Instalacja kominka w drewnianym domu

Instalacja kominka w drewnianym domu

Contents

Kominek w drewnianym domu: funkcje instalacji, urządzenia i opinie

Drewniany dom jest o wiele bardziej niebezpieczny od ognia, niż ten, w którym użyto różnych klocków lub cegieł. Dlatego wielu właścicieli takich budynków odmawia instalacji kominka, który czasami tak chce siedzieć w zimowe wieczory. Obawy te można jednak nazwać przedwczesnym, jeśli przestrzega się technologii instalacji i zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Specjaliści opracowali technologie budowy kominków w drewnianych domach. Postępując zgodnie z instrukcjami, zmniejszasz ryzyko pożaru do minimum.

Jeśli zdecydujesz się zainstalować kominek w drewnianym domu, powinieneś dowiedzieć się więcej o jego cechach konstrukcyjnych. Będą miały wpływ na technologię budowy. Tak więc drewniany dom kurczy się przez kilka lat po zakończeniu prac nad jego wzniesieniem. Biorąc pod uwagę te cechy, musisz zostawić pewną przestrzeń między sufitem a kominkiem. Jak pokazuje praktyka, odległość ta powinna wynosić 30 cm, a przez trzy lata dom może osiąść na 15 cm.

Planując budowę kominka, należy przygotować kilka odmian cegieł. Na przykład czerwony jest używany do budowy głównego masywu, podczas gdy produkty ogniotrwałe będą stanowić podstawę pieca. Komin będzie wykonany z blach. W sercu kominka leży fundament, który jest położony w otworze fundamentowym. Dno tego ostatniego jest wypełnione gruzem, który po upakowaniu jest zagęszczany. Dalsze wylano zaprawę cementu i piasku, która wytwarza się w ilości od 1 do 3. Przed rozpoczęciem pracy układania klocka fundamentowej jest pokryta papy lub papy, tworzywa te działają jako uszczelnienia.

Wewnętrzna powierzchnia kominka nie jest pokryta tynkiem, ponieważ warstwa ta może zostać zniszczona w procesie eksploatacji pod wpływem wysokiej temperatury. Nadmiar roztworu wewnątrz muru należy usunąć i wygładzić. Prawidłowe położenie komina należy sprawdzić pionem. Jeśli półki mają być umieszczone nad kominkiem, należy użyć do tego drewna obrobionego w kompozycji przeciwpożarowej.

Przed zainstalowaniem kominka w drewnianym domu należy odizolować wewnętrzną ścianę. Aby to zrobić, użyj materiałów foliowych, które są prezentowane przez grzejnik. Ta warstwa może być metaliczna lub aluminiowa. Bardzo ważne jest zabezpieczenie sufitu przed skutkami wysokich temperatur. Aby to zrobić, użyj płyty gipsowej, która jest zabezpieczona metalowym grillem.

Pokrycie podłogowe obok konstrukcji powinno być niepalne. Jako materiały można użyć płytek ceramicznych, blachy stalowej, a także kamienia. Do ustawienia komina zaleca się stosowanie ognioodpornych płyt warstwowych.

Przygotowanie narzędzi i materiałów

Przed rozpoczęciem montażu kominka w drewnianym domu, należy przygotować wszystkie niezbędne narzędzia i materiały, między innymi:

Jeśli kominek jest wystarczająco duży, a jego podstawa jest masywna, być może potrzebny jest betoniarka. W każdym razie jego obecność nie może być nazwana zbyteczna. Praca z jej pomocą zostanie zakończona w możliwie najkrótszym czasie.

Informacje zwrotne na temat funkcji instalacji kominka

Kominek w drewnianym domu, według właścicieli prywatnych mieszkań, powinien być wykonany ze specjalnych materiałów i zaprawy. Do tego celu najczęściej stosuje się gliniane produkty na całe ciało, ale można również użyć innych materiałów odpornych na ciepło. W przypadku powierzchni czołowej zastosowano cegłę najwyższej jakości, która jest taka sama pod względem koloru i wielkości. Rozwiązanie, jak podkreślają rzemieślnicy, powinno składać się z cementu, gliny i piasku. Na jednej części cementu powinno znajdować się osiem kawałków piasku. Najpierw mieszamy piasek i cement, a następnie dodajemy glinę. W procesie mieszania mieszaniny konieczne jest osiągnięcie całkowitej jednorodności kompozycji.

