Як вишивати хрестиком

Як вишивати хрестиком

Jak poprawnie wyhaftować krzyżyk, zdjęcia krok po kroku. Haftowany haft krzyżykowy - wideo i wykresy dla początkujących

Robótki stają się coraz popularniejsze wśród młodych ludzi - zwłaszcza w hafciarstwie. W ten sposób łatwo jest ozdobić buty, ubrania, akcesoria lub po prostu stworzyć zdjęcie, które można zawiesić na ścianie. Istnieje wiele zaleceń i lekcji w Internecie, jak nauczyć się haftować krzyż. W tym celu potrzebne są tylko narzędzia i obwody. Nie wiesz od czego zacząć? Skorzystaj z poniższych instrukcji, aby dowiedzieć się, jak wyhaftować krzyżyk od zera.

Jakie materiały i narzędzia będą potrzebne?

Postęp techniczny umożliwia poznanie tak starożytnej sztuki jak haftowanie nie tylko mojej matki czy babki, ale także lekcji wideo, wykorzystując schematy fotograficzne w Internecie. Przed rozpoczęciem robótek sprawdź, jakie materiały są do tego potrzebne. Pierwszą rzeczą, której potrzebujesz, jest płótno. Jest to tkanina, na której będzie wykonany haft. Istnieje kilka opcji do wyboru:

 1. Kanwa z obrazem. Odpowiedni dla osób, które dopiero zaczynają zaznajomić się z techniką haftu, ponieważ gotowy kontur jest łatwiejszy do stworzenia obrazu. Ponadto zestaw często zawiera już wątki, które będą wymagane przez cały proces. Na takim płótnie łatwiej jest nauczyć się haftować.
 2. Czyste płótno. Ta tkanina jest splotem nici z małymi dziurami pomiędzy nimi. Płótno w tym samym czasie ma pewną charakterystykę - współczynnik, który wskazuje rozmiar przyszłych krzyży. Od nich zależy, ile wątków wyhaftujesz.
 3. Jednolite płótno. Używane przez prawdziwych mistrzów, ponieważ krzyże na tkaninie są prawie niewidoczne, a ona sama jest ciągłym materiałem.

Drugą rzeczą, która będzie wymagana, jest wątek. Używane do haftowania nazywane są mulina i mogą to być:

 1. Bawełna - zalecana do haftu krzyżykowego. Takie nie rzucają się i nie tracą koloru w czasie, nie tworzą szpul i nie zaplątują się.
 2. Wełniane - używane są rzadziej, ponieważ są mniej praktyczne, chociaż ich kolor jest znacznie jaśniejszy.

Kolejnym integralnym narzędziem haftu jest igła. Tutaj wymagania są mniejsze - powinien mieć zaokrągloną końcówkę, aby nie przebić tkaniny, oraz oczko, które będzie zawierało kilka nitek. Następnie musisz kupić obręcz - okrągłe lub kwadratowe narzędzie, które wyrównuje płótno. Składa się z 2 plastikowych lub drewnianych elementów - zewnętrznych i wewnętrznych. Między nimi a zaciśniętą tkaniną.

Zaawansowani mistrzowie haftu nie używają obręczy, ale dla początkujących stanie się dobrym pomocnikiem. Krzyże są bardziej gładkie i zgrabne. Oprócz powyższych narzędzi potrzebne będą również diagramy, które chcesz haftować, oraz nożyczki do cięcia nici. Pierwsze można kupić w sklepie, znaleźć w różnych czasopismach lub w Internecie.

