Jagody rumianku

Jagody rumianku

Czeremcha: użyteczne właściwości, skład i przeciwwskazania. Zastosowanie wiśni w różnych chorobach i kosmetologii

W ogrodach warzywnych, na działkach wiejskich i na dziedzińcach domów prywatnych często pojawia się małe drzewo lub krzak wiśnia. Sadzimy ją głównie jako roślinę ozdobną, a dojrzałe jagody z powodu ich cierpkości są po prostu wyrzucane. I tylko niewielka liczba ludzi wie, że czeremcha jest nadzwyczaj użyteczną rośliną, a nie tylko jagody, ale także gałązki, liście, a nawet kora są używane.

Substancje aktywne i korzystne właściwości czeremchy

Czeremcha jest bogata w witaminy A, C, B. Jednak jej wartość zawiera zawartość cennych witamin P i PP (niacyna, kwas nikotynowy).

Witamina P jest bioflawonidem, który działa również jako witamina C. Substancje te wzmacniają się nawzajem. Główną funkcją witaminy P jest wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych poprzez zmniejszenie ich przepuszczalności. Zapobiega to wylewom krwi dowolnego pochodzenia. Również ta witamina jest jednym z nielicznych stymulantów gruczołów nadnerczy.

Niacyna jest niezbędną substancją aktywną w aktywności fizycznej. Zamienia tłuszcze i węglowodany w użyteczną energię. Promuje również oddychanie komórkowe i normalizuje trzustkę i żołądek. Udowodniono, że niacyna jest substancją przeciwnowotworową, ponieważ nie pozwala normalnym komórkom przekształcić się w komórki rakowe.

Przydatne właściwości wiśni ptasich są wzmocnione dzięki tym mikroelementom:

Kobalt jest jedną z kluczowych substancji w procesach hematopoetycznych i metabolizmie. Jest to część witaminy B12, bez której nie można dzielić tłuszczy, białek i węglowodanów. W swojej funkcji hematopoezy przekształca żelazo nagromadzone w ciele w hemoglobinę erytrocytów, a także bierze udział w syntezie DNA.

Obecność miedzi sprawia, że ​​czeremchy bardzo przydatne dla zdrowia krwi. Zapewnia normalną wymianę żelaza i pracę ATP. Miedź jest niezbędna do przechodzenia impulsów nerwowych przez układ nerwowy, a także na narządy oddechowe. Elastyna i kolagen nie powstają w tkance łącznej bez wystarczającego stężenia miedzi we krwi.

Biologicznie aktywne substancje czeremchy obejmują również pektyny, flawonoidy, przeciwutleniacze, kwasy organiczne, naturalne cukry.

Phytoncids, obecne w dużych ilościach w czeremchy, skutecznie zwalczają patogenną florę. Dlatego ta roślina jest uważana za antyseptyczną. Potwierdza to fakt, że wiśniowe fitoncydy dezynfekują powietrze wokół rośliny, czyniąc ją praktycznie sterylną.

Przydatne właściwości czeremchy w różnych chorobach

Korzyści z wiśni ptaków dla ludzkiego ciała są trudne do przeszacowania. Posiadający właściwości wzmacniające i witaminowe, jest często stosowany jako lek na szkorbut. Również kompot z owoców czeremchy jest pokazywany ludziom, wyczerpany ciężką pracą fizyczną.

W kompleksowej terapii chorób miażdżycowych stosuje się napary, buliony i mączkę z wiśni. Wynika to z faktu, że substancje czynne oczyszczają duże i małe naczynia krwionośne z złego cholesterolu. Również po zażyciu tych leków wzmacnia się mięśnie, w tym mięsień sercowy. Czeremcha zapobiega atakom serca i poprawia stan osoby z ciężką dystrofią mięśnia sercowego.

Cierpkość jagód ptasiej wiśni tłumaczy się obecnością w nich substancji ściągających, które są bardzo przydatne dla narządów trawiennych. Za ich pomocą eliminowane są ogniska zapalne w żołądku i jelitach. Również wiśnia ma łagodny efekt żółciopędny. Pomaga to uporać się ze stagnacją żółci w pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych.

Komponenty czereśni symulują trzustkę. Biorąc udział w syntezie enzymów trawiennych, zwiększają one wydzielanie płynu trzustkowego i aktywizują cały proces trawienia pokarmu.

