Jak przykleić penoplex

Jak przykleić penoplex

Funkcje i zastosowania kleju dla penoklaksa

Istnieje wiele materiałów do budowy i wykończenia. Phenoplex ma duże zapotrzebowanie. Powierzchnia, wykończona takimi panelami, powinna służyć przez długi czas. Poprawnie dobrany klej do penokpleksa - zapewni działanie tej funkcji.

Wybierz klej do izolacji bardzo ostrożnie. Przecież to na niego i trzeba będzie sam przykleić płyty, a na nim również cała konstrukcja izolacyjna. Jeśli klej nie poradzi sobie z ładunkiem, konsekwencje nie będą bardzo przyjemne.

Nakładanie kleju na płytkę penoplex

Chodzi o to, aby wybrać klej do ekstrudowanego polistyrenu i ten artykuł zostanie omówiony. My, nawiasem mówiąc, zalecamy kupowanie pianki polistyrenowej w Ufie.

Materiał Penoplex można łatwo przykleić do ścian i można użyć różnych rodzajów kleju. Najpierw klejone panele, a następnie dodatkowo są mocowane za pomocą kołków. Kołki są instalowane, gdy łączniki są wstępnie nawiercone.

Zadanie kołków w zabezpieczaniu płyt. Nie są one podstawowe, chociaż mogą w razie potrzeby wykonywać taką funkcję. Istnieją różne typy kołków.

Na przykład do betonowych ścian służą specjalne kołki. Najczęściej stosowanymi kołkami do pracy na betonie z paroizolacją dla penoplex są dwa rodzaje kołków:

 • Kołek do betonu: "D 6 mm", którego długość wynosi 60 mm.
 • Kołek do betonu: "D 8 mm", którego długość wynosi 80 mm.

Zatkane kołki do betonu można usunąć, wykręcając je z kołka gwoździa, a następnie bezpośrednio, usuwając je z otworu. Kołki mocowane do betonu (produkty betonowe) są wydobywane szczypcami. Jeśli zostanie zastosowana nadmierna siła, jeśli zatyczka zostanie zatkana w betonie, pociągnięcie paznokcia będzie problematyczne.

1.1 Do czego przeznaczony jest penoplex?

Penoplex to nowy materiał termoizolacyjny. Jest to piankowy polistyren.

Struktura penopolu: jednorodna, z bardzo małymi komórkami powietrznymi do 1 mm.

Producenci oferują dwa rodzaje płytek izolacyjnych. Jest to: materiał o gęstości 35 kg / m³; materiał o gęstości 45 kg / m³.

Ich różnice to:

 • w parametrach inżynierii cieplnej;
 • inna łatwopalność;
 • różne wytrzymałości na ściskanie.

Penoplex 35 z klejem do ekstrudowanej pianki polistyrenowej - stosowany w izolacjach cieplnych w budownictwie przemysłowym i cywilnym. Zaizoluj: dach, cokoły, fundamenty, podłogi.

Klejenie piankowych płyt styropianowych do izolacji domu

Pióra Penokpleks 45 są stosowane w budownictwie kolejowym i drogowym do uszczelniania rurociągów gazowych lub olejowych w regionach o niskiej temperaturze.

1.2 Podstawowe cechy Penoplex

Rozważmy teraz właściwości penoplex, jego parametry techniczne i inne niuanse. Charakterystyka penopleksa:

 1. Obojętność chemiczna.
 2. Niska przewodność cieplna.
 3. Słaba absorpcja wody jako pióropusz do podgrzewania podłoża.
 4. Wysoki poziom wytrzymałości.
 5. Twardość, zapewnia substancję, taką jak opóźniacz płomienia.
 6. Materiał nie jest narażony na agresywne środowisko biologiczne.

Jak widać, cechy są bardzo przydatne. I nie każdy materiał izolacyjny ma podobne właściwości.

2 Dokonujemy wyboru kleju do grzejnika

Klej według kompozycji dzieli się na następujące typy:

Najważniejszą różnicą dla wszystkich z nich są składniki, na podstawie których zostały wykonane. Największe zapotrzebowanie dotyczy kleju mineralnego. Nakłada się, gdy wymagane jest przyklejenie materiału do suchego podłoża (nie ma znaczenia, który metal, beton, cegła, drewno).