Kiedy kominek jest zbudowany w drewnianym domu, jakość składników użytych do rozwiązania ma ogromne znaczenie. Piasek powinien być przesiany przez drobne sito, glina powinna być wolna od obcych wtrąceń, jest wstępnie namoczona w wodzie, aż pojawi się glinka.

Funkcje instalacji fundamentów

Podstawa do kominka powinna być oddzielona od piwnicy głównego budynku. Po pierwsze, jak wspomniano powyżej, rów jest kopany, wymiary, która musi być większa niż obwód, w porównaniu z przyszłym kominkiem 10 cm. Głębokość wykopu powinna wynosić około 70 cm. Na jej dno położył zainstalowany gruzu szalunku. Jego wysokość powinna znajdować się powyżej poziomu podłogi o 5 cm, w szalunku można układać kamienie, które następnie wylewane są zaprawą cementową. Podstawa fundamentu jest wyrównana, a jego powierzchnia pokryta jest folią polietylenową. W tym stanie strukturę należy pozostawić na tydzień.

Zalecenia dotyczące instalacji kominka

Zanim zostanie zbudowany kominek-kominek w drewnianym domu, na powierzchni piwnicy w dwuwarstwowej izolacji jest ułożona, a następnie piwnica jest ustawiona, cegły, w których należy zainstalować na krawędzi. Podczas układania ściany produktu są płaskie. Przed instalacją cegłę należy zanurzyć w wodzie na kilka minut, aby zapobiec wchłanianiu wilgoci z roztworu. Jeśli mur okazał się niewyraźny lub zostały odkryte cegły, zewnętrzna powierzchnia konstrukcji może być otynkowana lub można zastosować dowolny rodzaj podszewki. To ukryje błędy bez zmian.

Jeśli myślisz o tym, jak zainstalować kominek w drewnianym domu, powinieneś zapoznać się z technologią układania sufitu. To utworzy całą kompozycję. Nakładanie się Topo może stać się prawdziwą dekoracją, powinno być układane z cegieł w rzędach poziomych lub pionowych. Jako alternatywne rozwiązanie może działać tworzenie łuku. Elementy dekoracyjne mogą być klejnotami, marmurem lub drewnem. Ekspresyjne będą wyglądać łukowato, klina lub wiązki, które mają wypukłości. Kiedy kominek jest zbudowany w drewnianym domu własnymi rękami, możesz utworzyć klina mostek z cegieł, które są ułożone na krawędzi i wyrównane na szalunku. To stworzy szwy w kształcie klina o grubości 3 mm. Górna krawędź szwów może wynosić do 25 mm. Mostki radialne i łukowe muszą być układane na szalunku, którego kształt odpowiada określonym konturom. Kamienie powinny być wykończone cegłą centralną, która jest ustawiona pionowo względem pieca.

Instalacja pieca-kominka w drewnianym domu musi bezwzględnie towarzyszyć przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Nawet jeśli ściana złącza jest wykonana z palnych materiałów, niedopuszczalne jest instalowanie na nim piekarnika. Konieczne będzie wykonanie dodatkowej warstwy izolacji termicznej. Jeśli ściana w drewnianym domu jest wykonana z drewna, to dodatkowo konieczne jest wzniesienie ściany z betonu lub cegły dokładnie.

Jeśli masz pytanie dotyczące instalacji pieca kominkowego w drewnianym domu, powinieneś również wziąć pod uwagę cechy konstrukcyjne komina. Jeśli ta część konstrukcji jest zbudowana jak kanapka, to jej zamocowanie powinno zostać wykonane na konstrukcji nośnej sufitu i ściany. Przy takim podejściu połączenie rury z kominkiem musi być elastyczne i elastyczne, ponieważ możliwe jest kurczenie się domu.

Urządzenie kominka w drewnianym domu: jak wybrać i bezpiecznie zainstalować

Domy z bali i domy wykonane z drewna są najcieplejsze i najbardziej przyjazne dla środowiska. Drewniane ściany nie wymagają izolacji, dodatkowo można zaoszczędzić na wykończeniu - naturalne drewno zawsze wygląda elegancko. Jedyna rzecz, która zaciemnia radość z zakupu domu z bali - potrzeba wyposażenia w instalację elektryczną i ogrzewanie, biorąc pod uwagę zagrożenie pożarowe głównego materiału budowlanego - drewna. Ale jeśli przestrzegasz zasad bezpieczeństwa, właściciel może nawet zainstalować kominek w drewnianym domu, aby dodać dom przytulności i ciepła.

