Jak przykleić linoleum

Jak bezproblemowo skleić połączenia linoleum

Linoleum - najbardziej bezpretensjonalna, mało wymagająca i tania wersja podłóg. Ponadto można go umieścić w pomieszczeniach o dużej wilgotności, na przykład w kuchni. To bardzo często decyduje o wyborze. A po przejęciu są bardzo ważne pytania: czy konieczne jest przyklejenie linoleum do podstawy i jak przykleić linoleum tak, aby było to pojedyncze płótno? W ramach tego artykułu dowiemy się, w jakich przypadkach konieczne jest przyklejenie linoleum do podłogi i jak to zrobić, a także zrozumiemy, jak sprawić, aby stawy były niewidoczne.

"Spawanie na zimno" do klejenia linoleum - połączenie jest prawie niewidoczne

↑ Dlaczego musisz przykleić linoleum

Podłogowy linoleum, chcę, żeby była to cała monolityczna warstwa na podłodze i nie widać żadnych połączeń. Do tej pory nie jest trudno kupić materiał obrobiony na zewnątrz, który jest produkowany w rolkach o szerokości do 4 m. Ta wielkość wystarczy, aby zajęła cały obszar w budynkach mieszkalnych. W tym przypadku połączenia nie muszą być sklejone: możesz wybrać linoleum dokładnie do wymiarów pomieszczenia.

Krajowi producenci produkują linoleum o szerokości 1,5 m. Uzyskanie go, bez dokładnego dopasowania materiału i połączeń klejących, nie jest możliwe.

Adhezja linoleum do podstawy stworzy bardziej trwałą powłokę monolityczną

Oczywiście, możesz położyć linoleum bez przyklejenia go do podstawy. Ale tak zwane wolno ułożone linoleum ma wiele wad.

Po pierwsze, w procesie eksploatacji będą koleiny i pęcznienia z nóg krzeseł.

Po drugie, kiedy meble się ruszą, fala się rozleje, linoleum puchnie, trudno będzie wyprostować je bez usuwania ciężkich mebli z pokoju.

Po trzecie, odległość między połączeniami płótna może wzrastać z czasem, oni "raspodutsya".

Po czwarte, linka wolnostojąca jest łatwiejsza do uszkodzenia za pomocą ostrego przedmiotu tnącego.

Przywieranie linoleum do podstawy pozwoli uniknąć tych problemów i stworzy powłokę monolityczną. Nawet jeśli kupiłeś płótno, którego szerokość wystarczy na pokrycie całego pomieszczenia, nadal warto użyć kleju. To wydłuży żywotność wykładziny podłogowej o 40-50%.

Istnieje kilka rodzajów kleju na linoleum, różniących się składem i przeznaczeniem. Wybierając klej do przyklejania linoleum, należy wziąć pod uwagę rodzaj i materiał linoleum.

Klej dyspersyjny służy do przyklejania linoleum do podłoża

Kleje dyspersyjne są wodnymi zawiesinami i roztworami akrylu lub karboksymetylocelulozy z różnymi dodatkami. Takie kleje są nietoksyczne i praktycznie bezwonne. Wśród niedociągnięć można zidentyfikować podatność na wpływ wilgoci i niskich temperatur. Na przykład klej dyspersyjny, zamrożony podczas transportu lub przechowywania, traci swoje właściwości.

Klej akrylowy Służy do układania heterogenicznych i jednorodnych linoleum w pomieszczeniach o umiarkowanym i zwiększonym terenie.

Bustilate Służy do klejenia linoleum na bazie filcu. Składa się z karboksymetylocelulozy, lateksu i kredy.

Gumilax nadaje się do układania naturalnego linoleum. Jego podstawą jest lateks i guma.

Klej przewodzący Używany w pomieszczeniach z dużą liczbą urządzeń elektronicznych. W tym przypadku konieczne jest nałożenie powłoki antystatycznej.

Bitumiczne masy uszczelniające napraw linoleum na podstawie tkaniny.

Kleje dyspersyjne stosuje się do przyklejania linoleum do podłoża. W tym celu na podłogę nakłada się warstwę o grubości 0,5-0,6 mm za pomocą pacy zębatej, po czym układa się powłoki. W zależności od odmiany zużycie kleju dla linoleum wynosi od 200 g / m2 do 500 g / m2. Dokładna kwota zostanie podana na opakowaniu.

