Jaja Faberge Wikipedia

Jaja Faberge Wikipedia

JAJKA FABERGE

Seria jaj powstała w latach 1885-1917. dla rosyjskiej rodziny cesarskiej i prywatnych nabywców. W sumie wiadomo o stworzeniu 71 sztuk, z których cesarz ma 54.

"Catherine the Great" jest również znana jako "Grisaille" lub "Pink cameos". Niespodzianka przepada - nosze z cesarzową Katarzyną w środku.

Produkcja każdego jajka trwała prawie rok. Po zatwierdzeniu szkicu do pracy wzięto cały zespół jubilerów firmy, których nazwy zostały zachowane (nie trzeba więc mówić, że autorem wszystkich jest Karl Faberge). Szczególnie wielki jest wkład mistrza Michaiła Perkhina. Wspomniani są także: August Holstrom, Henryk Wigstrom, Eric Collin i inni [4]. Seria cesarskich jaj cieszyła się taką sławą, że firma Faberge wykonała kilka produktów dla klientów prywatnych (znanych około 15). Wśród nich stoi seria 7 jaj, ofiarowanych przez żonę przez poszukiwacza złota Aleksandra Ferdynandowicza Kelch. Ponadto na zamówienie jest jeszcze osiem jaj Faberge (dla Felixa Jusupowa, siostrzeńca Alfreda Nobla, Rotszylda, księżnej Marlborough i niezidentyfikowanych osób). Nie są tak luksusowe, jak imperialne, i nie są oryginalne, często powtarzając typ wymyślony dla królewskich darów.

Alexander Palace Egg

Alexander Palace Egg

"Czerwony krzyż z portretami"

"Tryptyk Czerwony Krzyż"

Stalowe jaja wojskowe

Te produkty zostały zamówione przez rosyjskiego biznesmena A.Kelkha jako prezent dla jego żony. Jubiler Faberge Michaił Perkhin pracował nad ich stworzeniem. Prezenty ustały po 1904 r. - od 1905 r., Kiedy para oficjalnie zaczęła oddzielnie żyć, a ich sytuacja finansowa znacznie się pogorszyła z powodu rozpadu wojny rosyjsko-japońskiej.

Po zbiórce, która była przechowywana na Kremlu, największemu spotkaniu udało się zgromadzić nowojorskiego potentata Forbesa. Obejmowało ono 11 jaj cesarskich, kilka rozproszonych "niespodzianek" z nieznanych lub niezabezpieczonych jaj, a także 4 prywatne jaja (w sumie 15). W lutym 2004 roku spadkobiercy kolekcji Forbes miała wystawione na aukcji, gdzie prawdopodobnie wziął kawałek, ale na kilka dni przed rozpoczęciem obrotu Kolekcja została całkowicie wykupienia rosyjski oligarcha Wiktor Wekselberg. Wiktor Wekselberg jest również założycielem kulturowego i historycznego Fundacji „Link Times” wystawie w muzeum o tej samej nazwie, można zobaczyć tę kolekcję w Moskwie.

Jajko księżnej Marlborough

Jeden z przykładów: "Kurochka Kelch" został sprzedany Malcolmowi Forbesowi pod przykrywką jednego z cesarskich jaj, co oczywiście podniosło jego cenę. Odbiór był następujący: miniaturę z obrazem Warwary zastąpiono obrazem carewicza Aleksieja, oprócz tego inicjały również zostały zmienione z cennych kamieni. Dopiero późniejsze badania pozwoliły przywrócić prawdziwą tożsamość. Po nabyciu kolekcji Vekselberg Forbes w stwierdzono kilka wątpliwych rzeczy, w szczególności, na oficjalnej stronie internetowej Zgromadzenia nie pojawia się już zielone „jajka z kopyta” z bouenita na złoto nogi, kopyta, z miniaturowy portret, niespodzianka Alexandra, który jest uważany wcześniej, została przedstawiona cesarzowej przez jednego z jej współpracowników. Ponadto nie ma już odwołań do "Jajko-słodyczy".