Rodzaje kominków: jakie modele można zainstalować w drewnianych domach

Drewniany dom może instalować kominki, ale z surowymi wymaganiami dotyczącymi instalacji. Na rynku jest wiele różnych modeli. Złożoność instalacji zależy od materiałów tworzących piec, rodzaju paliwa, cech strukturalnych domu.

Klasyczne palenisko w przedpokoju

Klasyfikacja według rodzaju budowy i lokalizacji instalacji

Kształt ciała odróżnia:

 • Narożne kominki. Takie piece instaluje się w rogach lokalu.

 • Prosta ściana. Wśród bezpośrednich struktur są wbudowane i zamontowane na ścianie. Wbudowane mocowania wewnątrz ścian, często używane podczas instalacji kominków grzewczych do ogrzewania dwóch sąsiednich pomieszczeń. Montaż ścienny w pobliżu ścian.

 • Pojedynczo. Okrągłe, prostokątne, kwadratowe, z otwartym i zamkniętym piecem - oddzielne ogniska są umieszczone na wolnym obszarze, w pewnej odległości od ścian, często w środku salonu.

Stylizowany jak stary piecowy kominek w drewnianej chacie

Rodzaje wkładów kominkowych według rodzaju zużytego paliwa

W domu z drewnianymi ścianami i sufitami ze szczególną starannością należy podejść do wyboru rodzaju kominka. Niektóre projekty z otwartym paleniskiem są zabronione do instalacji w drewnianych domach.

Na rynku istnieje wiele kominków na paliwa alternatywne, które mogą być montowane w dowolnym miejscu bez części komina.

Według rodzaju paliwa, kominki nadające się do drewnianych domów klasyfikowane są:

 • Klasyczne paliwo stałe. Standardowe konstrukcje kominowe, których piece przeznaczone są do wykorzystania drewna opałowego lub węgla. Takie kominki są instalowane w drewnianych domach z obowiązkowym układem osobnego fundamentu, izolacją sąsiadujących powierzchni i sufitów.

 • Elektryczny. Najbardziej niezawodne, pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego, design. Zamiast otwartego ognia ogrzewanie powietrza odbywa się kosztem energii elektrycznej. A imitacja żywego ognia tworzy główną atrakcję dekoracji wnętrz. Ogniska elektryczne są łatwe do zainstalowania, do instalacji nie jest konieczne utworzenie fundamentu, komin nie jest przewidziany. Jest to idealny projekt do montażu na wyższych piętrach drewnianych domów na poddaszu. Najważniejsze jest dobre okablowanie w niezawodnej izolacji, która wytrzyma obciążenie.

Kominek elektryczny: prosty montaż i bezpieczeństwo

 • Biokominki. Stosunkowo nowym rodzajem kominków optymalnych do montażu w domach drewnianych są dekoracyjne ogniska pracujące na etanolu. Wewnątrz pieca znajduje się zbiornik paliwa i ceramiczny palnik. Zaletą biokominka jest całkowity brak popiołu, sadzy i szkodliwych substancji. Aby ogrzać pomieszczenie, takie palenisko nie wystarczy, główna funkcja jest dekoracyjna. Istnieje kilka rodzajów konstrukcji: ściana, podwieszana, podłoga i stół. Szczególną cechą jest uwolnienie pary, która nawilża powietrze podczas spalania. Komin - nie wymagany.

Zawieszony model na bioetanolu

 • Gaz. Wewnątrz komory zainstalowany jest palnik gazowy. Zamiast drewna opałowego stosuje się skroplony lub gaz ziemny. Wymagania instalacyjne nie różnią się od wymagań instalacji klasycznych kominków. Komin jest konieczny.

Materiały do ​​produkcji kominków

Klasyczne pożary z otwartym ogniem, pracujące na drewnie, mogą być wykonane z metalu lub żeliwa. Takie piece budowane są w dekoracyjnych konstrukcjach kominkowych z kamienia, drzewa, sztucznego kamienia, cegły. Grupy kominkowe są wyposażone w kominy, które są pokryte płytą gipsowo-kartonową. Otwarta paleniska w drewnianych domach musi być wyposażona w ekrany ochronne ze szkła lub stali.

