od wysokości rośliny: od 30 cm do 1,5 metra.

Spiraea Japanese Crisp

Wykorzystanie japońskich kąkolków w projektowaniu krajobrazu jest bardzo powszechne, ponieważ wśród znacznej selekcji gatunków można znaleźć odpowiednie dla uosobienia jakiejkolwiek idei.

Doskonałe nadaje się do formowania zabezpieczenia zarówno pociętego i swobodnie rośnie, lub w celu ograniczenia zagospodarowania przestrzennego części oryginalne łóżka wzór kwiatów, drzew konwencjonalny kadrowania.

Nietypowo wyglądają w kompozycjach roślinnych, pięknie wyruszył trawnika zielone, niskie uprawy odmian, zwłaszcza żółto-pomarańczowe liście są wykorzystywane do dekoracji ogrodów skalnych, ogrodów skalnych lub mixborders.

Wyższe krzewy mogą rosnąć pojedynczo w różnych częściach ogrodu lub w pobliżu domu. Spiraea może całkowicie wypełnić powierzchnię, na przykład nachylenie.

Jedna z roślin to różnorodność odmian z zauważalnymi różnicami. Różne warianty można łączyć w celu uzyskania większego efektu.

Najczęściej spotykane są spiraea:

 1. Fortune. Wysoki krzew o wyprostowanych gałęziach i długich czerwonawych liściach, które latem stają się zielone, aw dolnej części stają się niebieskawe. Kwiaty są jasno różowe, puszyste od pręcików.
 2. Macrophyll. Ta odmiana wyróżnia się dużymi liśćmi z ząbkowanymi krawędziami i kwiatostanami o bogatym szkarłatnym odcieniu. Aby górna część rosnących pędów była jaskrawo zabarwiona, konieczne jest przycięcie rośliny do 10 cm przed rozpoczęciem pączkowania, która zaczyna kwitnąć pod koniec lipca.
 3. Shirobana. Wysokość nie przekracza 80 cm, wygląda bardzo nietypowo, ponieważ początkowo białe kwiatostany zmieniają kolor na różowy, a następnie na czerwony.
 4. Małe księżniczki. Kompaktowy krzew (60 cm) z delikatnymi różowo-fioletowe pąki i ciemnozielone liście z ostrymi końcówkami, które tworzą zwartą koronę. Pędy są jasnobrązowe. Czas kwitnienia przypada na lipiec i sierpień.
 5. Czerwonawy (Ruberrima). Wysokość do 1,3 m, specjalną cechą są karminowo-czerwone kwiaty.
 6. Ciemnoczerwony (Atrosanguinea). Osiąga 70 cm, nowe pędy są jasne szkarłat, kwiaty - goździkowoczerwone.
 7. Alpina. Krzew karłowaty (30-40 cm) z jasnoróżowymi kwiatami i zielonymi liśćmi.
 8. Złote księżniczki. Niskie, do 1 m, krzew, różne żółte liście, z którymi harmonizują różowe kwiaty.
 9. Goldflame. Młode liście są żółto-pomarańczowe, stopniowo zmieniają swój kolor i uzyskują jasnożółty, a następnie zielonkawo-żółty odcień. Kwiaty są różowe i czerwone.
 10. Spiraea jest bardzo powszechna Bumwald Jest hybrydą japońskich i białych kwiatów. Korona schludna, sferyczna, kwiaty pomalowane są na jasne i ciemne odcienie różu.

Na zdjęciu spiraea japońskie złote księżniczki

Na zdjęciu japońska goldfleet spiraea

Oprócz urody ogrodników, którzy lubią uprawiać spiraea ze względu na jej bezpretensjonalność i mrozoodporność, czują się dobrze w różnych strefach klimatycznych.

Jest w stanie dobrze rosnąć w mieście, jest mało wymagająca dla gleby, choć na bogatych rośnie bardziej bujnie. Dlatego lepiej jest przygotować i wykorzystać liść ziemi, dodając torf, darń i piasek.

Dla zielonego ogrodzenia odległość między krzewami w rzędach i między nimi wynosi 40 cm, w grupach po 0,5-0,7 m. Najlepszym miesiącem do sadzenia jest wrzesień.

Dlaczego uprawa winorośli Builderenez jest tak trudna do rozmnażania? Co powinieneś wiedzieć o tym krzewach ozdobnych, aby obszar chatki zawsze kwitł i pachniał aromatami tej rośliny?

Najwygodniejszym i powszechnym wariantem sadzenia są sadzonki, zielone lub uparte.