Kompot z wiśnią lub jej rosół skutecznie eliminuje biegunkę. Ale duża ilość pektyn może delikatnie sprowadzić nadmiar z jelit bez powodowania zaparć i skurczów.

Ze względu na właściwości moczopędne i przeciwzapalne leki na bazie wiśni stosowane są w leczeniu chorób układu moczowego. Z zapaleniem pęcherza weź odwary z jagód i kwiatów zarówno w środku, jak i jako balsam, aby wyeliminować dyskomfort. W przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek infuzja wiśni ptasiej jest bardzo skuteczna, ponieważ poprzez wyprowadzanie piasku z nerek leczy uszkodzone błony kanałów moczowych i zapobiega rozwojowi patogennej mikroflory.

W przypadku przeziębienia i chorób zakaźnych górnych dróg oddechowych należy stosować napary alkoholowe i wodne jagód i kwiatów wiśni. Pieszczą gardło, kopią w nos i zabierają je do środka. Posiada właściwości bakteriobójcze, produkty lecznicze pochodzące z ptasiej wiśni są wolne od patogennej flory i przywracają funkcje błon śluzowych dróg oddechowych.

Ciepłe balsamy z naparów wodnych kwiatów wiśni są wykorzystywane do wielu chorób oczu, a także do łagodzenia ich zmęczenia. W przypadku zapalenia spojówek infuzja ta jest podawana do oka przez 1-2 krople przez 7-10 dni.

Czereśnie ptasie: użyteczne właściwości w kosmetologii

Czeremcha to roślina, która może odmłodzić osobę zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Dzięki zawartości wiśni, które stymulują produkcję kolagenu, maski z sokiem z roślin wygładzają zmarszczki i napinają zwiotczałą skórę.

Połączenie substancji wyciągowych i witaminy C w wiśni pomaga w wąskim i głębokim czyszczeniu porów.

Aby wyeliminować trądzik lub chorobę odzwierzęcą, uszkodzone obszary skóry są rozmazane sokiem z owoców wiśni, pozostawić do wyschnięcia, a następnie nałożyć ciepły kompres z wywaru z kwiatów. Takie manipulacje dosłownie leczą skórę, czynią ją naturalnym oczyszczeniem z łoju i usuwają czerwone stany zapalne.

Aby usunąć makijaż, użyj balsamów na bazie soku i kory z wiśni. Dzięki kwasom organicznym dobrze oczyszczają skórę i zapobiegają podrażnieniom przez kosmetyki.

Przy pomocy soku owocowego roślina przenosi również kwaśne obierki twarzy. Sok nakłada się na twarz kilkoma warstwami. Kwasy, złuszczające martwe komórki, oczyszczają skórę, jednocześnie odżywiając ją witaminami i minerałami. Z ziemi wiśnie kory tworzą miękkie peelingi do codziennego użytku.

Kategorycznie przeciwwskazane jest używanie owoców wiśni z kością. Zawierają wysokie stężenie kwasu cyjanowodorowego, co powoduje poważne zatrucia. Kwas cyjanowy gromadzi się w ich naparach z owoców, więc nie można ich długo przechowywać.

W żadnym przypadku nie powinno się jeść kobietom w ciąży żadnych pokarmów i leków zawierających czeremchę. Może to spowodować poronienie, ponieważ roślina zawiera aktywne substancje powodujące miesiączkę. Przeciwwskazane ptasiej wiśni i podczas karmienia piersią.

Duża ilość cukrów w roślinie sprawia, że ​​nie można go stosować w cukrzycy (szczególnie w drugim rodzaju).

Każdy kontakt z czeremchą jest niebezpieczny dla osób cierpiących na alergie. Silne substancje w pyłku kwiatowym mogą powodować obrzęk dróg oddechowych. Dlatego alergia jest również całkowitym przeciwwskazaniem do stosowania wiśni.

Każda roślina może również skorzystać i zaszkodzić jej nadmiernemu użyciu, dlatego kluczem do skutecznego leczenia wiśni ptaków jest przestrzeganie właściwej dawki i regularności przyjmowania leku.

© 2012-2018 "Opinia kobiet". Podczas kopiowania materiałów wymagany jest link do źródła!

Redaktor naczelny portalu: Ekaterina Danilova

E-mail: [email protected]

Redakcja: +7 (965) 405 64 18

Przydatne i lecznicze właściwości czeremchy, przeciwwskazania i zastosowanie

Czeremcha (ptak, carpal) to drzewna roślina-miód z rodziny Rosy, która rośnie na terytorium Maroka, Ukrainy, Kaukazu, Białorusi, Rosji, w krajach Azji i Europy.