"Jajko na Pałacu Aleksandra", "Sekrety Azowskiego" i jeszcze kilka "jaj" są teraz prezentowane na Kremlu na wystawie (http://www.newizv.ru/news/2011-04-20/143885/). Osobiście bardziej lubię "jaja" o lakonicznym wyglądzie, najwyraźniej wpływa to na to, że mieszkam w XXI wieku 🙂

I czy w twojej kolekcji nie ma "kwiatów" i "gałązek" z Faberge, stojących w "wodzie"? Tak jest na przyszłość 🙂

Zrobiłem "Historię biżuterii" dla Faberge. Jeśli powiesz mi, które z nich są lepsze, chętnie zrobię inne, dobrze lub dodatkowe tagi))

Nadal mam bardzo piękne srebro, też to opublikuję.

Jajka Faberge

Carl Faberge i jubilerzy jego firmy stworzyli pierwsze jajo w 1885 roku. Został zamówiony przez cara Aleksandra III jako wielkanocna niespodzianka dla jego żony Marii Fiodorowna. Tak zwane "Chicken9raquo; jajko pokryte jest od zewnątrz białą, imitującą skorupę, szkliwem i wewnątrz, w żółtku 9raquo; z matowego złota, - wykonane z kolorowego złotego kurczaka. Wewnątrz kurczaka ukryta jest mała rubinowa korona (porównaj tradycję składania matrioszek).

Android

Wybierz język Aktualna wersja v.214

Jajka Faberge

Jajka Faberge - seria biżuterii Carl Faberge. Seria powstała w latach 1885-1917. dla rosyjskiej rodziny cesarskiej i prywatnych nabywców. W sumie wiadomo o stworzeniu 71 okazów, z których imperialne to 54 [1] [2].

Fraza Jajka Faberge stała się synonimem luksusu i godła bogactwa cesarskiego domu i przedrewolucyjnej Rosji. A także nazwa rodzaju biżuterii w formie jaj z niespodziankami i jednym z symboli Rosji.

Carl Faberge i jubilerzy jego firmy stworzyli pierwsze jajo w 1885 roku [3]. Został zamówiony przez cesarza Aleksandra III jako wielkanocna niespodzianka dla jego żony Marii Fiodorowna. Tak zwany "Kurochka" pokryty jest od zewnątrz białą, imitującą skorupę, szkliwem, a wewnątrz, w "żółtku" z matowego złota, jest kurczak z kolorowego złota. Z kolei w środku kurczaka ukryta jest mała kopia cesarskiej korony ze złota z brylantami i łańcuszek z rubinowym wisiorkiem (porównaj tradycję składania matrioszek).

Pomysł takiej biżuterii nie był oryginalny:

Pisanka Faberge miała stać się darmową interpretacją jajka, wyprodukowanego na początku XVIII wieku, którego 3 egzemplarze są znane dzisiaj. Są to: na zamku Rosenborg (Kopenhaga); w Muzeum Historii Sztuki (Wiedeń) oraz w prywatnej kolekcji (dawniej w Galerii Sztuki "Zielone skrytki" w Dreźnie). We wszystkich wyżej wymienionych okazach jaj, kura jest ukryta, otwierając ją, można znaleźć koronę, aw niej - pierścień. Uważa się, że cesarz chciał zadowolić żonę niespodzianką, która przypominałaby jej znajomy przedmiot z duńskiego skarbu królewskiego [4].

Cesarzowa była tak zafascynowana prezentem, że Faberge, która została jubilerem dworskim, otrzymała zamówienie na zrobienie jajka na rok; Powinien być wyjątkowy i zawierać jakąś niespodziankę, to był jedyny warunek. Następny cesarz Mikołaj II, który zachował tę tradycję, dając każdej wiosny, z kolei, dwa jajka - jeden z Maria Fiodorowna, jego owdowiałej matki, a drugi - Aleksandra Romanowa, nowa cesarzowa.

Produkcja każdego jajka trwała prawie rok. Struktura firmy Faberge wyprzedziła swój czas: firmy jubilerskie należące do koncernu były niezależne w swojej pracy. Wielu jubilerów, którzy pracują dla Faberge, posiadało własne firmy, ale uważało za zaszczyt brać udział w realizacji cesarskiego porządku. Nazwiska mistrzów mówią o międzynarodowej drużynie: z 24 mistrzów, 14 urodziło się w Finlandii lub pracowało na zaproszenie krewnych. Najpierw zatwierdzono szkic. Potem cały zespół jubilerów firmy podjął się pracy. Zachowały się nazwiska niektórych projektantów i biżuterii (można powiedzieć, że autorem wszystkich jaj jest Carl Faberge, nie śledzić). Szczególnie wielki jest wkład mistrza Michaiła Perkhina. Wspomniano także o Augustie Holmström, Albert Holstrom, August Hollming, Henrik Wigström, Eric Kollin, Victor Aare, Hjalmar Armfelt, Stefan Vyakeva, Alma Peel jest jedyną kobietą, autorką stylu mróz na krysztale, który wymyślił "Zimowe jajko" [5] [6] [7].