Żeliwny piec z płytkami ceramicznymi

Ceglany kominek w drewnianym domu to prefabrykowana konstrukcja na osobnym fundamencie. Do murowania użyj zwykłej cegły. Topku rozprzestrzenia się cegłą szamotową (ognioodporną). Opcje projektu komina - dwa: metalowa rura lub mur.

Ceglany kominek z kamiennym fornirem

Kominki bio- i elektryczne wykonane są ze stali i szkła ogniotrwałego.

Wymagania dotyczące instalacji: bezpieczna instalacja paleniska

Przed podjęciem decyzji, jak zainstalować klasyczny kominek w drewnianym domu, należy się upewnić, że spełnione są wszystkie wymagania bezpieczeństwa dotyczące instalacji. Otwarte palenisko powinno być źródłem ciepła, a nie problemów.

Instalacja urządzeń niebezpiecznych pożarowo w drewnianych domach podlega specjalnym wymaganiom

Ogólne zasady bezpieczeństwa urządzenia kominkowego w drewnianych domach

Ci, którzy zdecydowali się zbudować prawdziwe palenisko z cegły, będą musieli sprawdzić zgodność projektu z 10 podstawowymi wymaganiami dotyczącymi kominków w drewnianym domu:

 1. Ponieważ budowa domu musi minąć co najmniej 12 miesięcy.
 2. Optymalna przerwa między zakończeniem budowy a montażem pieca lub kominka wynosi 36 miesięcy - tak trwa czas, aby drewniane konstrukcje stały się stabilne, a naturalny skurcz się skończył.
 3. Montaż otwartych palenisk na wyższych piętrach, poddasze - jest zabroniony.
 4. Nie należy instalować konstrukcji na drewnianej podłodze.
 5. Fundament do kominka powinien być wylany w izolacji od fundamentu domu.
 6. Obowiązkowa budowa komina.
 7. Wszystkie powierzchnie drewna, znajdujące się w pobliżu pieca lub kominka, muszą być odizolowane od przegrzania, iskier.
 8. Nie można zainstalować paleniska w pobliżu okna z zasłonami lub zasłonami, umieścić blisko paleniska, miękkich mebli, dekoracji tekstylnych.
 9. Piec musi być wyposażony w zdejmowany ekran.
 10. W pokoju musi zawsze znajdować się działająca gaśnica.

Czy nie będzie możliwe spełnienie wszystkich wymagań? Daj pierwszeństwo bezpiecznym kominkom elektrycznym, zwłaszcza jeśli planujesz zainstalować na strychu, na drugim piętrze domu z drewnianą podłogą.

Ładne i bezpieczne: alternatywa dla standardowych piekarników

Izolacja powierzchni: jak zabezpieczyć drewno przed ogniem

Ci, którzy postanowili zbudować klasyczny ceglany kominek, będą musieli zadbać o ochronę powierzchni drewnianych. Głównym zadaniem jest zapobieganie nagrzewaniu ścian i sufitów, aby chronić podłogę i ściany przed iskrami, które mogą wylecieć z pieca.

Schemat izolacji ścian

Główne materiały izolacyjne do ścian drewnianych:

Płyty o różnych grubościach

 • Izolacja termiczna z blachy mineralnej z odbijającym ciepło ekranem - sprzedawana w arkuszach.
 • Walcowanie niepalnych grzejników.

Odporna na ciepło izolacja z folii syntetycznej

 • Kamieniarstwo: zamiast wykładać arkusze, można ułożyć część ściany za pomocą muru na pół cegły.

Aby zabezpieczyć podłogę przed deską parkietową lub pokładową, można użyć blachy stalowej lub stali nierdzewnej do pokrycia obszaru przed piecem ceramicznym granitem, płytką ceramiczną lub kamieniem okładzinowym.

Przechodząc przez sufit, komin jest izolowany wełną ogniotrwałą z folii z folii.

Montaż kominka w domu z drewna: instrukcja

Bez przygotowania i profesjonalnej pomocy możliwe jest zainstalowanie gotowych pieców fabrycznych. Jeśli chcesz zbudować prawdziwe ceglane palenisko, zaproś mistrza - konstrukcja musi być dokładnie obliczona, a murarstwo wymaga umiejętności prawie biżuterii.

