Izolacja cieplna dachu poddasza

Izolacja cieplna dachu poddasza

Izolacja cieplna dachu poddasza

Jeśli przestrzeń poddasza pozostaje niezamieszkała, powietrze w przestrzeni pod dachem służy jako dobra izolacja cieplna (wraz z izolacją podłogi). W przypadku strychu wszystko jest zupełnie inne: tu izolacja termiczna jest bardzo blisko pokrycia dachowego, a zadaniem jest nie tylko izolacja poddasza, ale także stworzenie takich warunków, aby cały system dachowy trwał długo.

Ocieplenie uszkodzonego dachu typu mansardowego należy przeprowadzać zgodnie z określonymi zasadami

Od razu powiemy, że całe drewno, które jest używane przy budowie dachu, powinno być przetwarzane przez antyseptyki. Naprawdę wszystko: zarówno skrzynie, kontrłaty i krokwie. Wszystkie drewniane części. Konieczne jest również uczynienie ich mniej łatwopalnymi. Aby to zrobić, są one poddawane działaniu środków zmniejszających palność. Wszystkie elementy znajdujące się od strony ulicy są traktowane związkami do pracy na zewnątrz. Wszystkie drewniane elementy zwrócone do wnętrza pomieszczenia są impregnowane do prac wewnętrznych. W przypadku stosowania w pomieszczeniach kompozycji do prac na zewnątrz, specyficzny zapach pozostanie przez kilka lat. Jeśli wręcz przeciwnie - może ucierpieć drewno na zewnątrz: stopień ochrony jest niewystarczający. Dlatego nie pomijaj tego biznesu.

Wciąż. Zanim opiszemy, jak własnoręcznie ocieplić dach attyki, warto przypomnieć: w przestrzeni pod dachem powinien być zorganizowany system wentylacji. W tym celu na grzbiecie umieszczone są specjalne otwory wentylacyjne. Za ich pośrednictwem powietrze opuszcza materiał pokrycia dachowego, usuwając nadmiar wilgoci. I dostań się pod zadaszenie, które musi przez nawisy. Tam absolutnie niemożliwe jest zrobić wszystko zapieczętowane. Stamtąd powietrze jest wyciągane. Tylko wtedy kondensat wyschnie w odpowiednim czasie, a dach będzie służył przez długi czas.

Aby upewnić się, że izolacja była właściwa, a wilgoć została usunięta w odpowiednim czasie, konieczne jest przeniesienie mas powietrza pod materiał pokrycia dachowego

Na poddasze było ciepło zimą i chłodem latem, nie było problemów z wysoką wilgotnością, na dachu nie było sople lodu, konieczne jest wykonanie izolacji dachu. Ale w przypadku pokrycia dachów izolacja, para wodna i hydroizolacja to kompleksowe rozwiązanie, a jedno bez drugiego działa bardzo słabo lub w ogóle nie działa.

Jeśli zepsuty dach jest jednocześnie ścianami strychu, ciasto będzie następujące (od wewnątrz do zewnątrz):

 • wnętrze (płyta gipsowo-kartonowa lub boazeria);
 • skrzynia;
 • bariera parowa;
 • izolacja (grubość izolacji zależy od regionu i parametrów izolacji, dla centralnego pasa Rosji wynosi około 200 mm);
 • membrana superdyfuzyjna;
 • ventzazor;
 • skrzynia;
 • zadaszenie.

Jak ocieplić lukarny dach: sekwencję warstw zepsutego dachu dla mieszkania

Zdjęcie przedstawia izolację uszkodzonego dachu mansardowego w wersji graficznej. Uwaga: nad grzejnikiem jest membrana superdyfuzyjna (oznaczona kolorem niebieskim). Jego zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się skroplonego kondensatu do nagrzewnicy lub osadów, które przenikały przez pokrycie dachowe, oraz usunięcie pary, która jeszcze spadła do wełny mineralnej, zapewniając jej wysuszenie. Ze względu na przepuszczalność pary od 1500 g / m2. Ta warstwa jest często nazywana hydroizolacją (tak jak jest), tylko hydroizolacja jest paroprzepuszczalna.

Idealnie pasuje dokładnie tak, jak pokazano na rysunku: obracanie krokwi i ściśle pasuje do grzejnika. Często, dla oszczędności, jest on zwijany na krokwiach, ale nie ciągnie i powoduje zwiotczenie 3-5 cm. Ta opcja również działa dobrze: wilgoć dostaje się na powierzchnię, a następnie zsuwa się i opuszcza dach. Oto kolejna ważna kwestia: membrana musi wejść do zlewni zlewni. Następnie wilgoć zostanie usunięta z przestrzeni pod dachem.

Układanie izolacji wodoszczelnej może: z lekkim ugięciem, ale zdecydowanie NIE ciągnie jej

Jeszcze kilka punktów na układaniu membrany. Przewraca się przez krokwie, zaczynając od dołu. Pierwszy rząd trafia do rynny spustowej. Drugi jest rozwijany z zakładką 10-15 cm, a więc do grzbietu. Na grzbiecie membrany są odcięte z obu stron wzdłuż górnej krawędzi i zamocowane. Pasek wzdłuż grzbietu, który schodzi z jednej strony dachu i drugiej. Otrzymuje się powłokę, wzdłuż której woda spływa do rynny spływowej.