Niektóre odmiany (na przykład kwiat wiśni) są szeroko stosowane w ogrodnictwie ozdobnym.

Czeremcha - użyteczne właściwości i przeciwwskazania

Roślina charakteryzuje się zawartością kwasów organicznych (jabłko, askorbinowy, cytrynowy), cukrów, olejków eterycznych, antocyjanów, flawonoidów, fitoncydów, żywic, tanin, gum, rutyny, pektyn.

W nasionach, kory i liściach obecność glikozydu, syntezowanie toksycznego kwasu cyjanowodorowego.

W kościach stwierdzono wysoką zawartość oleju tłuszczowego i glikozydów (prulaurazyny, amigdaliny, prunzyny). Ten skład chemiczny określa korzyści i szkody jagód wiśni i jej organów wegetatywnych.

Roślina ma następujące właściwości lecznicze:

 • regenerujący;
 • cierpki;
 • bakteriobójcze;
 • moczopędny;
 • przeciwzapalne;
 • napotny;
 • dezynfekcja;
 • środek uspokajający;
 • przeciwgorączkowy;
 • regeneracyjny;
 • owadobójcze;
 • znieczulający;
 • immunostymulujące.

Odwar i nalewki na bazie czeremchy są zalecane dla zaburzeń układu trawiennego (w tym biegunki niezakaźnej etiologii), chorób żołądka.

Ich stosowanie stymuluje pracę jelit, poprawiając perystaltykę i zwiększając procent wchłaniania składników odżywczych z produktów spożywczych wchodzących do organizmu.

Roślina ma pozytywny wpływ na układ krwionośny: obniża poziom cholesterolu, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zwiększając ich elastyczność.

Przydaje się w przypadkach chorób układu oddechowego: przeziębienia, zapalenie oskrzeli, gruźlica, zapalenie migdałków. W obecności bólu zębów, chorób jamy ustnej, którym towarzyszą procesy zapalne i gnilne, nalewkę czeremchy na wódkę wyznacza się w postaci płukanek.

Co jest przydatne dla czeremchy dla układu moczowo-płciowego: jest zalecane do stosowania w różnych postaciach zapalenia nerek, nieregularnych miesiączkach, małej mocy. Skuteczny jako środek antykoncepcyjny.

Właściwości lecznicze czeremchy dają możliwość korzystania z niej, jeśli jest dostępna:

 1. choroby okulistyczne;
 2. dermatozy;
 3. furunculosis;
 4. zwiększona pobudliwość;
 5. ropiejące powierzchnie rany;
 6. choroby układu mięśniowo-szkieletowego (zapalenie korzonków, dna moczanowa, zapalenie stawów, reumatyzm);
 7. stany niedoboru odporności;
 8. ryzyko powstania nowotworu.

Czeremcha ma kilka przeciwwskazań:

 1. ciąża;
 2. przewlekłe zaparcia;
 3. hemoroidy;
 4. indywidualna nietolerancja.

Wdychanie zapachu (podczas kwitnienia) tej rośliny przez długi czas może powodować zwężenie naczyń krwionośnych, aw konsekwencji utratę przytomności.

Jagody roślinne są stosowane w chorobach przewodu pokarmowego. W leczeniu zapalenia okrężnicy, zapalenia żołądka, niestrawności stosuje się odwar z owoców czeremchy:

 • 20 g surowca roślinnego warzy się we wrzącej wodzie (0,5 litra);
 • wytrzymać 12 godzin w termosie.

Otrzymany produkt należy spożywać w ilości 100 ml na odbiór w ramach kompleksowej terapii lekami na czczo trzy razy dziennie.

W przypadku biegunki, przeziębienia:

 • owoce (1 łyżka stołowa) wylewa się wrzącą wodą (220 ml);
 • Zmęczony przez 15 minut w łaźni wodnej;
 • kompozycję chłodzi się i po 45 minutach przesącza przez gazę.

Infuzję przyjmuje się do 3 razy na dobę na czczo (pojedyncza dawka - 100 ml).