Seria cesarskich jaj cieszyła się taką sławą, że firma Faberge wykonała kilka produktów dla klientów prywatnych (znanych około 15). Wśród nich znajduje się seria siedmiu jaj, ofiarowanych przez górnika złota Alexander Ferdinandovich Kelch jego żona. Ponadto na zamówienie jest jeszcze osiem jaj Faberge (dla Felixa Jusupowa, siostrzeńca Alfreda Nobla, Rotszylda, księżnej Marlborough i niezidentyfikowanych osób). Nie są tak luksusowe, jak imperialne, i nie są oryginalne, często powtarzając typ wymyślony dla królewskich darów.

Być może niektóre produkty zostały wyprodukowane dla osób prywatnych, ale nigdy nie zostały udokumentowane (w przeciwieństwie do jaj królewskich), co pozostawia pewną swobodę dla wykwalifikowanych fałszerzy. Przykład niespodziewane odkrycie - pakowane do sprzedaży jesienią 2007 roku, „jajko Rothschild”, które zostało zlecone przez przedstawicieli klanu w firmie Faberge i przechowywane między własności rodzinnej, bez reklam, przez stulecia.

Spośród 71 znanych jaj, 65 przetrwało do dziś, przeważająca większość z nich jest przechowywana w muzeach państwowych. Jaja cesarskie są znane 54: aż do naszych czasów jest 48 sztuk wykonanych według królewskiego porządku; Reszta jest znana dzięki opisom, kontom i starym zdjęciom i jest uważana za zaginioną. Tylko jeden z nich, "George's", może opuścić Rosję sowiecką wraz z legalnym właścicielem - w 1918 r. w bagażach cesarzowej Marii Fiodorowna, która opuściła Krym do swojej ojczyzny, do Danii. Reszta pozostała w Piotrogrodzie. Oczywiście, większość z nich zniknęła w zamieszaniu, inni (24 sztuki?) Wraz z innymi cesarskimi biżuterią zostali przetransportowani do nowej stolicy, do przyszłego Diamentowego Sklepu Kremla.

Były one trzymane zapakowane aż do około 1930 roku, kiedy to jako część ogólnej sprzedaży dziedzictwa kulturowego Rosji Radzieckiej w poszukiwaniu funduszy, na rozkaz Stalina, 14 z nich zostało sprzedanych, a rzekomo, niektóre w cenie poniżej 400 dolarów. Sprzedaż zajmowała się instytucją o nazwie Biuro "Antyki". Większość z nich została zakupiona przez amerykańskiego biznesmena Armanda Hammera (1898-1990) i angielskiego dilera Emanuela Snowmana (angielski) rosyjski. (1886-1970).

Po zbiórce, która była przechowywana na Kremlu, największemu spotkaniu udało się zgromadzić nowojorskiego potentata Malcolma Forbesa (po angielsku) rosyjskiego. (1919-1990). Obejmowało ono 11 jaj cesarskich, kilka rozproszonych "niespodzianek" z nieznanych lub niezabezpieczonych jaj, a także 4 prywatne jaja (w sumie 15). W lutym 2004 roku spadkobiercy kolekcji Forbes miała wystawione na aukcji, gdzie prawdopodobnie wziął kawałek, ale na kilka dni przed rozpoczęciem obrotu Kolekcja została całkowicie wykupienia rosyjski oligarcha Wiktor Wekselberg. Od 2013 roku kolekcja Viktora Vekselberga wystawiana jest w Muzeum Faberge, które stworzył w Petersburgu, w pałacu Shuvalov-Naryshkin.

W sumie w jego historycznej ojczyźnie, w Rosji, jaja Faberge, które stały się jednym z jego symboli, można teraz zobaczyć w czterech miejscach. Wśród nich oprócz wspomnianej zbrojowni i kolekcji Vekselberg są Państwowe Muzeum Ermitażu i Muzeum Mineralogiczne AE Fersman w Moskwie. Rosyjskie Muzeum Narodowe w Moskwie (prywatne muzeum Aleksandra Iwanowa) miało wcześniej inne jajo, które od 2009 roku znajduje się w Muzeum Faberge w Baden-Baden (również prywatne muzeum Aleksandra Iwanowa).