On także utwardza ​​się bardzo szybko, więc trzeba mieszać porcje kleju (w małych ilościach) i starają się działać szybko, aż mieszanina jest zamrożone kleju wodoodpornego kleju powinna penoplex który jest montowany na izolacji wykonanej na bazie bitumu.

Przed przyklejeniem penokleksu należy zapoznać się z zaleceniami producenta, że ​​są one odpowiednie do długiego i niezawodnego wykonywania izolacji.

Opcją korzystną ekonomicznie, zdaniem ekspertów, jest również zdolność do przyklejania pióra piankowego M35 przy użyciu płynnej kompozycji do paznokci.

Montaż izolacji termicznej z penokleksa na klej i kołki

Istnieje również klej poliuretanowy Titanium Styro. Dobrze się klei i ma dobre właściwości uszczelniające. Titan Styro nakłada się specjalnym pistoletem (montaż), a także cylindry z dozownikami, rurki. Podczas klejenia penopolksa do struktury - musisz wybrać ekologiczny i stabilny klej.

Klejone pióro może być do betonu, metalu, cegły, sklejki. Penoplex jest przyklejony do metalu również suchymi mieszaninami.

Przygotowanie powierzchni do mocowania penopolixu jest następnym krokiem po wybraniu kompozycji kleju i doprowadzeniu jej do działania.

Kroki, które należy podjąć:

 1. Oczyść powierzchnię zakurzonego gruzu i gruzu.
 2. Ogólnie rzecz biorąc, producenci zalecają stosowanie podkładu, który wymaga obróbki powierzchni.
 3. Na etapie mocowania płytek należy zwrócić uwagę na temperaturę. Lista mieszanin mineralnych nie jest używana w ujemnej temperaturze na ulicy.
 4. Po dobrym zamocowaniu pianki należy przystąpić do dalszej pracy.

2.1 Technologia montażu Penoplex

W procesie przyklejania pianki występuje 5 etapów:

 1. Czyszczenie powierzchni brudu.
 2. Suszenie powierzchni.
 3. Sporządzenie planu przyszłych prac instalacyjnych.
 4. Nakładanie kleju na piankę lub penopolix. Istnieją sposoby klejenia: solidne, punktowe i brzegowe. Zwykle warto dać pierwszeństwo drugiej metodzie. Klej nakłada się szpatułką. Jego szerokość może wynosić od 100 mm do 200 mm.
 5. Po wybraniu odpowiedniego narzędzia i kleju, musisz zacząć przyklejać piankę. Klej nakładany jest w pewnym odstępie czasu, a następnie mocno dociskany do powierzchni, która jest izolowana.

Powstałe spoiny będą musiały zostać naprawione, aby uniknąć pojawienia się zimnych mostów. Dlatego powinny być wypełnione pianką do instalacji. Piankę montażową można stosować zgodnie z zaleceniami. Alternatywą dla pianki będzie ten sam klej, ale uszczelnienie w tym przypadku będzie kosztować więcej.

Zużycie kleju jest wskazane na opakowaniu przez producenta. Okres gwarancji na klej wynosi 1 rok. Przechowuj ten materiał w chłodnym miejscu. Zużycie kleju może być dość ekonomiczne, jeśli jest utwardzana szybko i jeśli praca jest wykonywana profesjonalnie.

Orientacyjne zużycie kleju przy sklejaniu izolacji wynosi od 3,5 kg do 5,5 kg. Na trzech metrach kwadratowych wydatek wyniesie 1 worek, a w niej 25 kg.

2.3 Jak poprawnie ustawić peneplex

Puttypplex może być szpachlą po pełnym utwardzeniu kleju i normalnym utrwaleniu za pomocą kołków. Jest to kolejny etap, kiedy blachy termoizolacyjne są przymocowane, a ty musisz jedynie ukończyć płytę i zakończyć pracę z wykończeniem warstwy dekoracyjnej.