↑ Klej do spawania na zimno linoleum

Drugie nazwisko tego rodzaju klejów - reakcyjny. Jest podyktowane właściwościami samego kleju. Reaguje chemicznie z podłożem z linoleum, praktycznie go topi, zmieniając spoiny w stały, sztywny pasek pośredni. Efekt ten jest również nazywany dyfuzją: klej łączy ze sobą linoleum, rozpuszczając ich krawędzie w sobie.

Klej reaktywny idealnie nadaje się do układania linoleum komercyjnego.

Taki klej jest złożonym związkiem chemicznym na bazie poliuretanu i żywicy epoksydowej. Ma bardzo ostry zapach, jest także wybuchowy i stwarza zagrożenie pożarowe.

Klej reakcyjny nosi nazwę "spawania na zimno", ponieważ jest stosowany jako klej do połączeń linoleum. Przyklejanie dwóch płócien jest bardzo podobne do spawania.

Istnieje kilka rodzajów kleju, z których każdy jest używany do układania linoleum określonego rodzaju i wieku oraz na różnych etapach pracy.

Klej "Spawanie" typu "A" stosuje się do klejenia połączeń nowego linoleum

Ma najbardziej płynną konsystencję. Może być stosowany tylko do klejenia połączeń nowego wyłożonego właśnie linoleum. W tym celu wstęgi ściśle przylegają do podstawy, wzór jest łączony, a spoina jest rozmaziwana zimnym spawaniem typu A. W rezultacie szew będzie przezroczysty i trwały, można go wykryć tylko dotykiem. Nawiasem mówiąc, linoleum powinno być komercyjne lub domowe, ale twarde.

Klej "Spawanie metodą zimnego C" służy do klejenia spoin z dużymi szczelinami

Ma gęstą konsystencję. Służy do klejenia "rozbieżnych" połączeń starego linoleum. Z reguły odległość między płótnami starego linoleum jest dość duża. Taki klej nie tylko klei stawy, ale także tworzy pas linoleum między nimi. Do klejenia szczelin o szerokości 3-4 mm stosuje się zgrzewanie na zimno typu C.

Służy do klejenia linoleum z PCV na bazie poliestru.

↑ Jak bezproblemowo skleić połączenia linoleum

Przede wszystkim należy zauważyć, że w procesie używania kleju do stawów należy założyć rękawiczki na dłonie. Lepiej jest także chronić drogi oddechowe, ponieważ klej ma ostry zapach i jest bardzo toksyczny.

Ważne! Nie jest pożądane, aby klej mógł uderzyć w powierzchnię linoleum. Całkowicie usunąć obiekt typu blob nie będzie działał. Nawet jeśli zastosujesz się do zaleceń specjalistów, poczekaj, aż klej wyschnie i zaatakuj go ostrym nożem, na powierzchni nadal będzie zauważalny ślad. Aby temu zapobiec, wygodnie jest użyć szmatki lub szmaty. Podczas otwierania, noszenia, za pomocą tubki kleju, zawsze trzymaj ją na szmatce, w takim przypadku spadną na nią krople kleju. Następnie szmatę należy natychmiast rzucić w miejsce, gdzie nie można jej przykleić do linoleum.

Technologia "spawania na zimno" jest dość prosta:

 • Szczelina, która zostanie sklejona, jest oczyszczana z kurzu i wilgoci.
 • Wstawiamy jednostronną szkocką na łączeniach na całej długości.

Przyklejamy taśmę klejącą do stawów i przecinamy ją wzdłuż szczeliny

 • Przed nałożeniem kleju ostrożnie przeciąć taśmę samoprzylepną na styku.
 • W gnieździe wyciskamy klej z tuby.

Wyciągnij zimne spawanie typu A w szczelinie między linoleum a linoleum

 • Po 10-20 minutach można usunąć taśmę samoprzylepną.
 • Godzinę później możesz chodzić po podłodze.