Paroizolacja i zasady jej układania

Trzeba osobno powiedzieć o barierze parowej. Powinna też być membrana. Folia polietylenowa lub polipropylenowa nie jest odpowiednia: jej właściwości nie są takie same. Przepuszczalność pary tej warstwy (wyrażona w g / m2) powinna być minimalna. Idealnie jest zero. Oznacza to, że warstwa ta nie powinna przepuszczać pary z pomieszczenia do warstwy izolacji. Kiedy jest używana jako izolacja z wełny mineralnej, jest bardzo ważna: gdy staje się mokra, traci ponad połowę swoich właściwości, a po zamrożeniu w stanie mokrym, a następnie topi się, wszystko rozpada się w proszek.

W związku z tym folia przeciwwilgociowa układa się również przy zbliżaniu się jednej tkaniny do drugiej. Ponadto złącza te są przyklejane specjalną dwustronną taśmą samoprzylepną (przypominającą lepką gumę). Zwykłe malowanie lub klerykalne nie zadziała. Nie zapewniają 100% ochrony przed parą. Oprócz połączeń są również sklejane wszystkie sąsiadowania: od dołu, od boków, od góry.

Na paroizolacji jest linia. Określa granicę, z której rozpoczyna się następna warstwa (jest to ilość nakładania się) i linię, wzdłuż której płótna są mocowane za pomocą taśmy klejącej

Bariera paroizolacyjna jest zazwyczaj przymocowana do opóźnień zszywek zszywacza lub, jak na ilustracji, wewnętrznych listew wewnętrznej listwy dla wykładziny wykładziny. W takim przypadku powstaje kolejny odpowietrznik, który wysuszy wykończenie i membranę. Ta luka jest pożądana, ale nie jest konieczna. Zasadniczo podszewka może być montowana bezpośrednio nad membraną.

Lepiej ocieplić zepsuty dach - pytanie jest skomplikowane i nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Używaj wełny mineralnej, tylko twardej, o gęstości 30-50 kg / m 3. Ponieważ dach attyki ma zwykle duży kąt nachylenia, miękkie materiały mogą się ześlizgiwać. Z tego powodu lepiej jest wziąć talerze. Chociaż w tym przypadku konieczne będzie dostosowanie stopnia krokwi do wymiarów izolacji: powinien on być o 10-15 mm mniejszy niż szerokość płyty tak, aby materiał był "wypaczony" między belkami i dobrze trzyma się.

Ułóż izolację tak, aby mosty zimna były jak najmniejsze. W przypadku centralnego pasa Rosji wymagane jest zwykle 200-250 mm wełny mineralnej. Jest to kilka warstw mat. Podczas układania pomiędzy krokwiami nachodzące na siebie płyty są ustawione tak, aby szwy z jednego rzędu zachodziły na siebie. Szerokość grzejnika, jak już wspomniano, powinna być nieco większa niż odległość między krokwiami. Następnie płyta staje się gęsta, wykluczając obecność pęknięć. Jeśli szerokość jest większa / mniejsza, musisz wyciąć materiał. Jednocześnie szansa na wyrównanie jest niewielka i istnieje wiele pozostałości.

Jeśli wymiary krokwi nie pozwalają na ułożenie całej izolacji, po stronie pomieszczenia wybite są listwy o wymaganej grubości. Pomiędzy nimi leżały resztki izolacji. Od góry jest już przymocowana przegroda paroizolacyjna i, jeśli to konieczne, skrzynia do wykańczania. Ta opcja jest jeszcze lepsza: mosty zimna są całkowicie wykluczone, nawet krokwie są zablokowane. Ta metoda wymaga nieco więcej kosztów instalacji, ale na poddaszu będzie dokładnie cieplej, co obniży koszty ogrzewania.

Jak ocieplić dach poddasza: kolejność pracy

Konstrukcja poddasza jest dobra i pozwala rozciągnąć koniec konstrukcji. Natychmiast trzeba położyć na krokwiach i przymocować membranę superdyfuzyjną, na niej skrzynię i materiał pokrycia dachowego. Ciepło strychu można zrobić od wewnątrz po chwili.

Ale zwróć uwagę: warstwa hydroizolacji musi być zainstalowana razem z pokryciem dachowym. Jest to główny błąd wielu twórców: nie układają tej membrany w stos. W rezultacie konieczne jest albo usunięcie dachu i ułożenie go, albo wynalezienie systemów, które mogą naprawić ten niedobór. Cały problem polega na tym, że nie ma taniego rozwiązania gwarantującego normalny stan materiałów.

Jeśli robisz wszystko naraz, kolejność pracy jest następująca:

 • z boku pokoju, skrzynia jest wypchana po krokwiach - będzie na niej izolacja termiczna, zamiast skrzyni, czasami przyczepiony jest sznur lub drut ocynkowany;
 • na nim od strony dachu kładzie się materiał termoizolacyjny (wszystkimi zasadami, przesuwając szwy, upewniając się, że nie ma pęknięć);
 • Membrana Superdiffusion jest nawinięta na izolację termiczną;
 • skrzynia jest wypchana;
 • pokrycie dachu jest ułożone;
 • po stronie pomieszczenia bariera parowa jest przymocowana i przyklejona;
 • ze skrzynią lub bez listwy.

Izolacja dachu od zewnątrz: nie jest trudno pracować, izolacja jest umieszczona na skrzyni

Ta opcja pracy z grzejnikiem nie jest trudna: łatwo ją położyć, spoczywa na listwie (sznurowadła).

Ta opcja pozwala wciskać tapicerkę wnętrza na wymagany okres (przydatne, gdy brakuje środków). Po zainstalowaniu systemu krokwiowego, oto co musisz zrobić:

 • rozwiń i napraw hydroizolację;
 • aby wypełnić skrzynię (w razie potrzeby, siatkę);
 • Zamontuj pokrycia dachowe.