Jajka były wykonane ze złota, srebra, kamieni szlachetnych itp. W trakcie kursu poszły emalie i drobna biżuteria. Czasami mistrzowie eksperymentowali z nie tak tradycyjnymi materiałami - kryształem górskim, cennymi gatunkami drewna. Dowodem autentyczności jest marka Faberge.

Koszt jednego jajka po cenach przełomu XIX i XX wieku. wahał się od 1500 do 28300 rubli. (Imperium Rosyjskie).

Czasami jaja są większe niż naturalne i większe niż na ilustracjach: wysokość niektórych (z podstawką) może wynosić nawet 20 cm Tradycyjnie wszyscy musieli mieć jakąś niespodziankę. Często były to miniatury z portretami osoby, której jajo było przeznaczone, oraz członkami jego rodziny. Wykonano również zegarmistrzowskie części z mechanizmem zegarowym (koguty i kukułki).

Pięćdziesiąt Cztery Cesarskie Jaja

Panowanie Mikołaja II (XIX w.)

Najbardziej znany z jaj.

Jak mówią, najbardziej ulubione jajo cesarzowej.

Panowanie Mikołaja II (1902-1914).

Panowanie Mikołaja II, I wojna światowa

Grawerowanie - pozycja gwiazd na niebie podczas narodzin Alexisa (konstelacja Lwa). Zegarek i diamentowe gwiazdki zniknęły lub nie zostały wykonane. Odkryty w 2001 roku w funduszach Muzeum Mineralogicznego.

Według jednej Ivanova, autentyczne (i zakończył) jajo należała do niego, a jest na wyświetlaczu w Muzeum Faberge w Baden-Baden, Niemcy. Niemniej jednak istnieje wiele oczywistych różnic między eksponatem przechowywanym w Muzeum Fersmana Mineralogii. W przeciwieństwie do tego artefaktu, jajkiem, znajduje się w Muzeum Faberge, jest sfera niebieskiego szkła z diamentami i obracanie pokrętła w zegarku wewnątrz, na której wygrawerowany konstelacji Lwa. Cokół dla kuli z jednego kawałka kryształu górskiego na podstawie jadeitu.

Jaja te są zawarte w serii imperialnej, ale ani rok produkcji, ani adresata tego daru nie są znane. Może należeć do "pustego" 1904-1905 gg. I w tym przypadku zostać wykonany dla jednej z cesarzowych. Istnieje również przypuszczenie, że można je uczynić dla innego członka rodziny cesarskiej, w przeciwieństwie do tradycji.

Zbiór siedmiu pisanek z rodziny Kelkh

Produkty te zostały zamówione przez rosyjskiego biznesmena A. Kelcha w prezencie dla jego żony. Jubiler Faberge Michaił Perkhin pracował nad ich stworzeniem. Prezenty zatrzymały się po 1904 r. - od 1905 r., Kiedy para oficjalnie zaczęła oddzielnie żyć, a ich sytuacja finansowa znacznie się pogorszyła z powodu rozpadu wojny rosyjsko-japońskiej.

Przynależność lub dokładna lokalizacja lub rok produkcji tych dziesięciu jaj Faberge nie jest dokładnie znana. Być może należał do kogoś z rodziny cesarskiej lub kogoś z wyższych sfer Imperium Rosyjskiego.

Nie ma dokładnych informacji

Wraz z entuzjastycznymi ocenami przedstawicieli środowisk niedoświadczonych artystycznie [źródło nie zostało określone 417 dni], Produkty Faberge otrzymały ostro negatywną, pogardliwą ocenę od przedstawicieli środowiska estetycznego i artystycznego, które charakteryzowały te artefakty jako wcielenie złego smaku filistyńskiego i kupieckiego [źródło nie zostało określone 417 dni]. Wiadomo oświadczenie Vladimir Nabokov, opisał pracę Faberge jako „nieokiełznanego brakiem smaku» (groteskowej garishness) [25], którzy gardzą [26] w swojej rodzinie.