Dom jest chroniony warstwą izolacji termicznej z penoplexu, czekając na wykończenie

Podstawowe niuanse podczas nakładania:

 • Putty powinny być płynne ruchy.
 • Putty potrzebują warstw.
 • Wygładzaj wypełniacz idealnie gładko.
 • Po wyschnięciu płytki i kleju, po nałożeniu pierwszej warstwy szpachli, należy przymocować metalową siatkę. Możesz zamontować nie tylko siatkę metalową, ale także siatkę z tworzywa sztucznego lub siatkę wzmacniającą. Siatka metalowa jest bardziej niezawodna do mocowania, ponieważ zapewnia niezawodność wykonania tych zadań.
 • Następnie możesz zastosować pierwszą warstwę kitu. Warstwę nakłada się na grubość 1 cm.
 • Po wyschnięciu i wykańczaniu obróbki pierwszej warstwy nakładana jest druga warstwa, której grubość powinna również wynosić około 1 cm.
 • Ponadto, po wysuszeniu drugiej warstwy, można nałożyć trzecią warstwę. To zależy od Ciebie (ten etap jest potrzebny lub nie).
 • Pożądana jest ostatnia warstwa do obróbki po powyższych działaniach za pomocą rozpylacza (nie więcej niż 5 mm).

Zewnętrzną ochronę zapewnia specjalny klej. Musi mieć wysoką przyczepność. Najczęściej stosowane mieszaniny: Master, Polymine, Ceresite.

Czasami używany materiał, taki jak Giprok - inny rodzaj izolacji dla domów z betonu

Zwyczajowo uważa się, że Giprok i płyta gipsowa są jednym i tym samym. I pod wieloma względami taka opinia jest poprawna. Wystarczy zauważyć, że Giprok - ta nazwa, z firmą, karton gipsowy, wyprodukowany specjalną technologią, firma Knauf (Finlandia).

Wszyscy inni producenci nazywają ten materiał płytą gipsowo-kartonową. Giprok zamontowany na ścianach i idealnie wyrównuje je. Zestaw Giprok, ale po oznakowaniu i przygotowaniu całego wyposażenia.

Klej do penokpleksa - łączy się ze sobą, bez których jakościowe ocieplenie ścian jest niemożliwe. Wszystkie szczegóły związane z pracą, właściwe przywiązanie do siebie - będą służyć przez dłuższy czas.

Konieczne jest jakościowe sklejanie materiałów budowlanych. W końcu oznacza to, że praca zostanie wykonana na najwyższym poziomie i we właściwych standardach. Instalacja penoplex i jego późniejsze działanie w dużej mierze zależy od tego, jak dobrze zamocujesz płytki w ich pozycji roboczej.

2.5 Sposoby stosowania kleju na penopleks (wideo)

Oblicz izolację swojego domu

Smolensky Alexander Pavlovich

Zadaj pytanie

Przyjaciółom za ciepło kąpieli zalecano stosowanie Isospan. Mieszkam w pobliżu sklepu "Barn-stroy9raquo;, odpowiednio, przede wszystkim dla nagrzewnicy, którą tam pojechałem. Konsultanci pomogli mi wybrać odpowiedni rozmiar i formę izolacji, za co osobiście im dziękuję.

ale czy możliwe jest bardziej szczegółowe określenie zgodności ekologicznej materiału?

Jak przykleić penoplex między tobą a ścianą

Dziś Penoplex jest uniwersalnym materiałem wykończeniowym, który jest przymocowany do powierzchni ściany w celu estetycznego piękna, wyrównania, ocieplenia i innych celów. Można go skleić lub zamontować mechanicznie. W każdym razie większość ludzi preferuje penoplex ze względu na prostą instalację.

Wykończenie penokleksom ma dwa typy:

Aby naprawić penoplex użyj specjalnego kleju, w zależności od wielu czynników. Wymaga kołków. Ściany, na których będzie montowany materiał, mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład z pianobetonu lub cegły. W zależności od tego wybiera się odpowiedni klej do penopolixu.

To pytanie jest ważne, ponieważ jakość kleju i wszystkich materiałów zależy od trwałości konstrukcji. Przed przystąpieniem do instalacji ważne jest, aby określić, w jaki sposób zostaną wykonane prace i który klej jest potrzebny w konkretnym przypadku.

Prawidłowe zamocowanie pianki na powierzchni roboczej ściany jest ważne dla dalszego użytkowania lokalu oraz dla realizacji innych prac budowlanych i wykończeniowych.