Na pierwszy etap to wszystko, co konieczne. Po tym, jak stanie się to możliwe, będziesz musiał wykonać izolację dachu poddasza od wewnątrz. Nie będzie tak wygodnie pracować: konieczne jest wykonanie konstrukcji zabezpieczającej, która nie pozwoli na wypchnięcie grzejnika wyżej niż to konieczne. Sama wata musi być w jakiś sposób ustalona: usiłuje spaść na głowę. Kolejność prac jest następująca:

 • między opóźnieniami z krokiem 40-50 cm listew wypychających, które utrzymają izolację, zapewniając wymaganą wentylację;
 • izolacja termiczna o wymaganej grubości jest układana i utrwalana (zasady pozostają takie same);
 • skrzynia, która utrzymuje warstwy izolacji;
 • membrana paroizolacyjna jest ułożona i sklejona;
 • zamontowana skrzynia i materiał wykończeniowy.

Jeśli używasz płyt, a następnie ocieplić strych od środka jest również łatwe

Kilka uwag na temat tego, w jaki sposób można układać materiały izolacyjne. Jeśli są to maty wykonane z wełny mineralnej o dużej gęstości, a ich szerokość jest nieco większa niż różnica między opóźnieniami, wszystko jest względnie proste: dobrze się trzymają.

Jeśli ułożona jest wełna mineralna, wszystko jest bardziej skomplikowane. Wykonując izolację dachu poddasza od środka, układa się od dołu do góry. Weź koronkę, zszywacz budowlany. Rozwiń watę, dociśnij ją do listew, przymocuj koronkę za pomocą zszywek, narysuj literę Z. Więc napraw pierwszą warstwę, za nią - drugą i wszystkie następne.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chcesz, aby dach poddasza był ciepły, używaj maty z wełny mineralnej o wymaganej gęstości 30-50 kg / m 3. Są wystarczająco twarde, aby dobrze zachować kształt. Miększe materiały rolkowe na powierzchniach pionowych lub o dużym nachyleniu są zaschnięte, osiadłe, pogarsza się izolacyjność termiczna dachu.

Są to konsekwencje układania wełny mineralnej o niewystarczającej gęstości

Lepiej ocieplić świetlik dachowy

Jak wspomniano powyżej, najpopularniejszym materiałem do ocieplania dachu poddasza jest wełna mineralna. Jest dobry, ale wcale nie idealny: boi się wilgoci. Dlatego jego ostrożna obrona jest wymagana ze wszystkich stron, aby zachować swoje właściwości.

Schować pianki dachu lub wyciskane z polistyrenu - Epps. Piankowe (klasy DPM P-25, P-DPM-35) ma dobre cechy, ale gdy przydziela spalania szkodliwych substancji, choć nie jest samogasnące znak (ze specjalnymi dodatkami). Oto ich do izolacji dachu najlepiej jest użyć do izolacji termicznej dachu.

Główną zaletą pianki: niska cena. Jest montowany po prostu: jest umieszczony między krokwiami, wszystkie połączenia są uszczelnione pianką montażową. Aby uczynić izolację poddasza od wewnątrz pianką z tworzywa sztucznego jest wygodna: zamów płytki o wymaganej wielkości - o 10-15 mm więcej niż szczelina między krokwiami - i ułóż je szczelnie. Ze względu na elastyczność, trzymają się bardzo dobrze.

Po stronie dachu należy zostawić szczelinę wentylacyjną i nałożyć hydroizolację. Ale chroni więcej konstrukcji drewnianej, ponieważ piankowy styropian nie boi się wilgoci, praktycznie jej nie absorbuje, nie przewodzi pary. Tutaj leży główna wada. Ponieważ materiał nie przechodzi przez parę, na poddaszu potrzebny jest dobry system wentylacji, a to jest dodatkowy koszt.

EPPS ma lepszą charakterystykę: w równych warunkach jego grubość jest o połowę niższa od wełny mineralnej o tej gęstości i półtora razy mniejsza niż w przypadku pianki. Ma również system zamków, co zmniejsza ryzyko pęknięć, przez które ciepło odleci. Kolejny plus: ekstrudowany polistyren nie lubi myszy i owadów, nie odtwarza grzybów i pleśni. Co ogranicza jego użycie: solidna cena. Nadal potrzebuję systemu wentylacji.

Stemple Epps - Extrol, STIREKS, Penoplex URSA XPS TECHNOPLEX, PRIMAPLEX (PRIMAPLEKS) styropianowe (styropianu) KINPLAST (KINPLAST), ciepło, GREENPLEX (GRINPLEKS). Biorąc pod uwagę, że technologia jest taka sama, istnieją pewne różnice w cechach, tak że po wybraniu porównania.

Nie tak dawno temu nowy rodzaj izolacji: piankowy spieniony polistyren. Nakłada się go w postaci płynnej na powierzchnię, reagując z powietrzem, mnożąc wielkość, wypełniając wszystkie szczeliny i tworząc monolityczną warstwę. Jest to jedyny sposób, być może, na dzisiaj, aby zaradzić sytuacji i jakościowo zaizolować strych, jeśli zapomniałeś przyłożyć warstwę hydroizolacji podczas instalacji pokrycia dachowego.

Jest to proces izolacji pianką ze spienionego polistyrenu (po lewej) i tym, co się stało. Nadwyżka przycięta do poziomu opóźnienia

Ta grzałka ma dobre charakterystyki (współczynnik przewodności cieplnej 0,036-0,040 W / m² ° C), ale specjalną technologię aplikacji. Konieczne jest zorganizowanie zamkniętej wnęki, w której zostanie nalana kompozycja. W przypadku dachu poddasza części boczne są krokwiami, materiał arkuszowy (płyta pilśniowa, płyta gipsowo-kartonowa, sklejka itp.) Jest przybijany od dołu do góry i od góry.

