Як обрізати виноград

Як обрізати виноград

Przycinanie winogron dla początkujących

Przycinanie winogron - jedno z najbardziej złożonych wydarzeń odbywających się w daczy. Czasem trudno to zrozumieć, jak prawidłowo wyciąć winogrona i kiedy.

Przycinanie krzewu winogronowego jest zredukowane do przycinania 90 procent winorośli, pozostawiając wymaganą liczbę oczu (nerki).

Rozważmy szczegółowo tajemnice poprawnego przycinania winorośli, począwszy od pierwszego roku sadzenia.

Winogrona można przycinać wiosną i jesienią. Podczas przycinania jesienią pożądane jest pokrycie krzaka na zimę, chroniąc przed zamarzaniem. Jeśli w twoim regionie występują ostre zimy, przycinamy wiosną lub okrywamy winorośl na zimę. Nawiasem mówiąc, nieobrzezane winogrona lepiej znoszą zimę.

Cechy struktury i nazwy części winorośli

Podstawa łodygi, która jest pod ziemią, jest nazywana pięta, wyrastają z niego korzenie.

Stamb - część łodygi przed pierwszym pchnięciem poprzecznym, jak we wszystkich drzewach. W części winogronowej łodygi znajduje się pod ziemią, kończy się piętą.

Głowa - pogrubienie na głównej łodydze, z której odchodzą boczne pędy.

Rękawy (ramiona) - to pędy boczne, odchodzące od głównej łodygi. I oczy na nich, to są te same nerki.

Istnieją terminy, o których należy pamiętać: strzała owocowa i węzeł zastępczy.

Strzałka owocowa - długi rękaw, na którym po przycięciu pozostaje 8-12 nerki.

Węzeł zapasowy - krótki rękaw, po przecięciu, znajduje się 2-4 oczko.

Link do owoców - para pędów składająca się z substytucji węzłów i strzały owocowej. Zdemontowaliśmy wszystkie nazwy, przejdźmy do tajników przycinania winogron.

Istnieje wiele opcji formowania winorośli. Rozważmy najprostszą i najbardziej zrozumiałą formę: pędy nie powinny rosnąć pionowo, ale poziomo.

Formowanie winogron w pierwszym roku

Wiosną dwa najniższe pąki zostają na centralnym pędzie, reszta zostaje odcięta. Z nich rosną 2 pędy i wiążą je ukośnie w różnych kierunkach.

Późną jesienią, kiedy wszystkie liście opadają, nie można tego zrobić wcześniej, w przeciwnym razie winogrona zabraknie soku, skracając pędy. Zostawiamy jeden bieg krótki, pozostawiając 2 nerki, pozostawiając drugi strzelać długo, pozostawiając 4 nerki. Na zimę usuń macicę z kratki i ukryj ją.

Formowanie winogron w drugim roku

Wiosną, po przejściu groźby silnych mrozów (początek kwietnia), usuń schronienie i przywiąż winorośl do dolnego drutu kratki, wierzchołków w różnych kierunkach.

Pnie, które wyrastają z nerek, są dozwolone pionowo lub lekko odchylone od środka buszu.

Jesienią, po opadających liściach, długi rękaw jest odcinany, pozostawiając 2 pędy. Rękawy będą takie same. Następnie wyciąć pionowe pędy: te, które są bliżej centrum i niższe wzdłuż głównej łodygi, odciąć pozostawiając 2 pąki. To będzie substytut suki.

Pionowe pędy znajdują się dalej, odcięte, pozostawiając 4 nerki - będą to strzały owocowe. Usuwamy winorośl i ukrywamy się zimą.

Tworzenie winogron na trzeci rok

Na wiosnę, po zamrożeniu, usuń schronienie z winorośli. Długie owocowe strzały wiążą się z dolnymi kratownicami w poziomie, a końcówki w przeciwnych kierunkach.

Zapasowe węzły wychodzimy rosnąć pionowo. W okresie letnim wszystkie nerki będą wyrastały łodygi. Na początku sierpnia spędzić pościg - przycinanie łodyg na 10-20 cm z powodu tego wzrostu jakości i ilości jagód.

W sierpniu nie gonić za strachem, inaczej na winorośli pojawia się masa kiełków.