Ustalone za pomocą schematu haftu, na początku preferują proste opcje z mniejszą ilością kolorów. Zacznij od dogodnego miejsca dla Ciebie lub zalecanego lewego górnego rogu lub środka obrazu. Przełóż obszary na schemacie lekko pomaluj, aby się nie pomylić. Ważnym krokiem jest poprawne poprawienie wątku. Nie zaleca się tworzenia guzków, ponieważ piękno to nie tylko twarz, ale także czystość - mówi o poziomie umiejętności. Aby naprawić wątek, możesz wybrać jeden z następujących sposobów:

 1. Metoda pętli. Najbardziej proste i ekonomiczne, ale możliwe tylko podczas pracy z wieloma wątkami. Weź pojedynczy sznur o długiej długości, złóż go na pół i włóż obcięte końce do igły. Wejdź do tkaniny, pozostawiając pętlę po niewłaściwej stronie. Wykonaj ścieg i po złej stronie pociągnij za nitkę do pętli, dokręć i kontynuuj haft.
 2. Pod szwy. Wystarczy przeciągnąć nitkę przez kilka szwów.
 3. Małe oczka. Zrób małe oczka, w których są później pokryte haftem.

Następnie użyj prostej instrukcji, jak nauczyć się szybkiego haftowania krzyżyka:

 1. Przygotowanie. Rozłóż na pulpicie wszystkie niezbędne narzędzia, zapewnij dobre oświetlenie. Haftowanie powoduje ciągłe zmęczenie oczu.
 2. Pomiar tkanki. Korzystając ze schematu, określ liczbę krzyży w poziomie i pionie - jest to rozmiar obrazu. Dodaj do nich 10 cm po obu stronach, aby obrazek idealnie pasował do tkaniny.
 3. Wybierz początek haftu. Jak wspomniano powyżej, lepiej zacząć od lewego górnego rogu, aby wiersze poszły w porządku, a haft od lewej do prawej.
 4. Mocowanie tkaniny. Weź obręcz i przytrzymaj w niej miejsce na płótnie, na którym będzie początek haftu.
 5. Wybierz styl. Użyj metody tradycyjnej lub duńskiej. Pierwszy nazywa się angielskim i jest częściej używany w wierszach pionowych - zakłada, że ​​każdy krzyż jest wykonywany osobno. Drugi sposób, przeciwnie, polega na wykonaniu kilku kolejnych niższych ściegów, a następnie ułożeniu górnych na swoim miejscu. Bardziej nadaje się do poziomych rzędów.
 6. Haft. Włóż nitkę do uchwytu igły, zostaw ogon po niewłaściwej stronie. Wstaw igłę w lewym dolnym rogu przyszłego krzyża, przeciągnij po przekątnej w prawy górny róg. Po złej stronie włóż igłę w prawy dolny róg. Następnie zakończ krzyż, przewijając lewą górną krawędź wyimaginowanego kwadratu. W metodzie duńskiej nie należy kończyć krzyżyka i powtarzać kilka bardziej nachylonych szwów, a następnie w ten sam sposób cofać igłę w przeciwległych rogach.
 7. Zabezpieczanie wątku. Pozostaw długi ogon, wykonaj kilka małych szwów pod przyszły haft lub rozciągnij nitkę pod istniejącymi krzyżami.

Proste szycie krzyżowe jest często uzupełniane o kilka kolejnych rodzajów szwów. Służą one do nadania oryginalności produktowi. Generalnie wyróżnia się następujące typy ściegów:

 1. Krzyż. Przedstawia 2 skrzyżowane ściegi nałożone jeden na drugi.
 2. Półkole lub malarstwo. Dwustronny szew, wykonywany w 2 etapach. Przednie ściegi są ułożone, które są przechylane na jedną stronę. Wróć wypełnić luki wykonując szwy, które są przechylone na drugą stronę.
 3. Czwarty ścieg. Jest to połowa od jednej przekątnej krzyża. Częściej używane podczas haftowania małych zakrzywionych detali obrazu. Aby to zrobić, musisz wprowadzić igłę w lewym górnym rogu i trzymać się środka kwadratu - otrzymasz 1 z 4 odnóg od "X".
 4. Trzy czwarte krzyża. Służy również do rysowania szczegółów obrazu. Reprezentuje całą przekątną od krzyża i drugą połowę. Aby to zrobić, musisz zrobić pół poprzeczny i czteropunktowy ścieg.
 5. Odwróć ścieg. Służy do haftowania małego wzoru lub do tworzenia konturu gotowego wzoru. Aby wykonać taki ścieg, należy wyciągnąć igłę z niewłaściwej strony i włożyć ją do otworu po prawej stronie. Następnie przytrzymaj igłę w otworze po lewej stronie oryginału i rozciągnij ją po tym samym po niewłaściwej stronie. Uzyskaj linię prostą.