Wnęka do karmienia jest wprowadzana do uformowanej wnęki, z której wypuszczana jest wacik pod ciśnieniem. Wypełnia wszystkie ubytki, tworząc pojedynczą warstwę izolacji.

Proces ocieplenia eko-wełny dachowej mansardowej

Główną zaletą eko-wełny w porównaniu ze wszystkimi opisanymi wyżej grzejnikami: wydaje ją para. Zaabsorbuj wilgoć do 20% objętości, a następnie ją zdejmij. Oznacza to, że nie ma potrzeby organizowania bariery parowej: wilgotność jest regulowana w sposób naturalny, jak w przypadku drewna. Szczelina wentylacyjna pomiędzy dachem i grzejnikiem powinna być taka sama, jak prawidłowo zorganizowany ruch mas powietrza w nim.

Ta informacja jest najbardziej oczywiste i kompaktnaya.hochu ocieplić dach, który częściowo oddaje drugi etazh.primerno przez 1,7 na górnej kopuły 2 etazha.vyshe jest cherdak.dom kupił wersja Predchistovaya teraz podzielone otworzyć svody.stroiteli tylko natiskali do URSU bez ventzazora.Zimoy było kondensacji, pleśni w miejscach poshla.Budu tworzą izolację dla rekomendatsiyam.Vovpros cherdakom.Ostavlyat wynika z jego nieogrzewany lub izolować z łukami 2-ci etazha.Delo jest, że wentylacja dom tylko prinuditelnaya.Ya konsultirovalsya.mne Zaleca się, aby ustawić kawałki grzbiet 6 aeratorov.Ploschad strych około 80m² .hochu zapytać pomóc? Albo zostawić poddaszu zimny i głuchy? Po prostu powietrze na ventzazoram pójdą w górę na poddasze i iść do szczelin na konke.I esche.v okapu bez dziur, on uszczelniony vagonkoy.Dumayu nasverlt obwodzie wokół otworu półek na napływ vozduha.Vashe zdaniem, jeśli nie zatrudnit.Spasibo

Jeśli nie planujesz używać strychu jako mieszkania, możesz zostawić go zimnym. Wtedy łatwiej będzie wykonać wentylację. Wszystko dzieje się dokładnie tak, jak zamierzałeś - aeratory zapewnią naturalną wentylację przestrzeni poddasza. W tym samym czasie przewody wyciągowe nie mogą być wyniesione na dach, ale można je zatrzymać na strychu. Stąd przez aeratory zablokowane powietrze się opuści. W tym przypadku problem zarastania kanałów lodem zostaje wyeliminowany.

Ocieplenie dachu poddasza: jak prawidłowo zaizolować

Ocieplenie dachu poddasza jest jednym z kluczowych kroków w tworzeniu niezawodnego ciasta dekarskiego, zaprojektowanego z myślą o długim okresie użytkowania. Aby zapewnić komfortowe warunki do całorocznego życia na poddaszu domu, ważne jest, aby wybrać izolację o odpowiedniej jakości i odpowiednio wykonać instalację.

Funkcjonalne właściwości warstwy termoizolacyjnej dachu

Prawidłowo wykonana izolacja konstrukcji dachowej od środka umożliwia zapewnienie korzystnego mikroklimatu na poddaszu. W zimnej porze roku ciepło będzie tam skutecznie magazynowane, a ciepło nie pozwoli przegrzaniu powietrza w pomieszczeniach pod dachem mansardowym. Aby stworzyć skuteczną izolację dachu, musisz zrozumieć zawiłości technologii instalowania tortu dachowego i korzystać z wysokiej jakości materiałów i narzędzi. Przydatne jest użycie filmu informacyjnego.

Izolacje termiczne dachów typu poddasze wykonywane są na tych samych zasadach co ocieplenie zwykłych konstrukcji dachowych, ale wyższe wymagania nakładane są na świetliki dachowe. Wynika to ze specyfiki budowy pomieszczeń na poddaszu, których ściany są albo ukształtowane przez połacie dachu i szczyty domu, albo sąsiadują ze stokami. Z tego powodu powietrze na strychu w letnim upale jest bardzo gorące, a zimą szybko się ochładza.

Wielowarstwowy tort z dachem mansardowym składa się z następujących elementów (od warstwy wewnętrznej do zewnętrznej):

 • warstwa barierowa dla pary;
 • grzejnik;
 • luz dla wentylacji;
 • hydroizolacja;
 • pokrycia dachowe.

Obecność wszystkich warstw jest konieczna, ponieważ każda z nich spełnia ściśle określoną funkcję. Większa uwaga wymaga wentylacji i izolacji termicznej pokrycia dachowego, ponieważ ich jakość zależy od poziomu komfortu mieszkania na poddaszu domu.

Wybierając grzejnik, należy zwrócić uwagę na wskaźnik materiału, taki jak przewodność cieplna. Charakteryzuje zdolność materiału do przekazywania ciepła do lub z pomieszczenia. Im niższy jest ten wskaźnik, tym lepiej materiał chroni przed wyciekiem ciepła, dlatego też można zastosować mniejszą warstwę izolacji w celu uzyskania wymaganych właściwości termoizolacyjnych dachu.