Ważne! Im krótszy szew, tym mocniejszy i niewidoczny staw. Biorąc pod uwagę fakt, że prawie niemożliwe jest, aby podłoga była idealnie gładka, zawsze istnieje możliwość różnic w wysokościach i nierównościach na podłodze. Jeśli sklejesz linoleum na całej długości naraz, w miejscu usterki, zacznie się przyklejać i wystawać. Można temu zapobiec, klejąc złącza w odcinkach o wysokości 50 -70 cm, za każdym razem czekając na wyschnięcie kleju. W tym przypadku szew staje się gładki i niepozorny.

Sklejone linoleum będzie trwać znacznie dłużej niż jest swobodnie ułożone, nie będzie drgać i skurczyć się. Połączenia klejone zimnym spawaniem będą po prostu niewidoczne. Staraj się postępować zgodnie z technologią i postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu za pomocą kleju.

Możesz zostawić swój komentarz do artykułu lub Zadaj pytanie specjaliście

Jeśli duży kawałek linoleum, lepiej jest przykleić, można użyć specjalnego kleju, na przykład krajowego, niedrogie Pauline-101

Aby uniknąć szwów podczas klejenia linoleum, należy go nałożyć na siebie, a następnie przeciąć na wspólnej krawędzi, a następnie skleić połączenie.

Dodaj komentarz Anuluj odpowiedź

© 2018 MrPol.su - wszystko na temat wykładzin podłogowych i układania podłóg własnymi rękami

Podczas korzystania z materiałów z witryny wymagane jest łącze wsteczne.

Jak przykleić linoleum pośladki - możliwe opcje

Rynek budowlany jest pełen różnorodnych wykładzin podłogowych. Niemniej jednak, niezależnie od takiej odmiany, linoleum pozostaje nadal popytu, ponieważ ma doskonałe właściwości i niską cenę.

Prawidłowo ułożyć linoleum możliwe jest pod warunkiem prawidłowego doboru jego szerokości. Może nie możesz uzyskać odpowiedniej szerokości, ale to nie problem, ponieważ możesz skleić kawałki razem. Zastanów się, jak przykleić linoleum między sobą.

Możesz wybrać metodę po ułożeniu powłoki. Istnieją różne sposoby przyklejania linoleum z powrotem do tyłu:

Każda metoda ma zalety i wady. Następnie omówimy każdą z metod bardziej szczegółowo.

Zastanów się, jak przykleić linoleum z powrotem do tyłu. Technologia jest następująca:

 1. Pod stawem, podłoga jest oczyszczona z gruzu i pyłu, w razie potrzeby powierzchnia jest zagruntowana.
 2. Stawy powinny idealnie zbiegać się, jeśli to konieczne, krawędzie są obcinane nożyczkami lub ostrym nożem biurowym.
 3. Taśma klejąca przywiera do podłogi i, stopniowo usuwając warstwę ochronną z przylepnego miejsca, arkusze linoleum są łączone.

Wady:

 • połączenie okazuje się niewiarygodne;
 • miejsce dokowania będzie widoczne.

Aby wykonać przejście do innych pomieszczeń, użyj metody przybijania. Dokowanie odbywa się w następujący sposób:

 1. Krawędzie arkuszy są wyrównane.
 2. Mierzy szyje o wymaganej długości i cięte piłą metalową lub układanką.
 3. Progi są przymocowane do podłogi śrubami przez dostępne otwory (więcej szczegółów: "Jaki rodzaj wyściółki do wyboru linoleum pod względem kształtu i rozmiaru"). W razie potrzeby wywierć otwory w podłodze na plastikowe kołki.

 • połączenie okazuje się niezawodne;
 • cena materiału jest niewielka.
 • trudno jest wybrać ten sam kolor co linoleum;
 • gwoździe wystają ponad podłogę, nie wszystkim się to spodoba.

Często pojawia się problem, niż przyklejenie linoleum na bazie filcu? Użycie kleju nie jest wskazane, ponieważ tylko warstwa filcu jest przyklejona, a górna warstwa jest oddzielona.

Dlatego w tym przypadku najlepszą opcją jest użycie wiosła. Prawie każdy klej do klejenia linoleum ma trujące substancje w swoim składzie. Pracując z nimi, zdecydowanie należy przewietrzyć pomieszczenie. Praca z drzwiami może być i bez wietrzenia.