Samouczki wideo na temat haftowania krzyży dla początkujących

Nigdy nie jest za późno na naukę haftu, szczególnie jeśli masz schematy i instrukcje krok po kroku, jak i co musisz zrobić. Piękne obrazy uzyskuje się z poważnymi motywami, które mogą uzupełnić Twoje wnętrze. Mogą to być wazony z kwiatami, na przykład róże, serce na Walentynki lub nawet ikony dla osób religijnych. Nie gorsze w urodzie i hafcie krzyżykowym dla dzieci. Twoje dziecko będzie zadowolone z każdego uroczego małego zwierzaka. Aby wykonać ten lub inny motyw, spójrz na przydatne filmy z instrukcją krok po kroku, jak nauczyć się pięknie haftować krzyż.

Szczegółowa klasa mistrzowska dla początkujących

Naprawianie wątku na początku i końcu pracy

Od czego zacząć i jak pracować z programem

Proste schematy haftowania na komórkach

Jeśli zdjęcie nie spełnia Twoich oczekiwań, musisz użyć specjalnego programu, aby go rozbić, lub podzielić go na kwadraty, przenosząc zdjęcie na papier milimetrowy. Dla początkujących zaleca się jednak wybór wzorów do haftowania, aby nie zawieść się w tej sztuce. Ponadto warto zwrócić uwagę na liczbę kolorów - powinny też być nieco, bo początkujący łatwo się myli w wątkach. Zaczynając od prostych zdjęć, szybko trenujesz i robisz zdjęcia bardziej złożone, nawet z koralikami.

Nauka wyhaftowania wszystkich tajemnic w klasie mistrzowskiej krzyżem

Haft krzyżykowy to jedna z najbardziej fascynujących czynności. W rzeczywistości najtrudniejsza rzecz w tym biznesie to zacząć. Dla tych, którzy podejmują tylko pierwsze kroki, jest wiele lekcji. Zawierają nawet zdjęcia i filmy. Jednak nadal nie działa tak jak na zdjęciu. Ale jak nauczyć się prawidłowo haftować krzyż? Po prostu nie musisz próbować zakrywać wszystkiego naraz. Trochę cierpliwości i techniki haftowania krzyża zostaną opanowane.

W rzeczywistości, aby zrozumieć, czy jesteś haftowany krzyżykiem, nie musisz kupować całego asortymentu sklepu. Wystarczy kupić najprostszy zestaw lub mały kawałek płótna, nici nitki i wzoru. Niektóre modele dla początkujących w haftowaniu krzyżykiem nawet nie zalecają użycia obręczy, ponieważ płótno jest dość gęste i bardzo łatwo je pociągnąć. Jednakże, aby zrozumieć, jak będzie to wygodniejsze, pożądane jest wypróbowanie obu wersji.

Teraz możesz przystąpić do haftowania według wzoru. Pożądane jest, aby zrobić to od razu. Co to znaczy? Zwykle w przypadku pierwszej pracy wybór spada na mały obraz. Dlatego na pierwszym etapie nie myśl o idealnej stronie. W końcu nikt tego nie zobaczy. O wiele ważniejsze jest perfekcyjne wykonanie przedniej strony. I nie jest tak proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

W praktyce technika haftowania krzyżykiem jest następująca. Nić moulina przeplatana jest przez igłę w dwóch lub trzech fałdach. W tym przypadku nie będzie na nim żadnych guzków. Wątek zostanie dołączony nieco inaczej. Ale jak to zrobić, powiedzą trochę później. Teraz uczymy się haftować najpowszechniejszy krzyż.

W praktyce wygląda to tak. Gwint jest gwintowany od górnego prawego rogu do dolnego lewego, a taki półokres tworzy pożądaną liczbę krzyży zgodnie ze wzorem. Następnie nić idzie w przeciwnym kierunku: od górnego lewego rogu do prawego dolnego. Następnie, jeśli to konieczne, przejdź do serii wyższej lub niższej. Po zakończeniu haftu segmentowego można zapiąć nitkę, podając ją pod ściegi.