W ogrzewanym pomieszczeniu największe straty ciepła zachodzą przez dach, ponieważ zgodnie z prawami fizyki, ciepłe powietrze unosi się. Ciepło przenika przez pokrowiec i przenosi się na warstwę wierzchnią, która w zimie pokrywa się warstwą śniegu. Śnieg ma porowatą strukturę, a dzięki wewnętrznym kieszeniom powietrznym działa jako zewnętrzny izolator ciepła przy temperaturze powietrza poniżej -2 stopni.

Jeśli utrata ciepła w domu przez dach jest duża, materiał pokrycia dachowego nagrzewa się, co powoduje topnienie śniegu. Kiedy temperatura powietrza spada, stopiony śnieg tworzy lodową skorupę. Jest to niebezpieczne dla zadaszenia, ponieważ zamarzająca woda ma negatywny wpływ na zewnętrzną powierzchnię dachu. Lód, w przeciwieństwie do śniegu, nie jest izolatorem cieplnym, ponadto ma gęstszą strukturę - skorupa lodowa na dachu znacząco zwiększa obciążenie konstrukcji. Jeśli izolacja od wewnątrz jest wykonana prawidłowo, w zimie na dachu śnieg nie topi się.

W upalnym okresie letnim nadmiar ciepła przenosi się z dachu do wnętrza pomieszczenia. Powietrze może się przegrzać tak bardzo, że nawet klimatyzatory będą miały trudności z utrzymaniem normalnego mikroklimatu na poddaszu. Montaż wewnątrz dachu niezawodnej warstwy izolacji termicznej pozwoli uniknąć takich problemów. Oczywiście powietrze na strychu będzie silniejsze niż w pomieszczeniach parteru, ale różnica nie będzie nieprzyjemna.

Cechy typu mansardowego wentylacji dachowej

Ocieplenie dachu poddasza wymaga specjalnego podejścia. Wynika to z jego cech konstrukcyjnych. Jeśli porównamy strukturę zwykłego dachu i strychu, oczywiste jest, że główną różnicą są wymiary przestrzeni wentylacyjnej pomiędzy pomieszczeniami mieszkalnymi a dachem. Wentylację tradycyjnego dachu zapewnia obecność poddasza z oknami mansardowymi. Przestrzeń wentylacyjna dachu poddasza jest bardzo ograniczona - wynosi tylko około 10-15 centymetrów.

Prawidłowo wykonana wentylacja jest niezwykle istotna przy układaniu tortu dachowego z dachem mansardowym. Przerwa wentylacyjna pomiędzy hydroizolacją a grzejnikiem przyczynia się do usunięcia nadmiaru wilgoci spod dachu, zapewniając ochronę całej konstrukcji i przedłużając jej żywotność. Zimą wentylacja zapobiega przegrzaniu dachu i tworzeniu się na nim skorupy lodowej. W czasie upałów, część ciepła jest usuwana spod dachu z powodu wentylacji, dzięki czemu można uniknąć przegrzania powietrza na poddaszu i elementów konstrukcyjnych dachu.

Na etapie przygotowania do montażu ciasta dachowego należy zdecydować się na wybór materiału do izolacji. Liczba warstw i grubość izolacji termicznej zależy od rodzaju i wybranej charakterystyki technicznej. Na współczesnym rynku budowlanym przedstawiono szeroką gamę materiałów do izolacji konstrukcji dachowych. Wśród najbardziej popularnych są:

 • pianka poliuretanowa;
 • ekstrudowana pianka polistyrenowa;
 • wełna szklana;
 • wełna mineralna.

Można również stosować szkło spienione, różne rodzaje naturalnej izolacji do instalacji od wewnątrz (zrębki, wodorosty, granulowany papier itp.).

Istnieją cztery główne kryteria wyboru materiału termoizolacyjnego:

 • współczynnik przewodności cieplnej;
 • odporność na wilgoć;
 • odporność ogniowa;
 • bezpieczeństwo ekologiczne.

Zwróć uwagę! Aby ocieplić dach typu mansardowego, zaleca się stosowanie materiału, którego współczynnik przewodności cieplnej wynosi od 0,05 W / m * K i poniżej.

Im wyższa odporność na wilgoć grzałki - tym dłużej zachowa ona swoje właściwości funkcjonalne. Wskaźnik odporności na spalanie jest ważnym kryterium zapewniającym bezpieczeństwo domu. Ważne jest również wzięcie pod uwagę ekologicznej czystości materiału i jego bezpieczeństwa dla ludzi. Ale dwa ostatnie parametry nie wpływają na trwałość i skuteczność izolacji dachu.

Wełna mineralna - grzejnik wykonany ze stopu skał. Materiał dobrze trzyma ciepło, nie gnije, jest odporny na zmiany temperatury i wpływ agresywnych mediów, praktycznie nie wchłania wilgoci. Maty o różnej grubości, wykonane z wełny mineralnej, są szczególnie wygodne do stosowania do izolacji dachu, jeżeli skok krokwi odpowiada szerokości maty.

Wełna szklana wykonana jest ze stopionego szkła, w jego właściwościach ten rodzaj izolacji jest bliski wełnie mineralnej, ale ma niższy próg termiczny -450 ° C. Ma dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną. Wełna szklana jest mrozoodporna. Pomiędzy włóknami z wełny szklanej może się gromadzić wilgoć, dlatego hydroizolacja musi być wykonana prawidłowo.

Minvata i wełna szklana pozwalają ocieplić dach przy minimalnych nakładach finansowych. Wady obejmują potrzebę stworzenia grubej warstwy izolacji i kilku warstw pary wodnej i hydroizolacji.