Istnieją dwa rodzaje fiksacji:

W przypadku montażu mechanicznego powierzchni obecność perforatora i inne urządzenia. W procesie pracy w otworach w ścianie wpychane są kołki, które następnie mocowane są za pomocą stalowych kołków. Praca jest bardzo pracochłonna i nie jest najbardziej niezawodna, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Ponadto będzie potrzebnych wiele materiałów mocujących, które zwiększą koszt instalacji penopolixu. Przyklejenie materiału pod względem kosztów materiałowych jest znacznie bardziej opłacalne.

Metoda fizyczna polega na klejeniu powierzchni. Obecnie istnieje wiele klejów, mas uszczelniających i liczne mieszaniny, które można wykorzystać, aby szybko i bezpiecznie penoplex na powierzchni ściany z dowolnego materiału.

Klej Penoplex jest eksploatacyjnych, których nabycie należy wziąć ze specjalną uwagą, ponieważ jakość pracy zależy od jego składu.

Klej najlepiej eksponuje ekspertów takich jak ATLAS PLUS. Jest to mieszanka wysokiej jakości, która działa na bazie na bazie mineralnej. Klej jest szeroko stosowany w pracach konserwatorskich. Możesz przykleić elewację budynku, ponieważ mieszanka doskonale wytrzymuje różnicę temperatur, jest odporna na wysoką wilgotność. W przypadku użycia, weźmiesz wystarczającą ilość kleju, więc opcja nie jest ekonomiczna.

ATLAS PLUS jest również bardzo chwalony przez profesjonalistów. Niezaprzeczalnymi zaletami kleju jest jego zwiększona elastyczność i przyczepność. Jest bardzo wygodne przyklejenie tego produktu jest to możliwe nawet w wilgotnych obszarach, gdzie ściany nie są suche. Są to złożone powierzchnie, na których ten rodzaj kleju można łatwo nakładać.

Głównym przedstawicielem klejów mineralnych jest "Sarmat". Uniwersalne narzędzie jest wystarczające, a jego wartość to niski koszt.

Wśród mieszanek poliuretanowych często występuje "Titan", jednak jego koszt jest znacznie wyższy.

Możliwe jest również wykonanie pracy przy klejeniu penoplexu "Moment". To jest uniwersalne narzędzie okazało się całkiem dobre wśród konsumentów. Klej "Moment" jest w stanie szybko i skutecznie skleić.

Przy wyborze kleju ważne jest, aby zrozumieć, że jego skład nie powinien zawierać takich niebezpiecznych dla zdrowia substancji, takich jak benzen, formaldehyd, rozpuszczalniki. Praca z takimi mieszaninami może być bardzo niebezpieczna. Ponadto przy zakupie najlepiej wybrać większą rurkę, ponieważ powierzchnia penoplex jest często nierównomierna, co prowadzi do zwiększonego wykorzystania materiału i mieszaniny do klejenia.

W procesie pracy istnieje potrzeba przyklejenia penoplex nie tylko do ścian, ale do innego bloku penopolix. W tym przypadku warto o tym pamiętać będzie idealnie pasował do każdego kleju, które wybrałeś do głównego typu pracy. Ważne jest, aby nie zawierał acetonu i benzyny. Przyklej materiały między sobą kompozycję można łatwo i mocno.

Przed przyklejeniem elementów należy przygotować ścianę, a zwłaszcza jej powierzchnię roboczą.

Ściana powinna być idealnie czysta. Konieczne jest uprzednie usunięcie wszelkich pyłów i innych zanieczyszczeń. Powierzchnię materiału wykończeniowego należy również dobrze przetrzeć. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie zanieczyszczenia, jak grzyby i pleśń. W tej sytuacji najlepiej jest użyć specjalnego związku. Surowo zabrania się przywierania materiału do powierzchni za pomocą grzyba.

Czysta powierzchnia musi być zaimpregnowana specjalną kompozycją o działaniu bakteriobójczym. Gruntowanie może być przydatne w przypadkach, gdy powierzchnia ma pęknięcia i dziury.

Każdą część należy starannie nasmarować klejem. W procesie pracy wiele osób napotyka problem cięcia materiału. Najłatwiejszym sposobem podziału płyty na penoplex jest jego pęknięcie. Jednak ta metoda nigdy nie jest używana, ponieważ wynikowy szczegół jest mało prawdopodobne, aby być dołączone do ściany. Będzie brzydki, nierówny i zupełnie nieprzewidywalny.