Zgrzewanie na gorąco jest najbardziej niezawodną metodą klejenia. Jest to jednak dość pracochłonne i wymaga dodatkowego narzędzia, takiego jak:

 • zgrzewanie suszarka do włosów;
 • dysza do zgrzewania suszarka do włosów;
 • specjalne przewody spawalnicze;
 • specjalne noże.

Zastanów się, jak skleić szwy linoleum w ten sposób:

 1. Krawędzie linoleum bardzo dobrze przylegają do podłogi.
 2. W całym połączeniu specjalne narzędzia tworzą zagłębienia.
 3. Następnie usuń wszystkie dodatkowe elementy.
 4. Suszarka spawalnicza jest włączona. Musi być ogrzany do temperatury roboczej (około 400 ° C). Następnie nałożyć na nią dyszę.
 5. Włóż przewód do dyszy, a suszarka do włosów przesunie się wzdłuż złącza.
 6. Po schłodzeniu szwu należy go przeciąć specjalnym nożem bez przerywania na całej długości.

Zalety tego połączenia:

 • szew na kompozycji jest prawie taki sam jak linoleum;
 • połączenie okazuje się niezawodne.

Wady:

 • Aby podłączyć linoleum w ten sposób, potrzebne są kosztowne narzędzia;
 • taki sprzęt jest złożony, więc do pracy z nim potrzebne są specjalne umiejętności;
 • do klejenia konwencjonalnego linoleum ta metoda nie jest odpowiednia, ponieważ z wysokich temperatur po prostu topi się.

Zgrzewanie na gorąco do użytku domowego nie jest odpowiednie - nie jest opłacalne. Pragnienie, aby kupić drogie narzędzia i nauczyć się z nim pracować, to nie wszyscy. Ale jeśli robisz to profesjonalnie, to jest najlepsza opcja. Przeczytaj także: "Jak przykleić linoleum - sprawdzone metody z przykładami".

Spawanie na zimno to kolejna opcja niż klejenie linoleum na złączach. Metoda jest dość prosta i niezawodna.

Wymagane będą następujące narzędzia:

Linoleum jest sklejany zgodnie z następującą technologią:

 1. Krawędzie arkuszy powinny idealnie zbliżyć się do siebie, w razie potrzeby możliwe jest, aby rysunek zbiegał się.
 2. Krawędzie są wyrównane.
 3. Następnie krawędzie są wklejane taśmą malarską.
 4. Wykonano slot.
 5. Następnie wypełnia się zimnym spawaniem.
 6. Po całkowitym wyschnięciu można usunąć taśmę malarską.

Powinien działać bardzo ostrożnie, ponieważ zimne spawanie jest prawie niemożliwe do usunięcia z powłoki, nie pozostawiając śladów. Jeśli nadal spadł na linoleum, należy poczekać, aż wyschnie całkowicie i bardzo ostrożnie usunąć spawanie nożem. Przeczytaj także: "Jak zrobić połączenie z płytek i linoleum i co używać w tym celu".

Zalety tej metody to:

 • łatwy w użyciu w domu;
 • Możesz zrobić wszystko sam, bez angażowania specjalisty;
 • może być stosowany do naprawy powłoki linoleum.

Wybór spawania na zimno lub na gorąco zależy od kilku czynników:

 • rodzaj materiału;
 • po instalacji środków;
 • wymagany kształt szwu.

Jeśli chcesz uzyskać mocne i trwałe połączenie, lepiej oczywiście wybrać spawanie i nie ma znaczenia, który z nich (bardziej szczegółowo: "Szwy spawalnicze linoleum - zalety i wady sposobów"). Będzie to o wiele bardziej niezawodne niż klejenie linoleum taśmą klejącą.

Najbardziej niezawodnym sposobem łączenia arkuszy linoleum jest zastosowanie spawania na zimno lub na gorąco. Tylko z punktu widzenia ekonomii lub jeśli jest to jedyna możliwa opcja (dokowanie powłoki na bazie filcu), może być uzasadnione zastosowanie taśmy klejącej lub wyściółki do dokowania linoleum.

W artykule zbadano, jak prawidłowo skleić linoleum na różne sposoby.