Wyraźnie widać, jak wykonany jest haft krzyżykowy, jest to możliwe w następnym filmie. W tym klipie pokazano tylko technikę haftowania, jednak trudno jest wykonać pierwsze kroki bez przykładowego przykładu.

Film: dowiedz się, jak wyhaftować krzyż

Jednak, aby wyhaftować obrazek w taki sposób, aby można było łatwo zobaczyć rysunek od spodu, pożądane jest nauczenie się poprawnego poprawiania wątku. Najczęściej do tych celów używana jest metoda "pętli". W rzeczywistości, przy jego użyciu, wątek jest dołączony sam. Jest to łatwe nawet dla początkujących. Jak to zrobić?

Naprawianie wątku za pomocą metody "Loop"

Nić z moulinetem jest nawleczona w taki sposób, że mała pętla pozostaje na przedniej stronie. Następnie, w odległości 2-3 milimetrów, igła jest wyciągnięta i przepuszczona przez lewą pętlę. Dobrze dokręcone, a teraz możesz kontynuować haft.

Ponadto na haftowanym hafcie krzyżykowym można naprawić nitkę w następujący sposób. Wyhaftuj kilka krzyżyków, pozostawiając czubek nici po złej stronie i przytrzymując go. Następnie wrzuć go do oka igły i po prostu wsuń pod szwy z niewłaściwej strony. Ta opcja jest świetna podczas haftowania obrazów. Jednak wszędzie tam, gdzie widać wnętrze, lepiej użyć zapięcia pętelkowego. Dotyczy to przede wszystkim, gdy planujesz haftować serwetkę, obrus lub ubrania.

Idealny powrót

Nawet dla początkujących hafciarzy możliwe jest wykonanie produktu z niemal perfekcyjnym spodem. Aby to zrobić, wystarczy przestrzegać prostych zasad. Jednak po raz kolejny warto wspomnieć, że nie zawsze warto poświęcić czas i wysiłek na taką pracę, na przykład przy haftowaniu obrazów. Ponadto idealny spód zwiększa zużycie nici nici.

Po pierwsze, wszystkie krzyże na przedniej stronie powinny być wykonane w jednym kierunku, a obraz lub inny produkt powinien być haftowany od dołu do góry lub odwrotnie. W ten sposób można osiągnąć nie tylko idealną stronę, ale także, że haft nie zostanie przeciągnięty na bok.

Po drugie, wszystkie prace należy wykonywać bez guzków. Jak to się robi zostało już omówione powyżej. Na końcu haftu pozostała część nici jest ukryta pod szwami po niewłaściwej stronie. Bardzo ważne jest, aby ciemny moulin był umocowany pod ciemnością i na odwrót. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której jest to niemożliwe. Na przykład, jeśli chcesz haftować czarne oko na jasnoróżowej twarzy.

Po trzecie, haftując segmenty tego samego koloru, nie powinieneś przenosić nici więcej niż 3-4 krzyżyki. Takie hafty krzyżykowe nie tylko będą nieporządne, ale mogą znacznie zwiększyć zużycie nici. Podczas haftowania sukienek lub obrusów, gdzie można przypadkowo złapać takie nitki, należy porzucić takie przejścia. Maksymalnie 1-2 krzyże w jedną stronę.

Wideo: doskonała zła strona haftu krzyżykiem

Cross-stitch duże zdjęcia

Po opanowaniu pierwszych podstaw haftu krzyżykowego wielu ludzi odważyło się podjąć bardziej skomplikowaną pracę. Coraz częściej ich wybór spada na obraz. I nic dziwnego, że mogą ozdobić swoje mieszkanie lub dom i łatwo pochwalić się przed krewnymi, przyjaciółmi i tylko znajomymi.

Oczywiście można wyhaftować obraz, używając tych samych umiejętności, które są już znane. Jednak, aby szybko wykonać pracę, można nauczyć się kilku nowych metod. Chciałbym również zauważyć, że zdjęcia o rozmiarach większych niż 25 centymetrów po jednej stronie są pożądane do haftowania na obręczach lub po prostu na rękach.