Jesienią, po upadku jesieni przyciąć ostatnie 4 pionowe pędy z częścią tulei.

W rezultacie na każdym ramieniu będzie jedno ogniwo z dwoma pionowymi pędami. Ich przycinanie jest również produkowane, podobnie jak w drugim roku. Uciec bliżej centrum przycinanego, pozostawiając 2 nerki, odległe, pozostawiając 4 nerki.

Wszystkie kolejne lata wzrostu krzewu winnego, przeprowadzają cięcie podobnie, jak w trzecim roku.

Uwaga: dla większej niezawodności i bezpieczeństwa możesz zostawić więcej nerek na pędach, ale nie więcej niż 10 na każdym. Odbywa się to w przypadku uszkodzeń spowodowanych przez mróz.

Na przykład, optymalna liczba 3 nerek na węzłach substytucji i 6-7 nerek na strzałach owocowych. Wiosną, jeśli wszystkie nerki przeżyją, nadmiar może zostać skrócony.

Wideo - Przycinanie winogron krok po kroku

Oto główne tajemnice przycinania winogron jesienią, których przestrzeganie stanie się obietnicą uzyskania wysokiej jakości i dużego zbioru jagód.

Przycinanie winogron jesienią dla początkujących na zdjęciach

Początkujący często nie wiedzą, jak prawidłowo wyciąć winogrona, o której porze roku lepiej jest robić. Najczęstszym błędem przybyszów jest zbyt ostrożne przycinanie, a nawet początkujący ogrodnik ma trudności z ustaleniem właściwego czasu szczepienia.

Winogrona są rośliną południową, klimat środkowego pasa nie jest do tego przyzwyczajony i zbyt surowy, tak wiele zależy od przycinania krzewów: jak roślina przetrwa zimę, jak będzie produktywny w następnym sezonie, czy jagody są smaczne i duże.

Ten artykuł poświęcony jest przycinaniu winogron jesienią dla początkujących, na zdjęciach i schematach dla początkujących będzie można zobaczyć, jak prawidłowo sadzić winorośle w różnym wieku.

Do czego służy przycinanie winogron?

Hodowanie winogron lub, jak to się często nazywa, przycinanie jest naprawdę konieczne. Wielu producentów wina popełnia wielki błąd, zaniedbując ten etap dbania o rośliny, w wyniku produktywności krzewów, winorośli są chore i zamrażają, a same jagody stają się bez smaku i małe.

Rola przycinania winogron jest trudna do przeszacowania, ponieważ rozwiązuje takie problemy, jak:

 • zwiększyć mrozoodporność winorośli, co jest szczególnie ważne w przypadku odmian ciepłolubnych i niezapełnionych;
 • wzrost plonów dzięki przycinaniu starych pędów, a także winorośli, które zapobiegają prawidłowemu rozwojowi krzewu;
 • optymalizacja proporcji nadziemnej części winogron i jej korzeni, dostosowanie zagęszczenia pędów;
 • zapobieganie topnieniu jagód, pogorszenie walorów smakowych winogron;
 • Uproszczenie ocieplenia zakładu na okres zimowy, przecież aby ukryć skrócone, prawidłowo uformowane winorośle jest bardzo proste;
 • przyspieszenie ruchu soków w pędach odciętych od jesieni zapewnia wcześniejsze uprawy.

Opinie na temat czasu przycinania winorośli są podzielone, ale większość producentów wina twierdzi, że najlepiej jest przyciąć pędy jesienią. Faktem jest, że przycinanie wiosny często prowadzi do "płaczu 9raquo; winorośl, ze względu na to, że nie wszystkie pąki kwitną, żniwa maleją, obrzezany strzał może uschnąć. Wszystko to dzieje się, ponieważ wraz z nadejściem ciepłych dni w winogronach sok zaczyna się poruszać, roślina staje się słaba i podatna na urazy i infekcje.

Wybierz dokładną datę jesiennego przycinania winogron pomoże czynników takich jak klimat w regionie, temperatura powietrza dzień i noc, odmiana roślin, potrzeba dalszych schronienia winorośli.