Schemat instalacji pieca

Podstawa do budowy paleniska

Warunek obowiązkowy: fundament musi być odizolowany od fundamentu domu. Dlatego do budowy pieca konieczne jest wykonanie oddzielnej podstawy. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór miejsca instalacji przed rozpoczęciem budowy. W tym przypadku, wraz z wypełnieniem fundamentu ogólnego, kładzie się również fundament kominkowy.

Jeśli planujesz zainstalować w starym lub już wybudowanym domu, będziesz musiał zdemontować część podłogi w miejscu instalacji. Usuń podłogę.

Dno z szalunkiem, folią izolacyjną i kształtkami

Wgłębienie fundamentowe jest wydobywane na głębokość do punktu zamarzania gruntu. Na dnie dołu zasypia kamień, zepsuty cegła, żwir. Zbierz szalunek na całej wysokości podstawy z półką nad podłogą do 10 cm.

Wlać roztwór. Pamiętaj, aby użyć zbrojenia. Wzmacniające pęki są wykonane w postaci siatki ze stalowych prętów lub ułożone z kawałków metalowych rur.

Górna warstwa wypełnienia jest z konieczności wyrównana. Po chwyceniu sprawdź poziomo podłoża i popraw je w razie potrzeby.

Zamrożona baza jest pokryta hydroizolacją

Obróbka ścian: przewodnik krok po kroku

Podczas gdy baza twardnieje, można przystąpić do następnego etapu urządzenia kominkowego w drewnianym domu - ściany z izolacją. Jeśli planowana jest budowa konstrukcji murowanej, wymagane będzie wielopoziomowe zabezpieczenie.

Pierwsza warstwa izolacji z profilem

Wykonaj układ strony, na której planowana jest izolacja. Zamknij całą powierzchnię - od podłogi do podłogi. Od krawędzi kominka wycofaj się na boki od 50 cm do 1 m - obszar ten musi być izolowany.

Do ściany przymocowany jest profil metalowy - prowadnice arkuszy. Zainstaluj pierwszą warstwę izolacji.

Płyty gipsowo-kartonowe na grzejniku

Maty z waty pokryte są arkuszami gipsowo-kartonowymi. Nad płytą gipsową instalowane są profile do izolacji termicznej. Płyty z folii są przymocowane do prowadnic.

Izolacja do instalacji pieca metalowego

Szczeliny między arkuszami należy uszczelnić wąską taśmą izolacyjną z folią na bazie kleju.

Alternatywną opcją dla izolacji przeciwpożarowej jest standardowy mur. W pobliżu drewnianej ściany leży ceglany mur z litej cegły.

Oprócz cegieł in-line i ogniotrwałych będzie wymagane:

Sprzęgła są wykonywane ściśle według schematu. Podczas układania wewnętrznej powierzchni ceglanego pieca należy stosować cegłę pełną - ognioodporną. Zastosuj specjalny żaroodporny roztwór.

Piecyki z ognia i cegły

Układanie rozpoczyna się od pierwszego rzędu. Każdy rząd jest sprawdzany według poziomu. Łukowe sklepienia łukowe układane są zgodnie z szablonem.

W trakcie układania, szczegóły są ustawione: kratka, drzwi pieca. Między ceglaną ścianą a arkuszami izolacyjnymi należy pozostawić wcięcie do 20 cm.

Gotowa ceglana konstrukcja z zainstalowanymi detalami fabrycznymi

Instalacja komina: zasady usuwania rur

Wylot komina w drewnianym domu z kominka jest zorganizowany na dwa sposoby:

 • Wewnątrz przez zakładkę z zawarciem na dachu.
 • Z wyjściem na zewnątrz kominka.

Komin w pudełku

W przypadku wewnętrznego kranu konieczne jest utworzenie otworu w suficie, aby między krawędzią komina a sufitem znajdowało się do 15 cm wolnej przestrzeni. Tworzą komin z dwóch rur o różnych średnicach - wielowarstwowy. Rury są izolowane rolką z żaroodpornego materiału.

Sandwich-pipe z izolacją

Na zewnętrznej ścianie zainstalowany jest komin z wcięciem. Konstrukcja jest zamknięta.