Zaizoluj pokrycia dachowe od wewnątrz za pomocą materiałów polimerowych - pianki polistyrenowej lub pianki poliuretanowej. Zalety pianki poliuretanowej (wypełnione gazem plastikowym) to wysoka zdolność zatrzymywania ciepła, lekkości i wytrzymałości. Pianka poliuretanowa nie przecieka i nie jest narażona na wilgoć. Ekstrudowana pianka polistyrenowa umożliwia skuteczną izolację dachu - jego współczynnik przewodności cieplnej wynosi 0,05 W / m * K. Materiał ma hydrofobowość, nie przepuszcza pary. Stopień łatwopalności od 1 do 4, zależy od marki materiału. Wady izolacji polimerowej można przypisać ich sztucznemu pochodzeniu i stosunkowo wysokim kosztom.

Jeśli istnieje cel budowy domu wyłącznie z materiałów przyjaznych dla środowiska, możliwe jest zaizolowanie dachu naturalnymi izolatorami cieplnymi. Pomimo dobrej przewodności cieplnej i ekologicznej czystości, różne rodzaje naturalnej izolacji mają swoje wady. Szkło spienione jest bardzo kruche. Granulowany papier, a także maty wykonane z trzciny, słomy, wodorostów i podobnych materiałów charakteryzują się wysoką łatwopalnością i wymagają specjalnych umiejętności podczas montażu.

Aby zrozumieć, jak lepiej wykonać instalację izolacji termicznej w układzie tortu dachowego, należy najpierw zapoznać się z instrukcją krok po kroku dla pracy. Ogólnie rzecz biorąc, izolacja dachu domu jest ograniczona do następujących działań:

 • przygotowanie miejsca na instalację izolacji;
 • układanie warstwy izolacji termicznej;
 • utrwalenie materiału.

Na etapie przygotowania projektu konstrukcji krokwi należy określić krok, z jakim będą montowane krokwie. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę, że krokwie muszą być niezawodne, to znaczy, że krok nie powinien przekraczać zalecanych wartości. Jeśli rodzaj izolacji zostanie wybrany wcześniej, zaleca się montaż krokwi w taki sposób, aby maty lub płyty grzejnika były ze sobą splecione. Upraszcza to technologię izolacji i minimalizuje straty materiału termoizolacyjnego.

Powyżej izolacji termicznej między skrzynią a krokwiami układana jest hydroizolacja. Materiał jest nałożony, układanie rozpoczyna się od dolnej krawędzi rampy. Następnie montuje się drewniane regały przeciwpodstawne - ich grubość tworzy wymagany odstęp wentylacyjny dachu. Reiki można przymocować do krokwi za pomocą gwoździ, ale lepiej użyć śrub samogwintujących. Do przygotowanej konstrukcji między krokwiami a wnętrzem układa się materiał termoizolacyjny.

Nogi krokwi wykonane z metalu lub drewna są mostem zimna, ponieważ jego przewodność cieplna jest znacznie gorsza niż izolacja cieplna.

Z tego powodu, izolacji strychu nie powinny być ograniczone do instalacji izolacji cieplnej pomiędzy krokwiami - na wierzchu już ułożone maty i krokwiami lepiej wykonać ciągłą warstwę izolującą. W przypadku warstwy ciągłej lepiej jest zastosować cieńszą izolację. Ta metoda zwiększa jakość izolacji. Wadą jest to, że krokwie są ukryte, a później są trudniejsze w użyciu do mocowania innych elementów konstrukcyjnych. Aby ułatwić postęp dalszej pracy należy prawidłowo odnotować lokalizację krokwi.

Na wierzchu izolacji termicznej należy ułożyć folię przepuszczalną dla pary. Jego użycie pozwala usunąć nadmiar wilgoci. Następnie przygotowaną konstrukcję mocuje się za pomocą skrzynki. W końcowej fazie prac wykonano wnętrze sufitu. Prawidłowo wykonane ocieplenie dachu pozwala na użytkowanie poddasza przez cały rok jako salonu, w którym utrzymuje się korzystny mikroklimat. Aby uzyskać szczegółową odpowiedź na pytanie, jak ocieplić dach poddasza, zaleca się zwrócić uwagę na film tematyczny ze szczegółowymi instrukcjami.

Budowa domów

Warunki komfortowego mieszkania w pokojach na poddaszu zależą bezpośrednio od odpowiednio wykonanej warstwy izolacji termicznej. Ocieplenie dachu poddasza pozwoli zaoszczędzić cenne ciepło zimą, a latem ciepło będzie tworzyło taki przyjemny chłód w pomieszczeniach. Ale stworzenie prawdziwie niezawodnej i skutecznej izolacji cieplnej na dachu strychu wymaga wiedzy i zrozumienia technologii izolacji. Generalnie, aby wykonać ciepło dachu strychu własnymi rękami, będą wymagały umiejętności obsługi instrumentu, pragnienia i czasu.

Technologia i schemat izolacji dachu poddasza

Technologia izolacji dachu poddasza pod wieloma względami przypomina dachy zwykłe, z tą tylko różnicą, że poddasze na dachu mają bardziej rygorystyczne wymagania. Wynika to ze specyfiki budowy strychu jako całości. Całość znajduje się w ścianach wewnętrznego pokoju, które są dosłownie blisko dachu, a w niektórych konstrukcjach stanowią jedną całość. Dlatego pokoje na poddaszu zimą chłodzą się szybciej, a latem ciepło jest bardzo gorące.