Ustalone z datą jesiennego przycinania winogron, należy wziąć pod uwagę takie czynniki:

 1. Im dłużej klastry pozostają na pędach, tym więcej składników odżywczych gromadzą korzenie winogron. Tak więc, roślina będzie silniejsza i lepiej wytrzymać zimę.
 2. Temperatura w ciągu dnia nie powinna spaść poniżej -5 stopni, ponieważ w tej temperaturze krzew winny staje się kruchy, roślina może cierpieć podczas przycinania lub wiązania pędów.
 3. Pierwsze nocne mrozy powinny już nastąpić, aby przepływ soków w winogronach ustał, w przeciwnym razie ucieczka będzie "płakać; i nieuchronnie zamarznie.
 4. Wszystkie liście z buszu powinny odpaść, a wiązki powinny zostać odcięte.

Wstępne przycinanie winorośli odbywa się we wrześniu, kiedy cały zbiór winogron zostaną usunięte, drugi etap jest w połowie października, kiedy nadszedł czas, aby związać winorośli do następnego ocieplenia.

Winogrona można pokroić jesienią na różne sposoby, ale metodę przycinania należy wybrać w pierwszym roku życia rośliny i obserwować przez cały sezon wegetacyjny.

Schemat przycinania zależy od różnych czynników, takich jak:

 • wiek rośliny;
 • różnorodność winogron;
 • potrzeba schronienia zimowego (klasa mrozoodporna lub nie);
 • pogrubienie winnicy.

Aby odpowiednio wyciąć winogrona jesienią, musisz zrozumieć odpowiednią terminologię:

 • Zwyczajem jest wywoływanie wyrostków z ziemi pod kątem prostym;
 • punkt wzrostu można nazwać kordonem lub rękawem. Kordon wyrasta z łodygi, a rękawy wychodzą bezpośrednio z ziemi;
 • na gałęziach winorośli owocowych znajdują się na górze, a na kordonach znajdują się w całej strzelnicy.

Podstawowe schematy przycinania winogron

Jesienią winorośl musi zostać uformowana, aby na wiosnę wypuścić owocowe łodygi, na których tworzy się kiść winogron. Schemat przycinania zależy od tego, czy winogrona będą osłonięte na zimę. W zależności od tego wybiera się wentylator i przycinanie winnicy.

Filarowanie winogron odbywa się dla odmian przykrywek. Ta metoda formowania winorośli ma wiele zalet, między innymi szybkie odmłodzenie krzewów bez zmniejszania wydajności i swobodnego przemieszczania się pędów, pozwalając im zginać je na ziemię i przykrywać na zimę.

Fani z winorośli muszą być uformowani w następującej kolejności:

 1. Przycinanie młodych winogron rozpoczyna się w pierwszym roku życia roślin. Jesienią tego roku sesja zostaje odcięta, aby pozostały 3 pąki. Wiosną pąki powinny dawać nowe gałęzie, ale młode rośliny mogą nie mieć wystarczającej siły, w wyniku czego nie wszystkie pąki się obudzą. Jeśli wszystkie trzy pędy są przebite, środkowe szczypanie.
 2. W drugiej jesieni musisz umieścić węzły substytucji. W tym celu dwa pędy są nakłute do 3-4 nerki.
 3. Trzecia jesień to czas formowania rękawów. Winorośle powinny w tym czasie rozciągnąć się na więcej niż metr i mieć grubość około 8 mm - to przyszłe rękawy winnicy. Jesienią trzeba je skracać na pół, pozostawiając, gdzieś, półmetrowe pędy. Gałęzie te są przymocowane do drutu na wysokości około 30 cm od ziemi.
 4. Winorośl jest dodatkowo ukształtowana tak, że wewnętrzne rękawy są krótsze niż rękawy zewnętrzne.
 5. Czwarta jesień to czas ostatecznej formacji krzewu winnego. Nawet na wiosnę, usuń wszystkie pędy na rękawach, z wyjątkiem dwóch lub trzech najbardziej wysokich. Powinny być umieszczone pionowo - to pędy owocujące, są związane z kratką lub podporą.
 6. Jesienią czwartego roku należy odciąć pędy na rękawach. Górne owocujące winorośle są nakłute wokół 7-8 nerek, na dolnych liściach tylko 2-3 pąki są węzłami substytucji. Powinien być wentylator składający się z czterech rękawów i czterech winorośli owocowych.
 7. Każdej jesieni trzeba odciąć winorośl, która była owocna w bieżącym sezonie. W przyszłym roku zostaną zastąpione nowymi pędami wyrastającymi z węzłów substytucji.
 8. Stare rękawy powinny być pocięte na dwa lub trzy pączki od podstawy - pomaga to odmłodzić winogrona. Takie węzły nazywa się odzyskiwaniem konopi.