Przed sklejeniem płyt ważne jest, aby znać podstawowe sposoby ich cięcia:

 • nóż (farba lub dziurka);
 • wyrzynarka (głównie elektryczna).

Jeśli chcesz przykleić kręcone arkusze, możesz pociąć piankę za pomocą drutu. Jednak do tego konieczne jest posiadanie pewnych umiejętności.

Dlatego najlepiej jest naprawić penoplex ze specjalnym roztworem klejącym, ale nie mechanicznie. Tak więc wykończenie będzie trwać dłużej, a do instalacji zużyjesz mniej energii, czasu i pieniędzy.

Klej do penopoleksu - jak i co przykleić, wskazówki do wyboru

Penoplex to nowoczesny materiał wykończeniowy, charakteryzujący się prostą instalacją. Do mocowania paneli stosowany jest specjalny związek - klej do penopolixu. Mocowanie klejonego materiału odbywa się za pomocą kołków, pod którymi są wstępnie wywiercone otwory. Wybierz klej na podstawie specyficzna praca i zewnętrzne czynniki atmosferyczne. Wykończenie może być zewnętrzne i wewnętrzne. Gdy wilgotność pomieszczenia jest wysoka, konieczne jest użycie specjalnego kleju o właściwościach hydroizolacyjnych.

Podstawa, na której jest przyklejony penoplex ma wartość. Budynki mogą być wznoszone z cegły, pianobetonu, wyrobów betonowych itp. I mieć dodatkowe wykończenie (na przykład tynk).

Wszystkie rodzaje kleju, przeznaczone do mocowania penoplex, charakteryzują się przyczepnością. To od jakości adhezji kleju i powierzchni, która jest izolowana, zależy wytrzymałość wykończenia. Do wszystkich materiałów prezentowanych na współczesnym rynku dołączona jest szczegółowa instrukcja z opisem właściwości technicznych kleju:

 • parametry pracy i działania temperatury;
 • wskaźniki wilgotności powietrza;
 • rodzaj izolowanej powierzchni.

Różnorodne kleje do penopolis jest podzielony na kilka grup:

1) minerał (cement);

5) kompozyt polimerowy.

Główną różnicą klejów dla penopolix jest baza, z której przygotowywana jest kompozycja. Pierwsze dwa typy są używane podczas pracy z suchymi powierzchniami. Jeśli wilgotność przestrzeni zostanie zwiększona, klej na wapnie lub gipsie bardzo szybko się utwardza. Wyjście: mieszaj w małych partiach i używaj ich szybko. Ograniczenia te nie są zaletami produktu, ale tego typu kleje są dość powszechne w budownictwie. Hydroizolacyjne kleje do penoplexu są najczęściej podłożem bitumicznym.

Decydując się na przyklejenie penoplexu, należy zacząć od właściwości samego klejonego materiału. Wytłaczanie spienionego polistyrenu jest dość kapryśne, kompozycja klejowa może zniszczyć strukturę izolacji.

Szybkość suszenia kleju odgrywa ważną rolę, zwłaszcza przy pracach wewnętrznych. Dlatego dekoracja wnętrz nie jest planowana na czas zimowy, kiedy trudno jest przewietrzyć korozyjny zapach użytego kleju.

Przeczytaj więcej o dekorowaniu wnętrz loggii własnymi rękami w naszym artykule. Dowiesz się, jak wybrać odpowiedni materiał i wykonać poprawnie całą pracę.

Instrukcje krok po kroku, jak izolować balkony i loggie za pomocą penoplex znajdują się tutaj.

A jeśli zastanawiasz się kolejny układ i krajobrazu swojego izolowanej dodatkowej przestrzeni, mamy artykuł o polach wyboru http://balkonsami.ru/interer/ozelenenie/kak-pravilno-vyibrat-balkonnyie-yashhiki-dlya-tsvetov kolory. html

Niedozwolone składniki kleju

Kompozycja kleju stosowana do ekstrudowanej pianki polistyrenowej nie powinna zawierać następujących składników:

 • Grupa materiałów łatwopalnych i smarujących - nafta, solarium, benzyna;
 • Grupa związków aromatycznych - toluen i benzen;
 • Dwa rodzaje żywic: węgiel, poliester;
 • Wszystkie rodzaje rozpuszczalników;
 • Formalina i formaldehydy.