Ten sam schemat ciepła dachu mansardowego to wielowarstwowy tort składający się z następujących warstw:

Schemat izolacji dachu, wideo:

Każda z tych warstw spełnia swoje zadanie, a ich dostępność jest obowiązkowa. Ale zanim zaizolować taras na dachu, największą uwagę należy zwrócić na termicznej warstwy izolacyjnej i powietrza, gdyż to właśnie z tych dwóch składników zależy 80% sukcesu w osiągnięciu komfortowy pobyt na poddaszu przestrzeni.

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak najlepiej ocieplić dach poddasza, trzeba wiedzieć, dlaczego jest on ogólnie ogrzewany. Pierwszą rzeczą, której potrzebna jest izolacja cieplna, jest zachowanie ciepła w okresie zimnym. Drugi to ochrona przed nadmiarem ciepła w gorącym okresie. Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, wszystkie materiały termoizolacyjne mają wskaźnik, taki jak przewodność cieplna, który jest odpowiedzialny za przenoszenie ciepła z pomieszczenia lub do pomieszczenia. Im niższa jest ta wartość, tym mniej ciepła przenika przez warstwę materiału, a im mniejsza jest grubość izolacji termicznej, aby uzyskać optymalną charakterystykę izolacji.

Nie można lekceważyć znaczenia przewodności cieplnej. I właśnie dlatego. Wiemy już, że ściany strychowe są jednym z dachem. A zimą w ogrzewanym pomieszczeniu na poddaszu, najbardziej nagrzewa się z domu w stronę dachu, a winę niezmiennymi prawami fizyki. Ciepło jest przenoszone na pokrycia dachowe pokryte warstwą śniegu, która jest między innymi naturalną izolacją. Śnieg, ze względu na swoją strukturę i wewnętrzne kieszenie powietrzne, służy jako zewnętrzny grzejnik w niskich temperaturach w zakresie -2 ° C. A teraz, przy dotyku ciepłego dachu i śniegu, ten ostatni trochę się rozmraża, a ponieważ jest mroźny na zewnątrz, ponownie zamarza, tworząc lodową skorupę. Ale już lód nie ma właściwości izolacji termicznej śniegu, a ponadto sprawia, że ​​dach jest cięższy i niszczy pokrycia dachowe. Jeśli izolacja termiczna dachu, w szczególności dachu, zostanie wykonana prawidłowo, to zimą śnieg na dachu będzie równomiernie leżał, a nie odwilży.

Jeśli chodzi o funkcję izolacji cieplnej w ciepłym sezonie, to wszystko jest nieco prostsze. W lecie ciepła, nadmiar ciepła jest przenoszona od dachu do poddasza, i być w pokoju, ponieważ staje się nie do wytrzymania ciepła, a nawet kilka klimatyzatory nie może poradzić sobie z poziomu ciepła. Warstwa izolacji termicznej zapobiegnie temu procesowi, zapewniając chłód pod dachem. Oczywiście, w porównaniu z pierwszym piętrem, temperatura będzie o kilka stopni wyższa, ale ostatecznie całkiem do przyjęcia.

Teraz, wiedząc i rozumiejąc, dlaczego dach jest izolowany, możesz zwrócić uwagę na konstrukcję dachu i jego wpływ na jakość izolacji termicznej. Aby poprawnie wykonać izolację cieplną strychu, musisz porównać urządzenie konwencjonalnego dachu i poddasza. Od razu widać, że różnica polega na wielkości przestrzeni wentylacyjnej między dachem a pomieszczeniami mieszkalnymi. I jeśli zazwyczaj dachowe w tym celu znajduje się na poddaszu z okien dachowych, a następnie na poddaszu przestrzeń dachowy jest ograniczone do 10 - 15 cm na prawo się dach poddasza obecność właściwej wentylacji jest mniej ważna niż przewodność cieplna materiałów .. Istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, wentylacja usuwa nadmiar wilgoci spod dachu, zachowując i przedłużając żywotność całej konstrukcji. Po drugie, w okresie zimowym wentylacja nie pozwala na przegrzanie dachu, zapobiegając topnieniu pokrywy śnieżnej i zapobiegając powstawaniu lodu. Po trzecie, w upalne lato wentylacja usuwa część ciepła spod dachu, zapobiegając przegrzaniu wnętrza i elementów konstrukcji dachu.

Wideo: Izolacja dachu

Przed przystąpieniem do pracy konieczne jest określenie materiału izolacyjnego, ponieważ zależy od niego liczba warstw ciasta termoizolacyjnego i jego grubość. Dziś rynek może dostarczyć ogromny wybór różnych materiałów termoizolacyjnych. Popularne są wełna mineralna, wełna szklana, pianka polistyrenowa, ekstrudowana pianka polistyrenowa, spienione szkło, pianka poliuretanowa. Ponadto nie zapomnij o naturalnej izolacji - zrębki, papier, słoma. Ale wybierając jeden lub drugi materiał do ocieplenia dachu strychu, musisz skupić się na czterech głównych parametrach. Pierwszy, już nam znany, współczynnik przewodności cieplnej. W przypadku izolacji dachu najlepiej jest wziąć materiał o współczynniku 0,05 W / m * K i niższym. Drugi parametr - odporność na wilgoć, im wyższy, tym lepszy. Trzeci jest odporność na spalanie. A czwarty - bezpieczeństwo środowiskowe materiału. Przy tych dwóch ostatnich parametrach nie pojawiają się szczególne problemy, ponieważ pośrednio nie wpływają one na specyfikę wytwarzania pieca izolowanego termicznie. Ale współczynnik przewodności cieplnej i odporności na wilgoć może być skłonny do wyboru określonego materiału.