Jesienne przycinanie winnic przy użyciu metody tłoczenia jest stosowane w przypadku tych odmian, które nie potrzebują schronienia na zimę, dlatego często hodowcy win z południowych regionów korzystają z tej metody.

Cięcie winogron jesienią dla początkujących odbywa się w kilku etapach:

 1. Przycinanie rozpoczyna się w pierwszym roku - skróć strzelanie do 2-3 nerek.
 2. Wiosną przyszłego roku należy zbadać busz i zidentyfikować dwie najpotężniejsze kiełki. Ten, który jest większy, będzie bękartem, nakłuty u góry, aby ucieczka stała się potężniejsza. Drugi proces jest uważany za rezerwę. Jesienią konieczne jest przycięcie obu pędów do pożądanej długości.
 3. Jesienią drugiego roku wszystkie młode pędy winogron są odcięte, z wyjątkiem dwóch najwyższych i najsilniejszych. Te procesy są zrywane w dwa pąki - są to ramiona kordonu. Na poziomie wzrostu pędów mocny drut jest zaciśnięty, a ramiona kordonu są z nim związane.
 4. Następna jesień skraca oba pędy: jeden na dwa pąki - zastąpienie pęczka, a drugi na szóste oko - to w przyszłości winorośl owocowa.
 5. Jesień czwartego roku to czas kładzenia gałęzi owocujących. Aby je uformować, musisz usunąć wszystkie pędy na ramionach kordonu, pozostawiając najsilniejsze w odległości około 20 cm od siebie.
 6. Po raz piąty wykonują proste przycinanie winnicy - po prostu skracają wszystkie pędy do 2-3 pąków.
 7. W szóstym roku, kończy się koniec łodygi. W tym celu wycina się pędy dojrzewające w okresie letnim, tylko na wierzchu krzaka znajduje się para najpotężniejszych winorośli. Jeden z nich jest cięty na 2-3 nerki - węzeł zastępczy, drugi jest skrócony do szóstego oka - owocujący winorośl.
 8. W następnym roku przycinanie starych winogron polega na wycięciu zbieranego pędu. Nowe pnącza owocowe powstają na węzłach substytucji.

W ciągu pierwszych 5-6 lat po zasadzeniu winogrona nie przynoszą owoców, w tym okresie roślina buduje masę, tworzy przyszłe winorośle owocowe. Dlatego istotą przycinania młodych winogron jest tworzenie krzewów, wybór winorośli, które później ulegną.

Po tym okresie rozpoczyna się okres owocowania, trwa on, w zależności od odmiany winorośli, około 20-25 lat. Przycinanie w tym wieku jest utrzymanie kształtu krzewu, usuń stare i chore pedy, tworząc młode owocujące pnącze.

Po tym, najbardziej aktywna faza, roślina zanika, ogrodnik może wykonać odmładzające przycinanie w celu przedłużenia owocowania swojej winnicy.

Początkujący, którym trudno jest poruszać się po diagramach i rysunkach, mogą obejrzeć film o różnych etapach rozwoju winogron i zasadach przycinania w każdym wieku:

zadać pytanie rolnikowi

17.01.2018

Alena Bertram Pomidory w szklarni wykonane z poliwęglanu: Hello! Preparaty humusowe są humatami.

01/16/2018

Sergey Top dressing pomidorów w cieplarni z poliwęglanu: Hello! O tym, co konkretnie mówi się w humate.

01/16/2018

Yuri Minitractor Centaur: T-15, T-18, T-224: Kupiłem traktor silnikowy w grudniu 2016 r. Pojechałem do Homel.

01.10.2018

Elena Kalugina Cucumber Farmer f1: "Farmer" w naszym ogrodzie 10 lat w otwartym polu, kupiony.

01/08/2018

Alena Bertram Kurczak ze szklarni z poliwęglanu: Witaj. W przypadku kur nawet ciepło nie jest tak szkodliwe jak.