Ochrona podłogi wokół pieca: podszewka

Część podłogi wokół kominka musi być ułożona niepalnym materiałem. Promień - do 1,5 m od pieca. Najprostszym rozwiązaniem jest przymocowanie blachy lub stali nierdzewnej.

Płytka w tonacji ścian wokół paleniska

Znacznie lepiej wygląda podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi. Zamiast standardowych płytek można użyć kamionki porcelanowej, kamienia naturalnego, marmuru.

Najlepsze pomysły projektantów: jak kominek może wyglądać w drewnianym domu

Powierzenie obliczeń projektowych, instalacja pieców fabrycznych lub budowa ceglanego kominka dla mistrzów. Nie buduj samego pieca, szczególnie w drewnianym domu. Rób przyjemne prace - wybierz stylowe akcesoria, zaprojektuj projekt. Jeśli chcesz, zrób to sam.

Kilka godnych pomysłów:

Ceglany kominek wyłożony kamieniem naturalnym

Piękne palenisko elektryczne z boczną półką

Kątowa konstrukcja z otwartym paleniskiem

Domek myśliwski: ogień za szybą

 • Wszystkie pytania i sugestie możesz wysyłać do naszych kontaktów

  Budowa domów z drewna.

  Instalowanie kominka w drewnianym domu: tworzenie komfortu i stylowego projektu

  Pierwszy etap prac - układ miejsca instalacji kominka

  Instalacja kominków zakłada ścisłe przestrzeganie wymagań bezpieczeństwa. Ponadto ważne jest posiadanie specjalnej wiedzy i umiejętności zawodowych. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem podczas instalacji takiego sprzętu będzie poszukiwanie doświadczonych mistrzów i instruowanie ich do wykonywania prac przy instalacji kominka.

  Można jednak samodzielnie nauczyć się zasad instalowania kominków i zaleceń, które dają ekspertom, którzy znają wszystkie subtelności tej pracy, a następnie wykonują instalację kominka własnymi rękami. Najpierw trzeba wybrać kominek, a następnie określić lokalizację kominka w drewnianym domu.

  Jedną z obowiązkowych zasad jest to, że kominka nie zaleca się instalować w taki sposób, aby był zgodny z oknem i drzwiami. Nie zaleca się również instalowania kominka w małych (mniej niż 20 m²) pokojach.

  Drugim etapem instalacji kominka jest stworzenie podstawy żaroodpornej

  Kolejnym krokiem jest przygotowanie podłogi i ścian do instalacji kominka w domu. Kominki montowane są na żaroodpornej podstawie. Aby to zrobić, w miejscu, w którym zostanie zainstalowany kominek, usuń wykładzinę podłogową i utwórz betonowy stół. Jeśli wzniesiony zostanie kominek ścienny, ściana, do której przylega, jest licowana materiałem niepalnym, na przykład cegłą.

  Jeśli nie można usunąć części podłogi, konieczne jest zainstalowanie niepalnej podstawy bezpośrednio na powierzchni podłogi. Jeśli planujesz zainstalować kominek w domu, do którego budowy użyto drewnianych materiałów, zdecydowanie zaleca się zainstalowanie płyty monolitycznej jako fundamentu. Szczególnie uważnie należy wyrównać powierzchnię podstawy kominka. Horyzontalny charakter fundacji jest również niezwykle ważny.

  Montaż kominka kominkowego - ścisłe przestrzeganie wymagań dotyczących bezpiecznego użytkowania kominka

  Podczas instalowania paleniska należy ściśle podążać za jego poziomą pozycją. Aby to naprawić, użyj kleju lub kleju żaroodpornego.

  Kominek tradycyjnego kominka ma wygląd niszy wykonanej z cegły kamiennej lub ogniotrwałej. Z jednej strony ta nisza jest otwarta. Kominki zamknięte charakteryzują się zamkniętym paleniskiem. Z reguły zamknięte paleniska wykonane są z metalu. Konieczne jest zamontowanie drzwi wykonanych z żaroodpornego szkła w metalowej ramie takiego pieca. Zamknięty piec pozwala kontrolować proces spalania i uzyskać stosunkowo dużą ilość ciepła. Jednocześnie kominek z otwartym kominkiem pozwala podziwiać palący "żywy" ogień.