W tym celu nie należy pędów kwiatowych i przycinać tak, aby długość nie była większa niż 15 cm. Można użyć zarówno górnej, jak i środkowej części. Liście z miejsca, które spada pod ziemię, całkowicie usunięte. Następnie są sadzone w ziemi, najlepiej nadaje się pomieszczenie lub szklarnia.

Wysoka wilgotność jest ważna, dlatego przed nakryciem gwoździa folią z otworami powietrznymi należy ją spryskać z pistoletu natryskowego. Ukorzeniona spirea jest zwykle łatwa, ale można ją leczyć stymulantem wzrostu.

Rozmnażanie przez nasiona nie jest odpowiednie dla odmian hybrydowych. W innych przypadkach możesz spróbować, ale musimy pamiętać, że tylko część kiełków odmian karłowatych lub o liściach żółtych będzie miała te same właściwości, więc będziemy musieli wybrać.

Posadź je na wiosnę w drewnianych skrzyniach z wilgotną ziemią. W oczekiwaniu na wyjście, ziemia jest mulczowana torfem, po kilku miesiącach dokonuje się selekcji. Pierwsze kąkol rośnie równomiernie, zaczyna kwitnąć dopiero po trzech latach.

Oprócz rozmnażania istnieją inne metody rozmnażania wegetatywnego. W przypadku młodych krzewów, nie starszych niż cztery lata, podział jest odpowiedni. Noś go jesienią lub wiosną przed pojawieniem się pąków.

Zakład jest wykopany, korzenie są czyszczone dla wygody i podzielone na dwie lub trzy części. Czasami łatwiej jest nie usunąć go z ziemi, ale po prostu rozdzielić na krawędzi.

Spirea jest bardzo bezpretensjonalna, a opieka nad nią nie jest trudna nawet dla niedoświadczonego ogrodnika.

Szczególną uwagę należy zwrócić na podlewanie sadzonek wiosennych, aby dać im szansę na wzmocnienie. Jeśli gleba, w której rośnie krzew, nie jest wystarczająco bogata, powinna być karmiona, raz lub dwa razy w sezonie. Nawozy stosuje się wczesną wiosną i w połowie lata.

Dla żyznej gleby możesz się bez nich obejść. Po poluzowaniu i polewaniu przydatne jest mulczowanie. Pomoże to utrzymać wilgoć, chronić przed chwastami i uzyskać organiczny opatrunek górny.

Ważnym etapem opieki jest przycinanie. W pierwszych miesiącach wiosny, gdy rośliny tylko się budzą, suche i chore gałęzie są usuwane.

Kawałki pędów do znacznie rozwiniętych nerek, a małe są całkowicie usunięte. Jeśli nie zostanie to zrobione, to po trzech latach górna część pędu będzie miała tendencję do wysychania.

Okresowo, gdy kwiatostan jest zmniejszony, rośliny są cięte na kikut. Do następnego sezonu będą rosły nowe pędy. Latem odbarwione kwiatostany są stopniowo usuwane, aby krzaki nie były wyczerpane.

Po kwitnieniu można odciąć wyblakłe pędy, aby uzyskać bardziej zwarty wygląd. Po przycięciu można nawozić ziemię.

Roślina uwielbia światło słoneczne i umiarkowaną ilość wody. Odporny na zimno, ale w bardzo silnym mrozie pojedyncze pędy mogą zamarznąć. W razie potrzeby pędy do końcówek są montowane w pakiecie dla lepszej ochrony.

Wygląda dobrze z różnymi roślinami

Japońska spiraea świetnie prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami ozdobnymi, na przykład dalie, makrele, dern. Poza tym nie przygnębia rosnących form.

Spiraea Japanese breadbone będzie ozdobą każdego ogrodu

Wybierając kombinacje, możesz stworzyć oryginalną biżuterię. Ciekawe opcje uzyskuje się z drzew iglastych, tuje, jałowców, sosen.

Ogrodnicy chętnie sadzą iglicę wraz z innymi krzewami, zwłaszcza bzu i chubusznika.

Ze względu na różnorodność właściwości dekoracyjny krzew stanie się wspaniałą ozdobą ogrodu. Różne kształty i rozmiary, odcienie kwiatów i liści nie pozwolą na monotonię.

Opieka jest prosta, co jest rzadkością dla roślin ozdobnych, a kwitnienie nie przestaje zadziwiać splendorem. Dlatego spirea jest idealna do projektowania krajobrazu i jest po prostu niezastąpiona na nowoczesnych stronach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 49 = 56