Ponadto, aby ułatwić haftowanie zgodnie ze schematem, zaleca się stosowanie metody "parkowania". Istotą tego jest, że rzędy na obrazie są natychmiast haftowane. W tym samym czasie wszystkie igły i nici są po prostu zapięte, gdy haft w następnym rzędzie będzie kontynuowany. To dużo jak samochody parkingowe, prawda?

Jednak początkujący mają pytanie, po co to jest. Właśnie wtedy, gdy uczymy się haftować, robimy to w małych zadaniach. Niewiele kolorów, a zatem, aby się zdezorientować i pomylić, jest prawie niemożliwe. Jednak podczas haftowania dużych obrazów liczba używanych mulin może wynosić ponad 50 sztuk. Oczywiście, w tym przypadku popełnienie błędu w obliczeniach jest bardzo proste i nie można od razu zauważyć. W rezultacie będziesz musiał rozpuścić część pracy. W rezultacie zmarnowany czas i ewentualnie zepsute hafty.

Szczegółowo o tym, jak prawidłowo haftować, za pomocą metody parkowania, można zobaczyć w tym filmie. Film bardzo wyraźnie pokazuje zalety jego użycia, a także wskazuje na pewne sztuczki i subtelności.

Wideo: lekcja na temat haftu krzyżykowego za pomocą metody "parkowania"

Jednak dla wielu, po opanowaniu podstaw, staje się drugim krokiem do haftowania nie zdjęć, ale serwetki, ręczniki i obrusy. I rzeczywiście, jeśli używasz gęstej bawełny lub lnu, to jest bardzo podobne do płótna. Ponadto, w przypadku małych serwetek można wziąć i zwykle do haftu.

Gdzie zacząć haftować serwetkę? Dla wygody dalszej pracy konieczne jest zaznaczenie konturów przyszłego haftu za pomocą specjalnego markera lub ołówka. Musisz to zrobić ostrożnie zgodnie z wybranym schematem. Można nieco uprościć zadanie, jeśli krawężnik zostanie wyhaftowany i czterokrotnie złożyć przyszłą serwetkę. Następnie zmierz od środka wzdłuż krawędzi odpowiednią odległość za pomocą linijki. Narysuj linię za pomocą markera, a następnie połącz ją. Zajmij się także pozostałymi stronami.

Jeśli serwetka jest w całości wyhaftowana, możesz zrobić to samo, co podczas haftowania obrazów. W rzeczywistości jest to najlepsza opcja dla początkujących. Najważniejsze jest, aby upewnić się, że wnętrze jest idealne. Kiedy uczymy się haftować w małych pracach, umiejętność ta jest łatwa do opanowania.

Teraz pozostaje tylko zrozumieć, jak uszyć gotową serwetkę. Po pierwsze, musi być koniecznie rozciągnięty, wysuszony i pozbawiony. Krawędź może być przetwarzana na dwa sposoby. Pierwsza nadaje się do serwetek w pełni haftowanych. Możesz po prostu szyć szwami, które również mogą stać się częścią wystroju. A ze względu na łatwość jest odpowiedni dla początkujących.

Do drugiej opcji potrzebna jest maszyna do szycia, najlepiej z ozdobną funkcją ściegu. Zegnij krawędzie serwetki wewnątrz, przynętę i ścieg. Ręcznie, taka operacja może zastąpić "tylną igłę" szwu. Możesz wybrać dowolną metodę. Najważniejsze jest, aby zrozumieć, do czego służy i jak pasuje do ogólnego wyglądu serwetki lub obrusu.

Być może najtrudniejszą częścią haftowania krzyża jest ubieranie się. Ten rodzaj haftu absolutnie nie nadaje się dla początkujących. Musisz być w stanie odpowiednio oznaczyć miejsce przyszłego haftu, wykonać pracę bez wad i nie ciągnąć płótna. Tutaj cena błędu jest zbyt duża.