Wytnij winogrona na zimę, a żniwo cię zaskoczy!

Według legendy, początek przycinania winogron kilka wieków temu został złożony przez zwykłego osła. Włoskich plantatorów winorośli, które dostarczane wina żołnierzy Cesarstwa Rzymskiego, zauważył, że winorośl, która raz ugryziony osła, stały się znacznie lepiej rosną i dają więcej niż jagody dziewiczej buszu.

Cięcie winogron - latem, jesienią lub wiosną?

Od tego czasu cięcie winogron odbywa się we wszystkich winnicach. Z biegiem czasu technologia została ulepszona, umożliwiając jeszcze większe zbiory jagód. A dziś, wiedząc, jak prawidłowo wyciąć winogrona, nawet początkujący ogrodnik może osiągnąć doskonały wynik.

Przycinanie winogron nie tylko zwiększa objętość plonu, ale także zmienia walory smakowe, a także wielkość jagód, na lepsze. Ponadto procedura przyspiesza dojrzewanie winogron, znacznie ułatwia opiekę krzewów owocowych i zbieranie jagód, ponieważ ta wolność miłujących krzew stanie rozwijać się we wszystkich kierunkach, jeśli nie tworzą rocznie.

W przypadku uprawy winorośli preferowane jest jesienne przycinanie winogron, przede wszystkim dlatego, że lepiej pokrywają one winnice na zimę i chronią krzewy przed mrozami. Wraz z nadejściem wiosny ułatwiona zostaje pielęgnacja winnicy na zimę, a jesienią wiele jagód dojrzewa.

Schemat przycinania winogron

Nie mile widziane przycinanie winogron na wiosnę z tego prostego powodu, że winogrona i tak ciężko leczyć rany, a jeśli wytniesz winorośl na samym początku przepływu soków, pojawią się "łzy". W rezultacie nie tylko nie będziesz czekać na dobre zbiory, ale możesz zrujnować roślinę. Na początku marca, kiedy temperatura jest ustawiona na co najmniej +5 stopni, można przeprowadzić ostrożne przycinanie młodych winogron, które jeszcze nie zaczęły owocować, lub sadzonki, które zostały posadzone jesienią.

Przycinanie winogron nie tylko zwiększa objętość plonów, ale także zmienia walory smakowe

Przycinanie letnie winogron, w rzeczywistości nie jest przycinaniem w ogólnie przyjętym znaczeniu tego słowa. W miesiącach letnich hodowcy winorośli szczypią pędy na krzakach, monecie, pasynkuyut, wydzielają niepotrzebne gałęzie. Procedury te mają na celu zapobieganie wielu chorobom, zwiększenie wentylacji krzewu, dostarczenie światła słonecznego do skupisk oraz stworzenie korzystnych warunków dla dojrzewania jagód.

Wiedząc, jak wyciąć winogrona w lecie z niepotrzebnych pędów, można zwiększyć dopływ składników odżywczych do szczotek, co doprowadzi do wzrostu owoców i pozwoli na dojrzewanie winorośli, które pozostały na następny rok. Możliwe jest również rozrzedzenie liści, aby kiści "lepiej oddychali".

Przygotowanie winogron na zimę

Teraz wiesz, że lepiej jest wybrać przycinanie winogron jesienią, ale jak prawidłowo go wdrożyć? Najlepiej jest przeprowadzić tę procedurę w dwóch etapach, abyś mógł się upewnić, że odejdziesz na następny rok w przypadku bardzo dojrzałych winorośli owocowych.

W pierwszym etapie, gdy tylko zbierane są wszystkie jagody z krzaków, gałęzie są oczyszczane z ogniw, które przeszły przez etap owocowania, z kruchych pędów i wierzchołków, które zakłócają rozwój winogron. Zacznij podstawowe przycinanie winogron na zimę powinien upłynąć kilka tygodni po upadku liści, zanim pokryjesz winnicę. Część węglowodanów z młodych pędów przejdzie w tym czasie do korzeni i do wiecznej części krzewów. Jeśli winorośl wisząca na kratownicy będzie niosła kilka pierwszych przymrozków - jest w porządku, więc są lepiej hartowane, ale podczas cięcia temperatura powinna wynosić co najmniej -3 stopnie, w przeciwnym razie gałęzie będą kruche.