Jeden przykład: "Kuroczka Kelch" został sprzedany Malcolmu Forbesowi pod przykrywką jednego z cesarskich jaj, co oczywiście podniosło jego cenę. Recepcja wyglądała następująco: miniaturę z obrazem Warwary zastąpiono obrazem carewicza Aleksieja, oprócz tego inicjały również zostały zmienione z cennych kamieni. Dopiero późniejsze badania pozwoliły przywrócić prawdziwą tożsamość. Po przejęciu przez Vekselberga kolekcji Forbesa ujawniono kilka bardziej wątpliwych rzeczy, w szczególności oficjalna strona internetowa zieleni już się nie pojawia «Jajko z kopytami» z bouenita na złote nogi, kopyta, z miniaturowego portretu zaskoczyć Aleksandra Romanowa, które, jak sądzono wcześniej [27], został przedstawiony do cesarzowej jeden z jego przybliżona. Również nie ma więcej wzmianki o «Jajko-słodycze».

Znanych jest wiele podróbek jajek Faberge, niektóre z nich wykonane przez nieznanych utalentowanych rzemieślników, same w sobie stanowią prawdziwe dzieła sztuki, ale marka Faberge znacznie zwiększa ich wartość towarową. W rezultacie, w drugiej połowie lat 90. w Metropolitan Museum w Nowym Jorku odbyła się wystawa podróbek miniatur Faberge.

W 2008 r. Ogłoszono przebudowę Fabergé i plany wznowienia produkcji słynnych jajek wysadzanych klejnotami [28] [29].

 • Porwanie jaj koronacyjnych odbywa się przez postacie z filmów "Octopus" (cykl Jamesa Bonda) i "Ocean's Twelve", a także "Miłość wśród złodziei". Wykonanie kopii jajka ze zwykłego metalu do nakręcenia filmu "Ocean's Twelve" kosztuje 4000 $.
 • Jajka Faberge pojawiają się zwykle jako przedmiot zainteresowania drapieżnych taśm „Ghost z» kierowcy (Fantôme avec kierowcą) (Philip Noire), «Psy nie są akceptowane», «Ścigany”, «Order Secret», jeden odcinek "Napisała morderstwo."
 • W filmie "Co może być gorsze?" Porwania fikcyjnego jajka Faberge.
 • Kilka razy jajka Faberge są wymienione w animowanym serialu "The Simpsons".
 • W filmie „Kod złodziej” starego złodzieja, który specjalizuje się w kradzieży biżuterii, podnosi towarzysze mniej doświadczonemu koledze, aby wielki napad (Faberge Jaja) z tytułu spłaty długu rosyjskiej mafii.
 • W filmie "Cask with a Cucumber" z cyklu "Dochodzenie prowadzone jest przez dżentelmenów" akcja rozgrywa się wokół bandy oszustów zajmujących się między innymi fabryką biżuterii Faberge.
 • W serii "A jednak kocham ..." i "Impact" akcja jednej z opowieści krąży wokół jajka Faberge.
 • W serialu "Stargazer" główny bohater próbuje sprzedać fałszywe jajko Faberge.
 • W filmie "Miłość-marchewka 3".
 • W serii "Szkoła zamknięta" ojciec jednego z bohaterów został zabity z powodu jednego z jaj Faberge.
 • W filmie "Mami jest zabójczym maniakiem" jedna z bohaterek zebrała jajka Faberge.
 • W serii "Virtuosi" w jednej z fabuł, oszustów zorganizować inscenizacji kradzieży jaj Faberge jako przynęty.
 • W filmie "1 + 1", pochodzący z Senegalu Driss, który przybył do domu bogatego paralityka, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, korzystając z okazji kradnie jedno z jaj wystawionych na korytarzu. Następnie traci jajo, ale potem, mając trudności, zwraca je właścicielowi.
 • Brytyjski serial kręgosłupa Chłodnice w jednej serii featured jajko Faberge (ale historyczny błąd powstał - bohaterka mówi, że jajo dała król Peter (bez wątpienia Peter I), która rządzi na początku XVIII wieku, podczas gdy jaja Faberge zaczął tworzyć w końcu XIX wiek).
 • Słowo "Faberge" jest używane jako eufemizm męskich jąder przez bohatera filmu "Lewiatan" Andreja Zwiagincewa

Często spotykane ironiczne podejście do artefaktów Faberge znajduje odzwierciedlenie w licznych anegdotach i karykaturach ludowych [30]nieautoryzowane źródło?] [31] [nieautoryzowane źródło?], z charakterystycznym użyciem gier słownych. Również miniaturka o jajkach Faberge została pokazana w programie telewizyjnym Comedy Club [32]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 5 =