Jak wyszyć ubrania za pomocą krzyża? W pierwszym eksperymencie najlepiej jest wziąć grubą tkaninę lnianą, która wyraźnie pokazuje przeplot nici. Podobnie jak w przypadku serwetek, powoli wyznaczaj granice przyszłych haftów. W przypadku nici do haftu muliny, ubranie jest również używane jako podkład. Następnie możesz po prostu wyciągnąć go po zakończeniu pracy.

Podczas haftowania krzyża musisz obserwować wnętrze. Tutaj powinno być po prostu nieskazitelne. I nie tylko dlatego, że będzie widoczny. Podczas noszenia nici nie będą się wtrącać, a noszenie takich ubrań będzie po prostu niewygodne. Ponadto z ich powodu można uszkodzić gotowe hafty. Właśnie dlatego uczymy się haftować od razu. O wiele trudniej jest przekwalifikować się później.

Rozpoczęcie needlewomen mają inne pytanie. Najpierw musisz uszyć lub haftować. Warto jednak zauważyć, że o wiele łatwiej jest pracować na małym kawałku materiału niż przekręcić w ręce całej sukienki. Dlatego pożądane jest, aby najpierw wykonać haft, wyprasować go, a następnie uszyć.

Dla inspiracji można zobaczyć poniższy film, w którym szwaczka dzieli się procesem haftu swojej pracy.

Jak wyhaftować krzyż? Zasady haftowania krzyża dla początkujących

Ktoś widzi haft jako sztukę, kogoś jako hobby, a dla kogoś jest sposobem na rozładowanie napięcia. Zanim zaczniesz, musisz przygotować niezbędne zasoby reklamowe. Obejmuje on: ramkę do haftowania, materiał, igłę, nitkę, schemat i ramę do prac projektowych. Możesz również potrzebować markera do oznaczania tkanki. Pierwszą rzeczą, na którą spojrzymy, nie jest to, jak prawidłowo haftować krzyż, ale jak wybrać zasoby. W końcu ta praca powinna być fajna. Ale tylko praca z narzędziami jakości przyniesie przyjemność z procesu haftu.

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć: ramka do haftowania naciska na materiał. Dlatego musisz spróbować zmienić ich rozmieszczenie tak mało, jak to tylko możliwe. Każda szwaczka nie powinna mieć jednej, ale kilka opcji. Ramka do haftowania o małej średnicy nadaje się do haftowania małych obrazów. A ten wielki to praca z haftem lub rushnykiem. Możesz zobaczyć drewnianą i plastikową obręcz. Jak używać ciebie to kwestia osobistego przywiązania.

Wyhaftuj krzyż musi być na specjalnej tkaninie, którą nazywa się płótnem. Wybierając materiał, musisz wziąć pod uwagę charakter pracy, którą wykonasz. Jeśli jest to rushnyk, to tkanina powinna być odpowiednia. W przypadku obrazów płótno ma zupełnie inną jakość. Tkanina użyta do haftowania rushnyk ma domyślnie wyrażoną siatkę. Dzięki temu z daleka trudno odróżnić go od zwykłego lnu. Praca z nim jest dość trudna. Dlatego do pierwszej pracy lepiej zrobić zdjęcie. Płótno, przeznaczone do malowania haftów, ma wyraźną siatkę. To znacznie upraszcza pracę. Obecnie producenci oferują płótno, na którym są tworzone znaczniki. Pomaga to, po pierwsze, ułożyć haft w środku. Po drugie, możesz szybko znaleźć miejsce, w którym skończyłeś pracę po raz ostatni. Jeśli nie ma takiego znacznika, pożądane jest zrobienie tego samemu. Specjalny marker lub prosty ołówek poradzą sobie z tym zadaniem. Na półkach sklepów można zobaczyć płótno o różnych rozmiarach. Wskazują gęstość splotu. Im mniejsza kratka utworzona przez włókna, tym trudniej jest haftować. Ale prace wykonane na takim płótnie wyglądają jak malowane.