Przepisy na gotowanie czeremchy na zimę

Czeremcha to roślina, która doskonale zachowuje swój smak i właściwości lecznicze przez długi czas. Służy do przygotowania należności ziołowych, likierów, nalewek, herbaty, sałatek, słodyczy. Różne części roślin są wykorzystywane do tworzenia różnych typów kęsów zimowych.

Dzikie wiśniowe przetwory na zimę (prosty przepis)

Przygotowanie tej zimowej kęsów zapewnia:

 1. Dojrzałe owoce (mogą być używane jako hybryda wiśni i czereśni - cerapadus) starannie sortowane, myte pod bieżącą wodą i suszone.
 2. Jagody wylewa się przez 2 minuty wrzącą wodą, po czym płucze się ponownie zimną wodą.
 3. Usuń kamień (szlifując cedzak).
 4. Woda i cukier są mieszane i doprowadzane do wrzenia.
 5. Syrop wlewa się do czeremchy i umieszcza na małym ogniu. Jam należy gotować przez 40 minut, mieszając od czasu do czasu i usuwając uformowaną piankę.
 6. Gotowy produkt wlewa się do sterylizowanych słoików, zwiniętych.

Wino z czereśni w domu

Do wytworzenia wina potrzebne są następujące składniki:

 • 1,5 kg owoców wiśni;
 • cukier granulowany (1,5 kg);
 • Wódka lub 40% roztwór alkoholu (1,5 litra);
 • liście wiśni (nie mniej niż 100 sztuk).
 1. czyste liście, niemyte owoce (już bez pestek), cukier wkłada się do rondla, podpala i gotuje aż do powstania syropu;
 2. Po ochłodzeniu do syropu dodaje się wódkę lub alkohol i umieszcza w sterylnym szklanym pojemniku na 2 tygodnie.

Otrzymany napój wlewa się do butelek i umieszcza w chłodnym pomieszczeniu do dalszego przechowywania. Wino jest gotowe do użycia po 2-6 miesiącach.

Aby przygotować 3 l kompotu potrzebujesz:

 • świeże świeżo zebrane jagody (1 kg);
 • granulowany cukier (300 g);
 • woda (2,5 - 2,7 l).
 1. Czyste owoce wlewa się do słoika, wlewa wrzącą wodą do górnej części pojemnika i pozostawia do blanszowania przez 2 do 3 minut.
 2. Woda wlewa się do rondla, cukier wlewa się do niego i doprowadza do wrzenia.
 3. Usuń kości. Jagody wlewa się do płynu i odstawia na 5 godzin.
 4. "Woda" powinna zostać ponownie wlana do rondla i gotowana przez 2 minuty.
 5. Czereśnie wylano gorącym syropem i zwinięto ze sterylizowaną metalową pokrywką.

Napój jest użyteczny w przypadku infekcji przewodu pokarmowego, różnych postaci zapalenia okrężnicy, biegunki.

Przydatne właściwości jagód czeremchy z ich regularnym stosowaniem w postaci kompotu pozwalają na normalizację procesów metabolicznych w organizmie, pobudzają pracę układu odpornościowego.

Czy podoba ci się ten artykuł? Zapisz się na aktualizacje witryny przez RSS lub śledź aktualizacje na VKontakte, Koledzy z klasy, Facebook, Google Plus lub Twitter.

Subskrybuj aktualizacje przez e-mail:

Powiedz swoim znajomym! Poinformuj o tym artykule znajomym w ulubionej sieci społecznościowej za pomocą przycisków w lewym panelu. Dziękuję

Cheryomukha: użyteczne właściwości, przeciwwskazania i nieodżywcze stosowanie pachnących jagód May

Czeremcha to wczesna, pachnąca i pożyteczna jagoda. W owocach, liściach i korze tej rośliny zawiera wiele składników odżywczych. Ale jego zastosowanie jako środka homeopatycznego ogranicza się do poważnych przeciwwskazań.

Czeremchówka była używana przez ludy słowiańskie na długo zanim naukowcy odkryli i udokumentowali użyteczne właściwości tych owoców. Jest ceniona za pachnące kwiatostany i pyszne jagody o wysokiej zawartości różnych witamin.

W praktyce medycznej używa się kory drzewa, którą należy usunąć na wiosnę, po rozpoczęciu przepływu soków. To, podobnie jak dojrzałe jagody, jest dobrze wysuszone i stosowane w postaci naparów i herbat. Korzyści z czeremchy są ogromne, ale z nadużywaniem części tej rośliny może stać się trucizną.