Wybór jako izolacja termiczna minivat lub wełna szklana, należy być przygotowanym na to, że z biegiem czasu właściwości izolacyjne tych materiałów ulegną znacznemu pogorszeniu. Może się tak zdarzyć z dwóch powodów. Po pierwsze - materiał jest zbrylony lub rozpryskany. Po drugie, poziom wilgotności w materiale przekroczył wszystkie dopuszczalne normy. W tych problemach nie ma nic zaskakującego. Vata, cokolwiek to jest, pozostaje wata, materiał, który jest bardzo podatny na wchłanianie wilgoci. Ponadto materiał ten nie toleruje obciążeń mechanicznych i pod ich wpływem ulega zniszczeniu. Inną wadą waty jako nagrzewnicy na dach strychu jest konieczność stworzenia grubego ciasta z 3 - 4 warstwami izolacji w celu osiągnięcia pożądanego rezultatu. Podsumowując, w przypadku izolacji z waty należy wykonać kilka warstw pary wodnej i hydroizolacji. Ale cena waty i jej ogólna dostępność sprawiają, że jest bardzo atrakcyjna.

Możliwe jest również ocieplenie dachu poddasza pianka polistyrenowa. Materiał ten nie obawia się wody i ma doskonałe właściwości termoizolacyjne. Ale tutaj powinieneś być ostrożny przy wyborze, ponieważ nie każda pianka jest odpowiednia do tych celów. Najbliżej pianki zgodnie z charakterystyką działania i często używana jest ekstrudowana pianka polistyrenowa. Materiał ten nie obawia się również wilgoci, ma klasę palności od 1 do 4, a także ma współczynnik przewodności cieplnej 0,05 W / m * K. Spośród wad spienionego polistyrenu należy zwrócić uwagę na jego syntetyczne pochodzenie i dość wysoką cenę.

Dla tych, którzy wolą budować z całkowicie nieszkodliwych materiałów, jako izolacja termiczna odpowiednia papier granulowany, szkło piankowe, sitowie, słoma lub pułapki na wodorosty. Wymienione materiały mają doskonałą przewodność cieplną, są przyjazne dla środowiska, ale, jak każdy inny materiał, każdy z nich ma swoje wady. Szkło piankowe jest zbyt kruche. Stroiki, słoma i algi są łatwopalne i wymagają umiejętności w ich stosowaniu. Granulowany papier wymaga specjalnego sprzętu i umiejętności.

Jak prawidłowo ocieplić dach poddasza

Cała praca nad izolacją dachu strychu zostaje zredukowana do przygotowania przestrzeni do izolacji termicznej, układania i mocowania materiałów na miejscu. Aby to zrobić, musisz wykonać następujące czynności:

 • nawet na etapie wznoszenia krokwi należy się martwić o krok, z jakim zostaną zainstalowane. Sam krok należy tak dobrać, aby zachował on niezawodność konstrukcji dachu, a jednocześnie umożliwił umieszczenie mat lub płyty termoizolacyjnej między krokwiami,
 • jeżeli stosuje się materiał termoizolacyjny, który nie jest podatny na wilgoć, wówczas bariera paroszczelna nie jest wymagana. W przeciwnym razie, na przykład, dla wełny mineralnej, warstwa barierowa jest ułożona na krokwiach;
 • powściągliwość i skrzynia są wypełnione, na których kładzie się warstwę wodoodpornej membrany przepuszczalnej dla pary wodnej. Szczelina, jaka zostanie uzyskana między sterownikiem a nagrzewnicą, wykona funkcje wentylacji. Ponadto możliwe jest wyposażenie wentylacyjnych produktów w dach;
 • wewnątrz, między krokwiami, układana jest tam izolacja. Ale jest jedna ważna kwestia. Krokwie wykonane są z drewna lub metalu, w każdym przypadku krokwie mają znacznie niższe przewodnictwo cieplne niż materiał termoizolacyjny. Dlatego krokwie służą jako most zimna. Aby się przed tym uchronić, na wierzchu już ułożonej izolacji termicznej i krokwiach zainstaluj kolejną ciągłą warstwę izolacji. Niestety, to ukryje krokwie, do których później dołączą inne elementy strychu. Aby ułatwić dalszą pracę, należy odnotować, gdzie krokwie przechodzą;
 • Na wierzchu izolacji termicznej kładzie się warstwę folii przepuszczalnej dla pary i mocuje się wewnętrzną listwę.

Wideo: jak ocieplić dach poddasza

Dziś strych jest popularny wśród właścicieli domów wiejskich. Ale wielu zbyt mało uwagi poświęca izolacji i pozostaje rozczarowany po tym, jak niektórzy z nich żyją latem i zimą. Jednak, rozumiejąc cel izolacji termicznej dachu i stosując go zgodnie z wszystkimi zasadami, można odczuć wszystkie pozytywne aspekty życia w wiejskim domu z poddaszem.

Co zawsze robią idioci

Co zawsze robią idioci - (przeciw)!?

Taki ważny i jeden z najbardziej zrozumiałych i niezbędnych artykułów.

Naprawdę pomogłem.

Gdybym mógł - dodałbym 100 ++++++++ do tego artykułu!

Autor szacunku i uvazhuha!

A jaka jest gęstość, jakiej potrzebujesz, aby wybrać wełnę mineralną na dach mansardowy?

© Portal budowy StrPort 2011-2016. Artykuły o naprawie, budownictwie, materiałach budowlanych.

Kopiowanie informacji z serwisu jest możliwe tylko za zgodą redakcji lub z bezpośrednim odniesieniem do źródła. Podstawa prawna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

76 − = 70