Wyhaftowanie krzyża musi być specjalną igłą, która nieznacznie różni się od jej odpowiednika używanego do szycia. Jego celem nie jest przebijanie tkanki, ale przedłużanie włókien. Dlatego krawędź igły do ​​haftowania nie jest ostra, ale zaokrąglona. Kolejną cechą takich igieł jest długie oczko. To nie jest przypadkowe. Często konieczne jest haftowanie wątku w kilku dodatkach. A wypełnienie takiej nitki w małym oku jest bardzo trudne. Ostatnia różnica igieł do haftowania od tych stosowanych przy szyciu jest krótsza. Podobnie jak igły na płótnie różnią się między sobą rozmiarem.

To zależy od jakości wątków, które określają rodzaj ukończonej pracy. Jeśli nitka jest wysokiej jakości, delikatnie leży, ma połysk i nie zrzuca się podczas prania. Jednymi z najlepszych na rynku są DMC. Są to nici amerykańskie. Mają jedwabistą konsystencję i połysk. Dzięki temu skończona praca wygląda elegancko i bogato.

Schemat powinien być przede wszystkim wygodny. Musimy unikać dwóch skrajności: zbyt duży lub zbyt nieuzasadniony mały schemat. W pierwszym przypadku potrzebujesz dużo wolnego miejsca. Przecież obwód musi być stale rozłożony podczas pracy. W drugim przypadku będziesz musiał nieustannie męczyć swoją wizję, aby spojrzeć na konwencje. Dostępne są czarno-białe i kolorowe schematy. Dla początkujących lepiej jest używać schematów kolorów.

Rama jest ostatnim akcentem w projekcie ukończonej pracy. Powinien być albo kontrastowy, albo zbiegać się z zakresem kolorów haftu. Bardzo piękny wygląd haftowanych obrazów z paszportem. Wskazane jest zrobienie zdjęcia pod szkłem. Lepiej wybrać opcję antyodblaskową.

Jak wyhaftować krzyż? Każda szwaczka ma własną odpowiedź na to pytanie. Istnieją jednak niepisane reguły haftu krzyżykowego. O nich i rozmawiaj.

Po wybraniu ekwipunku możesz rozpocząć pracę. Pamiętaj, że haft nie lubi pośpiechu. Do niedoświadczonych dziewcząt radzimy kupić zestaw. Zawiera płótno odpowiedniej wielkości, wzór i nitkę. Na schemacie znajdują się wskazówki, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jak wyhaftować krzyż. Musisz się z nimi zapoznać. Określona zostanie również liczba nici użytych do haftowania. Ich liczba może się różnić od 1 do 4. To zależy od rozmiaru płótna.

Po zbadaniu obwodu należy ostrożnie ułożyć nitki. W niektórych zestawach wątki są ułożone w specjalne organizery. Ich wygląd może być nieco inny. Jeśli nie masz takiego organizatora w zakupionym zestawie, możesz to zrobić samodzielnie. W tym celu weź karton i wykonaj w nim okrągłe otwory. W każdym otworze gwintowane są nici o różnych kolorach. Organizator jest gotowy.

Teraz weź płótno i wykonaj ścieg tkaniny ręcznie lub na maszynie do szycia. Do obróbki można użyć bezbarwnego lakieru do paznokci, kleju lub taśmy malarskiej. Tutaj wszystko zależy od twojej wyobraźni! Jeśli nie zostanie to zrobione, to podczas pracy tkanina będzie szatana.

Algorytm, który mówi, jak poprawnie haftować krzyż:

 • określić środek płótna;
 • jeśli nie ma znaczników na płótnie, robimy z niego czerwoną nitkę, ołówek lub znacznik;
 • ubraliśmy pracę w ramie;
 • zrobić pierwszy ścieg.

Tkanina w ramie powinna być dobra i, co najważniejsze, równomiernie rozciągnięta. Jeśli płótno jest słabo rozciągnięte, krzyże można uzyskać w różnych rozmiarach, co zepsuje wygląd gotowej pracy.

Umiejętność pracy z systemem jest kluczem do sukcesu. Jak wspomniano wcześniej, istnieją schematy 2 typów: czarno-białe i kolorowe. Rozważmy każdą z nich osobno.