Przeanalizujmy wszystkie użyteczne i lecznicze właściwości jagód wiśni, jego kory i kwiatów, a także rozważ wszystkie przeciwwskazania, porównaj korzyści i potencjalne szkody.

Wiśnia ma wiele właściwości leczniczych. Skład soku z jagód jest wysoki:

 • Kwasy organiczne (jabłkowy, fenylokarbowy i cytrynowy);

 • Garbniki i pektyny;

 • Phytoncids i olejki eteryczne.

  Lecznicze właściwości jagód opierają się na działaniu glikozydu amigdaliny, który jednak jest zawarty w pozostałych częściach rośliny. Wchodząc do ludzkiego ciała, dzieli się na cząsteczki kwasu cyjanowodorowego. Właśnie dlatego Nadmierne używanie narkotyków z czeremchy może spowodować ciężkie zatrucie.

  Preparaty z kwiatów są silnym środkiem antyseptycznym, ilość phytoncids w nich jest tak wielka, że ​​nawet powietrze wokół drzewa kwitnienia staje się znacznie czystsze. Złożone produkty, w tym proszek z jagód, kory i liści, są stosowane w terapii różnych chorób zapalnych.

  W jakiej formie i jak najlepiej korzystać

  W żywności, osoba, bez uszczerbku dla własnego zdrowia, może używaj tylko dojrzałych owoców wiśni. Mają charakterystyczny, słodkawy smak, cierpki posmak i przyjemny aromat. Są one stosowane nie tylko jako lekarstwo na zimną herbatę, ale także jako ulubione rustykalne nadzienie ciast i ciast, do robienia kompotów jagodowych, bananów, dżemów, a nawet wina.

  Potencjalne niebezpieczeństwo i jak tego uniknąć

  W kościach wiśni jagodowych zawiera dużo amigdaliny, więc do domowej kuchni i przepisów na leczenie ludzi używaj tylko posiekanych owoców.

  Wiśnie ptaków jest przeciwwskazane do jedzenia dla osób z częstymi reakcjami alergicznymi niewyjaśniona etiologia, ponieważ duża liczba fitoncydów może powodować pokrzywkę i gorączkę.

  Leki oparte na czeremchy są kategorycznie przeciwwskazane dla kobiet w ciąży i tych, które mają zamiar począć dziecko w najbliższej przyszłości. Jagody są toksyczne i mogą mieć działanie antykoncepcyjne. Kwas cyjanowy hamuje zdolność płodu do trawienia substancji odżywczych.

  To jagoda przeciwwskazane i małe dzieci, co wiąże się ze zwiększoną zawartością kwasu cyjanowodorowego, przy której eliminacji organizm dziecka po prostu nie może sobie poradzić. Dla dorosłych o umiarkowanym spożyciu stężenie to nie jest niebezpieczne, ale dla dziecka dawka może stać się śmiertelna.

  Dowiedz się także o korzystnych właściwościach i przeciwwskazaniach liści wiśni: jak je stosować z korzyściami zdrowotnymi.

  Co jest przydatne w przypadku oleju lnianego, jak i kiedy należy go zabrać, a kiedy go porzucić? Wszystkie szczegóły w tym materiale.

  Omówiono tutaj użyteczne właściwości nasion lnu, a także metody ich przygotowania i zastosowania.

  Napar z owoców Jest stosowany jako lek do mycia oczu z zapaleniem spojówek, pieszczoty dziąseł, nieba i gardła pieszczą jamy ustnej, ropiejące dławicę piersiową i SARS.

  W infekcjach układu moczowo-płciowego infuzja jest wykorzystywana przez kobiety jako bakteriobójcze strzykawki. Herbata jagodowa lub sok ze świeżych wiśni jest zalecany w leczeniu biegunki, ponieważ w owocach występuje wysokie stężenie garbników i mają one właściwości utrwalające.

  Kora jest gotowana, a uzyskana ciecz jest używana jako przeciwskurczowe w chorobach przewodu pokarmowego. Ponadto wywar ma zastosowanie jako środek moczopędny, napotny i przeciwgorączkowy. W farmacji opiera się na produkcji syropów na przeziębienia, leków na choroby układu moczowego i preparatach stabilizujących rytm serca.