Uzyskując klej do penokpleksa, należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki środowiska zewnętrznego i cechy nadchodzącej pracy. Czasami kupowanie wysokiej ceny kleju nie oznacza jakości i wiarygodnych wyników.

Uwaga: Najważniejszą rzeczą przy zakupie kleju polistyrenu ekstrudowanego - zapasy towarów, ponieważ w przypadku braku umiejętności zużycia klejącą materiału wiążącego będzie znacznie wyższa niż wartość, która reprezentuje producenta.

Oznaczenia klejów wraz z ich przybliżoną charakterystyką zużycia i ceny są zestawione w poniższej tabeli.

Kleje, które można stosować na dowolnej powierzchni, nazywają się uniwersalnymi. Mogą być stosowane na każdej fasadzie, koszt pracy jest znacznie niższy niż przy użyciu wysoce wyspecjalizowanego narzędzia.

Kompozycje, które szybko twardnieją, wymagają jeszcze bardziej ekonomicznych wydatków. Oprócz kontrolowania szybkości utwardzania, master musi jednocześnie ustawić płytki izolacyjne.

Przed ociepleniem elewacji lub ścian loggii, balkon z penokleksom konieczne jest przygotowanie powierzchni:

1) Oczyścić z zanieczyszczeń;

2) Dobrze wysusz;

3) Rozpatrz schemat instalacji z wyprzedzeniem.

Różne sposoby nakładania kleju na penoplex

Wytłoczony materiał jest rozmazany pasków kleju, etap. - nie więcej niż 30 cm, zamazane szczelnie dociskane do powierzchni płytki w potrzeby izolacji. Jeśli tworzą się połączenia, są one wypełnione kawałkami materiału lub specjalną pianką montażową.

Okres gwarancji na przylepne przechowywanie paneli wykonanych ze spienionej pianki polistyrenowej wynosi jeden rok. Nie trać swoich właściwości konsumenckich i przez dłuższy czas unikaj stania tuż poniżej zera.

Więcej informacji o piance polistyrenowej w naszym artykule "Penoplex: parametry techniczne".

Na naszej stronie internetowej znajduje się również artykuł o tańszym analogu penopleksa, który nazywa się "Polyfoam: specyfikacje techniczne". Być może będziesz zainteresowany porównaniem tych dwóch materiałów ze sobą.

Jak przykleić penoplex na ścianie wideo

Oferujemy również film o tym, jak prawidłowo przykleić piankę do ścian. W tej samej technologii materiał jest przymocowany do podłogi i sufitu. Ten film będzie przydatnym dodatkiem do naszych materiałów, więc radzimy go sprawdzić.

Technoplex - cel, cechy techniczne i zalety

Co można przykleić pianki - główne rodzaje środków do mocowania

Zastosowanie folii isolone i jej właściwości

Sądzę, że żaden pojedynczy klej nie będzie długo utrzymywał się na ścianie, nie trzeba poważnie o tym myśleć. Struktura materiału jest luźna, po prostu oddzieli się od kleju. I bez względu na warunki klimatyczne. Jakiego rodzaju kleju nie używałem, wszystko odleciało, można go tymczasowo posadzić, a następnie przymocować do parasola. A jednak NIGDY NIE MYŚLISZ DOMU Z NUTKI, będzie pływał z tobą.

Na mnie poza wentylowaną fasadą z grzałką 100 mm, ściana spolaryzowana cegła 380mm, ale chcę oprócz ciepła od wewnątrz z 50мм пеноплексом. Twoja opinia?

Czy w domu jest zimno? Z pewnością nie wina to wina. Wystarczy 100 mm izolacji. Zwróć uwagę na podłogę lub sufit.

Nagłówki

Zapisz się do aktualizacji

 • Leon Abu zapisuje ucieczkę ognia na balkonie, jego rolę i znaczenie
 • Daria do nagrania Czy mogę palić na balkonie, a kiedy jest to nielegalne?
 • Elena do protokołu Jak pozbyć się gołębi na balkonie - przydatne wskazówki
 • Eugenia nagrywa pleśń i grzyby na ścianach balkonu - środki walki i zapobiegania
 • Natalia do albumu Czy mogę palić na balkonie, a kiedy jest to nielegalne?

Kopiowanie materiałów jest możliwe tylko po określeniu aktywnego linku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 − = 14