Obrzezanie młodych siewek zwykle nie powoduje problemów: usunięcie dodatkowych rocznych pędów, tworząc tuleję według pewnej uprawy wzór winogron, pozostawiając 3 do 8 ramion (rośnie pod kątem od ziemi), które dadzą plon. Ale z wieloletnim krzakiem będzie musiał majstrować, zwłaszcza jeśli wcześniej nie był obrzezany.

Obrzezanie młodych sadzonek zwykle nie powoduje problemów

Nawet w najbardziej zaniedbanych przypadkach poprawne przycinanie winogron pomoże uporządkować krzewy i osiągnąć wyższe plony. Robi się to w ten sposób:

 • w pierwszej dekadzie września usunąć młode byliny młode pędy, które pojawiły się przed pierwszym drutem, rozciągnięte na wysokości pół metra nad ziemią;
 • z pędów, które rosły na rękawach powyżej drugiego drutu rozciągnięta 30 cm od dolnej drutu otchekante końcówki o 10% długości pędów i wyciąć wszystkie pasierbów boczne (zrób to prawo będzie przyciąć winogron na zdjęciach);
 • w połowie października po upadku, wybierz parę najbardziej rozwiniętych pędów na wysokości pierwszych dwóch drutów;
 • Niższy strzał, wyhodowany z zewnętrznej części rękawa, odciął się, pozostawiając trzy lub cztery oczy - w ten sposób utworzysz węzeł substytucji;
 • znajduje się wyżej po przeciwnej stronie cięcia, pozostawiając od pięciu do dwunastu oczu - to będzie strzałka owocowa. Liczba oczu powinna być równa średnicy pędu + 1-2 oczu zapasowych w przypadku zamrożenia lub pułapkowania.

W rezultacie, winnica musi pozostać najbardziej potężnych pni długoterminowych (kufry, rosnące prostopadle do ziemi) i tuleja z nerkami, z którego będzie rosnąć przez następne lato nowe szczotki winorośli i owoców. Jak wyciąć winogrona w zimie, można zrozumieć, możemy tylko odpowiednio przygotować go do zimy: pozostałe gałęzie, usunąć z krata, odkładać winorośli wzrostu, a następnie przymocować do ziemi i przykryć folią lub plandeką.

Winogrona dla początkujących

Dlaczego doświadczeni plantatorzy winorośli pozostawiają 4 nerki w zastępczym węźle i 11-13 nerkach na strzałce owocowej? Jest to w dużej mierze spowodowane ubezpieczeniem na zimę, ale są też inne powody. Zatem dodatkowe pąki na węźle substytucji pozwolą na wiosnę, przed wycięciem winogron z nadmiaru zielonych pędów, wybierz te pędy, na których powstają największe kwiatostany. Jeśli chodzi o strzałę owocową, pierwsze dwie lub trzy nerki w regionach północnych mogą nie być owocne, ponieważ ich tworzenie przypada na chłodne czerwiec. Aż do siódmego pączka, kwiatostany uzyskuje się przez medium, ale do 13-15 pąków powstają największe kwiatostany, które tworzą się w lipcu, kiedy słoneczne dni są wystarczające, a temperatura powietrza jest wysoka.

W procesie obrzezania staraj się upewnić, że rany i nacięcia znajdują się po wewnętrznej stronie pędów, które są skierowane ku środkowi krzaka. Wtedy będą szybsze i lepiej zarośnięte. Rany z różnych stron gałęzi utrudniają przepływ soków, dlatego wydajność krzewów może się zmniejszyć. Sekcje powinny być tak gładkie, jak to możliwe, a nie "kudłate".

W procesie obrzezania staraj się upewnić, że rany i nacięcia znajdują się po wewnętrznej stronie pędów, czyli tych, które są zwrócone ku środkowi buszu.

Jeśli oprócz użytecznych zaleceń podanych w artykule, potrzebujesz jasnego przykładu, jak odbywa się przycinanie winogron, wideo w odpowiedniej zakładce zaspokoi twoją ciekawość. Przestudiuj teorię, spróbuj sam wyciąć krzaki, a na pewno wyhodujesz doskonałe zbiory!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

75 − = 68