Jak przykleić linoleum z powrotem do domu: metody, narzędzia, technologia

Pomimo rozwoju technologii i materiałów, linoleum było i pozostaje najbardziej popularną wykładziną podłogową. Materiał ten przez wiele lat sprawdził się jako doskonała wykładzina podłogowa do pomieszczeń komercyjnych i biurowych, a także zwykłych mieszkań lub domów.

Materiał ten można szybko i skutecznie ułożyć, przechwytując duży obszar w minimalnym czasie. Jeśli pokój zostanie naprawiony, linoleum zostanie szybko usunięte. Ta powłoka jest łatwa do czyszczenia, wytrzymuje silne zużycie i nie traci swojego pięknego wyglądu. Dzisiaj można kupić rodzaje linoleum, imitujące różne tekstury. Oferuje również szeroką gamę kolorów.

W czasach Związku Radzieckiego materiał ten był produkowany w stałych rozmiarach o szerokości 1,5 m. Obecnie wybór wymiarów jest większy - można kupić szerokość powłoki od 3 do nawet 5 metrów. Mimo to często konieczne jest sklejenie dwóch kawałków materiału. Wielu chciałoby wiedzieć, jak przykleić linoleum z powrotem do domu. Rozważmy kilka technologii.

Dlaczego, kiedy i dlaczego konieczne jest sklejenie połączeń linoleum?

Ta wykładzina podłogowa jest bardzo higieniczna i wystarczająco mobilna w kwestii wymiany. Często służy do wykańczania podłóg w kuchniach i korytarzach - to miejsca, w których bardzo często wymaga się posprzątania. Również te pomieszczenia są miejscami o dużej wilgotności i różnią się ostrymi zmianami temperatury. Wnętrza apartamentów w domach starego budynku i układ pomieszczeń sprawiają, że konieczne jest przyklejenie linoleum. Bez klejenia, nie możesz się obyć, gdy skończysz podłogi w różnych biurach i innych podobnych obiektach. Ponadto producenci krajowi nadal dostarczają wykładziny podłogowe o szerokości 1,5 m na rynek budowlany, dla małych korytarzy jest to normalny rozmiar, ale w przypadku dużych pomieszczeń nie jest to najlepszy wybór. Dlatego podczas układania taśmy należy skleić razem.

Technologie klejenia linoleum

Istnieją dwie opcje. Można więc zastosować spawanie na zimno, które jest nakładane za pomocą specjalnych kompozycji klejących, lub opcja gorąca - tutaj specjalny przewód ze złączem do lutowania w suszarce. Dodatkowo istnieją podgatunki. Na przykład nie ma nic łatwiejszego niż przyklejenie linoleum na podłodze do dwustronnej szkockiej. Łączą również połączenia. Możliwe jest stosowanie gumowych lub metalowych sprężyn, które są zalecane do układania linoleum na innych materiałach.

Dzięki tej technologii złącza linoleum są klejone w pomieszczeniach komercyjnych. Istnieje zapotrzebowanie na specjalne urządzenia do spawania. Potrzebujesz również specjalnego sznurka. Zamiast sprzętu spawalniczego można zastosować termofan.

Tak więc, w miejscu stawów położyć przewód. Szerokość układania powinna wynosić 2-3 mm. Następnie, używając suszarki do włosów nagrzanej do 500 stopni, druty są po prostu lutowane na powierzchni linoleum. Należy pamiętać, że jeden przewód nie powinien być dłuższy niż połowa części lutowanej. Drugi kawałek sznura nakładany jest na lutowane z niewielkim marginesem 2-3 cm.

Wysokie temperatury pozwalają na maksymalną jakość i hermetyczne lutowanie materiału kordowego w linoleum. Aby go usunąć, eksperci wolą używać specjalnego narzędzia do klejenia linoleum. Ta wersja jest bardzo praktyczna i jeszcze bardziej niezawodna, ale jest bardziej odpowiednia do bardziej sztywnego pokrycia podłogowego. Niestety, w przypadku mieszkań i domów producenci oferują bardziej miękkie materiały, które nie wytrzymują tak wysokich temperatur. A więc musisz wiedzieć i inne opcje, jak przykleić linoleum z powrotem do domu.