  Podczas montażu i instalacji kominków wszystkie powierzchnie przylegające do kominka należy zastąpić ścianami z betonu komórkowego lub cegły. Pożądane jest umieszczenie blachy stalowej lub cegły szamotowej pod paleniskiem. Pomiędzy piętrami i podłogami eksperci zdecydowanie zalecają układanie warstwy wełny bazaltowej. Wdrożenie wszystkich środków, które pozwalają zapewnić bezpieczeństwo przeciwpożarowe - jest to bardzo ważne przy instalacji pieca kominkowego.

  Aby zainstalować metalowy piec, potrzebujesz wiertła, wiertła do metalu, pistoletu do uszczelniania. Musimy również przygotować Bułgara z dyskiem. Podczas pracy z takim narzędziem wymagane są odpowiednie umiejętności.

  Stojąc przed kominkiem - ważnym warunkiem stworzenia stylowego wnętrza i zapewnienia jego bezpiecznego użytkowania

  Przy konstruowaniu kominka z zamkniętym paleniskiem obowiązkowe jest wykonywanie prac elewacyjnych. Montaż okładziny komina należy wykonać w taki sposób, aby żadna część okładziny nie stykała się z piecem. W przypadku stosowania łatwopalnych materiałów wykończeniowych konieczne jest stworzenie pasa ochronnego z betonu zbrojonego. Odległość od krawędzi płaszcza do pieca powinna być ściśle przestrzegana w instrukcji montażu kominka.

  Do malowania używa się różnych materiałów: cegły, płytek ceramicznych, drewna, marmuru, płytek i innych materiałów. Kominki często otynkowane. Ta metoda jest najprostsza. Roztwór stiuku nakłada się na powierzchnię w dwóch etapach. Całkowita warstwa nałożonej mieszanki tynku powinna wynosić około 5 cm, a po wyschnięciu tynku kominek można pokryć farbą.

  Kominki wyłożone są odporną na ciepło płytą gipsowo-kartonową, a także płytkami ceramicznymi. Aby naprawić płytki, użyj żaroodpornego mastyksu. Wyrównanie płytek odbywa się za pomocą drewnianego pręta, który jest taśmowany wzdłuż rzędów płytek. Po zakończeniu pracy należy trzymać przez 1 dzień, a następnie umyć płytki czyste i rozszerzyć szwy.

  Instalowanie kominka i instalacja komina - konieczne jest zabezpieczenie drewnianego sufitu przed zapłonem

  Komin musi być wykonany z materiałów niepalnych. Jego wewnętrzna powierzchnia jest często pokryta folią. Montaż kominków i kominów w drewnianym domu jest stosunkowo skomplikowany. Sufit wykonany z drewna powinien być chroniony przed możliwością zapłonu. W tym celu nad kominkiem zamontowana jest pokrywa ochronna. Odległość od komina do obudowy powinna wynosić co najmniej 30 cm.

  Różne rodzaje kominków: funkcje instalacji

  Piec-kominek. Budowa pieca z funkcją kominka umożliwia zabezpieczenie przed przechłodzeniem pomieszczenia w przypadku nieoczekiwanego dostarczenia gazu lub zasilania elektrycznego domu wiejskiego. Kominek, który ma tę konstrukcję, pozwala szybko ogrzać wystarczająco dużo miejsca, a także nie pozwoli na zamarznięcie systemu grzewczego.

  Żeliwne kominki. Instalacja takich konstrukcji nie jest trudnym zadaniem. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby zapewnić dokładność pracy, ponieważ żeliwo jest delikatnym materiałem.

  Podczas instalowania narożnego kominka w drewnianym domu zaleca się bardzo ostrożne spełnienie wymagań bezpieczeństwa pożarowego. Taki kominek może być zarówno zamknięty, jak i otwarty.

  Instalacja biokominków może być wykonana własnymi rękami. Takie biokominki wyróżniają się prostotą użytkowania i instalacji. Budowa biokominka we wnętrzu salonu to idealne rozwiązanie do budowy domu.

  Instalacja elektrycznego kominka jest z reguły bardzo szybka, ponieważ konieczne jest włożenie kominka w ramę i zamontowanie kominka w wybranym wcześniej miejscu. Następnie możesz włączyć pożar elektryczny w sieci.

  Wideo - Instalacja kominka: zalecenia ekspertów

  © 2018 Budowa domów z materiałów drzewnych

  Joomla! jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU General Public Licence.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  60 − 55 =