Jak się uczyć, jak haftować krzyż na schemacie kolorów? Jest to małe zdjęcie podzielone na małe kwadraty. Każdy kwadrat odpowiada jednemu krzyżowi. Mogą dodatkowo zawierać znaki specjalne. Każdy symbol ma określony kolor. Ich oznaczenie znajdziesz w dziale "symbole". Takie schematy są bardzo wygodne. Można je jednak stosować tylko wtedy, gdy liczba kolorów używanych w procesie haftowania nie jest zbyt duża. Obecność symboli, które będą dokładnie wskazywały kolor lub odcień użytego wątku, nieco ułatwi pracę ze schematem kolorów.

Wadą pracy z takimi schematami jest dość duże obciążenie oczu.

2. Schemat czarno-biały

Jak wyhaftować krzyżyk w czarno-biały wzór? Po otwarciu takiego schematu zobaczysz arkusz papieru, podzielony na kwadraty, w których znajduje się symbol. Ten symbol wskazuje kolor użytego wątku. Jeśli zdjęcie przedstawia zachód słońca lub burzę, jest mało prawdopodobne, aby działało z kolorem. Rzeczywiście, w tym przypadku, wiele odcieni tego samego koloru, które są trudne do odróżnienia od siebie gołym okiem. Idealny do czarno-białego schematu. A obciążenie widzenia podczas pracy z takim schematem jest znacznie niższe niż w przypadku jego analogowego koloru.

Każda szwaczka, która już wie, jak poprawnie haftować krzyż, pytanie, od czego zacząć pracę, odpowie na swój sposób. Dostępne są 3 opcje: zacznij od centrum, od dolnego lub górnego rogu. Od pierwszego krzyża musi stopniowo wypełniać całe płótno. Rozpoczynając pracę w centrum, masz gwarancję uzyskania symetrycznego obrazu. Jednak centrum będzie musiało być haftowane w różnych kierunkach, co nie jest zbyt wygodne. Podczas haftowania z rogu musisz wiedzieć, że wybór zależy od kierunku haftu. Wybierz odpowiedni kąt, jeśli wykonujesz pierwszy ścieg od prawej do lewej strony. W przeciwnym razie wybierz lewy róg. Pamiętaj, aby obliczyć, gdzie powinno znajdować się centrum. Aby praca wyglądała elegancko, krzyże powinny wyglądać tak samo; w jednym kierunku.

Zasady haftowania krzyża dla początkujących:

 • rozmiar igły musi odpowiadać rozmiarowi płótna;
 • kierunek haftu powinien być taki sam;
 • Zanim zaczniesz, musisz określić środek tkanki.

Jeśli mówimy o haftowaniu obrazów, to mistrzowie, którzy już wiedzą, jak prawidłowo haftować krzyż na obrazku, przede wszystkim odpowiednio obliczyć rozmiar płótna. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę, że 5 centymetrów przejdzie do wypełnienia gotowej pracy w ramce.

Czasami needlewomenowie haftują parę krzyży w złym kolorze lub odcieniu. Jeśli ten błąd jest niewidoczny, nie można go poprawić. W przeciwnym razie musisz zniszczyć krzyżyki, które zostały niewłaściwie wyhaftowane. Jednak takie błędy, jak inny kierunek haftu krzyżyków lub przemieszczenie podczas haftowania symetrycznych wzorów, zepsują wygląd dzieła.

Są też błędy, które bardzo trudno jest naprawić. Zdarza się, że rzemieślnik robi z jednej strony zbyt duże wgniecenia, aw rezultacie z drugiej strony nie ma wystarczającej ilości płótna. Kolejnym błędem, który bardzo trudno skorygować, jest uszkodzenie tkanki. Jeżeli do haftowania użyto nici o złej jakości, można je zrzucić podczas prania. Tego błędu nie można w żaden sposób poprawić.

Każdy mistrz pracuje we własnym tempie. Najważniejszą rzeczą, która wpływa na szybkość pracy, jest liczba dozwolonych błędów. Proces haftu wymaga rygorystycznego podejścia. Jeśli wszystkie prace przygotowawcze są wykonywane prawidłowo, większość najczęstszych błędów można ominąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

29 − = 19