Jest to świetny sposób na wykonanie operacji klejenia stawów własnymi rękami. Spawanie na zimno jest często stosowane w życiu codziennym i jest uważane za bardzo popularne w takich zadaniach. Dlaczego proces nazywa się spawanie na zimno? Przeprowadza się ją przez przyklejenie wykładziny podłogowej niedrogim klejem do linoleum bez potrzeby "przemocy 9raków; powyżej wysokiej temperatury materiału.

Jak przykleić linoleum do tyłka przez zgrzewanie na zimno

Jego krawędzie powinny być cięte tak dokładnie, jak to możliwe i równomiernie. Następnie nakładają się na siebie tak, że jedno połączenie pokrywa jeszcze około 3 cm, ważne jest, aby były czyste i suche. Przed przyklejeniem linoleum na podłożu należy nałożyć taśmę papierową na materiał - niezawodnie chroni powierzchnię dekoracyjną przed agresywnym działaniem kleju. Służy również jako etykieta dla strefy klejenia. Taśma klejąca stosowana jest nie tylko do górnej, ale także do dolnej części.

Następnie dolny i górny pasek materiału podłogowego jest cięty jednocześnie. Pozostała część przycinania. Następnie oba są zwijane razem ze specjalnym wałkiem w punkcie połączenia, aby wyrównać w jednym poziomie. Klej nakłada się na obszar szwu i dozuje na całej długości. Po rozmazaniu go na powierzchni linoleum powinien być tylko cienki pasek. Należy się upewnić, że klej nie dostanie się na powierzchnię powłoki. Niestety, nie da się tego wydedukować. Po wykonaniu tych czynności klej pozostawia do wyschnięcia na dziesięć minut. Następnie możesz usunąć taśmę samoprzylepną. Oto jak przykleić linoleum z powrotem do domu - nic w tym skomplikowanego. Zaletą tej metody jest niewidoczność szwów, a oni sami mogą się nawet zorientować.

Spawanie na zimno jest bardzo skutecznym klejem, ale nie powinno być stosowane na linolach, które mają miękką podstawę lub grzejnik. W takim przypadku klej nie pomoże uzyskać najdokładniejszego dokowania. Szwy będą bardzo widoczne, a ich wygląd stanie się nieestetyczny.

W procesie spawania na zimno wszystko zależy od sklejonych materiałów. Istnieje kilka typów dla różnych sytuacji:

 • Klej "A9raquo; ma postać płynną i nadaje się do pracy z twardym linoleum.
 • Klej "C9raquo;. Tworzy specjalną warstwę na powierzchni spoiny i służy do klejenia spoin o grubości do 4 mm.
 • Klej "T9raquo; można przykleić materiały poliestrowe.

Spójrzmy, jakie narzędzia możesz potrzebować. Wybór opiera się na rodzaju linoleum. Do pracy przy gorącej technologii potrzebne są nożyczki i nóż do gładkiego cięcia. Następnie, aby nanieść materiał, należy przygotować szpatułkę, szczotkę lub wałek. Do prasowania użyj gumowych młotków. Do klejenia na gorąco potrzebny jest termofan i sznur. Jeśli wykonywane jest zgrzewanie na zimno, potrzebny jest klej, wystarczająco ostry nóż, dużo szmat i szmatka (papierowa i dwustronna).

Igła z pojemnika z klejem podczas spawania na zimno powinna być podawana tak głęboko jak to możliwe wewnątrz szwu. Jest to konieczne, aby uzyskać odpowiednią ilość kleju. Szmaty pomogą szybko usunąć krople kleju z powierzchni. Bardziej wygodnie jest pracować z tubą jednocześnie obiema rękami. Klej składa się z bardzo agresywnych substancji, dlatego trzeba z nim bardzo ostrożnie pracować. Po zakończeniu pracy zaleca się przewietrzyć pomieszczenie. Teraz wiesz, jak przykleić linoleum z powrotem do domu.

Wygląda na to, że procedura jest prosta i dostępna dla wszystkich. W rezultacie podłoga zyska piękny estetyczny wygląd. Nie ma nic lepszego niż dobrze ułożony linoleum. Sklejenie fug zapewni pokryciu podłogowemu jeszcze bardziej estetyczny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

69 − = 66