  Do gotowania potrzebne są liście wiśni silne upieranie się, pomoc w przypadku objawów dny moczanowej, niedokrwistości, astmy oskrzelowej i innych chorób układu oddechowego. Świeży sok jest nawilżany kompresami do leczenia owrzodzeń troficznych i otwartych ran, czeremcha z powodzeniem zasysa ropę i łagodzi stany zapalne.

  Są narkotyki wzmocnić centralny układ nerwowy, a ich skład koniecznie obejmuje ekstrakt z czereśni. Normalizuje poziom aktywności nerwowej, usuwa oznaki drażliwości, eliminuje nadmierną emocjonalność, tonizuje. W medycynie ludowej czeremcha często wykorzystywana jest jako wzmacniacz męskiej mocy, przypisując ją potencji.

  Najbardziej popularne przepisy na bulion, napar i nalewkę:

  • Odwar z jagód przygotowuje się według następującego schematu: weź 500 ml wrzącej wody i napełnij 20 g suszonych jagód. Następnie gotuj na umiarkowanym ogniu przez pół godziny, ale nie nalegaj i zlej natychmiast po szybkim schłodzeniu;

 • Infuzja będzie wymagać 20 g świeżych lub suszonych owoców, które należy wlać do termosu, wlać 400 ml wody o temperaturze 80 ° C i nalegać na to wszystko przez cztery godziny. Następnie filtruj i konsumuj;

 • W przypadku nalewki przyjmuje się tyle jagód i 200-300 ml wysokiej jakości alkoholu.

  Ale czeremchy można używać nie tylko jako lekarstwa. Jego kora zawiera silny barwnik, który po prawidłowym przetworzeniu pozwala uzyskać kolory czerwono-brązowych i oliwkowych odcieni. Drewno jest bardzo elastyczne, więc młode pędy są używane do tkania ekologicznie czystych mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz.

  Zebrane w kwiatostany wiosenne - Używany do produkcji perfum i prostych zapachów perfum. Skoncentrowany wywar z liści pomaga ogrodnikom poradzić sobie z inwazjami stonki ziemniaczanej.

  100 g dojrzałych jagód zawiera około 100 kcal. Jest to stosunkowo niewielka liczba, jeśli porównać ją z innymi jagodami, na przykład truskawkami lub malinami. Dlatego czeremchatka jest często stosowana w dietetycznych systemach żywieniowych.

  Jednak jagoda nie promuje utraty wagi nie w formie świeżej, nie w postaci suszonych owoców. Wbrew ustalonej opinii, nie przyczynia się to do "natychmiastowego" niszczenia magazynów tłuszczu.

  Jeśli zjesz taką samą ilość czeremchy i winogron, wartość energii będzie niższa w pierwszym. A jeśli ciało nie chce energii potrzebnej z innych naczyń, zacznie dzielić własne rezerwy. Ale zjadanie niektórych jagód jest trudne, a mianowicie, te owoce są również trujące w dużych ilościach, więc utrata wagi z ptasiej wiśni jest mitem.

  W kosmetologii używają właściwości przeciwbakteryjne preparatów na bazie kory. Są one niezbędne do zwalczania trądziku, zarazy i zwiększonej zawartości tłuszczu w skórze. Zastosowanie kremów chemików, w tym wyciągu z czereśni, pomaga radzić sobie z infekcyjnym zapaleniem.

  Słaby wywar ze świeżych liści złagodzić oznaki zmęczenia z oczu, działa również antybakteryjnie i zapobiega stanom zapalnym spojówki. Przydatny dla tych, którzy często uciekają się do stosowania kosmetyków dekoracyjnych, po których oczy są nie tylko zmęczone, ale także stan zapalny.

  Więcej na temat zalet czeremchy i wszystkich jej części, spójrz na wideo:

  Jest prawdopodobne, że zwykła czeremcha jest najstarszą rośliną jadalną i leczniczą, który był znany naszym przodkom. Ponieważ kości jego owoców zostały odkryte podczas wykopalisk miejsc ludzi z epoki kamienia. Naturalnie, używając jagód jako deseru, nie mogli nie zauważyć innych jego zalet.

  Lubisz ten artykuł? Oceń i udostępnij znajomym w sieciach społecznościowych!

  Oceń nasz artykuł na 5-stopniowej skali -

  Subskrybuj aktualizacje przez e-mail:

  Powiedz swoim znajomym! Poinformuj o tym artykule znajomym w ulubionej sieci społecznościowej za pomocą przycisków pod artykułem. Dziękuję

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  + 22 = 29